Opsporing wordt verzocht van Pieter {G'erardus Mol, oud 22 jaar, gewoond ^hebende Oranjestraat 29. De „St-. Ci." beva t de statuten van Se Vereenigjng lot het houden van dekhengsten, r-enaamd' „IJpolders" alhier. De vereeniging stelt zich ten doel "de bevordering en veredeling der paardenfokkerij in de IJpolders. r Zij tracht dat doel te bereiken 'door a. het aankoope-n en ter dekking beschikbaar stellen van een of meer dekhengsten en b. het bevorderen en ondersteu nen van alle maatregelen die tot veredeling en uitbreiding der paar denfokkerij kunnen strekken. De gelden, vereiseht tot be reiking van het doel, worden ge vonden uit a. de bijdragen d'er leden b. de te ontvangen dekgelden c. te behalen premiën. te ontvan gen subsidiën. giften en legaten, en d. alle andere mogelijke inkom sten. Het bestuur bestaat uit drie leden die onderling de betrekkin gen van voorzitter, secretaris en penningmeester verdeelen. VasteninandemerLt. Het jaarlijksche Vastenmandement van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem is verschenen. De Bisschop deelt daarin o. a. het navolgende mede: „Toen Wij, twaalf jaar geleden, den H. Vader spraken over den door Ons opgerichte® R. K. Volksbond in ons Bisdom, zagen Wij met zekere verras sing, hoe Zijn gelaat plotseling ver helderde, met welke ingenomenheid Hij naar Ons luisterde en met welke blijde mildheid Hij aan die instelling meer geestelijke gunsten schonk, dan Wij vroegen Sedert dien tijd en vooral nu is dat alles Ons duidelijk geworden: die in stelling beantwoordde volkomen aan de wenschen en inzichten van Zijne Heiligheid. Immers, van den aanvang af hebben Wij aan de oprichters van dien Volksbond gezegd: „niet alleen „de stoffelijke, maar ook, en allereerst, „moeten de zedelijke en godsdienstige „belangen der volksklasse behartigd ,,-worden.'" Van den aanvang af hebben wij tot hen gezegd: „de Volksbond onthoude „zich zorgvuldig van staatkunde en politiek"; en toen later, bij de uitbrei ding van bet kiesrecht, sommige leden en bestuurders Ons vroegen, of men nu althans zich daarmede niet be moeien moest, was Ons antwoord: „de „leden kunnen gebruik maliën van „hun kiesrecht, maar in den Bond „spreke men daarover niet; in den Volksbond geen staatkunde, geen poli tiek." Eindelijk, wanneer van tijd tot tijd door leden van den Volksbond, woord of geschrift, scherpe en harde uitdrukkingen werden gebezigd tegen de meer bemiddelde personen, hebber. Wij altijd niet alleen daartegen ge waarschuwd, maar zulks met alle kracht van ons Bisschoppelijk gezag verboden." Dit vooropstellende, gaat de Bisschop vervolgens na. w*!ke lessen en verma ningen de Paus geeft. Z. H. zegt o. a. tot de aanzienlijke en meer gegoede personen: „Het staat U niet vrij, U het lot van den minderen man aan te trekken of niet; gij moogt hem niet verwaarloozen, maar gij zijt verplicht in zijn belang op te treden." tot de werklieden en mingegoeden „Houdt u steeds en vooral ver van oproer en oproerig gezinden. Deze laatsten behoor en dus niet in uwe vereenigingen, veel minder nog in de besturen daarvan, want door groote woorden en gebaren zouden zij u mis leiden en op dwaalsporen voeren." Op zijn hulpgeroep sneldo een. voorbij ganger te hulp, en woed hij door dezen op "net droge gebracht. Haarlemmermeer IJs. De ringvaart van de Haarlemmer meerpolder, Schinkelvaart, Weteringen en trekvaarten zijn met ijs zoodanig bezet, dat de gewone zeilvaart daarin is gesloten. 