zich veel ijs, dat zich bij de jongste hevige nachtvorsten geheel vastzette; Ponderdag is „LJsbreker IF in de rvaart gekomen en naar IJmuiden en terug opgestoomd. Hülegom. Dinsdag-avond sprak voor het depar tement Hillegom der Maatschappij tot Nut van H, Algemeen, de heer Saedjs van Haarlem, met het onderwerp „Het ontstaan der menscbenrassen". Met veel aandacht werd de wetenschappe lijke voordracht, doorspekt met geesti ge gezegden, aangehoord en meerma len gaven de talrijke aanwezigen door luid applaus blijk, dat zij zich amu seerden. 't Was dan ook een mooie avond, die een tocht door de koude alleszins loonde. Zandvoorfc. Ten overstaan van notaris Merens te Haarlem is alhier publiek verkocht een huis en erf, staande aan de Rozenobel- straat. Koop er werd A. Paap voor 815.—. De alhier bestaande kiesvereeniging hield Dinsdagavond hare jaarvergade ring. Uit bet verslag van den penning meester bleek, dat er een voordeeling saldo was. Als nieuwe leden werden voorgesteld de heeren M. de Klerk en C. Böchma.nn. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren D. Deinum, President; II. C. Voet, vice-President; A, Bakels, Secretaris; J. van den Bos, vice-Secretaris; E. H. Brokmeier, Pen ningmeester; F. Zwaan, vice-Penning- meester en C. H. N. Tates. bestuurslid. Binnenland. Donderdagnacht verbrandden bij den stalhouder Everard in de van Baerle- straat te Amsterdam achttien rijtui gen. De paarden werden gered. Oh r.Nat. Bo^rsn-comité. In „Eensgezindheid" te Amsterdam werd Donderdag de constitueerende vergadering gehouden van de Vereeni- ging Christelijk Nationaal Boerenco mité. Gekozen werden de acht leden van het Boerencomité, de heeren H. Bijle- veld, Jb. van Oversteeg. J. C. Weisz Jr„ ds. J. C. Sikkel, P. J. W. Wellensiek, H. J. Emous, Job. D. W. Tellier en R. C. Verweijck, terwijl aan dit achttal nog een zevental werd. toegevoegd na melijk de heeren ds. W. H. Gispen, mr. S. de Vries Czn., F. J. D. Tlieiisse en J. C. Heesterman, allen te Amsterdam; ds. J. Schokking, te Koudum, J. H. cle Waal Malefijt, te Achttienhoven, en J. Beest van Andel, te Sleeuwijk. Besloten werd de Koninklijke goed keuring op de statuten aan te vragen. De vereeniging narn verder het besluit den ganschen arbeid van het Christe lijk Nationaal Boerencomité over te nemen, zooals het Afrikaansch Tehuis; de commissie van ujtkeering; de hulp aan gevangenen en slachtoffers van den oorlog; de hulp aan de vrouwen kampen.; en machtigde het bestuur den arbeid voort te zetten. De vijl ontvluchte Boeren te Amsterdam. De heer T(ersteeg) van het „Handels blad" heeft de vijf ontsnapte Boeren van Ceylon, die Woensdag-avond te Amsterdam aankwamen, gesproken en geeft in eigen woorden het relaas van hun wedervaren weer. Op het schip de „Catalonia" waar mede de krijgsgevangenen naar Cey lon waren gevoerd, was het plan tot ontvluchting bij hen gerijpt. Zij spran ken er elkander niet over, slechts twee hadden zich verstaan. In de baai, vertelt de heer T., had den zij twee schepen zien liggen, een Russische oorlogsbodem, die met troe pen uit China op de huisreis was, en een Fransch schip. Deze waren voor hen als het beloofde land. Konden zij die schepen slechts bereiken dan waren ze vrij van de gehate gevangenschap, vrij van het Britsche juk, vrij om te gaan waarheen ze wilden. Van het boord van de „Catalonia" hing een touw in het water. Dit zou hun dienstbaar zijn om weg te komen. Een afspraak werd op het allerlaatste oogenblik gemaakt met een paar kame raden dat ze aan de andere zijde van hot schip rumoer en beweging zouden maken om de aandacht van de wach ten bezig te houden. Zoo geschiedde het. Er ontstond opschudding aan de tegenovergestelde zijde van het schip; Ik kap dien man niet zien, snikte Katé. Hi: wordt op een goedien dag nog krankzinnig, en snijdt me den hals ai. Nou, nou lieveling, dat is ge noeg We zeggen geen woord meer over 't onderwerp, riep de majoor vast besloten. Zeg nu niets meer tot het kind (dit tot zijn vrouw) de grootste rijkdommen der wereld zijn. haar tranen niet waard. 