Haarlem's Dagblad Amsterdamsche Beurs Drama in de rechtzaal. Een bloedig drama speelde zich af in de rechtzaal te Napels. Een jonge hoer zat op de bank der beklaagden, beschuldigd van moord. In de pauze vloog een andere jonge boer van zijn plaats, drong door de vijf carabiniers die den beklaagde omringden, en stiet den man bliksemsnel een mes in het hart. De dader was de zestienjarige neef van het vermoorde slachtoffer, die op den moordenaar de Vendetta wilde toepassen. Wetenschap. In de 20e eeuw. De redactie van het Engelsche tijd schrift Strand Magazine heeft aan verscheidene geleerden van naam hun oordeel gevraagd over wetenschappe lijke ontdekkingen en uitvindingen, welke men Van de 20e eeuw kan ver wachten. Onder de antwoorden op die vraag voorspelde sir Normand Lockyer, di recteur van het Kensington-museum, dat men door onderzoek van de zonne vlekken lang van te voren tijdperken van hongersnood in Indië en droogte in Australië zal kunnen voorzorgen. Sir John Preece, mede-uitvinder van Marconi's telegrafeer en zonder draad, voorspelde dat in de 20e eeuw lucht schepen een algemeen middel van ver voer zullen worden. Vulgens den heer Barry zal water kracht, van regen op de bergtoppen ver. aard, langzamerhand als beweeg- racht dan stoom 'verdringen. De heer Berthelot voorspelde, dat de spijzen op scheikundige wijze toebe reid zullen worden en dat de koks en restaurants zulen verdwijnen. Volgens den heer Thomas Bryant zullen in le 20e eeuw twee geduchte ziekten,'kanker en tering, genezen kun nen worden door den vooruitgang der bacteriologie. Ook zullen de Röntgen stralen algemeen worden toegepast in de geneeskunde. Vervolg Stadsnieuws. Presentiegeld. De heer M. de Braai stelt aan den Raad voor in het huishoudelijk regle ment voor de commissiën tot wering van schoolverzuim te voegen, dat aan de leden voor elke vergadering welke door hen ten volle wordt bijgewoond een presentiegeld van één gulden wordt verleend. Een ï2-jarige jongen zakte heden middag door het ijs op den Heeren singel, doch kwam er dadelijk weer uit. Twee knapen van 9 en 11 jaar zak ten door het ijs op den Burgwal, doch werden gered door een werkman, die zich moedig gekleed te water begaf, en de kinderen die reeds zinkende waren, greep. Deze redding ging met levens gevaar gepaard. Een begin van brand ontstond in de smederij van den heer van der Vaart in de Groote Houtstraat. Het vuur werd door den slangenwagen ge- bluscht. De staf der brandweer was aanwezig. Het brandje is vermoedelijk ontstaan door het spatten van een vonk op een houten schaarblok, dat is gaan smeulen en het vuur heeft mede gedeeld aan den vloer en de kelder trap. Wegens plaatsgebrek moeten het verslag der rede van den heer Wibaut over coöperatie, voor de vereeniging S. L. en andere berichten tot morgen blijven liggen. Cremer. Zoo prettig en geanimeerd als het bal-masqué van het Amslerdam- sche Limburg-ia is, zoo aangenaam en gezellig is het gemaskerde bal, dat door de letterlievende vereeni ging „J. J. Cremer" hier ter stede georganiseerd wordt. Wij zagen het wed'er Maandagavond. Eene prettige, vroolijke stemming, eene aangename drukte, eene ongeëven aarde bewegelijkheid heierschte den geheelen avond en ook na het dé masqué in de feestelijk, met groen en planten gezellig aangekleedle Schouwburgzaal, 't Was daar alles leven en beweging, pret en jool. Eene bonte, kleurige menigte g&- costumeerden bewoog zich door de zaalallen hosten, dansten spron gen door elkander't was een lust om te zien. En de talrijke toeschou wers in de balcons, loges en op di gaanderijen verlustigden zich dan ook ten zeerste in. dit met recht aar diige schouwspel. Meermalen steeg een homerisch gelach uit de rijeu der toeschouwers op, wanneer eeni ge clowns hunne