Fonlard-Zijdei-Japon 118,40 genomen verlegging van de stoom- tramlijn in den Hout Woensdagmorgen is men begonnen met het opslaan van de directiegebou- "wen op het terrein alwaan.de nieuwe gasfabriek gebouwd zal worden. Naar wij vernemen geschiedde de derde opvoering van „Franchemont" zonder de medwerking van de com missie van Bijstand, die gemeend had na de tweede opvoering hare taak als geëindigd te beschouwen. Gevonden Voorwerpen Een taschje met abonnementskaart II. IJ. S. M., een kinderbontje, 3 hon den. Een bewoner- aan den Burgwal werd oekeurd wegens bet vervoeren van bij de wet beschermde vogels. Opnieuw heeft de vorst zijn intrede gedaan. En al dooit het nu door de warme zonnestralen overdag eenige graden, des nachts vriest het zoo hard, dat op enkele slooten in de omgeving en op de ijsbaan aan de Zomervaart reeds heden werd schaatsengereden. Naar alle waarschijnlijkheid gaat morgen de ijsbaan aan den Zijlweg weder open. De heer Martinus Kriens, onze vroe gere stadgenoot, die dezen zomer te Boulogne en thans te Mons als repeti- teur en 2e orkestmeester aan de groote Opera werkzaam is, vertrekt half Maart met. een groot opera-gezelschap als 2e dirigent naar Madagascar, voor een seizoen van 5 maanden. Van een der tuinders die zich door den bouw van het Slachthuis van den Schalkwijkerweg naar den Rottepol- der onder Haarlemmerliede hebben verplaatst en aldaar reeds hunne schuurtjes hadden gebouwd, zijn uit een dier alleenstaande schuren de kippen, ten getale van 8, ontvreemd. Nu, de gelegenheid was aldaar te aanlokkelijk 1 Heemstede. Alhier is een geval van roodvonk geconstateerd. Velsen. De geheele schuld dezer gemeente bedroeg op 1 Januari 1901 f 35650. Het laatste nummer dat voor de lich ting 1901 onder de wapenen moet komen is 34. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Er is heden noch ruimte noch be langstelling voor een verslag van de beraadslagingen der Eerste Kamer om trent het tweede en derde ontwerp der Kinderwetten. Dat betreffende de strafrechtspleging ten aanzien van jeugdige personen al leen lokte een vrij uitvoerige, tamelijk saaie discussie uit. 's Heeren van de Biesen's bezwaren lieten zich resumee- ren hierin, dat de verplichte toevoeging van een rechtsgeleerd raadsman de taak der advocaten noodeloos bezwaar de. Hij sprak van Kinderkamer-advoca ten. Tegen de invoering van nieuwig heden in ons strafstelsel was het be toog van den heer Kuyt gericht. Ook bij had bezwaar tegen de instructie omdat de procedure daardoor verlengd werd, en achtte de nieuwe straffen niet zoo heel goed. Speciaal de tuchtschool vond afkeuring bij den heer Melvil van Lynden. Daarentegen wogen voor den beer Sassen de voordeelen dezer wet zwaarder dan de nadeelen. De heer Ra- husen zette uiteen dat de meerderheid zijner collega's-advocaten de aange voerde bedenkingen tegen de toevoe ging niet deelden. Met de heeren van Lier en Alberda, die op de lichtzijden wezen, verdedigde de Min. van Just, het ontwerp, dat met 30 tegen 6 stem men werd aangenomen, het tweede ontwerp zonder stemming. De vergadering ging daarna tot na dere bijeenroeping uiteen. G. Jr. De Feesfweek in Den Haag. (Buitengewone correspondentie). 