leelijkheid voor liet huwelijk geen hin derpaal, eer een aanbeveling te zijn. Esdl ernstig ongeluk voor komen. De spoortrein, die 's morgens om 10 uur uit Reims in de richting Parijs ver trekt, is Maandag aan een vreeselijk ongeluk ontsnapt. De machinist bleef namelijk in een aanval van beroerte plotseling dood, op liet oogenblik, dat de trein voor een geopende brug moest stoppen. De stoker bad de tegenwoor digheid van geest, den trein onmiddel lijk tot staan te brengen. Sneeuw ia bet Zuiden In geheel Boven-Italië heerscht se dert eenigë dagen een hevige sneeuw val, vergezeld van. groote koude. Op tal van plaatsen is het spoorweg- en telegraafverkeer verbroken. Te Milaan was Zaterdag het tram verkeer geheel gestremd, doordat op vele plaatsen de telefoondraden on der de sneeuwvracht gebroken en op op de tramkabels gevallen waren. Een vreeselijk slede-ongeluk. Maandag is nabij het Belgische dorp Jupille een vreeselijk ongeluk gebeurd. Drie jongelieden uit Jupille vermaak ten zich met in een slede de helling van een met sneeuw bedekten heuvel af te glijden. Terwijl zij aan hun slede wa ren vastgebonden, hadden zij den tocht reeds verscheidene malen vol bracht, toen zij bij een volgende maal zulk een vaart kregen, dat zij door drie hagen vlogen en ten slotte in een kuil terecht kwamen. Een der drie bleef liggen met een ge spleten schedel; zijn toestand is ho peloos. De buik van den tweede werd doorboord door een ijzeren staaf, waar van hij zich bediende, om de slede te remmen; hij is Maandagmiddag in het hospitaal te Luik overledeu, waarheen hij was gebracht. De derde bekwam ernstge wonden aan bet hoofd en ont wrichte een schouder. Vervaardiging van bladgoud. Dat goud, door middel van hameren, zich tot zeer dunne blaadjes laat slaan, is algemeen bekend. Zeer lang hebben goudslagers dit gedaan, door tusschen twee perkament-bladen te hameren, betgeen niet zoo lieel gemakkelijk is. Toch verkregen zijn zulke dunne blaadjes, dat men er onwillekeurig verbaasd over staat .Een zekere grens van dikte konden de goudslagers ech ter niet overtreden, daar de staf dan brak. Tegenwoordig vervaardigt men op galvanoplastieke manier bladgoud, dat nog veel dunner is. Men neemt een glad gepolijste kope ren plaat, die men in een zekere oplos sing hangt en laat er daarna een elek trische stroom doorgaan. Heeft zich een goudvliesje op het koper vastge zet, zoo dompelt men de koperen plaat in een oplossing van ijzer-chloriede, waarin bet koper geheel en al oplost, terwijl het vliesje goud onaangetast blijft. Dit velletje bladgoud beeft dan soms een dikte van een duizendste millimeter. Door deze methode zal het ouderwet- sche goudslaan spoedig tot de geschie denis behooren. Er is geen land, waar na de invoe ring uit Duitschland, de boekdruk kunst zoo snelle toepassing en uitbrei ding vond als in Italië. In Subiaco, een zeer klein stadje aan den voet der Appenijnen, werd het eerste boek in Italië gedrukt, door Conrad Schweinheim en Arnold Pan- nartz het draagt bet jaar 1465. Van Subiaco uit verbreidde zich binnen een kwart eeuw de kunst over geheel Italië in Rome, Venetië, Napels, Mi laan, Foligno, Savignano, Modena, Mantua en Genuazelfs op Sicilië werd in 1476 de boekdrukkunst overge bracht door Andreas Wyel. die dooi den Senaat van Palermo werd uitge- noodigd zich daar als boekdrukker te vestigen. In 1480 kwam er in Florence een vereeniging tot stand tot het drukken van boeken, gesteund door Lorenzo dei