Amsterdamsche Beurs Net Kindermeisje Wetenschap. Weldadige microben. Hot is thans tot zekerheid ge bracht, dat niet alle microben scha delijk zijn. De mensch verleent bv. in zijne ingewanden huisvesting aan microben, die werkzaam zijn aan de gedaanteverwisseling der ingenomen voedingsstoffen, waar door deze wijzigingen ondergaan van zoodanigen aard, dat zij gemak kelijker in het bloed' worden opge nomen. De spijsvertering wordt al dus door deze microben bevorderd. Evenzoo bestaan er in den grond microben', zonder welke bepaalde planten, o. a. de peulvruchten, de voor haren wasdom noodige stik stof niet zouden kunnen opnemen. Van deze gegevens uitgaande, heeft een Russische physioloog, de heer Kijanizin, te Kiew, do proef genomen, hoe heb met enkele die ren zoude gaan, wanneer zij niets anders te eten kregen dan gesteri liseerd of van. alle microben ont daan voedsel en niets andere be ademen dan eveneens gesterili seerde lucht. Do uitslag daarvan was zeer belangwekkend. De aldus behandelde dieren vermagerden vrij spoedig, en enkele daarvan stierven reeds weinige uren na den aanvang der behandeling. Laatst genoemd feit is nog niet genoeg zaam verklaard en men zoude over ijld' handelen met reeds terstond aan te nemen, dat gesteriliseerde lucht onbestaanbaar is met den voortduur van het leven. Misschien ligt evenwel in deze waarneming het begin eenier nieuwe ontdekking. Het verdelgen van ratten. De vele pogingen, die thans allerwe gen worden aangewend, ook met het oog op het dreigend pestgevaar, om de ratten uit te roeien, doen een een voudig en proefhoudend middel aan de hand. Voor eenige jaren deelde een landbouwer in den Noordpolder (ge meente Baflo) mede, hoe hij zijne groote boerderij had gezuiverd van dat ongedierte. In een vijzel had hij glas heel fijn gestampt en dit geroerd door varkensvoer uit de trog. Op verschil lende plaatsen, waar geene huisdieren kwamen, werd dit neergelegd. Binnen enkele dagen was er geen rat meer te zien, totdat geruimen tijd later, bij het wegnemen van een hoop stroo, daaronder meer dan 200 doode bees ten werden gevonden. Herkenning vnu galatine en lijm in vruchtengeleien. De geleien worden hiertoe met water verdund en even opgekookt. Bij een deel van de gefiltreerde vloeistof wordt een overmaat van dubbele chr nonzure potasch (opl. 1 10 water) gevoegd, opgekookt en onmiddellijk dairua door het zetten van het kookkjifje in koud water, weder afgekield. Bij de koud geworden vlo j'slof voege men 2 3 deeleu sterk zwavelzuur. Er ontstaat dan een fijn ?ioAKig wit neer slag. Daar de van de planten afkom stige geleaachtige stoffen als Agar- Agar, IJsl. mos, Caei'.geen enz en?., deze reactie niet geven, kan een gela- tine-toevoeging op deze wijze mei en zeker bepaald wordïn. M. t d. V. Kokos-olio als voedingsmiddel. Naar de Revue des cultures coloni- ales (door Ind. Mere.) mededeelt, heb ben de heeren Roux, Tassy en Rocca onder den naam van „végétaline", in Frankrijk een kokosolie (beurre de coco) aan de markt gebracht, welk ar tikel door hen op groote schaal in den meest mogelijk geraffinetertlen vorm berid werd. Zij wijzen er op dat de aangename smaak en de nootachtige geur van het vet in verband met zijn gering watergehalte en de afwezigheid van gistbare stikstofhoudende facto ren, het bij uitstek geschikt maken voor de keukeu ter bereiding van ge bak en dergelijke zaken, in stede van boter, oliën en andere vetten die