Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij jfian-iesa's Dagklsd" van Maandag 11 Febr 1901. Ha. G4Q4 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgeh. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. Do H^arleansohe HandelsveToentel+ ih&na rniia 650 led sa, dat ift veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeeletn groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijln de beo- ren mrs. Tb. de Haan Hugenholtz en TT ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hetn. gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn deheo- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 61. AJl'e brieven of aanvragen (ook opga ven voor heb lidtmaatsohap) moeiten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijn estraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor bet mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te Verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dlezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Information naar binnen de stadl wonende personen gra tis. Ruim 650 information en rechtskunr dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van f 2405.605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgen® artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vordleren, niet worden behandeld, tenzij) portovergoeding (10 ets.) is bijt- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van. 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid) tot bet geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijidag van 1112 uur V.m., de overige dagen van 34 rum. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met Dressel in de Ostadestraat, inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan P. Groenendaal, So ph iastraat, hoek Korte Wolstraat, of aan .J. J. Groenendaal, Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Officieele Berichten. KIESRECHT. De BURGEMEESTER van, Haar- len Noodlgt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit a. om, wanneer zij in een andere gemeente over het laatslverloopen dienstjaar zijnde voor de grond belasting en voor de personeele be lasting het dienstjaar 1900 en voor die vermogens- en d'e bedrijfs belasting het dienstjaar 18991900, in eene dier Rijks diirecte belastin gen zijn aangeslagen, (wat de grondbelasting betreft in eene an dere gemeente of in meer gemeen ten te zamen tot een bedrag van ten minste één gulden), daarvan door overlegging der overeenkom stig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljet ten vóór den 15en Februari e. k. te doen blijken; b. zoo zij mede-eigenaar zijn van onroerende goederen een er onver deelde nalatenschap maar hun Feuilleton. 38) Je moest maar liever niet uit rijden gaan na den tocht van gisteren doe je beter wat uit te rus ten. Als je mij eens de mooie plek jes van Beoksdale liet zien. Vóór het lunch heb ik brieven te schrij ven, en dan zal ik ernstige zaken moeten behandelen met mijn pupil. Heel goed', hernam zij, zoo lang als ik maar geen standjes krijg. Ik weet nog niet of dat noodig zal zijn, zei Brandon ernstig dat zullen wij straks wel zien. Je moet wel sterke zenuwen bobben, Claude, om den ochtend door te komen met zoo'n vooruit zicht. Mij dunkt- dat mijnheer Brandon akelig streng kan zijn, riep Lady Elmslie. Een zuiver geweten helpt mij hierin, hernam Claude. Met het lunch waren Sir Philip na3.m niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, terwijl hun aan deel in dden aanslag tenminste één gulden bedraagt-, om daarvan vóór deri 15en Februari e. k. aangifte tb doen c. die krachtens art. lb. aan spraak meene-n te kunnen maken om geplaatst te worden op de kie zerslijst. om daarvan, voor zooveel noodig, vóór den 15 co Februari e. k. aangifte te doen. Voor hen die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopencle kiezerslijst voorkomen,is hernieuw de aangifte onnoodig indien de plaatsing op die lijst beruste op io. bewoning van een huis of ge deelte van een huis r.f van een vaar tuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis cvf een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaar tuig bewonen 2o. genot van pensioen of lijf rente 3o. bezit van eene inschrijving ii. d'e Grootboeken der Nationale Schuld of van een inlog in de Rijks postspaarbank of in eene gemeen telijke of bijzondere spaarbank 4o. aflegging van een examen. Voorts worden eveneens ambts halve op de kiezerslijst geplaatst zij die in d'eze gemeente zijn aan geslagen in de grondbelasting (voor eer. bedrag van tenminste één gul den) of in de personeele belasting, over het dienstjaar 1900. in de ver mogens- of in de bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1 Mei 18991 Mei 1900, een en ander mits het te dier zake verschuldigde tijdig zij voldaan. Daarentegen is hernieuwde aan gifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of ge deelte van een huis of van een vaar tuig. indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een ge deelte van hetzelfde huis of het zelfde vaartuig bewonen, of 2o. genot van inkomen in dienst betrekking of als inwonende zoon. in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder ge not van pensioen of lijfrente. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter secretarie der gemeente (5e af- deeling). De ingevulde formulieren kun nen kosteloos per post aan den Rurgemeesten' worden toegezonden met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met aangifte en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift ,,Vrij van briofport, ingevolge art. 50 der kies wet'" op in den linker-benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender gewaarmerkt door zijne handtee- kening. Art. 149. Hij, die in d:e aangiften bij art. 13 bedoeld (d. z. onder C hierboven genoemde aangiften) op zettelijk eene valsche opgaaf doet aangaande bet feit waarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhan kelijk kan ziin. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. De aanslagbiljetten bedoeld on der letter A en de bewijsstukken, bij die aangifte onder letter B be doeld, waartoe- moeten hehooren het a.anslae-biljet of door den ont vanger gewaarmerkt duplicaat daarvan eene ongaaf van het be drag van. het aandeel in den aan slag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Haarlem, den 7 Februari 1901. De Burgemeester voorn. DE HAAN HUGENHOLTZ, W. B. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572—1573, DOOE W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XVIII. De Haarlemmers begrepen intusschen wel, dat wanneer eenmaal het ijs voor goed uit het water verdwenen zou zijn, het veel moeielijker gaan zou met den aanvoer van levensmiddelen, en dat dit zou moeten geschieden met wageus en en O'Hara afwezig. Zij waren naar ©en plaats in de buurt gereden om een paar paarden te zion. die O'Hara dacht te koopen, en zij werden eerst laat terug verwacht. Lady Elmslie kon geen. excuus vinden om het tote-a tête, door Brandon voorgesteld te verhinderen. Daar om vroeer zij Kale en mijnheer Grantley om met haar mee te rij den, daar zij een contra-bezoek meest brengen aan den een of an deren landeigenaar die zeven mijl 'daar vandaan woonde. Over twee dagen zou het feest van St. Gronse plaats hebben, be dacht zij zich. Dan aden d'e hee- ren het heel druk hebben en was zij ruimschoots in de gelegenheid orr Claude alleen te spreken en te handelen volgens haar plan. Het was een schitterende herfst middag; door de droge zomer en de felle zon, waren de bladeren vroeg begonnen met afvallenhier en daar zag men reeds de warme herfsttinten. Ir den aardigen