Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij ,,Ha*rlom's Dagblad" van Vrijdag 8 Febr. 1901. Ne- 5402 GEMEENTERAAD. In behandeling komt de resumptie van het besluit inzake de voorwaarden voor de tramconcessie Anderheggen— Neumeijer, in de vorige vergadering reeds in onderdeelen vastgesteld. De redactie is behoudens eenige onderge schikte wijzigingen, onveranderd ge bleven. In de eigenlijke concessie heb ben nog eenige aanvullingen plaats gehad. In art. 9, betreffende den loop der lijnen is ingevoegd langs Oost- vest en Papetorenvest, over het Spaar ne enz. In art. 10 dat door concessiona rissen op eerste aanmaning van B. en W. f 20.000 zal worden bijgedragen in de kosten van een nieuwe brug over Spaarne, wanneer de Raad daartoe het tijdstip gekomen acht. Aan art. 26 is toegevoegd dat, wanneer de ingevolge Raadsbesluit van 1 Maart bij de ge meente-ontvanger gestorte waarborgen van f 5000 krachtens lid b. van dat be sluit aan de gemeente vervalt, zijn concessionarissen eveneens verplicht zorg te dragen dat binnen 2 weken een gelijk waarborgkapitaal op den in het vorig artikel omschreven voet ten kan tore van den gemeente-ontvanger ge stort wordt. Aan het geheele besluit is nog toegevoegd de bepaling dat dit besluit vervalt, wanneer niet vóór 1 Juli e. lc. èn de overeenkomst sub I vastgesteld door concessionarissen is onderteekend èn de concessie, waartoe sub II is besloten, door hen is aan vaard. De commissie voor de tramplannen maakt van deze gelegenreid tevens ge bruik om den Raad er op attent te ma ken dat 't besluit, dat 't technisch ont werp der conc. van den aanleg van electrische tramwegen binnen deze gemeente, inplaats van aan B. en W., aan den Raad ter goedkeuring moet worden aangeboden, bedenkelijke ge volgen kan hebben, en de uitvoering der plannen belangrijk zal kunnen vertragen. Vooral na de verklaring van B. en W. dat er niet het minste bezwaar bestaat de leden van den Raad inzage van de plaunen te geven en met hunne opmerkingen rekening te hou den, meent de commissie in overwe ging te moeten geven art. 11 der con cessievoorwaarden vast te stellen zoo als dat oorspronkelijk door haar ont worpen is, en door B. en W. aan den Raad is overgelegd, m. a. w. dat het technisch ontwerp aan de goedkeuring van B. en W. wordt onderworpen. (Vervolg der discussie punt 3.) De heer KRUSEMAN (Weth.) zegt dat hier de zaak verkeerd wordt voor gesteld. De Raad heeft zelf gezegd wij willen dat dit tot onze competentie behoort, doch B. en W. hebben geens zins de competentie-quaestie opgewor pen. Het verwijt is dus onverdiend. De heer VAN STYRUM zegt dat de competentie-quaestie alleen is opge worpen door den waarn. Burgemees ter, niet door het college van B. en W. De heer SPEELMAN meent ook dat de heer Hugenholtz de competentie- quaestie in den Raad heeft gebracht. De heer SCHüRMANN zegt dat het ieder oogenblik geschiedt, dat B. en W. verzoeken een adres in hun handen ter afwikkeling te stellen. Thans is spr. er voor zijn voorstel in te trekken, omdat dezelfde quaestie bij het voor- stel-Beijnes wordt behandeld. De heer STOLP zegt dat door aan neming van het voorstel-Schürmann de zaak in 't belang der Gemeente wordt uitgewerkt. Wij kunnen even goed bij het voorstel-Beijnes de compe tentie-quaestie ter hand nemen. De heer v. d. KAMP meent dat de heer SCHüRMANN zijn neus voorbij praat en zijn eigen voorstel intrekt. Spr. zou juist bij de Electrische tram deze quaestie willen uitmaken. De VOORZ. beantwoordt de vorige sprekers. De beer WILLINK zou gaarne het voorstel der commissie zien aangeno men, daar de quaestie bij het voorstel- Beijnes evengoed ter sprake kan wor den gebracht. De heer SPEELMAN blijft bij zijne .Feuilleton. 