2!uid-SehalkwijL-. Bij den veehouder H. N. Hartgerink alhier is jl. Vrijdag een kalf geboren, dat met recht een wonderkaif kan ge noemd worden; het had een kop als van een Nijlpaard, geen pooten en ove rigens een hoogst wonderlijk figuur. Het heeft slechts enkele uren gc- leeft. Binnenland. EAAGSCüE BRIEVEN. Tot allen eindelijk, die persoonlijk of in vereenigingen zich met de belan gen der volksklasse bezighouden, door alleen liefdadigheid te oefenen of op welke andere wijze ook, klinkt drin gend en herhaaldelijk de waarschu wende stem van den Opper-priesroi „In tegenspraak met de beii|denis „van het christelijk geloof is het, niet „te willen buigen voor en gehoorzamen „aan degenen, die in de Kerk gezag „uitoefenen: aan de Bisschoppen op de „eerste plaats, die, met voorbehoud „van het gezag van den Roomschen „Paus, over allen, de Heilige Geest „gesteld heeft om de Kerk Gods te be sturen, welke Ilij Zich heeft verwor- „ven door Zijn Bloed. Hij, die anders „denken zou of handelen, blijkt dit „zwaarwichtig voorschrift van den „zelfden Apostel vergeten te hebben: „Gehoorzaamt aan uwe oversten en „weest hun onderdanig ,want zij wa „ken als zullende rekenschap geven „van uwe zielen. Van het grootste he- „lang is het, dat alle geloovigen zich „deze uitspraken diep in de ziel pren- „ten en tot regel zoeken te maken van „hun gansche levensgedrag..." De Bisschop eindigt met op te wek ken tot gebed voor de H. Kerk en haar zichtbaar opperhoofd den Paus, voor het geluk van het vaderland en van de Koningin, voor geestelijke en wereld lijke overheden, deelt mede, dat we derom dispensatie wordt verleend voor de Zaterdagen, behalve die welke ge boden vastendagen zijn en wekt op tot het doen van goede werken. Een en ander ontleenen wij aan de „N. H. C." HeemBtede. Na regen komt zonneschijn. zegt het spreekwoord. En zoo schijnt voor de journalistiek op een periode van drukke, zeer drukke werkzaamheid, een tijd van bijna vol slagen nieuwsstilte te volgen. Den Haag teert nog op de feestweek. Zij is nog het onderwerp der gesprekken en zoowel photografen als anderen spe- culeeren op deze volhardende belang stelling, om allerlei souvenirs aan den man te brengen. Zoo de bloemisten die den „bruidsweg" tooiden en thans takjes dennegroen met een of meer bloemen, in was, tegen goede prijzen als herinnering aan de schoone dagen aan den man trachten te brengen. Nu ligt dergelijke liefhebberij niet in den aard van ons volk en voor zoover ik weet is er in den Haag maar één man die er de moeite en het geld voor over heeft, om allerlei feest-curiosa, bv. me nu's van de diners ten Iiove, zorgvul dig te verzamelen, te rangschikken in keurige laden hij is sedert de inhul digingsfeesten verzamelaar op dit ge bied en desnoods a prix d'or te koo- pen. Maar over het algemeen is der gelijk Byzantinisme ons vreemd en we kunnen ons best vereenzelvigen meL het denkbeeld om nu eens een paar we ken verstoken te blijven van de faits et gestes van het vorstelijk echtpaar, dat zoo rustigjes de wittebroodsweken geniet. In dit verband zij gezegd, dat, alle min of meer officieuse tegenspraak ten spijt, de geruchten over een bui- tenlandsche reis van de Koningin en den Prins-Gemaal zeer betrouwbaar zijn. Er kunnen zich ongetwijfeld om standigheden voordoen die in de plan nen verandering moeten brengen, maar zooveel is zeker, dat de garderobe die voor de beide vorstelijke personen naar het Loo is gezonden, er op ingericht is om een verblijf buiten de