0, Katie, als je zoo vreemd erover denkt, zullen we er niets meer over zeggen; ik ben ook zoo akelig wereldsch, maar ik zou zoo graag zien dat je een gelukkige rustige toekomst had'. U bent beide veel te goed' voor mij, en ik ben een ongevoelig schepselmaar ik kan niet ik kan onmogelijk kolonel Clavering trouwen. Kom, kom tob er nu maar ni-t meer over, ik zal hem een be- leeid briefje schrijven, zeide ma joor Selley, zenuwachtig zijn haren onstrijkende bij 't vooruitzicht, op de taak die vóór hem lag. Kom geef je ouden vader maar een zoen, lieveling' en ga naar Claude. Nu niet meer piekeren over Clavering of iets dergelijks, 't Spijt de wachten gingen er heen om te zien wat er aan de hand was en daarvan maakte de eerste broeder gebruik om zich over boor dl te werken en te laten afglijden, voorzichtig in het water, opdat geen geplas de aandacht zou trekken. Hij slaagde. Wat later kwam ergens anders aan boord ruzie en de tweede broeder gleed in zee. Toen gingen ook anderen hun voor beeld volgen. Het was toen kort na middernacht. Rond zwommen de vluchtelingen, om de „Catalonia", in de richting, waar zij de drie schoorsteen en van het Russische schip hadden gezien. Maar de afstand was groot en de zee donker. Op goed geluk af zwommen ze twee uur ongeveer rond. Toen zag een van hen de romp van een schip in de na bijheid. Maar was dit wel het gewenschte vaartuig of was hij misschien weer bij de „Catalonia", weer voor de poort van zijn gevangenis, waaruit hij pas was ontkomen? Reeds was hij vlak bij het schip, toen hij nog niet zeker wist, of hij kon roepen om opgenomen te worden. Schoorsteenen waren op zulk een kor ten afstand niet te zien1 dus zwom hij een eindje terug en ja, daar zag hij de drie schoorsteenpijpen, waarheen hij zoo dikwijls den vorigen dag den ver langenden blik had gericht. Toen riep hij het schip aan, waar alles nog leven en beweging was, daar aan boord juist de Russische Nieuw jaarsnacht werd gevierd. Zijn stem werd gelukkig dadelijk gehoord, men liet de scheepstrfap neder, maar de man was te uitgeput om zich daaraan op te halen. De bemanning moest hem uit het water sjorren en aan boord brengen. Daar vertelde hij dat nog iemand hij wist maai- van een was ontvlucht. Men vond den man hangende aan de ankerketting, later zag men er nog een drijven op de ankerboei en ten slotte werd nog een vijfde vluchteling opgenomen. Meer vluchtelingen bemerkte men van het Russische schip niet. De geredden wa ren zeer uitgeput, hoewel zij van tijd tot tijd op een der boeien in de haven hadden gerust. Een hunner viel bewus teloos aan boord van het vaartuig neder. De anderen brachten de bemanning op de hoogte van den toestand en deze besloot den vluchtelingen op te nemen. Zij werden in het ruim verstopt met de aanbeveling zich stil te houden daar een Engelsche beambte werd verwacht voor de aanzegging dat het schip kon vertrekken. D man kwam, bracht zijn boodschap over en repte met geen woord van de ontsnapping van gevangenen van de „Catalonia" en omstreeks vier uur lichtte het Russische schip het anker. Te Aden werd wel navraag naar hen gedaan, maar zonder succes. Veilig kwamen ze in Rusland en daar werden ze zeer geestdriftig ontvangen. Z. A. Spoorwegpersoneel. Ten 