NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad. in Haarlem en Omstreken. Koning Mammon. No. 5415 18e Jaargang Zaterdag 23 Februari ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden 1-20 Voor de dorpen iu den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden-L65 Afzonderlijke 0-02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 ;l de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Grocte letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames SO Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31*>" Faubourg Montmartre. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan ia inzending op Vrijdagavond nou- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Haarlem's Dagblad van 23 Febr. bevat o. a. Leugens omtrent Schalk Burger. De eischen der mogendheden in China ingewilligd, Een nog onbe kend feit uit don Zuid Airikaau sehen oorlog, Parlementaire Praat jesHet antwoord vau baron Hengei*s. Zuid-Afrikaansch Spoor wegpersoneel, De van Ceylon ont snapte Boeren te Amsterdam, Ver kiezing te Beverwijk. Poli: ek Overzicht. Nu door de laatste oorlogsbe richten de geflatteerde Kitchen,er- telegrammen vrijwel tot nihil zijn gereduceerd, gaat men het op een andiere manier probeeren en tracht die goê-gemeente diets te ma ken, dat Schalk Burger zóó moede loos is, dat hij verklaard heeft uit te scheiden. Volgens dat Reuter-be- richt wilde bij niet de verantwoor delijkheid op zich nemen hun aan te raden zich over te geven, maar indien het onvermijdelijk was, dan was het dwaasheid dat bij tweeën en drieën te doen. De beste manier was, tot een algemeene overeen stemming te komen om zich als natie over te geven. Ben merkwaardige tegenstelling hiermede vormt den vicieusen cirkel waar d!e „Westm. Gaz." het over heeft, die aldus redeneertde staat vam zaken op militair gebied geldt als een verontschuldiging voor het dtoen van stappen tot den vrede, en bet niet doen van die stappen ver sterkt de Boeren in hun verzet. Na achttien- maanden strijdleus, zegt de „Westm. Gaz." staan ons slechts twee dingen te doen of on 2e opperheerschappij handhaven, of ons geheel terugtrekken. En de s,Westm." meent, dat men die op perrheerschappij zóó moet opvatten. _S'at Britten en Hollanders beide er Zich wèl onder kunnen voelen. Alweer berichten van eenstem migheid in China. Een R.-telgr. uii Peking meldtDe Chineezen heb ben, toegegeven in de quaesti© dei bestraffing van de schuldige man darijnen. Naar gemeld' wordt zijn de eischen der mogendheden thans volkomen ingewilligd. Het ant- woord van het Hof is nog niet aan de legaties medegedeeld, doch het is bekend dat het ontvangen is door Li-Hung-Tsjang en Prins Tsjing. En aan cle „Köln. Ztg." werd Woensdag uit Peking geseintDe keizer van China keurde eerst he den goed de door de gezanten der mogendheden opgestelde naamlijs ten van de hooge ambtenaren die ter dood moeten worden gebracht. Het keizerlijk edict, waarin de formeele goedkeuring dezer be- straffingen vervat is, en waarin de spoedige ten uitvoerlegging der exe cutie wordt toegezegd, kan eiken dag verwacht worden. Buitenlandsch Nieuws. Een nog onbekend feit. „Neerlandia" bevat deze week eene belangwekkend overzicht van Roberts telegrammen uit het oor logsveld. In deze beschouwing ves tigt het tiidschrift de aandacht op een gebeurtenis bij Paarde- berg, welke voor zoover ons be kend, nog nergens bizonder is ver meld'. Toch is hetgeen Roberts zich bij Pa arden berg tegenover de Boe ren veroorloofde, en 't welk hij met tamelijk groote openhartigheid, hetzij uit nonchalance of uit totale onverschilligheid voor de kritiek, het publiek ter lezing biedt, zeker de moeite waard in wijderen kring bekend te worden. Na eenige vroegere telegrammen behandeld te hebben, bespreekt de schrijver in „Neerlandia" eerst de Engelsche verliezen dier dagen Den 28en Februari, den d'ag na de overgave van. Cronjé, stelde Ro berts te Paarde berg weer een rap port op. Daarin spreekt hij o. a. over den storm, dien d;e Engelschen den