handen viol-en. Do Eiigelschen had-1 den zelf i, zegge één gewonde. De vader van Sipido, den lGjarigen jongen, die verleden j&aj* in het sta tion te Brussel op den prins van Wa les (thans de Koning van Engeland) schoot, heeft aan koning Leopold en aan koning Edward VII om gratie voor zijn zoon gevraagd. Mei de khaki-uniform tot welker invoering het Duitsche legerbestuur in beginsel besloten heeft, zal bin nenkort een proef worden geno men bij verschillende regimenten. Dc manschappen van d'e schiet school van die infanterie te Span- dau zijn reeds in khaki gestoken. Dc blinkende Pickelhaube is ver vangen door een vilten helm van dezelfde kleur als het uniform. Vooi het geval to?t «hakt voidcet. zal de tegenwoordige kleurige en blinkende uitrusting echter dienst blijven doen als parade-uniform. Stadsnieuws Haarlem, 4' Februari 1901. R. K. Kiesvereeuiging. Vrijdagavond hield1 de R. K. Kiesvoreenigiiig alhier eene alge- meene vergadering onder presidi um van den heer W. Küppers in' de bovenzaal van Café Brinkmann. De agenda bevatte d'e volgende punten. Punt 1. In de vergadering van 24 Januari 11. is de volgende motie aangenomen „De vergadering overtuigd', dat de handelingen van het bestuur in strijd met het reglement, tegen het belang der Katholieke kiesvereni gingen en de belangen der Kath. actie van Haarlem zijn, verzoekt het bestuur onmiddellijk ontslag te ne men, en de leden in de gelegenheid te stellen een ander bestuur te kie zen." Het bestuur is zich niet bewust de beschuldigingen te verdienen in de motie neergelegd en we-nscht dlaarom de leden der Kiesvereni ging in de gelegenheid te stellen hun gevoelen kenbaar te maken. In zijn openingsrede wees de voor zitter er op. hoe onaangenaam' het voor het bestuur was, dat boven genoemde motie, waarin beschul digingen voorkomen die het be stuur niet verdiend heeft, reeds dien volgenden morgen in verschillende bui tens teedsehe bladen stond. Even wel wilde spr. dit optreden niet den mantel der liefde bedekken. Na een woord van dank aan den plebaan, den Weleerw. heer Bos man. voor zijne tegenwoordigheid, wensehte spr. uiteen te zetten waar om het bestuur thans niet aan de beurt van aftreding was. Uit de geschriften, uit het notulenboek zou spr. dit bewijzen,. Het bestuur heeft steeds te goeder trouw ge handeld en dlat het nu zoo wordt behandeld', dat is hard. Doch ook dit wenschen wij den leden te ver geven. Alsmi zette spr. de zaak uit een. De kiesvereniging is in wor ding gekomen 20 Jan. 1S97. Dien datum kwamen eenige heeren bij een tot voorbereiding der kiesver eeniging. Van de daaropvolgende vergadering i3 April staal in de notulen dat aanwezig waren alle leden van het voorloopig be stuur. Verder werd in de notulen gesproken van oen concept-regle ment. De vereeniging was toen dus nog niet officieel vastgesteld. In de vergadering van 2 Sept. '97 nam hel voorloopig comité ontslag en werd overgegaan tot een bestuurs verkiezing waarbij de heer van Gasteren en spreker gekozen wer den. In Sept. '97 werd1 het regle ment goedgekeurd en daarin be paald dat d'e jaarlijksche loop is van Januari tot Januari. Ook met het voorlezen van notulen van de bestuursvergaderingen toonde spr. aan. dat de vereeniging eerst vas ten vorm had gekregen in Sept. '97. Volgens spr. ging dus het eerste officieel© jaar in op Jan. '98, en moest volgens het reglement in Jan. 1900. de eene helft.van het bestuur aftreden, hetgeen ook ge schied is doch volgens de leden had ook dit in Jon. '99 moeten ge schieden. en de tweede helft in Jan. 1902. De Plebaan, hierop het woord nemende, wilde zich geen partij stellen. Er zijn hier twee meerlingen, een partij beweert dat de aftr. in 1901 moest geschieden en een Lid niet langer dan 4 jaar in het bestuur zitting kan hebben, en eene andere partij, die zegt dat het jaar van aftreding is