Amsterdamsche Benrs Te huur ofte koop: de gendarmen aanvielen. Zij verwond-1 den éen gendarme. Daarop schoten de zen terug, doodden 3 boeren en ver wondden er 5. Land- en Tuinbouw. Te Groningen zal een nieuw gioot ïtijkslandbouw-proefstation gebouwd worden. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De voortgezette debatten over de Gasthuiskwestie hebben Woensdag middag weder de waarheid aangetoond van wat ik in mijn vorige Nabetrach ting beweerde, ill. dat d& Raad in be langrijke gevallen zeilt (en terecht) op bet kompas van Burgemeester en Wet- houders. De voorstellen van bet dage- lijksch bestuur werden nagenoeg on veranderd aangenomen; amendemen ten werden verworpen of zelfs wel in getrokken vóór bet aan de stemming toe was (de beer van Sty rum bad het. voorbeeld daartoe gegeven door de zijnen schriftelijk terug te nemen) en alleen een. verduidelijking van den hr. Krusemau vond genade in 's Raads oogen, nl. dat de leden van den Raad, die als Regenten van het Gasthuis zit ting nemen, dat niet doen als particu lieren, maar als Raadsleden. De hee- ren Cnoop Koopmans en Van Dieren Bijvoet, leden van den Raad en tevens van 't College van Regenten, schenen hierdoor eenigszins onaangenaam ge troffen te zijn. Ik ben er evenwel zeker yan, dat de heer Kruseman geen oogen- blik de bedoeling heeft gehad, hen te kwetsen; hij heeft in deze zaak, waar bij het dikwijls moeilijk was een opi nie ronduit te zeggen zonder iemand op de teenen te trappen, zijn woorden mijns inziens altijd hoogst voorzichtig fekozen. Wie de verschillende stuk en over het Gasthuis, zoowel van B. en W. als van den heer Kruseman, goed gelezen heeft, moet soms gedacht hebben aan een in vroeger jaren nogal eens voorkomende straatvertooning, waarbij de kunstenaar geblinddoekt danste tusschen een paar dozijn eieren, en de toeschouwers ieder oogen- blik hun hart vasthielden, dat hij er een kapot zou trappen. Mij dunkt, B. en W., de heer Kruse man en de heer Sneltjes hebben goed op de eieren gepast. Het is duidelijk, dat hiermede de Gasthuiskwestie nog niet aan een eind is gebracht. We hebben daarvan nog maar alleen het eerste bedrijf zien op voeren, de tweede acte zti, zooals dat op de tooneel-affiches heet, eenige maanden later spelen. Dat tweede be drijf zal bevatten de plannen tot ver betering van het Gasthuis. Hoe die zullen luiden, is met geen mogelijk heid vooreerst te zeggen, maar na de discussie van Woensdag staat het vast, dat de meerderheid van den Raad geen plannen tot uitbreiding daaraan vast gekoppeld wenscht te zien. Men wenscht plannen tot verbetering te ontvangen „desnoods met opoffering van eenige bedden", een bijvoeging die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. De heer Cnoop Koopmans. die in deze discussie zeker het orgaan van de meerlingen en wenschen van het College van Regenten geacht kan worden te zijn geweest, verzette zich dan ook tegen deze bijvoeging, maar zonder succes. Het onderwerp zelf. 't Gasthuis, is na tuurlijk van groots beteekenis, maar frisch was het niet. Daarvoor is het in de laatste jaren te veel in de handen geweest. Hetzelfde mag men wel zeg gen van de politie. Over dat onderdeel van gemeentelijke administratie heb ben we nu al zooveel debatten hooren voeren, en nu was ze waarlijk weer aan de orde. 