ranzig worden bij blootstelling aan de lucht. Het vet bestaat hoofdzakelijk uit lau- rine en oleine, glyceriden die gemak kelijk verteerd en volledig geassimi leerd worden. Bovendien kan de mati ge prijs medewerken om aan deze kokosolie een. goede ontvangst te ver schaffen. M. L d. V. Vervolg Stadsnieuws. Sociëteit Vereeniging. Zondagavond werd door het Ned. Tooneelgezelschap onder directie van den heer Charles de la Mar eene buitengewone tooneelvoorstel ling gegeven in de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging." Opge voerd werd het bekende drama ,,De Roode Brug of de Nacht van den 13en November." Wij woonden slechts een tweetal bedrijven bil doch hadden ruim schoots de e-elegenheid te consta- teeren, d'at het gezelschap er wezen mag. Over 't algemeen werd goed gespeeld en dat. de talrijke aanwe zigen, die de groote zaal en de lerijen vulden, dit waardeerden, bewe.zen de luide toejuichingen na elk bedrijf. De heer Charles de la Mar als Gilbert Gauthier handhaaf de weder ziin ouden roem. De ver dere hoofdrollen waren eveneens in goede handen., doch door het niet aanwezig zijn van programma's kunnbn wij niet in bijzonderheden treden. Wij «-even der directie wel in overweging deze bij eene vol gende opvoering verkrijgbaar te stellen. Wat ons tevens opviel, was dat d'e concertzaal zich zoo uitste kend leent voor tooneel-opvoerin- gen. Wij honen het gezelschap de la Mar meerdere Zondagavonden hier te zien en snreken daardoor voorzeker in den geest van het pu bliek. In de groote zaal van het. Bronge bouw was weder een geheel ander genot te smaken Daar gaf het noodt volprezen strijkorkest van Haar lem's Muziekkorps, dir. de heen* Ch. Kriens zijn 11e Populaire con cert. Naast schoone muziek kregen wij aardige voordrachten te hoo- ren. Op het fraaie muziekprogram ma kwamen o. a. voor „Grande fantaisie d'ei 1'opera ..Cavalleria Rusticana" van Mascagni, Fantasie op Russische Volksliederen, The liberty bell marsch en andere mar- schen, welke alle zeer verdienste lijk werden uitgevoerd. Voor de humor zorgden de heer en mevr. Boekbinder en mej. Fleurette.. En zij deden dat goed ook. Vooral de liederen „Neerlandsch Glorie" en „Hoezee" wekten levendigen bij val. 't Was een. aardige avond. Naar aanleiding van de beslissing in den Hoogen Raad' gevallen betref fende het al dan niet verplicht ge bruik maken, van abattoirs, ziin er ook onder de Nijmeegsche slagers weer op eigen gelegenheid gaan slachten. Woudkoningin. Van bevriende zijde ontvingen wij over deze uitvoering het volgende: De allerliefste operette ,,de Woudko- ningih" werd; Zaterdag-avond onder leiding van den heer E. F. Bruijli steen met veel succes opgevoerd in den Haarlemschen Schouwburg, die met een groot en belangstellend pu bliek was bezet, waaronder de élite uit Haarlem. De talrijke' aanwezigen waren vol lof over het aardige spel, de keurige en frissche costumes en de schilderachtige tooneeltjes. Aan Mevr. CraandijkSchuil, die do regie op zich genomen had, komt dan ook alle eer toe. Na de eerste acte werd Mevr. Craan dijk een bloemenmand overhandigd. Verder werden met bloemstukken ge huldigd Kate, mej. A. de Kanter; Selma, mej. F. van IJzeren (sopraan 's Hage) en mej. Kruseman, die de piano-begeleiding op zich genomen had. De totale indruk van deze ope rette was zeer gunstig. De groote inspanning die de diri gent, de héér Bruijnsteen, zich voor de voorbereiding heeft moeten