MëiertiamscËe Beorg „Het SpaarDö." Een jongen wierp Vrijdagmiddag Heden ontvingen wij hel keurig be- eei1 W-Jarig meisje zoodanig met een werkte jaarverslag der Roei- en Zeil-1 sneeuwbal in het gelaat, dat dit geheel vereeniging „Het Spaarne" alhier. De uitvoering is, zoowel wat den omslag als den druk betreft, bepaald fraai en doet geenszins vermoe (fep, dat aan het voortbestaan dier vereeniging in het begin van 1900 nog zoovelen twijfelden, zooals in het verslag wordt gemeld. Do finantieele toestand was toen ha chelijk, de loods aan het Spaarne ver keerde in diep verval, en eenige vaar tuigen moesten belangrijke reparaties ondergaan. Allereerst moest dus aan den ongunstigen financieelen toestand een einde worden gemaakt. Dit gelukte doordat de vereeniging eene obligatie- leening ad f 1500 verdeeld in 30 aan deel en a. f 50 tegen 3% 's Jaars kon plaatsen. Alle rekeningen en schulden konden betaald worden, de loods wor den opgeschilderd en er bleef zelfs nog een saldo, waarmede het bestuur meent te hebben gehandeld in den geest van de leden en van het groot aantal donateurs, waaronder behooren het bestuur en de leden der vereeni ging tot verfraaiing van Haarlem en Omstreken en tot bevordering van hot Vreemdelingenverkeer. Verder wordt in het verslag een woord van hulde gebracht aan de heer en G. Duijfjes (slag), O. D. E.. Bunge (boeg) en A. van der Laan (stuurman), die in den wed strijd uitgeschreven door de Zwolsche Boei- en Zeilvereeniging op 29 Juli 1.1. den naam van „Het Spaarne^'hoog hiel den en een tweeden prijs verwierven. Het materieel der vereeniging be staat thans uit 2 sloepen, 1 cano, 2 tweeriemsgieken en 1 vierrïemsgiek en 1 zeilsloep. Met het uitspreken opzwol. Tegen den da.der is proces verbaal opgemaakt. De ëlachtiiuiaquaestie. Aan het arrest van den Hoogen Raad in de Groningsche slachthuiskwestie, ontleenen wij het volgende: Overwegende dat art. 4 der Hinder wet eene tweeledige bevoegdheid toe kent aan den gemeenteraad: lo. wij ken, buurten of straten aan te wijzen, waar een of meer uitdrukkelijk ge noemde inrichtingen, in artikel 2 be doeld, zonder voorafgaande vergunning kunnen worden opgericht; 2o. in het belang der openbare orde, veiligheid of gezondheid, eene bepaalde plaats of gedeelte der gemeente aan te wijzen voor het oprichten, hebben of gebrui ken van eene dei' in artikel 2 genoem de inrichtingen, dus ook de aldaar on der X. vermelde slachterijen, vilde- rijen, penserijen, enz. met verbod om elders in de gemeente het bedrijf of de bedrijven uit te oefenen, waartoe de oprichting of het gebruik van die in richting vereischt wordt; Overwegende, dat, gelijk de requi- rant terecht beweert, de ondubbelzinni ge woorden van artikel 4, 2o. der Hin derwet, eene andere uitlegging niet toelaten, dan dat de gemeenteraad bevoegd is, eene bepaalde plaats of ge deelte der gemeente aan te wijzen niet om daér, voor zoover betreft de in art. 2 X bedoelde inrichtingen, die hier al leen in aanmerking komen, een open- baai- slachthuis op te richten of door i anderen te doen oprichten, buiten het- van welk het slaehtersbedrijf door niemand den wensch dat de roei- en zeilvereeni- in de gemeente zoude mogen worden ging bij de Haarlemsche jongelieden veel sympathie moge ondervinden, en dat dit moge blijken door toetreding als lid of donateur wordt dit verslag besloten. Het bestuur bestaat thans uit de hee- ren W. Dyserinck, voorzitter; E. L. P. M. Brantjes, secretaris; H. A. van Hees, penningmeester; M. A. v. Hees en Jhr. J. E. A. van Panhuis, commis sarissen. Vrijdag-avondi werd in de groote zaal der sociëteit ,,de