36; Ilij is meestal bij de knechts en be zorgt mii weinig last. Ik verwacht ook nog kapitein OH ara, en uw voogd, juffrouw Tracey. maar wanneer de laatstgenoemde komen zal, kan ik onmogelijk zeggen.Ver der hebben wij een paar aardige burenmet visschen met rijden en met muziek moeten wij maar onzen tijd doorbrengen. U noemt wel veel op, Lady Elmslie, zei Claude maar het verwondert mij dat u ook niet zegt: lezen, want dat is toch ook een heerlijk tijdverdrijf. U hebt gelijk. Er is hier ook een bibliotheek, met allerlei vreem de oude boeken, en ik krijg om de veertien dagen een bezending van Mudie. Wat kunnen wij dan nog meer verlangen riep Kate, terwijl zij haar gastvrouw volgde naar de ka mer, voor haar en Claude bestemd meening. De Raad weet nu niets; heeft geen schema of plan gezien en het behoort wel degelijk tot de compe tentie van den Raad, dat hij daarover wordt ingelicht en kan oordeelen. De VOORZ. antwoordt, dat de voor waarden en richting breedvoerig in art. 9 zijn omschreven. Het amendement der tramcommissie om de bevoegdheid aan B. en W. -e laten wordt verworpen met 15 tegen 13 stemmen, die van de heeren Kruseman (weth.), Waller, Willink, deLanoy. van Lennep, Beijnes. Roog, Stolp, Winkler. Leupen, Sabelis, Hugenholtz, de Breuk Het geheele voorstel (de concessie voorwaarden) in stemming gebracht, wordt aangenomen met 26 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hugen holtz en Kruseman (weth.) De VOORZ. zegt, dat hij het besluit ter vernietiging aan Ged. Staten zal voordragen, om de reden door hem in de vorige vergadering ontwikkeld, be treffende de competentie-quaestie. PUNT 4. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier, onverzwakt in hare overtuiging, dat de kermis een bron is van veel kwaad, dringt nogmaals bij den Raad aan op afschaffing ervan. Het college van B. en W. denkt ge lijk bekend is niet eenstemmig over de kennisvraag. Toch kunnen B. en W. geen vrijheid vinden, na de uit voerige behandeling dezer zaak in de Raadsvergadering van 14 Maart 1900, den Raad voor te stellen bij on gewijzigde omstandigheden deze zaak opnieuw in debat te brengen. Daarom stellen zij voor adressant te berichten, dat er geen nieuwe omstandigheden zijn, die den Raad aanleiding geven om dit adres in behandeling te nemen. De beer WINKLER zegt dat hij geen voorstander der kermis is, doch zal vóórstemmen omdat hij zich geheel met het advies van B. en W. kan veree nigen. Zonder stemming wordt het punt nu aangenomen. PUNT 5. B. en W. geven den Raad in over weging het verzoekschrift der firma j Beijnes, in zake een smalspoor van het Spaarne naar de Lange Molenstraat (dat in de zitting van 18 April 1900 werd aangehouden) in hun handen te stellen ter afdoening, daar het bij na dere overweging ten onrechte in den Raad is aanhangig gemaakt. De heer MODOO meent dat dit niet behoort tot de competentie van B. enW. waarom hij zal tegenstemmen. Tevens bevreemdt het hem dat B. en W. nu het voorstel in den Raad was gebracht, het aan diens oordeel willen ontrek ken. De heer WILLINK zegt dat hij niet heeft kunnen inzien, dat B. en W. aan art. 179 der wet, hebben ontleend dat zij gedwaald hebben en hunne be voegdheid uit hunne handen hebben gegeven. Spr. hoopt dat dit voorstel niet zal worden aangenomen. De heer SPEELMAN hoopt dat hier tegen gestemd zal worden, hoewel de competentie-quaestie reeds zal worden uitgemaakt bij de Electrische Tram. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 4 tegen 23 stemmen. Vóór stemden de heeren Kruseman (Weth.), Waller, Hugenholtz en De Breuk. De heer Beijnes blijft buiten stemming. PUNT 6. De Maatschappij voor Bouw- en Sportterreinen Haarlemmerhoutpark, te Heemstede, verzoekt in een adres aan den Raad, om den weg, gelegen in den Hout, leidende van haar terrei nen naar de bloemisterij Kinheim op hare kosten hard te mogen maken, en een gedeelte eener sloot aldaar te mo gen dempen. B. en W. stellen voor dit goed te keuren. In de vergadering van 5 Dec. 1.1. werd dit adres aangehouden, daar de Raad eerst een plan van aanleg wensch- te te zien ingediend. De heer WILLINK vreest dat de Hout zal worden ontsierd door dit plan en meent dat Haarlem niet moet beslissen vóór en aleer zij daarover kan medespreken, m. a. w. wanneer de gemeente zich in die richting heeft uit gebreid. De heer WALLER zegt dat wij van den heer Springer mogen verwachten dat hij een goed plan zal maken. Al hadden wij het liever niet, wij kunnen de toestanden niet tegen houden, die met zorg zoo gezellig mogelijk was ingericht. Kate had dien avond groot suc ces. Met hare vroohjkheid verdreef zij de stijfheid1, want het was nog al lastig dacht Lady Elmslie, om een gezellig kringetje te vormen van mienschen die zoozéér uit één liepen als een jongen van Land- hursu, een oude man die veel in de Londensche kringen hadi verkeerd, 'en twee meisjes, die maar pas de schoolbanken hadden vaarwel ge zegd. Zoowel de jonge als de oude heer waren verrukt over Kate. Doordat zij zich zoo eenvoudig en natuurlijk voordeed, werd de eer ste minder verlegen de ander min der stijf. Lady Elmslie zat, in weerwil van haar vrees dat men zich niet zou amuseeren. druk met Claude te praten, die met alle aandacht luis terde. Lady Elmslie kon maar niet voor zichzelf uitmaken, of zij van Claude hield, of dat zij haar wan trouwde. Zij hoorde graag muziek, ofschoon zij e-r zelf niet aan deed, en verbaasdo zich over het zingen van Kate en het duet dat de beide nichtjes daarna ten beste gaven en waarmee zij zeer ingenomen Reeds zijn de wegen aangelegd. En daarom doet het spr. genoegen, dat de heer Springer dit plan in handen heeft. Daarvoor in de plaats krijgen wij prachtige wandelingen en vergezich ten. En al weigert de Raad nu de aan sluiting en bestrating, dan zal dit het plan niet tegenhouden, doch alleen uitwerken, dat het plan leelijker wordt. Konden wij door niet-goedkeu- ring het geheele plan verhinderen, dan was spr. er ten zeerste voor. Doch ver hinderen kunnen wij het niet. De heer ROOG erkent ook de kundig heden van den heer Springer, doch dat neemt niet weg, dat het bezwaar van den heer Willink wordt weggenomen. Wij krijgen daar eene groote ontsie ring en derhalve raadt spr. aan de hand niet te spoedig ter hulp uit te strekken. De heer STOLP zegt dat het in de toekomst ligt, dat Haarlem grooter wordende, en Heemstede kleiner, nog eens één gemeente kan ontstaan. Spr. zou betreuren, dat men aan de grens der gemeente een plan zou goedkeuren dat niet in 't belang der gemeente is. De heer HOFLAND vraagt eenige inlichtingen. De beer WILLINK zegt dat de hoofd zaak is, dat aan de zijde, waar de gemeente zich nog niet heeft uitge breid, men geen toestemming moet gevén, daar eene mogelijke annexatie daardoor wordt tegengewerkt. De heer WINKLER zegt dat de com missie zich niet tegen verharding van den weg wil verzetten de uitvoering van het plan kon niet worden gekeerd. Het voorstel wordt aangenomen met 18 tegen 10 sternen, die van