NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. l8e Jaargang If® Maandag 25 Februari 1901, No. 5416 IAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gerestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. 1-65 Afzonderlijke nummers0-02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ Jf n h de omstreken en franco per post0.45 AD VERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spoarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 122, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en AdTertentiün worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers, Met uitzondering ran bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reclt tot plaatsing ran Adrertenticn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Succ., Parijs 31W* Faubourg Montmartre. De Oorlog in Zuid-Afrika. Van dit werkje is thans verschenen het ZEVENDE VERVOLG (Slot). Wij bicden het boekje, dat weder 32 blz. druks beslaat en vol riding™ en portretten is, aan onze geabonneerden aan voor 7 CENT, te voldoen aan onze Bureaux, Kampersingel 70, na afgifte van nndei staanden Bon. Verzending naar buiten na ontvangst van '15 cts. in postzegels. DE ADMINISTRATIE. voor 1 Exemplaar De Oorlog in Zuid-Afrika. Prijs 7l/s Genim Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 25 Febr. bevat o.a. De positie van de Wet, Japan en Rusland. Parlementaire Praat jes. Sportpraatje, Brief oit Gus trow \hat land van onzen Prins Gemaal), Het beleg van Haarlem, Abattoirs en Hinderwet Voorts behoort bij dit nummer no 25 van ,,De Zaterdagavond", bevattende: Een kijkje in den Hertenkamp, Haarl. Halletjes, Kroniek, Allegro en Largo doorH Freyer, Feuileton: Schei ding, Een Vrouwelijke Detective De Ketellappers, Moment-Opname: Verlan gen, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, uitslag prijsvraag, en een nieuwe prijsvraag. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 19 Februari jl. aan G. Beelen vergunning is verleend tot oprichting van eene sigarendrogerij op de eerste verdieping van het perceel GAote Houtstraat no. 15. I-Iaarlem, 22 Februari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACIA ;R. Politiek Overzicht. Het schijnt, dat Rusland vooral met Japan te doen zal krijgen, wan neer het zijn politiek in Mandsjoe- rije voortzet. Een der Chineesche correspon denten van de ..Voss. Zeitung" acht Mandsjoerije thans geheel door Rusland ingepalmd, en deelt me de, dat Japan daarover zeer ver bitterd is. Rusland en Japan zijn 't over de Oost-Aziatische politiek nooit erg eens en liet kon wei eens zijn dat de ingewikkelde Chineesche kwes tie in dit opzicht zoo ingewikkeld wordt, dat het zwaard alleen do knoop zou kunnen doorhakken. De traditoneele zwarte stip aan dezen politeken horizon dus. Het zou dan natuurlijk van be lang zijn te kunnen bepalen welke houding Engeland en Duitschland zullen aannemen. Dat zal na tuurlijk afhangen van de overige buitenlandsche en koloniale poli tiek. De „Daily Mail" hoort uit Hope* town, Zoutpan en Kraspan, dat De Wet tevergeefs getracht heeft de Brakrivier over te zwemmen en nu tracht de Oranje-rivier weer over te trekken. Hij schreide omdat de Engelschen nader kwamen. Dat is kostelijk, die tranen van! De Wet. De Wet's volgelingen zouden niet meer schietvoorraad overgehouden hebben dan in hun bandelieren zit. Dezelfde correspondent heeft onder vroegere dagteekening uit Krans- pan geseind dat de Boeren van de Wet in paniek lnken te verkeeren. Zij laten stellingen in den steek, waarin een honderd man de gehee- le Engelsche kolonne zouden kun nen tegenhouden. De verklaring hiervan is dat de Wet zich in een geheel onbekend district bevindt, dat hij niet van plan was binnen le trekken. Aan de „Daily Mail" wordt uit Zoutpan gemeld dat de Wet in de richting van Readsdrift trekt, blijk baar met het voornemen om de Oranjerivier weer over te gaan. Hij heet zelf sterk terneergeslagen. Buitenlandsch Nieuws. Wat de oorlog kost. De minister der schatkist, sir Michael Hicks-Beach deelde in het Lagerhuis mede, dat tot dusver tot dekking van de kosten van den oor log was uitgegeven een bedrag van 81.500.000 pd st. De kosten van den oorlog bedroegen per week van i.000.000 tot 1.250.000 pd. st. De minister van oorlog de heer St. John Brodrick verklaarde dat volgens de jongste schatting het aan lal Boeren te velde 19.000 tot 20.000 bedroeg. Het aantal der Boe- rengevangenen was in Januari 16.000, maar sedert was dit aantal vermeerderd. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad dat de Duitsche consul- generaal de Duitsche onderdanen heeft uitgenoodigd zich strikt on zijdig te houden in den Kaapschen burgeroorlog. Te Kaapstad zijn weer twee nieuwe gevallen van pest geweesteen ervan bii het kind van een Europeaan. Aan de „Daily Mail" wordt uit Lourengo Marquez gemeld dat Kit chener gelast heeft, geen goederen meer te zenden langs de Delagoa- baailijn, behalve oorlogsbehoeften en medicamenten. Sommigen lei den hieruit af dat er een groote En gelsche beweging in oostelijke richting ophanden is. De zitting van do civiele recht bank van Chateau-Thierry van Don derdag was een evenement. Mej. Chauvin, de advocate, te wier be hoeve een wet is gemaakt om haar en haar beroepszusters het recht van pleiten toe te kennen, verscheen voor de eerste maal voor de balie. De president, de bekende mr. Mag- naud, heette haar welkom met een korte feministische toespraak, waarin hij de verwachting uitsprak dat weldra een wet, gegrond op het beginsel van de gelijkheid der sek sen, aan de vrouw het recht zal geven ook als rechter zitting te nemen. Mejuffrouw Chauvin antwoordde met een kort pleidooi voor het goed recht der vrouw om zich voor een rechtbank van strenge mannen te doen bijstaan door een van haar sekse. Er was natuurlijk een zeer tal rijk publiek. Stadsnieuws Haarlem, 23 Februari 1901. Abattoirs en Hinderwet In het „W. v. h. R." is een uittreksel opgenomen van de memorie van vijf leden van den Leidschen Gemeenteraad aan dat college ingediend, waarin zij hunne bezwaren tegen de oprichting van een openbaar slachthuis uiteenzet ten. Mede is in dat blad opgenomen een uitspraak van het ,,W. v. d. B. A., waarin wordt betoogd dat geconcessi- oneerde abattoirs met openbai-e gelijk staan. En eindelijk is er in vermeld 't oordeel van den heer F. L. G. Schreu- ders, referendaris bij binnenlandsche zaken, die in Themis" uiteenzet dat het aanwijzen van eene bepaalde plaats of gedeelte der gemeente voor het oprichten enz. van eene in richting. in dien zin dat een ieder ver gunning kan verkrijgen voor het al daar oprichten van eene inrichtinsr, geheel iets anders dan het tot gebruik aanwijzen van eene bepaalde inrich ting, het scheppen in zekeren zin van een monopolie, het zij voor de gemeen te, hetzij voor een of ander particulier. Het „Weekbl. v. h. R." teekent daar bij het volgende aan: „Deze drie uitspraken toonen aan, dat met de enkele verwijzing van B. en W. naar een bepaald advies de quaestie nog allerminst afgedaan is. „In het feit van het bestaan der abat toirs te Amsterdam en Rotterdam heeft men een bewijs der wettigheid van de oprichting en gemeentelijke exploita tie gevonden. Ten onrechte. Want de verordeningen op deze beide slacht plaatsen spreken niet van verplicht slachten in het abattoir, maar van het verplicht slachten op de terreinen, van het abattoir; wel een bewijs dat men zelf zijne uitlegging van art. 4 al. 2 dei- Hinderwet niet vertrouwde. „Van de zijde der slagers is er zoo goed als geen oppostie geweest, hoofd zakelijk uit onkunde. De slagers over het algemeen konden niet denken, dat gemeentebesturen iets zouden doen. waartoe de wet hun geene bevoegdheid geeft. Nu zij echter beginnen in te zien dat het recht aan hunne zijde is, zullen zij zeker niet nalaten te trachten eene beslissen in hoogste instantie uit te lokken. „De dagbladen meldden