Kroon" een fees telijke bijeenkomst gehouden vanwege de afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Bond van oud-onderofficie ren, ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. do Koningin. JZeer gezellig werd de avond gepasseerd met dansen, afgewisseld door voordrachten van de bekende declamators, de heeren Har- tog, Vrugt en anderen. De tentoonstelling van voortbreng selen der Zweedsche Weefkunst Huisindustrie die in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid al hier geopend is, verheugt zich in druk bezoek. Het zijn vooral de producten der tex tielkunst met de Oud-Noorsche motie ven, die de aandacht trekken. De Chineesche borduurwerken wor den tevens in bet trapportaal tentoon- Een vergelijk dezer beide kunstuitin gen is bijzonder interessant en leer rijk. Deze tentoonstelling zal nog eeni ge dagen blijven. 'Eene tentoonstelling van drukwer ken, die op de wereldtentoonstelling te Parijs de hoogste onderscheiding be haalde is in voorbereiding. Het bestuur van den Ned. Bakkers- gezellenbond, afd. Haarlem, deelt ons mede, dat wegens het voortdurend on gunstige weer de propaganda voor de Zondagsrust eenigen tijd is uitgesteld. Tot organist der Remonstrantsche Gereformeerde Gemeente alhier, is met ingang van 1 Mei benoemd de heer Louis Robert. In het douche-badhuis zijn in de afgeloopen week genomen 367 baden. De beer A. C. de Koek alhier is ge kozen tot lid van de commissie, die door het comité der oud- en actief die nende onderofficieren is benoemd om in alle burgerlijke vereenigingen van oud-militairen de leden op te wekken, deel te nemen aan het huldeblijk dat het instructie-bataljon ter eere van zijn gouden feest zal worden aange boden. Vrijdagmiddag sloeg op de Parklaan een paard op hol, toebehoorende aan den stalhouder Bijer, wonende Zijhui zen bij het Kenaupark alhier. Het dier werd eerst gegrepen, na Parklaan, Tuinstraat, Kenaustraat, Kruisweg en Kenaupark te hebben doorgehold, zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Weldadigheid naar vermo-e Van 25 December 19001 Febr. 1901 werden aan ex tra-gif ten ont vangen ontvangen f 2944.55 Van 1—15 Febr. 1901300.— Jhr. J. B. v. M20. A. F. K10.— uitgeoefend, maar alleen voor bet op richten, hebben of gebruik van eene slachterij of andere aanverwante in richting door wie dan ook; dat het toch geheel omgaat buiten de woorden van artikel 4, 2o. voormeld daarin te zien eene opdracht der be voegdheid aan den gemeenteraad om, met uitsluiting van alle anderen, die ingevolge de artikelen 1 en 2 de ver gunning vragen, om eene slachterij op te richten, deze hetzij alleen aan een of meer bijzondere personen te verlee- nen tot oprichting van een openbaar slachthuis, of wel zoodanig openbaar Slachthuis van gemeentewege op te richten en in exploitatie te brengen; dat deze uitlegging van artikel 4, 2o. te minder aannemelijk is, omdat nu dit nommer, niet gelijk het vooraf gaande, eene afwijking bevat van de volgens den regel van artikel 1 vot- eischte „voorafgaande vergunning", deze geacht moet worden noodig te zijn ook waar de slachterij wordt op gericht op eene bepaalde daartoe voor af in het algemeen aangewezen plaats of gedeelte der gemeente, maar niet wel denkbaar is, althans allebeteekenis mist bij de verplichte uitoefening van het slaehtersbedrijf in een dour of van wege de gemeente opgericht openbaar slachthuis. De sergeant J. J. Roosen van het bataljon Infanterie, alhier in gar nizoen, heeft de eer van Haarlem hoog weten te houden door in den wedstrijd, uitgeschreven door den Officiers-SchermboncL te Breda, den ien pr. degen en den len