NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. 18e Jaargang Woensdag 20 Februari 1901. No. 5412 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1-20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1-65 Afzonderlijke nummers0.02f£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ n de omatreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak big de Turfmarkt. Telefoonnummer <ler Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31blt Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 20 Febr. bevat o. a. Hoe volgens de Engelscben de Wet in het nauw zit. Het huwe lijk van Paul Deschanel. Een inter view met Paul Kruger. Wibaut over Coöperatie Vergaderingen van Nut, Nijverheid en Tuinbouw. Lezing van den heer J. B. A. Saeys. Politiek Overzicht. Nu toch eenmaal De Wet wordt achterna gezeten door drie kolom- nes en verteld is, dat bijna zijn ge heele convooi te pakken is geno men. moeten de correspondenten der Èngelsche bladen den toestand van De Wet blijkbaar zoo benard! mogelijk voorstellen. De „Times" verneemt uit Naauw- poort, d;at Plumer's woudloopers sedert drie dagen Christiaan De Wet achtervolgen. Ongelukkig voegt het blad er bij belemmeren overstroomingen de bewegingen dier troepen in het zuiden van de Kaapkolonie terwijl de Oranjeri vier zoo sterk wast. dat Bruce Ha milton De Wet niet in den rug kan vallen. Zoo heel hard loop en die Woud loopers dus niet. Maar, wonder boven wonder, ze kunnen De Wet niet krijgen, dlie oolijke woudloopers van P turner, en weten toch te berichten dat zijn troepen gansch uitgeput zijn. Twin tig gevangen Boeren hadden lom pen aan 't lijf. ze^een ze, terwijl de anderen geestelijk en lichame lijk in niet veel beter conditie ver keer en. 't Is grappig dat de „Times", waaraan het bericht van die uit putting gezonden werd. uit Kaap stad verneemt dat De Wet er in ge slaagd is, tien ossenwagens over den KimberLeyspoorweg te bren gen. De Boerencommandanten, al dus luidt dit telegram verder, die in verschillende deelen van de Kaapkolonie optreden, blijken door renboden in geregelde gemeen schap met elkaar te staanzoo krijgen Kreutzinger en Scheepers in 't Murraysburgsche rechtstreeks bevelen van De Wet. Deze laatste moet, alvorens de kolonie binnen te treken, verboden hebben, buil te maken desondanks ontvangen de Kaapsche Boeren hem slecht omdat zij gelooven dat de inval al leen gedaan wordt om hen te straf fen. Veel volgelingen van De Wel moeten weggeloopen zijn ten zui den van de Oranjerivier, zij waren meerendeels met Lee-Metfords ge wapen d'. Men zegt dat de Boeren-comman dan,t Fourie. alvorens zich aan te sluiten bij De Wet, 6000 Lee-Mei fordpatronen en 1200 pompon-pre jechielen ten. zuiden van de Oran jerivier heeft opgegraven. Zoolang de berichten nog zóó te* genstrijdig zijn zullen we ons maar niet ongerust maken, ook niet over hetgeen d'e ..Daily Mail" verkon digt. nl. dat De Wet nu heusch en waarachtig omsingeld is. en dat tal van Boeren-corpsen in de Kaapko lonie te vergeefs trachten zich met De Wet te vereenigen. Hetzelfde blad verneemt uit Lis sabon d'at de te Lourengo Marquez opgesloten uitgeweken Boeren in opstand' gekomen zijn en vruchte loos gepoogd hebben te ontsnap pen. De overheid heeft zeven bel hamels gepakt en aan boord van de Albuquerque overgebracht. Uit Sydney verneemt de ..Daily Mail" dat de premier van Nieuw- Zuid-Wales Milner verwittigd