Barteljorisstraat 23, Geprepareerde Natuur Palmen. jika. In kunstnijverheid steekt het 'Frankrijk naar de kroon. Dit is een gevolg van het Duitsclio volkskarakter en den hand, die de Duitsche staten tot een eenheid vonnt. Terecht noemen de Duitschers dan ook de laatste helft der vorige eeuw de eeuw van Bismarck Aan dezen reus toch is het gelukt die eenheid tot stand te brengen en daar door Duitschland groot te maken. Van de Slaven is het hoofdvolk de Russen. Ook de Serven, Bulgaren, Polen. Szechen en Ruthenen behooren tot deze afdeeling. Het panslavisme beoogt al deze volken tot een eenheid te vereenigen. Langen tijd vormde Rusland een overgang van de half beschaafde tot de beschaafde staten. Sedert de af schaffing der lijfeigenschap in 1862- is de bevolking hard vooruitgegaan. Een Rus is vriendelijk, verdraagzaam, zachtmoedig en gastvrij, maar heb zuchtig en diefachtig. Zijn trouweloos heid en wreedheid kunnen beschouwd worden als een uitvloeisel van de sla vernij, waaronder hij zoo lang heeft gebukt gegaan. Rusland is nog steeds een staat in wording, maar het gaat verbazend vooruit. In de politiek speelt het reeds eene groote rol, en zoo zien wij dat de Kelten hun tijd gehad hebben, de Romanen achteruitgaan, de Germanen op het toppunt van hun bloei zijn ge komen en dat de Slaven wellicht het volk der toekomst zijn. En hiermede eindigde spreker zijn hoogst belangwekkende voordracht; het langdurig applaus der mannen van „W. en W." was zijn welverdiend loon. Nijverheid. In het departement Haarlem van de Nederl. Maats, ter bevordenirg van Nijverheid trad Maandagavond de heer Jlir. Mr. H. Smissaert van den Haag op als inleider over de voorge stelde nieuwe tariefwet, naar aanlei ding van twee vraagpunten, riie door het Hoofdbestuur ter Behandeling aan de departementen zijn oogegeven. Spreker ving aan met een historic! I. overzicht van onze tariefwetgeving, ging het continentaal stelsel nu en gaf een overzicht van de proefnemingen door verschillende regeeringen in ons land gedaan met tarieven, die zoowel den handel als de nijverheid trachtten te behagen en die niet slaagden. t"t dat in 1845, 1862 en 1877 de beginselen werden toegepast, waaronder we nu nog leven. In het thans aanhangige wetsont werp beoogt minister Pierson techni sche herzieningen en versterking van de schatkist misschien is het juister het laatste het eerst te noemen. De Minister denkt 18 ton meer te ontvan gen. Wel heeft hij naar technische verbeteringen getracht, maar is daar in niet altijd gelukkig geslaagd, het geen spr. met voorbeelden aantoonde, waarna hij een opsomming gaf van tal van artikelen, waarvoor een be langrijke verhooging wordt voorge steld. Zuiver fiscaal kan het tarief niei? genoemd worden, daar het verschil lende binneniandsche fabrieken be schermt. Het recht is evenwel laag en uniform, het tarief is dus in hoofdzaak fiscaal met een ietwat protection isti- echen tint, welke door het wetsont werp nog wat wordt verscherpt en aangedikt. De Minister ontkent dat en noodigt. uit zijn tarief te vergelijken met zuiver historische tarieven, maar toch is dit een omdraaien op den in 1845 inge slagen weg. Dagbladen die ijveren voor protectie, hebben eenparig dit wetsontwerp toegejuicht en de mee ning des Ministers, dat de freetraders vrede met zijn ontwerp kunnen heb ben, omdat het tarief algemeen blijft en de verbooging binnen enge gren zen, is zeer vaag. De Minister heeft dan ook zijdelings tegenover den heer Van Nierop erkend, dat het ontwerp voor freetraders zijn bedenkelijke zij de heeft en later erkend, daartoe slechts noode te zijn gekomen, omdat versterking der schatkist noodig en op andere wijze niet te verkrijgen is. In „zijn tweede termijn bestreed spreker na. dat versterking vaa de schatkist noodig is en trachtte dit aan te toonen uit de cijfers, die vooral van 1897 tot