Medici Magnifico, terwijl nagenoeg terzelfder tijd Conrad Snijder zich als boekdrukker te Sienna vestigde. N. S. De beroemde Amerikaansche diction- naire van ,,Funk en Wagnall" heeft 1.000.000 dollars gekost aan den uitge vers. Nog een duur werk, de „Century Dictionary", beeft, wat vervaardiging aangaat, 700.000 dollar gekost. Men heeft berekend, dat de adverten ties der gezamelijke couranten te Lon den per jaar meer dan 4.000.000 pond sterling, alzoo 48.000.000 gulden kos ten dat is dus ongeveer 12 gulden per hoofd. Tevens bedraagt het aantal exem plaren van couranten en tijdschriften aldaar 1500.000.000 stuks. Zeer zeker geen kleinigheid. Bij een boekhandelaar in een groote stad, die nota hield van alle zonder linge klanten, heeft men in de laatste jaren onder anderen om het volgende gevraagd Bismarck's gedachten, door hem zelf gedrukt. Koude vischlijm. Bretels. Haaknaalden. Glazen stalen pennen. Een boe kvan Plato en een van Plötz, maar beiden van denzelfden schrijver. Een dergelijk werk als „Faust" van Goethe, maar in bet Hebreeuwsch. Een globe van Oost-Pruisen, om aan een horlogeketting te dragen. Een stevig gebonden Maagd van Orleans. Eg- mont's gedichten in de uitgaven van Goethe. Een prentenboek voor een heel klein kind op bladzijde 11 moet staan: kling, klang. Gloria. De 80 kerkliede ren, maar voor een hoogere burger school voor meisjes. Een nieuw munt en gewichlcnboek voor het overbren gen van liters en meters. Een bijbel in den oorspronkelijken tekst, maar in het Duitsch. Ovidius, in het latijn vertaald. Een bijzonder krachtig gebe denboek. Een boek met woorden, hoe men ze niet verkeerd schrijft. Vrijzin nige gedichten als geschenk. Een Duit- sche wereldgeschiedenis van het begin af aan. Een ouderwetsche aardbol, maar Amerika moet er al op staan. Een ongebonden bijbel, waarin de kilo meters in mijlen staan. De werken door Schiller in roode banden geschreven. Sport en Wedstrijden. Tuf Tuf. Een match tusschen een snel trein en een automobiel het ge volg van een amicale weddenschap! op den weg RomeCivita Vec- chia (70 KM.) tusschen de heer en Marino Torlonia (per auto) en Sil- vestrelli (per trein) is gewonnen Joor den automobilist, die, hoewel door rijtuigen ond'er weg gehin derd. nog tijdig genoeg a.an het sta tion kan komen om zijn tegenstan der uit het compartiment te zien stappen. (De Fiets.) Wieier nieuws. Voor den wedstrijd ParijsRou- baix hebben zich in 't geheel 18 deelnemers opgegeven voor Parijs Brest 22 renners en 20 toeristen. Vervolg' Siadsnieuws. Huwelijksdag. De trouwdag van H. M. onze ge- cerbiedigdie Koningin met Hertog Hendrik van Mecklenburg, de voor land en volk zoo gewichtige dag is thans aangebroken. Door het gan- sche land wordt deze dag, waarop het Nederlandsche Volk weder een Prins van. Oranje begroet, feeste lijk gevierd. Ook hier ter stede, al is het dlan ook niet met openbare festiviteiten, wordt deze dag fees telijk herdacht. Opmerkelijk is het hoe steeds het weder ons dierbaar Oranje-huis begunstigt. Waren stormgeloei, wind*- en regenvlagen in de vorige weken aan d'e orde van den dag, in de bruidsdagen scheen het winter zonnetje dat het een lust was. En thans, de huwelijksdag; ziet hoe de oranje-zon straalt van onbewolk te hemel, en den f eestelij ken in druk der straten, met de wijd uit- geplooide banen rood wit en blauw, en den oranjewimpel ver hoogt. 