NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. r I8e Jaargang Donderdag 14 Februari 1901. Wo. 5407 HAARLEM'S DA&BLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADYERTENTIËN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem iB het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 3Jbi' Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 14 Febr. bevat o. a. Nog eens Engeland en Portugal De dood van ex-koning Milan, On lusten in Spanje, Parlementaire Praatjes, Het. paard van Troje, Zwemmen, Gemeenteraad. Politiek Overzicht. Deelden wij reeds mede dat de Daily Mail" melding maakte van een soort Engelscli-Portugeesch ver bond, nl. dat Engeland aan Portu gal troepen zou vragen om de reeds bezette punten te bewaken, de te legrammen-wisseling tusschen Lon den en Lissabon duurt voort, zoo dat het zoo goed als zeker is, dat er gewichtige afspraken tusschen deze mogendheden tot stand zijn gekomen, zegt de Daily Mail" nu. In ieder geval moet men afwach ten, doch dat het voor de Boeren een groote ramp zou zijn, ligt voor de hand. Eigenaardig juist past dit bericht van 't jingo-blad dat altijd op En gland's imperialisme en op En- geiand's macht- en krachtsontwik keling in Transvaal zoo hevig ge stoft heeft, bij die andere berich ten, die de groote moedeloosheid verkondigen. Men wordt het er thans langza merhand in Engeland even goed als in 't buitenland over eens, dat de eisch der onafhankelijkheid zal moeten worden prijsgegeven. Zonder onafhankelijkheid ge-en vrede, zegt het „Berl. Tageblatt". Wil Engeland aan den strijd een einde maken, voordat het zijn krachten totaal heeft uitgeput, dan zullen de Engelsche staatslieden een formule moeten vinden, waar door de onafhankelijkheid der Re publieken wordt erkend. Het „Berl. Tageblatt" meent, dat dit zou kunnen, door een ruiling van grondgebiedJohannesburg wordt afgestaan aan. Engeland, en in ruil daarvoor kr"gt de Trans- vaalsche Republiek Rhodesia Daarvoor zal in Engeland een ommekeer in de regeering moeten komen. De Londensche correspon dent van den Figaro" verneemt, dat Chamberlain en Sir Alfred Mil- ner weldra zullen moeten aftreden. En uit Weenen wordt aan de „Newyork Herald" gemeld, dat in de officieele kringen van het Drie voudig Verbond naar een middel wordt gezocht, om Engeland te be wegen tot het aanknoopen van vre desonderhandelingen. Maar met wien? Het ,,Berl Ta geblatt" meent, dat d.e eenige man, met wien de Engelsehen onderhan delingen, kunnen aanknoopen, Steijn is, de president van den Vrijstaateen met Steijn gesloten overeenkomst heeft de meeste kans door de Boeren te zullen worden erkend, blatt." meent het ,,Berl. Tage De Londensche avondbladen ver nemen uit Pretoria dat de Wet Zondagnacht de Oranjerivier is overgetrokken enkele mijlen ten noorden van Norvalspont en in de richting van Philipstown trekt. Vijf Engelsche colonne's vervolgen he™. Alle driften zijn goed bewaakt en ondermijnd, zegt Kitchener gei isl- stellend. Verder speculeert men op de toe komst. Wordt dat nu voortaan de manier om de waarheid te verbloe men.? „Central News" te Standertan seint, dat Kitchener in den loop der week Botha's strijdmacht in Oostelijk Transvaal een zwaren slag zal toebrengen. De correspon denten van andere bladen seinen, dal, Botha's macht omsingeld is en slechts in de richting van Swazi land kan ontsnappen, maar enkel ten koste van verlies van den go he el en legertros. Wat zal gebeuren is nog niet ge beurd, laten we tot zoolang Botha maar in 't nauw laten zitten, wie weet, hoe goed hij er uitkomt. Koning Victor Emanuel heeft aan den heer Zanardelli de op dracht gegeven een ministerie te vormen. Hiermede is voorloonig de kans op een gewijzigd kabinebSa- racco zoowel als op een ministerie Sonnino verkeken. ZanardelR die reeds vroeger aan de groene tafel plaats e-enomen heeft, hield lancdnrige besprekin gen met Giolitti en Prinetti en heeft daardoor geloond, dat hij een kabinet wil vormen uit de linker zijde en de uiterste linkerzijde met samenwerking der rechterzijde, terwijl het centrum