heeft, dat de regeerinsr van Nieuw- Zuid-Wales moet weigeren aldaar aanwerving toe te staan voor de Zuiid-Afrikaansche politie. De ko lonie meent genoeg voor het moe derland ter zake van Zuid-Afrika, gedaan te hebben. Dus dan toch én te Lourengo Mar quez, én in Nieuw-Zuid-Wales blijk baar roering en beweging ten gun ste van d'en Boeren-strijd. Buitenlandsch Nieuws. D8 dief tal bij dr. Leyds. De koffer die in de woning van Dr Leyds is gestolen, was een koffer dooi- zijn dochter üit 's Gravenhage gezon den. Hij bevatte linnengoed, kleederen en sieraden. De koffer is opgehaald uil het kanaal en hield toen nog slechts enkele zakdoeken in en een etui met het opschrift „Pretoria". Een interview met P«.ul Kruger. Mevr. Emile Luden, een Èngel sche dame. heeft een interview met Paul Kruger gehad en dat in Pall Mall Magazine" gepubliceerd en 't volgende is er aan ontleend „Vindt u het niet vreeselijk te worden bedolven onder de bloe men en linten, terwijl uw ziel krimpt van droefheid?" „Ik geef niet om de bloemen. De menschen., die ze mij „zenden meenen het ongetwijfeld goed, en k ben .hun zeer dankbaar, maar im de bloemen zelf geef ik niet." Hij sprak "deze woorden uit met en- gebaar, waaruit men kon zien, toe het feestelijke, het opzichtige /an- zijn bezoek aan Europa hem noe maakt en ter neer drukt. „Wenscht gij u niet vaak terug n uw land-, voornamelijk dan wan- ioer gij niets vindt dan feesten en aooie woorden in Europa?" Toen zag hij mij eenige oogen- hikken aan en groote smart kwam n zijn oogen. ..Ik ben oud", zoo prak hij op droeven toon ..ik kan niet meegaan op commando, zooals president Steyn. Misschien kan ik hier althans van eenig nut zijn." Sprekende van zijn vrouw zeide Kruger„Ik heb medelijden met haar" en deze woorden gingen ver gezeld van het karakteristieke bree- de gebaar: ..ik heb diep medelij den met haar. maar nog veel meer met het Land." „Mijn vrouw heeft haar kinder ren zes heeft ze nog bij zich en de Engelschen zijn vriendelijk voor haar, zij hebben haar gelaten in haar huis. Maar het landhet land En toen werd zijn stem plotse ling verstikt, en zijn oogen werden verduisterd door tranen. „Twee van mijn zonen zijn dood" ging hij voort, de oogenblikkelijke zwakheid overwinnend, en toen voor de eerste maal vlug sprekend al-s om zijn ontroering te verber gen: „Zij stierven op het slagveld. Twee zijn gevangen, een op St. He lena. de ander op Ceylon. Ik ge loof d.ït er nog twee dood zijn want ik heb sedert twee maanden niels van hen vernomen, en ik weet dat zij in het heetst van het gevecht waren. Maar nog een-en-dertig zo nen en kleinzonen van mij zijn nu nog in het veld. Maar ik kon niet mee gaan op commando dat kón ik niet." En toen vielen zijn groote oogle den voor een oogenblik voor zijn vermoeide, zieke oogen en hij zei- de „Ik heb in geen zestien dagen iets van mijn vrouw gehoord maar er zijn zes kinderen bij haar. 