residentie tot in den nazomer, zeg September, te kun nen rekken. In sommige kringen interesseert men zich natuurlijk ten zeerste voor de vraag of de Koningin als gehuwde vrouw haar leven anders zal inrich ten dan tot nu toe. Zeer waarschijnlijk niet. Ook de Prins-Gemaal is een lief hebber vtn vroeg opstaan en H. M. be groet haar dag des winters te half ze ven, des zomers te 6 uur. Het toilet mag hoogstens drie kwartier duren. Te half 9 wordt ontheten (te voren leest H. M. of voert familie-corresponden tie) en dan begint de eigenlijke taak, het teekenen van stukken en het ont vangen van ministers en andere dig nitarissen. Vóór het tweede ontbijt wordt uitgereden en ook nog in den middag. Na tafel houdt de Koningin zich met een handwerkje bezig of speelt zij piano, zonder veel animo trouwens, want H. M. is geen bewonderaarster van muziek. Zij heeft niet veel op met concerten; het tooneel interesseert haar maar matig. Honden en paarden wor den door de Koningin'vertroeteld. En haar eigenlijke liefhebberij is het tee kenen, aquarellen het meest. Hiervoor bezit de Koningin wezenlijken aanleg; vooral voor de omtrekken der dingen heeft H. M. een scherp oog. Aan haar teekeningen ontbreekt evenwel per spectief. Met deze uit goede bron geputte me- dedeelingen (opzettelijk vermeld ik meer intieme bijzonderheden) meen ik binnen de door de discretie gevorderde grenzen te zijn gebleven en den lezer niet onwelgevallig te zijn geweest. Ik mag er dit nog wel bijvoegen: H. M. Koningin Emma voelt de scheiding van de geliefde dochter, die den gan- schen dag om en met haar was, ten zeerste. Men kan het de Koningin-Moe der aanzien, dat haar steeds zoo pret tig gelaat thans eien zorgelijke trek heeft En dat kan dan ook niet anders. Want hoewel Koningin W'ilhelmina een zeer beslist karakter heeft, toch nam zij zelden een besluit zonder eerst „Moeder" te raadplegen. Thans heeft zij een raadsman in den Prins-Gemaal (dien zij „Henk" noemt). Ik sprak zooeven van de gewensch- te discretie in den journalist. Er is ook een soort discretie in het nieuwe boek van Henri Borel het „Vlindertje", een Haagsche roman, in zooverre hij ge tracht heeft de namen der daarin voor komende min of meer bekende Hage naars te vermaskeren. Voor de massa zal dit wel gelukt zijn, voor de inge wijden natuurlijk niet. De auteur zelf is in het boek zeer gemakkelijk te her kennen; zoo ook een ex-Commissaris dor Koningin, een paar dames uit de would- be hoogere standen, een vroegere te nor-leger van de Fransche Opera, enz. enz. Ik mag misschien al staat het een beetje ouderwetse!) en weinig „nou veau siècle" wel zeggen, dat ik met dezen auteur niet erg hoog loop. Maar dit ontslaat mij niet van de erkentenis, dat hij in de karakteristiek van enke le Haagsche milieus en van een aantal persoonlijkheden uitnemend is ge slaagd. Men heeft het ik vind het zonder ling niet noodig geacht discretie te bewaren omtrent de plannen tot vie ring van H. W'. Mesdag, Pulchri Stu dio's voorzitter, op zijn 70sten verjaar dag. Hij kan dus ook weten, dat be halve een huldiging op den dag, hem er een wacht in den vorm van een ge- Zaterdag omstreeks elf uur zou een i - - 4 schipper, die n..l zijn schuit aan de hSfg^u'inneT^ brug tegenover do plaats Bosbeek al- verschijnen in zomersch costuum. als hier ligt, over de plank op zijn schip badgasten van verschillende naties, gaan; door de gladheid der plank Dat belooft wat! Misschien heeft men eleed hii hier van af en