.Tweede Blad, Koning Mammon. behoorende bij 3jHaf*r!8»ia5s van Maandag 25 Febr. 1901. Ma. 5426 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. Da Haarlemsche Haiklelsvereeïi. fceR than» ruim 650 Lectern, dat. i9 veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn. belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl d'e voordeele®. groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee ren mxs. Th. die Haam Hugenholtz e® H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de lede®. en voor hem gratis optre den in faillissementen. "Voor incasso's, dioor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hoe ren Laane van Beanmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeiten ge richt worden aan het bureau der vein eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eeme overeenkomst te sluiten, waardoor bet mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent allei firmai's in Ne derland. Da kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van f 2405.605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens rtikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op- attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tetnaij portovergoeding (10 ets.) is bijr gevoegd. Het Bureau der ver eeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks Ï9 een der bestuursleden aanwezig en bereid tot bet geven van nlle gewensebte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nm. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niet te leveren aan A. .1 A. II.Gillis, zich ook noemen de A EverT.sen, Leidsche plein 33B zwart, dan na ingewonnen informatie aan liet Bureau der Haarl. Handels vereniging. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan P. Groenendaal, So- phiaslraat., hoek lvorte Wolstraat, of aan J. J. Groenendaal, Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Officieele Berichten. Onttrekking van grond' aan den openbaren dienst. BUR GEM. en WETHOUDERS van Haarlem.' Brengen ter algemeene jtennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken voor een tijdvak van vier maan den pen gedevlte van den berm langs den Spaarndiamschenweg, te genover het perceel gemeente Scho ten' kad. Sectie B. No. 424. De stukken te dezer zake be trekking hebbende, zullen met in gang van heden gedurende acht da gen ter plaatselijke secretarie (7e Afdteeling) ter inzage van een ieder zijn neergelegd. Haarlem, 21 Febr. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Feuilleton. 60) Het lijkt heel verleidelijk, merkte Kate op. Wou je niet meo? Hè, wat zal dat verrukkelijk zijn-, voegde Janet er aan toe, die den brief over Kate's schouder heen had gelezen. Ik heb een beter plan, her nam Claude, ik stel voor dat wij allemaal gaan, als oom en tante er niets tegen hebben. Naar Parijs I riepen beide meisjes, als uit één mond. Wat ben je toch een smoes, Claude, ver volgde Janet. Ik heb er over gesproken met mijnheer Brandon, en ik geloof wel dat- hij mi.i er geld voor toe staat. Wanneer ik hem weer spreek, zullen wij al het verdere bepalen.' Dan nemen wij zanglessen bij Wartel, riep Kate. - En ik ga de lezingen bijwonen in de Sorbonne, sprak Janet. De BURGEMEESTER van Haar lem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat he;, op clen lOen Februari jl. exe cutoir verklaarde 4de kwartaals kohier No. 12 op de Personeele be lasting dezer gemeente, dienst 1900, op lieden aan den ontvanger dier directe belastingen is ter hand ge steld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hunnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem, '21 Febr. 1901. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden ill 1572-1573, DOOE W. P. J. O VERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XX. In het begin van de maand Maart hadden verschillende krijgsbedrijven plaats, doch niet van groot beland uit gezonderd de uitval van 25 Maart. Des morgens van dien dag trokken een paar honderd Walen de Zijlpoort uit, om met de vijanden, welke vóór in den Hout lagen, te schermutselen en namen hunne schans in, doch toen zij bemerkten niet sterk gene- te zijn, trokken zij weder stadwaarts, met achterlating van twee soldaten. Doch dienzelfden dag trokken ze met 9 of 10 vendels naar dezelfde plaats om den vijand te overrompelen. Des middags ten drie uur trokken dan ook twee- of driehonderd Engelsche, Waal- sche en Schotsche haakschutters de Zijlpoort uit, langs het tegenwoordi ge Geldelooze Pad, de vijandelijke re gimenten tegemoet en toen zij deze uit den Hout naar dien kant gelokt had den, trokken zes zevenhonderd dub bele soldeniers en schutters door de Leidsche Waterpoort ,.bij de langhe brugge," die ook met aarde was dicht- geworpen. Een ander gedeelte kwam door de „cleine Holtpoort", zoodat het Duitsche leger tegelijk van drie of vier kanten werd aangevallen en naar alle zijden vluchtte. Hoewel zij zich later in slagorde trachtten te herstellen, ge lukte hun dit niet door het geweldige schieten, steken en slaan, want de uit vallers vervolgden hen tot over de Noordwijkervaart en het bruggetje, ja zelfs tot in de duinen toe, zoodat er van den vijand wel viji if zeshonderd sneuvelden. Zoodra de Haarlemmers in den Hout gekomen waren, stakes, ze oogenblik- kelijk bijna a.1 de huizen, hutten en tenten in brand, wat echter te bejam meren was, daar door de hoogopgaan- de vlammen de Spanjaarden uit alle oorden van Heemstede en elders kwa men opdagen, het bosch weder inna men, zoodat de belegerden weder naar de stad moesten terugtrekken met eeni verlies van 10 of 12 man, die gesneu veld waren of door het te lang plunde ren in handen der Spanjaarden vielen. Hiertegenover stond echter dat de Haarlemmers een goeden buit mee brachten. Te water werd er gedurende deze maand een zware strijd gestreden. Schepen met puin en steen voeren van Haarlem en Leiden langs den Over toom, en 50 of 60 soldaten versloegen den 7en Maart 300 soldaten, die dicht bij Amsterdam lagen, waarop zij de Spaansche schepen lieten zinken. Spoe dig kwam er echter hulp uit Amster dam, en de vijand viel nu op cijne beurt aan, twee man en 6 of 8 roeiers werden gedood, daarentegen werden 30 of 40 huizen van den vijand in brand gestoken. Onophoudelijk hadden de Noord- I-Iollandsche vrijbuiters de convooien bestookt, welke uit Amsterdam langs den Sparendammerdijk naar het Spaansche leger gezonden wei-den. Met een lang roer soms met twee op den rug, overvielen deze stoute gasten ,,op schaatsen over het ijs zwierende" het vijandelijk geleide en sleepten den buit met zich. Bij open water roeiden zij met verbazende snelheid in kleine vaar tuigen aan land en waagden niet zel den op onverschrokken wijze hun le ven. De geschiedenis van 't Hoen is algemeen bekend. Een bende van 150 speerruiters trok naar Haarlem langs den dijk, die door den ingevallen dooi buitengewoon drassig was geworden, 't Hoen had zich met achttien man in En denk eens even het Théa- tre Frangais de Opera, vervolgde Claude glimlachenden de Kunst-Tentoonstellingen en het le ven op straat, wat op zichzelf al een heele studie waard is. Toch zal het mij spijten uit dit huis te gaan. Wat is het nog pas kort geleden dat wij het heele- maal inrichtten en toen dachten dat ons verder niets meer te wenschen overbleef, besloot Kate met een diepen zucht. Maar wij komen er immers ook terug, zei Claude op troosten- den toon. Ja, maar dan ben jij meerder jarig, Claude, sprak Ja.net, en dan zul jij er zelf een schitterend huis op na willen houden. Wat ik verlang te hebben is een tehuis", niet slechts een woning, .Janetdaarom zou ik veel liever blijven waar ik nu ben. Ik zou graag een huis hebben waar groote danspartijen kunnen gegeven worden, hernam Janet peinzend, Zeg, Janet, het heeft