Koning Mammon. Tweede Blad behoorende bij f$&&R*len?'s Os?gbladft van Maandag 18 Febr. 1901. No. 540ï Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgck. bij Kon. Besluit vim 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarl&msche Handedsvereen. tel+ th&ns ruim 650 leden, dat isveel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke ban dielaar, zijn belang begrijpende, moet lick aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijln de hoe ren mis. Th. de Haan Hugenkoltz en H. Ph. de Kanter, Spaame 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend Bankiers der vereeniging zijtn dehee ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeiten ge richt worden aan het bureau der ver- eenaging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige, informaties te verschaffen omtrent allei firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen do stad wonende personen, gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adkiezen werden in het afgeloopetn jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van f 2405,605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient het Gehetim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. II.H Leden worden er op attent w •jsakt. dat pretention, buiten de stad n te vorderen, niet worden behandeld, ..-ca'-ü poitovc-rgoeding (10 ets.) is biijh gevofiffl. lï Bureau der vereenigïng is geves tigd 2-'2 Lange Begijnestraat en is ge iend ie deren werkdag van 's morgens 'i tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Ik: gelijks is een der bestuursleden -.üwezig en bereid tot het geven van .ille gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.rn de overige dagen van 34 mn. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet, met Dressel in de Osfadestraat. inlichtingen te nemen aan het Bureau Lange Be gijnestraat 22. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan P. Groenendaal, So- phi astraat, hoek Korte Wolstraat, of aan J. J. Groenendaal. Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden iu 1 72-1573, DOOB W. P. J. O VERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XIX. Don, Frederik zou dus de stad door honger en gebrek tot zijn: wil brengen. Doch dit was gemakkelij ker gezegd' dan gedaan. Want of het Haarlemmermeer was toegevro- ren of dat het openlag, de stad kon va,n dien kant met sleden of met schuiten van levens middelen worden voorzien, waar toe vooral de Zuid-Hollandsche ste den. het hare hijbrachten. Den 5en Februari viel de dooi voor goed in en den 7en Februari kwamen voor het laatst 105 sleden met_levensmiddelen over het ijs, ofschoon dit reeds zeer zwak was. Bijna dagelijks kwamen nu schui ten met allerlei mondvoorraad, krijgsbehoeften enz, binnen, zoo dat er zelfs in het laatst van Fe bruari overvloed in de stad heersch- ■e alsof zij niet belegerd was. Nooit was de visch zoo goedkoop ge weest, ,,eeru snees schollen" kostte een. stuiver, kabeljauw, scheJvisch '.alm, haring en alle andere visch naar evenredigheid. Teneinde he driegelijk© handelingen te voorko nen, besloot de regeering bij pu blicatie, dat één pond' boter niet duurder mocht worden verkocht :lan voor twee stuivers, een rogge brood van zes pond, dat vroeger drie stuivers kostte, niet hooger dan voor twee stuivers enz. .Want" roept de Delfenaar uit „God heeft voorwaar de burgers en d:e inwoners van de stad' gezegend, ganschelijk met verscheiden er contrarie manier dan in alle andere plaatsen, want daar worden alle dingen van dag tot dag hoe langer hoe duurder en hier ziet men ze hoe langer hoe beterkoop worden.." Ook de bezetting werd voortdu rend' nog versterkt. Een zonderling voorval had den li Februari plaats. Een Hoogdu.it- scher uit den Hout werd het Sparen overgezet, stak zijne hoed in de hoogte