de heeren Willink, Roog, v. d. Kamp, Stolp, Groot, VVelsenaar, Speelman, Hofland, Schürmann, Sabelis. PUNT 7. B. en W. stellen, in overeenstem ming met het gevoelen der commissie van voorbereiding voor de oprichting der gemeente-lichtfabrieken, voor over te gaan tot de onderhandsche aanbe steding van voor de te bouwen fabriek benoodigde machines en toestellen, daar bij openb. aanbesteding nooit zoo grocte zekerheid voor deugdelijk werk verkregen kan worden, als men ver krijgen kan door erkende specialitei ten te laten concurreeren. De beer Schram is tegen onderhand scbe aanbesteding, daar hij dit niet in 't belang der gemeente acht. Ter ver duidelijking van zijn meening, haalt spr. een verslag van den Raad te Gro ningen aan. De heer SPEELMAN vraagt of bij goedkeuring van het voorstel de firma Siemens Halske wordt uitgenoodigd. Spr. is van meening dat onderhand- sche aanbesteding het beste is, doch wil het aantal uit te noodigen speciali teiten zoo "groot mogelijk maken. O. a. wil hij de firma ,,De Alg. Electricitats- Gesellschaft" te Berlijn en meerdere uitnoodigen. Verder wijst spr. op de nieuwe uitvinding van Dr. Nernst, waarvan de Alg. Elect. Gesellschaft te Berlijn het patent heeft. De VOORZ. zegt dat dit feitelijk bui ten de orde is wij hebben het hier niet over de centrale, maar over het aan schaffen van werktuigen. De heer KRUSEMAN (Weth.) zegt, dat een en ander in eene geheime ver gadering is behandeld. Goed gevonden is toen inlichtingen bij twee firma's in te winnen. Verder zegt spr. dat de commissie niets is ontgaan, noch de A. E. G. te Berlijn noch de nieuwe uitvinding. Daar deze commissie het vertrouwen van den Raad heeft, wenschte spr. deze zaken aan de com missie over te laten. Er is hier sprake van onderhandsche aanbesteding. De heer Schram vindt dat de gemeente zulks niet kan doen. Doch het is hier een ander geval. Voor eene openbare aanbesteding moeten plannen en be stekken breedvoerig geconstrueerd zijn. En dit gaat niet aan. Daarom is het beter eerst nu met de verschillende firma's in connectie te treden, en deze opgaaf, teekening, kosten, te verzoe ken, waardoor ook eventueele schade op die firma's kan worden verhaald. De heer SPEELMAN zou gaarne zijn eerste vraag beantwoord zien door den heer N. Kruseman. Spr. herinnert zich niet dat de Raad in geheime zitting besloten heeft, 2 firma's inlichtingen te vragen. De heer KRUSEMAN (weth.) zegt, dat een deskundige thans de zaak in handen heeft en deze een rapport heeft opgemaakt, wat nog niet bekend ge maakt kan worden. Het is ons niet wenschelijk gebleken om meer dan 2 was. Zoo vloog de eerste avond ge- noegelijker om dan zij had durven hopen. De volgende dag bracht helde ren zonneschijn. De nichtjes wa ren verrukt over het prachtige uit zicht dat zij van hun kamer had den, em toen zij beneden kwamen, vonden zii Lady Elmslie aan het brieven lezen. Ik heb bericht van den groo- teir.' O'Hara zei zij aan het ontbijt. Hij is naar de wedrennen te Li verpool geweest, en is nu hier er gens in de buurt. Hij vraagt of hij overmorgen kan komen (ik had hem nl. gezegd d'at hij altijd wel kom zou zijn), en ook of er nog plaats is voor Sir Philip Brandon. Ik vind dat wij hierin maar moes ten toestemmen. Wat zegt gij er van Ja zeker, riep Claude, die Kate verdacht van hem heel aar dig te vinden. Maar tegelijkertijd bloosde zij over haar enthousiast instemmen, wat Lady Elmslie ver keerde conclusies deed trekken. Ik geloof dat hij weet dat gij hier zijt vervolgde zij. Beide heeren brengen heel wat gezellig heid aan, vooral