nu toe een groote stijging der middelen aanwijzen. Hij noemde het geen gelukkige zet, dat de Minister verklaart de 18 ton noodig te hebben voor de leerplichtwet, welke specifica tie verwarrend werken kan. Pijnlijk is het, na 4 jaar die een vooruitgang van 15 millioen hebben opgeleverd, den Minister te hooren verklaren, dat hij 16 ton noodig heeft. uit vrees voor een chronisch deficit. Spreker dacht optimistischer over de toeneming der gewone middelen en betreurde het, dat de Minister de tarief- wet ter hand nemende, zich gestoken heeft in een wespennest. Eenmaal in gehaald, breidt de bescherming zich uit als een olievlek op een vel papier. Men. heeft 50 jaar onder een zekeren vorm geleefd, waaromheen de toestan den zich hebben vastgezet en nu komt de wetgever daarin stoornis brengen. Hij tast in elk geval in 't duister. De verbruikers zullen de verhooging moe ten betalen en juist de minst gegoe den. Het ontwerp is een reactie tegen het goede beginsel, dat men eerste le vensbehoeften niet zwaar treffen moet, het bevat, hooger rechten op klompen, olie, grof aardewerk, onversmolten rundervet, lucifers, enz In de eerste helft dezer eeuw kwijn den handel en scheepvaart, in de tweede helft heeft in ons land een ze kere bloei geheerscht. al zou men die ook intenser gewenscht hebben. Dit is een reden om de oude banen niet terug te wenschen, laat ons in dit op zicht conservatief zijn en behouden wat we hebben. Deze uitvoerige en boeiende rede verwierf veel applaus en toen de spre ker ging vertrekken, dankte de voorz. de heer A. van Rossum hem zeer har telijk. Verschillende aanwezigen brachten hunne bezwaren te berde; de heer F. C. Dufour vond het verkeerd, dat ge- heele machines vrij zullen worden in gevoerd ©n onderdeelen niet, zelfs geen gietstaal dat toch hier verder bewerkt moet worden. Spr. vond geen systeem in het stelsel, dat op de bureaux ge maakt is met weigering van vooi'lich- ting door technici. De heer L. M. Barnet Lyon was van oordeel, dat er geen behoorlijke wijze van waardebepaling bestaat en dat de verificateurs moeten worden terzijde gestaan door technische commissies, die beslissen in kort geding. Spr. maakte bovendien bezwaar tegen de regeling van tal van bijzonderheden bij Kon. Besluit. De heer W. J. Brender k Brandis wees er op, dat buizen en fittings wel belast zullen worden, maar niet als zij met het toestel verbonden worden ingevoerd. De heer J. C. Peereboom achtte den tijd voor verhooging van het tarief voor papier al zeer slecht gekozen, wegens de belangrijk geste gen papierprijzen. De heer Mr. Joh. Enschedé zag in het ontwerp wel eenige technische verbeteringen, maar achtte de verhoo ging van 5 op 6 pet. van vele artikelen in 't algemeen niet gewenscht. De heer J. J. F. Beijnes was van oor deel, dat de tariefwet, waar die pro tectionistisch schijnt, dat is ten voor- deele van den buitenlander. Uit deze verschillende opmerkingen samengesteld, zal het Dep. bestuur een rapport inzenden bij Directeuren der Maatschappij. De rekening van het Dep. werd goed gekeurd, na onderzoek door de hee- ren Dufour en Peereboom. Zij sluit met een saldo van f 337.18. Den pen ningmeester, den heer Brender a Brandis werd dank gebracht Binnenland. De banen van den grooten vijver in het Koninklijk park het Loo waren Maandagmorgen in orde gemaakt, en 's middags reden de Koningin er met den Prins en het gevolg schaatsen. Naar men verneemt is het program ma van de gala-voorstelling in den Stadsschouwburg te Amsterdam op 8 Maart als volgt vastgesteld: Opening met fanfares door drie he rauten. Proloog van rar. Van Lochem, door de dames Hopper en Klaassen. Bruidskoor uit Lohengrin. Eerste be drijf van het uit het Fransch vertaalde tooneelstuk Romanesk. Scène uit Götterdammerung. Meckienburgsche Volksdansen. Vier tableauz-vivants. Atj -H Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende van 18 dezer gedagteekende telegram, van den gou verneur-generaal van Ned.