en verlangde binnengelaten te worden. Zijn vraacr was naar den hopman Steenhach, voor wien hij brieven had, welke hij ver toonde. Toen hij naar diens huis gebracht was, ging Steenbach ter stond' met hem naar het stadhuis, waar hij ..scherpeiijk geëxami neerd" werd en gevangen bleef. Het is nooit opgehelderd kunnen worden met welk doel hij in de stad is gekomen, noch welk een afloop dat) „examineeren,1 heeft. Den volgenden dag had' een niet minder zonderling voorval plaats. Een trommelslager van het Snaan- sche leger kwam ook uit den Hout met een persoon, die voorgaf een gezant te zijn en dat hij namens den Koning van Zweden uit Brons wijk kwam. Hij verlangde even eens binnengelaten te worden, en toen aan zijn verzoek werd vol daan, lieft men den Spaanschen trommelslager lQopen. een feit waarover de regeering hare mis noegdheid te kennen gaf. Toen de bewuste persoon voor Burgemeesters, Raad en Kapiteinen gebracht was, gaf hij voor dat hij naar een soldaat zocht, die den Ko ning van Zweden kon helpen aan een verborgen schat. Men wan trouwde hem en pijnigde hem „want zijne redenen waren leugen achtig". Een der eerste eischen van Don Frederik was om de toe gang naar de stad aan den Meer kant af te sluiten, zoo hij althans zijn voornemen om de stad door honger tot overgave te dwingen met goed succes wilde bekroond zien, en hiervoor kwam Amster dam hem het meest geschikt voor. Deze plaats was nog steeds Spaanschgezind en had reeds eeni ge schepen op het Meer. Kleine schermutselingen hadden dan ook spoedig plaats, en- waren tevens de voorboden dat het beleg door den ingevallen dooi eene belang rijke verandering had' ondergaan, nl. dat er nu ook te water zou wor den gestreden. Het eerste belangrijke gevecht had de-n 26 Februari plaats het- welk door Dr. E karna als volgt wordt medegedeeld''s Morgeus vroeg liep de Haarlemsche galei naar den Overtoom, welken Bossu had latén doorsteken en waar veertien Amsterdamsche schepen gelegen waren. De kapitein Gerrit rle long, hetzij dat hii zich alleen den buit en de eer wilde toeëigemen. hetzij dat hij niet wist dat het vij anden waren, had de roekeloosheid alle andere schepen vooruit naar hen toe te roeien zonder de andere kapiteins te waarschuwen, met dat ongelukkig gevolg-, dat toen de vn an den hem alleen zagen aankomen zij hem hebben omsingeld - hij zelf werd gekwetst en redde zich ter nauwernood met zijn. luitenant in een boot, de galei met al zijn volk in den steek latende, dat onmid dellijk overvallen werd' en zich mannelijk verdedigde, doch meest allen werden vermoord. Niet zoo dra hadden de kapiteins der ande re galeien en scheden bemerkt dat Gerrit de Jong zich zoo abuiselij k had aangesteld" of jacob Theunis- sen. die kapitein was van de kleine galei, „een- vroom en zeer bedre ven man ten- oorloge" heeft zii-n volk dapper aangesproken en aan gevuurd om met allen mogelijken spoed' hem ter hulp te komen; z:: vielen den vijand dan ook met grooten moed aan, die hen echter niet heeft afgewacht, maar de ga lei, die van Gerrit de Jong genomen en reeds twee uur in zijn bezit was geweest, op zijn beurt in den steek liet waarin nog eenig vijandelijk krijgsvolk geborgen was, dat on middellijk aan de ra's van de galei tot een ..spectakel" gehangen werd. De kapiteins vervolgden daarop den vluchtenden vijand, namen een geheel nieuw karveelschip vol met Walen en1 Spanjaarden., doorsta ken ze allen behalve drie of vier Spanjaarden of Walen, die ze naar Haarlem zonden als „een levend bewijs hunner overwinning" met het hoofd van een Spaansch kapi tein, die een „groote monsieur" moet geweest zijn. Den 7en Maart had er een voor val plaats, dat iedereen met af schuw vervulde, want men vond morgens eene oude vrouw dood op haar bed liggen, en een der sol daten van