beginselverklaring gevoegd, welke hier volgt L>e vrijzinnig-democratische vereeni- ging stelt zich ten doel de toepassing to bevorderen van de onderstaande be ginselen I. Gelijkstelling voor alle meerder jarige Nederlandsche ingezetenen van de wettelijke voorwaarden voor het kiezen en gekozen worden. II. Handhaving onzer vrijheiösrech ten en van de grondslagen van het const itutioneel-parlemcntair stelsel, behoudens ontwikkeling van dit laat ste in democratise hen zin. lil. Losmaking van alle financieole banden tusschen den staat en ds kerk genootschappen. IV. Verbetering, ook door den staat, van de maatschappelijke voorwaarden voor geestelijke en stoffelijke ontwik keling van het volk in zijn geheel en vermindering van de ongelijkheid de zer voorwaarden tusschen zijne ledou onderling. Daarbij erkenne de wét een persoon lijk eigendomsrecht ook op productie middelen, evenwel zóó dat worde uit gegaan niet van eene behoudens uit zonderingen volstrekte beschik kingsbevoegdheid van den eigenaar, maar van de ondergeschiktheid van het persoonlijk eigendomsrecht aan het-, naar gelang van maatschappelijke omstandigheden, in de toepassing, meer óf minder ver gaande opperrecht van den staat ten aanzien van he? volksvermogen. V. Beheer der Koloniën en Bezittin gen ter bevordering van de ontwikte ling dezer gewesten zelve, zonder rechietreeksehe baten voor de schat kist van het rijk in Europa. Zorg voor de ontwikkeling van de exploitatie der natuurlijke bronnen van welvaart in de Koloniën en "Bezit tingen, onder bevordering van de be langen der inlandsche bevolking. Het ontwerp-werkprogram luidt I. Grondwetsherziening ten einde te komen tot a. algemeen kiesrecht. b. eene samenstelling van de Eerste Kamer, welke niet indruischt tegen punt I der beginselverklaring. c. losmaking der financieele banden tusschen den staat en de kerkgenoot schappen. II. Wettelijke regeling van het ar beidscontract. Hl. Herziening en verbetering van de regeling van bet vakonderwijs. IV. Verplichte verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom. V. Herziening der armenwet. VI. Naasting van de spoorwegbedrij ven en exploitatie daarvan door den staat. VII. Invoering van progressie in de successiebelasting. VIII. Hervorming en uitbreiding van het onteigeningsrecht. IX. Verbetering van den rechtstoe stand der vrouw. X. Inkrimping der uitgaven voor le ger en vloot. Aan het slot der openbare vergade ring constateert de voorzitter dat. de yereeniging ^gesticht is (de presentie lijst telde 125 namen), waarna de bij eenkomst overgaat in eene huishoude lijke. Naar men verneemt, is Dinsdag door den commissaris van politie te Tilburg nogmaals een onderzoek ingesteld in de kerk. in verband met de mogelijkheid' van geschrei te hooren uit het z.g. torentje. De Zuiderzee is weder vol ijs. Een "Veertigtal tjalkschepen en eenige vrachtbnoten zijn fe Enkhuizen bin nengevallen. door 't drijfijs verhinderd de plaats van bestemming te bereiken. De postboot Minister Havelaar, van Kampen via Urk naar Enkhuizen, is Donderdag aldaar niet aangekomen. Verscheidene visschers konden wc- ■gens het ijs hun in zee staande haring netten niet hereiken. Hoogst waar schijnlijk zal heel wat vischwant ver loren zijn. Transvaal ert Orioj -Vrijstaat Hier te lande is telegrafisch be richt ontvangen van bc', overlijden van mr. L. M. de Laat de Kanter, geëmployeerde bij het commissa riaat der Zuid-Afrikaansche Repu bliek, te Lourengo