-Indiê, be treffende de excursie naar het Atjeh- sche landschap Samalanga: .Expeditie is door Samalanga naar Peusangan opgerukt zonder tegenstand te ontmoeten. Pretendent^sultan. ge vlucht in de richting van de Gajoe- landen, wordt door de marechaussee opgespoord. Bevelhebber is met staf, hulpwagens en landingsdivisie terug gekeerd. Infanterie blijft patrouillee ren." Uit Lissabon. Z. K. Hoogheid Prins Hendrik dei- Nederlanden is naar uit Lissabon aan de ..N. R. Ct." gemeld wordt door het Portugeesche gouvernement begiftigd geworden met het grootkruis der Torre e Espada, een orde welke uitsluitend aan militairen wordt ge geven. Andere Portugeesche orden zijn wel militaire orden in naam, doch worden meestal aan civiele personen "verleend. Aan hetzelfde blad wordt nog ge schreven: Dezelfde trein die Donderdag, kort na het middernachtelijk uur. Z. M. Don Carlos naar zijn hoofdstad uit Londen terugbracht, voerde ook den Nederlandschen minister jhr. mr. von Weede weer naar Lissabon mede. Ik vernam dat Z. M. Don Carlos, gedu rende een korte halte van den spoor trein ergens in Spanje, op zijn gewone minzame wijze den Nederlandschen ge zant complimenteerde. De afwezigheid van dezen diplomaateen gevolg der Sint-Nicolaasverrassing van Senhor Arroyo heeft ruim twee maandan ge duurd. Voor zooveel ik reeds nu kan oordeelen, heeft 's heeren von Weede's onvrijwillige reis naar Nederland geen wijziging gebracht in de situatie, ge lijk die was vóór zijn ietwat opzienba rend vertrek uit Lissabon. Ambt^oaren Z. A. S. M. In een Woensdag-voormiddag a. s. in het Zuidhollandsch Koffiehuis te 's Gravenhage te houden algemeene vergadering van den Bond van uit Zuid-Afrika verdreven N. Z. A. S. M. personeel, zullen onder meer behan deld worden: een schrijven van mr. De Vries, rechtsgeleerd adviseur van den Bond, omtrent de depositogelden; en een voorstel om middelen te bera men fen einde leden van den Bond in betrekkingen geplaatst te krijgen. Voor de Boeren. Zaterdag LI. was bij de Ned. Zuid- Afrikaansche vereeniging ingekomen f 1.244.943.56*. Een huldeblijk. Zaterdag-middag is aan Jhr. C. H. A. van der Wijck, voormalig gouver neur-generaal van Ned. Indië, uit naam van vele ingezetenen uit Ned. Indië, een huldeblijk aangeboden, be staande uit een gedenkpenning, van welke exemplaren in goud, zilver en brons aan den oud-Opperlandvoogd ter hand werden gesteld. De medaille vertoont aan de eene zijde de beeltenis van Jhr. Van Wijck, en aan de keer zijde een toepasselijke opdracht met herinneringsdata. Nog kan worden gemeld dat exem plaren in goud van den gedenkpenning aangeboden zijn aan H.M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, die beiden 't hebben aanvaard, en tevens aan mevr. de douairièreVan der Wijck, de moeder van hem, wien dit hulde blijk gold. Kruger spreekt! Met den trein van 10.36 aspoortijd) arriveerde Maandagmorgen te Utrecht de deputatie van het Transvaal-comité van Liers (België) tot het overhandigen van een ijzeren lauwerkrans aan pre sident Kruger. De deputatie was 38 personen sterk Nadat het adres en de lauwerkrans waren aangeboden en de beteekenis van de verschillende deelen van de krans was uitgelegd, sprak President Kruger ongeveer als volgt: Ik moet U, mijneheeren, in de eerste plaats dank, ja hartelijk dank zeggen voor uw adres en voor de aanbieding van dit prachtig huldeblijk. Ik weet, dat wat gij hierin gezegd en gedaan hebt, het werk is van het hart, want als het hart niet dringt, dan doet men zooveel niet als gij gedaan hebt om uw belangstelling te doen blijken. Deze belangstelling heb ik allerwege ondervonden en dat doet mij zulk een genoegen, omdat daaruit blijkt, dat de verschillende volken met ons zijn en ook uw Belgisch volk, ter wille