Vimi, die bij haar inge-- kwartierd en om zijn hebzucht be kend was, werd als haar moorde naar aangezien, doch bij gebrek aan bewijs later ontslagen. (Wordt vervolgd.) Stadsnieuws. Op het Populaire Concert, te go- ven door het strijkkwartet v. Haar- lemsch Muziekkorps, directeur Ch. Kriens, op Zondag 17 Februari in het Brongebouw, wordt een uitge lezen programma ten gehoor e ge bracht. De heer Ch. Kriens Jr. speelt een solo voor viool, van Wie- niawsky. Verder zullen hun mede werking verleenen de HollandSche Soubrette, mej. Fleurette en het Hollandsche Duettisten paar, de heer en mevr. Boekbinder, alhier gunstig bekend. S. L. De heer F. M. Wibaut spreekt Maandag is een openbare vergade ring in het Brongebouw, uitgeschre ven door S. L., over Coöperatie. Haarlem—Zand voort" Maand October 1900. In d'e maand Octob. 1900 was d'e opbrengst voor het aantal vervoerde reizigers i.602.175. Idem goederen 381.55. Idem diversen 87.81. Te zamen opbrengende 2071.535. Per dag en per kilometer 7.1 OOfl c-i •3 „O bfl S o i S a 5-2 ts ti o a e 2 O - o - *F§ F. W. N. Husrenholtz. De heer Hugenkoltz, de candidaat der Volkskiesvereeniging voor de Tweede Kamer is in de arbeidersbewe ging van ons land en in die van onza stad, in den laatsten tijd geen onbe kende meer. Hij is in Nederland geboren, maar ging qp vrij jeugdigen leeftijd met zijn vader, den onlangs overleden predikant te Grand Rapids, naar Amerika. Daar voltooide hij zijn studies. Zijn radikaal verwierf hij bij de Unitariërs in de Ver. Staten.Na daar aan 't hoofd van een kerkelijke ge meente van. Nederlanders te hebben gestaan, werd hij naar Schiedam be roepen als voorganger bij de afdeeling van den Protestantenbond. Toen de heer 1-Iugenholtz te Schie dam kwam was hij nog geen aanhan ger der sociaal-democratische begin selen, maar slechts in 't algemeen over tuigd van de noodzakelijkheid van maatschappelijke hervormingen, waar van hij in 't door hem opgerichte be kende blaadje „Onze Kring" blijk gaf. Hij behoorde toen tot de vrijzinnig- godsdienstige democraten. Democraat wilde hij zijn, hij wilde de belangen der democratie behartigen. Maar hij wilde dat toen niet doen uitsluitend langs den weg der sociale-materialisti- sche takliek. Sociaal-democraat wiide hij nog niet zijn. Den godsdienst, vrij zinnig opgevat, wilde hij verbinden aan zijn maatschappelijk werk. De heer Hugenkoltz maakte zich te Schiedam vele vrienden, f»>. wel door zijn persoonlijke kwuiteiteu als door zijn sociale beginselen. Maar, natuurlijk, nij maakte zich ook vijanden, dat ;ag voor tie hand De meer e nservatie /e elementen 2i.-ner gemeente zagen zijn optreden ip so ciaal gebied met ieede oogen aan. Do moeilijke dagen konden zich niet lans meer laten wachten, de crisis moest komen en die kwam in de Kro- ningsdagen, toen er conflict ontstond over een Kroningsrede door den heer Hugenholtz gehouden en een artikeltje naar aanleiding der Oranje-feesten in „Onze Kring" geschreven. Het Bestuur wenschte dat de heer Hugenholtz zijn ontslag zou aanvra gen, op een kort daarop gehouden le denvergadering verzocht men hem ech ter die ontslag-aanvrage in te trekken, waaraan hij ook voldeed. In dien tijd was de heer Hugenholtz van meening dat zijn werkkring onder de meergegoeden lag, meer dan on der de arbeiders. Maar op dat standpunt is hij echter niet blijven staan. Het. predikambt werd hem een kwelling. Hij nam plaats 111 de 'rijen der proleariërs, legde zijn werk kring neer en werd sociaal-democra tisch propagandist. In de Haarlemsche arbeidersbewe ging is de heer Hugenholtz vooral be kend geworden door hetgeen hij ge daan heeft in 't belang van de reorga nisatie van het Plaatsel. Arb.