buiten. Kapitein firma's voor de onderhandsche aan besteding uit te noodigen. Op de vraag of de firma S. II. het werk zal wor den gegund, kan spr. nog niets zeggen. De heer SCHRAM blijft bij zijne mee ning en zegt, dat de A. E. G. en de firma Helios ook moeten mede con curreeren en een bevoorrechting van 2 firma's niet in 't belang is van de gemeente. De heer STOLP zegt, dat alleen on derhandsche aanbesteding wordt aan gevraagd voor toestellen en onderdee len voor de lichtfabrieken, dus niet voor de centrale. In 't belang der ge meente zal 't zijn de automatische toe stellen, regulatoren onderhandsch aan te doen besteden bij firma's die daar voor bekend zijn. Electriciteitszaken hebben hier niets te maken. De heer MODOO wenscht dan het woord gemeente-lichtfabrieken, in ge meente-gasfabrieken te veranderen, dan is er ten minste geen sprake van electriciteit. De heer KRUSEMAN (weth.) zegt, dat de Raad in geheime zitting beslo ten heeft twee firma's te laten concur reeren. Al mogen deze besluiten niet geldig zijn, moreel verbonden aan zoo'n besluit is hij toch. De heer STOLP meent ook, dat van daag niet ,,ja" kan worden gezegd en morgen door den Raad „neen De heer VAN THIEL meenv dat wij ons niet binden moeten aan bet woord gasfabriek. De heer SCHRAM vraagt of het be sluit in eene geheime zitting genomen geldig is. De VOORZ. antwoordt, dat dit voor B. en W. alleen een richtsnoer kan zijn De heer KRUSEMAN (weth). zegt, dat hard voortgewerkt moet worden, machineriën en instrumenten zijn noo- dig. Wanneer de Raad op haar een maal genomen besluit in geheime zit ting terugkomt, dan zullen de fabrie ken niet in 1903 gereed kunnen zijn. De heer WILLINK meent ook, dat het woord gasfabriek moeilijkheden zou kunnen scheppen. Spr. stelt voor het voorstel aan te nemen en daarmede het vertrouwen der commissie te handhaven. De heer MODOO stelt voor het woord gemeente- lichtfabrieken te veranderen in gasfabrieken. Dit wordt niet ondersteund, en kan dus niet in behandeling komen. De heer ROOG gaat geheel met het voorstel van B. en W. mede, omdat het betrekking heeft op zaken, die niet pu bliek kunnen worden aanbesteed, daar maar enkele firma's in de gelegenheid zijn om mede te dingen. De heer GROOT zegt, dat al stemt hij tegen, hij daarmede geenszins een votum van wantrouwen jegens de commissie wil uitspreken. De heer N. KRUSEMAN zegt, dat door verwerping van het voorstel Modoo is uitgemaakt, dat ook alles wat voor de Electrische Centrale noo- dig is, .onderhandsch zal worden aan besteed. De heer HOFLAND zal voor stem men, omdat hij niet de verantwoorde lijkheid op zich wil laden, dat de fa brieken niet op tijd gereed zijn. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht wordt aangenomen met 25 tegen 3 stemmen, die van de heeren Schram, Groot en Modoo. PUNT 8. B. en W. stellen den Raad voor den kastelein van het Prinsenhof toe te staan buiten bet Prinsenhof te wo nen en daartoe onder bepaling, dat de personeele belasting naar den len en 2en grondslag voor rekening der ge meente zal worden genomen, hem te machtigen eene in de nabijheid van het Prinsenhof gelegen woning voor eenen huurprijs van hoogstens f 225 per jaar ten zijnen behoeve te huren. De heer v. d. KAMP meent, dat het beter is de woning te verbeteren, het geen goedkooper is. De VOORZ. antwoordt ontkennend. Het voorstel wordt zonder stem ming aangenomen. PUNT 9. B. en W. stellen voor de na te noemen perceelen ongeschikt tot be woning te verklaren: a. Korte Poellaan no. 9, eig. P. van der Stadt; b. Korte Lakenstraat nos. 22, 24, 