getroos ten, vond in het succes van den avond een volkomen verdiende belooning. Heden werd in het café van Gebr. Brinkman door de heeren D. Nieuwen- huis Zonen te Lisse een viertal exem plaren eener nieuwe Narcis geëxpo seerd, die nogal de aandacht trokken. De bloemen van deze nieuwe Narcis zijn veel grooter dan die van de ge wone poëticus oratus, ook de cup is grooter en helder rood gerand, zooals die van de gewone Narcissus poëticus. De bloemen zijn sterk welriekend. Roekeloosheid Hedenmiddag half twee waagden zich vier jongens op het broze ijs van den Heerensingel, met het gevolg dat ze er allen doorzakten. Zij werden nog juist bij tijds gered door een poli- tie-agent, die een touw uitwierp, en een werkman van de reiniging, die zich zoo ver mogelijk in den singel begaf. Door den architect J. A. v. d. Straa- ten te Amsterdam, is in het café „De Leeuwerik" alhier aanbesteed: Het bouwen van een villa in het Ooster- houtxiark onder Heemstede. Van de 14 ingekomen biljetten was dat van den heer G. Hulsebos alhier het laagst voor 14.600. Gevat. H. Güthschmidt, de chef van een der winkels van de heeren Heenk en We- fers Bettink, die eenige weken geleden met de noorderzon vertrok en een defi cit in de kas van zijn patroon achter liet, is te Amsterdam gearresteerd en Zaterdagmorgen gevankelijk naar Haarle movergebracht. Hij was na zijn vertrek te Rotterdam geweest, later naar Hamburg en Mainz gegaan en kort geleden naar Amster dam teruggekeerd, waar de politie hem vond en in hechtenis nam. Naar wij vernemen komt er meer dan duizend gulden in zijn administra tie te kort. Hij was nog maar 27 jaar opd en vier jaar bij den heer Heenk in betrekking. Güthschmidt bezocht gaar ne de races en het schijnt wel dat hij de onvoorzichtigheid heeft gehad, daar boven zijn krachten te gaan wedden. Zondag heeft de aangehoudene op het politie-bureau eene volledige be kentenis afgelegd. Daarna is hij naai de strafgevangenis overgebracht. Het feit, waarvoor hij zich thans te verant woorden zal hebben is verduistering. Stukken van den Gemeente raad B. en W. deelen mede dat blijkens rapport van den opzichter over de gas verlichting, de hoeveelheid in 1900 door de gasfabriek op wtaer geeverd gas, 3,475.031 kub. M. of 213.276 kub. M. meer dan in 1899 bedraagt. De over het aar 1900 verschuldigde recognitie beloopt alzoo f 695.00 1/2, ter wijl de gemeente bovendien zal ont vangen eene korting ad 10 voor het in dit aar ten behoeve van de gemeen tegebouwen gebruikte gas, bedragende ditmjaal eene som van f 364.39, alzoo te zamen 1059.39 1/2. In aan sluitng van hunne voor dracht in zake het St.. Eisabeth's of Groote Gasthuis stellen B. en W., naar aanleiding van een desbetreffend amen dement van den heer Cnoop Ivoopmans de volgende aanvulling voor: III b. wordt gelezen: Achter art. 3 te voegen: De in art. 2 sub. a bedoede patiënten worden eerst opgenomen, nadat het Burgerlijk Armbestuur of een zijner le den de in dat artikel bedoelde verkla ring heeft afgegeven, tenzij door den behandelenden geneesheer of den Com missaris van politie onmiddellijke op name wordt verlangd; in welk laatste geval door Regenten dadelijk van de opname bericht aan het Burgerlijk Armbestuur zal worde ngezonden. Heeft dit College niet binnen acht dagen na de opneming bevestigd dat voor geheele of gedeeltelijke kosteoo- ze verpleging termen bestaan, dan mag de ijder, ten-ware vervoer naar zijne woning, naar