van de zaak van het recht en de gerechtig heid. Zoo de gouvernementen nog niet handelend optreden, toch wel de vol ken en ik mag zeggen alle Godsdien stige secten zijn met ons. omdat zij in onze zaak het recht en het recht der J wet erkennen. Mijn hoop en vertrou wen blijft vast op dit punt. God zal ons niet verlaten. Hij zal onze hulp en bij stand blijven, want Zijne belofte is waarachtig. Nogmaals mijne heeren dank ik u voor uw hartelijke belang stelling en voor uw schoon huldeblijk. Pseudo-Boerenscrijders. Het Pers-bureau deelt mede: Te Parijs hebben twee», personen, zich noemende Leon B. Caspary, „an cien officier boer de Springfontein' (Transvaal) en Multerer, verschillende menschen opgelicht, onder voorgeven dat zij in de Boerengelederen gevochten hebben. Men zegt, dat zij brieven op zak hebben, geleekend door Louis Bo tha en andere generaals. Hoogstwaar schijnlijk zijn deze brieven valsch. De zich noemende Caspary beweert in Rusland te zijn geboren, spreekt goed Fransch en Duitsch en heeft een gla zen oog. De ander beweert Oostenrij ker te zijn. Hij spreekt zeer slecht Fransch. Daar deze oplichters op weg heeten te zijn naar Holland en België, zij men op zijn hoede. De Fransche politie zoekt hen inmiddels reeds. De' intendant van het huis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder maakt bekend, dat Hare Majesteit gedurende Hoogstderzelver verblijf te Amsterdam in Maart niet in de gelegenheid zal zijn audiënties te verleenen. De vijf van Ceylon ontsnapte Bóe ren-krijgsgevangenen, die thans de Russische grens hebben kunnen pas- seeren op reis naar Holland, zullen, naar men verneemt, he(t eerst naar Amsterdam vertrekken om van daar waarschijnlijk te Utrecht een bezoek te brengen aan President Kruger. Een dief bij nacht. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hoorde de slager B. op de Beek straat te Arnhem geraas bij het hout- magazijn van den heer L. Uit het raam ziende, bemerkte hij een individu, dat tegen een goot opklom en door een raampje in het houtmagazijn ver dween. Onmiddellijk ging de slager naar buiten en achtervolgde een per soon, die met een fiets op den rug van een muurtje afsprong. Inmiddels had zijn knecht de politie per telefoon ge waarschuwd, die in het houtmagazijn een makker van den vluchteling vond en hem arresteerde. De vluchteling is Zondagmorgen gevangen genomen. Kolendamp. Alweder is te Amsterdam een schui tenvoerder, die zoo onvoorzichtig was, zich in het enge vooronder bij een brandend kacheltje te slapen legde, door kolendamp gestikt. Den ganschen dag is werkvolk' op het schip bezig ge weest, meenende, dat de schuiten voerder zich elders ophield, niet we tende, dat er in het vooronder een lijk lag. Na afloop van het werk opende een der mannen het vooronder om ge reedschap weg te bergen, sprong om laag en kwam tot zijn schrik terecht op het reeds verstijfde lijk van den schuitenvoerder. Een vrouw met twee kinderen blijven onverzorgd achter. Wonen daar menschen? Ds. G. Boersma, predikant te Hol- landschevelcL gemeente Hoogeveen. schrijft onder het opschrift: „Wonen daar menschen in dat hol?" het vol gende in de „Hoogeveensche Courant": ,Aan de wijk Rechtuit alhier is iets hooger dan het voetpad een streek boschgroncL Hierin is aan de zijde van het voet pad gegraven een opening waarvoor eenige plankjes zijn geplaatst, die als deur" dienst doen. Van boven is de opening half en half dicht gemaakt. Deze holte strekt zes personen tot woning, zij wonen dus letterlijk in den grond bij de wortels van het hout- gewas. Deze wortels ziet men dan ook talloos veel aan de binnenwanden. De bedstede is weer in het hol uitgehold ter halver hoogte van een der zandmuren. Het geheele gezin (vader, moeder en vier kinderen, van 112 jaren)breng1 hier den nacht door op een dun laagje stroo. Allen zien er uitgemergeld uit. 