't Is of d'e natuur mede feest viert, of zij zich verheugt over het geluk en den voorspoed, die naar wij hopen door dit huwelijk voor land en volk is weggelegd. In de straten is het drukker dan gewoonlijk hier en daar zijn f eest- uitstallingen aangebracht en het dun doek dat uit schier alle wonin gen wappert, geeft aan straten en wegen een vroolijken aanblik. En de wandelaars, wat zien zij er allen getooid' met oranje, feeste lijk uit. Wat kijken zij vroolijk en prettighet is feest voor een ieder, jong en oud, arm' en rijk. Reeds hedenmorgen om half zes stonden vele kleinen in het Pand vol ongeduld het uur te verbeiden, waarop de deur van het lokaal dei- commissie tot uitöcelmr van Brood en Koffie zou worden geopend. Het was thans geen gewone dag, neen het was de huwelijksdag van hunne Koningin en daarom zouden zii vandaag een feestmaaltijd ontvan gen bestaande uit krentenbrood met chocolade. Dat stemde hun blijde, dat maakte dat zij nog vroe ger uit de veeren waren gekropen dan anders. Een oogenblik namen wij een kijkje in het feestelijk met vlagge- doek versierde lokaal. Aan de wand prijkten de portretten van H. M. en Hertog Hendrik met de woorden „Hulde aan het Koninklijk Bruids paar'", en. daar onder „God behoe de U Aan een andere wand wa ren aangebracht de spreuken „Vreest God, Eert de Koningin" daaronder de afbeeldingen van het echtpaar en het Nederlandsche en Mecklenburgsehe wapen met de zinspreuken „Je Maintiendrai" en „Per aspera ad aslra". Alvorens de kinderen onthaald werden, werd door hen uit volle borst het volgende feestlied aange heven Bescherm, o God, de Koningin Bescherm den Prins-gemaal Bescherm d'e ed'le Regentes Dat liefde hun bestraal Schenk Vorstenhuis en volk, o God, Den zegen van Uw hand. En geef do vreed' en welvaart steeds Ons dierbaar Vaderland Hierna werden allen ruimschoots voorzien van het heerlijke krenten brood en een kop van Houten's ca cao. 't Was een aardig gezicht dat jonge volkje En dat zij zich de lekkernijen goed lieten smaken en daarover voldaan waren, daarvan getuigden de blijde, prettige kin dergezichten. Dankbaar en voldaan vertrokken zij dan c k en weldra werden de ledige plaatsen weder door eene nieuwe ploeg van 125 kinderen ingenomen. Van 6 uur tot 9 uur hedenmor gen ging dat onafgebroken door en toen stond het Pand nog vol per sonen. mecrendoels volwassenen, die nu aan de beurt kwamen. In 't gc-heel werden de lekkernijen uitgedeeld aan 1375 kinderen en 665 volwassenen. Wij mogen dan. ook niet nalaten d'e commissie, die het mogelijk heeft gemaakt, dat deze feestdag voor velen zoo .goed werd ingezet een woord van warmen dank te brengen. Ook aan de vele schen kers en aan de dames die geheel bereidwillig de vele daaraan ver bonden werkzaamheden op zich namen, een woord van dank. Van de openbare gebouwen, dat spreekt van zelf, wanperde lustier de driekleur. De scholen hadden hedenmiddag vacantia en ook de manschappen van het garnizoen hadden vrijaf. Op eene particuliere school werd den kinderen een keu-: rig bewerkte gedenkplaat aange boden. waarop behalve eene afbeel ding van het Koninklijk naar prijk- w? een gedenksteen waarboven het Nederlandsche wapen, alsmede symbolen van welvaart en nijver heid. Door het provinciaal bestuur en door hel gemeentebestuur werden heden telegrammen van geluk- wcnsch aan H. H. M. M. gezonden. Ock de leerlingen der school van den heer L. van der Wilk en de Gymnastiek- en Schermvereeniging ..Concordia" alhier zonden derge lijke telegrammen aan hel vorste lijk echtpaar en aan H. M. de