's-GRAVENHAGE, 6 Febr. H e t D f i 1 Hoewel Woensdag de zon goe.d scheen en de lucht blauw was getrokken, was de temperatuur eigenlijk te koud voor open-lucht festiviteiten. Wij althans hebben de jonge Vorstinne bewonderd, die ongedekt, alleen met een bontkraag om de schouders, in gezelschap van Prins Hendrik op het balkon het défilé Eerst schetterden vroolïjk op de kla roenen van het muziekkorps van het regiment huzaren. Het Wilhelmus geblazen, toen kwam de zwarte file van deelnemers, telkens voorafge door het schifterend, kleurrijk /aandel. De banierdragers marcheer- steeds met het bestuur het plein en schaarden zich na het saluut lan de vorstelijke personen, in een kring voor het Paleisde ande en trokken voort, telkens juichend en hoeden omhoog stekend. En telkens Koningin Wilhelmina met een on- .avolgbaro gratie, en sloeg de Prins train militair aan. Zoo duurde het heel lang. Eens kwam e Regenfes naar buiten en fluisterde haar dochter iets in waarschijnlijk met het oog op de lage temperatuur. Maar deze schudde met een ontken nend lachje en bleef daar met haar a. s. gemaal aan haar zijde. Drie halve cirkels banieren werden gevormd. Telkens nam een volgend muziekkorps de wegstervende klanken over. De orde was keurig. Alleen werd even opgehouden, toen er verderop een opstopping was en ging het jonge Bruidspaar even naar binnen. Maar daarna kwamen zij nogmaals buiten, en wijdde vooral de Bruid weer haar volle, lieve aandacht aan het défilé. In den stoet waren verschillende zegekarren. Drie ervan stelden het Scheveningsche visschersleven voor. Men zag zelfs het haringkaken aan boord. Ook de reddingboot met haar dappere bemanning verscheen. En daaromheen was het vol breedgebouw de visschers uit Scheveningen, op het hoofd den hoogen hoed, en gestoken in het zwarte pak, met kort, wijd buis. Toen de laatste hetoogers in den plei- zierigen cadans van opgewekte tonen voorbij waren gemarcheerd, sloot de muziek van het 2e regiment veld-artil- lerie den optocht. Na den rijtoer naar Scheveningen en Loosduinen, waarbij de Koninginnen gekleed waren in zwart bonten man tels met lila-capothoeden, had een soi ree ten Paleize plaats. Hier werden verschillende tableaux-vivants ver toond, o. a. de groote mannen van Hol land, gearrangeerd door den heer Vic tor de Stuershet Mecklenburgsehe Huis, enz. In de stad werd het publiek onthaald op openbare voorstellingen met de cinematographe. De troepen van het garnizoen te 's-Gravenhage en van die uit andere plaatsen waren opgesteld langs den door den stoet te volgen weg van het paleis naar de Groote Kerk, en wel als volgt Het regiment grenadiers en jagers van het koninklijk paleis af, langs Pa leisstraat, Oranjestraat, tot aan de Katholieke Kerk in de Parkstraatdan sluit zich aan het korps mariniers langs de Parkstraat tot den Kneuter dijk vervolgens de troepen uit het garnizoen Utrecht, waarnaast een ge deelte vesting- en pantserfort-artillerie uit de residentie tot aan de Gevangen poort dan het personeel der Normaal- Schietschool en daarnaast het 3e regi ment huzaren met een gedeelte veld artillerie, van de Gevangenpoort af, langs den weg dien de stoet volgt over het Buitenhof tot de Gravenstraat voorts in de Gravenstraat detachemen ten van het 4e regiment infanterie uit Leiden en Delft en eindelijk de kolo niale reserve op de Groenmarkt, langs het stadhuis tot aan den ingang der Groote Kerk, alwaar de eerewacht der dienstdoende schutterij was opgesteld. Overal een zwarte haag menschen. DE BRUILOFTSGESCHENKEN. In een der zalen van het Kon. paleis zijn sedert een paar dagen de prachtige huwelijksgeschenken geëtaleerd, die aan H. M. onze Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, zooals sedert dezen middag de titel van den Vorste- lijken bruidegom is door Vorsten en vereerders zijn aangeboden. Wij willen niet te