's Winters is dan ook nagenoeg hun eenig voedsel: droog brood en aard appelen met olie. Eenige verwarming trachten zij aan te brengen door een vuur op den vloer. Een vat dient als schoorsteen, dii echter zoo slecht trekt, dat er nog op twee plaatsen gaten zijn gemaakt, di' evenwel meer koude naar binnen, dan rook naar buiten doorlaten, zoodat di ongelukkigen, behalve door gebrek, ook gestadig door rook en koude wor den geplaagd. Mogen velen de diakonie der Ned. Herv. Gem. te Hoogeveen helpen om een einde te maken aan zulk een. lij den onzer natuurgenooten." INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. De maagziekten, slechte spijs- verteeiing, maagzuur, enz., worden terstond verlicht door het gebruik der pastilles Yichy Etat per dosis van 2 of 3na iederen maaltijd. Men eische de „Pastilles Yichy Etat" in verzegelde metalen doozen. Het is niet de kwantiteit Het is de vorm waarin men die inneemt die het resultaat bepaalt. Als men levertraan inneeimt moet men altijd' bedenken d'at het ver kregen voordeel niet afhangt van de hoeveelheid die men inneemt. Het punt van' het meeste belang is de vorm waarin de lever traan wordt gebruikt. Het doel dat men tracht te verkrijgen is altijd te verzekeren diat al of het grootste deel der ingenomen traan, zal wor den geabsorbeerd, en dus te belet ten dat het door het gestel zal gaan zonder eenig goed te doen. Er is slechts ééne wijze waarop het gestel al de heilzame eigen schappen van. levertraan kan ver krijgen, en die wijze wordt in den volgenden brief medegedeeld Leuven, België, 28 Maart 1900. Mijneheeren, Mijne kleine dochter, vier en een half jaar oud, was zoo klein en zwak dat wij ons Marguerite DECRÉ zeer ongerust over haar maakten. Het kind at nauwelijks en was zoo neerslachtig van' aard dat zij door niets kon worden afgeleid.- Toen de groote vermaardheid van de Scott's Emulsie ons ter oore kwam, besloten wij met dit prepa raat de proef te nemen, en tot on ze groote vreuerde nam de kleine, die zoo moeielijk was te voldoen, het in en. verteerde het gemakkelijk, en nu neemt zii het zelfs gretig. Door dit eerste succes aangemoe digd, gingen wij met het gebruik van uw kostbaar middel voort, en het kind is thans sterk en in vol maakte gezondheid. Ontvangt, Mijneheeren, mijnen besten dank. (Get.) Guillaume Decré, 28 i-ue du Canal. Scott's Emulsie verschilt van el- ken anderen vorm van levertraan, niet alleen doordat het aangenaam van smaak is, maar ook omdat het in een vorm wordt bereid waarin het gemakkelijk wordt opgenomen zonder inspanning der verterings organen. Het gevolg van het gebruik van Scott's Emulsie is dat zonder lie inspanning levertraan gereede- '*jk in het bloed wordt opgenomen, en zoodoende door de natuur kan worden gebezigd om het geheele jestel op te bouwen. Scott's Emul- ,ie bevat tevens hypophosphorzure kalk en sod'a, en glycerine. De hy- pophosphorzuren helpen de spijs vertering, ondersteunen de herse nen, voeden de zenuwen, en wer ken de gezonde vorming in de hand van het gebeente van groeien de kinderen, terwijl de glycerine gisting tegengaat en de opneming de>r levertraan in groote mate be vordert. Geene andere zulke ver binding dezer voorname herstel lingsmiddelen is elders te vinden, en de -eenige manier om er het grootst mogelijke voordeel van te trekken is de echte Scott's Emul sie te gebruiken, die gemakkelijk kan worden herkend aan ons han delsmerk van een man. een groote visch over zijn schouder dragende. Dit-handelsmerk is op den omslag van elke echte flesch en staat voor een voornaam middel dat onover troffen is voor hoest, verkoudhe den, zwakke longen, bronchitis, te ring, scrofula, bloedarmoede, kin derziekten, en al de kwijnende ten denties van 't menschelijk lichaam, hetzij bij zuigeling, kind of volwas sene. Depots The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer P. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mej. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilió, Rotterdam. Heer A. van Tuyll, Paleisstraat, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Gemengd Nieuws. Op een ijsschots. Bij het eiland Björkö in de Finsche golf waren visschers op het ijs aan 't werk. Plotseling scheurde het ijs. De meeste visschers konden zich nog red den, maar 60 hunner, die zich op een schots bevonden, vanwaar zij niet vandaan konden komen, dreven naar zee af. Uit Wiborg is een ijsbrelceï afgezoden om de ongelukkigen te hulp te komen. Een andere troep visschers, die bij het eiland door hetzelfde ongeval wer den getroffen, zijn door den uit Reva? afgezonden om de ongelukkigen te hulp te komen. Overreden door een automo biel. Een veertigjarige dame te Parijs is door een automobiel, die zij niet had hooren aankomen, oven-eden en was spoedig daarna dood. Een kamerdiof geknipt August Beek, een Parijsche huis knecht. die op de zesde verdieping van 't huis, zijn kamertje heeft, was zich onlangs 's morgens vroeg juist aan het •cheren, toen er op zijn deur geklopt werd. Hij deed niet open. Weer werd er geklopt nu veel harder. Eindelijk hoorde hij een vreeselijk gekraak; de deur werd ingetrapt en een man met een voorhamer gewapend, kwam zijn kamer binnen. August Beek stelde zich te weer, en het gevolg was een hevige worsteling. Op het leven kwamen de buren toe schieten en wist men den kamerdïef naar het commissariaat te brengen. Verschillende sieraden en circa 100 fr. werd op hem gevonden. Hij weigerde de herkomst op te geven. Eerste Nederiandsche Fabriek van Kunstbloemen. AJSTECtAW JYo. Weger.s verplaatsing naar Opruiming van een groote partij O a. Prachtige Kamerplanten, (Waaier Palm met 5 bladeren circa 70 c M. hoog). Compl. met mospot Vroeger f 1.65, thans zoolang de voorraad strekt slechts f 1. Belangrijk verminderde prezen. ANEGANG No. 8. zou ik gaarne j© liefste wenschen vervullen. Je bent altijd even goed maar waarlijk, ik heb geen wenschen. Je weet hoe ik hecht aan een tehuis en aan vrede. Beide heb ik. Maar je mocht eens anders gaan denken Claude, en als er dan moeilijkheden komen, weet dan, dat ik je wil helpen en dat ik je volkomen begrijp. Mijn beste voogd, waar denk je toch aan? vroeg Claude, terwijl zij lachend tot hem opkeek. Ik ben een heel eenvoudig, alledaagsch persoontje, en hoe zou ik nu in moeilijkheden komen Ik zie, dat je het dwaas van. mij vindt. Maar ik geloof dat ik je beter ken. dan jij jou zelf, en ik vermoed dat er meer in je zit, dan men oppervlakkig geneigd is te denken, sprak hij. Misschien Ik wil ook niet be weren dat ik heel veel zelfkennis bezit. Een pauze volgde, toen begon Claude weifelend, terwijl een blos haar naar de wangen steeg Er is iets. waarover ik je wou raadplegen, en je moet eerlijk zeg gen, hoe jij er over denkt Wat! nu al een moeilijkheid, Claude Neen., heb daarvoor geen vrees. Ik zou dezen winter zoo dolgraag naar Parijs willen. Naar Parijs? herhaalde Bran don scherp, terwijl hij haar vra gend in de oogen zag. - Waarom? Ik ben er nog nooit geweest, en zou het zoo graag willen zien. Natuurlijk wou ik de familie mee hebben, en Oom Selley is niet rijk. Zou ik voor allen kunnen betalen? Ik denk wel niet dat je daar door geruïneerd zult worden, Clau de. Hij wachtte even en scheen na te denken. Als je het graag wilt, kan het best. Ik kan alles wel re gelen met majoor Selley. Maar ik dacht dat jij je meer dan tevreden voelde in Londen? Evenals anderen, verander ook ik wel eens en mijn gehoorzame voogd wil zeker wel zoo vriendelijk zijn mij mijn zin te geven. Ik moet nu wel, zei Brandon ernstig. Zwijgend wandelden zij verder, totdat Claude eenigszins verlegen vroeg Als je die opdracht aanneemt, blijf je dan lang weg? Voorloopig weet ik nog niets ik gis alleen. Ik