capriolen ten bes te gaven of wel wanneer eene ko mische, zonderlinge groep of een eigenaardig costuum hun entreé op die d.ansvlakte maakten. Om in bij zonderheden. te treden is niet doen lijk, er waren zooveel costumes, dat wij zonden vreezen velen te vergeten. Daarom zij dus alleen vermeld dat er waren vele lieve en aardige paartjes, mooie en ka rakteristieke groepen. typische heeren- en sierlijke damescostu mes. En dat alles woelde en krioel de door elkandereen aardig schouwspel, een lust voor de oogen. De jury kende de volgende prijzen toe. Die voor het fraaiste dames costu um aan eene licht-blauwen Vlinder; voor het zonderlingste heerencostuum aan den Sneeuw man, voor het idem dames, aan de' Koningin van den Nacht; voor het schoonst bij elkander passende paar aan een Narrenpaarvoor den best g-elijkenden histortschen per soon (heer en clame.) aan den Egyp- tischen Koning en Koningin; voor de schoonste groepen aan een zeer aardige en foed gedachte familie groep uit het jaar 1850; verder aan de Transvaalsche dameswacht en aan de Lettergroep, voorstellende een. hulde aan Cremer. Een extra prijs werd nog toegekend aan een ro'zencostuum. De muizen bestonden uit kunst- voorwei'pen. uit wijn en uit een taart. Na hét demasqué werd on der leiding van den heer Joh. Mar tin nog tot 5 uur zeer geanimeerd gedanst, mi namen ook de vele toe- schouwe^ met hunne dames aan het ba.l deel, zood'at het tot het la-at- ste oogenblik zeer gezellig en vol bleef in de danszaal. Daarna scheid de men overtuigd' een inderdaad hoogst gezelligen avond te hebben doorgebracht. Een woord van hulde daarvoor aan het wakkere bestuur dat zijn leden zooveel genoegen weet te ver schaffen. Op de Maandagavond gehouden Nutsvergadering werd door den heer K. A. L. Blok van Laer, namens de commissie rapport uitgebracht over de rekening en verantwoording van den penningmeester over 1899/1900, waar uit bleek dat de rekening in volmaakte orde was. Tot bestuurslid van het Departe ment werd vervolgens gekozen de heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman, in het bestuur der Volkszangschool wer den gekozen de heeren O. D. Emrik, en Mr. L. K. van Sloterdijck, en tot lid der commissie tot de Volksbi bliotheek de heer D. Th. Suerhoff. Verder wordt door den voorzitter in herinnering gebracht dat J. Visser tot bode is benoemd en medegedeeld, dat de rekening van de school voor Be jaarden van 't vorige jaar voor kennis geving is aangenomen en de begroo ting voor 't volgende jaar is gestipu leerd op f 234. Door de vereeniging van personeel werkzaam in •.rui.deniers- en aanver wante vakken „Door Eendracht Ver betering", is eene circulaire aan de patroons gericht, waarin zij haar doel stoffelijke en zedelijke verbetering voor de bedienden te verkrijgen uit eenzet. Onder deze verbetering acht zij in de eerste plaats noodig verkorting van arbeidsdag en Zondagsrust. Met eenigen goeden wil en samen werking acht de vereeniging in deze toestanden spoedige verandering mo gelijk, waarom zij den patroons drin gend verzoekt van 1 April 1901 af den winkel des avonds om 9 uur te sluiten en den Zondagsarbeid te laten ver vallen. Schouwburg De Koninklijke Vereeniging ,,Het Nederlandsch Tooneel" zal hier a.s. Vrijdag opvoeren het bekende treur spel ,,Medea". Langen tijd is er voorbijgegaan sedert de laatste op voering hier, nog verder in het ver leden ligt de tijd dat mevrouw Kleine^Gartman de Medea-rol ver tolkte e-n daarmede haar schoonste triomfen vierde. Deze rol, diie slechts door eene actrice van groo te artistieke gaven tot zijn recht kan worden gebracht, geeft eene heerlijke voldoening aan haar die er zich geheel aan. gegeven heeft en het schoone begrijpt en weer geeft. Van de vertolking dloor me vrouw Mann-Bouwmeester wordt zeer veel goeds gezegd' en dat zal velen aansporen om haar als Medea te gaan zien. „Het Pater Noster" een bekend en wat meer zegt een treffend dra ma in één bedrijf volgt op de ver tooning van Medea. Door den commissaris der Ko ningin in Noord-Holland zal op Donderdag, 14 Maart 1901, 's mor gens 11 uur ter provinciale griffie worden aanbesteed ..Het uitvoeren van leveringen en het verrichten van werkzaamheden tot versterking van den duinvoeit langs het Noord'ers brand van het eiland Vlieland." Raming 3500.