uitvoerig zijn en ons bepalen tot de voornaamste en meest belangwekkende geschenken. En dan vermelden wij in de eerste plaats om der wille van de geefster en omdat dit cadeau wel het prachtigste van alles is: het geschenk der Koning in-Moeder, een groot in bouquetvorm gewerkt borstsieraad van biljanten in een prachtig lofwerk van goud gevat; een rivière van de fraaiste edelgesteen ten met een groote verzameling losse briljantspelden er om heen, in een étui; een armband van buitengemeene schoonheid, met het email-portret van H. M. Koningin Emma in het midden, eindelijk een speld, waarop een paarl van zeldzame grootte en schoonheid prijkt. Onder de Vorstelijke cadeaux noe men wij vervolgens dat van den Duit- schen Keizer, een prachtvol servies uit de Keizerlijke porseleinfabriek; met wapens beschilderd en met goud ver sierd op de opengewerkte roode ran den. Dan verdient een voorname plaats de kunstig bewerkte zilveren servies- stukken en kandelabers, die alleen een geheel groote tafel innemen. De leden der Groothertogelijke familie Hertog Adolf Friedrich, de Groother togin en Groothertog van Oldenburg. Groothertogin Anastasia, Grootvorst en GrootvorstinWladimir van Rusland; Hertog en Hertogin Albrecht, Prinses Christian van Denemarken, Hertogin Wilhelm en Prins en Prinses Heinrich XVIII van Reuss vereenigden zich om een tweetal groote ovale terrinen en vier kleine vierhoekige schotels in uit de hand gedreven zilver, nationale zilversmidskunst uit 't land van Mec klenburg aan te bieden; terwijl de Groothertog persoonlijk aan dit ge schenk van groote waarde een nog vee! kostbaarder stel toevoegde twee ronde terrinen, twee ovale wijnkoelers, twee groote, ronde en twee kleinere ovale schotels, vier kleine driehoekige scho tels met deksels, zeer eigenaardig door den vorm; voorts twee groote, twee middensoort en 2 kleine kandelabers, voor resp. 8, 6 en 4 lichten. Deze col lectie van zilveren tafelstukken is van buitengewone waarde niet alleen, maar ook een proeve van hoog-artistieke kunstopvatting bij de vervaardigers. Van Prins Albrecht, van Pruisen kwamen een paar gouden kannen, in antieken vorm, op Oostersche wijze ingelegd met. zilveren medaillons, waarop de portretten der Vorsten van Oranje en wapens en historische tafe- reelen zijn weergegeven. Deze kan nen behooren voorzeker tot de fraaiste en rijkste der geschenken. De moeder van den Koninklijken bruidegom bood hem een zinrijk en tegelijk zeer huiselijk souvernir aan: een bureau van bijzondere grootte en pracht met ontelbare laden en door houtsoort en bewerking een stuk van bewonderenswaardigen arbeid. Voegen wij er bij, dat de leden van het Groot hertogelijk Ministerie van Financiën, er een zilveren inktstel op deden plaat sen, dat waardig is er op te prijken. Bij de kostbare collectie kleinoodiën, die de Koninklijke bruid van haar moeder, onftving, voegden Z. M. de Koning en H. M. de Koningin van Wuriemherg nog een halsketting, over de geheele taille te dragen, van hoogst eleganten en precieusen aard en van moeilijk te overschatten waarde: een ketting van goud, telkens in breede braceletvormige stukken overgaande, die geheel met edelgesteenten, briljan ten en robijnen en meerendeels licht blauwe steenen zijn omzet Prinses Reuss VII zond aan H. M. een broche, fonkelend van prachtige briljanten, waartusschen in smaak- vollen vorm groene bladeren van zeld zame steenen zijn aangebracht. Sloten zich Grootvorst en Groot vorstin Wladimir bij de Groothertoge lijke familie aan voor de aanbieding