Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij „Haarlem'* Dagblad" van Diasdag 19 Fehr. 1901. Mo. 6411 Stadsnieuws. AATdrijküknnde van Neder land. De heer J. B. A. Saeija trad Zater dagavond als spreker op in de verga dering der afd. II van het N. O. G., met het onderwerp: ,,Het onderw. in de Aardrijkskunde van Nederland." Wan neer men met de leerlingen de woon plaats en de naaste omgeving behan deld heeft, zeide spr., gaat men over tot het voor hen onbekende. De sprong tot een kaart van geheel Nederland is te groot, daarom gebruikt men als tus- schentrap een kaart van eene provin cie. Spreker keurt het gebruik van zulk eene kaart af. In de eerste plaats toch is een provincie zooals bijv. Noord- Holland, geen natuurlijk geheel, waar door op zulk een kaart waterwegen, spoorlijnen, waterschappen, ent., wil lekeurig doorgeknipt worden en in de tweede plaats krijgen de leerlingen een verkeerd denkbeeld van provinciale grenzen. Deze mogen vroeger tijd eene groote beteekenis gehad hebben, thans hebben zij slechts administratieve waarde bij indeeling der gemeenten, kiesdistricten, enz. Om genoemde en andere redenen gebruikte spreker al geruimen tijd bij zijn onderwijs in de aardrijkskunde een kaart van het ge- heele I-Iollandsch-Utrechtsche polder land, dat een natuurlijk en hoogst eigeuaardig geheel vormt en scherp te genover de andere Nederlandsche landschappen staat. Op verzoek van vele leerlingen heeft spr. die kaart la ten uitgeven. Thans volgde een verkla ring van de werkelijk fraaie én zeer sprekende kaart. De drie grondsoorten, zand, veen en klei zijn door frissche kleuren van el kaar onderscheiden. De waterwegen zijn blauw gekleurd en zijn des te dik ker geteekend naarmate zij belangrij ker zijn. Cijfers geven de hoogte van den waterstand, en de talrijke duide lijk aangegeven sluizen gtven ons een juist idee van het verschillend peil der onderscheidene boezems en tevens van de bezwaren voor de scheepvaart in dit deel van ons vaderland. Alleen in het Merwedekanaal zijn zes sluizen. Geen wonder dat dit werk alleen meer dan 20 millioen gulden kostte. Duide lijke zwarte lijnen wijzen de dijken aan, terwijl cijfers de hoogte van eb en vloed aangeven, wat van het groot ste belang is met het oog op de water- "loozing. Spoorwegen tn trams zijn rood gekleurd, evenals de steden en dorpen. De kaart geeft een juist en helder beeld van dit voornaamste deel van ons va derland. Wij twijfelen dan ook niet, of velen zullen zich deze kaart aan schaffen. Den heer Saeijs zij met zijn fraai werk veel succes toegewenscht. Wanneer dit deel der aardrijkskun de is afgehandeld, volgt de kaart van Nederland. Ook hier weer gaat men zooveel mogelijk van het bekende uit. Zoo worden in de eerste plaats de ver schillende grondsoorten in ons land aangewezen. Spreker gaf een overzicht van de zandgronden in Drente, Over- ijsel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg. Overal dezelfde producten, dezelfde bezigheden; een arme, maar tevreden bevolking, die van den schra len grond haalt, wat er te halen is. Itogge-, boekweit- en aardappelvelden bij de dorpen, verder heidevelden met ner en daar mastbosschen en akker maalshout ziedaar de stoffage van het, landschep. Op dezelfde wijze werden ■le vemigrmden en de rijke kleistreken van Nederland behandeld. Bij de wegen in het polderland slui ten aan de groote verkeerswegen door geheel Nederland en de verbindingen met het Buitenland. Men make den leerlingen duidelijk de groote beteekenis der groote rivie ren en wijze op het verschil in water stand van Rijn en Maas. De Rijn. die 's zomers gevoed wordt door het smelt water der Zwitschersche