pr. sabel, te behalen. Het detachement Infan terie, afgezonden door dit bataljon behaalde dus den len pr. colonne geweer 3en karpspr. sabel, len pr. personeel degen, len pr. personeel sabel en 3en pr. personeel geweer, en is dus niet ongelauwerd uit het strijdperk gekomen. Cremer. Een der drukst bezochte en geani- meerdste bal-masqué's hier ter stede is het gemaskerde bal, dat de letterlie vende vereeniging ,,J. J. Cremer" steeds in de maand Februari placht te geven. In de schouwburgzaal is het dan een waar gewoel en gekrioel van gecostumeerden. Fraaie heeren- dames-costuums bij menigtezonder ling uitgedoschten die de lachlust op- •ekkfn, treft men aan naast histori sche figuren. Verder schoone groepen en aardige paartjes, dat alles danst en host door elkander. Het is een kleurig, vroolïjk gezicht, dat wij a. s. Maandag 18 Februari weder zullen kunnen ge nieten. Het bal vangt aan te 9 uur. Wederom zijn fraaie prijzen uitge loofd voor het fraaist heeren- en da rn escostuum voor het zonderlingste heeren- en damescostuum voor het schoonst bij elkander passende paai' voor den best gelijkenden historischen of actueelen persoon (heer of dame); en -oor de schoonste groep van minstens 4 personen. De commissie van beoor deeling bestaat uit de heeren P. van Ooy Jr., J. R. Prent en P. Clausing Jr. Totaalf 3274.55 Ten vorigen jare was op 15 Febr. ontvangen 4404.14 zoodat dJit jaar RUIM f 1100 minder ontvan gen is dan op denzelfden datum in 1900. Terugzending van ingevulde kaarten wordt beleefd verzocht. Het Bestuur van W. n. V. J. MULLEMEISTER, President. E. A. A. S. v. STRALEN, Secretaris Gevonden voorwerpen. Een groen priksleedje. Een porte- monnaie met /0.35. Een sleuteL Een portemonnaie met f 0.57. 2 sleutels. Een klein zwart hondje. Bloem endaal. Getrouwd H. Alberts en D. Glas. J. Jansen en A. J. v. Deventer. BevallenH. M. IdesLindeman z. P. WubbenBasten z. B. C. Nieuwen- huisv. d. Bos z. J. E. A. M. J. Bijvoet Huijsser d. M. M. Aselaar-Duijn z. Overleden: E. M. Rijbroek 38 j. Meerenberg. J. J. Pieterse, 34 j. id. J. A. Postrna 71 j. id. Heemstede. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een op straat gevon den, zoo goed als nieuwe paarden deken. Bevallen: C. H. ColenbranderPi- geaud, z. Overleden: G. Treffers, 6 maanden. C. van den Berg, 86 jaar. H. Soppe, 32 laar. Bermebroek. Vrijdagavond gaf de letterlieven de vereeniging ,,de Vriendschap" eene soirée rnusicale, afgewisseld door voordrachten in ..De Geleerde Man." De voordrager de heer L. Jansen Tz. uit Haarlem oogstte veel ap plaus met zijn stukjes vanVan Mau- rik en Falkland. Vooral „Pinkster- blommen" en ..'n Angstavond" werden uitnemend gezegd. De muziek van Van Dantzig, ook uit Haarlem, was zeer bevredigend. Doordien de zaal niet overvol was, konden de aanwezigen hun hart nog eens ophalen aan het dansje dat tot twee uur in den na&ht voortduurde. Hilligom. Op de laatstgehouden Raadsverga dering werd besloten tot het verlagen van de brug in den Stationsweg bij den lieer A. Topper. Naar we vernemen is nu van dit besluit protest aangetee- kend bij Gedep. Staten. Bij de openbare aanbesteding alhier van den Stationsweg, was de inschrij ving als volgt: J. Kraaij 8980; P. J. Suikerland 8111, A. Guldernond f 7695, allen al hier; J. P. A. Nelissen f 7896, J. J. Gul dernond 7350 en Th. J. Verzijlberg f 7241. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. Zau/i voort. Getrouwd: G. v. d. Meij en A. C. Nieuwlaat. J. Visscher en C. J. Mole naar. Bevallen: M. A. Bierenbroodspot Kensen, d. A. v. DuijnZwemmer, d. Overleden: M. M. Versteege, 3 jr. P. Paap, 3 jr. Het kohier no. 5 der Personeels be lasting dienstjaar 1900, is invorderbaar verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Door heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan eener obligatie-leening, groot 20.000. Donderdag-avond hield de heer Dr. J. Th. de Visser, lid der Tweede Ka mer Staten-Generaal, in „Ons Huis" eene lezing over Jeruzalem. In eene boeiende rede gaf spreker zijne indruk ken weer, die hij gekregen had op zijne reis aldaar. Een groot aantal belang stellenden woonde deze hoogst interes sante lezing bij. Ds. Hulsman bracht spreker dank voor deze hoogst belang rijke rede. Haarlemmermeer Op 31 December 1900 bestonden te Haarlemmermeer 65 lokalen waar de kleinhandel in sterken drank werd uit geoefend. De ontvangst over 't afgeloo pen jaar bedroeg f 1837.50. De bevol king bedraagt ongeveer 17000 zielen. GetrouwdH. Zomer en G. Lam- boo. W. v. Warmendlam en A. W. Zomer. W. de Laat en M. S. Op meer. C. Drabbel en M. Volkerts. Bevallen D. Kulkv. Klaveren, d. N. AvisBeets d. J. P. Verheuï- Kaufman, dl. A. C. SnijdersGrif fioen, z. C. E. KoelmanOnken- hout, z. T. Griekspoor—Wilderom, z. M. Koopmande Koter, z. M. GorterKoopman, z. E. Markus d. Berg, z. R. C. T. RoosVer- steegt. z. en d. E. SpaargarenTas. z. T. HelderZeekant. 2 z. W. Brouwer-v. d. Haar. d. N. Roe merSlolk, d. A. M. Mesman-y. Doorn, z. Overleden Wa. Kempe. 6 d. Pa. Eekhoff, 2 j. Ca. v. Oosten, 60 j. Ma. Ca. Korte weg, 61 j. W. den Oude, 69 j. I. Drijff, 63 j. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN; 30 cents per regel. Een geneesmiddel voor Asthma. Dr. R. SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GULIK, Haarlem, in pakjes van ll. 1 50 en fl. 2.75. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De rede gisteren nog door den heer van Raalte aan het consulaatwezen ge wijd, had allereerst ten doel om te doen uitkomen, dat daarbij een eigen lijke organisatie ontbreekt en dat ten aanzien van vestiging in bepaalde stre ken der wereld, opklimming en bezol diging, bepaalde stelselloosheid heerscht, zoodat er spoedig gebrek zal komen aan energieke jonge mannen, die deze loopbaan begeeren. De door onze consuls verschafte mededeelin- gen lieten veel te wenschen over; de handel kreeg geen inlichtingen, die zijn ontwikkeling kunnen bevorderen.Voor onze oeconomische weerbaarheid was dus hervorming van het consulaatwe zen noodig. In Europa konden enkele beroepsconsuls volstaan. In de hoofd steden kon de diplomatie optreden, niets meer met den consulairen ar beid vertrouwd. Voor buiten Europa was een beperkt getal beroepsconsuls noodig, samen vormende een organi satie, die gaandeweg de geheele wereld zou omvatten. Terwijl ons consulaat wezen thans 276.000 gld. kost, zou er misschien iets meer dan 4 ton noodig worden om het plan te verwezenlijken niet op eens, maar gaandeweg. De aan neming der motie zou de hervorming aan de orde stellen. De Min. van Buitenl. Zaken was het in veie opzichten met den spr. eens, doch merkte op dat de thans wel eens vernomen klachten meer personen gel den dan de organisatie in het alge meen. Men verlangde meer beroeps consuls, maar de algemeene aandrang daarvoor is niet zoo heel sterk, want de kamers van Kooph. der beide groote handelssteden hadden den Min. de aanstelling van een drietal, waartoe hij geneigd was, ontraden. Men wenschte voorlichting door de consuls, maar de gevraagde inlichtingen kun nen de consuls vaak niet geven en de handel heeft tal van andere bronnen om er achter te komen. Consulaire me- dedeelingen, konden slechts van algc- meenen aard zijn. De consul moet geen agent zijn van een