-Secret., door zijn krachtig meewerken aan de politieke actie, door zijn steun aan de dr ankstri jd, in 't algemeen, door zijn organiseerend bezig zijn. De heer Hugenholtz is iemand van middelmatige lengte, met een bruine baard, kort, donker haar en van zeer druk en beweeglijk temperament. Le vendig, vroolijk en scherp is zijn dis cours, prettig zijn omgang. En juist in die beweeglijkheid, in die zucht om altijd daden te doen, alt'ül werkzaam te zijn, schuilt zijn organi seerend talent, zijn lust om vooral or ganiseerend bezig te zijn, waarvan hij ook hier in Haarlem ruimschoots blijk heeft gegeven. Onder de laatste redevoeringen dooi den heer Hugenholtz voor Haarlemsche arbeiders gehouden, brengen we in her innering die over algemeen kiesrecht en over de woningwet in verband met woningtoestanden. sedert eenige dagen tentoongesteld eene schilderij in olieverf, voorstellen de de hofstede „Leeuw en Hooft" en omgeving; het schilderij doet den ma ker, den heer J. Rebel alhier, alle eer aam Heemstede. Dit jaar missen alhier 72 personen hun kiesrecht omdat zij hunne belas ting niet of niet ten volle hebben be taald. De stoomtram van Haarlem naar Leiden ondervond Donderdag door de vele opgewaaide sneeuw nog al groote vertraging, niettegenstaande er twee locomotieven voor waren geplaatst. Hier kwam nog bij dat de tram die om 10 uur 's avonds uit Haarlem vertrekt, in den Hout was ontspoord, waardoor er van vertrek geen sprake was en er dus voor de passagiers niets anders overbleef dan de reis te voet af te leg gen. Gouden Jubilee. Dg echtelieden, de heer H. N. Voo- ges en mej. J. A. Schabbing, te Heem stede hopen hun ÖOjarige echtvereeni ging met al hunne kinderen, behuwd- en kleinkinderen op den 2en Maart a.s. feestelijk te herdenken. Dezen dag zullen zeker vele ingezete nen dezer gemeente niet onopgemerkt laten voorbijgaan, te meer daar de ju bilaris in dien tijd zoo omstreeks 4U jaren als penningmeester van het R. K. Armbestuur heeft gefungeerd, en daarbij zijn© adviezen, blijk gevend van groote ondervinding, op hoo- gen prijs werden gesteld. De jubilaris was gedurende bijna 20 jaren opzich ter over de gemeentewerken, wel ke betrekking door hem met de meeste nauwgezetheid werd waargenomen. Doch door de vele werkzaamheden thans hieraan ver bonden nam hij met 1 Januari jl. zijn ontslag wat hem door B. en W. onder dankbetuiging eervol werd verleend. Voor de ramen van den heer Ooster hoorn aan den Binnenweg alhier, is Haarlemmer li ede en Spaaro- woude. ln de Donderdag gehouden Raads vergadering werd 0. m. het kohier der hondenbelasting, dienst 1901, vastge steld op f 335. An de gemeente-veldwachter werd de jaarlijksche gratificatie verleend; een voorstel om den te Halfweg gestation- neerden Rijksveldwachter een gratifi catie toe te kennen werd verworpen. De verordeningen op het bevaarbaar houden van het water genaamd het Vuilrak, zoomede de bouwverordening werden aangevuld en herzien. Op de voordracht ter benoeming van een zetter plaatste de raad de heeren J. C. Dijksen en J Cos. Ten slotte werden benoemd de com- missiën tot wering van schoolverzuim en wel voor: Houtrijk en Polanen de heeren P. P. J. Bottelier, G. J. Kappers, J. Cos, P. van Essen en C. van der Tange; Spaarnwoude: W. K. van der Waal, Th. J. van der Weiden en N. Vrïesekoop. OndertrouwdH. Koster em T. Moll. Getrouwd: A. van Gils en S. S. de Mink. Bevallen J. van NieffReinis, d., W. Koster de Jager, F. Schip perKorst an je, C. G. Vink d'e Mol, d. HoutrakpoMer: C Klok, A. Baren- dregt en J. C. Dijksen en Schalkwijk C. Hartgerink, J. H. Engelen en E M, Horstman. Scboten. OverledenJ. B. Klauwers, z.. 6 m. Spaarndam. Bevallen: K. de Jongde Jong. dochter. Velsen. Ondertrouwd 12 Febr. J. Dem- mers en M. Veth. Getrouwd14 Febr. J. Melgerd en P. Melsert. Bevallen 7 Febr. J. Wij ker- Sloot, z. M. OostveenBos, d. B. van BeekWielinga, z. 8. M. E. EngelhartBraun, d. 