2 1/4 uur werd de openbare ver gadering hervat. Na eene opheldering, op verzoek van de afdeeling Amsterdam door den voorzitter, van eene op een vergadering der Haagsche afdeeling gebezigde uitdrukking, kwam na eenige discussie over de prioriteit van een voorstel van Groningen, betreffende de wijze van stemming op een bonds vergadering, aan de orde een voorstel van Rotterdam, om door elk lid 25 et. per maand te doen bijdragen, te stor ten in een afzonderlijk voor dat doel op te richten fonds, ten behoeve der reeds ontslagen leden; uit de bate zal naar behoefte op aanvrage geldelijke steun aan de ontslagenen worden ver leend. Door Rotterdam werd echter voorgesteld dat punt van de agenda te voeren, daar de afdeeling zich kan vereenigen met een straks te behande len voorstel van Utrecht, betreffende de mogelijkheid van een op te richten ondersteuningskas, zonder heffing van contributie. Aldus werd besloten. Hierna kwamen verschillende voor stellen van Utrecht in behandeling, waarvan de meesten van strikt huis houdelijken aard waren. Een streven om het hoofdbestuur een zuinig be heer van de bondskasgelden op het hart te drukken, was bij de langdurige gedkchtenwisseling daarover merk baar. Uitgemaakt werd o. a. dat alle kos ten van de bondsvergadering ponds pondsgewijze zullen worden gedragen floor de afdeelingen. Bij de behandeling van het hiervoren genoemde voorstel Utrecht, betreffen- me genoeg, dat we je verdriet heb ben aangedaan. En mij ook I zeidie haar moe der. ik doe 't alleen alles voor je eigen geluk. Vertrouw maar op mij, lieve, en wees verstandig. Weest u daarvoor maar nooit bevreesd1, ik ben zoo wijs als Sar lomon, riep Kate, geheel opge- kwikt, terwiil ze haar beide ouders omhelsde. Claude was druk bezig haar kast op te ruimen, met de hulp van Ja- net, toen Kate binnen kwam. Haar roode oogen trokken dade lijk hun aandacht. Wat scheelt jon in 's hemels naam, Kate? riep Janet verwon derd over haar zusters intzicht, want tranen waren bij Kate eene zeldzaamheid. Ik heb gehuild, zei Kate. Verbeeld je eens kolonel Clave ring is zoo dwaas geweest om var der te schrijven, of hij mij niet kon overreden, hem te trouwen, en zoo wel vader als moeder wilden ab soluut d'at ik ja zou zeggen 1 Ik vind het afschuwelijk. Het. spijt mij voor hem ook welHet heeft nooit in mijn bedoeling gelegen, hem de het oprichten van een ondersteu ningskas, deed de afgevaardigde van Utrecht uitkomen, dat er 35.000 francs verwacht werden, toegezegd door de Belgische ambulance, en nu wilde Utrecht die som bezigen voor het op richten van een fonds. Van de be stuurstafel werd echter voorlezing ge daan van een schrijven van het „hulp- komiteit voor Transvaal en Oranje- Vrijstaat", te Antwerpen, waaruit blijkt, dat dit comité niet. kan ingaan op de vraag tot ondersteuning, want op het oogenblik bevinden zich nog steeds eenige leden van de door het comité afgezonden Belgisch-Duitsche ambulances in Zuïd-Afrika. Eerst na de algeheele ontbinding der ambulan ces kan een berekening worden ge maakt van het bedrag dat nog ter be schikking van het comité staat. Verder geeft het comité te kennen, dat het {reeds vroeger het besluit genomen heeft een eventueel batig saldo uit sluitend aan geboren hulpelooze Afri kaners ten goede te laten komen, voor al aan weduwen en weezen van gesneu velden. In verband met deze missive werd Utrecht's voorstel, op aandrang van die afdeeling zelve, van de agenda af gevoerd, terwijl daardoor tevens kwam te vervallen een op de agenda gebrach te vraag van Leeuwarden, betrekkelijk de bestemming- van die toegezegde 35.000 francs. Alsnu kwam