handelaar of diens concurrent, maar voorlichter van den handel in het algemeen. Wat den toe stand in verschillende andere landen betrof, wees de Min. er op, dat men ook daar niet zoo heel tevreden is en ook geen bepaalde organisaties heeft. De Min. achtte een concrete organisa tie ook niet goed mogelijk. Ook niet noodig. Hiëarchische opklimming was niet mogelijk, de positie van een be paalden consul op een bepaalde plaats was overwegend. Er moest, ook wat de bezoldiging aangaat, met de plaatselijke omstandigheden, de duur te van het leven en andore dingen re kening worden gehouden. Ook met de persoonlijke geschiktheid. België had een organisatie, meer ingewikkeld en als bestemd om er van af te wijken. En wat de diplomaten aanging, Zwit serland was juist bezig de consuls door diplomaten te vervangen, Gelijksoor tige opleiding keurde de Min. af, maar hij wilde ook bij de jonge diplomaten oeconomische en handels-kennis aan- kweeken. Ten aanzien van benoeming en bezoldiging van'consuls moest de Min., geen bezwaar ziende in de mo tie, ten slotte toch zijn vrijheid van handelen zich voorbehouden. Waren beroepsconsuls noodig hij zou ze voordragen, al kostte elk van hen ook gemiddeld f 20.000. Dinsdag 11 uur voortzetting. G. Jr. Da pretendent Sultan van Atjeh. Uit Batavia werd aan het Hbld. ge seind De pretendent-sultan van Atjeh is naar de Gajoelanden ontsnapt. Onze troepen vervolgen hem daarheen. Het blad teekende hierbij aan Dit bericht is belangrijk, niet omdat het min ot meer kans opent op het vangen van den pretendent de betrekkelijke waarde daarvan hebben wij al eens in 't licht gesteld maar omdat nu zal blijken boe de Gajoes zich houden. Tot dusver hebben de Gajoes zich niet in onzen strijd met Atjeh gemengd zij hebben niet tegen ons gestreden maar ook niet verhinderd dat de eenigen tijd nogal bekende Teungkoe Tapa zich op hun gebied verschool. Hun land was voor ons, evenals het aangrenzende Alias-land vrijwel „terra incognita". Onlangs echter meldde het „Batavi- aasch Nieüwsbl." dat dr. Snouclc Hur- gronje tijdens een toevallig oponthoud in een Gajoe-kampong in de gelegen heid was geweest om waarnemingen aangaande de Gajoes te doen, die vrij gunstige resultaten opleverden. De Ga joes zijn veel vreedzamer dan de Atjehers en dr. Snouck had zelfs een van hen weten te bewegen om eens met hem mee te gaan naar Batavia. Thans zullen de Gajoes wel gedwon gen zijn, partij te kiezen. Dankbetuigii g aan Mecklen burg. De volgende dankbetuiging komt in de Mecklenburgsche bladen voor ,Naar aanleiding van Ons huwelijk zijn H. M. de koningin der Nederlan den en Mij zoo buitengewoon talrijke bewijzen van liefde, trouw en aanhan kelijkheid uit alle leringen van Mijn lief, onvergetelijk vaderland gezonden, dat het Ons onmogelijk is elk afzon derlijk te antwoorden. „Wij wenschen echter uit te spre ken, welke groote, heerlijke vreugde Wij over elk bewijs van belangstelling hebben ondervonden, en zeggen der halve allen, die Ons hunne gelukwec- schen uitdrukten, particulieren, even als ook den overheden, scholen en ver eenigingen hiermede Onzen meest op rechten dank. „Het Loo, 12 Febr. 1901. HENDRIK, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg.' Consul Pott. De Nederlandsche Regeering heeft aan Portugal verlof gevraagd' voor Pott, om naar Lourengo Mar- quez terug te keeren als gewoon particulier, zich onderwerpende aan de wetten des lands. De Portugeesche Ree-eetring had Pott volstrekt niet verbannen als gewoon particulier en zal tegen zijn verblijf geen bezwaren maken als hij zich aan d'e wetten houdt. Een treffende uitvaart. Met kleinen