Marquez. Het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel heeft een adres -gericht aan de Tweede Kar mer. waarin eene wijziging der Bo- terwet verlangd wordt-, in dezen zin. dat lo. aan de fabrikanten van margarine de verplichting wordt opgelegd om de margarine te ver mengen met zeker percentage se samolie en 2o zoo mogelijk, overge nomen wordt de Engelsche bepa ling, dat iedere fabrikant van of groothandelaar in margarine ver plicht is een register te houden, dat inhoudt de hoeveelheid en de bestemming van elke zending mar garine, dfre afgeleverd' wordt; welk register ten allen tijde door de be ambten van het ministerie, waar onder de landbouw ressorteert, kan worden ingezien. Letteren en Kunst. De begra-foniR van Willem van Zuylen. De vestibule van den Grooten Schouw burg te Rotterdam als rouwkapel ingericht was Donderdag vol heeren en dames in rouw, die een laatsten groet kwamen brengen aan den blij den, goeden 'vriend, den grooten kun stenaar. Toen de kist was binnengedragen en de tonen van Chopin's „Marche Fu- nèbre" hadden weerklonken, begon het lange défilé van bloemendragert Eerst de directeur van het gezél- schap, de heer D. van Eysden. Toen de heer lik. Bos, namens hestimrderen van den Schouwburg de heer L. J. B. Moor. de regisseur, namens de geza menlijke leden; de heer Mulder uit naam van het Tivoli-gezelscliap; de lieer Louis Bouwmeester, namens de Koninklijke Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel"; de heer Rosier Faas- sen; de heer Ruysbroek namens den di recteur en de leden van den Neder- landschen Schouwburg te Antwerpen; de heeren van der Horst, Kerckhoven. en Schipperus namens de Ned. Too- neelvereeniging, Dv. Heine voor het Heine-Ensemblede heer Henri Dek king, namens Herman Heijermans Jr. en zichzelf; namens den Frascati- schouwburg; de heer Hk. Veder na mens de Rötterdamsche afd. van het het Ned. Tooneelverbond. En steeds meer kransen volgden van de abonné's van den Grooten Schouwburg, van de Dordtsche schouw burg-commissie, het bestuur van den Hollandsclien schouwburg, de tooneel- vereeniging Thalia, de afdeeling Mid delburg van het Verbond uit wier naam, en uit naam van tal van Zeeu wen, de v. d. Pauwert den overledene een laatsten groet, zijn weduwe en kinderen de betuiging hunner sympa thie bracht. Dan bloemen van de too- neelvereeniging Willem van Zuylen m den Haag, wier schutspatroon de over ledene was; van het hoofdbestuur van het Ned. Tooneelverbond, den Raad van beheer, van den directeur-gérant, van de Koninklijke Vereeniging, en ten slotte „slechts van een particulier een hulde van papier." De heer Buderman dankte namens de familie voor de eer aan den overle dene bewezen, en wederom onder de plechtige tonen van den Marche Funè- bre, werd nu de kist naar buiten ge dragen op den lijkwagen, die wit-van sneeuw lag tusschen de bloemen. Van den rouwdragenden Schouw burg waar een ongemeen groote me nigte een geweldige sneeuwjacht een uur lang trotseerde, om een laatsten groet te brengen aan Willem van Zuy len, ging het naar het kerkhof langs den CoolsingeL Daar werd van den Tivoli-Schouwburg, ten teeken van rouw, halfstok gevlagd, en brandden de lantaarns omfloerst. Vervolgens ging de lijkstoet langs den Goudschen- sïngel en door de Jonkerfransstraat, en op dezen geheelen weg stond over al een talrijke menigte, deelneming betuigende met den overleden tooneel- speler. Op de algemeene begraafplaats was inmiddels