Jan. 1902. Beide partijen kunnen gelijk hebben. In hoofdzaak gaat het hier dus over de al of niet aftreding van hot bestuur. En hoewel spr. niet kwam om de bovengenoemde motie te bestrijden of te verdedi gen. wilde spr. er op wijzen, dat de krasse motie van veel wijdere strekking is d'an de aftreding van hei bestuur. Spr. betreurde het dan ook ten zeerste dat deze motie zoo is ingekleed'; want behalve de ont slagneming van het bestuur wordt daarin een votum van wantrou wen uitgesproken jegens het be stuur. Spr. zou het wenschelijk vin den, dat deze twee zaken geschei den werden en d:e motie derhalve eveneens. Wie nu vóór bestuurs- aftreding is, behoeft d'an niet vóór dc beschuldigingen aan. het adres van het bestuur te zijn. Spr. zou gaarne d.e motie in tweeën, in stem ming brengen. Mocht evenwel de bedoeling ziin de geheele motie te handhaven, dan kan het bestuur niet anders doen als aftreden. De heer Visser zegt dat de duidelijke uitlegging van den heer Küppers onjuist is. Het bestuur is niet voor loopig' gekozen, doch officieel be noemd in de vergadering van April '97 en verzoekt do notulen dier ver gadering voor te lezen. Dit ge schiedt. De heer Drees zegt dat de bedoe ling der motie alleen is dat de voor zitter aftreedt. .De heer Visser meent dat uit die voorgelezen notu len de lieer Küppers de overtui ging moet hebben gekregen, dat liet bestuur definitief benoemd was begin 1897. De voorzitter deelt dit gevoelen niet. De heer Verbeek is hel met den plebaan eens. Spr. keurt de motie, zooals deze gesteld is, niet goed, doch kan wat het za kelijke deel, de aftreding van het bestuur, betreft, haar ook niet af keuren. Het bestuur wordt beschul digd van dingen, die het niet ver dient. en ook daarom wilde spr. de zaken scheiden en 'alleen stem men over al of niet aftreding van het bestuur. De Plebaan antwoordt hierop, dal hij liet geheel met den vorigen spr. eens is. Is de meerderheid te gen die motie, dan worden de daar in neergelegde beschuldigingen in getrokken is de minderheid er- vooi, dan kan het bestuur niet aan blijven. De heer Verbeek meent dat de reeds aangenomen motie niet weder in stemming mag worden gebracht, en eene nieuwe motie gesteld moet worden. De heer Go- vers zegt: Het doel is den, hr. Klip pers te doen vallen. De heer Visser wil bepaald gaarne aan het hoofd komen laten wij dit doen. dan is de zaak in orde. Ten slotte wordt de motie weder in stemming ge bracht en bepaald dat die vóór de motie stemmen, stemmen vóór de daarin neergelegde beschuldigingen aan het bestuur. ïn stemming ge bracht. blijkt dat 51 personen vóór en 24 tegen de beschuldigingen van het bestuur zijn. Het bestuur kan na dit votum van wantrouwen niet aanblijven en treedt nu af. Alsnu wordt een nieuw bestuur benoemd. De heer W. Küppers verklaarde daarbij zich niet herkiesbaar te stellen waarna die secretaris de heer C. G. Ondom zijn ontslag nam. en ook bedankte weder in het be stuur herkozen te worden. Den uitslag van de bestuursver kiezing namen wij reeds in ons vorig nummer op. Stukken van den Gemeente raad. Door Mevr. H. BoereeNeidlinger is door middel van legaat aan de ge meente vermaakt de eventueele rechten op het graf op de oude begraafplaats, Protestantsch deel no. 244. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten hun college te mach tigen dit legaat te aanvaarden. B. en W. stellen den Raad voor den kastelein van het Prinsenhof toe te staan buiten het Prinsenhof te wo nen en daartbe onder bepaling, dat de personeele belasting naar den len en 2en grondslag voor rekening der go- meente zal worden genomen, hen te machtigen eene in de nabijheid van het Prinsenhof gelegen woning voor eenen huurprijs van hoogstens f 225 per jaar te zijnen behoeve te huren. Tan den Raad is toegezonden de rekening en verantwoording der Ka mer van Koophandel