NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ons FeefflMsr. Meestgelezen Dagblad- in Haarlem en Omstreken. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is Let uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bx> Faubourg Montmartre. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. laargang Vrijdag 8 Februari 1901. No. 5402 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122* Intercommunale aansluiting. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Bij dit nummer van de courant ontvangen onze Geabonneerden een in twee kleuren gedrukt Feest nummer. ter herinnering aan het Huwelijk van H. M. onze Koningin. Wij nemen daarbij de gelegen heid te baat, een woord van dank te brengen aan Dr. J. B. SCHE PERS en aan den heer PHILIP LOOTS, voor hunne zeer artistieke bijdragen tot dit feestnummer. Wegens technische bezwaren aan de vervaardiging verbonden, komt dit nummer een dag later, dan wij gewenscht hadden. Haarlem's Dagblad van 8 Febr. beyat o. a. In China de boel op de lange baan geschoven, Duitsch Engel- s "lie sympathiën, De Feestweeltin den Haag. Franchemont en Emma Nevada, Nabetrachting van den Gemeenteraad, De huwelijksdag in onze stad. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Onze Burgemeester, die wegens een zenuwongesteldheid rust was gaan zoeken in Montreux, doch daar geen beterschap vinden kon, brengt het res- teerende gedeelte van zijn verlof tehuis door, zoodat de vergadering van Woens dag- weer geleid werd door den heer de Haan Hugenholtz. Het dagelijksch Bestuur behaalde aanvankelijk een succesje doordat het voorstel tot het aangaan van de beken de overeenkomst met den heer Pelten- burg werd aangenomen, maar leed na derhand een nederlaagje toen de Raad met 15 tegen 13 stemmen uitmaakte, dat het technisch ontwerp voor de electrische tram-Anderheggen en Neu- meijer, niet aan B. en W., maar aan den Raad ter goedkeuring zou worden voorgelegd. Er bestaat bij deze twee li chamen (Burgemeester en Wethou ders en den Raad) altijd een zekere na ijver over de vraag wie de macht bezit. Te verwonderen is dat niet. De be voegdheden van beide zijn wel wette lijk omschreven, maar raken elkander soms zóó na, dat men niet precies weet waar de eerste behoort op te houden en de andere mag beginnen. Voor den leek is het evenwel niet duidelijk wat de Raad aan het behaalde overwin- ninkje lieeft. Hij zal bij de beoordeeling van bet technische plan toch moeten afgaan op de voorlichting van de tram commissie, die de bevoegdheid aan B. en W. laten wou, en van de Commissie van bijstand in het beheer der open bare werken, die grootendeels gestemd heeft tegen het voorstel om de beslis sing bij den Raad te brengen. Wan neer de Raad niet zulk een hoog ern- statig college was, dan zou men bijna gaan denken, dat het er dezen keer om te doen was geweest, B. en W. eens omver te kegelen. Aandoenlijke eenstemmigheid heersch te bij het voorstel van B. en W. om de afschaffing van de kermis niet weer opnieuw te bespreken. De heer Klein sprak er niet over, zelfs de heer Schram zweeg er van en de heer Winkler, hoe wel verklarende dat hij geen voorstan der van de kermis is (daarvan hadden we inderdaad zoo'n flauw besef!) ging mee met het praeadvies van B. en W. Zoo zijn we dan van de kermisquaestie af. Moge ze een jaar of wat blijven rus ten I Minder hupsch scheen de Raad ge stemd tegenover de bouwplannen in het Haarlemmerhoutpark. Wel werd met 18 tegen 10 stemmen de verharding van een. weg, die door de Maatschappij gevraagd was, goedgekeurd, maar de daarbij gemaakte opmerkingen getuig den niet van veel welwillendheid. Het plan van aanleg werd1 zelfs een ontsiering genoemd en nu kan ik niet inzien waarop die meening steunt. Een zich uitbreidende stad moet i niet bang wezen voor vestiging op, doch buiten haar grens, vooral niet sedert het mogelijk is de forensen op allerlei wijzen te belasten. Voor het publiek is 't toch zeker aangenamer, langs mooie wegen mooie kijkjes en vergezichten te kunnen bewonderen, dan zooals vroeger den neus te stooten tegen de hekken van een buitenplaats, waar al leen de eigenaar van profiteeren kan. Duidelijk was daarom het debat niet. In raadselen wandelt de mensch op aard en in de