eene groote menigte bijeen gekomen en had zich in dichte rijen om de geopende groeve geschaard. En toen te ruim 3 uur het stoffelijk over schot daarin was nedergelaten, met geheel den grootschen daarbij behoo renden bioemenschat,, toen nam de heer A. Crassé 't woord om namens den heer Oscar Carré, te Brussel, nog een krans aan die bloemen toe te voegen, als een laatste hulde aan de nagedach tenis van zijn diepbetreurden vriend en grooten kunstenaar. Namens de weduwe, kinderen, klein kinderen en verdere familieleden bracht de heer J. Buderman, van het gezel schap Van Lier dank voor de laatste eer aan Willem van Zuylen bewezen. Bewogen werd ten slotte, door allen, die den lijkstoet volgden, een laatste groet aan den overledene gebracht. Sport en Wedstrijden. Schermen. Te achtuur Woensdagavond nam de generaal-majoor W. L. de Petit het woord en toonde in een keurige rede bet groote nut aan van het schermen. Daarop volgde de colonne-wedstrijd. waarvan de uitslag was: le prijs, ver guld-zilveren med., 3e Bat. 4© Reg. Inf., commandant 2e luit. Clignett; 2e prijs, zilv. med., Korporaals-vereen. „Uitspanning na Inspanning" van het Reg. Gren. en Jagers, cornmdt. korpo raal de-Graaf en 3e prijs, bronzen med., de onderofficiers-ver. „Sparta" van het 6e Reg. Inf., commdt. sergearit- maj. titulair Steenbergen. Nu begonnen weder de personeele wedstrijden en wel voor de cade!ten der Kon. Mil. Acad, en voor de onderoffi cieren die in vorige wedstrijden van den Schermbond prijswinners waren •geweest. De volgenden traden als overwin naars uit het strijdperk: Geweer, Roukens; Sabel, Snel; de gen, Van Loenen. Te kwart voor twaalf uur werd de wedstrijd gestaakt om Donderdag ver volgd te worden. De uitslag van deze wedstrijden was als volgt: Personeele wedstrijd officieren, ge weer. ïe pr. luit. Bakker, Grenadiers en Jagers; 2e pr. luit. Holland, 2e Regt. Inf., 3epr. luit. Gaillard, 8e Reg. Inf.; 4e pr. luit. Tielenius Kruythöff, 2e Reg. Inf. Sabel, personeel, officieren. Ie rpr. luit, van Blijenburg, 2e Reg. Huzaren: 2e pr. luit. Huningen, Kol. Reserve; 3e pr. luik Loben Seis, le Reg. Inf.; 4e pr. luit. Bouwmeester, 6e Reg. Inf.; 5e pr. luit. Scliill, 2e Reg. Inf.; 6e pr. luit. De Koek van Leeuwen, Mariniers. Personeel, onderofficieren, geweer, le pr. sergeant Sjerp, 7e Reg. Inf.; 2e pr. serg. Schuit,ern aker, 7e Reg. Inf.; 3e' pr. serg. Pommer, 5e Reg. Inf. Personeel, onderofficieren, sabel, le pr. wachtmeester Verhei jen, Kon. Mil. Acad.; 2e pr. serg. Schuitemaker, 7e Reg. Inf.; 3e pr. serg. Van Rossum, 5e Reg. Inf. Uitslag korpswedstrijd voor onder officieren en minderen op geweerle prijs 7e reg. inf., 2e prijs 3e reg. inf., 3e prijs le reg. vest.-art,, 4e prijs 8e •reg. inf. Wieleraieuws. Nadat in een Woensdagavond 11. te Middelburg gehouden vergadering door den heer J. P. J. de Groot het doel en de strekking van den Zeenwschen Wielerbond opnieuw is uiteengezet, is definitief tot de oprichting besloten. De bond werd genaamd „Luctor et Emergo". Be Amsterdam sche Wieler baan. Tot ons groot genoegen, zegt ,,De Fiets", kunnen wij mededeelen, dat de Amsterdamsclie wielerbaan zoo spoedig mogelijk in elkaar gezet zal worden. Het weer, dat tot nog toe niet erg meegewerkt had, wordt nu, hopen we, beter en met den meest mogelijken spoed, deze week al of anders begin volgende week, neemt de maatschappij in wier handen de baan is overgegaan, de wedèr-opbouw onder handen, om zoo spoedig