Ko- ningin-Moed'er. De telegrammen dooi het gemeente-bestuur verzon den luiden als volgt Aan Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden. De Raad der gemeente Haarlem gevoelt zich gedrongen op den dag. waarop de echtverbintenis van Uwe Majesteit met Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin wordt voltrokken 's Raads gelukwenschen er. betuiging van verknochtheid aan te bieden en de hoop uit te spreken, dat d'ie echtverbintenis moge strekken, zoowel tot bevor dering van het geluk van Uwe Ma jesteit als tot welzijn van het Va- (get.) DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. Voorzitter. Aan Hare Majesteit die Ko ningin-Moeder. De Gemeenteraad van Haarlem biedt aan Uwe Majesteit zijne ge lukwenschen aan bi.i liet Huwelijk van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin en hoopt dat het aan Uwe Majesteit gegeven zal worden nog vele jaren van het geluk van Hare Majesteit de Koningin getui ge te zijn. (get.) DE HAAN HUGENHOLTZ L. B. Voorzitter. Heden-morgen te half elf vergaderde in de bovenzaal der Sociëteit „Veree niging" de commissie voor het feest aan weeskinderen en ouden van dagen onder voorzitterschap van den heer Mr. A. C. Waller. Uit het medegedeelde ontleenen wij het volgende: De burgerij heeft zooveel bijgedra gen dat er nog iets over was, om he den de brood- ën koffie-commissie te kunnen steunen. Voorts is aan alle verpleegden in inrichtingen van wel dadigheid een extra-maal bereid, dat heden tusschen 12 en 1 uur werd ge nuttigd. Het menu bestond uit de volgende gerechten: soep, aardappelen met snijboonen en 2 ons kalfsvleesch. Ook de Joodsche armen en die der Remonstrantsche gemeente ontvingen bijzondere giften. Verder zal aan de 619 personen uit de verschillende ge stichten, een St. Nieolaaskoek, een zakje bruidsuikers en eene fraaie gra vure, voorstellende de beeltenis van het. Koninklijk echtpaar, worden ter hand gesteld. Heden-avond te 5 uur zal de reeds meermalen genoemde voorstel ling in den schouwburg voor deze per sonen plaats vinden. In de pauze zullen zij getrakteerd worden op limonade en taartjes. Zij, die niet in de gelegenheid zijn, deze uitvoering bij te wonen, worden in de inrichtingen onthaald. Vóór het sluiten der vergadering bracht de heer Stolp een woord van dank aan den heer v. d. Kamp, die het initiatief tot deze feestviering nam en zeide dat de arbeid1 van deze commis sie voorzeker door allen hoog op prijs zal worden gesteld. De commissie van spijsuitdeeling aan behoeftigen alhier, heeft heden morgen in het gebouw Jacobstraat aan 160 gezinnen, ongeveer 850 personen bevattende, eene extra-bedeeling van spek en meel uitgereikt. Om 12 uur werd. een bidstond ge houden in de Groote Kerk. De oude St. Bavo was geheel gevuld. Nadat de ge meente Paslm 121 vers 1 had gezongen, hield Ds. Van Lennep eene korte rede, waarin hij wees op de vele zegeningen die het deel zijn geweest van de Konin gin en haar volk, en den wensch uit sprak, dat het den Prins-Gemaal moge gelukken evenzeer de liefde van allen te winnen als zijne gade. Ook herdacht spr. nog met een enkel woord de ver diensten van de Koningin-Moeder en smeekte vervolgens in een gebed Gods zegen af ove rde beide jonggehuwden en Koningin Emma. Na het zingen van Gezang 224, le, 2e 3e en laatste vers, verliet men onder de tonen van het Wilhelmus het kerkgebouw. Hedenmiddag te half drie werd een buitengewoon concert in de Groote of St. Bavokerk gegeven. Buitengewoon