't Geschiedde naar aan leiding van een aanvraag van B. en W. om een crediet van eenige honderde guldens, om daardoor den agenten van politie in vasten dienst een vollen vrijen Zondag om de veertien dagen te kunnen verschaffen. De heer van de Kamp wilde die som nog wat vergroot hebben, omdat naar zijn meening de agenten anders op den dag na hun vrijen dag een veel te zwaren dienst hebben te doen; hij sprak van 18 uren van de 24. Toen de burgemeester beloofd had. dit te zullen onderzo. en, trok de heer van de Kamp zijn amendement in. In- tusschen had de heer Speelman het nog nuttig gevonden te verklaren, dat dat hij ingrijpen in de dienstregeling van de politie zeer bedenkelijk acht, omdat de burgemeester hoofd der po litie is. Onze vorige burgemeester had het niet, heter kunnen zeggen en doar- uit volgt als dadelijk dat het stand punt van den heer Speelman er een is uit de groene doos. En nu zij het verre van mij om iets af te keuren omdat het ouderwet&ch is, maar in dit geval had de heer Speelman, dunkt mij, beter gedaan met. de groene doos maar dicht t.e laten. Waarom zou een Raadslid niet op behoorlijke ma nier een klacht kunnen uiten over een. tak van dienst, die rechtstreeks onder 's Burgemeesters beheer staat- En waarom zou dan de Burgemeester, van wien toch zeker niet te vergen is. dat hij de geheele dienstregeling pre cies in zijn hoofd heeft, niet ten ant woord geven: „ik zal hetonderzcéken Dat antwoord heeft onze Burgemeeste. gegeven en liet heeft ^onverschillig oi de klacht juist is of niet) zijne positie veel sterker gemaakt," dan wanneer hij in de lijn van den gedachtengang de.- heeren Speelman, den heer Van d; Kamp had geantwoord, dat deze mei de regeling van den dienst niets heef: te 'maken. Besturen is toch niet alleen op een hoogen bok gaan zitten, maai de paarden leiden naar het goede doel Ten slotte was er een geheime vei gadering, waarover ik vrij gemakkeliji het geheim kan bewaren, omdat ik c; hoegenaamd niets van heb vernomen Een van de buitenpoortsche courante] beweert, dat het wel over de befaamd, beslissing van den Hoogen Raad inza ke de gemeentelijke slachthuizen ka- zijn geweest. „Befaamd" noemt hij eb beslissing, ik zou ze liever „beroemd betitelen. In elk geval kan ik mijn ge achten collega deze belofte wel geven mocht het ooit, in tijden van beleg oi hongersnood noodig wezen dat hij ge slacht wordt, dan zal ik het zoovee. mogelijk trachten te bevorderen, da: die operatie in een gemeentelijk slacht huis geschiedde. Dit kan hem zeker niet anders dan aangenaam stemmen. Vervolg Stadsnieuws. Haarlemsche Zangschool. Het is altijd een aardige avond, de iiiitvoeringsavond' van de Haar lemsche Zangschool, wanneer d'e dlirccteur, dc heer J. Steenman, aan ouders en bekendien der leer lingen laat hooren wat de kleintjes in het tijdsverloop van een jaar hebben geleerd. Het programma, met zorg samengesteld, is vol af wisseling. Zang en pianomuziek, soli, duo's, kwartetten en koren, alles komt daarop voor en den di recteur daarvoor alle eeralles wordt keurig uitgevoerd. Zoo was het ook weder Woens dagavond. In de goed gevulde bo venzaal van de Sociëteit „Vereeni ging" had de uitvoering plaats van die laagste klasse der genoemde zangschool. Dat de heer Steenman succes heeft van zijn moeilijk werk bleek uit het welverdiend applaus dat den uitvoerenden na elk num mer ten deel viel. Dit zij hun een spoorslag om op dezen weg voort te gaan en goed te profiteeren van de lessen die hun directeur hun met zooveel ijver en toewijding geeft. Woensdag a. s. heeft de uitvoe ring plaats van de derde of hoog ste zangklasse. Zeer zeker krijgen wij dan nog wat beters te hooren, doch over de uitvoering van gister avond zijn wij al zeer voldaan. Den 2en Maart begint d'e nieuwe cursus. Aan hen die genegen moch ten zijn hunnen- kinderen onderwijs in de muziek te doen gevem raden wij aan den heer Steen man om eene introductie te vragen