mogelijk te kunnen ope nen. Schaken. Schaakwedstrijd te Monte-Carlo. Mason won tegen Didier, Tschigorin won tegen Marco en de partijen Von ScheveAlapin, MiesesGuusberg en SchlechterMarshall werden remise. Dinsdag won Schlechter met zwart tegen Winawer en de partijen Tschi gorinAlapin, en BlackburneReggio bleven remise. Woensdag is de afgebroken partij Winawer-Reggio door Reggio gewon nen. Donderdag is de 7de ronde ge speeld. Schlechter won met wit tegen Blackburne, Mieses won met zwart te gen Marshall, Gunsberg won met wit tegen Winawer. Afgebroken werden de Partijen Didier-Von Scheve, Reggio- Tsjigorin, Janowski-Alapin en Marco- Mason, de eerste in voor zwart gunsti ge en de overige drie in ongeveer ge lijke stelling. De stand is nu Janow- ski 5, Gunsberg 4 3/4, Schlechter 41/4, Mieses 4, Alapin en Tsjigorin 3 3/4, Von Scheve 31/2, Blackburne en Reggio 3 1/4, Marco 2 1/2, Marshall en Mason 13/4, Didier en Winawer 1/4. Automobielen. Voor automobilisten, die over scher pe politieverordeningen klagen, kan het mogelijk een troost zijn te verne men, welke bepalingen er in Denemar ken bestaan. Het reglement is kort maar krachtig. Ziehier een proefje: Art. 1. Automo bielen mogen slechts rijden op wegen van minstens 8 meter breedte. Het ver keer is verboden op Zon- en feestda gen, bij alle gelegenheden, dat men groote drukte op de wegen kan ver wachten, en op de strandwegen van 1 April tot 30 September. Art. 2. Automobielen mogen nimmer, sneller gaan dan een gewoon rijtuig in gewonen draf. (Kamp.) Naar wij vernemen moet de Ned. Aut. Club in navolging van Engeland en Frankrijk er in principe toe besloten hebben een 4-daagsChen rondrit in Holland uit te schrijven met kleine exposities in de verschillende plaatsen waar overnacht wordt. Dit plan zal door de heeren Nahuijs en Lugard ver der worden uitgewerkt en dan op de vergadering van Maart ter adhaesie worden ingediend. (Het Rijw.) INGEZONDEN MEDEDES LINDEN. SO cent? par repiél. Om Bronchitis te behandelen is hetnoodig het geheelen gestel te behandelen. Kinderen die reeds op zeer vroe- gon leeftijd eene neiging tot bron chitis toonem, zijn. zonder twijfel, in een zwakken toestand en de k en- teekenen van bronchitis kunnen niet worden verwijderd zonder het gestel op te bauwen, en het weer standsvermogen van het lichaam te vergrooten. Om bronchitis te behandelen als deze ziekte behoort te worden behandeld, is het noo- d'ig niet alleen d'e plaatselijke aan doening van de keel en luchthuizen in overweging te nemen, maai' te vens het gestel te voeden, zoodat het de kracht zal hebben zijne zwakke tendenties te boven te ko men. De reden waarom Scott's Emulsie zoo doeltreffend is als an dere middelen dit niet zijn, is. omdat het niet alleen het beste mid del is dat bekend is, voor alle aam doeningen van de keel en longen:, maar omdat het tevens de eetlust verbetert, het bloed verrijkt, ge zond vleesch maakt, en aan het gestel dat weerstandsvermogen meedeelt, dat voor die gezondheid onontbeerlijk is. Een gestel zonder weerstandsvermogen valt ten prooi aan eenige ziekte die het mocht bedreigen, en genieesheeren weten dat de reden waarom Scott's Emul sie zulk een wijd veld van nuttig heid' heeft, is, omdat het dit ver mogen bezit verloren levenskracht te herstellen. Wij hebben een brief .vóoir ons, sprekende van een klein kind dat- zeer erg aan bronchitis en andere kwalen leed, zonder twijfel het gevolg van een verzwakten toestand van