viel in 't water, van verrassingen afgezien om Mesdag's spreekwoordelijke bescheidenheid niet op al te harden proef stellen. H. A. GANUS Jr. Rameau's gedicht. Van „Soera Rana" ontving het „Hbl." de volgende goedgeslaagde ver taling van Rameau's gedicht in de „Figaro": AAN DE KONINGIN. (Naar Jules Rameau). Teerblonde Majesteit in 's levens lente- gaarde, Regeerend zonder staf, verwinnend zonder strijd: Tot Neêrlands Koningin door uw ge- starnt gewijd, Maakt hooge goedheid U Vorstinne van heel de aarde! Een enkel land was uw Europa hangt u aan; Alwaar een harte klopt, wordt ook uw rijk gevonden; Alwaar een lijdenskreet, een zucht wordt opgezonden, Daar valt men u te voet en is uw on derdaan. Gij, wat geen vorst bestond, hebt man lijk u gedragen; Alleen boodt ge de hand, aan die ver laten treurt; Als in zijn bloesemtooi de rozelaar zich beurt Den kranken eik tot steun, die reeds den dood voelt knagen. Gij redd'et hier beneên 't geloof in ons gemoed Hier, waar men 't vuig gediert' ziet de Eng'len overheeren Dat nog een God van recht en goed heid blijft regeeren, En voor vertwijflen heeft Uw glimlach ons behoed. O! Voor den glimlach dank, vertroos tend die daar kwijnen, De laafnis voor den leeuw, ten prooi aan wolfsgebroed, Daar gij, een blanke zwaan, nachtvo gels vlieden doet, Bij zooveel kleint' van ziel wat groot heid uit deed schijnenI In eere wordt door u, o vrouw, de man hersteld; Door u vermag in vuur hij 't hoofd nog hoog te heffen, Gelooven dichtren weêr aan kunst die 't hart kan treffen, Als aan den zomer 't woud, in wiek- gecLruisch voorspeld! Zoo wees hun Koningin; sta in hun nagedachte Uw troon voor immer vast; strooi op uw baan hun hand De bloemen des geluks; daar tot een voorhoofdband De rozen van den roem ze u om de slapen vlechte! De smarte neem' de wijk waar me' ooit hun maatzang hoor'; Als hofstoet volgen u de Vrede en Lief de beide: En dat het licht der zon beschermend u geleide, Als standaard-drager ga men uwe kleuren voorl SOERA RANA. dieping de -quaestie niet als een be- girtselvraag, maar eenvoudig als een vraag van taktiek beschouwde en dat er dus voor het bestuur geen voldoende redén. was om af te tre den. Dr. Bos antwoordde dat een belangrijke quaestie van taktiek, welke voor kiesvereenigingen mis schien geen reden tot afscheiding oplevert, wel degelijk een reden tot heengaan kan zijn voor een bes-tuur dat immers de vereeniging moet leiden en dat dus in de -eerste plaats een goede taktiek moet toon en. Het nieuwe bestuur bestaat uit de heeren Bouman, Roodhuizen. Schille*- mans, Macalester Loup. Crena de Jongh., mr. van der Werk. dir. Ruysch ('s-Gravenhage), mr. Sm een- ge (Amsterdam), mr. De Crane (Loch-em), mr. Marchant (Deventer) en v. Dorp (Rotterdam). Mr. de Crane bedankt. Voor 2 zetels moet dus een nieuwe stemming plaats hebben. Dfi feesten te Amsterdam. Men schrijft ons: Het persbureau tijdens het Vorste lijk bezoek aan Amsterdam zal worden gevestigd in het nieuwe gebouw van het „Nieuwsblad voor Nederland' (vroeger Concordia) aan den N. Z. Voorburgwal, waar de heer D. A. van Waalwijk hoogst welwillend drie loka len ter beschikking van de pers heeft gesteld. Daar zullen worden ingericht een werkkamer, een conversatiekamer, een bureau voor de uitgifte van kaar ten, het verschaffen van inlichtingen, enz. Gedurende de geheele feestweek zal daar steeds een journalist aanwezig zijn ten dienste van collega's uit bui ten- en binnenland. Dank zij de welwillendheid