Raadszaal niet het minst. Let eens op het debat over de levering van de toestellen voor de electrische centrale, dan zult ge zien, dat de naam van de Haarlemsche Machinefabriek onder de mededingende firma's zelfs niet genoemd wordt. Zij is toch een be langrijke onderneming die met eere genoemd kan worden, zoowel op het gebied van machinebouw, als van elec trische installatie. Is hier weer gelegen heid om het spreekwoord toe te passen, dat zegt, dat een profeet in zijn eigen land niet geëerd is? Tegen het telkens afwijken van den regel, dat huizen niet hooger mogen zijn, dan anderhalf maal de breedte van de straat, hadden drie van de raads leden bezwaar. Naar mijn bescheiden meening niet tan onrechte. Een uitzon dering, die telkens toegepast wordt, is geen uitzondering meer en gaat regel worden. Brengt de praktijk mee, dat in 't algemeen zonder nadeel de huizen wel hooger gebouwd mogen worden, dan deugt de berekening van anderhalf- maal de breedte van de straat blijkbaar niet en zou men bijvoorbeeld tweemaal de breedte van de straat moeten voor stellen als regel en wat daarboven gaat als uitzondering. Zooals het tegenwoor dig gaat wordt de uitzondering vrijwel regel. Aan 't slot van de vergadering stelde de Voorzitter voor, Donderdag namens den Raad een telegram van geluk- wensch aan H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Moeder te zenden. De heer Modoo alleen was daartegen. Waarom is niet volkomen duidelijk. Dat hij als sociaal-democraat voor den bestaan- den regeeringsvorm geen sympathie ge voelt, behoeft toch geen beletsel te we zen om eene Moeder en eene Dochter met den trouwdag van de laatste geluk te wenschen. Het protest van den heer Modoo schijnt dan ook ongemotiveerd en 't woord moet er maar uit kinder achtig. Politiek Overzicht. Het laatste nieuws over de Chi neesche kwestie stelt weer duide lijk in 't licht, hoever men van de oplossing der Chineesche kwestie al is, nog even ver als ooit te vo ren. De gezanten hebben een sa menkomst met de Chineesche on derhandelaars gehad en over de bestraffing der leiders van de Bok sers-beweging gesproken, het ne telige punt, waarover men het nooit eens kan worden. Het resul taat was dan ook. „niet bevredi gend". Nogal begrijpelijk. De Chi- neezen zien heel best in. dat ze op 't oogenblik nog wel aardig in troe bel water vissehen, wat ook hen wel gebleken zal zijn een voordee- lig bedrijf te wezen. De mogendhe den zijn onderling zoodanig aan 't harrewarren, dat de Chinaman voorloopig niet bang voor hun eens gezind optreden behoeft te wezen. De Engelsche bladen hebben ar tikelen van vurige bewondering gewijd aan Keizer Wilhelm. De Daily Express" geeft een pa gina met portretten van den Keizer op verschillende leeftijden, met warme woorden van bewondering er bij. In het hoofdartikel van de „Ti mes" staat o. a. ,,De vriendschap pelijke en hartelijke gevoelens, die de toewijding van den Keizer voor zijn grootmoeder in aller harten beeft gewekt zal er, naar wij ho pen, toe bijdragen om betere be trekkingen te doen ontstaan tus schen ons en de natie, over welke Wilhelm II regeert." De „Daily Mail" zegt: „Niemand die met den Keizer in aanraking is gekomen, kan zich onttrekken aan den krachtigen magnetischen invloed, die uitgaat van hem, zoo als van Napoleon en van zijn eigen grooten voorvader. Frederik den Groote. Zoo iong hij nog is als sou- verein. reeds heeft hij vele bewij zen gegeven van zijn scherpen blik en van zijn wijsheid. Als staats man mag hij onder de eerste van Europa worden gerangschikten wat zijn eigenschappen als soldaat aangaat, in den oorlog zou hij be wijzen, dat hij uit geen, slecht hout is gesneden. Als zeeman heeft hij de Duitsche vloot gebouwd en ge- organiseerd.Terwijl wij hem heden met jubel begroeten, eeren wij in hem niet alleen den grooten heer- scher, maar brengen wij tevens een groot man onzen eerbiedigen groet. Men mag aan de hulde van de Londensche bevolking geen an dere beteekenis toeschrijven. Wij willen niets, noch van hem, noch van Duitschland'. Maar wij willen niet ondankbaar schijnen en daar om zullen wij hem heden ontvan gen, zooals nog nooit een heerscher door een vreemd volk ontvangen is. Heden juichen wij daarom Heil den Keizer