oudterwetschen tuin stonden reseda en heliotroop in vollen bloei, een prachtige blau we lucht werd weerkaatst in de effen zee., en in het helle zonlicht vaartuigen, waartoe van zelf steeds een sterk geleide benoodigd zou zijn. Daarom werd besloten eenige sche pen te doen bouwen en den 21 n Januari werd op den Scheenmakcrsdijk de eer ste galei op stapel gezet. Door het aanhoudende beschieten had de St. Janspoort aan de buitenzijde zeer veel geleden, de westelijke toren (aan de duinzijde) was-reeds in het begin van het beleg bezweken, de oos telijke was nog gespaard. Terecht be grepen Ripperda en andere hoofden, dat indien de poort in de stadsgracht vielt dit de nadeeligste gevolgen voor de stad zou hebben, niet alleen door het ontstaan van eene wijde bres, doch do gracht zo u grootend eels gedempt, worden door het puin, waardoor een natuurlijke brug zou ontstaan voor de vijanden, te meer omdat de St. Jans straat „responderende opt marcktvelt een heerlijke wijde straet" was. Men besloot daarom de poort naar binnen te doen vallen, den toren aan de binnenzijde der stad te doen afbik- ken en dan inet balken te stutten om dezen later te verbranden. Men had slechts gedeeltelijk succes hiervan, want toen. de stutten verbrand waren, was er niet voldoende afgebikt, zoodat alleen de wenteltrap naar beneden vielen en do rest bleef staan. Hadden de belegerden het uiterst zwaar te verantwoorden, ook de Span jaarden konden hun pleizier wt.l op. De ongemakken van den lang- durigen en strengen winter deden zich duchtig gevoelen en menig schildwacht vroor dood op zijn post. Dagelijks stiex-ven er ongeveer een 40-taf "Walen in het kamp, en de Span jaarden hadden zooveel te lijden, dat ALva niet aan den Koning durfde op geven, hoevelen er gestorven waren in het leger. Velen werden gekwetst aldus schrijft dr. Ekama of gedood in de uitvallen en schermutselingen, die bijna dagelijks en zelfs des nachts voor vielen; ook de mijnen sleepten velen ten grave, hetgeen natuurlijk is, zegt Mendoija, wanneer de belegeraar ze aanlegt en dat ze niet gelukken; want de vijand zoekt ze op, en indien hij ze vindt, dan heeft men hem de wapenen tegen zichzelf in handen gegeven. De Haarlemmers ontdekten door hun te- gerimijnen de reeds gegraven mijnen, welke zij dan in de lucht lieten sprin gen of op de een of andere wijze on schadelijk maakten. Zoo gelukte hei hun ook door het opstapelên van aller lei steenklompen, zei-ken, die zelfs uit de kerk werden gehaald, en allerlei andere zware, gewichten, de groote loopgraaf te doen instorten, waardoor een menigte schansdelvers verpletterd werden. Geen wonder dan ook, dat door zulke tegenspoeden het leger begon te ver- loopen en verscheidene vooral ge huwde soldaten wegliepen. Don Fre- derilc wilde het echter geenszins opge ven en besloot over te gaan tot een nieuwen storm, vast overtuigd dat de ze beslissend moest zijn. Ja zelfs was hij zoo overtuigd, dat er overal troe pen waren opgesteld, die „de vic torie van den storm wachtten, om de burgers en soldaten die na het inne men der stad zouden willen ontvluch ten te doorstekem en vermoorden, op dat niemand in leven zou blijven. Ja nog sterker zelfs: uit Amsterdam was een mijnpijp met koorden gezonden, om daarmede de Haarlemmers, welke na den storm overbleven, op te hangen! 