J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. C i «uiig Woensdag 13 Februari 1901. No. 5406 IA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (torn der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADYERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt Telefoonunmmer der Kedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantievs. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3P** Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 13 Febr. bevat o. a. Engeland en Portugal. Oorlogs nieuws uit Kaapkolonie en Trans vaal, Het huwelijk der Koningin, Willem van Zuylenf, Een Slacht huis. Politiek Overzicht. Aanstaanden Donderdag moet iet Engelsche parlement, in gewo ne zitting, bijeenkomen. Met groo te praal zal koning Edward zich naar het Huis der Lords begeven., am de troonrede te houden. Zal die troonrede ons eenig nieuws brengen over de plannen der regeering in verband met den oorlog in Zuid-Afrika? Dat is feitelijk het eenige-, waar door men in Europa belangstelling toont. En het is noodig dat daar over wat gezegd wordt. Want langzamerhand begint zelfs het Engelsche parlement ongedul dig te" worden. In de korte zitting, die het Par ement in December hield, deelde 1e heer Chamberlain het Parle ment mede, bij de behandeling van 1e kredieten voor den oorlog, dat vóór het bijeenkomen van het Par ement voor de gewone zittinng de 'oorlog voorbij zou zijn. En om aan die woorden een schijn va.n waarheid1 te geven, werd ord Roberts teruggeroepen uit Z. Afrika en belast met het opperbevel over het Engelsche leger, ter ver vanging van Lord WolseLey. De terugkeer van lord Roberts zou het bewijs zijn, dat de oorlog uit was. Thans nadert snel de dag waar op het Parlement zal bijeenkomen, en van het einde van den oorlog is geen spoor te zien. Integendeel, nieuwe versterkingen moeten naar Zuid-Afrika gezonden worden. >e regeering zal 30.000 man bereden troepen zenden. En dat is geen man te veelwant in Januari verloor 'het Engelsche leger 3357 man door den dood, ziekte of vermissing in December waren de verliezen niet veel minderen zoo gaat het maand na maand Troepen, steeds nieuwe troepen, en geld dat wordt in Engeland gevraagd voor den oorlog, die reeds door lord Roberts ten einde is ge voerd. Millioenen ponden sterling zijn reeds uitgegeven, en er is nog geen einde van te zien. De Repu blieken vormen een verwoest en vernield land, door Engeland ver woest en vernield. Zal het Parlement zonder krach tig protest tegen een staatkunde, die dezen ongelukkigen en noodv loozen strijd heeft doen ontstaan, de noodig geachte gelden toestaan? Het is bij die gewijzigde denkbeel den, die in Engeland baan breken bijna niet te denken. En daarom kan deze voorjaarszitting zoo ver bazend belangrijk worden. Zou er een nieuw element in dien oorlog komen Een onverwacht element, en dat enorm groote ge volgen. zou kunnen hebben De Daily Mail" ontvangt van zijn. correspondent te Lissabon de medëdeeling, dat Engeland aan Portugal zal verzoeken, om troe pen ter leen in Zuid-Afrika, ter be waking van de punten, die reeds door de Engeischen bezet zijn. Hoe ongelooflijk dit bericht ook klinkt, het is toch weer een bewijs hoe zwak Engeland blijkbaar staat, want was dit niet het geval, dan zou men er zelfs niet aan gedacht hebben ook maar te zinspelen op zulke vernederende voorwaarden De zaak vindt zijn oorzaak hier in, zegt de „Daily Mail" dat de clausules van