het oordeel van den hem behandelenden geneesheer ernstige ge volge voor hem zou hebben, in het Gasthuis niet langer kosteloos worden verpleegd en is hij in ieder geval voor de geheele of gedeeltelijke verpleegkos- ten sedert het tijdstip zijner opname aansprakelijk. B. en VV. stellen voor, krachtens de Leerpichtwet, commissiën tot we ring van schoolverzuim te benoemen, en wel voorloopig ten getale van drie. Het arbeidsgebied voor elke commissie wenschen B. en W. te waren overeen komstig de indeeling der gemeente in drie gedeelten, zooals die voor de ver kiezing van raadsleden werd vaslge- gesteld. De te benoemen commissiën mogen elk uit hoogstens negen leden bestaan. Bij aanneming der voorgestelde ver deeling zal bevatten: district I: 11 scholen voor lager on derwijs, met een schoolbevolking van pi. m. 4200 kinderen; district II: 7 scho en met eene bevolking van pl. m. 1800 kinderen; district III: 11 scholen met eene be volking van pl. 3900 kinderen. Met het oog hierop zou het ledental bepaald moeten worden. Voor district I op 9 leden, voor district II op 5 leden (ater desnoods aan te vullen), en voor district district III op 9 leden. Bij de samenstelling van de aanbe velingslijst van benoembaren, is er naar getracht daarin zooveel mogelijk vertegenwoordigd te krijgen de 4 cate- goriën van ingezetenen, in art. 22 der Leeoplichtwet genoemd. Ten aanzien van de vergaderin gen die om de 14 dagen moesten plaats hebben, advieseeren B. en W. wat district II en II betreft, daarvoor een der lokalen van een schoolgebouw ter beschikking van de commissie te stellen, en wel district II, het gebouw der eerste Tusschenschool aan de Friesohe Varkensmarkt, en in district III, het gebouw der Derde Tusschen school aan het Leidscheplein. Voor de vergaderingen der commissie in district I. zou aangewezen kun nen worden. Kamer No. 12 op het Raadhuis, aangezien: het vergader lokaal binnen het gebied der com missie moet liggen. De benoeming d'ar leden zal in gaan op 1 Maart. B. en W. wenschen eindelijk den secretaris een tege moetkoming te verleenen van hon derd vijftig milden 's jaars, alsme de jaarlijks een bedrag van 10. voor bureapbehoeften, drukwerk- ken en de door de commissie onver mijdelijk te maken kosten. Het, reglement treedt in werking on 1 Maart 1901. (Ongecorrigeerd). B&l-Misquó Zaterdagavond werd in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging het gebruikelijke jaarlijlcsche bal-maspué gegeven voor de leden en hunne dames. Het Bestuur had een nieuwen maat regel genomen, hiertoe strekkende, dat vóór het démasqué in de zaal alleen zij toegang hadden, die gecostumeerd en gemaskerd waren, daarbij uitgaande van de meening. dat een bal-masqué is voor gemaskerden en niet voor an deren. Op de gaanderij was het dien tengevolge gevuld met een groote schare toeschouwers, die vroeger in de zaal toegang hadden. Was het daardoo rwat minder vol in de zaal, er heerschte niettemin onder de dansenden een vroolijke stemming. Er was een goede Amerikaan onder, een typische boer, een schoorsteenve ger met alle hulpmiddelen van zijn vak voorzien. Men zag er tal van sier lijke dames-costuums. Verzoeken, dat ook ongecostumeer- den, evenals vroeger in de zaal zouden worden toegelaten, vonden bij het be stuur geen gunstig onthaal, omdat hel juist het deelnemen gecostumeerd en gemaskerd bevorderen wil en ver trouwt. dat de resultaten van dezen maatregel het volgend jaar