er veel van of iij Claude's rijkdommen als de jouwe beschouwi. Ik geloof ook daï ik dat eenigs- twee roeijachten op het IJ in bet riet verborgen, en toen deze ruiters op eene nauwe plaats van den dijk gekomen waren en hunne paarden door den dik ken modder zich moeielijk konden voortbewegen of wenden, viel een declte der vrijbuiters uil het eene jacht hen van voren en het andere gedeelte uit het tweede jacht hen va.u achteren aan. De vrijbuiters hadden het voor deel dat hnr.BS speren langer waren dan die der speerruiters, aan vluchten viel niet te denken, aangezien aan weerszijden van den dijk niets dan water was, en nu vermoordden die achttien man de honderd vijftig speer ruiters den een na den ander. Zij brachten den buit en de paarden zoo veel mogelijk in de roeijachten, doch de meesten moesten, aan een touw ge bonden, mede zwemmen naar den Westzaner Overtoom. PIETER JANSZEN KIES P. J. Kies was de vierde burgemees ter der stad Haarlem. Hij was vroeger een aanzienlijk bui-ger te Amsterdam, doch kwam aldaar in ongelegenheid hij een oploop van het gemeen, dat het Minderbroederklooster plunderde. Het was hem nl. gelukt die beste boe ken, welke in dat Klooster aanwezig waren te redden, en dit gaf aanlei ding, dat men hem in stede van er kentelijk te zijn van diefstal beschul digde en in de gevangenis wierp. Ech ter was dit slechts een voorwendsel, de eigenlijke oorzaak was dat hij te veel gloeide voor burgerlijke vrijheid en de Calvinistische partij een warm hart toedroeg. Hij wist te ontsnappen en werd toen in de ban gedaan tot op een mijl arstands buiten de vrijheid der stad Amsterdam ,,op verbuerte van den hals," De Raad v. Bernoerte breid de naderhand dit vonnis uit tot bal lingschap met verbeurdverklaring van zijne goederen. Van toen af koos Kies openlijk de zijde van den Prins en kwam den 29en April 1572 te Haarlem. Hij had te Haarlem eene groote bier brouwerij. waarschijnlijk de „twee ankers" aan het Spaarne bij de Lange brug, was spoedig lid van de Vroed schap, werd den Hen December tot burgemeester gekozen, bleef dit tot de overgave, en geraakte met zooveel an deren in hechtenis, als zijnde niet in het pardon begrepen. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws. Bevolkingsstatistiek der gerne'me Haari' m over 1900 Blijkens de uitkomsten van de in 1900 gehouden 10-jaarlij ksche volkstel ling bedroeg de bevolking op 31 De cember 1899 (behalve de bevolking der gebouwen bedoeld bij koninklijk be sluit van 27 Juli 1887, Staatsblad 14^1, 29953 mannen, 33789 vrouwen; totaal 63742 personen. Zij vermeerderde in 1900 door geboor ten met 965 man. 920 vrouw.; totaal 1885 personen. Zij verminderde in 1900 door overlijden met 547 man., '18 vrouw.; totaal 1065 pers., hetgeen een vermeerdering geeft van 418 man., 402 vrouw., totaal 820 pers. In de gemeente hebben zich in 1900 gevestigd 2197 man., 2303 vrouw., tot. 4500 personen. In 1900 zijn vertrokken 1987 man., 2261 vrouw., totaal 4248 pers Dienten gevolge eene vermeerdering van 210 man., 42 vrouw., totaal 252 personen Te zamen 30581 man., 34233 vrouw, totaal 64814 personen- De bevolking der gebouwen bedoeld bij koninklijk besluit van 27 Juli 1877 (Staatsbl. 142) bestond op 31 December 1900 uit sterkte van het garnizoen 286 mann., 78 vrouw., totaal 364 personen. Bevolking der gevangenis 2 man., 4 vrouw., totaal 6 personen. Te samen 288 ma., 82 vrouw., totaal 370 personen Zoodat de totale bevolking op 31 December 1900 bedraagt 30869 man., 34315 vrouw., totaal 65184 personen. Geboren zijn 966 jongens, 923 meisjes totaal 1899. Onder de geboorten zijn begrepen 25 tweelinggeboorten (24 jongens, 26 meis jes). Elders zijn geboren, behoorende tot de bevolking der gemeente 8 jon gens, 4 meisjes. In de gemeente zijn geboren niet behoorende tot hare bevolking 9 jon gens, 7 meisjes. Overleden zijn ongehuwd 330 man., 285 vrouw.; gehuwd 