9. M. War- menhoven—Stoker. z. M. Kroons- bergJanse, z. 11. C. Plegingv. d. Kaay, z. 14. A. M. Pellemans de Rooy, d. Overleden 7 Febr. N. Snijders, 9 w. 9. W. Bastiaan, 2 j. A. Tiek- stra, 8 m. Haarlemmermeer De twee hofsteden groot 48 H.A. bouw- en weiland, gelegen te Haarlem mermeer aan de lJweg. in eigendom behoorende aan den heer H. F. Bult man, te Haarlemmermeer, hebben in opbod te Hoofddorp opgebracht f 49500. Op 21 Febr. a. s. zal de afslag plaats hebben. Te Aalsmeer zijn dit jaar aan de beurt van aftreden voor leden van den Raad, de hh. .T. v. Dillewijn Sr., A. Post, D. Been Jbz. en N. Baarse dz. De heer P. N. Gijsman Jz. t,e Aals meer, is beroepen bij de Herv. gemeen te te Noorden en heeft voor die te de Kaag bedankt. Osdorp. Tot bestuurslid van den Osdorper Binnenpolder is gekozen de heer F. J. Schneider en tot hoofdingeland de heer J. Graman. Binnenland. Hofbericht. De luitenant-generaal, adjudant-ge neraal en chef van het militaire huis van Hare Majesteit de Koningin, en de opperceremoniemecster van Hare Majesteit de Koningin hebben de eer ter kennis te brengen van allen, die wenschen te worden toegelaten tot de cour van gelukwensching, te houden door Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, in het Koninklijk Paleis te Am sterdam op Dinsdag 5 Maart en Woens dag 6 Maart, dat zij verzocht worden zich in te schrijven op de lijsten, wel ke ter teekening zullen zijn nederge- legd in bovengenoemd paleis, van af 18 tot en met 23 dezer, dagelijks van des voormiddags 10 tot de3 namiddags 5 uren. Tot de cour zullen worden toe gelaten: Dinsdag 5 Maart, te 2 uren 30 min. des namiddags, de militaire autoriteiten uit Amsterdam, te 3 uren 15 min., de civiele autoriteiten uit Am sterdam en te 3 uren 45 min. de com missiën en particulieren uit Amster dam: en Woensdag 6 Maart, te 10 uren 15 min. des voormiddags, de militaire autoriteiten uit de provinciën, met uit zondering van die uit Zuidholland, en te 11 uren 15 min. de civiele autoritei ten uit de provinciën, met uitzonde ring van die uit Zuidholland, en te 11 uren 45 min. de commissiën en parti culieren uit de provinciën, met uitzon dering van die uit Zuid-Holland. Par ticulieren, dio niet te voren aan Hare Majesteit de Koningin zijn voorgesteld, kunnen tot deze cour niet worden toe gelaten. Officieren van de rustende schutterij en gepensionneerde officie ren, voor zoover zij de cour in uniform wenschen te bezoeken, zullen met de actief dienende officieren worden ont vangen, en worden derhalve verzocht zich in te schrijven op'de lijsten der heeren officieren. Het is in het alge meen bepaald noodig. dat alle inge schrevenen, die eenige betrekking ver vullen, deze op de inschrijvingslijsten vermelden. Alle tot de cour toegelate- nen zullen moeten gekleed zijn in ga la: ambtscostuum of uniform, voor hen die dit bezitten, voor de overigen, zoo veel mogelijk, rok en witte das. Op Donderdag 7 Maart, des voormiddags te 10 uren, zullen Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoog heid de Prins der Nederlanden, Her tog vau Mecklenburg, de commissiën ontvangen, die geschenken en adres sen van hulde mochten wenschen aan te bieden. Zij worden verzocht op de daarvoor bestemde lijsten te teekenen, die eveneens van 18 tot en met 23 de zer in het Koninklijk Paleis te Amster dam zullen zijn nedergelegd. (St-Ct). De opperceremoniemeester van Hare Majesteit de Koningin heeft de eer ter algemeene kennis te brengen, dat de dames, welke te Amsterdam hare op wachting wenschen te maken aan II. M. de Koningin, gedurende het ver blijf van Hoogstdezelve in de hoofdstad in de maand Maart, zich daartoe schriftelijk tusschen 18 en 23 dezer zul len moeten wenden tot Harer Ma- jesteits dame du palais me vrouw van LoonEgidius te Amster dam, met