buiten de be weging blijven zal. Reeds worden als ministers ge noemd Giolitti (linkerziide), Pri netti (rechterzijde), Sacchi (radica len) en Baccili (onafhankelijke lin kerzijde). Ruitenlandsch Nieuws. Een drievoudig vBrbond. Volgens d'e ..Pesther Lloyd" gaat van Bulgarije een beweging uit om met Servië e>n Montenegro een drie voudig verbond' te sluiten, dat in de eerste plaats ten doel zal heb ben Macedonië vrij te maken. Mocht daar een opstand uitbreken, dan zouden de bondgenootan, Bul garije met 250.000 Servië met 150.000 en Montenegro met 50.000 man. Macedonië binnenrukken, de Turken verdrijven en het land be zetten, totdat de mogendheden zijn vrijheid zouden hebben gewaar borgd. Als Oostenrijk zou trachten Albanië of Macedonië te bezetten zou de nieuwe driebond zich daar tegen verzetten, had Rusland ech ter plan tot- een dergelijk optreden. dan zouden ze confereeren, voor dat ze tot een.ige stappen overgin gen. Daaruit schijnt te blijken dat de Panulavisten die hand in deze beweging hebben. Portugals houding. De bijzondere correspondent der ,,N. R. Ct." te Lissabon schrijft dd. 9 Februari o. a.: „Ik begin te gelooven dat Portu gal voorloopig aan een groot ge vaar ontsnapt is, met andere woor den, dat het niet veel gescheeld heeft of de regeering te Lissabon heeft zich door Engeland laten ver leiden tot een gewapend optreden in Zuid-Afrika, in overeenstemming met het veldtochts-plan van den Britse-hen opperbevelhebber. Doch toen het „psychologisch moment" was aangebroken heeft men zich blijkbaar no? juist in tijds bedacht; er is althans, in antwoord op het gerucht dat een expeditie van 5000 soldaten sommigen zeiden zelfs 10.000 man naar Lourenco Mar- quez zou worden uitgezonden, openbaarheid gegeven aan een be weerd telegram van den gouver neur-generaal daarginds, die ver klaard zou hebben dat, bij nader inzien, het aantal beschikbare sol daten voor cle handhaving van Por tugal's souvereine rechten voldoen de was. Natuurlijk staat het de re geering vrij om elk oogenblilc dat- zij zulks wenschelijk acht, bekend te maken hoe de betrokken gouver neur van opinie veranderde en om meer soldaten gevraagd heeft. Het gerucht over de uit te zen den Porlugeesehe expeditie hield tevens in dat de bedoeling was om als oorlogvoerende factor in Zuid- Afrika op te treden. Vandaar dat de eerst in bescheiden vorm tegen de al te zeer Engelsch-gezinde poli tiek van het gouvernement geuite bedenkingen plotseling in de oppo sitie-organen ia zelfs in sommiee met de regeering bevriende bladen, een scherpen toon aangenomen hebben." De onlusten itx Ppa je. De oproerige beweging in Span je is nog steeds aan het toenemen en 't schijnt dat het thans meer an- li-clericale, dan anti-huwelijksbe- toogingen zijn. Wat den stand van zaken buiten Madrid betreft Te Valencia is de staat van be leg afgekondigd. Te Grenada is het volk te hoop geloopen en heeft een aanval op een klooster gedaan. Uit het klooster werd zeven malen ge schoten op de menigte, die daar door nog meer geprikkeld werd.De politie werd uitgefloten.. De pre fect wist ten slotte in het klooster binnen te dringen. Toen h;; buiten kwam. beweerde hij dat het twee gendarmes waren geweest in het klooster die de schoten hadden ge lost. maar de volksmassa sloeg daar weinig geloof aan en deed een nieuwen aanval op het klooster. De gemoederen zijn door dit alles te Granada zeer opgewonden. Te Va lencia ging het Kamerlid, Blasco Ibanez, cle redacteur van het repu blikein sche blad „Het Volk", aan het hoofd der betoogers. Deze tracht ten met petroleum het klooster van de monniken van Camilez in brand te steken, maar de politie wist dit nog te beletten. De studenten te Saragossa, Ma drid', Valencia, Valladolid, Barce lona en Reuss hebben allen Maan dag een betooging gehouden. Ten slotte het studenten-plan voor Donderdag. De studenten van Ma drid hebben aan de regeering een adres gericht, waarin zii uiteenzet ten dat het voorgenomen huwelijk van de prinses van Asturie als een nationale ramp is te beschouwen. Zij hebben thans besloten van