verjaarde oude trac- taten tusschen Engeland en Portu gal hersteld worden. Wanneer Portugal aldus zijn onzijdigheid prijs gaf, dan zou er inderdaad voor de mogendheden reden bestaan het onrecht niet lan ger te dulden, maar krachtdadig in te grijpen. Buitenlandsch Nieuws. Fx-Koning Milan. Ex-koning Milan is Maandag te 4 uur te Weenen overleden. Vooruitzichten in Transvaal. Een zekere heer Markham, lid van het Engelsche parlement, heeft in de „Nineteenth Century" een ar tikel geschreven., 't welk tot titel draagtDe Economische vooruit zichten in Transvaal." We weten niet hoever de politieke, invloed van den heer Markham zich in het parlement uitstrekt, maar het is in elk geval niet zeer waarschijnlijk dat zijn beschouwingen den grond slag zullen vormen van de toekom stige politiek der Engelsche regee ring. in geval deze er onverhoopt in zoude slagen heer en meester te worden in de republieken. De op lossingen van verschillende Zuid- Afrikaansche kwesties toch, welke de heer Markham aan de hand doet, zijn zoo sterk freinsnireerd door een grof-egoistischen en tevens speculatieven geest ten aanzien van een eventueele exploitatie der Transvaalsche minerale rijkdom men, dat verwezenlijking er van den weerzin van den niet kapita- listischgezinden Engelschman in Zuid-Afrika ten aanzien van een exploitatiestelsel als dat van den beer Markham tot een bijna even bedenkelijke hoogte zoude opvoe ren als dien der Boeren zelf. In zijn artikel heeft de schrijver middelei'wijl de hoop uitgesproken dat o. a. de heer Stroyan, eveneens parlementslid, een dergenen zou de wezen, die de zaak der mijneige naren in het parlement zou voor staan. Deze gezochte bondgenoot heeft echter reeds voor de eer be dankt. In een gesprek, met een ver tegenwoordiger van dat blad South Africa" heeft de heer I Stroyan verklaard', dat hij nimmer de belangen der mijnindustrie an ders zou verdedigen dan ten beste van Zuid-Afrika en het Britsche rijk in 't algemeen. Ieder, die de begeerten der mijn eigenaren kent, kan beseffen diat deze verzekering noch den heer Markham, noch zijn principalen erg zal bevredigen. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Kitchener seint uit Pretoria van den 9d.en De kolonnes die optrek ken in oostelijke richting, hebben den 6en na lichten tegenstand Er- melo bezet. Vijftig Boeren hebben zich aan een Engelsche kolonne overgegeven. Louis Botha heeft met 2000 man Smith-Dorrien te Bothwel 's och tends om 3 uur van den 6en aan gevallen. De Boeren werden afge slagen na een zwaar gevecht. Een generaal van de Boeren sneuvelde, een werd zwaar gewond en twee veldkornetten sneuveldenzii lie ten 20 dooden in handen van de En- gelschen. Vele Boeren zijn zwaar gekwetst. De verliezen van de En- gelschen waren 24 dooden en 53 gewonden. De Wet schijnt den spoorweg over te steken ten zuiden van Jagersfonteïn-weg en trekt in westelijke richting, daar hij de driften ten oosten van Bethulie niet over kon. Calvinia is den 6den bezet door de Lisle. Het Midland-commando wordt in noordelijke richting voor bij Aberdeen gedreven. Te Durban is bericht ontvangen dat de Boeren weer een trein uit het spoor hebben laten loopen bij Vlaklaagte, den dag na het eerste ongeval bij Vlakfontein. Een trein met spoorwegwerkers en een trein met militaire voorraden zijn ook in die buurt vernield. Alles te zamen zijn er totdusver tien vermoedelijke gevallen van pest te Kaapstad geweestnegen van