31 Januari was aangebroken, en we derom een Zaterdag. Velen der vijan den waren reeds door het ondergraven Blokhuis op den berm gekomen en tot aan de St. Janspoort voortgeslopen. Doch nauwelijks hadden ze zich in slag orde opgesteld of ze werden opgemerkt. Juist bijtijds, want nooit zijn de Haar lemmers in grooter gevaar geweest dan op dat oogenblik. Een 60-tal burgers vielen de bestor mers met ware doodsverachting aan en brachten hen tot staan. Hun ge schreeuw en alarm bracht spoedig de geheele stad in rep en roer en iedereen spoedde zich met de wapens in de hand naar de wallen. Hevig was aan beide zijden do strijd, vele aanvallers wer den van boven naar beneden neerge- stooten, anderen met zich medeslee- pende. Terwijl de belegeraars zich op !t blokhuis op de Kruispoort verdrongen, om daarover te klimmen, werd de groote mijn daaronder aangestoken, die met donderend geraas in de lucht vloog, met al degenen die er op ston den en vele aanwezigen in den omtrek. Ei3n ooggettuige roept' u/iti „Helpt God, dat gij 't gezien had. aimen, bee- gonsde duizenden insecten. In liet park dat. zich tot aan zee uitstrekte, zocht hel vee de scha duwrijke plekjes op, en legde zich onder de boom en neder. Toen het rijtuig wegreed1, ston den ClaucLe en Branden een. oogen blik te luisteren naar het zachte ge gons in de heerlijk warme natuur, tot Brandon zei En onze wandeling? Ik zal mijn hoed opzetten anti woordde Claude, en haalde hem vlug. Brandoii wachtte haar buiten, en was in bewondeirinp- voor haar geheele persoontje, t06n zij zoo een voudige naar hem toe kwam. Het lieve, frissche mousse li netje dat zij droeg met het zwarte ceintuur d'at haar figuur zoo mooi deed uit komen, de groote witte strooien hoed met zwarte linten opgemaakt, die- haar gezichtje overschaduwde di* alles scheen bij haar te passen. Ik weet zoo'n verrukkelijke wandeling, riep Claude als 't je niet kan schelen om niet altijd op den grooten weg te blijven. Ik ben niets gesteld op groote wegen., hernam Brandon, terwijl hij tot haar glimlachte, met zoo'n nen, ja geheele lichamen, bussen, hel lebaarden. rapieren, het vloog al boog in de lucht, 't welk een groot wonder was om te zien." Bovendien diende het geluk, dat bij het springen do steenen van dit blokhuis en de Kruispoort al len naar den binnenkant vielen en daardoor nog vele aanrukkende vijan den verpletterden. De gekwetsten werden op ijssleden naar Amsterdam en Utrecht, vervoerd, doch buiten dezen verloor de vijand nog driehonderd van de beste en dap perste soldaten, waaronder drie vaan drigs en zeer vele „groote Sinjeurs en Donnen." Bij een gesneuvelde werd een gou den keten gevonden die meer dan 300 gouden dukaten waard was; het lijk werd des nachts weer aan den vijand toegeworpen. De Haarlemmers zouden hij dezen storm niet meer dan 10 man nen hebben verloren. Niettegenstaande dezen hevigen strijd was er zeer weinig verwarring in de stad geweest; zoodat zelfs in dien tijd 170 sleden met levensmiddelen uit 's Prinsen leger over het ijs door de Schalkwijkerpoort werden binnenge bracht; de grootste hoeveelheid op één dag gedurende het beleg. Na den storm had een treffend voor val van broederliefde plaats. Fernando d'Avoids de Guadalafara, van de be storming in de loopgraven terugge keerd, mist zijn schoonbroeder Juan de Zunig'a. Hij hangt een rondas aan den hals, treedt stoutelijk terug tot onder de veste, zonder zich om de vijande lijke kogels te sloren, en vindt den ver lorene nQg levend, doch zwaar gewond, onder de lijken. Hij rukt hem de wa penen van het lijf. neemt hem op den schouder, torst er mede henen en voert gelukkig, hoewel hij zelf door een ko gel onderweg wordt getroffen, den dierbaren last in de verschansing, waar Don Frederik zorgde, dat beiden verpleegd werden. Na den ongelukkïgen afloop van den laatsten storm heerschte er groote moedeloosheid in het. Spaansche leger. Slechts drie der bevelhebbifts waren in staat, dienst te doen. De hoop om mees ter te worden van de stad gaven zij op, en Don Frederik maakte aan Alva schriftelijk bekend dat hij het gevoelen zijner bevelhebbers deelde om het be leg op te breken. Alva, op het ziel>bed te Nijmegen liggende, zond onmiddel lijk bij monde van Mendoija het ant woord „dat hij de stad niet mocht ver laten, voordat hij haar had ingeno men; ingeval