voor de a. s. uitvoering, ten einde met diens zangschool kennis te maken. Teyler. In de gehoorzaal van Teijler's stich ting trad Woensdagavond, als spreker op Prof. Chantepie de la Saussaye van Amsterdam. Spreker bewoog zich op letterkundig gebied en schetste zijn tal rijk auditorium in breede trekken het beroemde treurspel van Shakespaere getiteld: „King Lear" een stuk, waar in vele mooie ingrijpende gedachten zijn weggelegd, en de diepte van het le ven wordt geteekepd. Nog meer dan eene tragedie van de ondankbaarheid der kinderen is het stuk de tragedie van de waanzin; be lichaamd in King Lear. De dichter ziet, gevoelden diep wat is. In geen van zijn andere stukken geeft hij met meer waarheid terug de scha keeringen in de natuur en in de men- schenwereld. Het stuk is in hooge mate drama tisch; alle karakters zijn hier gemoti veerd; beelden en gestalten zijn over al even sterk belijnd. Daarin worden naast ellende en blinde machten, waar tegen de mensch moet strijden uitge beeld het besef van rechtvaardigheid en trouwe oprechte liefde. In King Lear is ellende maar ook grootheid uitgebeeld. Op boeiende wijze schlderde spr. de vreeselijke tooneelen. de toestanden en de karakters der daarin voorkomende personen en deelde aan de hand daar van in 't kort den inhoud van het stuk mede. Van de vele karakters, die spr. schetste, noemen wij als zeer sprekend dat van den hoofdpersoon Koning Lear, die in zijn zwakheid, dwaasheid en el lende, steeds blijft eene grootsche fi guur. Nimmer verliest hij zijn adel zelfs in ellende is hij nog een majesteit, in hem wordt de grootheid en de vernede ring van den mensch uitgebeeld. Een luid applaus loonde spr. voor zijne boeiende voordracht. Braad Hedenmiddag ontstond brand in het perceel 100 Nieuwe Gi'acht, waar het kantoor gevestigd is van de Ainster- damsche begrafenis-, zieken- en ge neeskundige maatschappij. De brand was ontstaan door het vlam vatten van het behang. Door eenige emmers wa ter was het vuur spoedie gebluscht, zoodat de spuiten geen waled behoefden te geven. De heer P. W. N. Hugenholtz is ook candidaat gesteld voor de Twee de Kamer door de afd. Helder van de S. D. A. P. Volks telling. Enkele gemeentebesturen in den om trek kregen thans nog kaarten terug der volkstelling om een nadere aan duiding der beroepen daarop te doen vermelden. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid, werd heden aan het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het maken van werken tot verdedi ging van de Noordzeekust in de pro vincie Noord-Holland, tusschen de Heldersehe- en Hondsbossche zeewe ringen, behoorende tot de werken te maken ingevolge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no. 187). Raming 264.0U0. Van de 11 hiervoor ingekomen in- schrijvings-biljetten was dat van J. van der Plas te Hardinxveld, het laagst voor 252.650. Hedenmorgen zakten 4 jongens door het ijs in de Nieuwe Gracht, door 7 au werden zij gered, ieder kreeg een geducht pak slaag. Gevonden voorwerpen. Een paardendeken. Een zakje met aardappelen. Een gouden en zilveren dainesring. Schaatsonrijd en. Door de strenge vorst van de laatste nachten zijn singels en vaarten weder met een dikke ijskorst bedekt. Nog eenige dagen en men zal weldra op de sineels kunnen rilden: on de iisbaan aan den Zijlweg gaan de ijzers reeds enkele dagen weer druk. De haan, die door de afwisselende weergesteldheid veel te lijden heeft gehad, is dank zij de goede zorgen der Directie, thans weder in uitstekende conditie. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag 21 Februari. Karei Kalpein, oud 26 jaar, van be roep schilder, laatst woonachtig te Amsterdam, thans in verzekerde bewa ring, had zich te verantwoorden ter zake van diefstal van een tweetal rij wielen ten nadeele van de heeren Dr. J. T. Bomwatcr te Overveen en H. J. v. d. Brink te Amersfoort. Beide dief stallen waren gepleegd in de maand December. Het rijwiel van Dr. Born- water had bekl. ontvreemd uit den vestibule hij den kapper Muylacrt, te Haarlem en de tweede fiets uit het postkantoor te Amersfoort. Bekl. bleef alle schuld aan diefstal ontkennen; heide rijwielen had hij ge kocht van zekeren Kócher, die evenwel onbekend was. Uit de verklaringen der getuigen bleek evenwei dat hieraan niet veel geloof kon worden gehecht, en wat zijn beroep betreft, nog nim mer hadden getuigen beklaagde in 't bezit van verf of van een penseel ge zien; maar wel ging bekl. er dikwijls op uit, nu eens naar Haarlem, dan weer naar Bussum en Amersfoort. En wanneer het hem gelukte daar een rijwiel machtig te worden, dan ietste held, terug, hetgeen bleek, toen hij na een diefstal te Bussum en Amersfoort, in 't bezit werd gevonden van de re- tourkaartjes. De subst. Off. van Justitie, zijn re quisitoir nemende, achtte den diefstal te Amersfoort wettig en overtuigend bewezen, daar bekl. in 't bezit was gevonden van het rijwiel 1 dag na de vermissing, terwijl hij niet kon opge ven, hoe hij daaraan was gekomen. Spreker gelooft dan ook dat Kalpein en Köcher één en de zelfde persoon is. Wat aangaat den diefstal te Haarlem, ook deze stond volgens het O. M. vast, daar bekl. evenmin hiervyin de herkomst kon opgeven en hij thuis gekomen, direct de fiets onkenbaar was gaan maken. De beide diefstallen derhalve bewezen achtende, vorderde Z. E. A. 3 jaar gevangenisstraf, er op wijzende hoe held, is een bekende rijwieldief. De verdediger Mr. de Geere hield een krachtig, breedvoerig pleidooi, zeide o. a. dat juridisch nog nimmer bewezen was dat bekL een dief was, daar nog geen enkel vonnis daarom trent was gewezen; achtte de beide diefstallen geenszins bewezen, en vor derde vrij spraak en onmiddellijke in vrijheidstelling. De Rechtbank vond evenwel geene termen hiertoe. Alida Zijlstra, te Haarlem, is niet op haar mondje gevallen. Vóór eenige weken stond zij terecht wegens beleediging van Jasperina Miezeyrus en vorderde het O. M. 1 maand ge vangenisstraf. De Rechtbank evenwel veroordeeld© haar tot eene geldboete. Doch deze straf schijnt op bekl. niet veel indruk te hebben gemaakt, want thans had zij zich alweder voor een zelfde feit te verantwoorden en vorder de het O. M. andermaal 1 maand. Daarna verscheen in het bankje der ■beklaagden H. van Woerkom. Deze had aan den opzichter J. P. Boerkoel een ziektebriefje overhandigd ondertee- kend door Dr. P. Ozinga, terwijl hij deze handteekening had nagemaakt. Als reden daarvoor gaf bekl. op. dat hij hoewel hij werkelijk ziek was ge weest geen tijd had gehad om Dr. Ozinga te bezoeken en het briefje, dat volgens het reglement Donderdag voor 3 uur moest worden ingeleverd, daar om zelf maar had geschreven, niet om de gemeente te benadeelen of zichzelf te bevoordeelen. Het O. M. vorderde ter zake deze valschheid in geschrifte, waardoor weinig nadeel is ontstaan, 3 dagen ge vangenisstraf. De Majoor, Eerstaanwezend Ingeni eur der Genie, te Haarlem zal te zijnen bnreelt (Kinderhuisvest 17). op Zater dag 2 Maart 1901, 's morgens 10 uur, aanbesteden het maken van bomvrije gebouwen in het fort Zuidwijkermeer. Raming f 10.500. Door den Commissaris der Koningin zal ter provinciale griffie alhier op Donderdag 14 Maart 1901, 's morgens 11 uur, aanbesteden het uitbreiden van de verdediging