en Fabrieken al hier over 1900, aanwijzende in ontvang een bedrag van f 500 en in uitgaaf een van f 476.90, en alzoo sluitende met een batig saldo van f 23.10. B. en W. stellen voor die rekening en verantwoording goed te keuren, onder bepaling, dat het voordeelig sal do van 23.10 op den dienst 1900 wordt overgeschreven. Wij vestigen de aandacht op het nationaal feestconecrt, dat volgens achterstaande advertentie Vrijdag 8 dezer in het Brongebouw gegeven zal worden. Verschillende dames en hee ren, bekende artisten, werken daaraan mee. De inlijving van de lotelingen uit Haarlem en omliggende gemeenten zal vermoedelijk op 4 Maart a. s. geschie den. Emma Nevada. Zaterdag ontvingen wij een bericht, zonder bron van herkomst, dat de zan geres Emma Nevada morgen, Dinsdac. bij de derde opvoering van Franche- mont de Marskramer, in den Schouw burg zal verschijnen en de uitvoering bijwonen. Verder zou haar aan het station een eerewacht worden aange boden en zou een onzer stadgenooten zijn equipage ter harer beschikking hebben gesteld. Dit alles kwam ons wel wat fantas tisch voor en daar de afzender zijn naam niet vermeldde, legden we het bericht maar liever weg. Nu ons van bekende zijde verzekerd wordt, dat deze plannen inderdaad be staan en in de advertentie van de schouwburgdirectie het bezoek ook wordt aangekondigd, maken wij er melding van. Verder kunnen wij er nog aan toevoegen, dat na het eerste bedrijf aan Emma Nevada en hare fa milie, voor wie 10 plaatsen Stalles ge reserveerd zijn, door het koor een op haar toepasselijk lied zal worden toe gezongen. Tevens zal haar eene bloe menhulde worden gebracht en is het niet onwaarschijnlijk dat Emma Neva da deze ovatie zal beantwoorden door het voordragen van een aria. In vervolg op ons bericht betreffende de plannen om een nieuwe Raadszaal in te richten in het Prinsenhof, kun nen wij nog rnededeelen dat eenige dagen geleden de heer De Breuk, wet houder. de commissie van fabricage en de gemeente-architect de localiteit in oogenschouw genomen hebben, ook de1 woning van den kastelein van het ge bouw. Na aftrek van verschillende onkosten hebben de bijdragen voor het natinaal huldeblijk bij het huwelijk van Hare Majesteit de Koningin hier ter stede tot dusver opgebracht de som van f 3322,10. Tramconeessi© De voorwaarden voor dc tramconces sieAnderheggen en Neumcijer zijn bij den Raad ingekomen. De concessie vangt aan, zoodra ze is onderteekend en eindigt 31 December 1950; het,stel sel van van voortbeweging (door elcc- triciteit) moet door B. en W. worden goedgekeurd; is de concessie verval len, dan kan de gemeente die overne men. Zij vervalt in geval van faillisse ment, wanneer meer dan 14 dagen in hetzelfde jaar of gedurende een week achtereen geheel of gedeeltelijk wordt gestaakt wanneer de exploitatie on voldoende is of door de niet naleving van een of meer voorwaarden der con cessie het algemeen belang in hooge mate wordt geschaad. Concessionaris sen moeten, zoo het algemeen belang dit noodig maakt, op de eerste aan maning van den Raad de lijn verleg gen, op hunne kosten; zij moeten dul den dat derden, aan wie door B. en W. daartoe vergunning wordt ver leend, van hunne rails gebruik ma ken; verder dragen zij f 20.000 hij in den bouw van een brug over het Spaar- ne, bij den Koudanhorn. Het technisch ontwerp moet binnen zes maanden na. de aanvaarding der concessie aan den Raad ter goedkeuring worden aange boden en de lijn 18 maanden na die goedkeuring zijn voltooid en in exploi tatie gebracht. Onderhoud van een en ander geschiedt ten genoege van B. en W. en binnen een door hen te bepalen termijn; de.goedkeuring van rijtuigen j is aan B. en W. Concessionarissen stel len om de 3 jaar een regeling vast om trent het loon, de rusttijden e-n den ar beidsduur voor het personeel en on derwerpen die aan de