kwamen bij kleurlingen voor. Er worden scherpe maatrege len genomen om de uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Ratten en muizen worden uitgeroeid. De groote sterfte onder deze dieren trok de aandacht en zoodoende ont dekte men de pest. In een gevecht bij Klippoort-junc tie op Vrijdag zijn twee man van de South African Light Horse ge sneuveld, vijf gewond en vijftien gevangen genomen. De correspondent van de „Times" zegt in een resumé van de kriies- verrichtingen in de Kaapkolonie Het blijkt mogelijk dat de Wet de kolonie valt, want aan het eind' van een manifest dat ook St.eijn heeft onderteekend, zegt hij: „Ik zal naar de Kaapkolonie gaan om cle Kaapsche Boeren in onzen oorlogsjammer te laten deel en." Men schat de Wet's aanhang op 2400 man met twee vijflienponders. een maxim en een (op de Engel- schen in het oosten van de Vrij staat veroverden) pom-.pom. Kolonel Scherm brack er heeft aan zijn keizers gezegd dat het Kaap sche parlement vermoedelijk pas in September weer bijeen zou ko men, er bij voegende- dat zelfs in het Kaapsche parlement landverra ders zaten. De Engelsche reeeering zal misschien moeten tusschenbei- de komen in de Kaapkolonie om een oorlogsbelasting on te leggen. Aan de „Daily Mail" wordt uit Kaapstad geseind dat Broadwood een belangrijk commando krijgt. Er zijn rondom Kaapstad acht tien forien in aanleg en reeds zoo goed als voltooid. De „Daily Mail" verneemt uit Lissabon dat de Engelsch-Portu- geesche alliantie de clausules her stelt van verjaarde oude tractaten tusschen Engeland en Portugal. Dienvolgens zal Engeland zoo noo dig de hulp van Portugeesche troe pen inroepen laatstgenoemde zul len zekere punten bezetten d.ie nu door Engelsche troepen zijn bezet en de laatsten zoodoende in staat stellen om elders op te treden. De Boeren-corpsen. die naar gemeld is, Portugeesch gebied waren binnen gevallen zijn slechts door Sw(nzilan getrokken en Mapoelo-land inge trokken, hetwelk Duitsch gebied is volgens de scheidsrechterlijke be slissing van Mac-Mahon. De Boe ren zouden in Kosi-baai een Oos- tenrijksch schip met contrabande verwachten dat nochtans niet op is gedaagd. De Portugeesche regee- ring heeft last gegeven aan de over heid te Lourentjo Mr.jquez om de Bóeren-vluchtelingen zoo gestren; mogelijk te bewaken totdat de Zaïre en Benguella zijn aangeko men, welks hun naai* Portugal zul len overbrengen. De vluchtelingen zullen terstond ingescheept worden als dë Boeren in de omtrek van de stad verschijnen. Lourengo Mar- quez is nergens in staat van te genweer gebracht. De gezanten zijn nog niet tevre den met het nieuwste keizerlijke besluit, betreffende de straffen, op gelegd aan de ambtenaren die de beweging tegen de vreemdelingen niet hebben tegengegaan, en waar bij ook in sommige provinciën de examens voor vijf jaren geschorst worden ofschoon 't besluit zelf toch al zoo streng was, dat wel nie mand er op rekenen kon, het ten uitvoer te zien leggen. Hoe 't zij. de gezanten hebben bezwaar ge-' maakt tegen de bewoordingen van het. decreet, omdat daaruit scheen te volgen dat de troebelen geheel te wijten waren aan handelingen van de inlandsche christenen. Het kei zerlijk besluit is nu, na in den door de gezanten gewenschten vorm ge bracht te zijn, teruggezonden naar Sin-gan foe. Volgens Reuter's correspondent gelooven de Chineezen te Peking, die den inhoud van de gemeen schappelijke nota der mogendheden nu kennen, volstrekt