26, 28a en 28b, n Nieuwe Raamstraat nos. 1, 3, 5, 7 en 9, eig. mej. de wed. J. H. Möller. Wordt goedgekeurd. PUNT 10. B. en W. stellen den Raad voor den onderkeurmeester van het slachtvee, J. van de Wateren, eene gratificatie O'Hara heeft een paar paarden voor mij opgedaan, en zal ze direct door- zendien hierheen. Wij moeten ze maar eens gauw probeeren. Ik wou dat mb'nheer Brandon toch ook eens schreef. Ja. ik ook, herhaalde Claude van harte het is een genot met- hem te praten, van alles is hij op de hoogte. En ofschoon hij er altijd zoo ernstig en kalm uit ziet geloof ik toch dat hij veel geniet. 't K"i zijn, hernam Lady Elmslie twijfelend maar hij heeft zulke teleurstellingen in zijn leven ondervondenMisschien wordt hij trouwens nog wel be loond." De ochtend' ging aangenaam voor bij; men bezocht de stallen en dwaalde wat rond in het park. Na de lunch haalde de jongen Kate over om m-et hun paard er op uit te gaan. dan zou hij haar een schil derachtige mine wijzen in de buurt terwijl de oude „beau" die altijd op zijn kameir ontbeet, zich niet voor de lunch vertoonde. Hij voer de eene belangrijke en zeer uitge breide correspondentie met allerlei hooge en machtige personages: ten minste met een enkel woord liet, van f 250 te verleenen, als belooning van de door hem bewezen diensten ju zijn drukken werkkring. De heer MODOO gunt den man de f 250 wel, doch kan zich niet vereeni gen met gratificatiën. Als de man het verdient moet zijn loon hooger wor den. De heer WALLER zegt, dat hij meer werk deed, dan hij behoefde te doen, verder zijne werkzaamheden waren toegenomen, waarom B. en W. eene gratificatie willen geven als belooning daarvoor. De heer v. d. KAMP zegt, dat hij bij de begrooting voorgesteld had het sa laris aan dezen man met f 200 te ver- hoogen, waarop toen de Voorz. had geantwoord, dat binnenkort een voor stel tot eene gratificatie zou komen, hetgeen spr. hoopt, dat nu aangeno men zal worden. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 11. B. en W. stellen den Raad voor het 3e suppletoire kohier van de plaat selijke directe belasting dezer gemeen te voor het dienstjaar 1900 vast te stel len tot een bedrag van 1981.09. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. Door Mevr. H. BoereeNeidlinger is door middel van legaat aan de ge- j meente vermaakt de eventueele rechten op het graf op de oude begraafplaats, Protestantsch deel no. 244. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten hun college te mach tigen dit legaat te aanvaarden. Wordt goedgekeurd. PUNT 13. Aan den Raad is toegezonden de rekening en verantwoording der Ka mer van Koophandel en Fabrieken al hier over 1900, aanwijzende in ontvang een bedrag van f 500 en in uitgaaf een van f 476.90, en alzoo sluitende met een batig saldo van f 23.10. B. en W. stellen voor die rekening en verantwoording goed te keuren, onder bepaling, dat het voordeelig sal do van f 23.10 op den dienst 1901 wordt overgeschreven. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. De Raad van Administratie der H. IJ. S. M. doet in een adres het ver- zoek, tot het in huur bekomen van een gedeelte van de Amsterdamsche Vaart, gelegen bij haar centrale werk plaats, ter lengte van 500 M. en ter breedte van 5 M., tegen een huurprijs van f125 per jaar. B. en W. stellen voor dit toe te staan. Wordt goedgekeurd. PUNT 15. Adi'es van P. Goedkoop Dzn., di recteur van de werf Conrad, om hem te verkoopen 8 vierk. M. grond, ter uit breiding van zijn machiuegebouw. B. en W. geven in overweging hier aan te voldoen tot den prijs