— Voor plaatsing op de kiezerslijsten in deze gemeente hebben zich opgege ven 101 personen en wel: 47 als een wo ningkiezer, 36 als loonkiezer (een dienstbetrekking), 2 id (inwonende ■oon), 1 id., (twee dienstbetrekkingen), 12 als examenkiezer, 3 als spaarbank- kiezer. En bovendien 11 personen, die in --"ene andere gemeente in eene rijksbe lasting waren aangeslagen. De afdeeling Haarlem van het Ne- lerl. Onderwijzers-Genootschap heeft zich gewend tot de vereeniging „Door Vermaak tot Nut", met het verzoek om financieelen steun voor het maken van schoolreisjes door klassen van koste- looze scholen. Het komt nl. voor, dat korte school uitstapjes, hoe zuinig ze ook worden aangelegd, door gebrek aan middelen niet kunnen worden ondernomen. De afd. Haarlem van het N. O. G. hoopt nu met steun van „Door Vermaak tot Nut" daaraan tegemoet te kunnen ko men. Op de kiezerslijsten voor de Kamers: van Arbeid, welke 15 Februari jl. door B. en W. zijn vastgesteld, zijn ge plaatst: Op die voor de bouwbedrijven: 83 pa troons, 369 werklieden. Op die voor de voedings- en genot middelen: 72 patroons, 255 werklieden. Op die voor de drukkersbedrijven: 34 patroons, 331 werklieden. Op die voor de metaal- en houtbewer king: 67 patroons. 1638 werklieden. Op die voor de confectiebedrijven: 44 patroons, 155 werklieden. Totaal 3048 personen. Maandag-avond is H. R. wonende in de Kleine Houtstraat, van de bovenste trede der trap gevallen. Hij bekwam daarbij ernstige wonden aan beide elle bogen, pols en rug. Ter gelegenheid van de feestelijke vergadering van het Friesche Gezel schap „Gysbert Japicx" op Zaterdag 9 Maart e'. k. in 't Bron gebouw zal wor den opgevoerd: „Natür giet boppe de lear". Blyspil yn tri je ütkomsten. Tuinbouw. De afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Maandagavond eene vergadering in het gebouw We ten en Werken, onder voorzitterschap van den heer J. D. Onderwater. Deze opent de vergadering en wijdt in de allereerste plaats een woord aan het huwelijk onzer Koningin. Hij hoopt idat deze gebeurtenis ten zegen zal strekken van geheel Nederland. Hier na worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. De voorziter heet vervolgens den heer Ruijsenaars als bestuurslid welkom en hoopt dat deze in de gelegenheid moge gesteld worden, zijne beste krachten aan de afdeeling te wijden. Besloten wordt de voorjaarstentoon stelling niet te doen doorgaan. Rekening en verantwoording wordt gedaan omtrent het fonds ter onder steuning van de wed. Winkel over 1900. In de commissie voor dit fonds wordt de heer Veldhuijs gekozen. Het batig saldo van de afdeelingskas over 1901 bedraagt f 182,16 en f 150 voor prolon gatie. Voor de onderlinge tentoonstelling was een fraaie collectie Clivea's inge komen van den heer Ruijsenaars. De voorziter herinnert er aan, dat op Donderdag a. s. het winter-congres te Amsterdam gehouden wordt, en wekt allen op, daarheen te gaan, daar er zeer gewichtige vraagpunten zullen be handeld worden. Na de verloting, waarvoor een paar azalea's en eenige kistjes sigaren be schikbaar waren, sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de opkomst. Ove ween Maandagavond1 hield de heer Pastoors, candidaat voor de Twee de Kamer voor het