'ij is niet'te beklagen althans niet zoo zeer als het Land." Kruger zeide nog, dat het Land had aangeboden in een week meer hervormingen, dan een ander land zou hebben tot stand gebracht in veertig jaren dat het aan Engeland op alle punten had gegeven „bijna, het alleruiterste", maar dat „aller uiterste" werd aangegrepen als het struikelblok. Kruger verklaarde, dat een En- gelsch telegram onder weg was, j waarin werd gezegd, dat niets dan geweld' zou baten, toen de Èngel sche staatslieden nog met hem in onderhandeling waren. „Engeland wilde alles monopoli- seer.en en zii hebben al onze mono polies, maar zi' kunnen niet heb ben het monopolie der vrijheid. Onze vrijheid kunnen zij ons niet ontnemen." Omtrent de toekomst schrijft mevr. Luden Wat is'voor hem weggelegd? Zal hij blind' en doof worden, en zal hij in treurige jaren van een twee de kindsheid roepen om „gerech tigheid?" Zal hij, gelijk Mozes, sterven in het gezicht van het be loofde land met de arbitrage, hem als muziek in de ooren klin kend en een vrij en gelouterd Transvaal aan zijn voeten Zal hij terugkeer en naar Preto ria en weder president zijn, met een verschrikkelijk verleden ach ter zich, en een versterkt geloof in de aardsche straf van God? Het huwelijk van Paul Deschanel. Het huwelijk van Paul Deschanel. den nog jeugdigen voorzitter der Fran- sche Kamer, heeft onder geweldig veel belangstelling plaats gehad. Reeds van 's morgens negen uur bestormden dichte drommen menschen de kerk en toen tegen tien uur de genoodigden kwamen, was er geen doorkomen aan. Herhaaldelijk moest de groote politie macht. handelend optreden. Het tram- en omnibusverkeer op den Boulevard St. Germain moest geheel gestopt wor den. Duizenden en duizenden stonden op de trottoirs achter een dubbele haag agenten. Te elf uur gingen de deuren van de kerk open en een half uur later was in het immens groote kerkgeb raw zelfs geen plaats meer over. Om ongelukken te voorkomen, moest men oogenblik- kelijk den hoofdingang sluiten, waar bij zich duizenden en nog eens duizen den hadden opgepakt in angstig ge drang. Zóó hevig was het gedrang, dat toen te half twaalf de ouders VcCn den heer Deschanel kwamen aanrijden, zij on mogelijk door de foule konden heen dringen en weer in hun rijtuig terug moesten totdat er ruimte was gemaakt. De huwelijksvoltrekking heeft op verblindend luisterrijke wijze plaats gehad. Het geheele schip van de kerk was versierd, terwijl het koor een reusachtige corbeille geleek. Schitterend zijn de cadeaux geweest, die het jonge paar aangeboden zijn. Zoo heeft o. a. president Loubet, een theetafel aangeboden, die een meester werk van decoratieve kunst moet we zen. Alsremeene berichten. De Fransche regeering overweegt de invoering van halve-stuiversstukken Tot dusver is, zooals men weet, de kleinste Fransche pasmunt de sou, waarvan het gevolg is dat vooral de kleine man, die door zijn beperkte middelen wordt genoodzaakt tot in koop van zoo gering mogelijke hoeveel heden dikwerf zijn inkoopen een hai- van stuiver te duur betaalt. Gelijk te verwachten was is de anti- semietische candidaat Max Regis bij de herstemming in het elfde Parijzer arrondissement gevallen. Zijn tegen stander, de socialist Allemane, werd met 4255 stemmen gekozen. Max Regis vereenigde 3347 stemmen op zich. CHINA. Het corps diplomatique kwam heden morgen bijeen om het antwoord van China betreffende de bestraffing van schuldige ambtenaren te overwegen. De gezanten waren van oordeel dat het antwoord onbevredigend is en be- sloten hun oorspronkelijke eischen te handhaven. De Times-correspondent te Pe king seint weer eenige nieuwe an nexaties der verbondenen. In een gecombineerden krijgsraad jyas de wenschelijkheid bepleit van het bouwen van een internationale ves ting langs het keizerlijk paleis. Al le gebouwen, die zich bevonden tusschen de legaties en het paleis zouden dan moeten verdwijnen. Men is reeds