druk was dit concert bezocht en zij, die i er v/aren genoten volop van de heer lijke zang en de sclioone muziek. Dc uitvoering slaagde uitstekend en dat kon ook niet anders waar het program ma de namen bevatte van mevr. A. C. Craandijk—Schuil (alt), mevr. Cvoes Spoor (sopraan) en de hecren Carel Phlippeau, G. Zalsman en W. Ezer- man, Wij komen op dit concert nader terug. Hedenavond is een volksfeestavond georganiseerd door de Vereeniging „Voor Vaderland en Koning" in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" en geeft de Vereeniging „Het. Wester kwartier" een kinderfeest in het Bron- gebouw. Ten slotte zij nog vermeld dat de electrische trams heden versierd wa ren met tropheeën en ook enkele orgels feestelijk waren aangekleed. Jubileum. Woensdagavond vierden de Gebrs. Schornagel bet vïjf-en-twintigjarig be staan van hun zaak. Daartoe was het geheele personeel genoodigd met vrou wen en meisjes en vele familieleden van de jubilarissen. Bij de aankomst van de beide firman ten met hunne vrouwen in de fraai ver sierde zaal, werden zij ontvangen door een toepasselijk lied, gezongen door het volk, dat zich op twee gelederen geschaard had op aanwijzing van den heer Martin die voor den heelen avond de taak van ceremoniemeester op zich had genomen en zich uitstekend van zijn taak heeft gekweten. Na dit hartelijk welkom en het aan bieden van bloemen door de dochter tjes van de familieleden, gingen allen in optocht naar een andere zaal waar een keurig gedekte tafel aller bewon dering uitlokte. Het eten dat kostelijk was, liet zich goed smaken, terwijl toasten en muziek aldoor de vreugde van dezen feestdisch verhoogden. De meesterknecht Lamers bracht een har- telijken dronk uit op de patroons na mens het volk, en wees op de goede verstandhouding tusschen patroons en personeel. Maar toen men na afloop van het diner naar de groote zaal toog, begon de feestvreugde eerst recht goed. Met begeleiding van muziek zong het per soneel een huldelied aan hunne pa troons. Dit oegstte veel bijval. Nu wisselden dans en voordrachten elkander geregeld af. Eindelijk werd een Mikado-dans in kostuum uitge voerd, toen een menuet en een gavotte in keurige fonkelnieuwe, kostuums uit den tijd van Lodewijk XIV. Den heer J. Martin, die zelf ook in costuum deze dansen dirigeerde, komt een woord van hulde toe voor de keurige wijze, waarop zij uitgevoerd werden. Toen volgden nog dansen op het tooneel door jonge meisjes uitgevoerd en allerlei grappige voordrachten van het perso neel, terwijl in de pauze, vroolijke dans muziek de paren in de zaal deed rond- dwarrelen. Onder de tonen van de Washington Post ging men om 6 uur in den morgen uiteen, met een dank baar hart voor de patroons, die weder om getoond hebben, dat zij hun volk ee nwarm hart toedragen en na een laatste toespraak waarin nog eens ge zinspeeld werd op de innige band, die er gelegd is tusschen patroons en volk en waar deze aangename avond weer een sprekend bewijs voor was. J. Verkoren, de gewezen hoofdop zichter bij de gemeente-reiniging alhier heeft 3 maanden afslag gekregen van de hem opgelegde straf, ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Konin gin. Van wege de Vereenigde Doopsge zinde Gemeeiten alhier is ter gelegen heid van het huwelijk van H. M. de Koningin aan de bedeelde huisgezin nen dier gemeente en aan de bewoon sters van de 4 Doopsgezinde hofjes eene ruime feestgave uitgereikt. Naar wij vernemen zal