gletschers, blijft 's zomers bevaarbaar, terwijl de Maas. die van het regenwater alleen afhankelijk is, in dat jaargetijde wa- terarmoede lijdt. Bovendien is het ver val van de Maas tusschen Maastricht en Venloo zeer groot, wat ook <le - I1 It 1 11 l u u. 45) Laat het verledene u niet ver hinderen, een schitterende toekomst tegemoet te gaan. Ik kan niets voor u zijn ik heb noch macht, noch fortuin om 11 aan te bieden en mijn hart is ook niet meer vrij. Je hart niet meer vrij riep zij doodsbleek uit, terwijl zij haar hand terugtrok. Mi in God, Ralph, aan wie heb je het dan ge schonken Vraag er mij niet meer naar. Ik weet dat uwe bedoeling goed is. U wilt het leed dat u mij aange daan hebt, weer goedmaken. Ik was wanhopig het kwam mij wreed voor u te moeten verliezen maar wat voorbij is moeten wij vergeten Ik ben niet erg gelukkig laat mij alleen mijn weg door het leven banen, en onthoud mij niet uw vriendschap. Lady Elmslie ging, met flikke rende gogen een pas achteruit vaarbaarheid niet bevordert. Daarom werd de Willemsvaart gegraven. Bij de bespreking der rivieren bren- ge men allerlei juiste begrippen van dijken, uiterwaarden, overlaten, krib ben, enz. aan. Men wijze op het ge vaar voor overstrooming en de ellen dige gevolgen van zulk een ramp. Bij de groote verkeerswegen, zoowel de waterwegen als de spoorlijnen en de voorname tramlijnen worden de steden en dorpen geleerd. Ten slotte bespreke men nog met ae leerlingen de middelen van bestaan der bevolking; waar landbouw, vee teelt, industrie of handel den hoofdrol speelt, en waarom. Met oudere leerlin gen kan men dan nog het klimaat van Nederland bespreken, dat een onderdeel vormt van het klimaat van geheel West-Europa en den verst gevorderden leerlingen zou men nog een overzicht kunnen geven van de wordingsgeschie denis van den bodem van ons vader- land. De warme improvisatie van den heer Saeijs werd met de grootste aandacht gevolgd. Een aangenaam debat ont spon zich en verschillende vragen en opmerkingen werden door den inlei der beantwoord. 't Was een aangename en leerzame avond en ieder der aanwezigen stemde dan ook met den voorzitter, den heer Prins, in, toen deze den heer Saeijs in hartelijke bewoordingen dank zeg de voor zijne leerzame voordracht. Binnenland. Naar men verneemt is H. M. die Koningin voornemens, den leden van de Staten-Generaal op Donder dag 7 Maart te Amsterdam de door beide lichamen aangevraagde audientiën te verleen en en des avonds de Kamers aan een diner ten paled ze te vereenigen. Militie-wet Ingediend door de Regeering hij de Tweede Kamer is eene tweede Nota van wijzingin op het ontwerp, houdende nadere wijziging en aanvulling van de wet betrekkelijk de Nationale Militie en van daarmede in verband staande wetten. Een aanvulling wordt hierbij voor gesteld om te voorzien in het geval dat bij de militie ingelijfden, wegens inlij ving van anderen vroeger ontslagen, opnieuw worden ingelijfd, als wanneer de billijkheid meebrengt dat de krach tens de vroegere inlijving reeds vervul de diensttijd in vermindering wordt gebracht. Voorts wordt mogelijk ge maakt den duur der verbintenis bene den 6 jaar te bepalen voor hen die voor de militie ingeschreven en voor hen die daarbij ingelijfd zijn, door den ge noemden termijn voor de vrijwillige verbintenis te doen vervallen. Andere aanvullingen strekken om vrijstelling wegens eigen militairen dienst te voor komen, wanneer de" "verbintenis voor minder dan 5 jaar aangegane vrijwilli- te voorkomen de toepassing van art. 48 der militiewet op een loteling als ge volg van een door zijn broeder vooï' minder dan jaar aangegane vrijwilli ge dienstverbintenis. Voorts wordt