district Bever wijk hier eene politieke lezing voor R. K. kiezers. De heer Pastoors was daarvoor door heti comité alhier uilgenoodigd. Hij besprak verschillende belof ten door de liberalen bij hun optre den ged'aan en betoogde hoe in ver schillende zaken veel beloofd was, maar dat diie altijd nog onuitge voerd bleven. Voorts wees hij op de tweelingen marine en oorlog, welke elk jaar zulk eene verbazen de som van onze finantiën opslurp ten en waarvoor uitgaven werden gedaan, welke geheel doelloos wa ren vergeleek ons land met ande re groote mogendheden en meende hoe de zucht tot navolging op mi litair gebied voor ons land van landbouw, industrie en handel ons uitgaven veroorzaakte, welke voor andere doeleinden zeker nuttiger konden besteed worden. Wensche- lijk kwam het hem voor dat beide tweelingen vereenigd' werden en er een ander ministerie nl. van land- en tuigbouw voor in de nlaats werd gesteld. Daarna kwam de heer P. aan de staatspensioneering. dat wil zeggen niet een geheele pensioneering door den Staat, zoo als de sociaal-democraten het wil len. maar eene pensioneering voort komende uit bijdragen van den werkman werkgever en den Staat gezamenlijk, en uitte daarbij den wensch, dat het H. M. onze geëer biedigde Koninginne. die onder zul ke gunstige voorteekenen hare re geering aanvaardde, het moge ge geven zijn binnen een niet al tq ver verwijderd tijdstip eene wet uit te voeren, waarbij de werk man op een vrij hoogen leeftijd niet meer afhankelijk moge zijn van liefdegaven. Met belangstelling werd zijne improvisatie aangehoord en door het talrijk opgekomen publiek zeer toegejuicht. Heemstede. Door het R. K. Armbestuur alhier is aan den Penningmeester, den heer H. N. Vooges, bij gelegenheid van zijn vijftigjarig Huwelijksfeest een prach tige leuningstoel aangeboden. Bij B. en W. zijn plannen ingeko men voor den bouw van een villa aan de Zuidoostzijde van het Haarlemmer houtpark, voor rekening van den heer J. Slagmuller. Tegen Maandag 4 Maart a. s. voor middags half tien zijn de navolgende lotelingen dezer gemeente ter inlijving opgeroepen: P. H. Dekker, J. Kink houwers, A. J. van I-Iesteren, A. van Iperen, C. Koomen, H. Vester, J. A. W. Booms, J. W. I-Iekket en M. H. Ruijsenaars. Velssn. Spoedeischende openbare vergade ring van den Raad der gemeente Vel- sen, op Woensdag 20 Februari a. s., 's voormiddags 10 1/2 uur. Behandeld zal worden: Het voeren van een rechtsgeding inzake de ont eigening van den grond en de beplan ting voor het te maken stoompontveer. Haarlemmermeer. Zoowel hier als onder Slooten is men druk bezig met het taxeeren der voor den locaalspoorweg Amsterdam Haarlem benoodigde gronden. De winter der laatste weken heeft aan de wintergewassen veel schade veroorzaaktde dooi werd herhaal delijk afgewisseld door vorst, waardoor de vochtige bodem bevroor en de ge wassen voor een deel zijn doodgevro ren. Vele landerijen zullen moeten wor den omgeploegd en opnieuw bezaaid. Voor die paardenmonsiering te Hoofddorp, waren aangevoerd 6 lé-jarige paarden. Verkocht 4. Prijzen van 150 tot 210 gulden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. De Schoolklederen. Aan alle hoofden van scholen hier ter stede zal dezer dager, worden toe gezonden een schrijven van het comité der Poppententoonstelling om hen voor hunne leerlingen te wijzen op den wedstrijd aan die tentoonstelling ver bonden. Het scheen ons eigenaardig toe om ook aan schoolkinderen gelegenheid te geven, haar netste werk ten nutte van eene inrichting aan te wenden, die velen onder haar zeker later in staat zal stellen zich te bekwamen in een vak van hare keuze; die haar een schat van nuttige kennis voor alle levensomstandigheden zal kunnen aanbrengen. Daarom zal er voor school kinderen, die, alleen, of