bijvoeging van hun volledig adres en waar zij in Amsterdam gelo geerd zullen zijn. Tot deze opwachting zullen worden toegelaten die dames, welke reeds tc voren aan Hare Majes teit zijn voorgesteld en niet woonach tig zijn in de provincie Zuidholland. Limburgs ehe steenkool. Te Geleen is deze week, nabij do grens van het kolenterrein, dat voor den Staat wordt gereserveerd, op eene diepte van 290 meter dc eerste ontgin- bare steenkolen laag aangeboord. Door den ingenieur der mijnen werd eene dikte van ongeveer 50 cM. gecon stateerd. Uit een voorloopig onderzoek ter plaatse bleek dat men hier met vet te steenkool te doen heeft. De vergadering der Vrijzinnige Kies- eeniging Arnhem besloot met algemee ne stemmen te bedanken voor het lid maatschap der „Liberale Unie". De Vrijzinnige Kiesvereeniging te Tiel besloot eene afwachtende houding houding aan te nemen. De kiesvereeniging „Algemeen Be lang" te Utrecht besloot geeno afge vaardigden te zenden naar de algemee ne vergadering der Liberale Unie. Acad. examens. Groningen. Geslaagd voor het 1ste gedeelte van het artsexamen de heer P. C. Romkes, mod. docts., geh. te Gro ningen. Tot doctor in de rechtsweten schap bevorderd de heer E. Botjes, geb. te Midwolda, op stellingen. Utrecht, Cand. Theol. 1 de heeren M. M. den Hertog en J. G. Keij. Vrijzinnig-Democratisch© Vereeniging. In het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden Stand te Amsterdam vond Donderdagavond de vergadering van vrijzinnig-democraten plaats, bij eengeroepen door een comité, waarin zitting hebben genomen de heeren G. A. Aalderink (Ned. Werkl. Verbond), H. Barnstein (Handwerkers Vrienden kring), mr. G. Brouwer, oud-bestuurs lid der afdeeling van de Liberale Unie, Th. M. Ketelaar (Radicale Vcreeni- ging), J. Kok (Amsterdams Werkman), J. Musser (Werkliedenverbond), mr. J. C. Post, J. Schinkel van Dijk (Radi cale Bond) en mr. M. W. F. Treub. Bij de circulaire ter bijeenroeping dezer vergadering was eene ontwerp- feuilleton. 44) Den volgenden dag was zij vroeg op en trok er met haar vader op uit naar zijn geliefd forellenbeek- je, en al heel spoedig waren zij ge wend aan dit gezellig-eentonige 'buitenleven. De majoor ging uit visschen, mevrouw Selley en Janet zochten mooie varens, en eigenaardige stee» nen, waarvan zij thuis een rotsje wilden maken in de serre. Claude en Kate hielpen de anderen. Kort daarna kwam er een brief van Brandon, waarin hij schreef, dat hij ging logeeren bij Lady S...., en dat hij daarna naarWales kwam. Hij meldde ook dat Sir Philip Brandon met een jong attaché van het Oosten rij ksch gezantschap in de Karpaten ging jagen, een ter rein waar zij wilde dieren in over vloed' konden schieten. Majoor Selley wilde echter nog een reisje maken vóór naar huis te, keeren. en, zoodoende, ontmoet-te men Brandon eerst toen allen weer in Londen terug waren. Het bezoek van Lady Margaret Grimstone met haar' man en doch ter was even stijf en saai als Ladiy Elmslie had' voorsoeld. Brandon sloofde zich uit om de gasten aangenaam bezig te hou den. Hij besprak met mijnheer Grimstone niet alleen de heele En- gelsche politiek, maar zelfs die van alle andere Europeesche natiën. Lady Margaret, die zich zeer inte resseerde voor alles wat de kerk en liefdadigheidsscholen betrof, be zocht al dergelijke inrichtingen die in de buurt tot op tien mijl af stand te vinden waren, plaagde de onderwijzers en bracht den kal- men, vredigen dominee geheel en al van streek. Alles b': elkaar ge nomen, was Lady Margaret zeer te vreden over haar bezoek en verliet Becksd'ale Hall met een gevoel als of zij ver boven allen verheven stond. O'Hara was naar het Noorden getrokken, naar de Doncaster wed rennen, zoodra hij hoorde wie ei- zouden1 komen. Sir Philip bleef nog een dag of twee. met een