aan bij de militie te land ingelijfden ver gund na volbrachten oefeningstijd voor den door den minister van oorlog be paalden tijd onder dienst te blijven; in art. 127 ontheffing voor minder dan 1 jaar mogelijk gemaakt en de redac tie van art. 161, nu de inschrijvingsre gisters voor de militie op 31 Augustus van 't jaar voor goed zullen gesloten worden, gewijzigd. Neierl. verpleegsters naai Zui a-Afrika Mevrouw Wazklewicz heeftde bemid deling van mrs. Leonard Courtney in geroepen om verlof te krijgen pleeg zusters naar de vrouwenkampen in Zuid-Afrika te zenden. Mrs. Courtny zond. haar nu den vol genden brief, gericht aan Thomas Co chrane, M. P., gedateerd: Ministerie van oorlog, 8 Februari 1901. Ik heb mrs. Courtney's brief aan den chef getoond. Hij ziet er niet het min ste bezwaar in dat Hollandsche pleeg zusters worden gezonden en zal de noodige maatregelen nemen dat zij tot de verschillende vrouwenkampen in Z.~A. worden toegelaten. (w. g.) STANLEY. Mrs. Courtney schrijft er bij: ..De. ,,chef" waarvan hier sprake is, is de Commanderin Chief, zoodat er nu geen bezwaar zal zijn om uwe pleegzusters t laten vertrekken. De schrijver Lord Ralph, riep zij uit, je kunt mij niet bedriegen je hebt Claude Tracey lief, en zD zal mij wreken. Zij kan niet vergeten dat je haar uit geldzucht ten huwelijk hebt ge vraagd. Met haar weinige onder vinding is zij nog romantisch als een bakvischje, en zii weet niet, zooals ik, wat er noodig is om te kunnen leven. Zij zal jou nooit liefhebben. Waarschijnlijk niet. hernam Brandon koel, terwijl hij verrees en tegenover haar ging staan. Maar ik zie niet in wat d!at hiermee te maken heeft .Waarom zoudt gij willen dat ik wraak on dervond Ik heb u nooit kwaad ge daan? Het is uwer niet waardig,, u die zoo verstandig zijt, om u zóó door verbeelding te laten verblin- den. Ik ben niet verblind. Ik weet wat ik wil, ik ben ellendig Ik kan de woorden niet terugroepen die, ik weet dat mij vernederen. Denk je nooit meer eens aan dien geluk kigen tijd, toen ik alles voor jè was? j Zou ik dat niet weer kunnen wor-1 den in de toekomst, nu dat ik de middelen heb om je te helpen, en het zoo innig wensch? Maar Stanley is aan het Ministerie van Oor log verbonden. Miss Hobhouse is naar Z.-A. gegaan met voedingsmiddelen en kleederen, die wij bijeengebracht heb ben, en is nu in Bloemfontein. Zij helpt alleen, die in den nood zijn, zonder oderscbeid te maken in nationaliteit of politieke richting." Mevrouw Waszklewicz heeft van de Vereeniging Nederland en Oranje te Berlijn eene eerste zending van f 1200 voor het uitzenden van pleegzusters onvangen. Een huldeblijk. Eenige maanden geleden werd op 't Loo uit ambtenaren, officianten, be dienden en verder personeel van het Departement der Intendance en het Koninklijk Jachtdepartement eene commissie samengesteld voor het aan bieden van een huldeblijk aan IJ. M. en Hertog Hendrik. Het eere-lidmaat- schap werd aan den intendant van het Loo aangeboden en de heeren H. W. Bontzen en A. Bouwmeester werden ge kozen tot voorzitter en secretaris-pen ningmeester. Op voorstel van een der leden werd besloten een zestal gedenkramen te plaatsen in de Hofkapel van het Paleis, terwijl ieder raam versierd zoude zijn met- een medaillon met tekst van in goud gebrande letters. Een door de firma J. E. Kouwenho- ven en Zoon te Delft ingezonden ont werp werd, nadat Harer Majesteits goedkeuring was verkregen, gekozen en aan die firma de vervaardiging op gedragen. De gedenkramen zijn in go- thischen stijl opgetrokken. Met het huldeblijk werd Woensdag een oorkonde aan het Hooge Echtpaar aangeboden, waarvoor zich de com missie had vereenigd in de