onlangs, aat te Groningen de quaestie aanhangig is gemaakt en nu is het alleen maar >„e hopen, dat de rechterlijke of admini stratieve autoriteiten even geneigd zul len zijn eene beslissing op de hoofd vraag te geven als de slagers begeerig zijn eene zuivere uitspraak over de be- teekenis van art. 4 al. 2 der Hinder wet te krijgen. „Behalve op de Hinderwet beroept men zich op art. 135 der Gemeentewet, dat luidt: i,Aan hem (den Raad) be hoort het maken van de verordeningen, die in het belang der openbare ordei zedelijkheid en gezondheid worden ver eischt en van andere betreffende de huishouding der gemeente." „Dit beroep zal wel niemand krach tig noemen; de hoogleeraar Oppen- heim erkent dan ook dat slechts „wel licht" uit art. 135 der Gemeentewet de bevoegdheid tot slachthuisbouw en ex ploitatie door de gemeente volgt. „Bovendien mag eene plaatselijke verordening niet treden in onderwer pen, waarin door eene Rijkswet alreeds wordt voorzien en stellg net verder gaan de Rijkswet toelaiat. „Eindelijk volgt uit de groote lijst der inrichtingen, die met slachtplaat sen op ééne lijn staat dat, moge al bij den wetsvoorstelier het denkbeeld van openbare slachthuizen met siaeht- dwang genezen zijn, de consequentie van dezen maatregel toch wel mot be doeld kan zijn. Zou het de meening van den wetgever geweest zijn, door de Hin derwet het oprichten mogelijk te ma ken van gemeentelijke kaarsenfabrie ken, zeepziederijen, mouterijen, brou werijen, branderijen, distilleerderijen, bakkerijen, korenmolens, hou (.zaagmo lens, katoendrukkerijen, enz. enz.?Zou de Hinderwet vrijheid geven die ge meentelijke inrichtingen zoo duur en kostbaar te maken als de gemeente slechts goed vindt en daardoor de kos ten van het bedrijf, in die inrichtingen uitgeoefend, noodeloos aanzienlijk hooger te maken, zooals men nu met het slagersbedrijf wil doen? Dat kan toch immers niet het geval zijn." Door de afd. Haarlem van de Alg. Nederl. Vrouwenvereeniging „Tessel- schade" zal op 20, 21 en 22 Maart e. k. in het Brongebouw, de tweejaarlijk- sche, huishoudelijke Bazar gehouden worden. De heer E. A. van Bilderbeek heeft ontslag genomen als secretaris van het Doopsgezinde Zangkoor. Sinds de oprichting van het koor heeft hij ver schillende bestuursfuTictien vervuld. De leden van het koor zullen met leedwezen zijn besluit vernemen, om dat de groote bloei van het zangkoor voor een belangrijk deel aan zijn ijver en toewijding is te danken. Door den Minister van Binnenland sche zaken is aan den Rijkstuinbouw- leeraar J. G. Hazeloop nader als stand plaats aangewezen Alkmaar. Tot dusver was de gemeente Aalsmeer zijne standplaats. Eenigen tijd geleden werd door de gemeente een huisje aangekocht voor de nieuwe brug over het Spaarne. Voorloopig schijnt van de uitvoering van dit werk echter niets te komen, ten minste bedoelde woning is thans door de gemeente weder voor een jaar verhuurd. In het douchebadhuis zijn in de af- geloopen week 305 baden genomen. Schouwburg. Medea. De vertolking van Medea door de vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel" heeft de aanwezigen er waren er helaao met veel ongemeen be koord. De vertolking was er eene, die de naam van dit gezelschap eer aan doet. Hoe hoog een artist staat, komt in „Medea" aan het licht en zij, die gasteren medewerkten, hebben getoond over groote gaven te kunnen beschik ken. In de eerste, de voornaamste plaats, mevr. Mann—Bouwmeester. Kunstenaresse als zij is. heeft zij de Medea-rol, wij mogen het zeggen, ge ïdealiseerd. Het is geen aantrekkelijk karakter. Hier wreed, daar vol liefde, thans vol haat, peinzend op wTaak, straks weer groot in hare moederliefde. Vol grootschen aanleg, alles verstikt door hartstocht. Een ruim veld voor de artiste. Mevr. Mann toonde dat zij haar plaats onder kunstenaars waar dig is. In hare uitbeelding gaf zij veel schoons. In het eerste bedrijf legem; r Crensa en later, in het derde