eersten dag van de insluiting den 18en, op de stelling van Cronjé geloopen hadden, en dan heet het, dat de Boeren daarbij hevige ver liezen geleden hadden, ..maar onze verliezen waren nauwelijks min der erg." Dit is weer de echte En gelsche manier van voorstelling men weet, dat die aanval de Engel- schen minstens tienmaal zooveel dooden en. gewonden bezorgde als da Boeren. Deze schoten uit hun rivierbedding vrijelijk op de over het vlakke veld in het vuur gejaag de Engelschen. Over Kichener, die het bevel tot dien aanval gegeven had, zwijgt het rapport, althans in den vorm, waarin het openbaar is gemaakt. Dan volgt naar aanleiding van Roberts' meening over de verliezen der Boeren in een noot de opmer king Wij vinden dat Roberts opgeeft als de verliezen dier Engelschen., op dien 18en Februari geleden 198 gesneuveld, 90 gewond. 96 vermist, 9 gevangen genomen, tezamen 1208. Verder geeft, hii on aR het aantel gewonde Boeren, dat met Cronjé gevangen werd genomen. 150, van wie natuurlijk slechts een deel op den 18-en was gewond1. Voeg daar bij het aantal dooden, dat over de tien, twaalf dagen eindigde met de overgave op 27 Februarieen 80 be droeg, en reken dan eens uit, wat er is van Roberts' beweriner. dat de Engelsche verliezen op den lSen nauwelijks minder waren dan die der Boeren. En nog wel in 't zelfde rapport geeft Roberts deze tegen spraak van zijn eigen bewering Maar nu komt de schrijver tot Roberts' handelwijze tegenóver de Boeren na den slag bij Paardeberg, die een „kameraad" van den Duit- schen Keizer, tevens ridder van den Kousenband en den Zwarten Ade laar nu niet bepaald tot eer strekt En nu een bizonderheid, die ons nog onbekend was en die op de hooggeroemde ridderlijkheid van Lord Roberts een zonderling licht werpt. Hij schrijft hoe hij den 19en te Paardeberg aankomt„Toen ik ter plaatse aankwam, hoorde ik dat aan generaal Cronjé een wapenstil stand van 24 uur was verleend hij had er om gevraagd, zeggende dat hij zijn dooden wilde begraven. Dadelijk herriep ik dien wapen stilstand en ik gaf bevel tot een krachtige beschieting van de stel ling des vijands. Generaal Cronjé wist evenals wij, dat hem uit Natal en uit 't Zuiden met aanzienlijke versterkingen te hulp snelden, en zijn verzoek was blijkbaar een voorwendsel om tijd te winnen." Laat dit waar zijn, maar wat te denken van het herroepen van een wapenstilstand den Boeren ven leend- zooak deze reeds dikwijls na gevechten, an Engelschen ver leend hadden door Kitchener, die bij afwezigheid1 van Roberts het opperbevel voerdeIndien zoo iets eens van Boerenzijde ged'aan was, hoe had de Ensrelsche pers gedaverd En dan herinnere men zich. dat er indertijd zoowel in de off jpieele telegrammen van Roberts als in die der Engelsche bladen wel van het weigeren van een wa penstilstand gewaagd is, maar wij selijk gezwee-en werd over het in trekken van een bereids toegestanen wapenstilstand. R evolutions a ire Comités in Macedonië. De Weenensche correspondent van d'e „N. R. Ct." schrijft De pogingen der Macedonische comité'9 om hun tegenstanders door moord en doodslag uit den weg te ruimen, waarbi; ze op een lijdelijke houding der Bulgaarsche regeering rekenen konden, hebben d'e mogendheden bewogen om de Bulgaarsche regeering ten ernstig ste te vermanen aan de misdadige agitatie dier comités een einde te maken. Oost.enriik hoeft h'; het jongste bezoek van prins Ferdinand te Weenen er eveneens op aange drongen en er op gewezen, dat diie comités den vrede op den Balkan in ernstig gevaar brengen en bijna een oorlog met Roemenië hadden veroorzaakt. Voor den Vorst en zijne ministers die die beweging in het geheim begunstigd hebben, is dit een zeer onaangename bood schap die heel wat ontevredenheid in den lande verwekt. En nu wordt uit Sofia bericht, dat het slot van een artikel uit de Petersburgsche „Wedemosli", waarin gezegd wordt dat de toestanden in Bulgarije zoo kritiek worden, dat zij binnenkort de aandacht der mogendheden zul len vorderen, in de re geer ingsk rin gen