hij mocht sneuvelen of de stad verlaten, zou Alva zelf komen om het beleg voort te zetten, en indien hij ongesteld of niet bij machte mocht wezen, zou hij zijne moeder, de Herto gin uit Spanje ontbieden, om het bevel over te nemen. Maar hij beloofde te vens, dat hij ten spoedigste hulp zou zenden." Het behoeft geen betoog dat door het eerste gedeelte van dit antwoord Don Frederik niet weinig in zijn trots ge krenkt was, en door de belofte van hulp kwam de hoop weer boven. Het beleg werd dus voortgezet. Alva hield woord en zond hulp. Toen Don Frederik zijn leger ver sterkt zag en toezegging verkreeg dat het nog meer versterkt zou worden, en hij wel doorzag dat er geen kans bestond om de stad door storm of ge weld voor zijn macht te doen bukken, kwam het hem het best voor „de voet en de wijze der belegering te verande ren en de stad door benauwing, hon ger en gebrek tot zijn wil te brengen." Stadsnieuws. Vïijo- en orde oefeningen. Met betrekking tot den uitslag dezer examens in 1900, is door de examen commissie ten opzichte van Haarlem bet volgende medegedeeld. De geslaagde adspiranten bewezen door hun examen dat zij zich ernstig hadden voorbereid. Vooral was dat het geval met hen die reeds in het bezit waren eener akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres, van wel ke de meesten een zeer voldoend exa men aflegden. Van de adspiranten, die niet kon den worden toegelaten, hadden verre weg de meesten zich niet genoeg voor bereid voor bet examen; sommigen hun ner hadden den leeftijd van 16 jaren ternauwernood bereikt. Bij de examens der mannelijke adspi ranten bleek der commissie, dat velen moeite hadden met de keuze van ge paste leerstof voor de verschillende leerjaren, terwijl bij anderen bet voor doen te wenschen liet. Herhaaldelijk kwam het voor, dat een adspirant de klassen niet behoor- tevredenheid over zijn gelieele ge laat, als Claude noodt nog bij hem had opgemerkt. Ik geloof dat je reis je heel veel goed heeft s-ed'aan. zeide zij, er. nam hem eens goed op. Je ziet er zou ik zeggen, gelukkiger uit. De reis is het niet geweest, maar wel nujn terugkomst. die mij al? 't ware, nieuw leven heeft ge schonken. hernam Brandon, half tot zich zelf. Kom dan, we zullen maar door den tuin gaan zeid'e zij, op zijn gezegde geen acht slaande, of schoon zijme woorden zich later wcei bij haar opdrongen. Het is hier erg zonnig, maar straks wordt bet beter. Wat een prachtige perziken I merkte Brandon op, toen zij langs de zwaar beladen takken van de leiboomen kwamen. Ja. en die pruimen zijn ook zoo mooi. Wat een fraai uitzicht heb je hier over de rivier, met dien rotsachtigen heuvel en de blauwe bergen aan den overkant? Een ideaal landgoed is het hier Zou jii hier graag wonen Ze- kei wel. is het niel lijk wist op te stellen, zoodat de exa minator die taak moest overnemen. Enkele adspiranten hadden voor dat opstellen der klassen 3/4 gedeelte van den beschikbaren tijd noodig, zoodat slechts '1/4 gedeelte van dien tijd over bleef voor de eigenlijke vrije oefenin gen. De leertoon der mannelijke Candida^ ten was vrij algemeen zeer voldoende; van 'sommigen uitstekend. Bij de examens der vrouwelijke ad spiranten bleek der commissie, dat de theoretische kennis over het algemeen voldoende of goed was; van enkelen was die kennis zelfs uitmuntend. Het practisch gedeelte van het exa men der candidaten was voor het 3e en 4de leerjaar niet zoo goed als voor de overige leerjaren. Aan gymnastische spelen behalve aan de nabootsingsspelen, die in den regel zeer goed werden onderwezen was vaak weinig gedaan. Hetzelfde was het geval met oefenin gen waarbij huppelen of springen te pas komt en inet loopoefeningen. Bij verreweg de meeste vrouwelijke adspiranten liet de leertoon niets te wenschen. Bij sommigen harer ont brak het begrip