goedkeuring van den Raad. De tarieven zijn in geen ge val hooger dan 7 1/2 ct. binnen de ge meente en 3 1/2 cent voor de werklie- dentrams; voor kinderen beneden 4 jaar, die op den schoot v/orden gehou den, wordt geen vracht betaald. De werkliedentrams rijden 4maal 's mor gens en 4 maal 's avonds, maar blijkt na een jaar, dat de extra onkosten van dit vervoer door de ontvangsten niet gedekt worden, dan kunnen B. en W. de concessionarissen geheel of gedeel telijk van deze verplichting ontheffen. Vaste stopplaatsen bestaan er niet, tenzij het aan de E. N. E. T. defini tief geoorloofd is, die te hebben. De maximum snelheid is 15 K.M., de te storten waarborgsom is f 5000, de op te leggen boete hoogstens f 150. Elk jaar zullen concessionarissen in d© gemeentekas storten: per kilometer weglengte binnen de gemeente voor de eerste vijf jaar der exploitatie f 100, de volgende vier jaar f 125, de dan vol gende 3 jaar f 150 en daarna elke twee jaar f 25 per jaar en per kilometer meer. Het besluit vervalt, wanneer niet vóór 1 Juli a.s. de overeenkomst is on derteekend en de concessie aanvaard. Beverwij c. De candidatuur van den beer J. T. Cremer voor de vacature Tweede Ka mer te Beverwijk is met algemeene stemmen gesteld door de liberale kies- vereenigingen te Houtrijk en Polanen, Santpoort en IJmuiden. Binnenland. De Feestweek in Den Haag. (Buitengewone correspondentie). 's Gravenhage, 2 Febr. ALS MEN AANKOMT. Aan menschen, die dezer dagen naar de Residentie opgaan in blijde feest- verwachting, biedt zij geen gelukkig entrée. Men verwacht eigenlijk dade lijk na het verlaten van het station- Hollandsche spoor, een kijkje te krij gen in een vroolijke stad vol schate rende kleuren en genoegelijke men schen. Ge vergist u, want eerstens is dit station van het centrum der stad, het eigenlijke den Haag, verwijderd door den langgerekten, vervelenden sta tionsweg en ten tweede vergat gij dat de Koningin hier geen intocht behoeft te doen, zoodat een versiering van af het station niet noodig was. Nu begint het heel langzaam te komen. Eerst wat menschen met oranje, dan hier en daar in een klein winkelkastje een pover versierinkje, dat wonderlijk feestelijk staat in deze dor-alledaagsche omgeving. De Wa genstraat maakt het alweer wat beter, ze staart u vriendelijk aan met haar guirlandes van groen en de talrijke W's voor vetpotjes an gasverlichting. Op de gedempte gracht daar rijzen de eerste masten omhoog met wijduit- hangende slingers dennegroen. Dan komt men in het hartje op den drie sprong van Veenestraat,, Vlaming straat en Spuistraat de straten ver nauwen zich, maar het publiek ver meerdert. Het schuifelt heen en weer met licht aanstekelijke vroolijkheid, bewondert de uitstallingen, waarin de nationale kleuren, de beeltenissen van het vorstelijke Bruidspaar of de wapenschilden der beide Huizen do- mineeren, staat in het helle licht der winkelramen de oranjekleurige feest- pramma's met een goedkeurend lachje nog eens over te lezen, of verschaft zich ijlings een uiterlijk teekeu van mede-leven-in-de feestweek, een klein Oranje-lintje. Die vroolijkheid-zonne tjes zijn zoo talrijk als alleen in den Ilaag mogelijk is. Op do Groenmarkt, voor het stad huis, waar men de illuminatie voor alle zekerheid maar vast eens pro beert, een grootc klomp volks, in ge- luidlooze bewondering volgend do kunstverrichtingen der ontstekers. De vereischte stemming begint te komen -- I-lier in de onmiddellijke na- hij beid van de grootc kerk, waar Donderdag het mooie, jonge Bruids paar de handen zal ineenleggen voor heel liet volgend leven, waar zij voor een oogenhlik zullen vergeten de om geving van pracht en praal, de aan wezigheid van een groot, inspanning toekijkend publiek, om te verrichten de ceremoniën, zoo eenvoudig en toch zoo indrukwekkend als bij de minste hunner onderdanen, waar