stoet en op eenvoudige wijze, overeenkomstig den wensch van den overledene, werd Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van den be treurden mr. Hartogh naar de alge meene begraafplaats te 's-Gravenhage geleid. Groot was de deelneming op den doo- denakker zelf aldaar waren vertegen woordigd alle kringen der samenle ving, te wetenleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal uit alle partijen vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, vertegenwoordi gers van de balie in Den Haag en Am sterdam. Voorts werden opgemerktde ministers Pierson, Lely, Röell, Cre mer, de leden van de Eerste Kamer Vlielander Hein en Rutgers van Rozen burg, de staatsraad Asser, de commis saris der Koningin Patijn, de onderdi recteur met de ambtenaren van de Eer ste Ned. Verzekering-Mij, verder de oud-leden van de Tweede Kamer Plate, Hintzen en Rethaan Maearé verder de oud-ministers Havelaar en Dyse rinck, alsmede vele vrienden uit Am- sterdam en Den Haag. Aan het graf werd gesproken namens de Regeering door den heer Pierson en namens de Tweede Kamer door den heer Pijnap pel, Openingskoersen. Zaterdag 16 Febr. 1901 21/s pCt. Ned. Werk. Schuld781/» Oostenrijk Zilv. J/J82 3 pCt, Portugal24«/s 4 pCt, Rusland 94 6de em98 4 pCt. Spanje-- 5 pCt. Binnen!. Mexico38 5 pCt. Brazilië Funding Lg89*/a U/u pCt. Columbia 4 pCt. Venezuela Cultuur-Mij. de Vorstenlanden aand. 56 Koloniale Bank aand48 Liq, Barge Moorman aand60 Ned. Ind. Handelsbk. aand85 Aand. Deli-Maatschappij Langkat Cult. Maatschappij v Senembah Maatschappij K. N M.t. Exp.Petr.br. Aand82% Moeara Enini Qew. aand Arkans. Constr. Tr. O 5 pCt. Kans. City P. G. Serie A en B68% 3 p'~t. Italië Spwl. 87/89 A. E55l/a 3 pCt. Zuid-Italië 8pwm. A. H57 Atchison Topeka Cert van aand.... 00 n Cert, van pref. aand. Denver Rio Grande Spw. aand pref. aand. Erie Spoor Gew. aand le pref. aand Illinois Central Cert, van aand St. L. en San Franc. Cert. gew.aand n n n ,1 p v. 2 pref. aand. Miss. Kans. en Texas Aandzz Louisv. Niashvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand3S9/'C Norf W. Cert. van gew. aand.... 481/* Union Pac. Cert. van gew. aand. 94% Southern Pacific gew. aand46Va 6 pCt Peru Mortg. B73% Cert. van Aand. Peru4i/i Pret17 V, Prolongatie41/1 581/iC 40% 291/s 678/4 348/4 63 INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. kan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redactie! Ondergeteekende verzocht u beleefd deze regelen in uw geëerd blad op te nemen, en wel naar aanleiding van het verslag dat voorkomt in uw blad van 14 Febr. over de vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, gehouden op 11 Febr. Dit verslag is namelijk op een, wijze gesteld, die den oningewijde een verkeerden indruk doet krijgen van datgene wat er in den Ned. R. K. Volks bond voorvalt. Welke of wel de (ei gen) bron is waaruit u dit bericht ge put hebt, weet ik niet, maar mijns in ziens is die bron tamelijk onbetrouw baar, want de van zooveel verschillen de kanten komende protesten van twee personen zegge 2 bestonden, uit een vraag die zij aan den voorzitter, den heer Pastoors richtten, waarom art. 3 van de statuten niet precies was opgenomen zooals het in de St.Courant was vermeld, waarop door den voorzit ter werd geantwoord dat deze perso nen zich met hun klacht konden wen den tot de commissie van Bijstand, wel ke dan met het centraal Bestuur de zaak zou onderzoeken en zoo mogelijk in het reine brengen. De herhaaldelijk gestelde vragen kwamen van dezelfde twee personen, die met dit antwoord niet tevreden schenen te zijn. Maar daar de heer Pastoors als