van een gezamenlijk huwelijkscadeau, Grootvorst Wladimir en zijn gemalin Grootvorstin Helena en Grootvorst Bo- ris boden H. H. nog een persoonlijk souvenir aan: een waaiervormigen les senaar-standaard voor een paar por tretten en met een klokje in 't midden een coquet voorwerp in fijnen gou den rand gevat En de Grootvorst bood zijn zwager, den bruidegom, nog daar enboven een stel manchetknoopen aan met zeer schitterende edelgesteenten en met emails van hooge kunstwaarde. Van beteekenis om het uiterst fraaie en zeer kostbare voorwerp niet alleen, maar bovenal om den onschat bare» inhoud is het cadeau van H. K. H. de Vorstin Van Wied, geb. Prin ses Marie der Nederlanden. Het is een tamelijk groote, langwerpige vierkante cassette, in licht hout bewerkt en met gouden randen en zware hengsels en sloten voorzien. Sierlijk in kleuren be werkte wapens zijn op het deksel aan gebracht. In deze kist bevinden zich tal van oorspronkelijke geschiedkundi ge documenten, op het Huis van Oran je betrekking hebbende, een heerlijke aanwinst derhalve voor heit Huisar chief van H. M. De Groothertog van Saksen bood het jonge Vorstelijk Paar het portret aan een uitstekende ets van wijlen den Groothertog, den beminden aan- behuwd-oom van H. M. De Prinsessen van Bentheim bewerkten een lief prul- lemandje voor de Koningin en de Vors tin van Bentheim bood haar recht huiselijk een in Oud-Hollandsche stijl bewerkte deken- en lcussenkist aan, waarop met eigen hand een paar teekeningen zijn gebrand. Een heerlijk voetenkleed, een prachtig bewerkt bont vel van een hoogst zeldzame soort en grootte, zonden de Vorst en de Vorstin van Waldeck; terwijl de Vorstin-Moe- der van Wied haar door meesterhand geschilderd portret, de Erfprinses van Wied, geb. Prinses van Wurtemberg, een olieverf stuk je van eigencompositie aanbood. Eindelijk verrijkten de Vorst en Vorstin van Schwarzburg-Rudol- stadt het jeugdig Echtpaar met een groot schilderij, het kasteel van Schwarzburg voorstellende. DE HUWELIJKSPLECHTIGHEID. Om half twaalf reden de vorstelijke rijtuigen aan om het Bruidspaar ter kerke te voeren. Vooraf had het Burgerlijk Huwelijk plaats gehad in tegenwoordigheid van de zes heeren, die de eer hadden als getuigen bij het opmaken der akte te fungeeren. Het warenmr. A. van Naamen van Eemnes, mr. J. G. Gleich- man, jhr. G. M. Verspyck, K. J. G. baron van Hardenbroek van 's-Heer- aartsberg en Bergambacht, graaf C. H. F. Du Monceau, jhr. mr. J. W. M. Schorer en dr. Langveld. De stoet werd aldus samengesteld Een commando cavalerie als eere escorte; "een hoffourier en twee rij knechts te paard de opper-ceremonie- meester, A. baron Van Pallandt van Neerijnen, in een coupé, met twee paarden bespannen. Daarna volgen zeven Berliners elk met zes paarden bespannen, waarin de hooge gasten zijn gezeten en wel in deze volgorde 1. Prinses Louise van Wied, Prins Ulrich van S'chönberg-Waldenburg, Prinses Heinrich van Schönberg en Prins Hermann van Schönberg-Wal- denburg 2. Hertogin Sophie Charlotte van Oldenburg. Prins Heinrich van Schön berg, Grootvorstin Helene Vladimirov- van Rusland, de Erfprins van Wied 3. Prinses Heinrich XVIII van Reuss, de Vorst van Wied en Erfgraaf van Erbach-Schönberg 4. Erfprinses van Wied, de Vorst van Bentheim en Steinfurt, Prinses The j kla van Schwartzburg-Rudolstndt en Prins Heinrich XVIII van Reuss 5. Vorstin van Bentheim en Stein furt. Hertog Paul Fredrick (zoon), Her togin Paul Friedrich en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg G. Regeerende