zij voor een oogenblik zullen zijn met het Vorstelijk Paar, waar gewone, ont roerde menschenkinderen die staren, niet in de toekomst van hun land en volk, maar in die van hun eigen leven. Moge het rijk gezegend zijn De ontvangst der Journa listen. Aan den breed-uitliggende, stadige" deftige Lange Voorhout, met zijn mooie hoornen en royale heerenhui zen, staat op een mooi plekje het home der journalisten. Eigenlijk is 't het nieuwe tehuis van het Haag- sche schilderkundig-genootschap,Pul- chri Studio". Maar dank zij de wel willendheid dezer goedronde kunste naars en de ijverige bemoeiingen der Haagsche journalisten-vereeniging is het ons gegeven, hier in deze kalme omgeving, in de onmiddellijke nabij heid van alles wat wij noodig hebben te werken, te schrijven een nieuwe bladzijde in het geschiedboek der Oranje*s en van ons Vaderland. Ons verenigingsgebouw is een breed, twee-vleugelig huis. Het werd vroeger bewoond door mr. van Tienhoven en later o. a. door den Oostenrijkschen gezant. Zaterdagavond halft tien waren wij uitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij de plechtige ontvangst der binnen- en buitenlandsche journalisten. In den breeden marmeren gang, waar ijverige handen den binnenkomende ontdeden van hoed en jas, prijkte in een entourage van hoog-opschietend, levend groen de buste der Koninklijke Bruid. Hier en daar zijn opgehangen kennisgevingen voor de vertegenwoor digers der Pers. Zij zijn. terwille van de£ uitheemsche confrères, gezet in de officieele taal, het Fransch. Eerst even aangeloopen in het kan toortje ter rechterzijde, waar behalve de secretaris van den Nederlandschen Journalisten Kring, de heer Jacques Deen, aanwezig zijn eenige bestuursle den der Haagsche afdeeling, die alle mogelijke inlichtingen in de verschil lende talen aan de pas-aankomenden geven. Ook reiken zij de toegangskaar ten uit en verschaffen pers-insignes, passe partouts, die in de volgende drukte-dagen het „Sesam open u" zul len zijn bij de open-lucht festiviteiten. Teruggaande door de vestibule tre den wij onmiddellijk in de conversatie zaal. Ze maakt een zeer aangenamen indruk, dank zij de waarlijk artistieke aankleeding. De wanden zijn bekleed met een fijn, gris-perle behang, waartegen de vier aquarellen (zeegezichten) van onzen grooten Mesdag, den voorzitter van „Pulchri Studio" in smalle gouden lijsten, fraai uitkomen. Voor de ramen hangen neer licht-blauwe pluche gor dijnen aan glimmend-koperen roeden. Op den fraai gebeitelden marmeren schoorsteenmantel staat een keurig faience stel uit de fabriek van het Ro- zenburg-porcelein. Deze beroemde Haagsche industrie is ook vertegen woordigd in een paar vlugge eiken houten kastjes. Hier en daar noodigen gemakkelijke crapeaux van granaat- roode stof uit tot een gezellig, intiem gesprek. En van het fijn gestucadoorde plafond rinkelt het licht neer uit een kristallen gaskroon. De grond is bedekt met een kleurig, aangenaam getint ta pijt. Direct met deze kamer ineenloopend is de werkkamer gelegen, waar het practische wijselijk de overhand heeft gekregen op het luxerieuse. Op de groene tafel liggen gereed al onze wa penen voor de festiviteiten, als daar zijn papier, pennen, potlood, postze gels enz. enz. Schaar en lijmpot zijn ditmaal gebannen I Vlak hierbij is een welvoorzien buf fet, en niet ver hier vandaan een ka mer, waarin van 's morgens half tien tot 's avonds half tien zal gevestigd zijn een aanneembureau van de Rijkstele graaf. Ook de Bell-telephoon is tegenwoor dig, maar zij dient slechts voor de stad. Als wij binnentreden in de conver satiezaal zijn de meeste collega's al aanwezig, 't Zijn er ongeveer een veer tig (na de begrafenisplechtigheid te Londen worden er nog veel uit het bui tenland, vooral uit Londen, verwacht) ook teekenaars, waaronder drie vrou welijke, twee