P In Duitschland intusschen schijnt dat enthousiasme weinig indruk te maken. De correspondent van de ..Daily News" zegt „In regeeringskrin- gen worden deze gevoelens ernstig betreurd maar hei is moeilijk om ze tegen te gaan of ze te beletten zich te uiten. Wellicht is het 't bes te om ze maar te laten uitrazen, en het aan den tijd over te laten de wonden te heelen. In regeerings- kringen acht men, met het oog op den politieken toestand, een goede verstandhouding tusschen Duitsch land en Engeland voor zeer ge wenscht. In onzen snel levenden tijd kunnen zelfs de leiders van de buitenlandsche staatkunde geen stelsel aangeven voor eenigen lan gen lijdde politieke kaleidoscope verandert zoo vaak, dat zij als het ware van de hand in den tand moeten leven. De staatkunde die graaf Andr°ssy vroeger kenschetste als „de staat kunde van dag tot- dag" is thans weder noodzakelijken die staat kunde eischt een goede verstand- li oudi nv tusschen Duitschland en Engeland. Wat de toekomst bren gen zal. is een zaak die aan de di plomatie van de beide landen ter oplossing moet worden overgela ten. „Doch de massa ziet dat niet in kan dat niet inzien. Doch terwijl zij onder prins Bismarck's bestuur de regeering blindelings vertrouw de, toont zij nu voortdurend wan trouwen en in haar blinden haat ziet zij zaken voorbij die een volk. gewoon om zich met de buitenland sche politiek te bemoeien, niet mag voorbijzien. „Deed het dit niet dan had het moeten merken, dat de Russische en Fransche pers een veel waardi ger houding tegenover Engeland inneemt dan de meeste Duitsche bladen. En juist als de Duitschers hun haat tegen Engeland te luchten hangen binden Frankrijk en Rus land hun gevoeligheid in. En dit is bij de leidende staatslieden in Duitschland zeer goed bekend. Doch wat kunnen zij er aan doen? Bij de Kruger-interpellatie zeide graaf Von Bulow ,,Ik weet heel goed hoe machtig de openbare mee ning is. Het is de sterke stroom die den watermolen van den staat drijftdoch als de stroom den mo len dreigt te vernielen is het de plicht van iedere Regeering zich daartegen te verzetten." Hel is nu maar de vraag of graaf Von Bulow in de thans in Duitsch land heerschenac openbare mee ning gevaar ziet voor zijn ^water molen." Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De mijnwacht is Woensdag van Stellenbosch naar Johannesburg vertrokken,. Nu kunnen de Z.-Afri- kaansche millionairs van Park lane eindelijk weer eens rustig slapen. Nog een paar benauwde weken en dan is de Rand veilig. Daarbij komt dat d'e Johannesburg bereden scherpschutters nu ook voltallig zijn (800 man.) De werving was in 8 weken algeloopen, hetgeen de Standard-correspondent te Durban een record noemt. De „Daily Mail' ontvangt uit Sydney een telegram, dat de En gelsche regeering het aanbod van N.Z. Wales heeft aangenomen om in plaats van 10G0 nu tweeduizend man bereden infanterie naar Zuid- Afrika te zenden. Manschappen en paarden slaan klaar. In 't geheel zendt het Australische gemeentebest dus nu 4000 man. Ei zijn weer een aantal bevelen voor overhaaste in schep ine- van troepen naar Zuid-Afrika van uit Londen gegeven. Heden moesten 72 man artillerie uit Dover vertrek ken. De school voor de genie te Chatham moet zoo spoedig moge lij h 300 man leveren. Verder moe- tcr onmiddellijk 116 man van het 3de bataljon Royal Welsh Fusiliers op weg gaan om andere „vrijwilli gers" af te lossen. De Brusselsche correspondent van de „Evening Standard" seint, dat aaar ter stede een telegram is ontvangen uit Lourengo Marquez als zouden de Boeren dien snoorweg Delagoa-baaiKomatiuoort in bezit hebben. Het verwondert ons, dat er niet bij staat in een Brusselsch telegram aan een Engelsche cou rant, dat zulks op last of met sub sidie van Dr. Leijds is geschied. Als gewoonlijk kan de „Petit Bleu" op geza°- van den Transvaal- schen gezantschapssecretaris weder de malle bijvoeging van de .,Mor- nine- Post" aan dit bericht tegen spreken, dat het oorspronkelijk te legram aan president Kruger was geseind uit Delagoa-baai. Hei stoomschip Montreal is weer mei- 1500 muildieren van New Or leans naar Kaapstad vertr kken. Die Amerikanen mogen hun Engel sche patroons toch wel op prijs stellen. Kapitein Fall, de