hun teeenzin tegen dat huwelijk te doen blijken, door naast den bruilofts stoet een lijkstoet te houden. Allen zullen zij een rouwband om den arm hebben. De dood au koning Milan. In Juli van het vorige jaar had Milan Servië verlaten, toen men begon te spreken van het huwelijk van zijn zoon Alexander. Hij ves tigde zich te Weenen, waar hij over leden is. Telegrammen spraken eenige dia gen geleden van een lichten aanval van influenza, zoodat men aanvan kelijk niet dacht aan den ernst der ziekte. Spoedig verergerde zich de toestand echter. Te twee uur zette men den ex- koning in een leunstoel, opdat hij gemakkelijker zou kunnen adem halen, maar een uur later moest men-hem weer te bed' brengen. Te Belgrado zal Milan begraven wordenAlexandre gaat er niet heen, en of Nathalie gaat is nog niet zeker. De keizer van Oostenrijk en de Paus lieten meermalen naar zijn gezondheidstoestand vragen. De dynastie der Obrenovitch, waarvan koning Milan de vierde prins was, dateert van 1817, en is voortgekomen uit het volk, uit dat krachtige ras, dat eeuwen-lang te- jen de Turken gestreden heeft en geëindigd met onder Milosch Obre novitch betrekkelijke onafhanke lijkheid te verkrijgen. Van 18421845 door de Karage orgevitch verdreven, kwam de dy nastie der Obrenovitch. die reeds drie vorsten geteld had weer aan 't bewind onder den ouden Milosch, die in 1839 aftrad en in 1860 stierf. Zijn zoon Michel volgde hem op en werd in 1868 vermoord. Het was toen. dat zijn jonge neef prins Mi lan, die te Parijs studeerde, tot den troon geroepen werd. In 1854 geboren, was hij toen nog geen veertien jaar oud. Het scheen hem onmiddellijk van 't grootste belang een alliantie-po litiek met Oostenrijk te voeren en zoo heeft hij steeds zijn schm van staat gestuurd naar Oostenrijks zin. Twee oorlogen heeft hij meege maakt, den Russisch-Turksche.waar hij hij de onafhankelijkheid wist te verkrijgen en koning van Servië werd (in 1882) en den oorlog met Bulgarije, waaruit Servië niet ge lukkig te voorschijn kwam en dat het begin is geweest van Milan's impopulariteit. Een lange rij liberale en conser vatieve ministers volgden elkaar op totdat ten laatste een coalitie ministerie van liberalen en conser vatieven aan 't roer kwam. Zijn ge ringe populariteit verminderde nog en op 22 Februari 1889,den verjaar dag van zijn proclamatie als ko ning. trad hij af. Zijn zoon Alexander volgde hem op onder de voogdijschap van drie regenten. Milan ging toen naar Parijs, waar hij een leven heeft geleid dat alge meen hekend is en stof tot ellen lange verhalen in kranten en tijd schriftartikelen heeft gegeven. In 1894 waagde Milan 't nog eens. Toen was hij court d'argent, ging weer naar Servië waar de be kende staatsgreep plaats had, die hem weer alle macht bezorgde Maar, het huwelijk van zijn zoon verdreef hem en nu voorgoed, uit zijn land. Ex-koning Milan heeft aan vier aanslagen Bloot gestaan. Na zijn dood zullen de ware en verdichte verhalen over zijn ro mantisch leven wel in grooten geta- le loskome:j. Algeiïeene berichten. DE OORLOG :JN ZUID-AFRIKA De Kaapsche correspondent van de „Times" verklaart aldus de ac tiviteit der laats'je weken van de Boeren, dat hun aanvoerders zich rekenschap geven, dat de volgende maand het gras van het veld zal zijn verdwenen en' de nachten koud zullen worden, zoodat hun slecht geëquipeerde commando's moeilijke tijden te wachten hebben Daar zij in den aanvang van het seizoen geen militaire bedrijven van beteekenis volbracht hebben willen zij vóór het aanbreken van den winter, welke hun in hun mo biliteit zaL hinderen, hun slae- slaan. Het gelijktijdig oprukken van Louis Botha en van De Wet in het zuidwesten van Transvaal en de zuidgrens van Oranje-Vrijstaat moet aan deze drijfveeren worden toegeschreven en de operaties van lord Kitchener, moeten daartegen gericht zijn. Door de censuur verlate berich ten uit Lissabon deelen mede. dat twee Boerencommando's te zamen 2000 man tellende door Swaziland zijn getrokken en over Engelsch grondgebied naar de kust trokken. Hun doel moet volgens