in een drukker bezoek wel blijken zal. Wel werd, ook met het oog op de warmte, het demasqué een half uur vervroegd en bepaald op twaalf uur. Toen namen ook tal van toeschou wers met hunne dames aan het bal deel en werd er nog eenige uren zeer geanimeerd gedanst onder de goede leiding van den heer S. Martin. De groote zaal en de vestibule waren aangenaam en gezellig ingericht. Het was dan ook een welgeslaagde avond, al hadden er wat meer gemaskerden en gecostumeerden kunnen zijn." Wanneer men het volgend jaar meer leden, wetende dat zij anders de zaal niet vóór het demasoué kunnen binnentreden, zich een pakje en een masker aanschaffen, dan is de wensch van 't Bestuur vervuld, n. 1. aan de balmasqué's weer iets van hun vroe- geren glans terug te geven. Haarlemmermeer. Door den architect H. Rinck alhier, is onderhands aanbesteed: Het afbre ken van 2 werkmanswoningen en een boerderijtje en het bouwen van 4 werkmanswoningen aan den Sloter- weg. Het werk is in perceelen opgedra gen aan J. Sluis timmerwerk f 1139, A. Kraalt, metselwerk f 886, H. Leek, glas- en verfwerk 140. Velsen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben besloten, met ingang van 1 September 1901, het presentie geld voor de leden van den gemeente raad van Velsen te verhoogeu met 20.en alzoo te brengen op 150. IJ muiden. Woensdagavond zal de Kamer- candidatuur van den heer J. T. Cre- mer in het district Beverwijk wor den verdedigd door den heer Mr. H. Smeenge van Amsterdam. Vervolg Nieuwstijdingen. Men schrijft ons uit Koog aan de Zaan: Zaterdagmiddag 'had hier een onge luk plaats, dat betrekkelijk goed is af- geloopen. Een wagen met eenig hout beladen reed de straat langs, toen de hoepel van een der achterraderen los sprong en dit rad ineen zakte, met het gevolg, dat de wagen met het paard omsloeg. De beide personen, die op den wagen zaten, werden op den grond geslin gerd, waarvan een terecht kwam op het ijs in de Kooger Dijksloot. Geluk kig dat de boomen langs de straat den wagen keerden, anders zouden de ge volgen zeer ernstig geweest zijn. Met een paar hoofdwonden kwamen de mannen er nu af, zoodat alleen mate- rieele schade valt te betreuren, daar ook het paard blijkbaar zich niet be zeerde. De eerste geregeld verschijnende courant te Rotterdam schijnt uitge geven te zijn door den boekdrukker Joannes Naeranus in 1666. Zij droeg den naam: „Rotterdamse Zee- en Posttijdingen", die 's Dinsdags en 's Zaterdags verscheen. Papierfabrieken op Java. De reeds sedert eenige jaren bestaan de plannen ter oprichting van een pa pierfabriek in West-Java schijnen thans eene schrede nader tot verwezenlijking te zijn gebracht. Aan die te Batavia gevestigde firma Van Houte, Willeans Poppen is zoo meldt het „Batav. NbL" voor den tijd van vijftig achtereenvolgende jaren, gerekend van den dag der op richting, van de naamlooze vennoot schap, vergunning verleend om het water uit de hoofdleiding der Tjihea irrigatie-werken in de afdeeling Ban doeng (Preanger) gebruik te maken voor het drijven van een papierfabriek. Het heeft langen tijd geduurd eer de zaak in deze phase komen kon. Nadat verschillende proeven in Europa met de in ruime mate op Java aanwezige grondstoffen alang-alang-, bamboe en dergelijke waren genomen, proe ven, welke bewezen hebben, dat uit die grondstoffen mooi, duurzaam pa pier te maken is tot redelijken prijs; nadat gok zekerheid was verkregen, dat de noodige werktuigen