het gestel.. Ziehier de brief Brussel, België, 5 April 1900. Mijneheeren. Ik deel u bij de ze mede dat mijn zoon, drie en een half jaar oud', een- ontsteking der luchtbuizen had, waarvoor alle aan gewende middelen niet hadden gebaat. Hij at bijna niets en leed aan eene hardnekkige constipatie. Hij had zeer onrustige nachten en werd zoo buitengewoon bleek, dat wU ongerust over hem waren. Toen ik hoorde van de merk waardige genezingen door het ge bruik van Scott's Emulsie teweeg gebracht, liet ik het hem terstond nnemen, en kan mijzelf daarmede slechts geluk wenschen want. na eenige dagen reeds, kon ik eene aanmerkelijke verbetering in zijn toestand bespeuren. Ik liet hem dus het gebruik van uw heilzaam preparaat geregeld' Kind LAP1SRRE voortzetten en kan u thans met veel genoegen melden dat hij geheel hersteld ishet rochelen per lucht buizen, is geheel verdwenen, de eetlust is uitstekend, zijn stoel man v is thans zeer geregeld, in een woord', hij geniet tegenwoordig de beste gezondheid. Ontvangt., Mijneheeren, mijn op rechten dank. (Geteekend) Séraphin Lapierre, 30, rue d'e TEscalier. Scött's Emulsie is levertraan, die aangenaam van smaak is ge maakt en aangenaam voor de maag. Behalve levertraan bevat het hy- pophosp-horzure kalk en soda, en glycerine. In geen ander preparaat is zulk een verbinding" van voor name geneesmiddelen te .vinden en ten einde alle voordeden van Scott's Emulsie te verkrijgen moet men zorgdragen alleen de echte te koopen, bevattende ons handels merk van een man, die een visch over zijn schouder draagt. Dit handelsmerk is op-den omslag van elke echte fleseh en duidt het best bekende mid del aan voor hoest, verkoudheid, bronchi tis, zwakke longen, bloedarmoede, en alle kwijnende ziekten. Depóts Handelsmerk. The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mei. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder, 's-Gravenha-ge. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Heer A. van Tuyll, Paleisstraat, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Naar men verneemt, heeft de minis ter van waterstaat, in verband met een desbetreffend verzoekschrift -van den anti-sociaal-democratischen bond van Nederlandsch Spoox-wegpersoneel „Recht en Plicht", aan de inspec teurs van den arbeid opdracht gege ven, hem te adviseeren op welke wij ze- afzonderlijke kamers van arbeid voor het spoorwegpersoneel in het leven kunnen worden geroepen. Zooals be kend, is dit personeel thans ingedeeld bij andere bedrijven. BUITENLAND. In den Landdag van Saksen-Meinin- gen heeft de regeering een woningwet aangekondigd, waarbij 350.000 mk. zal gevraagd worden voor gezonde arbei derswoningen. De werkstaken.de mijnarbeiders te Montceau les Mines hebben van socia listische vereenigingen 70.000 francs ondersteuningsgelden ontvangen. Men denkt, dat zij nu nog wekenlang in de staking kunnen volhouden. De kleermakers- en confectie-pa- troons te Parijs hebben zich ten op zichte der werkstaking van de kleer makers- en maaksters van dames-klee deren vereenigd en uitdrukkelijk in een adres verklaard, dat aan de een stemmigheid niets hapert, en alle pa troons volmaakt samengaan zonder" dat door het een of andere hui-s pres sie was uitgeoefend. Intusschen neemt de werkstaking voortdurend in omvang toe. Verschil lende groote huizen, zooals Paquin en Redferm laten hun personeel in de ate liers koffiedrinken. Verschillende arrestaties bij betoo gingen hebben plaats gehad. Gisteren kon men tegen een uur of een op de rue de la-Paix een troep van 400 a 500 Nationalisten zien, die, zoo als gewoonlijk tuk op visschen in troe bel water een geweldig spektakel maakten en anti-semietische kreten uitten die natuurlijk met de zaak niets van doen hebben. 