van den onderzeeschen oever vóór de Heldersehe zeewering, tusschen het Noorder- en het Noord- duinshoofd. Haarlemsche feskeoineen. Wij zijn vanmorgen eens gaan kij ken naar de Haarlemsche teekeningen, die in de groote zaal van het Stedelijk Museum zijn geëxposeerd. Het is een kleine, maar aardige col lectie, die menig aantrekkelijk kijkje geeft op bestaande of (meerendeels) reeds lang verdwenen gebouwen of stadsgezichten. Er zijn er bij van de verschillende gesloopte poorten: de Eendjespoort, Kruis- en Janspoorten, Nieuwe poort, Zijlpoort, afbeelding van het Klokhuis en van de torentjes op de Raolts, verschillende kijkjes op het zoo schilderachtige Binnenspaarne het Noorderspaarne en den Sctvepma- kersdijk. het Begijnhof, de voormalige Ossenmarkt, de Bakenessergracht, ver schillende van de Groote Markt, oen paar interieurs van de Groote Kerk. waaronder dat van Bosboom, de oude vischmarkt enz. We vinden daarop de namen vermeld van Milatz, Hendriks v. Noorde, Berkheijde, L. P. Zocher, Springer, Vincent van der Vinne e. a. Voor allen, die in Haarlem's bouw en ontwikkeling belang stellen is het een aardige collectie, die een kijkje overwaard is. Duivendieven. Zondagmorgen kwam een bewoner van de Oranjestraat tot de ontdekking dat bij hem in den afgeloopen nacht twee duiven uit het hok waren, ont vreemd. Dinsdagmorgen moest een andere bewoner van de Oranjestraat een gelijk geval constateeren; nu wa ren het er vier. Men wachte zich voor deze brutale dieven. Gemeentelijk slachthuis. De redactie van het orgaan van den Ned. Slagershond bespreekt uitvoerig de bekende beslissing van den Hoo gen Raad. Allereerst maant zij aan tot kalme overweging en spoort in de meeste gevallen aan tot het inwinnen van deskundig advies. Heeft een ge meenteraad nog niet besloten tot het oprichten van een gemeentelijk slacht huis, dan zal zij (zegt de redactie) wel doen met daartoe thans niet over te gaan, omdat onder de tegenwoordige jurisprudentie, na de beslissing van den H. R., de inkomstenrekening faalt en daarmede de geheele exploitatiebe rekening komt te staan op losse schroe ven. Waar het besluit tot oprichting genomen is, maar nog niet uitgevoerd (en in dat geval verkeer en wij te Haar lem) daar zou volgens de redactie de Raad moeten beslissen geen uitvoering te geven aan het genomen besluit. Dat mag voor den Raad niet aangenaam zijn, nu hlijkt dat men een wetsarti kel verkeerd heeft opgevat, is het beter op het eens genomen besluit terugko men, dan tegen beter weten in door gaan. Tot zoover het orgaan van den Sla gershond. Naar aanleiding van het ge rucht dat in de geheime raadsvergade ring van Woensdag de zaak was be sproken, hebben wij ons gewend tot den secretaris der gemeente, den heer mr. Pijnacker Hordijk met de vraag, of het wellicht mogelijk was, ons van de resultaten van die vergadering me- dedeeling te doen. De secretaris antwoordde ons, dat hij daartoe geen vrijheid had, en dat ook geen van de Raadsleden ons daar over kon inlichten. Wij meenden hieruit te moeten op maken, dat aan de Raadsleden geheim houding is opgelegd en hebben derhal ve geen verder onderzoek gedaan. Toyabee De heer L. N. de Jong hield Woens dagavond vanwege de Toynbeeveree- niging eene lezing in „Weten en Werken" mejfc het onderwerp: „Het gezag." Er zijn vele soorten van gezag. De kunst kan gezag uitoefenen zoo ook een groot redenaar. Een mensch kan door de macht der suggestie een ander be- heertechem doch ietfs anders is het gezag dat een vader of moeder op het kind. een hoofd van een school op een leerling, een koning op zijn volk kan uitoefenen. Dat is de macht van het voorbeeld. Men is verantwoordelijk voor dat gezag en het is dus zaa.k met de uitoefening daarvan voorzichtig te wezen, opdat de invloed op anderen niet nadeelig zal wezen. Vereenising tot steun van verwaarloos ien en gevallenen. De leden van deze vereeniging hiel den Woensdagavond eene vergadering in het Nutsgebouw alhier. Het doel van deze bijeenkomst was het stichten ©ener afdeeHing in verband met de nieuwe statuten der vereeniging (zoo als reeds in ons vorig nummer is ver meld). Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Jer. de Vries, werden de nieuwe statuten voorgele zen. Hierna werd met algemeene (8) stemmen besloten tot oprichting der afdeeiing over te gaan. Op een vraag van een der aanwezi gen antwoordt de voorzitter dat de vereeniging niet alleen meer voor meisjes, maar nu ook voor knapen werkt. Aan de orde kwam nu de verkiezing van een bestuur. De heeren Jer. de Vries en dr. B. Tideman deelden mede. dat zij aftraden en niet weer herkozen wenschten te worden. Het bestuur werd als volgt samengesteld De heeren A. D. Wempe, Dr. van Linden van den Heuvel, Eekhout en de dames Mevr. H. de ClercqTeding van Berkhout en Mej. M. Ott. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. Heemstede. Het getal kinderen, dat volgens schriftelijke verklaring van een ge neeskundige, ongeschikt is voor het bezoeken eener lagere school, (art. 7, 7e leerplichtwet) bedraagt alhier 12. Spaarndam In de Woensdag-middag gehouden raadsvergadering zijn benoemd tot le den der commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren S. K. Baas, W. Nije, W. H. Scholtz en J. Balm. Bever wij Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Bever wijk op Woensdag 20 Febr. 1901, 's morgens te 9.f uur. Aanwezig alle leden. Notulen worden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeel ine van eenige ingekomen stukken. Hei ontslag aan den onderwijzer de Wit, wegens zijn benoeming elders wordt met 1 April a. s. ver leend het tractement van den on derwijzer Zuid erna, ingevolge de verordening, met f 100 verhoogd en inplaats van den heer Ringele- steijn de heer J. H. Kuijper te Texel tot onderwijzer aan de O. L. school benoemd. Tot leden van het stembureau bii de a. s. verkiezing worden gekozen de hh. G. T. D. Slaap cm J. J. W. van Waterschoot van der Gracht. Vervolgens is aan de orde een verzoek van de Beverwijksche con- servenfabriek tot vermindering van den gasprijs voor die inrichting. B. en W. stellen voor, in overeenstem ming met het advies der gascommis sie een vermindering van 2 ct. per kub. M. toe te staan, wanneer in een jaar 't verbruik meer dan 8000 kub._ M. geweest is d'cor die fa briek, te verrekenen aan 't einde van dat jccir over 't totaal aantal verbruikte kub. M. De heer Poel vraagt of het de be doeling is de inrichting altijd 2 ct. minder dan anderen te doen beta len of wel deivbestaanden prijs van 9 ct. op 7 ct. te brengen en dit steeds zoo te houden. De voorzit ter antwoordt dat 't eerste bedoeld is. De heer Breukelaar zegt dat 't hem verwondert dat een verlaging van den gasprijs mogelijk is voor 'n particuliere inrichting, ook al ver bruikt deze veel; z. i. moet de ge meente het gas steeds aan allen zoo goedkoop mogelijk leveren en kan dus van verlaging geen spra ke. zijn is verlaging voor die fa briek wel mogelijk, dan, moot noodzakelijk een ander tarief in gevoerd worden zoodat iedereen goedkooper gas krijgt. De Voorzitter antwoordt dat, wanneer men gtln vermindering toestaat, de fabriek zelf voor ver lichting, b. v. electrische, zal gaan zorgen, zoodat deze groote afnemer dan voor de gemeente