zouden te verkrijgen zijn en de afzet voorzoover kon worden geraamd, voldoende wezen zou om het bedrijf winstgevend te ma ken, bleven twee hoofdbezwaren: het vinden van een plek, waar genoeg wa terkracht kon worden aangewend, en het verkrijgen van het vereischte werk- kauitaal. Aan het eerste bezwaar is nu tege moet gekomen, en, waarschijnlijk ook, zal het tweede binnen een niet al te langen tijd worden overwonnen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n et aansprakelijk. Van in lezond'n stuknengep'aatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. M. d. R.l In „Haarlem's Dagblad" van 18 Fe bruari komt een bericht voor, dat aan leiding zou kunnen geven tot misver stand. Beleefd verzoek ik u daarom onderstaand ter aanvulling te willen opnemen. In eene te Amsterdam gehouden ver gadering van oud- en actief dienende onderofficieren, die hunne opleiding genoten hebben bij het Instructie Bataillon te Kampen, is besloten, om bij genoegzame deelneming, ter gele genheid van het, in Juni a. s„ te vieren 50-jarig bestaan van dat Bataillon, als dankbare herinnering aan hunne op leiding, die instelling een pjassend HULDEBLIJK aan te bieden. Tot comité van uitvoering zijn toen gekozen4 oud-onderofficieren en3actief dienende onderofficieren, terwijl als Eere-voorzitter is opgetreden de heer J. W. Bellaerd van Herwijnen, Kolo nel commandant van het regiment schutterij te Amsterdam, oud-kolonel der infanterie. Dat comité heeft zich gesplitst in drie commissiën, nl. 1 als dagelijksch bestuur; 2. als militaire commissie. Deze zal uitsluitend zal beijveren bijdragen in voor het doel in te zamelen van mili tairen; 3. als burger commissie, welke zich uitsluitned zal beijveren bijdargen in te zamelen van oud-onderofficieren, die bij het Instr. Bataillon hun oplei ding genoten, ongeacht (en hier komt het op aan), of deze bij eexre z.g. mili taire vereeniging zijn aangesloten of niet; dus bij alle oud-onderofficieren van het Instructie Bataillon herkom stig. In deze commissie is ondergetee- kende benoemd. Gaarne zal hij bijdragen, kleine of groote, ontvangen van allen die in het Istructie Bataillon zien een uitne mende inrichting tot kadervorming, en van hen die van dat Bataillon aange name herinneringen hunner soldaten deugd hebben. A. C. DE KOCK, Donkere Spaarne 14. Haarlem, Febr. 1901. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Vakorganisatie» in da Zaan streek. Zaterdagavond trad voor den Bond van Cacao-i)éwerkers alhier de lieer Mendels op van Amsterdam in de „Jonge Prins", alhier. Hij begon met zijn teleurstelling uit te spreken over de slechte opkomst, geheel anders dan in Oostzaan, waar een schare van on geveer 170 personen naai- hem kwam luisteren. Zijn onderwerp was: de vakorganisatie. Spreker onderscheid de twee standen: de bourgeoisie, die alles bezit en de arbeiders, die niets dan hun lichaam bezitten, aan wie de eerste niet meer dan het noodige afstaat, om te blijven voortbrengen het arbeidsproduct. Onder die arbei ders zijn vele personen, die pogingen in 't werk stellen om zich een betere positie te verschaffen. Daarvoor is noodig de klassenstrijd. Hierin dient het wapen te zijn: de vakorganisatie d. i. de bijeenvoeging van arbeiders in 't zelfde bedrijf of beroep, strevende naar verbetering van hun lot en strij dende tegen de hun vijandelijke macht. Hierdoor wordt hun blik verhelderd, hun inzicht dieper, terwijl het hen op