van lesgeven, zoodat zij de leerlingen op geen enkele fout opmerkzaam maakten. Namens de Vereeniging voor Bloembollencultuur zijn telegram men van gelukwemsching gezon den aan H. M. de Koningin en aan H. M. d'e Koningin-Moeder, Be schermvrouwen der Vereeniging, bij gelegenheid' van het huwelijk van H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin. Deze telegrammen luidden als volgt Aan Hare Majesteit die Koningin 's-G raven hage. Mevrouw De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur gevestigd te Haarlem biedt Uwe Majesteit, Be schermvrouw der Vereeniging. hare geluk wenschen aan, bij gelegenheid van Uwer Majesteits huwelijk met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklen hu rg-Schwerin Het Hoofdbest. der Vereeniging voornoemd J. H. WENTHOLT, Voorzitter. JOHs. DE BREUK Alg. Secr.-Penningm. Aan Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder, s-Gravenhage. Mevrouw De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, gevestigd te Haarlem biedt Uwe Majesteit. Be schermvrouw der Vereeniging, hare gelukwenschen aan bij gelegenheid van het huwelijk van Uwer Majes teits Dochter, onze geëerbiedigde Koningin, met Zijne Hoogheid Her tog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin. Het Hoofd'best. der Vereeniging voornoemd J. H. WENTHOLT, Voorzatter. JOITs. DE BI\EUK, Alg. Secr.-Penningm. Naar het Weekblad voor Bloem bollencultuur" verneemt is door den Bond van Bloembollenhandela ren in rU Algemeene Vergadering van 3' anuari jl. bü acclamatie tot Eei id van den Bond benoemd, de afgetreden Voorzitter der Alge meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, de heer J. H. Krelage. als waardeering va.n het vele be langrijke, in 't bijzonder voor de zen exporthandel door hem tol stand gebracht. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt in het nieuwe fraaie huis van den heer C. J. Jonckbloedt, Ged. Oude Gracht 94, hedenavond weder de handel in leder en schoemnakersfour- nituren gevestigd. Ter gelegenheid van het lOjarig be staan in Januari jl. besloot de Haarl. Amat. Fot. Club tot bet houden van een nationale keuze lantaarnplaten- wedstrijd (met projectie) en een drie- daagsche kunstbeschouwing van foto's op 29, 30 en 31 Maart e. k. in de zalen van het Brongebouw alhier. Voor den lantaarnplatenwedstrijd en de kunst beschouwing worden behalve door par- Ik weet het niet. Ik houd van hel stadsleven, meer no? dan Kate, ofschoon je het misschien niet wilt gelooven. Zij geniet van de natuur, van diereu, en al zoo meer. Ik geef meer om lezen en muziek Toen zweeg zij plotseling, en, zich tot hem k6erend, vroeg zij Ben je heusch om de een of andere reden ontevreden over mij 1 Neen. waarlijk niet. Waarom denk je dat? Je scheen te vinden, dat ik een standje verdiende. Biandon lachte. Van mijn recht op jou, wil ik geen afstand dren, zeide hij. daarom stelde ik bij de eerste de beste gelegenheid d'it tête-k-tête voor. O, nu begrijp ik het, zei Clau de lachend. Nu kan ik op onze wan- •.cung eerst recht genieten. Zij waren nu den heelen tuin doorgeloope-n en stonden voor een oud wrak poortje, met roestig slot hali door klimop begroeid. Toen zi; dit pootje uit waren gegaan stonden zij opeens m de heerlijk koele schaduw van het bosch. De boomen waren hoog en wijd ver tak! en spreidden hun rijkdom vin bladeren uit over de groote, \vio- ticulieren ook door de club vergulde zilveren, zilveren en bronzen medail-'s les uitgeloofd. De jury zal bestaan uit» de bh. Maurits H. Dinger, Ign. Bis-^ pinck en D. Wilmerink. liet plan be-' staat om de kunstbeschouwing gratig voor belangstellenden ter bezichtiging^, te stellen. In de Sociëteit Vereeniging heeft Zondag een specialiteiten-voorstelling plaats onder directie van den heer Joh. Castri. Bloemendaal. Getrouwd L .Keizer met A. J. Roe