zou er niet over gesproken hebben, als ik niet van je wilde weten wat jou idee van mijn plicht was en je wensch om den winter in Parijs door te brengen heeft mij genoeg ingelicht. Hoe bedoel je dat? Dat is mijn geheim. Zul je het mij later ook nooit vertellen Misschien wel, vóór je naar het buitenland gaat. Nu moeten wij deze rots nog op, zei Claude. Zij hadden nu een punt bereikt, van waar zij een ruim uitzicht had den op he.t prachtig omringende landschap. Daar vandaan weet ik een' korten weg terug. Brandon deed' nu alle moeite om gezellig en onderhoudend te zijn. Hij sprak over boeken, over zijn reizen, en het gesprek vlotte beter dan ooit. Toch voelden beiden dat er iets tusschen hen was, waarvoor zij geen verklaring wisten. Den volgenden dag nam Brandon afscheid, en een week later vertrok het verdere gezelschap. Lady Elmslie had nooit nog zoo'n kwaden tijd beleefd, als die eerste weken na Brandon's vertrek. Den ganschen dag was zij ver plicht beleefd en vriendelijk le zijn als gastvrouw, terwijl zij smartelijk leed onder de onverdragelijke te leurstelling die zij had ondervon den. Zij kon zichzelf maar niet ver geven dat zii het geweest was, die Brandon eerst aangemoedigd had om de dochter van dien ouden Tra- cey te trouwen. Wat was alles wreed gegaan. Toen Brandon haar zijn liefde bekende, was Lord Elms lie. gezond en flink, en daar zij wist dat een rijke vrouw noodzakelijk was voor Brandon, was haar eeni ge hoop, dat zijn a. s. vrouw on beduidend en nullig zou zijn, zoo dat die geen bezwaren zou hebben tegen de vriendschap die zij zoo zorgvuldig kweekte tusschen haar gewezen aanbidder en haar zelf. Zij beroemde er zich op, hem steeds in spanning te hebben gehouden, naar zij meende. Brandon bleef altijd kalm en be leefd en scheen er niets op tegen te hebben met haar gezellig over abstracte onderwerpen te praten. Daaruit maakte zij op dat liefde voor haar nog steeds schuilde in zijn hart en dit geloovende, bouw de zij zich luchtkasteelen op deze zoete hoop gegrond Toon Brandon haai* gezegd had, dat Claude Philip Brandon kon trouwen als zij dit verkoos, hield zij zich krampachtig vast aan dezen laatsten stroohalm, en drong zich zelf, tegen haar overtuiging, op te gelooven, dat Brandon zijn hart niet geschonken had aan zijn pupil, al had hij zelf ook bekend dat het niet meer vrij was. Maar hoe dan ook. niets kwam Lady Elmslie wan hopiger voor. dan dat Claude over haar zou zegevieren. Deze wanhopige strijd tegen haar eigen vaste overtuiging was een ware kwelling. Zij zag altijd terug op de maand na Brandon's ver trek, als de zwaarste tijd uit haar leven. Maar vol moed was zij besloten haar leed te verbergen, en deed zij zich steeds even lief en vriendeliik voor tegenover de wereld- Het was haar eeai onuitsprekelij ke opluchting toen haar laatste gas ten vertrokken waren, en de een of ander „contretemps" belette ande ren, die zij verwachtte, hen op te volgen Sir Philip Brandon was naai" Yorkshire om de wedrennen bij te wonen, daar hij op een paard ge wed had, dat door O'Hara bereden zou worden tevoren moest hij nog een paar bezoeken afleggen. Lady Elmslie was dus alleen met den heer Grantley, toen Philip, op weg naar Londen, nog een dag of wat bij haar kwam doorbrengen. Het trof hem hoezeer zij veran derd was haar gezicht zag magei, alle kleur was weg. haar oogen leken grooter. dan ooit. en waren vreemd rusteloos, terwijl de hand die zij hem toeslak als het ware in de zijne brandde. Wat mankeert u toch riep hij goedig uit, zoo als gewoonliik. Als u niet oppast krijgt u nog flin ke koortsu moet bepaald naar de stad en een' dokter raadplegen. Misschien, trouwens, zou,verande ring van lucht u al opknappen- Denk je ook niet? tot den heer Grantley. die juist thuis kwam van, een ritje in de lage victoria. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2