wekt tot het overdenken van hun lot, vooral wat betreft den arbeidsduur en het loon. De geringe opkomst moet hem toch niet doen gelooven, dat men hier te vreden is? Dat het loon hier zoo hoog is? Spreker vindt dit loon veel te laag voor een menschwaardig bestaan, 't Is toch niet voldoende dat de arbeider alleen leeft om te leven? Hij vergelijkt den arbeider met een koe. Dit dier wordt gras gegeven om melk te leve ren, zoo ook wordt den arbeider eten gegeven om werk te leveren, 't Is waar, in vergelijking met andere plaat sen is het hier beter, doch ook hier moet de arbeider zijn volle loon ont vangen. In de fabriek van De Jong is een werktijd van 's morgens 7 tot 's avonds 6 met 2 1/2 uur schafttijd. Bij Boon van 's morgens 6 tot 's avonds 7 met 2 1/2 uur schafttijd. Bij Pette is de werktijd 10 uur. Is het dan niet mogelijk, dat op alle drie fabrieken evenlang gewerkt wordt voor hetzelfde loon? vraagt spreker. Hiernaar moet men vooral trachten. Op welke wijze dit geschieden kan? Door zich macht te verschaffen en dit, door zich te or- ganiseeren. De eerste taak van de vakorganisatie moet zijn: propaganda maken, door allen in de organisatie te trekken. Dat is wel een vervelend werkje, doch men moet met taaie volharding volhouden, 't Is ieders plicht om zich daarbij aan te sluiten, want spreker beschouwt de niet aangeslotenen even schadelijk als de patroons. Beiden laten voor zich werken. Bij overwinning deelen ze mee, bij mislukking hebben zij geen schade. De tweede taak is, om de discipline er in te houden. Voor 't uitvoeren van besuiten moet er één wil zijn; men moet zich weten te onderwerpen. Het moet echter zijn een zichzelf vrijwillig opgelegde discipline.. De derde taak is het aankweeken van solidariteit. Men moet niet strijden voor bijzondere belangen, maar voor 't algemeen belang, hetwelk zich uit in het meeleven, opofferen of ondersteu nen van slachtoffers na den strijd. Dit solidariteitsgevoel moet door den drang komen. Men moet geen hooger loon aannemen, als dit een beloohing is voor het uittreden uit de vereeniging, zooals inderdaad wel gebeurt. Want dit voordeel weegt niet op tegen het voordeel, dat men op den duur van de vakorganisatie kan verwachten. Als vierde taak stelde spreker, dat niemand zich overdreven voorstellin gen maakt, van de voordeelen. Alles kan niet dadelijk in zijn eeheel verbe teren. maar men moet trachten zooveel mogelijk te verbeteren. Men moet koop manschap drijven met den patroon. Men moet kalm en bewust ten strijde gaan en zich vooral wachten voor over ijld handelen. Alles dient met koel over leg te geschieden. Als vijfde taak noemde hij het kwee- ken van vertrouwen in het hestuur. Men moet het bestuur vooral den noo- digen steun verschaffen in het ten uit voer brengen van besluiten. Spreker hoopt., dat door zijn spreken de overtuiging geriint is. dat. de vak organisatie zeer noodig is en boven dien. dat. waar men kan zeggen dat de industrie bloeit, men dit ook kan zegeen van de toekomstige vakorgani satie. Op verzoek van bet bestuur van de arbeiderskiesvereeniging spoorde hij de aanwezicren aan, zoo ze daarvan nog geen lid waren, zich daar vooral bij aan te sluiten, want nas<?t de vakorga nisatie is bet ook noodig. dat er een politieke strijdkracht is. om de macht aan de bourgeoisie te ontwringen. Burgerlijke Stand. Bevallen 17 Febr. P. M. de Nijs- Blok, z. 16. T. C. Versteeg—-Kals- beek. d. 17. D. SchutteKoster, d. A. M. Bom—van Bakel. d. J. E. Hesselsvan der Markt, d. A. Pol dermanSiffels, d. Overleden 16 Febr. M. Meer burgOudshoora, 24 j. Gr. Hout straat. 