de bladen, te Lissabon zijn, wapenen en oor logsmateriaal in ontvangst te ne men van een uit Oostenrijk komend schip, dat Kosi in den mond der St. Luciabaai zal aandoen. Een Engelsch en Portugeesch oorlogs- schip houden een waakzaam oog op de Engelsche en Porlugeesehe kuststreek. Gelijke berichten komen uit het westen der Kaapkolonie. De Boe ren zouden uit Europa een schip met oorlogscontrabande wachten, dat zijn lading te Lambertsbaai komt lossen. Ook hier ligt een En gelsche oorlogsbodem op den uit kijk. Officieel wordt nu medegedeeld dat generaal sir Evelyn Wood niet naar Zuid-Afrika zal gaan. Sir Evelyn is ouder dan lord Kitchener, welke als volkomen het regeerings- vertrouwen genietend, het opper bevel in Zuid-Afrika behoudt. De „Daily Mail" verneemt uit Pietermaritzburg. dat de justitie in Natal de draden ontdekt heeft' van een groot komplot, 't welk de oorzaak is p-eweest van diefstallen bij de intendance, die de Britsche schatkist op duizenden komen te staan. Verschillende hooggeplaat ste personen in Natal heeten be trokken te zijn in het schandaal. Aan de „Standard" wordt uit Kaapstad geseind, dat er weder 3 nieuwe gevallen van builenoest zijn, waaronder een Europeaan. Op een vergadering van burgers werd besloten bij de regeering aan te dringen op vernieling van de graan schuren, welke vol ratten zitten on op afzondering van een vierduizend tal Kaapstadsche kaffers in een kamp buiten de stad. Een telegram van lord Kitchener uit Pretoria meldt, dat de Engel- sohen een convooi van vijftig war gens en 15 karren buit maakten en 45 gevangenen maakten. De Brit sche verliezen zijn een gewonde. Er wordt gemeld dat een Bóeren- macht Zondag verscheen bij Ha melfontein er werd gevochten en een Engelsch soldaat sneuvelde. De heuvels voorbij Donkerpoort, ten Noorden van Norvalspont zijn vol Boeren. De Engelschen. seint Kitchener, hebben Ficksburgï zonder emsti- gen tegenstand bezet. De Boeren trokken Wepener binnen na dJe ontruiming van deze plaats door de Engelschen. Het koortsseizoen is bijzonder streng, er heerscht nog altijd zeer veel ziekte en er komen vele sterf gevallen voor onder aanzienlijke Britsche inwoners, aldus wordt uit Lourenc-o Marquez gemeld. De meeste hoofdambtenaren van den spoorweg en den verplegingsdienst Feuilleton. Het is onnoodig nog te zeggen dat juffrouw Selley haar woord' hield en het heel© gezelschap amu seerde. Brandon was laat voor het diner. Hij kwam toen de visch werd op gediend, en als excuus vertelde hij hoeveel hij geschoten had. Daar zijn wegblijven verandering had gebracht in de plaatsing aan tafel, kwam Brandon naast Lady Elms lie te zitten, die hem zoo druk be zig hield, dat hij pas laat op den avond een. woordje met Claude kon wisselen. In den salon gezeten, stelden Kate Selley en O'Hara voor eeü allegaar tje te doen, en den heelen avond werd Kate in beslag genomen door Clavering. Sir Philip occupeerde zich metf Claude, die, naar Bran don's idéé, dit zeer aangenaam scheen te vinden. Ik heb een gevoel gehad of: niemand met mij te maken, wou hebben, zei Brandon bij het goe- dennacht zeggen. Je hebt je niet verwaardigd een enkel woordje met mij te spreken, van avond. Jij evenmin met mij, hernam Claude, goedig lachend. Ik geloof dat mijn neef Philip mijn recht op jou en mijn plicht heeft overgenomen. O, hij heeft zich alleen in je plaats gesteld, zoolang jij wegbleef. Maar zonder mijn toestem ming.Toen ik thuis kwam, vond ik een brief van je oom. Ik zal hem je morgen laten lezen. Wij gaan al heel vroeg van huis, maar daarna kunnen wij er over praten. Wat ziet juffrouw Selley er opgewonden uit. Ik geloof, dat het gedaan is met Clavering. Zeg haar, dat zij hem genadig moet zijn. Ik geloof niet dat jij ooit eene coquette zou kun nen worden Onder dezelfde omstandighe den als Kate nu, zou het best kun nen. Brandon schudde het hoofd. Ik denk dat wij wat beter weer krij gen zeide hij, als het zoo is, zullen wij Donderdag een gezellig dagje hebben. Ik hoor, dat de dames met den lunch bij ons komen. Claude glimlachte, knikte hem even