begonnen met de Chineesche woningen die daar hu gen te ontruimen. Frankrijk en Duitschland hebben een flinken lap grond in beslag genomen. Ita- lië heeft zich meester gemaakt van een deel der tuinen en gebouwen der maritime douanen. Onder zulke omstandigheden is het niet te verwonderen als het hof er de voorkeur aan geeft te Sjen Si te blijven. Mejuffrouw Vera Gelo, de vrou welijke studente die op Prof. De schanel den vader van Paul De schanel heeft geschoten, heeft, nu ze volkomen genezen is van haar ze nuwachtigheid, verklaard, dat ze niets meer zal uitlaten dan hetgeen ze reeds gezegd heeft. Stadsnieuws. Haarlem, 19 Febr. 1901. "Weten en Werken. De heer J. B. A. Saeijs had tot on derwerp voor zijne lezing in „Weten en Werken" Maandagavond gekozen: „De bevolking van Europa", meer in het bijzonder met het oog op het ka rakter der verschillende volken. Bijna alle Europeesche volken be- hooren tot het Kaukasische ras. Dit ras wordt weer verdeeld in Hamieten, Semieten en Indo-Europeanen, terwijl de laatsten weer in de 4 groepen Kel ten, Romanen, Germanen en Slaven ingedeeld zijn. Spreker behandelde achtereenvol gens deze 4 groepen. De Kelten waren vroeger over geheel West- en Middel-Europa verspreid. Langzamerhand zijn zij naar de uiter ste westhoeken van Europa terugge drongen. De Breyzards in Bretagne, de Schotten en de leren-zijn er de laatste overblijfselen van. Spreker schetste den ellendigen toe stand van het iersche volk, waar de grond onder de Èngelsche veroveraars is verdeeld en de inwoners thans hun ne vroegere eigendommen moeten pachten; terwijl die pachters dan nog dikwijls door tusschenpersonen op schandelijke wijze werden uitgezo gen. Uit geen land heeft dan ook zulk een sterke landverhuizing plaats als uit Ierland. Tot de Romaansehe Staten behooren Spanje, Italië en Frankrijk. De oorspronkelijke bewoners van Spanje waren de Kelten en Iberiers. i at er kwamen er de Karthagers en na de groote Punische oorlogen werd Spanje een Romeinsche provincie. De bewoners werden geromaniseerd en noch de Gothen, noch de Mooren, die later het schiereiland veroverden, kon den daarin verandering brengen. Door den strijd tegen de Mooren zijn de Spanjaarden dapper, trotsch, religi- eusch geworden. Men beschouwde den oorlog als een heiligen oorlog; waar door ook geloofshaat in geen land zoo sterk werd als hier. Spanje is het va derland der inauisitie. Een andere slechte eigenschap van den Spanjaard is zijne traagheid. Spanje, de machtig ste staat van Europa in de 16de eeuw is thans een mogendheid van den 2den rang. Ook in Italië en Frankrijk zijn de taal, zeden en gewoonten der Romeinen zoo diep doorgedrongen, dat ook deze landen Romaansch hieven, zelfs ondanks het feit, dat het Ger- maansche volk der Franken de be- heersehers van Gallië werden, dat sinds dien tijd Frankrijk heette Het karakter der Franschen lijkt nog in vele opzichten op dat der oude Gal liërs of Keilen. Zij beminnen den oor log, zijn dapper maai- niet taai en be zonnen. Bij den eersten aanloop moet alles gewonnen zijn. Hun wispelturig heid, zin voor weelde, hunne smaak, hun redenaarstalent, dat alles stemt volkomen overeen met de beschrijving die de oude Romeinen ons van het karakter der Kelten gegeven hebben. De Germanen verheugen zich in grooter bloei dan de Romanen. Scandinavië, Engeland, Nederland, Duitschland en een deel van Oosten rijk, zijn de Germaansche