groote ontsteltenis heeft veroor zaakt. Die wenk van het machtige Rus land zal waarschijnlijk voldoende zijn om de revolutionaire comité's. die met dolk en pistool Macedonië bevrijden willen, wat voorzichti ger te maken, want, hoe billijk ook de wensch is naar administratieve hervormingen in dat land, is de weg, dien die comité's op willen, niet scherp «-enoeg te veroordeel en en alleen maar geschikt om aan Bulgarije moeilijkheden te bezor gen. „Nowi Wjék," het blad van de partij van Stamboelof.beschouwt het hevige Russische protest in die zaak als een keerpunt in de Ooster- sche politiek van dat land. e gevolgen ^an do Preyfus- zaak. Gelijk men weet is de strafver volging, die de weduwe van kolo nel Henry tegen Joseph Reinach had ingesteld, tengevolge van de am^~r>ue-wet vervallen. De .Libre Parole" weet mede te deel en. dat de weduwe Henry nu besloten heeft, ten civiele de zaak aanhangig te maken. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRÏEA Aan de „Times" wordt uit New- York geseind dat het Huis van Volksvertegenwoordigers een motie heeft aangenomen, de regeering uitnoodiger.de om inlichtingen te geven me betrekking tot het ge bruik van Amerikaansche havens voor den uitvoer van paarden naar Zuid-Afrika de correspondent zegt dat diie motie uitsluitend een poli tiek partij karakter heeft. Mac Kin ley acht het gebruik van de havens geoorloofd. Volgens bericht aan de „Daily Mail" uit Pretoria, hebben de Boe ren Dinsdag een trein bij Elands fontein aangehouden. Zij haalden de goederen uit den trein en staken hem daarna in brand. Engelschen uit Ermelo vertellen dat de Boeren de Engelschen en de VTOUWPTi van Rnpvpn Jin in onder werping zijn gekomen,, zeer slecht behandelen. Zij onthouden hun voedsel, zoodat zij maanden op mie lies teerden. Toen French naderde, gelastte Botha een Boeren-corps om zijn tros te dekken maar de Boeren weigerden dit en liepen weg on danks Botha's dreigement dat hij de ongehoorzame belhamels zou la ten fusileeren. De „Daily Mail" verneemt uit Maritzburg De Boerenvluchtelin- gen onder Kitchener's bescherming vullen de kampementen langs de spoorlijnen. Er komen, schier onop houdelijk honderden vrouwen en kinderen te Standerton aan in tal- looze ossenwagens en vergezeld van kudden vee. Volgens een bericht uit Salisbury in Rhodesië, is de reeds gemelde militaire bezetting van het bureau van d'e „Rhodesia Times" en de onderdrukking van dat blad ge schied, ondanks het verzet van het h o o ggerech tsh of Twee Reuter-telegrammen, een uit Port-Elisabeth, een uit Kaapstad meidien het volgende Een proclamatie van Steyn en De Wet, van 14 Januari, die gevonden werd bij gevangen genomen Boe ren, beschuldigt de Engelschen van schending der gewoonten van den beschaafden oorlog van schending der Conventies van s'-Gravenhage en van Genève, van het arrestee ren van neutralen, van plundering, verbranding en vernieling van par ticulier eigendom van burgers, en van het wapenen van Kaffers en andere inboorlingen te~en de Boe ren. De proclamatie beweert verder dat d'e Engelsche soldaten op last van officieren eerbare vrouwen bo le ed'igden, en vrouwen en moeders ontvoerden, en dat bijna alle hui zen in de Republiek verwoest zijn. Ontkend wordt de beschuldiging van het misbruiken der witte vlag door de Boeren, wat een telkens herhaalde, aster wordt genoemd. De proclamatie zegt, dat het on juist is, dat de oorlog geëindigd is, dat de Republieken veroverd zijn. De burgermacht der beide Repu blieken wordt nog aangevoerd door verantwoordelijke leiders. Zij waar schuwt de Engelschen, dat zoo de vernieling van d'e eigendommen der Boeren n.iet ophoudt, deze de bezittingen der Engelschen zullen vernielen,doch zij zullen steeds vrouwen en kinderen ongedeerd laten. Ten slotte wordt een beroep ge daan op de Broeders in de Kolonie, en in de gehe,ele wereld', om de Boeren bij te staan, in naam van de beschaving en van het Christen dom, door een einde te maken aan de barbaarsche wijze, waarop En geland1 den oorlog