in groepjes eene zelf-gekleede pop inzenden, eene beloonipng voor 't bste werk zijn: er zal worden gelet op net en smaakvol werk, niet op de kostbaarheid der pop of van de kleertjes. Wij stellen ons ook voor om aan allo mededingsters in de verschillende wedstrijden ééns gelegenheid te geven de tentoonstelling kosteloos te bezoe ken. Reeds van vele zijden ook van buiten onze stad en zelfs van over de grenzen ontvingen wij blijken van medewerking; poppen in volksdracht zijn ons toegezegd of werden al ont vangen, dus hopen wij een werkelijk bezienswaardige verzameling te ver krijgen, die door kostbare antiquitei ten o. a. door de pop van Constant! jn Huijgen's dochter nog zal worden op geluisterd. Mochten oud en jong ook uit onze stad op velerlei wijzen ons pogen steunen en wij niet te vergeefs bij hen, noch bij de schoolkinderen aankloppen. Ieder, die poppen of an dere zaken wenscht in te zenden wordt dringend verzocht ons zulk vóór 1 Maart a.s. te doen weten, met het oog op het in orde maken van den cata logus. Het Comité voor de Poppen-Ten toonstelling: Mej. L. DE CLERCQ VAN WEEL, Pr. Mej. C. II. SC1ILEPER. Secr. Mej. E. A. GALLENKAMP, Penningm. Jonkvr. C. BOREEL. Mej. W. M. BRUSSE. Mej. C. M. C. GALLENKAMP. Mej. W. LOIIR. Jonkvr. Bar.sse C. VAN LIJNDEN. Mej. A. VAN VLADERACKEN. ïrs'Mriit in alle! 'Ikrlngea In Maar-1 |lein en öjnstre-s "ikeni gelezen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De „Irish H. C." van Rijssel zal waar schijnlijk op Zondag 17 Maart a.s. in den Haag spelen tegen „H. V. V." De jaarlijksche voetbalwedstrijd (As sociation) tusschen de Universiteiten van Oxford en Cambridge Zaterdag 1.1. te Londen gespeeld, werd door Ooxford met' 32 gewonnen. Wiel© c nieuws. Douwes Dekker, Java's kampioen fietsrijder, zou volgens de „Loc.", on langs in Zuid-Afrika gesneuveld zijn. Het „B. N.'" zegt naar aanleiding van dit bericht: Hoewel de familie hier te Batavia in geen vier maanden be richt van den moedigen jongen man ontving, is aan den anderen kant ook niets vernomen dat het gerucht tot waarheid maakt. Wij hopen dus Dou wes Dekker nog eens gezond en wel terug te zien. MARKTNIFUWS De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkumer Jammen f 2.503.25, Franeker f 2.50 3.25, Zaaiers f 2.2.25, Hallumer Gele f 1.902.15, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2.303.15, Flakkeesche f 2.40—3.15, Blauwe f 3.-3.35, Bonte f 3.20—3.50, Geld. Blauwe f 2.25—2.50, Pruisische Hamburgers f 4.254.40, Roode f 2.20—2.60 per HL. SCHIEDAM, 18 Febr. Noteering Ma kelaars f 10.Jenever f 14.Amst. Proef f '15.50, Beurscommissie' 9 1/2, Stemming flauw. Ruwe Spiritus f 7 3/4 Spoelings-Commissie f 1.30. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kamer. Men seint ons uit Den Haag: De heer Drucker heeft verlof gekre gen om de regeering te interpelleeren over de vraag, wat te doen na het ar rest van den Hoogen Raad inzake dc openbare slachthuizen. Daarna sprak de heer Mees tegen de motie van Raal- te, inzake het consulaatwezen, even eens de heer Van Bijïandt, Apeldoorn. Daarentegen verklaarden de heeren Fokker en Schaper er zich voor. Keioipe Hogerhuis deed Maandagavond honderden en nog eens honden naar den Park schouwburg te Amsterdam stroo men. De meeting was belegd door het Landelijk Hogerhuis-comité. Als sprekers traden op de heeren M. Valk Lzn., H. van. Munster en Mr. P. J. Troelstra. terwijl de zangver- eeniging De stem des Volks" en de muziekvereeniging „Unisono" ter opluistering eenige nummers ten beste gaven. De 3000 aanwezi gen begroetten Keimpe Hogerhuis met luid applaus. Zijn kort, breed, echt Friesch type, doet niet ver moeden dat hij vijf jaren in de cel heeft doorgebracht. Nadat de sprekers hem hadden begroet met vreugde, niet