staten. In Scandinavië is het Germaansche type het zuiverst bewaard gebleven. De Èngelsche bevolking is zeer ge mengd. Engeland werd achtereenvolgens be woond door Kelten, Romeinen, Ange- len en Saksen, Noormannen enz. Geen wonder, dat de Èngelsche taal een samenraapsel van verschillende talen is. ofschoon het Germaansche karakter den grondslag vormt. Door de afzonderlijke ligging heb ben zich in Engeland middeleeuwsche zeden gehandhaafd. Er zijn strenge zedewetlen en onder vormen waaraan men zich gaarne onderwerpt, om des te doller uit te pakken, waar die voor schriften ontbreken. Engeland is daar om het land dor zonderlingen. Ook heeft de Engelschman slechts oog voor zijn eigen land. De geschie denis en geographie van een ander land laat hem koud, behalve wanneer zijn voordeel er mee gemoeid is. Zijne deugden, zijn energie en huise lijkheid, sport en lichaamsbeweging, staan in hoog aanzien. Door sterke voeding zijn de Engelschen een krach tig volk geworden. Engeland heeft de beteekenis zijner ligging begrepen. Het is de eerste staat ter zee geworden. Thans is echter zijn roem wel aan het tanen. Geen volk is in de laatste dertig jaren met zulke reuzenschreden voor uitgegaan als het Duitsche volk. Handel en nijverheid wedijveren voor een deel met Engeland en Ame- Feuilleton. Je bedoelt toch heusch niet Mijnheer Brandon. Ja, natuur lijk. Ik zag het n.b. al den eersten dien besten dag dat hij kwam, of schoon ik moet zeggen dat zij over het geheel voorzichtig was, maar haar oogen kom zij niet bedwingen. Het is vreemd dat het nooit bij mij is opgekomen. Neen, dat zal ook wel niet. Dat is ook niks voor jou. Maar, Kate, Lady Elmslie is altijd! zoo aardig geweest. Waarom zou zij mijnheer Brandon beletten veel bij ons te zijn? O, Claude, ik kan het nooit verklaren, maar ik voel het alleen, Het zou mij zoo spijten mijnheer Brandon te moeten verliezen, als hij mijn voogd was. Ik zou alles in het werk stellen om het te verhin deren 1 Hij is zoo aardi" ik geloof heusch dat, als hij zich tot mij aan getrokken voelde ik bedoel m:: het hof maakte, ik dolveel van hem zou gaan houden. Maar hij denkt er absoluut niet over, en ik ben er niet het meisje naar, om weg te kwijnen, omdat mijn liefde niet beantwoord wordt. Ik vind hem o zoo veel aardiger dan vroeger, en ik zou niet graag zien dat hij Lady Elmslie trouwd'e. Waarom niet, Kate. Het zou juist een. geschikt huwelijk voor hem zijn. Hu moet een verstandige vrouw van d'e wereld' hebben. La dy Elmslie zou hem in veel kunnen helpen. Wel, ik had een ander plan netje bedacht. Maar kom, lieve, nu is het genoeg geweest, dank je wel! Ga jij nu zitten, ja, je moet, want zelf kun je 't nieten Kate sprong op, dwong Claude om op haar stoel plaats te nemen, en bewees haar dezelfde diensten. Kort daarop zei de zij Het zal mij benieuwen of het Sir Philip bevalt in Hongarije. Ik denk van wel. als hij er veel kan. jagen en zich kan amusee ren, hernam Claude. Ik zou toch wel d: Clau de, dat hij ook zonder dat kan be staan Ik geloof niet, dat hij _het ooit geprobeerd heeft. Hij is, dunkt mij, niet beter of slechter dan andere heeren, die niets te doen hebben en volop geld bezitten, hernam Katg, Of wij hem ooit terug zullen zien Ja, natuurlijk. Daar ben ik van overtuigd, Ik niet., zei Kate fluisterend. Toen. na een pauze, ging zij op op gewekter toon voortZou Mama te bewegen zijn volgenden zomer naar Parijs