Hofkapel op 't Loo. De heer Bontzen bood met een paar gepaste woorden het prach tige geschenk aan en H. M. de Koning in en de Prins-Gemaa.l betuigden daar voor hunnen hartelijken dank. Onder de tonen van het Oude Wilhelmus ver liet het Koninklijk Echtpaar de Hof kapel. Men schrijft ons De Druivenborstlionig uit de fabriek van H. J. Koers te Zutphen en Emme rik is bereid uit zuivere, natuurlijke grondstoffen. Zij is voor ieder gestel en leeftijd aan te bevelen, als het meest geneeskrach tig en heilzaam middel tegen hoesten, heeschheid, bezetting op de borst en verdere onheilen, uit gevatte koude of slechte borst voortvloeiende. Niettegenstaande de vele middelen, welke tegen hoest en borstkwalen wor den aanbevolen, is deze Druivenborst- honig, zoo niet het eenige. dan toch voorzeker het best afdoend middel, waarbij voor bovengenoemde kwalen baat wordt gevonden. Boven dit alles is deze Druivenborst lionig bijzonder aan te bevelen tot juce bij tiet dessert en geeft tevens aan alle gerechten een veel heerlijker smaak dan suiker. Verkrijgbaar bij alle voor name Drogisten en Comestib 1 esliaiide- laren, in flacons van f 0.40. f 0.75 en f 1. Men lette er vooral op, dat alle fla cons voorzien zijn van capsule met druiventros, terwijl op het étiquet het roode kruis met druiventros, alsmede de naam van den fabrikant moet voor komen. A.oad eximens. Utrecht. Cand. theol. 2, de heer C. P. Böorsma. prop. theol., de heer J. J. van de Polbevorderd tot arts, de heer Pb. L. Taminiau. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren A. P. Gloud'emans geb. te Sovabaya J. H. van Geijt geb. te N i eu w er- Am stelen geslaagd voor hst eerste eedeelte de heeren N, van der Koogh eh K. H. Bou- man. Li et ol and sell- Afrikaanscb element in uid-*f'ika Onlangs is eene vereeniging opge richt onder den naam Vereeniging tot handhaving van het Hollandsch- Afrikaansch elementtin Zuid-Afrika," met het doel „de aandacht van de Hol landsche gelbeleggers over de wereld te vestigen op de enorme voordeelen en het groote belang, welke de Hol landsche stam er bij heeft om te zor gen, dat: a. het grondbezit in Zuid- \frika voor het IIoil.-Afrik, element aldaar behoude blijve cn niet als gevolg van den thans gevoerd wordenden ooi - g in vreemd bezit overga: b. de plotseling het wanhopige van haar smeeken inziende Ik verspil maar woördlen, ik kruip in het stof voor niets. Je bent van mij ge gaan tot één die je niet waardeert. Zoo gaat het in de wereldZij verborg het gelaat in d'e handen, en wierp zich op een' stoel neer. U moet niet zoo hard oordee»- len. Lady Elmslie. U doet er mij groot verdriet mee. Onthoud wel,, dat ik niet gezegd' heb dat uw ver moeden juist was. Ik ben heeie» maal niet verplicht te bekennen wat mij aldus doet handelen. Over een jaartje, zult ongetwijfeld mii dankbaar zijn, dat ik van uwe edelmoedigheid geen partij heb ge trokken, wanneer u anderen ont moet die u veel meer waardig zijn dan ik, d:ie met hart e-n ziel zic-h aan u kunnen geven. Vergeet deze tijdelijke halluc.ina.tie, en word weer de oude. U kunt overtuigd zijn, dat ik het gebeurde spoedig vergeten zal. en ik zal u nooit an ders beschouwen dan als een" op rechte vriendin Zwijg, zei Lady Elmslie op harden toon. Spot niet met mij ik hield van je zelfs toon ik van je heenging nog houd' ik van je, en Holl.