17. G. G. Lasschuit, 2 j. z. L. Vlamingstraat. J. de KlerkVel den. 84 j. Brouwerestraat. Haarlem's Dag blad verleent de| g^rootste Publi- e eitelt aan Adver- e i tentlën, bestemd gjj voor Maartein en I MARKTNIEUWS Haarlem, 18 Febr. 1901. Artikelen. Aangev. Verk. Prijs. Boter 97 KG. 97 KG. f 1.50—1.60. Biggen 14 st. 14 st. 8.12.50. Schrammen 7 st. 7 st. 13.19. Aardappelen 29 HL. 21 HL. 2. Appelen 46 HL. 37 HL. f 5.8. Peeren 21 HL. 21 HL. f 5.7. Witte tarwe f 6.605.50 70 Rog ge 5.-4.74 90 Haver f 3.50—2,95; 13 Paardenboonen 6.60 Bruine boonen 7.50. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 Febr. 1901, des namid dags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1. Mendelssohn. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Ree. en Finale. 2. Elévation A. Guilmant. 3. Preludium en Fuga J. S. Bach. 4. Andante funèbre J. Svendsen. 5. Traumerei R. Schumann. Openingskoersen. Zaterdag 16 Febr. 1901 2»/i pCt. Ned. Werk. Schuld78«/s Oostenrijk Zilv. j/j82 3 pOt. Portugal24*/? 4 pOt. Rusland 94 6de em98 4 pCt. Spanje 5 pCt. Binuenl. Mexico33»/l« 5 pCt. Brazilië Funding Lg89?/8 1V» pCt. Columbia16 4 pCt. Venezuela Cultuur-Mij. de Vorstenlanden aand. 56 Koloniale Bank aand48 Liq. Barge Moorman aand60 Ned. Ind. Handelsbk. aand85 Aand. Deli-Maatachappij Langkat Cult. Maatschappij 8enembah Maatschappij K. N M. t. Exp. Petr. br. Aand377 Moeara Enim Gew. aand155 Arkans. Constr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P. G. 8erie A en B68V» 3 pf't. Italië Spwl. 87/89 A. E551/* 3 pCt. Zuid-Italië Spwm. A. H67 Atchison Topeke Cert van aand56»/u Cert, van pref. aand. Denver Rio Grande 8pw. aand395/g pref. aand. Erie Spoor Gew. aand283/s le pref. aand55 Illinois Central Cert, van aand St. L. en 8an Franc. Gert. gew.aand 35l/t n i» v. 2 pref. aand. 631/* Miss. Kans. en Texas Aand.2lVie Louisv. Niasbvill Cert. v. aand... - N. Y. Ontario aand326/g Norf A W. Cert. van gew. aand.... 475/jo Union Pac. Cert. van gow. aand92*/8 Southern Pacific gew. aand45' 6 pCt Peru Mortg. B787/g Cert. van Aand. Pern41/* Pret171/* Prolongatie4 Artvertentlën. 7 De Heer en Mevr. RASCH Kol, betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte hun ner Dochter ondervonden. Haarlem, 16 Febr. 1901. HAARLEM SCHE Schouwburg - Maatschappij. Telefoon 579. Dinsdag 19 Februari 1901. Vereen. Tooneelisten van Amsterdam. Tooneelspel in 4 bedrijven, door JUSTUS VAN MAURIKJr. Plaatsen bespreken dagelijks van 10 tot 4. Aanvang 8 uur. Balcon f 1.25, Stalles en 1ste Loge fl.Parterre f0.75, 2de Loge 0.50, Gaanderij f0.30. Vereeniging „Volksweerbaarheid". Afdeeling HAARLEM. ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag 19 Februari 1901, des a vends te hall negen uur, in de Bovenzaal (Gaanderij) van de „VEREENIGING". Onderwerp van bespreking: Regeling der aan te vangen Schiet-en Gymnastiek-oefe ningen. Het Bestuur, Dr. P. J. MULLER, Voorz. J. J. VER WIJNEN, Secr. N.B. Trouwe opkomst wordt ver zocht. gevraagd ANEGANG 17. Esmoreit. Onderw. en 11. van Brongebouw genieten niet 50°/9 reductie op de prijzen der plaatsen, zooals abusie velijk vermeld is, maar 25"/0. De tekstboekjes worden tec zeerste aanbevolen. (KINDERMEEL.) Alom verkrijgbaar. Receptenboek gratis.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3