voert. Dat uit Kaanstad: luidt: Nadat De Wet den spoorweg was overgetrokken ten noorden van De Aar trok hij in westelijke richtincr doch werd .door Plumer genood zaakt zich naar het noorden te wen den in de richting van Strijden- burg. Den 19en Februari was De Wet weder in de nabijheid' van de Oranje-rivier. Zijn macht was in verschillende afdeolingen gesplitst. Hij had klaarblijkelijk de bedoeling Griqualand-West binnen te vallen Plumer was toen dicht achter hem. Rechter Hertzog was met de wes telijke afdeeling Boeren toen ook in voortgezetten terugtocht in de- zelde richting. Lord Kitchener meldt uit Klerks dorp, dat Methuens afdeeling daar binnen trok, na het gebied vanWol- maransstadi tot llartebeest-fontein gezuiverd1 te hebben. Hij stiet op tegenstand' van 1400 Boeren onder de generaals De Villiers en Lieben- berg. De Boeren bezetten een ster ke stelling, die zij hardnekkig ver dedigden. Zij werden er echter uit verdreven na een hevig gevecht. De Engelsche verliezen waren 3 of ficieren, 13 man gedood 5 officie ren en 29 man gewond. De Boeren lieten 18 dood'en op het slagveld achter, en leden zware verliezen/ Uit Lissabon wordt geseind Twee transportschepen vertrek ken uit Delagoabaai met Bóeren- vluchtelingen en een deel_ van de Ned'erlandsche ambulance met be stemming naar Lissabon. De overeenkomst tusschen België en den Congostaat is, behoudens goedkeuring der Kamers, weder met 10 jaren verlengd. Stadsnieuws Haarlem 22 Febr. 1901. Donderdag-middag ongeveer 4 uur zakte een kleine jongen door het ijs in den Kampersingel. Een voorbijkomend jongmensch, begaf zich te water, en hielp den drenkeling over het ijs naar den wal, waar hij spoedig opklom. Om denzelfden tijd werd uit de Leidsche Vaart niet behulp vau den politieagent Metselaar, gered een 8- jarige jongen, vau Sabelis, Brouwer straat. Het IJs. Weder is in dezen winter de gewone scheepvaart door het ijs gestremd. Op verschilende kanalen en vaarten in do omgeving wordt schaatsen geredeu, maar het schijnt dat de lust daartoe, zooals die zich in December en Januari openbaarde niet meer bestaat. Daarbij komt dat het ijs niet betrouwbaar ia de schaatsenrijders die Woensdag er Donderdag b.v. een tochtje maakten langs de trekvaarten HaarlemAm sterdam, moesten op 8 plaatsen af stappen. Ook op het Noordzeekanaal vertoon- Feuilleton. 49) Maar wacht eens ik heb mij soms verbeeld dat zij misschien van mij gehouden zou hebben als ik wat meer werk van haar had durven maken. Enfin ik weet 't ook niet 't is maar een invallen de gedachte. Hoef ik eigenlijk van avond al naar Parijs te gaan? Ik ben toch mi in eigen baas en O'Ha- ra is niet hier om mij te kapittelen. Het zou niet erer beleefd van mij zijn weg te vaan zonder afscheid van majoor Selley en zijn vrouw. Neen, te drommel, het zou al heel ongemanierd zijn. Dan zou ik mek een kunnen hooren wat er beslo ten is omtrent Fairford, vóór ik morgen vertrek. Wat zou de groo te O' zich niid'ig maken, als hij wist waarover ik op 't oogenblik denk ofschoon ik den leelijken. oude zelf wel eens heb hooren zeggen, dat er niets zóó liefelijk is in 't leven, £ls jonge liefdesdroomen. Hij was ondertusschen aan zijn hotel teruggekomen. Hier kellner, breng mijn ba gage weer naar mijn kamer, ik ga vanavond! niet weg. Een paar dagen voordat dit alles plaats greep, hadl majoor Selley zijne familie naar het winterver blijf teruggebracht. Hun tocht was heel genoegelijk geweest, totdat Clavering zich bij hen voegde, waarna Claude althans, bemerkte dat Kate iets gedwongens over zich kreeg, wat zij al gauw begreep ja zij vond' het zelfs vermakelijk om te zien hoe haar nichtje handig eiken keer een tête a tête met hem vermeed1. Hij troostte zich meestal door zich aan mevrouw Selley te wijden, bij wie Ir'-' trachtte in een goed blaadje te komen, voor zij Shrewsbury bereikten, vanwaar zij direct naar stad zouden doorrei zen. Kolonel Clavering was nu wel verplicht hier afscheid te ne men, en eene andere richting uit te gaan. Deze handelwijze had! op