-Afrik, bevolking in Zuid-Afrika in staat gesteld worde haar landbouw bedrijf op die gronden weder aan te vangen en voort te zetten; c. in Zuid- Afrika de Holl. Afrik, handel en nij verheid de plaats innemen van de Engelsche". De vereeniging bestaat uit Holland sche Afrikaners, welke slechts tijdelijk in Nederland vertoeven; de heeren Janson, Schutte, Boersma en Posthu mus Meyjes zijn thans bestuursleden. Een aantal Hollandsche Afrikaan- ders, die leden der nieuwe vereeniging zijn, hebben in een groot gedicht dat aan onze Koningin zal worden aange boden, hun eerbied voor de Vorstin en haar Gemaal neergelegd. De laatste coupletten luiden: „Ontvang, Vorst en Vorstinne, een reeks van zegeningen Van Hem, die 't al regeert en die U, vroeg en spa, Met de bescherming van Zijn Almagt moge omringen Tot heil van 't Hollandsch volk, ook in Zuid-Afrika! Och, dat Uw vriend'lijk hart in liefde ook blijv' gedenken Ons lief Zuid-Afrika, Gij 't felbestreden volk Uw hulpe en troost blijv' schenken Het ga dan hoe het ga. 't Zij als verwïnnaar straks of stervende op de velden Van 't dood Zuid-Afrika, De laatste be. zal zijn der laatsten van die helden: Voor Neêrlands Vrouw: gena!" Letteren en Kunst. Bij de firma W. E. J. Tjeenk Wil link te Zwolle is verschenen no. 2 van Schuurman's editie der Ned. Staats wetten, behelzende de Kieswet, bijge werkt tot Februari 1901 door den heer P. II. Jordens, hoofdcommies ter Prof. griffie van Overijssel. Na de wetsartikelen met ophelde rende noten volgen tabellen, die be trekking hebben op de kiesgerechtig- heid in verband met art. 1 en 2. der kieswet, de verdeeling in kiesdistric ten, verschillende bijlagen, modellen van invulling der aangifte, stembiljet ten, enz. enz. Het is een hoogst practisc'h boekje, zeer gemakkelijk en duidelijk en voor al aanbevelenswaard voor besturen van kiesvereenigingen, kiesrechtco mité's etc. Ten einde het publiek meer bekend tc maken met liet vivisectie-vraagstuk en de daarbij van verschillende zijden aangevoerde overwegingen, verzamel de de Ned. Bond tot bestrijding der vivgectie eenige artikelen en ingezon den stukken, zoowel van voorstanders der vivisectie als van gedeeltelijke eu volstrekte tegenstanders, welke in No vember en December 1900 in „De Tele graaf" zijn gepubliceerd. De Bond heeft het overeenkomstig de goede trouw ten opzichte zijner te genstanders geacht, ten gunste der vi visectie alleen de artikelen van medi ci op te nemen, terwijl in een slotwoord enkele betwiste punten beantwoord en het standpunt der anti-vivisectio- nisten zoo mogelijk nog verduidelijkt wordt. Deze brochure bevat dan artikelen van Dr. Wenidly, Dr. Hk. de Vries, Dr. Luchtmans, met antwoorden van den heer F. L. Ortt en een slotwoord van dezen laatsten schrijver, voorzit ter van den bond. Uit het slotwoord van den heer Ortt citeeren wij het volgende: „Als vegetariër zal ik geen vleesch eten, maar als ik slechts de keus heb tusschen verhongeren of vleesch-eten, dan zal ik dit laatste uil. ovennacht hoogstwaarschijnlijk wèl doen. Als in doodsgevaar de eenige dokter die te krijgen is. zegt dat hij slechts in één middel heil ziet, dan zal ik als anti-vivisectionist niemand veroordee- !?n. die de verantwoordelijkheid der behandeling aan den dokter overlaat. Om zeker te weten wat ik zelf zou doen, zou ik in 't geval verkeerd moeten heb ben. Zeer zeker zou ik ernstig en drin gend den dokter vragen, of hij van geen enkel ander middel buiten se rum-inspuitingen heil verwachtte.Doch als 't antwoord beslist ontkennend luid de en als de man van het vak bij mijne voortdurende weigering mij verant woordelijk zou stellen voor den dood van mijn kind ja, dan zou ik me waarschijnlijk erbij neerleggen, en mijn toestemming beschouwen als af- «redwonsen door overmacht., jij hebt je hart geschonken aair dlat koude ongevoelige kind, dat veel meer wereld'sch is dan ik 1 Z-' voelt zic.h aangetrokken tot dien liqht.zinnigen vroolijken Philip Brandon, maar nog meer, tot zijn ongelukkig titeltje