voorzitter, volgens convocatiebiljet, gehouden was aan het doen vervullen der spreek beurt door mgr. Konings, kon hij na tuurlijk niet met een paar leden een debatje gaan voeren over een artikel der statuten. En op de tweede plaats is uw bron ook niet juist, want van pres sie uitoefenen op het teekenen der lijst van adhaesiebetuiging met de werk zaamheden van het Centraal Bestuur was volstrekt geen sprake, daar het ge heel buiten het Centraal Bestuur om ging en door twee gewone leden van den Bond ter teekening werd voor gelegd aan hen die er lust toe hadden. Maar daar het een doorn in het oog was voor enkelen oppositiemannen, dat die lijsten zoo ruim van handteekenin- gen waren voorzien, beschouw ik ook uw eigen bron als komende van dien kant. Dat toch het verslag niet alleen onjuist was, maar hoofdzakelijk een kleine reclame voor de oppositie os- wijst wel, dat de zoo schoone en leer zame rede van mgr. Konings maar met onkele punten is aangestipt en over andere minder belangrijke zaken in den breede is uitgeweid. Uw dank zeggende voor de plaats ruimte noem ik mij, A H. S. Men wordt geraden niet te leveren aan A. J. A. H. Gillis, zich ook noemen de A. Evertsen, Leidscheplein 33B zwart, dan na ingewonnen informatie aan het Bureau der Haarl. Handels vereniging. F. W. SMIT, Secretaris, H. H. V. terug. De geweren der manschappen werden versierd. Op het perron werd den luitenant Clignett een lauwerkrans- overhandigd, alsmede den sergeant Roozen een lauwerkrans ter hand ge steld, namens officieren en onderoffi cieren van het bataljon Infanterie al hier, bij monde van den luitenant Rijk. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woens dag 20 Febr. 1901, des namiddags ten 11/2 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en WAV. wijziging verordening St. Elisabeth's of Groote Gasthuis met schrijven Regenten. 3. Id. id. goedkeuring begrooting Si Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1901. 4. Id. id. vrijen dag politie-agenten 5. Schrijven B. en W.W. recognitie gasfabriek. 6. Id. id. uitvoering leerplichtwet. 7. Zitting met gesloten deuren. De directie van den Schouwburg heeft ons de verzekering gegeven, dat zij Dij het deze week voorgevallene geenszins de bedoeling beeft gehad, den Heer Philip Loots onheusch te be jegenen integendeel, stelt zij zijne aanwezigheid bij muzikale uitvoerin gen zeer op prijs. Tegenover deze verklaring heeft ds heer Loots in de zaak. berust, te meer waar door ons de diploma-quaestie eens voor al met de directie, tot zijne tevredenheid is geregeld. Vervolg Stadsnieuws. Amajubadag. Bewogen met het treurig lot der Boerenvrouwen en kinderen in Z.- Afr. heeft onderstaand damescomité gehoor gegeven aan de roepstem van mevrouw Waszklewicz—van Schilfgaarde tot alle vrouwen van Nederland om de Woensdag 27 Fe bruari, den herinneringsdag aan de overwinning en nederlaag der Boeren, eene collecte te doen hou den door ionge meisjes uit alle kringen en van alle gezindten langs de huizen van alle ingezete nen van Haarlem. Elke gave hoe gering ook zal welkom zijn. liet comité is samengesteld uit de damesMevr. Boreel van Hoge- landen, presidente. Mevr. Bierens de Haan, Mevr. de Clercq vanWeel Mevr. Crommelin. Mevr. Everwijn Lange. Mevr. de Graaff. Mevr. Mul ler. Mevr. Phitipse. Mevr. Swaara. Mevr. Thijssen. Mevr. Wolff. Hedenmiddag te ruim 2 uur keerde het detachement van het bataillon In fanterie, dat in den jaarlijkschen schermwedstrijd, uitgeschreven dour den Officiers-Schermbond, zulk een kranig figuur maakte, vooral in den colonne-wedstrijd; onder commando van den 2en luitenant Pedro Clignett, Burgerlijke Stand. Bevallen: 15 Febr. A. M. Preij Kruijmel, d. 16. D. Weijdemanv. Steen z. 14. F. van 't HofMaurits d. Overleden: 14 Febr. W. A. Mulder 15 j. z. Bakkerstraat. C. Meijer, 84 j., M. van Heemskerckstraat. 