ien. Overleden E. Lindeman—Tuïjn 76 j. P. Colerus 29 j. T. Ravensbcrgen v. Briemen 31 j. II. R. Gerdes 48 j. (Mecrenberg). A. J. v. Gogswaardt 65 j. id. C. C. v. Beveren 69 j. id. Heemstede. Dit jaar moet aftreden als lid van den Schouwbroekcrpolder onder deze gemeente de heer C. van der Weiden alhier. De inlijving voor de militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Haar lem op den Doelen op Maandag 4 Maart a.s. des voormiddags 9 1/2 uur. Gisteren, Vrijdag, wapperde in da Cl oosterlaan de driekleur ter eere van het gouden echtpaar, den heer A. van der Weiden en mej. II. M. Zwarter. Bevallen: .T. Slikkei—Snijders, z. A. de BlouwKonst, d. Zandvoort. Donderdagavond had de jaarverga dering plaats van het fanfarecorps van de werkliedenverceniging Onderling Hulpbetoon" in café Welgelegen, waar bij door de jury van de feesten op 31 Augustus 1900, aan bet fanfarekorps een zilveren vabrulelmedaille werd uit gereikt, toen destijds toegekend voor de mooie costumes, waarin de leden den optocht medemaakten. Het lid der jury, de heer II. M. Baron Collot d'Es- cury, bood de medaille met een toepas selijke speech aan den directeur, den heer C. H. N. Tates aan, die daarop namens de leden de jury hartelijk dank betuigde voor de onderscheiding. Bevallen G. M. HeemskerkJoos- ten d. C. E. Willemse—van Schagen z. Overleden M. MolenaarSlagtveld 27 j. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Bevallen: A. C. van Hoof—Reekers, z. Overleden: C. E. WolseKoster, 48 j Spaarndam. Getrouwd H. C. Jas en G. M. v. d. Vossen. Bevallen: A. P. JasHonderdos, d. M. BalmSendorf, z., 1.1. Binnenland. Het huwelijksfeest in Mecklen- burg gevierd. Hoewel de ziekte van den Hertog- Regent, welke zich anders op den goe den weg der genezing bevindt, en van zijn in Weimar vertoevende gemalin een noffeest in pracht en praal onmo gelijk maakten, zoo heeft men daar naar uit Schvverin aan het Hbld. ge schreven wordt toch Woensdag op ien „Pollerabend" en Donderdag op hen .rouwdag in de kringen van amb tenaren, militairen en der burgerij zooveel mogelijk feest gevierd en den dag met een feestelijk maal en toosten, evenals door andere soorten feestelijk heden, tot een blij feest gestempeld. Woensdagavond stelde staatsraad Von Amsberg bij een diner een toost in op het Hooge Paar, waarbij hij den nieuwen titel van den Hertog: Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, Koninklijke Hoogheid, en den titel der Koningin met de nieuwe bij voeging „Hertogin van Mecklenburg" voor de eerste maal noemde. De Mecklen burgers zijn aangenaam gestreeld, dat de naam van den vorste- lijken gemaal ook door de Koningin zal gedragen worden. De stad Schwerin had Dinsd .g een feestelijk kleed aangetrokken overal gendc varens, het lange zachte «'-as, en de groote, met mos beg-'^idè steenen op den grond. Is het hier niet goddelijk? vroeg Claude, terwijl zij na .at el kaar vucrlgingen. Het is een waar paradijs. En je ziel hier het sehoone van de ka rakteristieke Engelsche natuur om je heen. sprak Brandon. Dat is juist het bekoorlijke ervan, maar toch wou ik uat je de Boheemsche bergen kon zien. Die zijn ook r -*g- nifiek. Het is er zou wild en melan choliek de slechte regoering van het land, de wrecde oorlogen en de groote armoede hebben er dit melancholieke aan gegeven, ter wijl het Engelsche landschap juist vroolijk is. Men vindt ook hier na tuurlijk veel ellende en armoede, maai toch houden wij altijd hoop door onze vrijheid. Vertel er mij meer van, zei Claude. Ik begrijp niet goed wat je in die afgelegen plaatsjes eigen lijk doen moest. Brandon beschreef in koTte trek ken zijn studie over de geschiede nis van Bohemen. Ie beginnen met d<- komst der Joden en Zigeuners in dit land1, hetwelk hij in moest

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5