ge zicht alsof alles hem verveelde, en vertoonde zich alleen aan het di ner. Den d'ag dat hare gasten ver trokken waren, bleef Lady Elms lie heel alleen. Haar schoonbroer had zware kou gevat en vond het daarom beter zijn kamer niet uit te gaan. Toon Brandon thuis kwam, nadat hij Lady Margaret en haar gevolg tot Thirlstane had weggebracht, wierp hij zich zuch tend' op een stool, e-n Lady Elms lie bemerkende, barstte hij in lachen uit. Ja, sprak Lady Elmslie, is het niet een opluchting? Je hebt je als een held gedragen, Ralph, in dezen wanhopig vervelenden tijd. Nu zul ie echter beloond wor den. Ik krijg heele aardige men- schen te logeeren je kent ze na tuurlijk. Het is zeer vriendelijk van u. Lady Elmslie, viel Brandon haar in de rede, maar mijn tijd' is heusch om. Ik moet naar stad om een paar uitgevers te spreken en ook voor zaken, en dan ga ik voor eon dag of wat naar Lord S De secretaris voor viel zij hem op haar beurt in de rede. O Ralph, dat heet ik eerst voor uitgang 1 Ik weet het niet. Nou, wij zullen wel zien. Ik wou, nu wij toch alleen zijn, dat je mij eens raad gaf. Zij zaten in Lady Elmslie's bou doir. waar zij gewoonlijk zat te schrijven en dat alleen toeganke lijk was voor haar intiemste vrien den. Ik ben geheel tot uw dienst, hernam Brandon. Lady Elmslie nam een sleuteltje dat zij aan haar horloge-ketting had hangen en opende er een ouder wetsch ingelegd bureautje mee, waar in laden haar opschrijfboe ken en papier keurig geschikt lag. en haalde daaruit een klein boekje te voorschijn. Tusschen twee haakjes, zeide zij, kolonel Clavering heeft mij verteld dat hij berg en dal vaar wel zegt voor het stoffige, verlaten Londen. Ik veronderstel, echter, dat hij op weg is naar Llanog^ven Om welk van de beide meisjes zou het hem te doen zijn, denk je Twijfelt u nog? vroeg Bran don Ja. Kate is de mooiste, en liet i aantrekkelijkst, maar Claude heeft den naam van rijk te zijn. Haar fortuin hangt van mij af, zei Brandon koel, en ik zal zorgen dat zoo'n Clavering wel van haar en haar geld afblijft, zoolang ik er wat over te zeggen heb. Wat ben je d'an wel van plan met je allerliefste pupil te doen? vroeg Lady Elmslie, terwijl zij hem scherp aankeek. Wat zij zelf wil. Maar misschien denkt zij heel anders over Clavering d>&n jij Dat denk ik niet. Doe je niet beter, als je haar toestemt je neef te trouwen Wat 1 zij trouwen met Philip Brandon? Zij zou mij niet dank baar zijn voor mijn toestemmin in d a t geval. Denk je d&t? Neen, ik ben het niet met je eens. Wat bedoelt u riep Brandon, terwijl hij opsprong en vóór Lady Elmslie ging staan. Vrouwen hebben dikwijls een beter inzicht in deze zaken dan mannen. Wat bedoelt u Ik bedoel, zeide ziï. dat Sir Philip er juist den man naar is, 0111 door een jong meisje bijzonder aardig te worden gevonden, en ik geloof, als het niet was uit angst voor jou, dat hij ditzelfde oogen- blik Claude Tracey's fiancé zou zijn. Denkt u dat denkt u dat waarlijk? riep Brandon uit, ter wijl hij onrustig do kamer op en neer liep. Ik kan het maar niet begrijpen. Philip is lang niet kwaad, maar voor Claude hcele- maal ongeschikt. Toc-h Ilij zweeg plotseling, toen hij zich opeens her innerde hoe Claude veranderd was. Dit was misschien te sterk uitge drukt, maar toch nam zij een eenigszins andere houding tegen over hem aan, alsof zii hem niet meer volkomen vertrouwde. Ik zie, sprak Lady Elmslie glimlachend, dat jij je kleinig heden herinnert die je moeten overtuigen. Neen, dat is niet zoo. hernam Brandon, kortaf. Bovendien:, dacht ik dat Sir Philip erg verliefd was op juffrouw Selley. Dacht jij dat? Ik ook, in 't be gin, maar nu zie ik hoe of het eigenlijk is. Brandon staarde uit het raam, maar zag niets dan een flauw

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5