toe en verdween. Het wordt tijd dat ik nu an ders te werk ga. dacht Lady Elms- lie. Weet. Ralph Brandon wel wat hij doet. of ligt het in zijn bedoe ling om het hiertoe te laten komen? Ik zal het wel spoedig te weten ko men en dan zal hij ondervinden, dat zijn bestemming niet geheel en al in zijn eigen handen berust. Zooals Brandon had voorspeld, was het Donderdag een heldere, mooie dag. Ongelukkigerwijze had Lady Elmslie door het vochtige weer, door in den tocht te zitten, of door eenig andere onbekende re den, kou gevat; zij had zware hoofdpijn, en voelde zich koortsig. Toen zij niet aan het ontbijt ver scheen, kwam Claude bij haar op de kamer. Ik vind het zoo vervelend, zei- de zij,met een lieven glimlach, toen zij beschreven had wat een slechten nacht zij doorgemaakt had. dat ik juist vandaag ziek moet zijn. Ik had zoo graag met jelui allen wil len gaan lunchen bij kolonel Cla vering nu moet ik thuis zitten bibberen, en ik vind het afschuwe lijk om alleen achter te blijven.. Laat m:dan bij u blijven, Lady Elmslie. riep Claude dade lijk. Ik geef niets om deze lunnch partij. Dan kan Kale wat vroeger van huis gaan en zich bij mevrouw Clavering op Manor House aanslui ten. Ik wil met alle genoegen bij u blijven. Lieve kind, ik kan deze opof fering niet aannemen. Sir Philip zou het mij nooit vergeven. Dat hindert niets. Lady Elmslie stribbelde nog wat tegen, maar toen kreeg Claude toch baar zin. Lady Elmslie's kamer zag uit op het park en de baai en bil het vooruitstekende venster stonden een chaise longue, een makkelijke stoel en een werktafeltje. In dit gezellige hoekje vond Claude haar gastvrouw na den lunch, in een groote Indische shawl gewikkeld, met een kop sterke koffie vóór zich. Dit is het beste middel tegen hoofdpijn, Claude, zei Lady Elms lie. Al helpt het ook meestal maar tijdelijk. Het eenigste waar ik wel eens last van heb, is neural gie de minste kou veroorzaakt het. Ik geloof dat ik dezen winter maar naar Algiers of Egypte ga, om de kou hier te ontloopen. Ja, dat moest u maar doen Neuralgie is iets vreeselijks. Maar u ziet er al weer wat beter uit, Lady Elmslie, nu dat u op bent. O, ik voel mij ook beter. Clau de, ik wou dat je wat voor mij wil de handwerken, je doet het zoo mooi. Ik houd er wel van, maar ik schiet zoo,slecht op. Ik heb liever niet dat je mij voorleest. Laat ons daarom wat praten of zwijgen, al naar wij zin hebben. Uitstekend hernam Claude, en met vollen ijver toog zij aan het werk, terwijl de meid kwam op ruimen. Toen was er een stilzwijgen. Het zachte gemurmel van de tegen het strand opkabbelende golfjes, klonk hun lieflijk in do ooren. Wat ben je toch een lief. stil wezentje, Claude, sprak Lady Elms lie eindelijk. Ik heb jou alleen te zien, en ik word al gekalmeerd. Ik ben blij dat u dus tenmin ste wat aan mij hebt, hernam Claude, glimlachend, terwijl zij overal zocht naar een andere kleur zijde. - Het is bepaald een gave, ver volgde Lady Elmslie, half tot zich zelf. Het verwondert mij niets dat die arme Philip Brandon jou zoo aantrekkelijk vindt. Hii is zelf nog al druk en opgewonden. Wat zou jij een invloed' op hem kunnen hebben Het verwondert mij dat u, die zooveel van de wereld rezien heeft, die zooveel weet, kunt denken, dat Sir Philip Brandon iets om mij geeft, of het heerlijk vindt bij mij te zijn Dit weet ik dan toch beter dan u, Lady Elmslie. Niet zoo verwaand zijn Ge loof mij, ik heb gelijk. Je moet we ten, dat ik Sir Philip heel graag mag. llij is zoo edelmoedig en zoo flink en sterk, en dat trekt mij aan. Ja, ik vind hem ook aardig, heel aardig zelfs. Hij is bijzonder vriendelijk tegen mij. vooral als hij niet wil doen alsof hij veel van mij houdt., want dan is hij alleen ver makelijk. Maar Claude, je doet mij heusch verbaasd staan. Hop weet jij, dat hij alleen doet, alsof? Dat kan ik niet uitleggen, maar ik weet het, hield Claude vol. die vast besloten was de wer kelijke reden niet te noemen. Ik moet zeggen dat ik het niet met je eens ben. Sir Philip doet.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1