's Avonds had er een groote verga dering in de,,Bourse de Travail" plaats waarbij vooral de socialistische leider Viviani het woord voerde. Tegen middernacht ging de vergade ring uiteen, die uit ongeveer 1.500 per sonen bestond. Men besloot niet te rus ten voor de eisch, dat gehandhaafd blijve de bepaling, dat de werksters en werkers: hun maaltijden niet zullen mogen gebruiken in een tot- werk aan gewezen localiteit. Verder weet men dat zij eisch en een achtuursdag en een minimumloon van 6 fr. voor een volleerde, 4 1/2 fr. voor minder bekwame naaisters. Tot i toe was net gemiaaerae loon voor voneer- de naaisters 4 fr. 50 bij een elfurigen werkdag, waarvan dan omdat vaak haar woning zoo ver afgelegen is nog geld af moest voor dejeuner en di- ner, zoodat ze niet veel meer dan 1 fr. daags overhielden voor hun gansch overige levensonderhoud. Land- en Tuinbouw. Het programma is verschenen voof de tentoonstelling van zaaigranen enz,, te houden op Donderdag 21 Februari te Zierikzee, door de centrale tentoon- stellingsvereeniging Landbouwbelang. Or ais. De jonge vereeniging Ornis, gesticht in 't laatst van 1900 houdt thans reeds haar eerste Tentoonstelling van Pluim, gedierte in 't Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De 1200 inzenders wijzen er op, dat deze vereeniging terstond aansloeg, dat ze terstond het vertrouwen bezat der talrijke liefhebbers van onze gevederde huis-, tuin-, water- en luchtvrienden, kamervQgels, hoenders, duiven, kal koenen, samen vormend een leger van weldoende vogels. In de groote zaal is het een gekraai, met recht zonder eind. Toch doet dit niet onaangenaam aan. Waar luid en krachtig helder en aanhoudend gekraaid wordt, is het le ven frisch en opgewekt, zooals dat be hoort iij gezonde exemplaren. Gemengd Nieuws. Gevechtsbeschrij vingen uit Zuid-Afrika. Bij gebrek aan belangrijker oor logsnieuws onthalen sommige cor respondenten in Zuid-Afrika de En gelsche pers nu weer eens op be schrijvingen van gevechten vol tref fende epische hizonderheden. Zoo komt uit Port-Elizabeth een relaas van het gevecht bij Klipplaat op 6 Februari. Daar stonden 12 dragon ders, 12 Australiërs en 3 Kaapsche politiemanschappen tegenover 300 Boeren onder Kreutzinger. Maar deze driehonderd konden de kleine Engelsche macht niet overweldi gen door een aanval en zoo omsin gelden zij na een urenlange bewe-. ging de kleine schare, die van geen overgave wilde weten. Toen be stookten de Boeren de 27, waarbij terstond 3 dragonders gedood wer den en eerst daarna gaven de ande re zich toen maar over. De Boeren maakten hun compliment aan die gevangenen, wegens hun stand houden en vroegen ..herhaaldelijk" waarom zij zich niet hadden over gegeven, toen zij omsingeld waren, zooals anderen ook deden. Trotsch werd hun medegedeeld!, dat deze 27 „niet waren van de soort die zich overgeeft." Uit be wondering voor zulke menschen namen de Boeren hun slechts de geweren en ammunitie af en lieten ze heengaan om elders nog eens hun geluk met hun principe te be proeven En wat zegt men van die volgen de episode over het groote gevecht bij Nooitgedacht in December On der "het hoofd Een Yreeselijk Rood