beur.jt, onder het standbeeld van Saturnus, den kinderenverslinder, is haar spel indrukwekkend; daar boezemt het ont zag in. Schoonhoven als Jason, de Jong als Orpheus en niet het minst juffrouw Hopper als Crensa, waren zeer goed. Na elk der bedrijven moest drie ma len gehaald worden. Ook het „Pater Noster" van Frangois Coppée maakte indruk, ofschoon het moeite kost om uit de Godenwereld dadelijk over te stappen in een huis, waar menschen met gewone, heden- daagsche kleeding wonen, zelfs al spreken die menschen in dichtmaat en met passie. Gevonden voorwerpen. Een hond. een sigarenpimtenaf- snijdier, een paardendeken, een handmof j.e. Op het (morgen) Zondagavond te geven populair Concert van boven genoemd korps in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon", zullen weder verschillende specialiteiten medewerken o. a. de heer Albin Wilding, Hof-mondorgel virtuoos. Buikspreker, muzikale clown, en kunstschilder. Met verf schildert hij in. enkele mi nuten een prachtig land- en zeege zicht. Veïder werken mede het ko misch Duo Le Bon en de heer Char les, Holl. komiek. Er wacht dus den bezoekers als naar gewoonte wed'er een avond vol afwisseling. Men zie verder achterstaande ad vertentie. Graden wedstrijd Gymnastiek Kracht door Oefening. Vrijdagavond had de 3-maande- lijksche gradenwedstrijd in de gym nastiek plaats in het oefeningslo- kaal van bovengenoemde vereeni- ging. Ditmaal waren verplichtend' ge steld1 de oefeningen, opgegeven door de gymnastiek-vareeniging „Voor waarts" volgens welke de leden in de acht aangesloten Haarlemsche Vereenigingen worden ingedeeld in 1ste, 2de, enJ3e klasse. De heer en "Ni erop en Best, zijn de twee bestuursleden van „Voor- WcWts", hadden zich welwillend! beschikbaar gesteld om met den heer A. J. Meijdrink, de oefenin gen te beoardr&Ud. De streng reglementair en zon der effectbejag ten uitvoer gebrach te bewegingen, waren goed samen gesteld, d'cch daar die jury tot op de geringste kleinigheden acht gar ven. konden slechts weinigen bij de eerste klasse werkers, worden ingedeeld. Door den voorturner J. A. Chabot, werden alle oefeningen keurig, correct en elegant ten uitvoer ge bracht en haalde hij voor de der de maal de gradenmedaille met 152| punt, zood'at hij heden daar van niet alleen houder blijft, maar hem een duplicaat voor blijvend bezit zal wordeni uitgereikt, 't Maximum te behalen aantal pun ten bedroeg 162. Vervolgens kwamen d'e Graaf met 122* punten en Verkerk met 107^ punten aan^wien respectievelijk een 2en en 3en prijs, zijnde kunst voorwerpen werden uitgereikt. De voorzitter van „Kracht door Oefening" zegde den heeren juryle den dank voor hunne bereidwillig heid1 om hier hun onpartijdig oor deel te komen uitspreken^ terwijl de leden van „Voorwaats" zich gaarne bereid verklaarden de aan gesloten vereenigingen te steunen. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur vermaakten een zestal jongens zich met het zoogenaamde „gammeltje trappen" onder de brug aan de Am- sterdamsche poort. Een agent ver bood hen, doch zij bleven door gaan. met het gevolg dat een van hen er doorzakte, en met groote moeite gered werd. Bloeroendaal. Bevallen: F. J. C. Bitterbergvan Maas d. C. Iking— Rooter z. Th. M. H. BijvoetVongers van der Biessen d. C. Heitlager—Vonk d. H. Rikkerink Brunnenkreef d. Overleden: M. C. Braun, 60 j., Meer- enberg. M. Lakenian 76 j. idem. Bennebroek. Den 12n Maart a. s. staat velen weer een interessante avond te wachten. Op dien datum zal namelijk de ex-vrede rechter Snij man uit Transvaal in de Ned. Herv. Kerk eene lezing houden over den oorlog. Door de welwillende bemoeiingen van ds. J. A. Gerth van Wijk Jr.. zal men dus weer iets goeds te hooren krijgen. De heer P. W. van Doornincli alhier heeft aan het Rijksmuseum van schil derijen te Amsterdam in bruikleen af gestaan 2 zeer mooie familieportretten. De eene geeft weer den Deventerschen burgemeester Jan van Duren en diens echtgenoote