van het gemeentebestuur van Amsterdam heb ben de bezoekers de beschikking over een viertal telefoontoestellen. Ook zal door de goede zorgen van den direk teur van het Rijkstelegraafkantoor, den heer Leur, in het bureau een aanneem- kantoor voor telegrammen worden ge vestigd. Het bureau wordt Maandagavond 4 Maart officieel geopend; dien dag zal reeds gelegenheid bestaan tot het in ontvangst nemen van kaarten. Vertegenwoordigers van provinciale bladen kunnen, indien zij dit wen schen, op Vrijdag 1 Maart, des avonds 8 uur precies, eene vergadering van hel bestuur van „de Amsterdainsche Pers" met vertegenwoordigers van de Amsterdamsche bladen bijwonen, waar de definitieve regeling zal worden be sproken en vastgesteld (vergaderzaal llötel Palais Royal N. Z. Voorburgwal, hoek Paleisstraat). Het bestuur van „de Amsterdamsche Pers" herinnert èr nogmaals aan dat de termijn voor aanvragen tot toelating (met uitzondering van de aanvraag voor het verkrijgen van een politiebe- wijs) den 20en Februari wordt geslo ten en dat zij, die zich aanmelden be hoorlijk gelegimiteerd moeten zijn als verslaggevers voor de feesten tijdens het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Liberale CTnie. Gelijk te verwachten was, is bet bestuur van die Liberale Unie been- gegaan. Een poging om het nog te doen blijven, is. in de vergadering van Zaterdag met het verwerpen van de motie-Den Helder, mislukt. De heer Bouman (uit 's-Gravenha- s) betoogde wel, dat uit het uit treden van slechts twee kiesvereeni gingen (Middelburg en Arnhem) was gebleken dat in 't algemeen de minderheid1 van de vorige verga-1 Namens de Nederlandsche Kolo nie te Smyrna werd' dezer dagen naar het Loo gezonden een- hulde blijk, aan Hare Majesteit de Ko ningin ter gelegenheid van Haar Huwelijk aangeboden.Het geschenk bestaat uit een riik gebeeldhouwd ebbenhout kistje met op den dek sel een zilveren plaat met inscrip tie en bevattende eene collectie keu rig uitgevoerde photopraphieën van Smyrna en omstreken. Een gecal- li graph eerde opdracht op kalfsper- kament, kunstig uitgevoerd, is bij het geschenk gevoegd. Acad. examens. Utrecht. Cand. theol. 2, de heer G. P. Boorsma, prop. theol., de heer J. J. van de Pol; bevorderd tot arts, de heer Ph. L. Taminiau. Brand te Zaandam. Zondagmorgen omstreeks 7 uur, werd de bevolking van Zaandam in rep en roer gebracht door het uitbreken van twee branden, ongeveer gelijktijdig plaats grijpend. Een daarvan in de slachterij van den heer Homan, in de Westzijde, was men spoedig meester. De schade, daar aan gericht, bepaalde zich tot het verkoe len van besehiethout en zoldering der onaanzienlijke werkplaats. De andere brand, waar weldra èn spuiten en bevolking zich concentreer den, brak uit in de houtzaagfabriek de Onderneming van de firma H. Simonsz Zoon te Zaandam, in 1872 gebouwd, en gevormd van den toenmaals op de zelfde plaats staanden houtzaagmolen, gelijkluidend van naam. Hoogstwaar schijnlijk in de machinekamer ont staan, is de eigenlijke oorzaak van den brand onbekend. Hoewel de fabriek ge heel van houtwas, en met de haar om ringende welgevulde houtloodsen volop voedsel opleverde voor het vernielend element, slaagde men erin den brand te beperken tot het hoofdgebouw. Alle bijgebouwen bleven behouden. Naar wij vernemen was de fabriek verzekerd m het Onderlinge Pelders-Brandcon- tract. De omvang der schade zal nadar moeten worden opgenomen, de machi nerieën zijn totaal verloren. Behoudens