z" verbeeldt zich, dat hij zich op een afstand houdt omd.at hij te veel eergevoel bezit om te zoeken wat hij behoeft, te weten.een vrouw met geld eerst lacht ze om jou, omdat je haar ten huwelijk hebt gevraagd en met een bekend hebt wat je beweegre denen daartoe v/aren. terwijl ze toch weêr rekent op je edelmoedig heid en hoo'^ dat je haar het for tuin zult schenken, dat zij dan Phi lip zou ter hand kunnen stellen. Je moet wel bedenken dat zii bij zonder vertrouwelijk met mij is. Jij kent haar niet zooals ik geen man kan ooit een koude gereser veerde vrouw doorgronden, als ze iemand lief kan hebben, dan heeft zij Philip Brandon lief. Welnu, als ze van elkaar hou den. zal ik me niet tegen hun hu welijk verzetten Claude zou een slechtere keuzo kunnen doen. Zoo als u zegt, is 't nog al moeilijk om een gereserveerde vrouw te door-. En werd mijn kind behouden, dan zou ik niet dankbaar juichen over het nut van vivisectie en serum-therapie, maar het blijven betreuren dat er geen ander kundig arts, bv. uit de school van Winternitz, bij de hand geweest was, wien ik met gerust geweten de behandeling had kunnen toevertrou wen; en ik zou hopen dat de Hoogste Liefdemacht, in Wiens oog de vivisec tie een gruwel moet zijn, het mij niet als schuld zal toerekenen, dat ik in dat oogenblik van angst en wan hoop over 't leven van mijn kind klein- geloovig was, zonder kracht om te handelen volgens mijn overtuiging van wat goed is. Maar of ik zwak ben of beginselvast ik zal blijven protesteeren tegen een geneeskundige school, die ongeoorloof de middelen bezigt ter bereiking van haar doel; ik zal blijven pleiten voor een leerstoel in hydro therapie en ande re anti-vivisectionistische richtingen aan onze universiteiten, opdat artsen, die zich vrij houden van vivisectie en hare gevolgen, meer in ieders bereik komen; ik zal blijven ijveren voor ver breiding van hygiënische begrippen en natuurlijke leefwijze, opdat het gevaar voor diphterie en croup verminderd worde en men er evenals Dr. Lucht- mans lachend de schouders mag ophalen, mijn overtuiging van hetgeen goed is, zal niet aan 't. wankelen worden gebracht door 't feit dat het ons, zwakke menschen, in onze achterlijke samenleving soms moeielijk of onmogelijk is ten volle goed te zijn. Van „Het Land van Ivruger en Steyn" door J. N. van Hesteren is verschenen aflevering 20 en 21. Tal van afbeeldin gen, o. a, van Transvalers en Vrij sta ters, van de staatsmodelschool te Pre toria, gymnasium te Pretoria, sanato rium bij Kaapstad, voorts gezichten op Ladysmith, op Est.C^-urt, op den vuurtoren en pyramide te Port-Eliza- beth, enz. veraangenamn dit prettig geschreven boekwerk. Wij bleven tot nog toe in gebreke aan te kondigen de afl. 1 en 2 van het nieu we werk van den heer Domela Nieu- wenhuis: „De geschiedenis van het socialisme". „Toen ik het socialisme in Neder land, zoo al niet voor het eerst het zou onbillijk zijn den tijd der oude Internationale weg te doen, als ware hij er niet geweest dan toch op nieuw binnenleidde, toen begreep ik hoe moei lijk het voor mij zou zijn zegt de schrijver in zijn voorwoord om schior alleen tegenover een geheele we reld, in het publiek optredende en dus het bekijk van allen hebbende, mijn standpunt te kunnen handhaven. Ik gevoelde toen, hoe het noodig was om in het strijdperk tredende, gewa pend te zijn met de volle wapenrusting der wetenschap, zooals Lassalle het eens uitdrukte en dus eiken stoot van zijn tegegpjartijder te kunnen afwach ten zondërt vrè^s, .om uit het zadel te wnrdeïTgêVvófpenL "En" vóórdat, ik het dus waagde om in het publick op te treden, had ik mij in stilte voorbereid. Elkeen die een grootsche