Kruis geschreven met Bloed op Dien Verschrikkelijken Dag te Nooitgedacht., schrijft een deelnie*- mer er aan o. a. ,De Boeren waren nu geen 25 M. meer van ons af en we hadden weinig of geen dekking en velen van hen waren in khaki gekleed en zoo was het een akelige verwar ring. Plotseling viel kapt. Steven son. toen hij zijn manschappen aanvoerde, door een schot door bei de dijen en kolonel Cookson ging naar hem toe en knielde bij hem' neder. „En die bommen barstten vlak bij onze kraal zóó dichtbij, dat kolonel Stevenson, die daar met ons lag, zeide dat wij een Roode Kruisvlag moesten opsteken of we zouden van den aardbodem worden weggevaagd:. Iemand vond een pe luwsloop, die hij openscheurde, maar nu was er nog geen roode verf voor het kruis. „Toen zagen zij wat men er voor kon gebruiken. Ze maakten de ver ticale lijn met Paul's bloed en de horizontale met het mijne er was genoeg en zelfs over, zóo maakten wij ons nuttig. Toen werd alles zwart, de modderige grond van d'e kraal steeg op en overdekte mij ik was bewusteloos door bloedver lies". Er ligt voor liefhebbers van een beeld van Claude's kalme gezichtr je, terwijl hij dacht.: Misschien heeft zij gelijkvrouwen kunnen elkaar goed doorgronden. Dan, vervolgde Lady Elmslie, een paar boeken uit het bureau ne mende, die z;: op haar schrijftafel legde, dan ook nog, was je pu pil erg vertrouwelijk met mij als wij zoo nu en dan eens een tête cl tête hadden zij schijnt te denken dat jij heel edelmoedig tegenover haar zult zijn, en haar liefst do helft van je rijkdommen zult schenken ik bedoel haar vaders nalatenschap. Zij is er bijzonder mee ingenomen, zóó zelfs dat ik wel moet^elooven dat zij nog een ander motief heeft om naar ^éld te verlangen. Claude houdt van rechtvaar digheid. nog meer dan van geld zij heeft het zich zeer aangetrok ken wat uit haar vaders testament bleek en geen wonder. Verder weet iedereen dat Phi lip Bran dón eenigszins in finan cieele moeilijkheden zit, en dus zal zij hem willen hclnen. Ah, zoo zei Brandon. Ik hoop dat je het mij niet ton kwade zult duiden, Ralph, als ik je mijn hoop te kennen geef, dat je rechtvaardig zult zijn recht vaardig tegenover je zelf en ook edelmoedig. Wat moet een meisje, als Claude Traeey, met geld doen Wat moet een ander met geld doen Het geeft hun wat hun hart verlangt. Als, Zoo als u schijnt te denken, zij misschien, liefde voelt voor Philip, welnu, dan zal geld haar tot groot nut zijn. Hij lachte pijnlijk Maar zij zal wachten tot zij meerderjarig is voor zij te weten komt wat ik yan plan ben te doen. Zoodoende kan ik Philip ook op de proef stellen. Zonder twijfel, antwoordde Lady Elmslie, hem opmerkzaam gadeslaande. Maar, daar je wel moet weten hoe ik altüd' evenveel belang in jou heb gesteld, wil je mij misschien wel eenigszins mee- deelen wat je plannen zijn je gaat toch niets dwaas uithalen? Brandon lachte weer. U bent al te goed. Lady Elmslie. Ik ben u zeer dankbaar voor uw belangstel ling, maar ik wil niemand mijn plannen zeggen, vóór ik ze kan voorleggen aan de persoon die er voornamelijk in betrokken is. Niemand heeft het recht daar over te klagen, Ralph, maar als zii heusch veel van Sir Philip houdt, zal jij je er toch wel niet tegen ver zetten... Ik verzeker u, dat mijn eenige wensch is mijn pupil goed en ge lukkig -getrouwd te zien, hernam Brandon op zijn gewonen kalmen toon. Ik moet altijd bedenken dat niemancT een echtgenoot of een vrouw voor een