enkele onsrevailen als het te water geraken eener spuit, het ver nielen eener brug, e. a. liep alles zon der persoonlijke ongelukken af. Uit Oostzaan wordt gemeld Naar we vernemen zal de heer Mr. Men dels bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer door eenige kie zers candidaat worden gesteld tegen over het aftredend lid De Boer. voorzitterschap van dien heer A. Koolhoven van Overveen. Als afdeelingsconsul werd her kozen de heer Bos van Amsterdam en als plaatsvervangend dito de heer A. Kluyver van. Hilversum. In het jaarverslag werd herdacht het verlies dat die afdeeling geleden heeft door het overlijden van den heer C. M. J. Muller Massies en werden ook eenige woorden ge wijd aan het aftreden van den heer J. G. Burkens als alg. secretaris van den Bond. In 1900 zijn geplaatst 49 hulpkas- ten, 13 wegwijzers en 7 waarschu wingsborden35 wegwijzers zijn in behandeling. De afgevaardigde van „De Kek- tinegangers" te Haarlem' de heer Leupen, deelde met het oog op de bl oemb oil en tochten mede dat de le den zijner vereeniging zich gaarne disponibel zouden stellen om hen d'ie de bollenvelden per fiets wil len bezoeken, rond' te leiden. Met een kort woord van dank aan allen; die er naar gestreefd! hebben de A. N. W. B. te doen groeien en bloeien sloot de voorzit ter de vergadering. Voetbal. De wedstrijden zijn wegens de onbespeelbare velden natuurlijk niet doorgegaan. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Letteren en Kunst. Tijdschriften. In „De Aarde en haar Volken" wordt deze week voortgezet „Langs een om weg naar de Oost". Er zijn weer dui delijke en levendige fotographieën -n opgenomen. Zoo bijv. dat gastvrij Theehuis aan den weg, dat troepje keu rige Geisha's, twee landschappen en een Japansche begraafplaats. „Op den Uitkijk" heeft op de eerste ILirzijde een afbeelding van hot ge- bcuw der Hollandsche Club f* I enden, een ariikel van de feestvieren le Neder landsche koloniën (in de groote steden van Europa); daarbij behooren de por tretten van vijf onzer meest bekende gezanten: mr. A. L. E. Ridder de Stuers, NederL gezant te Parijs; jhr. mr. Tets van Goudriaan, Nederl. ge zant te Berlijn; mr. M. Gericke van Herwijnen, Nederl. gezant te Londen; mr. W. F. H. von Weckherlin, Nederl. gezant te Constantinopel, en jhr. mr. R. A. A. S. von Pestel, Nederl. gezant te Brussel „Eigen Haard" is weer verbazend actueel. In een artikel over „Het Hu welijk der Koningin,'" geeft het tijd schrift afbeeldingen van de Gouden Koets, wachtende voor de Kerk, van journalisten in de conversatiezaal van het gebouw voor de pers. in het Voor hout; het huldebetoon der werklieden- vereenigingen voor het Koninklijk Pa leis; de Bruidsstoet op weg naar de Kerk. in de Damstraat, enz. S. van Milligen schrijft een artikel bij het por tret van Verdi, en Bern. S. de Smidt, geneesheer van het Amsterdamsche Zander-Instituut heeft het over de Me chanische geneeswijze en Zander-Insti tuten. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Zondag werd in Café Parkzicht te Amsterdam eene vergadering gehouden door de afd. Noord-Hol land van den A. N. W. B. onder Zenuwziekten. De zenuwziekten komen voort door eene groote zwakte der zenu wen en eene min of meerdere be derving van het bloed. Een krach tige spierhersteller en vernieuwer van het bloed is noodig in deze om standigheden. De heer O. Borgstein een zeer achtbaar persoon, wonende te Cu- lemborg in de provincie Gelderland vertelde aan onzen