Amerikaansche en een Iersche journaliste. Deze zitten aan de mooie, eikenhouten tafel in bet midden van het vertrek, daaromheen staan in groepjes de confèrres, gezellig babbe lend, kennis makend en kennis ver nieuwend. Geen oogenblik vermindert het brou-ha-ha van stemmen. Op het oogenblik zijn wij nog van zorgen vrij. Wij denken nog niet aan de vermoeie nissen en mogelijke teleurstellingen der eerstvolgende dagen, maar geven ons ook voor een oogenblik over aan de vroolijkheid onzer particuliere ge sprekken. In de feestweek zal daar niet veel meer van komen. Dan voelt men zwaar de verplichting om alle duizen den en tienduizenden en honderddui zenden lezers in den lande, die niet de gebeurlijkheden kunnen bijwonen, zoo accuraat en amusant mogelijk in te lichten over wal in de Hofstad voor valt, om niets te missen wat een han diger of waakscher collega zou kunnen opmerken, om te zorgen dat de kopij op tijd in handen der redacteuren komt. Tegen tien uur neemt mr. R. Maca- loster Loup, dc voorzitter der Haag sche Journalisten-vereeniging, het woord om aan alle aanwezigen een recht hartelijk welkom toe te roepen. Ilij herinnert eraan hoe sedert de in huldigingsfeesten de vreemde confrè res zich in Nederland zijn beginnen thuis te gevoelen en hoe begrijpelijk bet daarom ook is, dat thans velen het Huwelijksfeest van onze geliefde Vor stinne komen hijwonen. Zij toch is in geheel Europa door Hare beminnelijk heid en de voortreffelijke eigenschap pen van hart en geest bewonderd. Jan 'Rameau heeft het in zijne bekende dichtregelen zoo juist gezegdZij was de eenige, die als vrouw een manne lijke daad dorst te doen tegenover het hoofd van een hevrienden broeder- staat. Spr. hoopte dal in de feestweek alle verschil van politieke en economi sche gevoelens zal verdwijnen, waar men opgaat om Koningin Wil- helmina te eeren. Hier kunnen de journalisten broe derlijk te zamen komen. Laat ons dankbaar zijn aan de feestcommissie die deed wat zij kon doen. Het' zal slechts weinigen gegeven zijn te zien wat binnenkamers gebeurt, maar allen kunnen toch buiten de feestvreugde waarnemen. Dat is toch in elk geval de hoofdtoon, op straat staat ,,le coeur du peuple", het hart van het volk. Overigens zijn in het persgebouw allerlei faciliteiten aanwezig, waar door de taak der verslaggevers verge makkelijkt zal worden. Spr. eindigde met nogmaals een „Weest Welkom" aan de aanwezigen toe te roepen. Met een groot gejuich van instem ming en goedkeuring werden deze wel gekozen woorden, die in de finesses vaak tintelden van geest, door alle journalisten begroet. Toen raakte men het sprankje offi- cieel-zijn, dat nog was achtergebleven, kwijtgenoegelijk schikte men bij el kaar, met een glas parelende, gouden champagne in de hand. Ook werden sandwiches en sigaren rondgepresen- teerd. Juist toen de ontvangstspeech was uitgesproken, kwam Mesdag binnen, 't Is eigenaardig zooals het onderwerp waar zijn geest steeds mede bezig is de zee ook uit zijn gestalte, zijn ma nieren, ja zelfs zijn stem spreekt. Hij heeft den eigenaardigen, zwaai- enden gang aan zeelui eigen en de breede, pleizierige gestalte, de verweer de, goedige kop, en de grove stem pas sen daar geheel bij. Met goedkeurend gebrom onderhield hij zich eerst, als een man, die zijn we reld kent, met de dames-journalisten aan tafel, toen werd hij door de ver schillende kermissen nit den Haag in den arm genomen want Mesdag is een populair stadgenoot, een man die niettegenstaande zijn beroemden naam zeer eenvoudig is tegen een elk en eindelijk liet hij zich neer bij den di recteur der Rosenburg-porcelein-fa- briek, den heer Jurriaan Kok, die juist- bezig was voor een Duitsch journalist een glazen kastje te ontsluiten, om hem de wonderen te laten zien van het heer lijke, fijne Haagsche porcelein. Tegen half elf werd hier en daar