in behandeling een voor stel van Amsterdam, strekkende om personeel der N.Z.A.S.M., dat langer dan 1 maand in Holland is en nog niet is toegetreden als lid van den Bond, niet meer tot toetreding in de gelegen heid ia stellen, tenzij contributie mocht worden betaald over de maande», dat de gegadigde naar het lidmaatschap reeds hier te lande vertoeft. Hierop werd echter door Den Haag een tegenvoorstel ingediend, om toe treding tot eene afdeeling niet tot een bondszaak te maken, maar tot eene zuivere afdeelingsaangelegenheid. Dit voorstel werd ten slotte verwor pen en Arnhem's voorstel aangenomen Na langdurige discussie over een voorstel van Groningen omtrent het stemrecht, waarbij door amendemen ten werd uitgemaakt, dat elke afdee ling slechts één stemgerechtigde af gevaardigde kan zenden, die zooveel stemmen kan uitbrengen als het getal 25 deelbaar is in het aantal leden eener afdeeling, werd ten slotte van gedach ten gewisseld over een practische wij ze om het verdreven personeel der Z. A. S. M. hier te lande aan betrekkin gen te helpen. Daarbij werd o. a. aan bevolen om eenige ingezetenen van naam, in iedere plaats waar afdeelin gen gevestigd zijn, uit te noodigen lo cale comité's te vormen, om voor dat belang van ambtenaren en beambten werkzaam te zijn, in navolging derhal- ven in beperkter krin gvan hetgeen de Ned.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging op grooter schaal heeft ondernomen. Bij de rondvraag werden door Haar- 'lem eenige vragen gedaan, nl.: wat door den bond is gedaan in zake de kwestie wat de directie wil doen ten op zichte van het verlof—oalaris van hen, die 6 en meer dienstjaren in Afrika hebben gehad 2o. of de bond zich wil belasten met het zenden van een request aan H. M. de Koningin, waarin de toestand van het verdreven Z. A. S. M.-personeel wordt uiteengezet; en 3o. of de directie der Z. A. S. M. niet zou kunnen verzocht worden om huis gezinnen, en zoo noodig ouders, welker familie, of verzorgers thans nog op Ceylon of St.. Helena gevangen worden gehouden, te blijven steunen, ook na 31 Maart. Het hoofdbestuur kon op al die pun ten geen dadelijk antwoord geven, maar noodigde Haarlem, en in 't al gemeen andere afdeelingen, die be langrijke zaken mochten te onderzoe ken hebben, uit, die voorstellen schrif telijk in te dienen, waarna zij door 't hoofdbestuur zullen in overweging worden genomen- Als plaats voor de eerstvolgende bondsvergadering werd aangewezen Amsterdam, waarna de vergadering gesloten werd. De feesten te Ams'erdam. Naar men verneemt zullen van de 20.000 werklieden, die zich aanmeldden om deel te nemen aan het huldebetoon langs den weg bij den intocht van het vorstelijk echtpaar, er 6000 aan deel nemen. In het Rijksmuseum zullen Woensdag 6 Maart 3000 werklieden voor het vorstelijk echtpaar defileeren. De Mecklenburgsche volksdansen, die een nomraer vormen van het pro- gramma voor de gala-voorstelling in verdriet aan te doen. Welnu, er is niets aan te doem! sprak Janet, ernstig. Het is nog al stom van hem, d'at hij niet zelf gemerkt heeft, dat jij niets met hem ophad. Ik zag het direct, ging zij voort, alsof zij de wijsheid in. pacht had. Allen zwegen, en even later sloop Kate de deur uit, terwijl Janet zich plotseling bedacht dat zij van die keukenmeid omelette wou leer.en bakken. Toen Claude zich dus alleen be vond, wat haar voor het eerst over- kwam, sinds haar vertrek van Becksdale, dacht zij eerst met een gevoel van diep medelijden aan Clavering. en toen aan zichzelf. Haar heela levensopvatting was veranderd sinds zij haar prettig, gezellig tehuis drie maanden gele den had verlaten. Zij