niet dat het Hof aan die eischen zal voldoen, in 't bijzonder ten aanzien van Toeng- foe-hsiang, om de eenvoudige reden dat deze generaal nagenoeg vol strekte macht uitoefent over het ge heele Chineesche leger, met uit zonderling van d:e troepen te Si- ngan-foe, en men dus wel een von nis over hem zou kunnen uitspre ken (als men durfde), maar geen middel zou hebben om het ten uit voer te leggen. Volgens een te New York ont vangen telegram beginnen de ge neraals nu te gelooven dat in 't voor- jaar nog een veldtocht naar Sjen-si (de provincie waar het Hof verblijf houdt) noodig zal zijn. Stadsnieuws. Haarlem, 12 Febr. 1901. Hedenmorgen werd op den Zijl singel een meisje zóó door een sneeuwbal geraakt, dat zij bewuste loos op de plaats bleef lieven. Om standers brachten haar met sneeuw bij en geleidden haar naar hare woning. Het huwelijk van H. M. de Ko ningin zal door de afdeeling Haar lem van den Nederl. Bond van oud- onderofficieren worden geviei-d door het houden wan een feestelij ke bijeenkomst op Vrijdag 15 Fe bruari in de groote zaal der Socië teit de Kroon. Een detachement van het Batal jon Infanterie alhier in garnizoen, vertrok heden naar Breda tot deel neming aan den jaarlijkschen schermwedstrijd. uitgeschreven door den Officiers-Schermbond. Als vervolg op het bericht in een vorig nummer deelt men ons nader mede, dat de gearresteerde uurwerk maker de Laat, tal van horloges^heeft beleend, waarvan tot op heden srechts enkele eigenaars zijn opgespoord. De man oefende zijn bedrijf, zoowel te Haarlem als in de omstreken "it." R. K. Volksbond. De Haarl. Afdeeling van den ka tholieken Volksbond vergaderde gisteren-avond huishoudelijk. De „N. H. Ct." deelt hierover mede In deze huishoudelijke vergade ring hield de Centrale Adviseur, de hoogeerw. heer Mgr. G. W. Ro llings van Amsterdam eene impro visatie. De Commissie, gevormd tot re- jeling van zaken in d.en R. K.VoJks- bo-nd, was aan de traditioneete groene tafel gezeten, van wa;Y de heer W. C. J. Pastoors, president van het Centraal Bestuur, een ope ningswoord- sprak en voorts de vergadering leidde. Er werd besloten 25 Febr. a. s. over te gaan tot de verkiezing vaa een nieuw Bestuur. Deze a. s. vergadering tot het kie zen van. een Bestuur zal wederom een huishoudelijk karakter dragen. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. stellen voor op een verzoek van T. L. Janssen, om vergunning tot bebouwing van voor tuin bestemden grond, beboerende bij het perceel aan het Kenaupark no. 2 (ten einde daarop een serre te bouwen) goedkeurend te beschikken, tegen f 10 voor elke vierk. M. (10 vierk M.) te bebouwen grond. Mej. A. Romijn alhier slaagde te Lei den voor het examen bulpacte als be- waarschoolhouderes. Voor rekening vun de Noord-Oostcr- lokaalspoorweg Maatschappij tc Zwol le is dezer dagen aanbesteed: Het ma ken van de onderbouwen voor 5 spoor wegbruggen voor den spoorweg Zwolle Coevorden. Voor dit werk werd bet laagst inge schreven door den heer J. Smit VII te Haarlem voor f 60798. Bij de keuring van zaaizaden door de lloll. Maatscb. van Landbouw, op Maandag 11 Febr. 11. in hotel Krasna- polsky te Amsterdam, werd o. m. be kroond voor Chev. gerst, Texel, de firma wed. J. Lcupen en Zoon alhier. De beer W Ezerman, organist der Groote- of St. Bavokerk alhier, is be noemd tot vice-voorzitter der Nederl. Organistcn-Vereeniging. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Jos. A. Verheijen, Amsterdam. Voorzitter; W. Ezerman, Haarlem, Vice-Voorzitter; W. de Vries, Nijmegen, le Secretaris; Joh. M. Diedrich, 's-Boscb, 2e id.; A. Pomper, Amsterdam, le Penningmees- .1. C. Braspenning, id., 2e Penning meester; J. A. Scholte, id., Muziek- coram. In „De Voorzorg", orgaan van den Ch ristelij k-N atio nal en Werkmansbo nd wordt in Brieven uit Haarlem, door onzen stadgenoot, den heer W. P. J. Overmeer, de Zondagsrust; den bak kersgezellen besproken. Bij de Zaterdag jl. door den archi tect J. A. Traanberg gehouden aanbe steding van de verbouwing der per- coelen aan de Groote Houtstraat no. 125—127 is door tien gegadigden inge schreven en het werk gegund aan H. London alhier. O^er betQre woningen. Het was op uitnoodiging der „Veree- niging tot bet verkrijgen v(an eigen woningen in verband met de Woning wet", dat de beer F. W. N. Hugenlmltz Jr. alhier onlangs in „De Kroon" breedvoerig de woningwet besprak, vooral in verband met de Bouwveree- nigingen. liet is niet meer noodig uiteen te zetten het belang van goede woningen voor het geluk, het huiselijk leven, de gezondheid, de matigheid en de zede- feuilleton. 40) Kate Selley had zich belast met het inschenken der kopjes, en in haar keurig japonnetje van grijze stof met zwarte gameering dat haar figuur zoo voordeelig deed uitkomen, zag zij er lief, huiselijk uit. Waar is mijnheer Brandon vroeg Lady Elmslie. O, die is toch nog verder op de jacht gegaan. Hij wou niet met leege handen thuis komen, en daa: om hebben wij maar afscheid ge nomen, hernam Sir Philip. Als hij heelemaal naar Scars- dale is gegaan, kan hij pas laat- thuis zijn, sprak Lady Elmslie. Wat is hij toch dwaas. Ja, zie je, Brandon is een van die wanhopig volhardende kerels, die nooit iets opgeven, merkte O'Hara op. Nog een kopje, juf frouw Selley, als ik het wagen mag u te storen in uwe attenties voor den jongen knaap, vervolgde ho want Kate had den jeugdigen Lang- ley, die verkleumd en bibberend bij den haard zat, zijn thee en ge bak gebracht. Ik zal u d'irect helpen, maar ik geloof heusch dat Jack zware kou heeft gevat. Hij moest maar naar bed:, Lady Elmslie. Mij mankeert niets, begon Jack verontwaardigd. Ik ben over een grooten wortel gestruikeld en in het water geduikeld, en dat heeft mij eerst wat aangegrepen, maar nu voel ik mij weer best, al leen een niesbui verhinderde hem meer te zeggen, en hij verborg zijn gezicht in ziin zakdoek. Je moest je schamen, Jack, om de waarheid op zoo'n manier voor den dag te laten komen riep Kate. Een beetje heet water met brandewijn (maar gloeiend heet. hoor is het beste geneesmiddel, zei O'Hara ernstig. Ja, vraag maar gauw de huis houdster of zij het je geven wil, snrak Sir Philip. Kruip dan on der de dekens en doe een dutje, en je zult zien. tegen etenstijd ben je weer heelemaal orweknapt. Dank u, ik blijf waar ik ben, hernam de jongen r-eraakt. Hij heeft nog gelijk bromde Clavering veelbeteekenend. Als u dien jongeling genoeg vertroeteld hebt, zou ik dan soms ook nog een kop thee kunnen krijgen? Kapitein O'Hara is het eerst aan de beurt, hernam Kate kalm. U hebt gelijk, juffrouw Selley, en Kale begaf zich nu naar de thee tafel. Overmorgen gaan wij op mijn terrein jagen, zei kolonel Clave- ring, die met zijn kopje in de hand op d-e canapée naast Kate plaats nam. Wij zullen denkelijk tegen één uur bij Birkmere zijn als u nu met juffrouw Tracey en Lady Elmslie tegen dien tüd daar heen