de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot", directeur de heer N. H. Andriessen, deel nemen aari de Nationale Zangwedstirijd uitge schreven door „Schiedam's Mannen koor Orpheus", op 25, 2627 Mei a.s. De Liedertafel zal optreden in de 2de afdeeling. Heemstede. Donderdagavond omstreeks 6 uur werd H. Peperkoorn, wonende aan de Driesprong alhier, op heeterdaad be trapt door A. de Wilde, onbezoldigd rijksveldwachter, op het stelen van planken, toebehoorende aan de hard- draverij-vereeniging „het Oude Slot". Bij het aanhouden mishandelde hij A. de Wilde, waarop deze zich verweerde en met behulp van een persoon die in de nabijheid was, hem arresteerde en aan de gemeente-politie overleverde. Heden ter gelegenheid van het huwe lijk van Hare Majesteit de Koningin, worden de leerlingen der verschillende scholen in deze gemeente, zijnde om streeks 700, onthaald op chocolade en krentebrood; tevens wordt aan ieder kind een zakje bruidsuikers verstrekt, toegebonden met een oranjelint, zeer eigenaardig bij deze gelegen. Ook het hek om de Wilhelminalinde is door de schooljeugd keurig versierd. Door het Gemeentebestuur alhier is aan Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin het navolgende telegram verzonden Het Gemeentebestuur van Heem stede brengt Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid eerbiedige hulde en spreekt de meest hartelijke wen- schen uit voor uw echtelijk geluk. Haarlemmermeer. De slager J. D. alhier, die een aan miltvuur gestorven paard (zooals later bleek) heeft geslacht, is thans lijdende aan bloedvergiftiging. Zuid-Schalk wijk. De Schielvereeniging „Oranje Nas sau' alhier zond een telegram van ge- lukwensching aan het koninklijk echt paar. Vervolg Nieuwstijdingen. Wielermouwa G. Schilling, de bekende schaatsen- en wielrijder, is Donderdagavond naar Berlijn getrokken, om 'aan de wed strijden op de miniatuur-baan in het circus Schumann deel te nemen. Een mooie geldelijke aanbieding heeft hem verlokt om aldaar tegen Jacquelin, Arend, Huber. Seidl en andere ereste klasse rijders uit te komen. Wie de eerste wielrijder was, is thans uitgemaakt Het was niemand minder dan Triptoltmus, een Griek, die dooi de Godin Ceres geïnspireerd, werd om de zegeningen van het graan over ge heel Griekenland te verspreiden. Om dit werkje op te knappen, kreeg hij van Ceres één wiel om te berijden. Jacquelin is weer eens geslagen op het 60 meter baantje van 't. circus Schumann en wel door den Duitschen kampioen Arend, die donderende hoe ra's verwierf. Bocquillon heeft daarna Mundner verslagen. De match tus schen Jacquelin en den Oostenrijker Heller is niet doorgegaan, omdat bei den kwamen te vallen. Het staat vast, dat Major Taylor, de vliegende neger, bij zijn komst in Eu ropa zal debuteeren den tweeden Paaschdag op de Friedenaubaan te Berlijn, 't Is nog niet zeker of 't zal zijn in een match of in een open wed strijd. Den 16e Mei, Hemelvaartsdag, zal hij evenwel in Parijs zijn voor de match tegen Jacquelin. (De Fiets). Ussport. John Johnson, de ex-poulain van Tom Eek, is van plan weer uit te komen en wel in Engeland met de schaals- kampioenscliappen. En, zegt Robert Coquelle, een match tusschen hem en Jaap Eden ligt als 't ware voor de hand. Onze Dienstboden. Het volgende wordt in een Engelsch blad meegedeeld als staaltje hoever het met onze „dienstboden" reeds geko men is. De meid deelde aan haar mevrouw mede, dat zij van plan is pianoles te gaan nemen. De volgende dialoog ont