werfofficier in Canada voor de Zuid-Afrikaansche politie, heeft d'e bemoedigende tij ding gezonden dat hij geen moeite zal hebben het vereischte getal manschappen te vinden. De „Petit Bleu" wijst op het op merkelijke verschijnsel, dat de ko ning van Portugal nog te Londen is blijven vertoeven toen de ande re vorsten huiswaarts keerden. Hel blad ziet verband tusschen deze- omstandigheid en de hulpkreten der Portugeezen aan Engeland om bijstand tegen de iu het district Lourengo Marquez gevallen Boe ren. Inmiddels wordt die hulp ver leend en nu zal de geschiedenis nog een ander merkwaardig feil uil den. Zuid-Alxikaansclien oorlog hebben te boek te stellen. Want niet alleen heeft Engeland met zoo wat 350.000 man niet alleen geen 3C a 35.000 Boeren kunnen onder werpen, maar nu moet èn in de Kaapkolonie èn aan de Delagoa baai de Engelsche marine ook nog tegen het handjevol republikeinen ir„ '1 vuur gebracht worden Merriman is Zondag te Londen aangekomen en Sauer wordt vol gende week verwacht.. Merriman wenseht eerst zijn inzichten en die van hen, welke hij vertegenwoor digt voor de Imperiale re-geering te leggen, alvorenst verdere stap pen te doen. De Boeren hebben den spoorweg op 53 kilometer van Lourengc Mar quez opgebroken. Officieel wordt bekend gemaakt dat de Engelsche regeering beslo ten heeft aan generaal Kitchener, 30.000 man bereden troepen ter ver stuiking te zenden behalve dege nen die reeds in de havens der Kaapkolonie zijn aan land gezet. Men gelooft dat thans 10.000 man Imperial Yeomanry beschikbaar zijn, dian zal het Zuid-Afrikaan- srhe bereden politiekorps, met in begrip van de in de koloniën aan geworven mannen 8000 koppen tel len en de nieuwe koloniale contin genten zullen. 5000 man opleveren. De rest van de versterkingen zal worden aangevuld met cavalerie en bereden infanterie. Het eerste contingent vertrekt Zaterdag. CHINA. Een telegram uit Peking meldt dat de gezanten op de 3de bijeenkomst Dinsdagavond definitief beslo ten de doodstraf te eischen voor de twaalf door hen genoemde manda rijnen, incluis degenen die reeds dood zijn, wegens het zedelijk ef fect van déze bestraffing op de Chi- neezen. Zij besloten verder d'at de vonnissen uitgevoerd moeten wor den, met uitzondering van die be treffende prins Toean en hertog Lan. wier straf de Keizer mag ver anderen in verbanning naar Tur kestan. Stadsnieuws Franchemont en Emma Nevada. Toen wij Dinsdagavond naar den Schouwburg gingen om de derde op voering van Franchemont bij te wo nen, waren we eeiTijk gezegd nog niet zeker dat wij de beroemde zangeres Emma Nevada daar zouden vinden, 't Was wel aangekondigd door ver trouwbare menschen: de schouwburg directie had het gezegd en andere bra ve menschen. We hadden dus geen re den om niet te gelooven en toch... wat ter wereld kon Emma Nevada, de we reldburgeres, bewegen om in Haarlem een opvoering te komen bijwonen van een operette', vertoond door dilettan ten? In het voorportaal van den tempel der kunst werden fransche program ma's verkocht, waarop met gouden let ters de naam van Emma Nevada ons tegenschitterde: „Représentation en l'honneur de la visite en Hollande de Madame Emma Nevada." Zoo stond het er letterlijk: „Opvoering ter eere van het bezoek aan Holland van me vrouw Emma Nevada." Wij hadden in onze onnoozelheid gemeend, dat deze derde opvoering van Franchemont al lang van tevoren was bepaald, maar dat schijnt zoo niet te wezen. Ze werd gegeven ter eere van mevrouw Nevada, zoo is het. Zoo om de klok van achten kwam de gevierde zangeres den Schouwburg binnen, vergezeld van eenige ons on bekende dames en keeren en verder door de heeren D. A. van Stralen en H, J. Heshuijsen, van wie de eerste naast mevrouw Nevada plaats nam op de voor het gezelschap gereserveerde eerste stoelenrij van de stalles. De mu ziek gaf fanfares, spoedig ging het scherm op en begon de voorstelling. Natuurlijk waren veler oogen op de beroemde bezoekster gericht, ook onze krantenmenschenoogen. Zoo zagen we, dat mevrouw Nevada meermalen wel willend het sein gaf tot applaus. Hoe wel de zaal propvol was en vele men schen er dus wel waren, achten wij ons verplicht een beschrijving van rne- vTouw Nevada te geven, ten profijte van hen die er niet