was meestal te veel met anderen bezig, die, naar zij meende, alle recht hadden op haar sympathie, haar hulp en raad', dan dat zij tijd' had te treu ren over Het wreede ontwaken uit haar droomen. Het was hard, om tot de ontdekking te komen dat zij Brandon liefhad, en tegelijkertijd dat hij nauwelijks haar liefde den Stadsschouwburg zullen worden' uil gevoerd door balleteuses van het Koninklijk Hoftheater te Berlijn. Het theeservies (theeblad, waarop pot, melkkan en suikerpot met zes kopjes en schotels) dat door de Kon. porselein- en aardewerkfabriek Rozen burg aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik zal worden aangeboden, be hoort zeer zeker tot 't schoonste wat tot hiertoe op dat gebied en in het alge meen in de faience-industrie is voort gebracht. De vorm van 't zeer lichte, dunne, doorzichtige porcelein is smaak vol, de teekening van 't met de hand bewerkte servies, onder het glazuur uitgevoerd, zeer artistiek. Op het thee blad prijken de vereenigde wapens van de Koningin en van den Prins, in lie- raldiekem mantel; die wapens sieren ook. de groote stukken van 't servies terwijl aan de tegenovergestelde zijde een monogram W. H. is aangebracht met een kroon er boven; die gekroon de naamcijfers vindt men overigens op de kopjes en schotels terug. Voor het overige zijn alle stukken fraai met een in grootte verschillende, maar in vorm en kleuren streng volgehouden bou quet van teedere kleuren, groen, geel, bruin en wit, die verrassend mooi doen en vooral dooi- de leliën en andere wit te bloemen, de donkerder kleuren van de wapens en monogrammen des te fraaier doen uitkomen. Op het thee blad is aan de achterzijde een eerbie- d ige opdracht, <in eenvoudig zwart ge schreven, met het fabrieksmerk van Rozenburg. De gebroeders Hogerhuis. Mr. W. J. van Weideren baron Ren- gers te Leeuwarden schrijft aan het „Hbld.": Uit het in de dagbladen gepubliceerd verslag eener op 18 Febr. te Amster dam gehouden meeting blijkt, dat de onlangs dooT de Koningin begenadigde Keimpe Hogerhuis daar het woord heeft gevoerd en onder anderen gezegd dat baron Rengers aan hem en zijn broeder Marten had voorgesteld ver klaringen ten hunnen nadeel e te wil len teekenen: dan zou iets ten hunnen gunste worden gedaan Hqgjvel geen mensch op wiens oor deel 9c' prijs stel, zal gelooven dat ik mijne betrekking als regent der straf gevangenis te Leeuwarden ooit zou willen misbruiken om van de gevange nen, die beweren onschuldig te zijn, verklaringen van schuld uit te lokken, meen ik, nu mijn naam openlijk in de Hogerhuis-zaak is betrokken gewor den, de waarschijnlijke aanleiding van het door K. Hogerhuis opgedischte verhaal te moeten mededeelen. Bij het gewone inspectiebezoek ruim een jaar geleden in de cel van M. Ho gerhuis, gaf deze op mijn vraag hoe hij het maakte, te kennen dat de ge vangenis voor hem nog al dragelijk was, bij het besef dat hij de opgelegde straf onschuldig moest lijden. Hierop zeide ik: „of gij schuldig of onschuldig zijt kan en mag ik niet beoordeelen, maar een goeden raad wil ik u geven, namelijk de volledige waarheid te zeg gen omtrent de zaak waarvoor gij ver oordeeld zijt, hetgeen gij naar mijne overtuiging tot dusver niet hebt ge daan. Door ruiterlijk alles te zeg gen wat gij weet, zal meer licht worden verkregen en wellicht aanleiding wor den gevonden om uw straf te vermin deren." De aanleiding tot dit gezegde was eene mededeeling mij enkele weken vroeger van eene den Hogerhuizen vriendschappelijke zijde gedaan en hierop nederkomende, dat althans twee der broeders niet als hoofddaders bij de inbraak te Britsnum betrokken zou den zijn geweest, maar