168 man., 136 vrouw.; in weduwstaat 64 man., 120 vrouw.; gescheiden van echt 3 man. 2 vrouw. Elders zijn overleden behoorende tot de bevolking der gemeente 13 man., 5 vrouw. zins doe, zei Janet. Claude, mag ik Pa even snap pen voor mij uitgaat en hem het zalige Parijsche plannetje vertel len? vroeg Kate. Ja, als je 't wilt, best hoor I maar zeg het je moeder dan tege lijk. O die is uit om de boeken te betalen. De majoor was echter te zéér in zaken verdiept om te luisteren. Ik moet weg, beste kinderen, zeide hij, toen Kate hem mee naar beneden trok. Ik heb een' brief van Brandon gehad. Hij komt pas over een paar dagen terug en hij schijnt groote plannen te heb ben. Hij wil mij eens ernstig spre ken over jou zaken, Claude. Zij zijn natuurlijk best in orde en hij heeft mij ook verscheidene commissies opgedragen j ik moet er dadelijk voor zorgen. Verder is er vandaag stemming in de sociëteit voor een paar nieuwe leden, en ik moet Sutton opzoeken, die voor goed is thuisgekomen. Kolonel Sutton is een merkwaardig man. Dus meisjes, jelui moeten er maar met moeder over praten. Wij zullen zeker wel weer moeten doen In de gemeente zijn overleden niet behoorende tot hare bevolking 31 man., 30 vrouw, (hieronder is begrepen 1 man., behoorende tot de bevolking van het garnizoen). Er zijn gehuwd 481 paren, als: 413 jongmans en jonge dochters; 17 jong- mans en weduwen; 1 jongman en ge scheiden vrouw; 25 weduwnaars en jonge dochters; 14 weduwnaars en we duwen; 2 weduwnaars en gescheiden vrouwen; 8 gescheiden mannen en jonge dochters; 1 gescheiden man en weduwe. f Harmonie- en Fanfare- gezelschappen. Zondag 2 Juni zal in de Socië teit „Vereeniging" een wedstrijd worden gehouden, uitgeschreven door clen Provincialen bond van Harmonie- en Fanfare-Gezelschap pen- in Noord-Holland', onder lei ding van de muziekvereemiging ..Harmonie" alhier, waarvan mevr. Visser van Hazerswoude. geb.Van Merlen, te Heemstede, bescherm vrouw is. De feestcommissie bestaat uit d!e navolgende heeren Mr. G. van Tienhoven, Commis saris der Koningin in NoordLHol land, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Burgemeester van Haarlem, Eereleden. Mr. A. C. Wal ler, Wethouder van Haarlem, Voor zitter dier Commissie van toezicht op Haarïemsch Muziekkorps. F. M. Baron van Lyndien, Gep. Ritmees ter der Huzaren, Penningmeester der commissie van toezicht op Haar ïemsch Muziekkorps. Jhr. Mr. F. W. van Styrum, Lid van d'e Twee de Kamer der Staten-Generaal voor het district Haarlem. J. A. G. van der Steur, Kapitein Wd. Comman dant der DD. Schutterij. Mr. A. W. Thöne, Auditeur-Militair. Mr. W. Jager Gerlings, Voorzitter van de afdeeling Haarlem der Maats, tot bevordering der Toonkunst. G. B. Crommelin. Voorzitter der Haar lemsche Bach vereendgingJ. Krol Kzn., Voorzitter der Vcreeniging tot verfraaiing van Haarlem en Om streken en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Mr. A. A. van der Mersch, Voorzitter der Feestcommissie voor den Koningin nedag. H. P. M. A. Vogel, Ingenieur bij de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij. A. G. De Koek, Voorzit ter der afdeeling „Haarlem" van den Nederl. Bond van Oud-Onder officieren. Dr. H. A. J. Valkema Blouw, Voorzitter yan d!e Sociëteit Vereeniging. J. J. Zeewoldt, Com missaris van de Societ.Vereeniging. F. Th. Roeters van Lennep, Pen ningmeester van den Haarlemmer- meerp older. Heemstede. Bevallen: J. DriemanVan Beek, d. C. H. van der VossenVan den Laar, z. Haarlemmerli ede en Spaarn- woude. De ,,St.