gaat. Het is een schilderachtig plekje, en r kunt er haast heele maal heen rijden. Misschien, is het iets nieuws voor u Het zou verrukkeliik zijn, riep Kate, dankbaar tot hem opziende, terwijl hij haar bewonderend gade sloeg. Zij merkte ook dat Sir Phi lip, alhoewel hij met Lady Elmslie stond te praten, met alle aandacht naar haar luisterde. Maar ik heb Lady Elmslie te gen Claude hoeren zeggen dat zij Donderdag naar Middleborough wou rijden. Wat willen zij toch in zoo'n gat als Middleborough O ik geloof dat zij wol moe ten koopen. Welnu, als zij willen, laten zij dan gaan. Komt u dan bij ons lunchen mijn moeder zal u wel chaperonneeren. Zij heeft oen nichtje' bij zich te logeeren, een meisje uit Devonshire, u zult u dus niet alleen voelen. Dank u het is heel aarTg en vriendelijk van u, zei Kate, mei een lieven glimlach. ik zal er met Lady Elmslie over spreke-1, misschien komt zij ook graag mee. Laat zij haar gang gaan. ik geloof niet dat zij voor zoo'n tocht je wat voelt en juffrouw Tracey ook niet. Zij zijn lang niet zoo le venslustig als u bent. Lady Elmslie ontbreekt het toch zeker niet aan levenslust, en mijn nichtje dweept met mooie na tuur, is het niet waar. Sir Philip? (Hij stond nu vlak in hun buurt). Ik weet niet precies wat ik moet antwoorden. Houdt Claude nu niet van de natuur? Ja, of zij Ik heb haar juist bewonderd, zooals zij ervan weet te genieten Dat is aardig gezegd. Dat had je moeten hooren, Claude. Wees niet wreed. Ziet u dan niet dat Grantley alle moeite doel om haar te boeien met zijn verha len riep OHara, met zijn theele pel wijzende naar het gezellige hoekje waar C.laude zat te luisteren naar mijnheer Grantley, bij wien zij zeer in de gunst stond. Zeg, Clavering, ik wil je niet beleedigen, maar ik geloof toch niet dat het voor de dames aange naam kan zijn om op het natte gras te moeten zitten, alleen om het ge noegen te hebben bij ons te wezen. De grond blijft zeker nog een week lang vochtig. Denk je dan, dat ik hun dal wou voorstellen? zei Clavering on geduldig. Daar staat een schil derachtig hutje vol gemakken, waar wij gaan lunchen, en daar wij dan wel genoeg gejaagd' zullen hebben, zal ik u daarna brengen bij een paar eigenaardige rotsen, de Blauwe Birkstones, juffrouw Selley en zou 't dan niet het beste zijn als u allen hij mij bloeft dinee- ren Wel, ik voor mij vind het al tijd minder geschikt dames te in viteeren om te komen lunchen, als men niet zeker is van het weer, zei Sir Philip gemelijk. Kom, kolonel Clavering, u moet het u maar niet aantrekken. Sir Philip schijnt te vinden dat een dame altijd in don weg slaat. Ik veronderstel dat u niet zoo'n enthu siast sportsman bent. U vindt het zoo vreeselijk niet om er tusschen door eens tot een dame te spreken? Dat hangt er van af, wie die dame is, viel Sir Philip haar in de rede. Ik geloof dat de meeste dames niet veel aan Clavering zou den hebben zoolang er sprake is van jagen. Je hebt het recht niet, dat te zeggen, hernam Clavering, eenigs- zins boos. Waar wordt om gekibbeld vroeg Lady Elmslie, die van haar plaats opstond, waar zij half fluis terend met den dominee had ge sproken, en naar die theetafel toe kwam. Kolonel Clavering inviteert ons om te komen lunchen a. s. Donderdas-, als de heeren in Birk- fell gaan jagen. Wij lunchen bij het Meer, en, als het mooi weer is, zou het heel aardig zijn als u kwam, zeide Cla vering.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1