te gaan.? Ik heb altijd zoo verlangd Parijs te zien. Ik wil er ook graag heen, riep Claude uit. Laat ons zien wat w'; kunnen doen. En met veel enthousiasme bespraken zij alles, totdat Kate eindelijk uitriep Nu kan ik heusch mijn oogen niet langer openhouden, goeden ^nacht dus. Claude stond' op en gaf haar een kus, wat zij niet vaak deed. Wat; er ook gebeurt., wij zullen altijd goede vrienden blijven, hoor beste,1 of je trouwt of niet. Ja. zeker, hernam Kate slape-' rig. Maar wij zullen beiden aar dige mannen trouwen, en altijd hij elkaar in de buurt blijven wonen 1 Ga jij nu ook gauw naar bed. Het is zeker al bij twaalven. Maar Claude zocht nog even haar hoekje bij het raam op, voor zij zich ter ruste begaf. Kate's opmerkingen hadden haar allerlei kleinigheden weer voor den geest geroepen, waarop zij vroeger weinig aeht had geslagen, maar waaruit haar nu duidelijk bleek dat Brandon's „oude liefde" nie mand anders was dan Lady Elms lie zelf. Den volgenden dag was het prach tig helder weer. Spoedig na het ontbijt, ging het gezelschap uiteen om aan de verschillende bezigheden te gaan. Hoe ver kun jij wandelen, Claude vroeg Brandon een half uurtje later, toen zH in het dal wa ren en de bruischende rivier vóór zich zagen stroomen. O, een heel eind, heelemaal tot boven op dezen berg. en dan weet ik een' korten weg terug. Heel goed, en onderweg zul len wij zeker wel een plaatsje kun nen vinden om uit te rusten. Het is hier schilderachtig, ma^r toch nW, zoo mooi als die ra vijn waar ie mij langs gebracht hebt op Becksdale. Ik denk nog dikwijls aan dien verrukkelijken tocht. Ja, dat was heerlijk, hernam Claude, zoo koel als zij kon. Zij deed allen best om zich zoo gewoon mogelijk voor te doen, maar toch haperde er nog iets aan. vond Bran don, hoewel hij er geen nadere ver klaring van kon geven. Zij waren halverwege gekomen, toen zij wat rustten op een' omge vallen boom. Waar blijft nu de greek die ik zou krijgen vroeg Claude, terwijl zij hem lachend aanzag. Ik wou juist beginnen, her nam hij zacht. Maar de preek handelt over mij zelf, Claude. Zooveel te beter. Laat ons ver der wandelen. Wil je mij eerlijk op een paar vragen antwoorden? Als ik kan, ja. Voorzichtige juffer. Welnu, morgen ga ik naar Devonshire, waar ik logeeren moet bij Lord S„ dien ik al heel lang ken. Hij zegt dal hij plannen met mij ie bespre ken heeft. Nu heb ik ui-, het een en ander begrepen, dat hij mij misschien buitenslands zal zenden. Dat is heerlijk voor jou, niet waar? Ja, als het goed gaat. Nu, dat z&l wel, Ik wil het hopen. Maar zeg mij eens, Claude, vind' je dat ik mijn plicht verzaak, als ik je oom vraag voortaan voor jou te zorgen Neen, zeker niet, Waarom zou ik je tot last zijn? Maar, buiten dien. denk je. niet dat ik voor mij zelf kan zorgen Misschien Maar wenscheliik vind ik het niet. Claude, ik heb iets, dat ik maar niet uit mijn hoofd kan zetten. Ik verbeeld mij dat je veranderd bent. dat je mij minder ve-rtrouwt dat er iemand of iets tusschen ons is gekomen Wees eerl"k Claude, je vertrouwt je voogd toch Geheel en al, riep zij uit. Kun je daar nog aan twijfelen? Je bent goed en vriendelijk voor mij geweest. Ik ben niet ondankbaar. Spreek niet van ondankbaar I Wat ik je vraag, is je vertrouwen. Nog een jaar lang berust je lot in zekeren zin in mijn handen, en in alles wat jou geluk bevordert;

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1