waren. Zij is niet groot, tenger en heeft een smal, bleek gezicht, was gekleed in een fluweelen japon met een schotsch overkleed, droeg een fraaie broche en een zwarten hoed, benevens witte handschoenen. De heeren waren hetzij in den rok of in smoking dress. Men zal met waardeering zien, dat wij streven naar volledigheid. De menuet in het eerste bedrijf had bij het publiek weer ëen welverdiend succes, de heer Van Gasteren speelde die weer kostelijk. Toen zakte het gor dijn en begon de ware spanning eerst recht. Stond er niet op het programma met dezelfde dikke gouden letters aan gekondigd, dat er een hulde gebracht zou worden aan mevrouw Nevada? Ja inderdaad: „Hommage k Madame Emma Nevada, dirigé et mise en scène par monsieur J. de Nobel, chef d'or- chestre, chanté par les solistes, tout le choeur et la garde d'honneur." En daaronder stond in het Fransch: „Gegroet, driewerf gegroet. Dat onze vreugdekreten weerklinken ter eere van de kunstenaresse, dat de echo dia jubelend herhale en dat overal words gehoord: Emma Nevada, gegroet, ge groet, driewerf gegroet!" Toen kwam er een poosje wachtens. Er werd op 't tooneel blijkbaar druk gewerkt, zelfs klonk het doffe stampen van paardenhoeven. Het scherm ging op en daar stond het heele gezelschap, onder slingers van groen en bloemen, fraai gegroepeerd, op don voorgrond twee poney's, op elk waarvan een knaapje fier de klaroen stak ter eere van mevrouw Nevada. De hulde werd gezongen op de me lodie van 't slotkoor van Franchemont: toen opeens opendein zich de handen en daalde een regen van hyacinthen van het tooneel af op mevrouw Nevada neer, die met haar gezelschap was op gestaan. Nogeens werd de hulde ge zongen en nogeens en de eenigen die niet meededen waren de leden van da garde d'honneur, om de afdoende reden dat er geen garde d'honneur was. Het scherm daalde weer, maar rees spoe dig weer en daar stond de heer Van Stralen op 't tooneel en deelde het pu bliek mede, dat mevrouw Nevada zoo getroffen was door de hulde, dat zij ook een lied zingen zou en wel, op verzoek van den heer Van Stralen, een negerliedje, getiteld „The mocking bird" (de Spotvogel). Onder het applaus van het publiek leidde de heer Van Stralen de zangeres van hare plaats in de stalles door het balcon heen naar het tooneel. Huise lijk weg zette mevrouw Nevada zich voor den vleugel, die daar gebracht was en zong, zichzelve accompagnee- rende, een van die eenvoudige, wee moedige Amerikaansche Negrosongs, waarbij zij het geluid van ver schillende vogels wist te vertolken op een manier, die het publiek deed hangen aan haar lippen, 't Was prach tig en de toehoorders waren verrukt, maar tot een tweede nummer liet de diva zich niet verleiden en ging weer naar de zaal. Een dame van haar ge zelschap omhelsde haar teeder. Vóór haar optreden had zij den heer de Nobel eigenhandig een krans aan geboden. Terwijl mevrouw Nevada met haar bouquetje hyacinthen aandachtig luis terde (het leeuwendeel van de hol- landsche bloemen was aan de leden van 't orkest ten deel gevallen) werd de uitvoering voortgezet. Aan Mej. van der Velden (vrouw Dupuis) werd nog een welverdiende bloemenhulde aangeboden. Omstreeks halftwaalf vertrokken de gasten, wat wel jammer was, omdat ze nu niet konden hooren, dat het slot koor oneindig beter werd uitgevoerd, dan bij de huldebetooging. Eerst kwar tier voor twaalven was de voorstelling afgeloopen; de jongelui hadden napret en de oudelui gingen naar huis, dus ook wij. Maar onder 't naar huis gaan peinsden wei nog altijd over dezen avond, zoo geheel onvergelijkbaar met andere avonden en over de verschijning van mevrouw Nevada in deze voorstel ling van liefhebbers,... die ook zonder precedent is en we begrepen nog maat altijd niet, waaraan we die eer te dan ken hebben gehad. Zooveel is zeker, dat de uitvoering niet zoo goed was als de beide vorige. Blijkbaar was het koor al te zeer er van overtuigd, „dat het 't nu wel kon," en overmaat van zelfvertrouwen maakt roekeloos. De vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer heeft aan den Raad der gemeente Haarlem een adres van in stemming gezonden met het adres der bewoners van Dreef enz. tegen de voor-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1