zoozeer wegens het feit zijner invrijheid stelling, terwijl immers zijn twee broeders nog gevangen bleven, maar eer als een welkome en zeer krachtige hulp voor eene nieuwe agitatie ter bevrijding van Wiebren en Marten, en mr. Troelstra de ver zekering gaf, dat zijne partij de Hogerhuiszaak in den aanstaanden verkiezingsstrijd als een wapen te gen de regeeringspartij zou opvat ten, kwam ten laatste Keimpe naar voren. Hij dankte voor de hartelij ke begroeting en sprak de verwach ting uit. dat de onderscheidene volkspartijen nu allen twist zou den bijleggen en eendrachtig zou den pogen om ook zijn broers Wie bren en Marten aan zijne oude moe der terug te geven. Ook deelde Keimpe mede, dat „zekere baron Rengers" getracht had. een der twee andere broeders een verklaring te doen onderteeke nen, en dat dezelfde baron Rengers hem, Keimpe zeiven, eenmaal aan boord kwam met een praatje, waar uit hij afleidde, dat men hem wilde overhalen lot het bekennen van iets, waaraan hij geen schuld had. Hij wees baron Rengers met een af doend antwoord terug. Goedkoop ijs. In Britsch-Indië is men reeds lang gewoon om van de nachtelijke warmteuitstraling gebruik te ma ken tot het winnen van ijs. Dit ge schiedt door ondiepe schotels van poreus aardewerk met water ge vuld in kleine holten van den grond op een laagje rijststroo te zetten. Door de uitstraling wordt het water zoo koud. dat zich dun ne ijskorsten vormen, zelfs bij een temperatuur van 1520 graden bo ven het vriesnunt. De bewoners van de Cordilleras in Mexico maken op ruime schaal van ijswinning ge bruik. Op een hoogvlakte, 89000 voet boven de zee, plaatsen zij 's nachts in den (tropischen) win ter vele ondiepe houten bakken, die gevuld worden met water, 's Morgens is dit dan bedekt met ijskorsten van drie millimeters dikte. Al die korsten worden in gaten geworpen en met aarde be dekt. De korsten vriezen aaneen en men krijgt zoo flinke ijsblokken,die op muildieren geladen en in de steden verkocht worden. Ook in den natten tiid, den tropischen zo mer, blijft het ijs in den grond goed. en kan men de klanten ge regeld voorzien. Suiker In plaats Tan zont voor het conserveeren tbu vleesch. Ofschoon geene nieuwe ontdek king, wordt deze methode, om vleesch tegen bederf te bewaren, veel te weinig toegepast. De oor zaak is dat de suiker duurder is, doch de resultaten zijn beter dan die van het gebruik van zout, zoo dat het vleesch meer waarde heeft, waardoor de ~rootere uitgaven wor den gedekt. Het vleesch wordt met suikerpoeder ter dege ingewreven en bedekt. Na eenige weken heeft het, afgewasschen, de gewone smaak en is slechts in geringe ma te zoetachtig. De suiker laat. het vleesch onver anderd terwijl het zout vele voe dende bestanddeelen er van in zich opneemt. L. W. Burgerlijke Stand. Bevallen 17 Febr. H. Plantjé Langevoort, z. 18. G'. M. Lommer- sePiet, d. 17. M. G. S. Sagan Sprengers, d. Overleden 16 Febr. C. Veldwijk, 54 j. Vooruitgangstraat. 18. H. Bnis sec-Timmer, 08 j. Wolstraat. 17. L. van Zijl. 19 d. z. Olieslagers laan. 18. W. E. C.rcsnechGode- froy, 65 j. P. Kiesstraat. Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem doen te weten, dat het 3e suppletoir kohier voor de plaat selijke directe belasting naar het inko men dezer gemeente, dienst 1900. ter invordering van de daarop voorkomen de aanslagen op heden aan den Ge meente-Ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is, zijnen aan slag op de door hen volgens art. 23 der verordening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen, te vol doen, alsmede dat afschrift van het kohier van heden gedurende vijf maan den voor een ieder ter plaatselijke se cretarie, 4e afdeeling, ter lezing is ne- dergelegd. Haarlem, 18 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Openingskoersen. Dinsdag 