aan- stalte gemaakt om te vertrekken, en een kwartier later was het in- de ge zellige salon verlaten, lag ons home te wachten op de nijvere werkers (het zij in alle bescheidenheid gezegd), die te beginnen met Maandag pen en pot lood zullen laten vliegen over vele vel- len papier om te boekstaven hoe de feesten waren die den Haag te zien gaf bij gelegenheid van het huwelük onzer maidenqueen, de goudgelokte, schoone Koningin van Nederland. De Bruidsweg. De hoofdtoon van den - dien de vorstelijke stoet Donderdag zal velgen naar de Groote Kerk is wit de bruids- kleur. Wit is de versiering van stads wege, wit zijn ook het meerendeel de rozen, die gestoken zijn in de slingers de-mie- of palmgroen. Door de gemeen te zijn opgericht, ter weerszijden van de route, artistieke betimmerde palen, wit met goud geschilderd, van boven eindigend in een rijzende zon, en ver bonden door het welriekende denne groen. Aan het begin van dezen Bruidsweg zoo wordt hij algemeen in den Haacr genoemd ligt aan het Noordeinde het Koninklijk Paleis. Het is een een voudig wit gebouw, inet niets Konink lijks over zich dan misschien de grena diers of jagers op het voorplein dat tusschen de vooruitspringende vleu gcis met colonnades ligt, of de gou den biesjes om de ramen en de wappe rende kleuren de standaardvlag der Koningin en de blauw- geel-roode ba nen van het Mecklenburgsche huis op het dak. De huizen op de hoeken van den Bruidsweg zijn fraai getooid. Vooral dat waar het agentschap van de Ne- derlandsche Bank is gevestigd. Rechts storten hoornen des overvloeds rijken bloemenzegcn uit, links loopen groene ranken met witte rozen in priëeelvorm naar beneden. De Paleisstraat heeft verscheidene tribunes. Behalve op straat zal daar Donderdag, hij de huwelijksplechtig heid, een. srroot publiek gelegenheid vinden den stoel te zien voorbijtrek ken - het gaat stapvoets. De Parkstraat ziet er ook goed uit. De stedelijke versiering blijft hier de zelfde, gelijk langs den geheelen weg, maar ook de particuliere huizen ook waarschijnlijk de bureaux van „Het Vaderland" doen mede. De historische Kneuterdijk is deftig en rijk versierd. Verschillende bewo ners stelden zich tevreden met gewone gasverlichting, maar ook de kleurige dagversiering munt hier en daar uit. Op de Plaats is een muziektent op gericht. Dan gaat de weg over het Buitenhof dat er zeer gewoontjes uitziet, door dc Gravenstraat, die vooral door étalage- versiering uitmunt, naai' de Groene- markt, waar de Nieuwe Kerk staat, vastgesnoerd tuschen kleine huisjes, «als haar zuster in Amsterdam. Reed in de verte laat zij haar open gewerkt kop zien. Men vindt 1 a«r gauw. Van dc bijzondere versieringen dii buiten den Bruidsweg vallen, maai toch de moeite van opmerken we waard zijn, noemen wij den win kei van Pander (liock Vlamingslraai on Wagenstraat), waar de blinde mu ren met groen cn bloemen gemaskeerd zijn, de étalage van Fortmann in de Spuistraat, eenvoudig maar keurig netjes en opwekkend door de kronke lende oranjelintjcs op het witte fond, en de z.g. Witte Sociëteit op het Plein, „De Witte" vooral munt uit. De ver siering aan den voorgevel is een apo theose, een wijd-uilstralende zou van goud en veelsoortige tinten, die 's- avonds-, als de gloeilampjes lichten, een Koninklijken indruk zullen ople veren. Onder de vermeldenswaardige ver sieringen moeten nog worden genoemd die voor de woning van mr. Patijn, Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, die een weelde van sierplanten en ander groen aan den ingang.van zijn tuin, Korte Voorhout, plaatste. Voorts de woning van Ridder de Stru- ve, Russisch gezant, versierd met rood fluweelen baldequin. De leerlingen der academi© van beeldende kunsten aan Prinsessegracht omwonden de Ionische Zuilenrij van dat gebouw met groen en bloemen. De verlichting van versiering zul len