verslaggever, het volgende „Gedurende een reeks van jaren is mijne echtgenoote lijdende aan zwakte op de zenuwen voortduren de pijn in 't hoofd, in een woord aan; al de gevolgen der zenuwziek ten. Menigmaal de gunstige resultaten van de Pink Pillen van Dr. Willi ams gelezen hebbendé besloot ik ook eens eenige donzen dier pillen aan aan te wenden en na eenige maanden gevoelde zij klaarblijke lijk zeer veel verlichting, want de hoofdpijn is verdwenen. En of schoon ik aan de aanbiedingen en aanbevelingen die de courant en nieuwsbladen dagelijks bevatten, geen geloof hecht, kan ik met ze kerheid constateeren, dat de Pink Pillen van Dr. Williams mijne vrouw van een groot lijden verlost, hebben en beveel ze dé lijdende personen ten zeerste aan." De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdladig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel bij dé vrouw als bij den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zooals- bleeke gelaatskleur, •bloedarmoede, rhieumatiek, alge- meene lichaamszwakte. Zij zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker dér spaeren. Prijs fl.75 de doos: f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depothou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in gekropen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Afbeelding der lÊffilE&WL&i doos Gemengd Nieuv/s. „Eliza's vlucht" volgens de liistorie. Een Amerikaansch geestelijke, die van de gebeurtenis zoo goed als ooggetuige geweest, heeft de vol gende lezing gegeven van den his- torischen grondslag, waarop het be roemde verhaal in Mevrouw Bee- che-r Stowe's Negerhut omtrent Eli za's vlucht berust, door onzen Ter Haar in krachtige verzen overge bracht. De vrouw heette Eliza. Zij was eene kloeke negerin, gehuwd en moeder van zes kinderen., wier meesters in Kentucky woonden, in den nabijheid van eene rivier, aan de overzijde waarvan de Ohio is. Eliza had' hei waagstuk onder nomen man. en kinderen, met me dewerking van de blanken der abo- litionistische partij, op de- vlucht te helpen naar Canada. Zij. begon met haar man, dien zij 's nachts in eene boot naar den oever van dé Ohio overbracht, waar hij in jammerlijken toestand', o ver dekts met rijp en verstijfd van kou de, aankwamhij was bij het aan land' stappen in hei water geval len. Eiiza vertrouwde hem toe aan zijne beschermers en was vóór den ochtend weder bij haar meester. Zes weken later kwam zij op denzelfden oever terug met haar jongste kind', dat zij met. een dioek op haar rug had gebonden. De ri vier kruide. Eliza had' zich van eene plank-voorzien, die haai' toi brug diende om van de eene ijs schots op de andere over te gaan. Zij volbracht den overtocht zonder eenige andere hulp het zou onge looflijk schijnen, als het niet be vestigd werd: door een achtenswaar dig geestelijke, Mr. Rankin, dlie haar voornaamste medehelper was. Men zeide, haar waar zij haar man in Canada zou vinden, en zij ging daarheen, maar verklaarde, dat. zij op dien en dien datum z.ou terug- keeren om de vijf kinderen, die zii had achtergelaten, te halen. Tever geefs zocht men haar van eene on derneming, die dolzinnig scheen, af te brengen.. Op dén bepaalden dag kwam zij weder, verkleedde zich als man en ging naar de plantage van haar meester terug, waar zij zich schuil hield. Het was beschikt, dat eene boot'haar 's nachts op zekere plaats aan dén oever zou wachten. Het gelukte Eliza met hare vijf kindle ren uit het „negerkwartier" te