ander kan kiezen. Vertelt u mij nu. waarin ik u met mijn' raad kan dienen, Zij is hem toch onverschillig, fluisterde Lady Elmslie in zich zelf. En hi.j zal het groote kapi taal dat hem ten deel is gevallen, wel met beide handen aangrijpen toen zeide zij luide ik wou dat je mijn bankbook eens wilde inzien, en mij wilde zeggen hoe ik het best dit geld kan belegden. Het is nog al dom van me een aanzien lijke som renteloos te laten liggen, Zij legde wat papieren en het bankboek vóór hem neer. Hij trok een-stoel naar de tafel om alles nauwkeurig na te gaan. Lady Elmslie stond- naast hem. met één hand leunende op zijn stoel, terwijl zij naar de documen ten keek, die zij hem gegeven had. Zeker, zei Brandon eindelek, terwijl hij zich omdraaide en haar ernstige oogen op hem gevestigd voelde, die som is veel te groot om renteloos te laten. U verliest hierdoor twee a drie honderd pond per jaar aan inkomen. Maar waar om legt u mij dit voor. Uw pro cureurs kunnen u uitstekend raad- geven en ook het geld voor u be leggen. Ja, maar dat ziin vreemdelin gen voor mij, terwijl jij zoo'n oude, dierbare vriend bent, dat ik dacht i-k jou graag hierin zou willen raadplegen. O, natuurlijk, als u het wenscht maar heusch uw zaakge lastigden kunnen u beteren raad geven dan ik. Ralph, sprak zij met 'n diepen zucht, terwijl z;: haar hand van den stoel op zijn schouder legde, wil je nooit vergeten en verge ven? en haar stem trilde. Ik heb vergeven van gan- scher harte I hernam Brandon, uiterst verbaasd. Waarom twij felt u daaraan? Je bent zoo koel, zoo onver schillig tegenover mij. in. al het geen mij betreft. Dat ben ik niet Lady Elms lie ik ben niet zoo ondankbaar. Ach. het is hier geen kwestie van dankbaarheid. Ik weet dat je mij veracht omdat ik je verliet toen jij in moeilijkheden was, en een mariage de raison sloot. O I ik moet nu eindelijk mijn hart eens uitstorten, ik heb alles zoo lang opgekropt. U kunt vrij uit spreken, her nam Brandon, die niet goed wist wat te zeggen of te doen. Ik weet hoe ik je gekwetst heb, hoe 'n wreede teleurstelling ik je bezorgde-, maar Zij zweeg even. U had volkomen gelijk. U wist wat u wilde. Als u getrrouw waart gebleven tot in den dood, zouden wij elkaar nu al haten. U zoudt als mijn vrouw er u niet doorheen hebben kunnen slaan, zonder d'engene die de oorzaak was van uw misère te "verachten, en ik zou steeds meer berouw hebben ge had als ik u zoodanig had zien ver anderen. U kunt overtuigd zijn dat alles buitengewoon goed is af- geloopen. Dat kan ik niet denken. Ralph, mompelde Lady Elmslie, al steu nende op zijn schouder, terwijl zii haar gelaat van hem afkeerde. Ik kan geen tehuis hebben, want niemand geeft iets om mij. en toch ben ik rijk. Je ziet wel hoe rijk en al die rijkdommen zou ik zoo graag benutten voor voor jou, Ralph, nu dat je carrière kunt ma ken. Ik wou ik wou, o begrijp je mij dan niet? (Ralph was eon pas achteruitgegaan, en met den elleboog op tafel, ondersteunde hij' zijn hoofd). En de jaren hebb?j mij niet heel veel verouderd. Ladv Elmslie is even vrootijk en opge wekt als Beatrice Warren. Brandon was zeer getroffen, en het deed hem pijnlijk aan deze trotsche, mooie vrouw zóó om zijn liefde te hooren smeeken. Lady Elmslie is mooi en aan trekkelijk genoeg om geadoreerd te worden, zeide hii. half fluiste rend, en hij nam de hand die op zijn schouder rustte, en drukte e.r een' kus op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6