taak aan vaardt, zal goed doen zich veertig da gen lang af te zonderen in de woestijn, d. w. z. zich eerst voorbereiden. Wel nu, dat deed ik en ik verdiepte mij in de werken onzer groote voox-gangers en verzamelde van alle zijden bouw stoffen. Eerst daarna trad ik op. Dit heeft het mij mogelijk gemaakt een werk als het gegevene samen te stel len, want men zal toch zeker wel le vendig begrijpen, dat het mij, te mid den van den strijd staande, onmogelijk zou zijn geweest nu een dergelijk werk te vervaardigen. Ik had echter mijn bouwmateriaal bijeen, ik had het slechts tc ordenen en te schikken." Dit werk zal verschijnen in 2 deelen beslaande ongeveer 60 70 vel druks 12 1/2 ct. en tal van portretten be vatten. Deze eci-ste afleveringen geven een afbeelding van Mozes, naar hel beeld van den wetgever, voorkomlnd op den Mozesput te Dyon, uitgevoerd tus- scheix 1395 en 1401 door Claus Sluier. Verder zullen onder de portretten, naar kunstwerkexx, zeldzame afbeeldin gen enz. gereproduceerd, nog voorko men: Busten van Plato, Jezus, Tho mas Morus, Campanella,Thomas Mün- zer, Jan van Leiden; Fourier, Robert Owen, Fichte, Carlyle, Paus Leo XIII, Kardinaal Manning, Lassalle, Engels, Marx, Proudhon, Liebkneeht, Bebel, Elisée Reclus, Bakounin, Kropotkin, generaal Booth, Jaurès, Guesde, Wil liam Morris, Ruskin, Tolstoy, Spen cer e. a. gronden, en ik moest u daarom dankbaar zijn. voor uwe inlichtin gen door mij hare confidenties m.ee te deelen. om niet te snreken van verraden. Hij kon niet nalaten haar dezen steek te geven, terwijl hij haar strak aankeek. Laat mij alleen, riep Ladly Elmslie, terwijl ze opstond met flikkerende oogen, haar gelaat bleek van woede. Meer kan ik niet verdragen verzin een excuus om moi-gen hier van daan te gaan. Ik hoop je nooit meer terug te zien. Brandon nam ziin hoed maakte een diepe buiging en verliet zwij gend de kamer. Hij was zeer ver stoord. Daar hij natuurlijk liefst wilde vermijden iemand te ontmoe ten vóór hij zijn gedachen bij el kaar had, .wandelde hij naa? li meergemelde visschersd orp j e Dat Lady Elmslie zoo'n bekenten nis gedaan had, verbaas ie hem,. Hij was zoo ten eenenmale genezen van zijn voormalige gunntige ge voelens jegens haar, dat vij niets gemerkt had van haar teedere ge voelens jegens hem. Haar uitbars ting had hem beschaamd en ge schokt, en hij zou medelijden met Sport en Wedstrijden. De wielerbaan in de hoofd- stad. Over de Amsterdamsche wielei-baan wordt door de „Fiets" nog het volgen de verteld De nieuwe standplaats van de baan is, zooals men weet, aan den Zeebur- gerdijk. Tegenover de brug naar het abattoir bevindt zich het Hotel en Café „Zeeburg", waarnaast, aan den kant van de Oranjesluizen, de baan in do lengte komt te liggen. Het café, even eens aan de maatschappij toebehoo- rend, wordt dan de toegang tot de wie lerbaan. Deze komt te liggen met de verhoogde tribune naar den Zecbur- gerdijk toe, om inkijken van den dijk af zooveel mogelijk tegen te gaan. De inrichting blijft dezelfde als vóór de overplaatsing. De lenget zal 333 1/3 meter blijven bedragen en de baau zelf van hout, daar de hooge kosten de maatschappij terughielden van een vergrooting of verandering van hout in cement. Hot geheel zal dan aan den meestbiedende verpacht worden, waarvoor zich nu al eenige liefhebbers hebben aangemeld. Bij de reconstructie heeft de maat schappij evenwel het goede voornemen om eerst te confereeren met eenige wel bekende Amsterdamcshe renners, die veel op buitenlandsche banen gereden hebben, ten einde zooveel mogelijk de bochten, waar vooral voor lange af standen nogal over geklaagd werd, zoo gerieflijk en gemakkelijk mogelijk te