Vorstin van Schwarz burg-Rudolstadt, Hertog Paul Fried rich van Mecklenburg, de Vorstin van Waldeck-Pyrmont en de Vorst van Schwarzburg-Rudolstadt 7. Prinses Adolf van Schwarzburg- Rudolstadt, de Vorst van Waldeck- Pyrmont, Grootvorst Boris van Rus land en Prins Albert van Pruisen. Daarna volgen in de zoogenaamde glazen koets het staatsie-rijtuig waar mee de Koningin gewoonlijk hij de opening der zitting van de Staten- Generaal rijdt mede met zes paar den hespannen Groothertogin Marie van Mecklenburg-Schwerin, Groot vorst Wladimir van Rusland en de Groothertog van Mecklenburg-Schwe rin. Dan komt de met acht paarden be spannen gouden koets met bet hooge echtpaar en IJ. M. de Koningin-Moe der. De Kerk was zeer eenvoudig versierd ontleende zijn luister aan de omgeving, maar die eenvoud was in overeenstem ming met de plechtigheid die geschied de. Onder de zetels van het Vorstelijk echtpaar lag een prachtig vloerkleed. Daarop lagen fluweelen kussens, waar op het hooge echtpaar in de plechtige stonde zou knielen. Dit kleed werd geschonken door een aantal Nederlandsche jonkvrouwen. De rand van dit kostbare tapijt wordt gevormd door de 60 familiewapens de zer dames, waarvan de kwartieren naar teekeningen van den ontwerper door de dames die dit geschenk aan bieden, geborduurd zijn. Aan de bovenzijde de kwartieren van de oudste geslachten. De wapens zijn in ruitvorm. De bewerkte rand van het kleed is in application borduurwerk in goud op zilver brocaat, alles gestyleerd in bla deren en bloemen, waartusschen de fa miliewapens geschikt zijn. De zilveren rand is afgesloten door een borduursel van zilver en goud op lichtblauwen grond. Het middenvak is van rood zijden pluche, de benedenhoeken versierd met ornamenten, gestyleerde Oranjeappe len. In den rechterbovenhoek prijkt het wapen van H. M. de Koningin, in den linkerbovenhoek het wapen van den Hertog. Deze beide wapens zijn naar teeke ningen van den ontwerper, geborduurd bij de firma wed. A. van Winkoop. Het geheele kleed, 4 M. 30 bij 3 M. 30, is door den heer H. N. H. Fermin, kunstborduurwerker, ontworpen uitgevoerd met bijzondere kunstvaar digheid. Het is een voortbrengsel van Neder landsche kunstnijverheid dat met recht Vorstelijk mag heeten. De Kerk was geheel gevuld. Overal uniformen en galakleeding. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik werden aan den ingang der Kerk ontvangen door den Kerkeraad der Ge reformeerde Gemeenten. Zonder opont houd werden zij naar de ontvangkamer geleid, waar de intendant der Paleizen was. Bij het binnenkomen zong een koor „Gebed" (woorden van Boele van Hensbroek, muziek van Eug. Hildach). Arm Spoel leidde het koor. In zijn rede zei ds. Van der Flier o.a.: De feesture is aangebroken. Heel het volk deelt daarin met jubelkreten. Nu dankt allen God. Hij ontwikkelde toen den tekst: Palsm 4 vers 7b: „Verhef gij over ons het licht Uws aanschijn, o Heer!" De behoefte aan licht spreekt zich uit bij het huwelijk. Het begint met offers te vragen van den Hoogen Bruidegom, die land en volk, van de Hooge Bruid, die haar geliefde Moe der verlaat. De redenaar wijst dan op de huwelijksplichten en de wederkee- rige verhouding. De man moet zijn het hoofd en de vrouw het hart, bij het dragen van elkanders lasten en verdra gen van elkanders gebreken. De plicht der liefde vordert tot waarheid te ma ken het Bijbelwoord: „Die twee zullen één zijn." Zulk een band kan alleen de liefde bewaren. Maar zal die band niet verslappen, dan moet telkens de bede luiden: „Verhef Gij over ons het licht Uws aanschijns O, Heer!" Daarna had de inzegening, geheel ritueel wat de vragen betreft, met bekorting van het formulier en toevoeging van het wis selen der ringen plaats, naar Luthersch gebruik. Vervolgens werd de Bijbel aangeboden met een toespraak en kor ten gelukwensch tot de Hooge verwan ten. Daarna Psalmgezang en onder den zang van het koor verliet het Bruidspaar de Kerk. Het huwelijk der Koningin. Voor het stadhuis en de hoofdwacht te Zwolle waren voor de feestelijkhe den gasilluminatiën aangebracht; op de Groote Markt verrijst 'n muziektent waarin uitvoeringen worden gegeven. Van middag tusschen 12 en 3 uur deed de muziek der stedelijke schutLe- rij op een 20tal punten der stad zich hooren. Een gecostumeerde optocht wordt gehouden door de leerlingen der Nutsschool; ook de bakkers- en schildersgezellen houden een optocht met praalwagens, waarop hunne vak ken worden voorgesteld. Op den dag van het huwelijk der Ko ningin, wapperden van de openbare gebouwen te Amsterdam de vlaggen, en ook particulieren bleven niet ach ter om de driekleur te ontplooien. Verder speelden op de torens de ca rillons en de klokken luidden geduren de den tijd, tusschen het oogenhlik der huwelijksvoltrekking en de terugkeer van het Vorstelijk Paar uit de Groote Kerk te 's-Gravenhage ten Paleize. B. en W. zonden namens het ge meentebestuur aan het Vorstelijk Echt paar een adres van gelukwensch. De veertig a vijftig landgenotoen, die te Bremen zijn gevestigd, hebben zich evenmin als zoovele andere Nederlan ders in den vreemde onbetuigd willen laten. Eene commissie is gekozen tot voorbereiding van een huldeblijk. Er moet veel feeststemming zijn on der onze landgenooten te Bremen. Aanstaanden Zaterdag zullen zij in het Alt Bremer Haus een feestmaaltijd houden, waar ook de dames bij zullen aanzitten. Uit naam van de Nederlandsche Hervormde gemeente te St. Petersburg heeft de kerkeraad dier gemeente al daar aan II. M. de Koningin een adres van gelukwensch. gezonden. Het aantal te Lissabon wonende Ne derlanders overtreft niet het dozijn, 't geen hun intusschen niet beletten zal om in gemeenschappelijke aanhanke lijkheid jegens hun vorstin door een telegram aan IJ. M. Koningin Wilhel mina en door een maaltijd blijk te ge ven van warme belangstelling in de groote nationale gebeurtenis. Een vriendelijke prent in „Punch" van Bernard Partridge: Onze Koningin op het ijs, in een bakslee gereden door Hertog Hendrik die op schaatsen is. De Koningin draagt de Friesche kap. Vlug gaat het over een Hollandsche ijsvlakte, en een heer in pelsjas, John Bull, die het paar ziet voorbijgaan, roept het toe The best of luck to you, mij dears! You make a charming couple(Mijn beste zegewenschen, mijn lieven. Gij zijt een aardig paar). „A good start" is de titel der prent. Kamerverkiezing. In eene gecombineerde vergadering van de arbeiders-kiesvereenigingen en af deelingen der S. D. A. P. te Tietjerk- steradeel is mr. P. J. Troelstra met al- gemeene stemmen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer. Mr. Troelstra is nu. de candidaat van alle democratische vereenigingen in dit district. In dezelfde vergadering is een „verkiezingscomité" uit 5 per sonen bestaande benoemd. Het zal te Drachten gevestigd zijn. Op kracht dadige wijze zal gewerkt worden om het aantal kiezers voorstanders der candidatuur zoo groot mogelijk te maken. S. L. Voor de vereeniging S(ocialistisch) L(eesgezelschap) te Amsterdam, zal a.s. Dinsdag de heer H. Spiekman op treden