majoor Selley geen indruk ge maakt. maar zijne1 vrouw keek wat ernstig en alsof zij zich niet op haar gemak gevoelde^ Alles ging als gewoonlijk, uh op den derden morgen na hunne thuis komst. Verscheidene^ brieven wachtten den majoor, toen hij met 't ontbijt beneden kwam. Hij keek ze zwij gend door, daar hii gewoonlijk den inhoud later vertelde als de fami lie bijeen was. Bij deze gelegenheid zeide hij alleen Uitstekend nieuws van En hij reikte mevrouw Selley een der brieven toe, dien zij in haar zak stak tot na 't ontbijt. Kate bleef wat langer dan Claude in de eetkamer, daar zij de aan kondiging van een nieuw come- diestuk wilde lezen. Majoor Selley trok zich heel gauw met een ern stig gezicht in zijn studeervertrek terug. Kort daarop kwam de meid Kat© storen in het lezen van de critiek. Juffrouw, mijnheer vraagt u te spreken in zijn studeerkamer. Wat zou dat zijn riep Kate uit, en zij ging reeelrecht naar haar vaders heiligdom. Daar stond zij opeens voor haar beide ouders, die aan de groote tafel waren gezeten met ernstige gezichten. Kate keek van den een naar den ander. Toen sprak haar vader op vreemd aarzelenden toon Kate lief, ik heb hier een' brief van Clavering. Hij zegt dat je hem van de hand hebt gewezen, en hij vraagt of hij op mijn' in vloed mag rekenen, om je van je besluit terug te brengen. Ik wil je niet tegenwerken in je wenschen, lieve kind: maar wanneer je moeder, echter, vindt dat wij je de zaak moeten voorleggen Ja, miin beste kind, begon mevrouw Sellev. Ga zitten en luister naar mij. Wat heb je tegen kolonel Clavering? Wat ik tegen hem heb Ik houd niet van hem, zeide Kate. Maar waarom houd je niet van hem Ik weet niet waarom, maar het is zoo. Dat is <*een reden, Katie, zei d'e moeder. Hij is een eerwaardig man, bracht de majoor in 't midden. Hij is een beetje terughoudend, maar een kranig officier, en zeer gezien bij zijn meerderen. Je hebt natuurlijk een eegronde reden, lie veling- om hemj zoo beslist te ver werpen: Ik probeerde vriendelijk tegen hem te zijn want ik had medelij den met hem, antwoordde Kate, maar ik zou hem niet kunnen trouwen. Hij is te oud en te streng, en heeft woeste oogen, ik zou bepaald bang voor hem zijn en o 't is niets voor mij. Ik zie niet in waarom niet. Hij houdt veel van je, dat kan ieder zien hij zou je een heerlijk te huis kunnen geven je zou alles van hem gedaan kunnen krijgen, 't Is niet vriendelijk om dengene die je lief heeft verdriet aan te doen. Wees niet zoo gevoelloos Ik ben niet gevoelloos, moeder, 't Spijt me vreeselijk voor kolonel Clavering, maar ik kan 't niet hel pen dat hij zich tot mii aangetrok ken voelt. Als hij weet dat ik hem niet wil trouwen zal hij wel naar een ander uitzien en Ik vrees dat hij 't zich ere zal aantrekken, zeide haar vader ern stig. Ja. hij is eeen onnadenkende luchthartige man van de wereld, die 't niets kan schelen wie hij ver driet aandoet, als hij zich maar amuseert. Bij deze woorden steeg een blos Kate naar de wangen, en in" haai mooie bruine oogen kwamen tra nen. Wij kennen niemand die zoo is moeder, zeide zij met onzekere stem, en ik zou nooit zoo'n man kunnen trouwen. Ik wil niemand trouwen; ik wil bij papa en bij u blijven, al bent u ook nog zoo on aardig nu tegen me, en ze barstte in tranen uit. Schrei niet lieveling 1 riep majoor Selley doe wat je wilt, en schrei niet. Nu ik er over na denk is Clavering toch ook een veel te saaie kerel voor jou. Neen Katie, zeide mevrouw Selley, kalmeerend. Denk toch nooit dat ik je zou dwingen als je zelf niet wilde, in zoo'n gewichtige zaak als 't huwelijk. Maar 't aan bod van kolonel Clavering was al te aanlokkelijk, en 't zou zoo'n ge ruststelling voor me zijn. als je toe komst verzekerd was. Ik. hoop dat geen malle romantische droomen je beletten zoo'n goede partij met beide handen aan te grijpen. Wat bedoelt u? vroeg Kate ge jaagd. 't Eenige wat ik van die goe de partij met zekerheid weet, is dat hij mij ellendig zou maken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1