maken. Bovendien hangt het nog in het onzekere, of de baaix gedeeltelijk overkapt zal worden, ja dan neen. In dien het wèl gebeurt, bestaat het voor nemen, om de overkapping los te ma ken, zoodat na een wedstrijd de scner- men kunnen opgehaald woi'den ter voorkoming van vernieling door storm als anderszins, waarvan de overkap ping der vorige baan zoo duchtig te lijden had. De maatschappij is ook nog in con tact getreden met een heer in Boskoop, die zeide een middel gevonden te heb ben, waardoor de inrichting van de baan zóódanig zou worden, dat ze zelfs zonder wielerwedsti'ijdeu tóch publiek trok. Wegens de te hooge kosten zijn de ondei handelingen evenwel afge sprongen. Het terrein aan den Zeeburgerdijk is op twee manieren te bereiken. Aller eerst natuurlijk over den Zeeburgdijk, Mauritzkade ofCzaar Peterstraat maar verder ook, komende met de tram Dam Linnaeusstraat. door de le van Swin denstraat, over het station Muider- poort en dan langs een nog in aan bouw zijnde straat naar den Zeebur gerdijk. liet zal evenwel niet zoo heel lang meer durexx misschien dezen zomer a] of de electrische tram naar het abattoir loopt en brengt u tot vlak vóór de baan. De aldaar overal gepro jecteerde en reeds hier en daar in aan bouw zijnde straten beloven trouwens spoedig betere en overvloediger wegen te zullen vormen om het sporttexrein „Zeeburg" te kunnen bei-eiken. Tuf-Tuf. Tc Parijs opei-eert op het oogenblik een dievenbende, die zich speciaal ge wijd heeft aan het automobielvak. De leden hebben het voornamelijk gemunt op automobielen met gloeibusontstc- king, waarvan zij met verbluffende handigheid de platina gloeibuizen we ten te verwijderen. En daar zoo'n pla tina gloeibuisje al gauw een vijftig francs kost, begrijpt men licht dat de chauffeurs, die van het kunstje heb ben gehoord, zich met zorg tegen der gelijke operaties in acht nemen door hun rijtuig nimmer zonder toezicht te laten cn de huisjes, door het aanlaten der branders, steeds gloeiend te hou den. (De Kamp.) ^3 W orstolen. Het kampioenschap van Europa in het worstelen, te Rottex-dam gehouden, is gewonnen door den heer W. Zim merman van Amsterdam. HondeD sport. Op de Donderdag te Londen gehou den tentoonstelling is een terrier, inge zonden door mej. J. Hulscher te Am sterdam, bekroond met den 3en prijs. Deze hond zou stellig den len prijs hebben gehad, wanneer hij niet den naam droeg van „Generaal De Wet". Men kon hem ixaluurlijk niet wcige- i-en; men moest zijri naam in de cata logus afdrukken, maar de resulta en van dien naam bleven niet uit. haar gehad hebben ja diep me delijdenals zij Claude niet zoc heftig had: aangevallen. Toen zij dit deed, wist Ladv Elmslie zelf niet, wat haar daartoe bewoog. Zij vermoedde niets van de intieme verhouding die ontstaan was tusschen, hem en zijn pupil en die 't gevolg was van hun we derzijds elkaar begrijpen. Brandon geloofde lang niet alles wat zijn ..oude liefde" van Claude gezegd had, maar dat zij zich aangetrok ken voelde tot zijn neef was hoogst waarschijnlijk dat zij hem be schouwde als een eerzuchtig be daard man die rechtvaardig en goe dig genoeg was om vertrouwd te wordenmaar wien zij niet kon liefhebben, was nog waarsehijnïij ker. Dat zij gesteld was op een ti tel en op weelde geloofde hij niet. Misschien was ze wat koud van natuur en koud voor liefde, daar over kon hii niet oordeelen. Als dit zoo was zou het een hel op aar de zijn om haar echtgenoot te we zen, want hij wist maar al te goed' dat slechts oprechte liefde, het in nig verlangen naar haar dat zijn ziel vervulde, kon bevredigen. Wat leek zij bleek, klein en een-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5