wel van het plan en de voorbereiding hadden af geweten, welk verhaal in verband met andere bekende omstandigheden eene zekere mate van waarschijnlijkheid bevatte, maar zonder bevestiging der betrokken personen natuurlijk alle ab solute geloofwaardigheid miste. Toen dus Marten na mijn gezegde hervatte: „zou mijnheer dan willen dat ik verklaarde iets gedaan te hebben waaraan ik onschuldig ben?" antwoord de ik terstond: „dat is volstrekt mijne bedoeling niet, maar denk nog eens goed na over hetgeen ik gezegd heb, en zeg de waarheid zonder terughou ding." Hiermede was ons gesprek afgeloo- pen, dat zeker reeds lang uit mijn ge heugen zou zijn gewischt, indien daar op later niet ware gezinspeeld in een brief door Marten aan zijne moeder gericht, en vervolgens in sommige bla den gepubliceerd. Wat bij mijn bezoek in de cel van Keimpe met hem besproken is, weet ik ■.'ij niet, te herinneren, rnaar zeer stel- waard! was. Toch was hij edelmoe dig, en vol kleine attenties voor haar. Dat hij Lady Elmslie lief had, was geen reden voor haar oim misnoegd' te zijn zeij was juist een geschikte vrouw voor hem als als hij maar niet had getracht Claude voor zich te winnen terwil- le van het geld, toen hij van mee ning was dat zijn oude liefde toch voor hem verloren was zou zij zich niet hebben te beklagen dat was juist wat haar smartte. Zij vond de. gedachte niet onverdiragelijk hem met een ander getrouwd te zien, als zij maar in hem gelooven kon als vroeger. Toch voelde zij dat er nog iets bekoorlijks lag in zijn stem, zijn manieren, zijn conversatie, dat z-ij haast niet kon weerstaan. Zij wenschte bijna hem nooit weer te hoeven zien bijna? Niet geheel en al. Als haar nu door een profe tische stem werd gezegd dat zij voor eeuwig van hem gescheiden zou zijn, zou zij dan niet met tra nen gesmeekt hebben om. deze wreede uitspraak te verzachten Juist om deze reden verachtte zij zichzelf. Claude had zeer veel eer gevoel en verstand geen trots lig kan ik verklaren, dat ik bij hem evenmin als bij Marten op eene schrif telijke of mondelinge met de waarheid strijdige bekentenis heb aangedron gen. De koude in Europa. Uit alle deelen van Europa komen be richten van strenge koude; alleen in Londen en Zuid-Eng-eland was het we der Woensdag zachter geworden en verwacht men regen. Jn Weenen heeft het lang en zwaar gesneeuwd, zoodat de sneeuw zich op enkele plaatsen hoog optaste en het spoorwegverkeer belemmerde. In Italië herinnert men zich zulk een strengen winter sedert geen dertig jaar; het sneeuwt in het geheel© land en er wordt veel door de koude gelede- den. Zoo ook in Frankrijk en te Parijs, waar Maandag alleen tien menschen ten gevolge der koude stierven. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De staking der werklieden en werk sters in de Parijsche kleedermakerijen schijnt nog lang niet te zullen eindigen. In een bijeenkomst zijn plannen be sproken om de tusschenkomst in te roe pen van de cliënteele in het belang der werklieden en ook om eien coöpera tieve vereeniging op te richten, waar bij dan de arbeiders zeiven de leiding zouden hebben. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Al hebt u in nw blad ook uw best al gedaan om de Haarlemmers naar de voorstelling van de Rotterdamse onderwijzers te krijgen op a. s. Zater dag-avond in het Brongen »aw, het is al meer dan eens gebeurd, dat men blijkbaar toch niet voldoe i\ie ingelicht was en dus wegbleef van iets nieuws, iets moois. Ik. waag het daarom nog eens van u 'en klein beetje ruimte te vragen voor 'en aanbeveling van de Middel- eeuwsche „Esmoreit" en daarop vol gende de 18de eeuwse klucht van „de Wiskunstenaars". Deze van d© Haar lemmer Pieter Langendijk, gene van 'n geheel onbekende schrijver. Zoo wel het doel: de steun van het Herstel lingsoord voor minvermogende onder wijzers te Lunteren, als de te genieten kunst moesten maken dat men hier hetzelfde resultaat had als in Rotter dam b. v.en nu verleden Zaterdag te Amsterdam. In deze laatste plaats toch verzocht men terstond orn 'n tweede voorstelling. De zaal was er stampvol van een uitgelezen publiek. Ik hoop er het beste van en dank u wel voor de mij verleende plaats ruimte. Uw dienstw. J. B. SCHEPERS. Sport en Wedstrijden. Wiel- en Sctiaatsenrij'den. Volgens het Rijw. is de heer J. C. Greve (na zijn weinig geslaagde deel neming aan de wedstrijden om het we reldkampioenschap te Stockholm, in Amsterdam terug) reeds begonnen met trainen op het rijwiel. Hij rijd. gere geld met den heer J. Mulder op den weg. Kaatsen. De „St-Ct." bevat de statuten van de Ver. „De Nederl&ndsche Kaats- bond" te Franeker. Deze vereeniging stelt zich ten doel de bevordering van het kaatsspel in het algemeen, het aankweeken van lust en liefde voor het aloude volksspel en de behartiging van de belangen dei- kaatsers. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door het organiseeren van wed strijden; b. door het houden van algemeene vergaderingen; c. door het tot standhrengen van ai- deelingen in plaatsen waar het kaats spel beoefend wordt d. door te trachten het kaatsspel in vang 1p doen vinden bij andere snort- vereenigingen en in verschillende plaat sen m Nederland. want zij dacht heel bescheiden van haar eigen verdiensten, al wist zij ook dat zij wat macht bezat. Tegen degenen, die vriendelijk voor haar waren, was..zij de zachtheid zelve, maar toch kon zij gedfecideerd1 on treden. Nu streed zij dapper tegen haar moedeloosheid', en de angst voor een treurige toekomst, en dwong zichzelf plannen te maken voo>r een bezoek aan Parijs, en mis schien ook aan Italië. Ik ben niet alleen zwak, mom pelde zij in zichzelf, Kate heeft evenveel behoefte aan verandering als ik. Het was, zoo dacht Claude, een grappig toeval dat de post haar den volgenden ochtend een' brief bracht van Lady Elmslie, waarin deze schreef, dat zij over een dag of wat. naar stad' dacht te komen, op weg naar Parijs, en. Claude hartelijk uitnoodigde haar te vergezellen, waarbij zij haar het verblijf in Frankrijk zoo aanlokke lijk mogelijk voorschilderde. De andere brief was van Bran don, dlie schreef dat hij voor Lord' S. de stad uit moest en dat hij vreesde dat het nog wel een week zou duren voor hij haar weer zou Land- en Tuinbouw. Donderdag had in het American-» Hotel te Amsterdam, de winterbijeen- komst plaats van de Ned. Maatschappij- voor Tuinbouw- en Plantkunde. De voorzitter, de heer J. D. Onderwa ter, sprak bij opening een hartelijk woord over het huwelijk der Koningin. In de feestweek zal het hoof d he stuur ter audiëntie een adres van geluk- wensch en een bloemstuk aan het Koninklijk paar aanbieden. Deze mededeeling werd met luid ap plaus begroet." Bij de behandeling van Punt 1: Zou er niet een middel zijn om te bewerken, dat er meer voeling kwam tusschen de afdeelingen onderling, welk punt werd ingeleid door de heeren E. Th. Witte en F. van Romburgh, werd de nood zakelijkheid beoogd, dat bij bezoeken van eene afdeeling aan een andere, de eerste de laatste tijdig kennis geeft van dat bezoek. Punt 2. Heeft men hiei-te lande reeds ondervinding opgedaan met het ge bruik van wit glas voor plantenkassen? Inleider de heer J. K. Budde uit Utrecht. De ervaring van den heer Budde is, dat wit glas uitstekend werkt op de planten. Wit