met het onderwerp: „De ver houding van sociaal demjocraitie tjot de vakbeweging." Noordbrab. Bank. Naar wii uit goede bron verne men zal door de commissarissen der Bank op de aanstaande buiten gewone vergadering van aandeel houders e©n voorstel worden inge diend tot volledige reorganisatie der Bank. Het voorstel wordt ge heel ontworpen door de deskundi gen, welke door de rechtbank be noemd werden, en nelooft daarom op een dieugdelijken grondslag te zullen berusten. O k zullen com missarissen op de toekomstige ver gadering van aandeelhouders een nieuwen directeur voorstellen waartoe zij reeds onderhandelingen hebben aangeknoopt met een man, die, mocht hij zicli eene candida tuur willen laten welgevallen, ze- kea aller vertrouwen zal hebben. Of de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders op den 12en dezer, zooals reeds is medegedeeld plaats zal hebben, is nog onzeker. Daarentegen, schijnt het thans vrij wel zeker te zijn, dat de deskundi gen, welke door de rechtbank be noemd werden, niet binnen den gestelden termijn van twee maan den met hun beredeneerd verslag gereed zullen zijn en dat alzoo de voorloopige surséance nog verlengd zal moeten worden. (N. Br.) Den tweeden dag, Woensdag 6 Maart zal het défilé der vereenigingen plaats hebben. Deze hulde heeft plaats op verzoek van het Gemeentebestuur van Amsterdam, aangezien het Hare Ma jesteit aangenaam zou zijn wanneer de twee eerste dagen van Haai' bezoek meer speciaal zouden zijn bestemd voor het huldebetoon der werklieden. De vereenigingen zullen samenkomen 's morgens om 12 uur in het gebouw „Vélox", waar weder ververschingen beschikbaar zijn zullen. Het défilé heeft 's middags in de eere-hal van het Rijks-museum plaats, waar de. vereeni gingen langs den troon van het Vorste lijk echtpaar zullen gaan. Daar zullen enkele afgevaardigden der werklieden gelegenheid erlangen een korte toe spraak te houden en zullen adressen van hulde worden aangeboden. Hoe gevaarlijk bet is kleine kinderen ook maar een oogen hlik onbewaakt achter te laten, werd Vrijdagmiddag wederom op treurige wijze bewezen in de Goudbloemstraat' te Amsterdam. Vader was naar zijn werk en de moeder was om half een ongeveer even de deur uitgegaan om een paar boodschappen te doen, haar drie kinderen, een knaapje van 4, een meisje van 2 1/2 en een baby van 10 weken op de bovenwoning van perceel 53 alleen latende. Het kleinste kind lag in bed, de bei de oudsten maakten van moeders af wezigheid gebruik om met lucifers te gaan spelen met het ongelukkig gevolg dat de kleeren van het meisje in brand geraakten. 1-Iet arme kind kroop toen van angst en pijn bij het kleine kind in bed, zoodat het beddegoed ook spoe dig vlam vatte. Gelukkig dat de knaap, hoewel eenigszins draaierig van den rook, de trap wist af te komen en bene den bij buurvrouw Overdijk ging zeg gen dat er boven brand was. Deze kra nige vrouw snelde naar boven en wist nog intijds de twee kinderen uit de bedstede te halen en bij zich naar be neden te brengen. Inmiddels hadden de buren, die rook uit de ramen zagen komen, de brandweer gewaarschuwd, die het onbeteekenend brandje spoedig bluschte. Het kleinste kind had geen brand wonden bekomen, was echter bewuste loos door den rook, maar kwam spoe dig weer bij. Het meisje echter had deerlijke brandwonden aan het onder lijf hekomen en werd in dekens gewik keld in allerijl naar het Binnen-Gast- huis gebracht. Ook in een perceel in Marnixstraat bekwam een meisje door het spelen met lucifers ernstige