wij maar niet gewagen der mi nisteries is voorloopig althans „dun netjes". Wij willen afwachten wat de toekomst geeft, maar veel hoop op ver betering hebben wij niet. Al die offici eele feestvreugde is gewoonlijk erg koel. Dan hebben de bewoners der Ged. Gracht zij die zuidelijk bloed in de aderen hebben meer onze sympa thie. Zij waren Zondag nog bezig ei genhandig de lijnen vlaggetjes te spannen; een gewirrel van felle kleu ren. Maar zij deden het zelf, en met algeheele toewijding, ook van hun centjes 1 Ons wordt nog geseind Het weder houdt zich goed, gelukkig voor de versieringen die al mooier worden. De verlichting van heden avond belooft schitterend te worden. Vanmiddag halfvier ontving het Vor stelijk Bruidspaar de hulde van een aantal fanfarekorpsen uit Dongen, Maastricht, Zeist en anderen, te zamen ongeveer 500 executanten. Te vier uur wordt audiëntie verleend aan een de putatie uit den Gemeenteraad tot aan bieding van het geschenk der stad, zijnde een servies van Chineesch por selein. merk Lys, met den bouquet en bestaande uit 308 stuks. De namen der afgevaardigden zijn Baron van Ha- rinxma thoe Slooten, burgemeester Dr. Mouton, wethouder Jhr. Gevaerts van Simonshaven de heeren Van Mal- sen Bodaan en Hocgensaap raadsle den Evers, gemeente-secretaris. Daar na wordt de deputatie uit ingezetenen van Amsterdam tot aanbieding der Gouden Koets ontvangen. Vanavond serenade met flambouwen voor het Paleis, van de Koninklijke Zangvere nigingen. Daarna doen Hare Majestei ten een rit door de geïllumineerde stad. Het huwelijk der Koningin. Het huldeblijk van vrouwen en meisjes van 's-Gravenhage en Sche- veningen bestaat in de eerste plaats uit de beeltenis van H. M. de Ko ningin-Moeder, in marmer gebeeld houwd door Pier Pander, en voorls uil enkele voorwerpen uit den bloeitijd onzer oude kunstnijver heid. Daartoe behoort eene uit pa lissan der- en ebbenhout vervaar digde oud-IIollandsche kussenkast, daterend uit de tweede helft der zeventiende eeuw. Prachtig van lijn en forseh van bouw, maakt dit meubel een verrassenden indruk. Verder een tafel van nog iets oude ren datum, de bladen van massief palissanderhout, het kruis met golflijsten versierd, en het geheel gedragen pnor sierlijke peervormi ge poolen. De tafel is in zeldzame harmo-nie met de oud-IIollandsche kast. En ten slotte een subliem blauw Delftsch stel gemerkt I H (Jan Har>es pi. m. 1760). Van het schoonste blauw, nog intenser dan het Chineesche koningsblauw, ge tint ©p een 7-achl melkwit, zooals alleen de vroegere Delftsch e plateel bakkerijen in .-ta*l waren te ver vaardigen. is dit siel een specimen van wal op het gebied van Delftsch aardewerk o<>it vervaardigd is. Bij hot g«*rh«r'k wordt gevoegd eene door den h*-or Jan de Quack vervaardigde oorkonde van den vol genden inhoud A«n Hare Majesteit Koning in Wilheiinioa worden ter gel even beid van Hoogst- derzelver huwelijk met zijne I-Ioog hcid II rtog Jlendnk van Mecklen burg, duor een groot aantal 's-Gra ven haagsche en Schevenincsche vrouwen en meisjes, wier namen in een album verm-ld staan., als een teelten van trouw on vreugd, eerbiedig aangebod'n Je beeltenis van Hare Majesteit de Koningin- Mofvtrr. in marmer gpbe t«-ld d- or Pier Pander, bei evens uit <*©n glansti'd der Oud-Iyéder i a rds r h e kunstnijverheid. een tafel en schrijn, met een stel van blauw Delftsch aardewerk, d©or. Jan Har- lees vervaardigd. Febr-i«ri iSOi. Deze oorikondo, in rijken Louis XIII stijl ontworpen is op oud, zwaai perkament met d'e pen ge- teekend. en steil vo»r«n-p ort mei dorische kolommen een ge broken frontisci«t>e dragend in welks midden een groote ™»rtou- che hot nj lts wanen omlijstend. Twee krijgshaftige f:«oiren (Mara en Bellona) staffeeren het sou-base- ment en brengen eene rijke afwis-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2