Margaretha van Haesber- gen. Ze zijn beide van Gerard ter Borch en afkomstig van het landgoed „Okserhof" onder Deventer, waarvan de Keer Doominck eigenaar is. De Raadsleden de heeren J. H. Went- holt, J. F. Reydon en H. van der Vos sen, zijn dit jaar aan de beurt om als zoodanig af te treden. Overleden: Maarije Godvlied, oud 42 jaar. Zandvoort. Vrijdag 1 Maart a. s. zal door het college van Burgemeester en Wet houders alhier de openbare aan besteding plaats hebben voor het bijbouwen van eenige lokalen aan de school aan het Schoolplein. In dit jaar moeten als leden van den Raad alhier aftreden de hee ren M. Koning Hzn., en G. van Toombergen. Donderdag namiddag had de ar beider W. alhier het ongeluk, ter wijl hij bezig was met het afkop pelen van een zandwagen bii de electrische tram, met zijn hoofd te gen een paal terecht te komen, zoo danig, dat hij zich direct onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Ondertrouwd22 Febr. B. Bos man en A. J. Keur. Bevallen 16 Febr. M. Kraaije- noordKoper, z. J. W. Schoonder- gangvan der Eem, d. Sandpoort. Onze gemeente-veldwachter, G. B. A. Woltering, hoopt den 6den Maar zijn 25jarig jubileum als zoodanig vieren. Hoewel reeds op leeftijd vervult hij nog met ijver zijn betrekking en Ls hij onder groot en klein bemind. Het zal hem zonder twijfel dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Be ver wij c. Het Nederlandsch Gymnastiekver- bond heeft besloten op den 3en Maart a.s. de voorturnersles van het gewest Noord-Holland alhier te doen houden. Voor plaatsing op de kiezerslijst zijn dit jaar aangegeven 77 huurkiezers, 114 lóohkiezers, 26 inwonende zoons, 2 pensioen- en 4 inwonende kiezers. Getrouwd A. Zwitser ,gn A. van der Werf. Bevallen J. W. S te evensRid- derikhoff. d. Chr. vander Park Blankendaal, z. C. G. LosScholts, z. T. VerhorstBot, z. G. van dor LemWeelage, z. S. J. Holland1— Pletting, z. J. A. van Lieshout Winder, d. A. M. de WolfKling 1. 1. d. Overleden A. Cornelisse 6 m. Jb. van Hoorn, wedr. M. A. J. Bock, 61 j. A. Sepp, ongetr. 57 j. H. E. Lijesen, ongeh. 19 j. Bi rinen 1 an d. Parlementaire Praatjes. De rede waarmede de Min. van Oor- log zijn Legerwetten verdedigde was lang maar duidelijk en, ontdaan van de zuiver technische détails, die de groote massa weinig belang inboeze men, gemakkelijk te resumeeren. Generaal Eland ging uit van den grondslag dat wij onze neutraliteit kunnen en zullen handhaven en onze onafhankelijkheid verdedigen. In bei de gevallen was een veldleger noodig. Werd onze onafhankelijkheid bedreigd dan vonden we voor dat leger steun in onze stellingen en liniën. Deze waren geregeld op grond van een algemeen plan van defensie, strategisch-defen- sief, maar ook ruimte latend voor of fensief optreden. Niet alleen onze li niën moesten bezet worden, doch de toegangen tot de havens en de kust beschermd. Leger, vestingen (als de vestingwet herzien was) zouden dus met de marine harmonisch samenwer ken. Wat de legerhervorming betreft, waar algemeene dienstplicht onmogelijk en het Zwitsersche stelsel voor ons niet passend was, achtte de Min. zijn stel sel het best aan te sluiten bij onze toe standen, als voorbereiding voor een volksleger. Van belangrijke vermeerdering van druk was geeu sprake. Wat de Min. vroeg èn als veldleger èn aan bezet- tingstroepen was qualitatief en quan- titatief voldoende en in over eenstemming met de financieele krach ten des lands. De Min. trad vervolgens in détail-» over de voorgenomen organisatie; ver dedigde den verkorten oefeningstijd, maar was niet bereid dien in de west vast te leggen. Men moest de acht maanden1 als een vorm aannemen en de Kamer kon altijd beletten dat die tijd verlengd werd, want elke week die de lichting langer zou blijven zou 40.000 gld. kos ten, die toch bij de begrooting moesten gevonden worden. Ook de 18 maanden voor de bereden troepen waren z. i.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1