verloren zou gaan. De heer de Roeper zegt dat hij altijd wel gewaarschuwd heeft te gen, vergrooting der gasfabriek om dat 't electrische licht een groote concurrent zal worden, en toen zei de Burg. dat electrisch licht voor- 1 oopig geen kwaad zou doen, nu is Z.E.A. er zelf al bang voor. On langs heeft de gascommissie 't voorstel gedaan den gasprijs te ver- hoogen, hetgeen geweigerd is, en nu wil men het voor een bepaalde inrichting die veel verbruikt, ver lagen 't verlies dat daardoor gele den wordt moeten de kleine ver bruikers dan zeker vergoeden, 't Besluit zou zeer zeker groote on tevredenheid' wekken. Hij ziet er een bevoordeeling van de groeten in, ten koste van de kleinen. t)e heer Breukelaar vraagt of de gemeente in deze als koopman op treedt of niet. Wethouder Moens antwoordt dat 9 ei 't laagste bedrag is waarvoor gas geleverd kan worden alhier in de tegenwoordige omstandighe den. Had er geen amortisatie plaats dan zou de eemeente er bij verlie zen, een kleine winst moet er ech ter gemaakt worden voor aflossin gen enz. De Roeper vraagt of er door d'e nieuwe regeling verlies voor de gemeente zou ontstaan. Neen. ant woordt de Voorzitter. Dan wenscht de R. algemeen den gasprijs ver laagd te zien, voor alle inwoners en niet voor een afnemer in 't bi- zonder. De heer Breukelaar doet daarop 't voorstel de zaak aan te houden en onderzoek te doen of een nieuw algemeen verlaagd tarief ingevoerd kan worden. Dit voorstel wordt met 7 tegen 4 stemmen aangeno men. Vervolgens is aan de orde de be- noem ing, volgens d'e Leerplicht wet. van een commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit 9 leden. Achtereenvolgens worden benoemd de heeren Zwager, Slui ter Koelman, Sinions. Smit, de Boer, Lijesen, Waare en Gonlag, terwijl tevens heb huishoudelijk reglement voor die commissie wordt vastgesteld. Een voorstel van B. en W. tot verkoop van eenige boomen aan de Koningstraat die gevaar opleveren voor de voorbijgangers, wordt zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Vervolgens worden door B. em W. de plannen aangeboden tot vaartverbetering door de Pijp. wel ke verbetering 91180 zal moeten kosten waarvan f 31000 ten laste der gemeente, terwijl de Provincie en 't Rijk verzocht zullen worden voor de rest subsidie te verleenen. De heer de Roeper vraagt waar om niet liever 't groote plan, waar van de uitvoering f 300000, moet kosten ingediend is. De haven is door grove onachtzaamheid van 't Dag. Bestuur sedert jaren verwaar loosd het ware gewenscht dat nu een afdoende verandering tot stand komt. 't Groote plan sluit in dal de tegenwoordige haven gedempt wordt, deze is groot pl.m. 7000 kub. M., wordt deze grond dan verkocht voor f 5 per vierk. M. dan geeft dit reeds een tegemoetkoming van 35000. De nieuwe haven zou dan komen aan den ancteren kant van de spoorbrug en veel grooler zijn dan de oude, hoe grooler hoe be ter meent spreker, 't Thans inge diende plan noemt hij half werk; hij stelt voor de zaak uit te stellen en een commissie van onderzoek voor de uitvoering van 't groote plan te benoemen. Dit voorstel wordt met 10 tegen 1 stem ver worpen. De heer Breukelaar zegt dat hij 't geheel met de plannen van B. en W. eens is, een groote zeehaven is hier niet noodig. De hr. de R. zegt dat de hr. Breu kelaar e. a. met 't voorstel van B. en W. meegaan omdat zu er per soonlijk belang bij hebben de heer Breukelaar krijgt dan de sche pen voor zijn deur èn de heer Braun heeft hypotheek op de hui zen aan de haven, zood'at die hui zen dan in waarde stijgen ook an dere raadsleden kan hij met de vinger aanwijzen die om dergelij ke