spint zich daarop. „Ik zou alsjeblieft piano willen lee- ren, mevrouw." „Goed, wie zal je les geven?" „Mijn vrijer zei, mevrouw, dat u mij les zoudt kunnen geven." „I I" „Ja, mevrouw, en mijn vrijer zei. dat hij er u wel voor zou betalen!" „Ik veronderstel dat je je dan ook op mijn piano zou willen oefenen?" „Juist, mevrouw, dat dacht mijn vrijer ook zoo." Een brutale dief. In een bank te Manchester verwij derde de kassier zich tijdens een uitbe taling even van zijn lessenaar. Hij liet daarop een pakje vijfpondbiljetten lig gen en daarvan maakte een man ge bruik om de biljetten met den haak van zijn parapluie door het loket naai" zich toe te halen. Een klant die stond te wachten was over de brutaliteit van dezen diefstal zoo onthutst dat hij eerst in staat was alarm te geven, toen de dief zich reeds uit de voeten had gemaakt. De dader is nog zoek. Enkele bliksemverschijnselen en de uitwerking er van. Onder den titel „Grillen van den blik sem" heeft de bekende Fransche astro noom Camille Flammarion eenige bij zondere gevallen van de uitwerking van den bliksem opgesomd. Gemiddeld worden in Frankrijk ie der jaar ongeveer 100 mannen en 30 vrouwen door den bliksem gedood. Flammarion noemt een reeks van onge vallen op, die ongeloofelijk waren, wan neer ooggetuigen ze niet bevestigd had den. Den 17en Augustus van dit jaar werd een jonge man door den bliksem getrof fen en een afstand van 50 meters ver voortgedragen, zonder dat hij zich daarvan iets bewust was. Bij het neer vallen tegen den muur van een huis kwam hij slechts mei een gewonde knie er af, terwijl 200 meters van hem ver wijderd twee koeien door dienzelfden bliksemstraal gedood werden en een" andere een beenbreuk bekomne had. Eenige dagen naderhand werd een schaapherder getroffen en ©ogenblik kelijk verkoold. Meestal treft de bliksem personen, die onder hoornen schuil zoeken. Zoo waren b.v. drie soldaten onder een lin de gevlucht; alle drie werden in staan de houding gedood, die zij na hun dood bleven behouden; toen men ze aan raakte, vielen zij als stof in elkaar. Bo vendien heeft men waargenomen, dat de door den bliksem getroffenen ge woonlijk in dezelfde positie blijven, welke zij even tevoren hadden ingeno men. Een maaier, die zijn hond een stuk brood reikte, werd in deze hou ding dood teruggevonden Een ondei een boom door den bliksem getroffen man bleef rechte pstaan en zijn klee- ren verbrandde aan zijn lijf. Doch niet alle gevallen zijn zoo tra gisch, enkele zijn zelfs van comischen aard. Zoo werd voor eenige weken van twee boeren, die zich neergezet had den om te ontbijten, brood, kaas en vruchten, dat zij op een tafel haddon, voor den neus weggekaapt, de fles- schen werden omgeworpen en zij zelf geiieel niet stroo overdekt. Een reiziger werd in Monies door den bliksem in huid, evenwel niet gedeerd. In zijn portemonnaie had hij twee zilverstuk ken en een goudstuk. Toen hij thuis kwam, vond hij in plaats van het goudstuk slechts een zilverstuk. Do bliksem had nl. als door een galvanop- lastisch proces hef. goud door het leder heen door luidde?"der beide andere stukken verzilverd. Van een dame werd door den bliksem de kous ver brand, ze werd echter niet het minst gedeerd. Hetzelfde overkwam een kui per, wien zijn schoenen en de voering fatn zijn pantalon verbrandden. Dikwijls werden menschen voorwer pen uit de hand getrokken en wegge slingerd, zoo een jong meisje een schaar, een maaier de zeis, een herder de zakdoek