19 Febr. 1901 2l/ï pCi Ned. Werk. Schuld7S7/g Oostenrijk Zilv. J/J8U&/i« 3 pCt. Portugal24>/< 4 pCt, Rusland 94 6de em.OT'/g •1 pCt, Spanje 5 pCt. Binnenl. MexicoSSpie 5 pCt. Braai lië Funding Lg893/b U/i pCt. Columbia16 4 pOfc. Venezuela Cultuur-Mij. de Vorstenlandtin aand. 66 Koloniale Bank aand48 Liq. Barge Moorman aand60 Ned. Ind. Handelsbk. aand.85 Aand. Deli-Maatsckappij45L Langkat Cult. Maatschappij 8enembah Maatschappij427/30 K. N M. tExp. Petr. br. Aand87 Moeara Enirn Gew. aand1648/4 rkans. Constr. Tr. 0 5 pCt. Kans. City P. G. 8erie A en B68 3 pPt. Italië 8pwl. 87/89 A. E651/4 3 pOt. Zuid-Italië Spwru. A. H57 Atchison Topeka Cert van aand.... 5S1/8 Cert, van pref. aand. - Denver Rio Grande 8pw. aand38l/j r a n pref. aand. Erie 8poor Gew. aand28*/g le pref. aand Illinois Central Cert, van aand St. L. en San Franc. Cert, gew. aandS.M/ie ■•UB b 17 b v. 2 pref. aand. 64»/4 Miss. Kans. en Texas Aand20&/b Lonisv. Niasbvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand82 Norf <ft W, Cert. van gew. aand.... 47 Union Pac. Cert. van gew. aand.... 93 Southern Pacific gew. aand41-7)6 6 pCt. Peru Mortg. B74»/* Cert. van Aand. Pern4»/b Pref.175/m ProlongatieS8/* Effectenhandel. BeursoverziclU 1116 Fehr. 1901 De Staatsfondsen, zoowel onze Hol- landsche als de buitenlandsche, ver keerden deze week in vaste stemming, met eenige verbetering voor Colum bia en Brazilië, van welke laatste 0. a. de Funding-leening ca. 2 1/2 steeg op gunstige berichten. Van Turksche fondsen noteeren de obligatiën serie c. ca. 1 hooger. daar men voor de zoo- veelste maal weder aan het onderhan delen zou zijn, om op dit fonds 1/4 rente meer uit te kecren. De gemeenteleeningen en pandbrie ven van hypotheekbanken kunnen als gewoonlijk stilzwijgend worden voor bijgegaan, terwijl ook de affaires in de diverse koloniale waarden voor het meerendeel door afwezigheid schitter den, evenwel met uitzondering van petroleum- en mijnwaarden. waarin eenige meerdere levendigheid was te constateeren. Aandeden Koninklijke Petroleumbronnen noteeren 388 tegen 348. Sumatra Palembang S5 na 81, ter wijl de Indische goudmijnen, als Noord-Bataken en Soemalata belang rijk hooger waren, doch weder een groot deel van het avans later moesten prijsgeven. Van de fabriekswaarden daalden de 4 1/2 oblig. Ned. Margarinefahriek tot 91 op de ontbinding van het syndi caat, dat zich met de plaatsing dezer stukken had belast. Zij blijven heden evenwel 93 1/2 A 94.. De aandeelen Wes tersuikerraffinaderij konden hun jong ste verlies ten deele herwinnen en no teeren thans 119 1/4. Maxwell-waarden bleven veronacht zaamd, terwijl in obligatiën en aandee len Peruvian Corporation flinke om zetten plaats vonden, die per saldo eenige prijsverbetering ten gevolge hadden. Van de spoorwegwaarden valt een niet onaanzienlijke verbetering te con stateeren over de aandeelen en obliga tiën der Ned.-Zuid-Afr. Spoor, waar van laatstgenoemden ca. 2 verbe terden. Het verloop van de Amerikaansche sporen was ditmaal niet zoo gedeci deerd willig en hoewel voor verschil lende soorten, als St. Louis. San Fran cisco, Incomcbonds Western New- York enz. nog belangrijke verbeterin gen te vermelden zijn, werd deze willig heid nu en dan door rtenige reactie af gebroken. Niettemin zijn de voor som mige soorten ingetreden verlagingen nog zeer onbeduidend en merkt men dat het oogenblik voor algemeene terug gang nog niet gekomen is. Intusschen blijft op deze prijzen voorzichtigheid aan te bevelen. Van de loten onderscheidden zich de Turksche in dc laatste dagen der week door eenige verheffing, tengevolge van speculatieve vraag voor Wecnen en Parijs. Prolongatie 4 4 1/2 h 5.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3