van f 2.50 per vierk M„ doch ontraden om in te gaan op het denkbeeld van de Comm. van openbare werken, dat adressant, wanneer de Gemeente vei-breeding van den weg wenschelijk acht, die verbree ding en bet aanbrengen van een bazalt- kademuur zal betalen,onder aftrek van den betaalden koopprijs. De heer SCHRAM wil de industrie niet belemmeren, doch wenscht den grond te verhuren inplaats van te ver koopen. De beer MODOO zet de geschiedenis aan die zaak verbonden uiteen. Door liet verkoopen van dien grond, wordt eene groote hap uit den gemeente grond gedaan. Het gedeelte vóór het administratie-gebouw zou spr. in geen geval willen verkoopen, wel verhu ren. De heer BEIJNES zegt dat deze grond voor de gemeente niet veel waarde heeft. De industrie moet niet belem merd worden hier zijn alle motieven, om den grond te verkoopen. De heer SPEELMAN zegt dat hij zich wel kan vereenigen met het voor stel der commissie van bijstand. De heer WILLINK zou gaarne het gevoelen van deze commissie verne men. De heer DE BREUK antwoordt dat de commissie bereid was den weg te verkoopen, mits de heer Goedkoop den weg verhoogde. B. en W. vonden dit te bezwaarlijk. Daarna is de zaak weder gerenvoyeerd naar de commissie van openbare werken, die evenwel zonder hij dit voldoende doorschemeren. Hij bood Claude galant aan om met hem uit rijden te gaan, terwijl lady Elmslie, die wat over hoofdpijn klaagde, thuis bleef. Zoo was één dag om, en Claude en Kate beiden waren zeer voldaan. Daar het mooie weer aanhield, werd die tweede dag ook buitens- huil doorgebracht zooals de eerste. Mer. ging uit rijaen en Lady Elms lie was nu ook van de partij. Op weg naar huis ontmoetten zij een brik die de verwachte gasten ging afhalen. Kom, wij moesten onze paar den wat aanzetten, zei die gast vrouw. Ik moet thuis zijn om de nieuwaangekomenen t.e begroeten, en vroolijk reden alWn voort. Claude keek haar nichtje ter sluiks aan en zag hoo zij even bkosde en hoe haar donkere oogen begonnen te schitteren. Zou zij zóó van Bir Philip houden en was dat wel goed Was hij dat wel waard? vroeg zii zich af. Claude-lief, je moe*, die live crêpe japon van je aantrokken, die met de zwarte gitten, die staat je zoo goed, en ik zal mijn witte zijd- voorwaarde daaraan te verbinden, den gronl niet wilde verkoopen. Spr. is evenwel met B. en W. medegegaan. Ten eerste is het stuk grond slechts 8 vierk. M. grootvoorts is rekening ge houden dat mocht mettertijd verbloe ding van den weg noodig blïjkeu, dit in de eerste plaats in 't belang is der inrichting-zelve, die dan ook niet ach terwege zal blijven in eventueele kosten bij te dragen. De heer VAN STYRUM meende dat de commissie van Finantiën in deze had moeten worden geraadpleegd. De VOORZ. antwoordt dat dit tegen woordig de commissie van openbare werken geldt. De heer HOFLAND zou de prijs wil len verhoogen. De heer MODOO zegt dat de Werf Conrad in de eerste plaats de behoefte van wegverbreeding zal gevoelen, dus kan het geheele voorstel der commis sie van Bijstand worden aangenomen. De heer STOLP zegt dat de bedoeling der commissie van bijstand was, den weg te doen verhoogen, wanneer dit noodig blijkt. Zij heeft het belang der industrie voorgestaan, en daarom ge meend den grond te moeten verkoopen, doch aan de andere zijde gezegd dat wanneer de verbreeding later noodig is, de kosten hiervoor-moeten betaald worden door de Werf Conrad. De heer WILLINK zou een amende ment in dien geest willen voorstellen. De heer STOLP stelt voor het voor stel af te stemmen opdat B. en W. een nieuw geamendeerd voorstel