enzoovoort. In een hut drong de bliksem door den schoor steen. wierp den vleeschpot met deksel in het midden der keuken en nam den sleutel uit het slot. Het gebeurt ook niet zelden, dat de bliksem in kerken slaat en dat priesters aan het altaar daarbij getroffen worden. In Dencé doodde de bliksem in Juni 1867 ver scheidene personen, wierp den mon strans om en „stal-' de hostie. Laatste Berichten. Men seint ons: Heerlijk zacht weer begunstigde he den de huwelijksplechtigheid. Al heel vroeg was het publiek langs den weg hoog opgetast. De prinsen en prinses sen kwamen omstreeks 11 uur ten pa- leize; de andere gasten begaven zich direct naar de kerk. Het voorplein van het paleis bood met de talrijke hoofd officieren van leger en vloot een schit terend militair schouwspel. De Ko ningin zag er ontroerend mooi uit: in haar wit bruidskleed. Haar gelaat zag ernstig maar vriendelijk en gelukkig onder een wolk van gaas. De Koningin- Moeder, in lila-costuum, de Prins in admiraals-uniform, zaten in de gou denkoets; een oogenweelde zooals die stond in de volle zon, door acht paar den getrokken. De leidsels waren van witte zij. Donderend gejuich steeg op hij het passeeren. Na de voltrelkking van de plechtig heid donderde nlOl kanonschoten. Bij het terugkeeren was de Koningin- Moeder niet in het rijtuig. Het jonge echtpaar zat toen naast elkaarde Koningin-Moeder in een volgend sta tie-rijtuig bij de Mecklenburgsehe fa milie. Toen 't koninklijk paar en de- prinsen en prinsessen naar binnen waren, bleef het volk in afwachting staan, opziend naar boven. Aan alle kanten kreeg het gelegen heid vooruit te komen. Het wachten duurde lang. Op 't oogenblik is mer nog altijd wachtende. INGEZONDEN MEDE DEE LINGEN. 30 cents per regel. YICHY OP ZAK. Nimmer heeft men zooveel en met zooveel gemak gereisd als op 't oogenblik spoorwegen, automo bielen, rijwielen, toonen ons,de een nog beter als de ander, de waar heid van het oude spreekwoord aan »Het leven is een reis I" Alles zou goed gaan, indien wij verze kerd waren overal zoo niet ons gemak, dan toch de gezondheids verzorging te vinden. Évenwei hoe dikwijls op 't land, als men Vichy- water van de bronnen van den Staat vraagt, die zoo welverdiend algemeen bekend zijn als Célestins, Gi ande-Grille en Hopital, op wier hals als een echt stempel van waarborg zich het blauwe schijfje bevindt met de woorden »Viehy Etat«. bemerkt men dat het on mogelijk is zich deze wateren te verschaffen, welke zekere ge weten- looze handelaren wenschen te ver vangen door andere wateren, dank hunne overeenkomst van etiketten en de onwetendheid van het publiek. Men doet beter deze wateren te weigeren en zichzelf onmiddellijk een gasachtig alcalinisch water te maken, tot basis hebbende het zout. van de Vichy Etat getrokken uit de bovenvermelde bronnen, met de Comprimés van Vichy-Etat. 3 tot 4 comprimés zijn voldoende vooi een glas water. Het is dus eene zeer goedkoope wijze, daar de flacon van honderd comprimés slechts twee franken kost. Wij herinneren er aan om onze lezers zich in acht te doen nemen voor de namaaksels en in de plaats stellingen, dat de Comprimés Yichy Etat niet in kokeitjes verkocht worden, maar alleen in flacons met honderd comprimés, voorzien van het merk Yichy Etat. Men zorgo er voor Comprimés van Vichy Etas te verlangen, die verkocht worden bij Mr. PltUNlEIt, 6 rue de Taeherie, Parijs, en in alle goede apotheken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3