ont snappen, en op het bepaalde uur begaf zij zich naar de afgesproken plaats. Ongelukkig had zij niet kun nen besluiten met leege handen heen te gaan. Zij had tweehonderd pond! gewicht aan verschillende voorwerpen meegenomen, waar van zij zes pakken voor haar en hare vijf kinderen had gemaakt, en zoo belast had zij een tocht van 11 mijlen ondernomen. De klein sten van de negertjes bleven na tuurlijk met hunne vracht onder weg steken. Hunne moeder, die niets wilde> achterlaten, zette toen haar eigen pak neder, en liep heen weer, om1 eerst de kinderen, daarna de pakken te halen, nam dan hare eigene vracht weder op, en zoo ging het aldoor. Het gevolg was, dat zii. in plaats aan. te ko men, er eerst om' zes uur kwam. De boot was vertrokken men meende, dat het plan mislukt was.. Zij verloor echter hare tegenwoor digheid van geest niet en waadde door de rivier, om de honden, die men er toen op africhtte om jacht op menschen te maken, van haar spoor te brengen. Zoo kwam zij aan eene bevriende woning, waar zij met hare kinderen verborgen werd. Eenige uren later bespeurde de geestelijke, die deze bijzonder heden mededeelt, een troep van een en 'dertig ruiters, met geweren gewapend en door honden vooraf gegaan, die de ongelukkige zoch ten. Hij riep eenige jongelieden bijeen en gezamenlijk maakten zij eene afleiding, die de honden en de ruiters op een verkeerd spoor bracht, en hen ver van de rivier lokte, terwijl Eliza in eene veer boot werd overgezet naar de wo ning van den predikant Rankin. Daar bleef zij veertien dagen ver borgen. waarna zij in een vracht- schip met eene lading meel en ze melen naar Canada vervoerd werd. Terecht mag men wel zeggen, dat de werkelijkheid soms rom.v nesker is dan de roman. Gevolgen van bijziendheid. Het was een drukkend heete voor middag in Juli van het jaar 1867. Het tooneelgezelschap van het Victoria- theater te Berlijn hield repetitie van: Dorf und Stadt, van Charlotte Birch- Pfeiffer. Wie van de acteurs vrijen tijd had, stond voor den schouwburg op een beschaduwd plekje en rookte zijne si gaar, de tooneeldirecteur Cerf ook. Hij zag naar de lucht op en zei: „Jongens, dat geeft vanavond een leege zaal, met, dat mooie weer en dat oude stuk ik heb weinig hoop. Vandaag kan jelui allemaal vrijbiljetten vragen." Dat lie ten de heeren zich geen tweemaal zeg gen; de bureaulist werd met aanvragen bestormd. Tusschen 3 en 4 uur betrok de lucht, er vielen eenige druppels en om 5 uur begon het. hard te regenen. Er kwam publiek, zeer veel publiek en Cerf stond aau het plaatsbureau en verheugde zich over de goede recette, zooals net zich liet aanzien. Elk vrijbïljet werd door hem persoonlijk aangenomen en met de woorden: „Niet geldig" ver scheurd en op den grond geworpen. Eene dame kwam aan het plaatsbureau nam een vijfthalerbiljet uit hare por- temonnaie, hield t hem voor en vroeg eene plaats in het parquet, Cerf, die, ondanks zijn bril, zeer slecht kon zien, nam het vijfthalerbiljet van de dame aan en in de meening dat het ook wee' een vrijbiljet was, scheurde hij het ii kleine stukken, zeggende: „Vandaag niet geldig." Do dame stond eerst sprakeloos maar toen zeide zij: „Met uw verlof, dat was een vijfthalerbiljet." Nu was Cerf sprakeloos; hij gaf de dame het gevraagde plaatsbiljet en het geld dat zij terug moest hebben, veeg de met een zeemlederen lapje zijn bril af en mompelde!: „Die verwenschte bij ziendheid 1"

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2