kunnen doen. De heer STOLP dient nu een amen dement in, waarop de prijs op f 2.50 wordt gesteld en verder bepaald, dat, mocht verbreeding van den weg nood zakelijk blijken, een bazaltkade zal worden gelegd, waarvan de kosten zul len worden gedragen door de Werf Conrad, met aftrek van den koopprijs. De heer VAN STYRUM meent dat het beter is dat bet voorstel wordt ver worpen en een nieuw geamendeerd voorstel van B. en W. wordt ingediend. De lieer Stolp zou dit ook wenschen, doch is bevreesd dat de zaak dan te lang wordt uitgesteld. Het amendement-Stolp in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, die van de heeren Schram, Hugenholtz, Van Styrum en De Breuk. Het geamendeerde voorstel wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren Schram en Modoo, PUNT 16—17—18. Deze punten zijn van gelijke strek king en behelzen een adres van J. A. Remmé om 't door hem te bouwen perc. Gierstr. 76 hooger te mogen bouwen, dan IJ maal de breedte van de aan grenzende straatvan L. W. Heil Zonen eveneens voor een pakhuis, te bouwen aan de Klerksteeg 6 en 8 en evenzoo van P. L. Engelenberg aan gaande een gevel in de Schoutensleeg. B. en W. adviseeren tot goedkeuring van deze drie verzoeken. De heer SCHRAM meent dat liet dagelijks bestuur niet telkens moet af wijken van een art. der politietoe zicht. Uit een gezondheidsoogpunl is spr. tegen telkens verhooging van hui zen. De heer WALLER zegt, dat in de politieverordening geen bepaalde hoog te is bepaald, doch de hoogte op 1 1/2 maal de breedte der straat is gesteld. 1-Iet is hier niet terugkomen van een eenmaal door den Raad genomen be sluit. Iedere aanvraag, die op zichzelf moet beschouwd worden, moet in deu Raad behandeld worden. De heer GROOT vindt het niet wen schelijk, dat de gebouwen telkens ver hoogd worden, vooral niet met het oog op de wijdte der straten. De VOORZ. zegt, dat elk geval op zichzelf beschouwd kan worden. De heer ROOG heeft geen bezwaar te.ac.i deze aanvragen. Wij hebben de macht in handen tegen overdreven bouw te waken. Punt 16 in stemming gebracht wordt aangenomein met 3 stemmen tegen, die van de heeren Groot, Schram en Hofland. PUNT 17. De heer MODOO maakt bezwaar tot verhooging, omdat wanneer het pak huis te klein is, meerdere kunnen ge bouwd worden. 9 De heer SCHÜRMANN kan niet be grijpen, waarom de heer Modoo bij het vorige punt vóór stemde en nu te gen wil stemmen. Een woning en pak huis moet hier beschouwd worden als hetzelfde. Dit punt wordt aangenomen met 5 stemmen tegen; punt 18 eveneens met je aandoen met de zwarte kant. Kijk, eai hier zijn wat frissche bloemen diie wij er bij kunnen dra gen, en met een verdween zij in haai' kamer. Beiden waren nauwelijks klaar met kleeden, of de etensbel werd geluid, en de nichtjes begaven zich naai den kleinsten salon, die uitzag of zee. Claude zette zich direct met een boek in een hoekje bij het raam, terwijl Kate bij hot andere raam plaats vatte, en naar het wa ter staarde, waar de ondergaande zon nog even in weerkaatst werd. Zij waren het eerst beneden, maar al heel gauw ging de deur open ea trad Sir Philip Brandon bin nen. Ilii zag er goed en verbrand uit. maar was wat mager gewor den. Kate verliet het raam en ging hem tegemoet. Een oogenblik wei felde Sir Philip, maar toen kwam hij plotseling naar haar toe en greep haar hand. Juffrouw Selley, is u het heusch? Dit had ik zeker niet ver wacht, riep hij uit. en zijn heel e gelaat toonde hoe blij hij was met deze ontdekking. Ik had niet het minste idéo

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5