brandwonden, zoodat het kind naar het Wilhelmina- Gasthuis moest worden gébracht. De moeder bekwam lichte brandwonden, die door de brandweer werden verbon den. Gemengd Nieuws. Wie heeft meer kans, een man te krijgen, een leelijk, of een knap meis je? Iedereen zal dadelijk zeggen: „Na tuurlijk het knappe!" Vervolgens de mededeelingen van een Engelsch tijd schrift echter schijnt het alsof juist het tegendeel het geval is. Een in de westelijke .staten van Ame rika verschijnend blad bevatte kort ge leden de volgende merkwaardige ad vertentie: „Een heer met goede positie in het galanteriewarenvak wenscht in kennis te komen met een leelijke dame, om na wederzijdsch goedvinden een huwelijk aan te gaan. Zij moet zachtaardig, flink en vroo'lijk zijn, voor alles ech ter geen mooi gelaat hebben." De oplossing van het raadsel, dat deze advertentie schijnt te bevatten, kan hierin gezocht worden, dat de. stel ler der advertentie een jaloersche sin jeur was en daarom een vrouw wensch- te te hebben, wier uiterlijk hem iedere aanleiding tot ongerustheid tevoren benam. Wellicht was hij ook een we duwnaar, wiens eerste vrouw door haar uiterlijke lieftalligheid hem het leven had verbiterd. Zoo verklaarde een andere heer, dat hij beslist een leelijke vrouw de voor keur gaf boven een knappe, want in 90 gevallen van de 100, waren meisjes met onknap uiterlijk niet alleen min der ijdel dan haar schoonere zusters, doch zij waren veel schranderder. Een jonge kantoorbediende te Londen huwde kort geleden een meisje, dat alles behalve knap was. Toen hij daar over door zijn vrienden werd onder- vraagdj antwoordde de gelukkige brui degom dat bij in dit ovzicht bijgeloovig was. Hij had nl. bemerkt, dat het on geluk zich plaatst op den weg van degenen onder zijn vrienden, die ge trouwd waren met mooie vrouwen, en hij voor zich geloofde nu, dat de lee lijke levensgezellin een soort Zondags kind was, dat hem geluk zou aanbren- Hulde van A.msterdamsclie werklieden. De hulde der werkliedenverenigin gen te Amsterdam (er hebben zich thans 56 opgegeven) zal plaats heb ben op Dinsdag 5 Maart. Deze hulde staat onder regeling van het feest-co- mité. De vereenigingen met haar ba nieren zullen 's morgens om 9 1/2 uur samen komen in het Paleis van Volks vlijt en daar eenige verversching kun nen erlangen, geen sterken drank. On der leiding van den commandant, den heer G. P. Wijnmalen, zullen de ver eenigingen dan langs den intochtsweg plaats nemen, waarvoor de hoofdcom missaris zijne medewerking gaarne ver leende. Des avonds zullen de leden der ver eenigingen met hunne vrouwen voor- i stallingen kunnen bijwonen in den Waardoor het overwicht ,n. aan. Parkschouwburg, den schouwburg Van van "telwluks bruiden op de knap-- Lier, de schouwburgzaal en de con-f koud. is natuurlijk moeielijk (e ra certzaal van het Paleis voor Volksvlijt, den, doch volgens deze statistiek schijnt van invoerrechten toegezonden 1 gen. Een hartstochtelijke statisticus, wiens bezigheden hem iederen dag voeren voorbij een kerk te Londen, waarin jaarlijks honderden huwelijken wor den voltrokken, heeft de gezichten der bruiden bestudeerd en geconstateerd, dat van de 100 bruiden er 5 buitenge woon schoon, 10 knap, 15 passabel en de overige 70 meer of minder leelijk en hoogerl 14 Meter franco en vrjj Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „Henneborg-Zijüe1 voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürich, Koniiibl. en Keizerl. Hofleverancier.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2