15. E. II. Pol dermande Groot 39 j., Scheepm. dijk. J. v. Hecht Munting Napjus 59 j., Ge dempte Oude Gracht. A. Vergouw Heek, 79 j., Kamperlaan. J. H. Mooij- man, 3 m. z. Tulpenstraat. KERKMHIWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, de gelezene HH. Missen te half 7 en 9 uur; te half 11 uur de Hoog mis. Te 7 uur Lof, conferentie en Rozen hoedje. Maandag te 7 uur Lof en Rozenh. tot lafenis dei' Gel. zielen. Woensdag Aschdag, de HH. Missen, te 7, 8 en half tien uur. Parochiekerk van den H. Joseph. Zondag de stille HH. Missen te 7 en half 9; te half 11 uur de Hoogmis en Predikatie. Te 3 uur het Rozenhoedje en half 7 het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor de bekeering der zon daars, met conferentie. Woensdag, Aschdag, te 8 uur de ge zongen H. Mis en de 4e der zeven Woensdagen ter eere van den H. Jo seph. Te 7 uur het Lof. Donderdagavond te 7 uur het Lof ter eere van het Allerh. Sacr. Vrijdag te 7 uur plechtige Oefening van den H. Kruisweg. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuze Mariabeeld. Te 6 uur het Lof ter eere van O. L. V. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de HH. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag, Maandag en Dinsdag zal het Gebed van Veertig uren plechtig ge vierd worden. Zondag te half 6 uitstelling van het Allerh. en na de H. Mis van 7 uur ge nerale H. Communie voor de leden der Broederschap van den H. Kruisweg. Te half 6, 7 en half 9 de gelezen HH. Missen; te half 11 de solemneele Hoog mis. 's Namiddags te half 4 plechtige aanbidding; van 5 tot 7 uur gelegen heid om te bie.chten en te 7 uur plech tig Lof. Zondag, Maandag en Dinsdag geen Catechismus. Maandag en Dinsdag vóór de H. Mis van 6 uur uitstelling van het Alltrh. Te 6, 7 en half 9 de gelezen HH. Mis sen; te 10 uur de Hoogmis, 's Namid dags te half 4 plechtige aanbidding en te 7 uur het Lof. Maandagavond van 5 uur tot na het Lof gelegenheid om te biechten. Dinsdagavond te 7 uur Solemneel Lof en Vergadering voor de leden der Broederschap va.n den IJ. Antonius, waarna de Processie en de Lofzang „Te Deum" tot sluiting van het Gebed van 40 uren. Woensdag, Aschdag, te 7 en 8 uur de gelezen HIJ Missen, en te hul' de gezongen L. Mis. Na elke Mis uitdeeling der gewijde Assche. 's Avonds te half 8 de .Mise rere" en de eerste Meditatie over h*t Lijden van O. H. J. Chr. De volg»nde M ditati.es. zullen, volgens gewoo it«, gehouden worden op Linsdagen, des avonds te half 8. Vrijdag te 8 u u' gezongen H. Mis, 's avonds te 7 uur Lof en Oefening van den H. Kruisweg. Parochiekerk v-va Onze Lieve Vrouw lieden dc ITH VTisstn tt= half 6, 7, half 9 en ha J elf uur dc Hoogmis. Te kwart voor twee en half drie uur Catechismus, te 3 uur de Vespeis, te half vijf oefening van de II. 1 .milie. Maandag, Woensdag en Vnjcag, des avonds te 7 uur het Lof. Woensdag, Aschdag, de HH. Missen te 7, 8 en 9 uur. Gezongen H. Mis te 8 uur; vóór iedere H. Mis zal de H. Assche worden uitgedeeld. Op dien dag onthouding van melk en eieren volgens godsdienstig gebruik. Vrijdagavond te 7 uur Lof ter eere van bet H. Lijden. Zaterdagmorgen van 7 tot 10 uur en s middags van af 2 uur gelegenheid om te biechten. A.s. Zondag begint in deze kerk het Gebed van veertig uren. De HIJ. Missen in deze week te half 8 en 9 uur. De Catechismus volgens gewoonte. (N. H. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2