glas geeft een vroegere ontwikkeling, bovendien is het 25 goedkooper dan groen glas. De heer Witte viel den inleider bij evenals andere sprekers. Over punt 3: Wat kan de oorzaak zijn dat knoppen van seringen (Charles X) in pot gekweekt, bij het trekken niet of slechts onvolkomen open ko men, voerden de heeren Becking (Arn hem), Jac. Smits (Naarden), en Joh. van de Berg (Arnst.) het woord. Aan geraden werd, de planten zoo lang mogelijk in het veld te laten, tot de jonge wortels geheel gerijpt zijn en ook de jonge planten te koopen in den pot, opdat niet bij het verzenden met de kluit alleen de jonge worteleinden gekneusd en gebroken worden. De heer Galesloot, van Amsterdam besprak Punt 4: de wenschelijkheid om aan exposanten op tentoonstellin gen gelegenheid te geven het oordeel der jury te vernemen. Hij beval deze zaak sterk aan. De heer C. H. Claassen, uit Boskoop, had het over Punt 5: het verbod van invoer van boomen en planten uit Japan in Duitschland. Spr. vreest, dat het verbod wellicht eerlang zal worden uitgestrekt over die landen, die on middellijk planten uit Japan betrek ken. Nederland loopt dan gevaar voor zijn aanzienlijken uitvoer van tuin vruchten naar'Duitschland. Dit gevaar kan echter worden gekeerd, door de twee of drie plantenzendingen, die jaarlijks uit Japan hier in 't land aan komen, onvoorwaardelijk te onderwer pen aan eene inspectie van het phyto- patologisch laboratorium te Amster dam. De heer J, F. Wilke (Rotterdam) sprekende over Punt 6 der agenda, toonde de wenschelijhkeid aan van het vormen van commissies, wier taak het zoude zijn eigenaars of huurders te wijzen op het nut van een doelma tige beplanting van ongeschikt geble ven of verwaarloosde strooken of plek ken gi-onds of muurvlakten en hun daarbij van raa.d en voorlichting te dienen. Vervolgens gaven naar aanleiding van Punt 7 twee deskundigen advies in zake verwarming van broeikassen en serres. De heer Dr. J. Th. Cattie, directeur der Rijkstuinbouwschool te Wagenin- gen leidde Punt 8 in. Dit luidde als volgt: In hoeverre is het mogelijk, dat de Maatschappij medewerkt tot het bevor deren van het Rijkstuinbouw-onder- wijs, o. a. door het instellen van een fonds, strekkende tol/ ondersteuning van de studiën aan de Rijks-Tuinbouw school, en andere inrichtingen van zonen en leden der Maatschappij? Hierover spraken nog de heer Claas sen en de Voorz., welke laatste beloofde bij den Minister audiëntie te zullen aanvragen om deze zaak nader te be spreken. Overgegaan tot het volgende punt (9), werd de wenschelijkheid betoogd, dat de cultuur van rhabarberstelen door den Nederlandschen Tuinbouw worde ter hand genomen, vooral omdat ge noemde cultuur steeds meer aftrek be gint te vinden. Wegens afwezigheid van de inleiders van een paar andere punten werd de vergadering hierna gesloten. zien. Dit was niet onverwachts voor Claude, daar zij wist dat hij met den minister een belangrijk plan had' te regelen, maar Lady Elms- lie's uitnood,i ging verraste haar zéér. Ofschoon d;e charmante weduwe nooit tegenover haar veranderd was, was Claude, zonder bepaalde reden er voor te hebben, haar gaan wan trouwen, en de gedachte om ee-ni maand of twee met haar door te brengen, zonder de menschen düe zij liefhad bi' zich te hebben, kwam haar minder aanlokkelijk voor. Neen hoor, ik zoek veel liever met Kate samen den weg in Parijs, dan dat ik mij door Lady Elmslie laat rondleiden, riep zij uit, want zij las den brief in de ontbijtka mer, waar allen bijeen zaten. Wat bedoel ie? vroeg Kat©. Lees dit. zeide Claudie, en zij: gaf haar den brief, (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2