redenen voor 't voorstel zijn.. De heer Breukelaar zegt dat hij van deze beleediging geen nota zal nemen, maar verzocht den Voor», hem mede te deel en of in 't klei nere plan ook begrepen is verbete ring van de haven zelfhij zou 't anders gaarne er in r^"«nomen zien omdat 't hoog noodig is. De heer Moens antwoordt dat al leen verbetering van de Pijp be doeld is, terwijl de Voorz. op merkt dat 't niet gewenscht is 't door den heer Breukelaar voorge stelde in 't bestaande plan op te ne men omdat de uitvoering daarvan nog te lang zal duren en spoedige verbetering van de haven noodza kelijk is. De heer Breukelaar doet thans 't voorstel dat B. en W. bo vendien nog zullen komen met een' plan tot afdoend' onderzoek en zoo mogelijk grondige verbetering van de haven, op te dragen aan dien ge meente-opzichter. Vervolgens wordt eerst 't voorstel van B. en W. aangenomen mot 1 stem tegen, en daarna het voorstel Breukelaar. Het -verzoek van B. en W. om hen te machtigen die. post „school- behoeften" te overschrijden, wordt toegestaan De openbare vergadering wordt daarop gesloten. Telegrammen. PEKING, 21 Febr. (R. O.). De Chinee- zen hebben toegegeven in de quaestie der bestraffing van de schuldige man darijnen. Naar gemeld wordt zijn de eischen der mogendheden thans vol komen ingewilligd. Het antwoord van het Hof is nog niet aan de legaties medegedeeld, doch het is bekend dat het ontvangen is door Li-Hung-Tsajng en Prins Tsjing. Waarschijnlijk zal het morgen worden medegedeeld. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 21 Febr. W. Neder- koorn en A. A. v. d. Steeg. Getrouwd: 21 Febr. L. van Maaswin kel en C. F. M. Berghuys. J. Veeninga en J. Koster. P. G. Mol en J. H. v. d. Steur. Bevallen: 19 Febr. M. E. Krui jer Sclierpenhuijzen z. 20. W. J. Hofsté van den Bosch d. J. KnolBatterink z. G. J. van LooijCliteur d. A. M. Wallekersvan Dregt d. Overleden: 20 Febr. M. A. Boogaard 4 md. d. Koolsteeg. Openingskoersen. Donderdag 21 Febr. 1901 2Vs pCt. Ned. Werk.Sehald787/g Oostenrijk Zilv. J/J8U/s 3 pCt. Portugal24"/u 4 pCt. Rusland 94 8de em9"1/® 4 pCt. 8panje- 5 pCt. Binnenl. Mexico38'/j 5 pCt. Brazilië Funding Lg88"/g U/s pCt. Columbialö'/j 4 pCt. Venezuela30 Cultuur-Mij. de Vorstenlanden aand. 56 Koloniale Bank aand48 Liq. Barge Moorman aand60 Ned. Ind. Hnndelsbk. aand85 Aand. Deli-Maatschappij450 Langkat Cult, Maatschappij 119 8enembah Maatschappij426 K.N M.t.Bxp.Petr.br. Aand386 Moeara Ëuim Gew. aand Arfeans. Constr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P. G.Serie A en B.63s/4 3 pCt. Italië 8pwt. 87/89 A. E6&l/4 3 pOt. Znid-Italië Spwm. A. H67 Atchison ïopeks Cert van aand6 4s/g Cert, van pref. aand. Denver Rio Grande Spw. aand36'/j pref. aand. Eric 8poor Gew. aand27 le pref. aand Illinois Central Cert, van aand 8t. L. en San Franc. Cert.gew. aand315/e B b v. 2 pref. aand. 62*/< Miss. Kans. en Texas Aand19tyg Lonisv. Nioshvill Cert. v. aand... 30s/4 N. Y. Ontario aand45»/® Norf <fe W. Cert. van gew. aand.... 4W/g Union Pac. Cert. van gew. aand. 9ls/« Southern Pacific gew. aand43'/i# C pCt- Peru Mortg. B7>/x Cert. van Aaud. Pern17IS/i< Pref.4y8 Prolongatie3% Nagekomen Advertentiën. Heden overleed kalm, doch na een smartelijk lijden, van slechts eei.ige dagen, onze innig geliefde Zuster MAHIJTJE BOON, geb. Honigh. H. HONIGH G. NONIG1Ivan Santé H. POPPINK D. A. POPPINK—Honigh. Haarlem, 21 Febr. 1901. Een ltiuk solied WINKELHUIS met apart opgaande Bovenwoning, voor zeer bi' 1"ken prijs. Aanvaar ding ultimo Maart a. s. Fr. Brieven onder no. 4191 aan het Bureau van dit Blad.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3