-Ct." bevat een Kon. besluit van 1 dezer, tot onteigening van gron den in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, welker bezit, ten be hoeven van den vestingbouw, vereischt wordt tot het maken van een weg door den Rottepolder. Getrouwd: II. Koster en T. Moll. Bevallen: M. E. van Bruggevan Stijnen z. Schoten. Bevallen: J. SchotmanJansen, z. Spaarndam. Bevallen: K. de Jongde Jong, d., A. C. HartendorpBak, z. A van Stijn DeLis z. Overleden: H. Meeboer d. 14 m. Velsea. Bevallen: A. C. van EekenHeystek z. A. van den Bergede Graaf z. A. SpanjerDoeksen z. S. HooftAkker man z. E. C. van SchagenWitteman. z. H. de GrootBakker z. C. van Wie- ringenVerdel z. M. HandgraafKor: houwer z. A. H. van der KolkBraam, d. A. WubbenGreveraars d. Overleden: A. Wijker 12 <i. wat jelui willen. Zij waren weer bijna een maand in stad, en Claude had haar frissche kleur geheel verloren. Haar tante, aan wier scherpe blikken niets ontging, merkte op dat de vroolijke opgewektheid, die straalde door al hetgeen zij zeide of deed, vóór haar bezoek aan Lady Elmslie, nu geheel verdwenen was. ofschoon zij steeds hulpvaardig en lief was als altijd. Het was eemregenachtige namid dag, en mevrouw Selley was in de brik, d;ie zijn pupil op Brandon's aanraden zich had aangeschaft, visites gaan maken. Claude was thuis gebleven en was" met Kate ernstig een paar duetten gaan instudeeren. Het klaart waarlijk op, -zeide Claude, in de pauze, terwijl zij het raam uitkeek. Ik moest, dunkt mij, die goede oude Tebbets eens opzoeken, en vragen hoe het haar gaat. Ik heb in geen tijden wat van haar gehoord. Best, ik blijf wel thuis om brieven te schrijven, want Sir Philip Brandon, kondig de de meid aan, tegelijk de deur onenende. Binnenland. De bijzondere correspondent van de ,,N. R. Ct." te Lissabon seint: De Nederlandschc gezant alhier jhr. Mr. van Weede en zijne echtgenoote werden Donderdag door de Koningin ontvangen. Daai"na werd de gezant door den Koning ontvangen. Transvaal en Oranj -3-Vrijstaat Vrijdag is aan alle burgemeesters vrouwen in het land meegedeeld, dat er tc 's-Gravenhage een bureau voor de Amajoeba-collecte is ongericht. Het bureau is aldus samengesteld: voor zitster mevrouw Waszklewics van Schilfgaarde; penningmeesteresgra vin E. van Bij landt, geboren gravm van Rechteren Limpurg; secretaris: de heer S. de Korte, rechterlijk ambtenaar te Johannesburg, ^evens is aan de bur gemeestervrouwen het verzoek gedaan het in haar gemeenten ingezamelde geld toe te zenden aan gravin van Bijlandt, Javastraat 18, te 's Graven- hage. Door bemiddeling van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft me vrouw Waszklewicz een wissel van 100 pd.st. verzonden aan den consul-gene raal te Pretoria, den heer Domela Nieuwenhuis, voor rekening van het Broekhuizenfonds, en een van 200 pd. st. aan den consul-generaal De Waal te Kaapstad, vanwege het Pleegzuster comité, opdat de zusters, die uitgezon den moeten worden, aldaar geld vinden. Liberale Ome. Professor A G. van Hamel te Amster dam heeft de benoeming tot lid van het bestuur der Liberale Unie niet aange nomen. Ook de heer mr. II. P. Marchant te Deventer heeft voor de benoeming tot lid van 't hoofdbestuur der Liberale Unie bedankt. De feesten te Amsterdam. Het officieele programma is vast- gesteld voor den intocht van H. M. de Koningin en Haar Gemaal op 5 Maart in Amsterdam en van d'e feestelijkheden aldaar bij gelegen heid1 van dit Koninklijk bezoek. De bepalingen van de?» regeling zijn in hoofdzaak gelijk aan die welke gegolden hebben voor den stoet waarmede H. M. de Koningin in 1898 bij gelegenheid der_plech tige Inhuldiging Haar intocht bin nen de hoofdstad deed. Eén uur voor de aankomst van het Koninklijk Echtpaar zal H. M. de Koningin-Moeder met den Her tog-Regent van Mecklenburg per Hollandsche spoor te Amsterdam arriveeren. H. M. en de Hertog worden in het station ontvangen en gecompli menteerd door den opperceremonio- meester en. enkele civiele en mili taire autoriteiten. Op het perron zal zijn opgesteld een eerewaoht van het 7e reg. infanterie en aan het paleis een eerewacht van het korps mariniers. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen ten ii-30 met een extra-trein van den Staatsspoorweg met gevolg te Amsterdam aankomen. Op het perron van het stations gebouw bij den ingang der konink lijke wachtkamer, worden H. M. en Z. K. H. ontvangen en gecompli menteerd door dezelfde autoritei ten van provinciaal, stadsbestuur, rechterlijke macht, zee- en land macht, als die in 1898 bij de aan komst tegenwoordig waren, zoo mede door het centraal-comité voor de feesben te Amsterdam. De in tocht, waaraan de leden van Hr. Ms. Militaire Huis te paard deel nemen, is mede in hoofdzaak als in 1898 samengesteld, behalve dat het militair gedeelte van den stoet kleiner zal zijn, zoodat de trein voornamelijk gevormd' wordt door de rijtuigen met de kamerheeren, de hoofden der hofdepartementen, de hofdames de grootofficieren, de dames du palais. de grootmeeste ressen enz. H. M. de Koningin en Hdr. Ge maal zullen gezeten zijn in een rij tuig met acht paarden, bij voor- keur. indien 't weder 't toelaat, een Claude zag hoe Kate plotseling bleek werd, ofschoon zij met schijnbare kalmte opstond om den gast te ontvangen. Dat is een meevaller, sprak Sir Philip, dat ik u op dit uur thuis tref. Hij zag er opgewekt en goed uit. Ik hoorde dat u in de stad waart, en ik kon Engeland niet uitgaan1 zonder afscheid te ko men nemen, dat begrijpt u. Het spijt mij dat mevrouw Selley uit is. sprak hij verder. Ja, dat is wel jammer, her nam Kate. En waar gaat u heen. Sir Phi lip? vroeg Claude, die zich bepaald opgemonterd voelde door dit be zoek. Hij gaf nu een beschrijving van de reis die hij dacht te maken. Ik zou dolgraag Hongarije wil len zien, zeide Claude. Waarom gaat u dan niet mee U kunt majoor Selley best er toe overhalen, en dan zal ik als gids dienst doen. Hoe zult u het stellen zonder kapitein O'Hara vroeg Kate eenigs- zins ondeugend. Hoe zaj het hem gaan zonder mij, juffrouw Selley open koets. Uok de overige j>< - nen in den stoet zullen, zoo moge lijk. in open rijtuigen plaats n-. men. De stoet zal ditmaal den vol genden weg nemen Sarphatistraat, Hoogesluis, d'eriksplein. Utrechtschestraat tot cle Heerengracht, Heerengrachfc noordzijde lot, het Koningsplein, Leidschestraat tot de Keizersgracht, Keizersgracht westzijde tot de Raad huisstraat, Voorburgwal Nz., Pa leisstraat, ont het monument op dep Dam naar het Koninklijk pa»- leis. Om 12 u. 45 is er dejeuner voor de koninklijke familie en 's midL dags de cour van gelukwensching. De Hertog-Regent van Mecklen burg wordit Maandag 4 Maart in de residentie verwacht ten einde dem volgenden ochtend naar Amsterdam) te vertrekken. De kamerheer-ceremoniemeester bij HH. MM. Huis. graaf van Rand- wijck heeft wegens gezondheids redenen, op zijn verzoek voor ge- ruimen tijd verlof gekregen. De functie van den hr. van Randwijck zal tijdens het Koninklijk verblijf te Amsterdam worden waargeno men door de kamerheeren-ceremo- niemeesters H. W. J. E. baron Taets van Amerongen en jhr. Van de Poll. Het programma van de gala-voor stelling in den Stadsschouwburg op 8 Maart is als volgt: 1. Opening met klaroengeschal door 12 herauten in de kleuren van Neder land, Mecklenburg en Amsterdam. 2. „Proloog" van mr. M. G. L. van Loghem, door mej. Rika flopper. 3. Tableau vivant naar „Prinsjes dag" van Jan Steen. 4. Bruidskoor uit Lohengrin. y.*~ Tableau-vivant. „De Koningin van Saba voor Salomo. 6. Eerste bedrijf van het tooneelstuk „Romanesk". 7. Tableau-vivant: „De laatste dagen van Carthago". 8. Scène uit ,.G otter dlinun cru ng" (Brünhilde) met beroemde solisten. 9. Nationale dansen, uitgevoerd door 12 solodanseressen. 10. Tableau-vivant „De Ruyter op de zeven Provinciën. Bij Kruger Een deputatie van drie heeren heeft Vrijdag aan President Kru- ger in zijn hotel een adres van sympathie aangeboden, ondertee- kend door enkele honderden hier wonende Duitschers, in een mooi album vervat. De heeren werden door den heer van Boeschoten bij den President binnengeleid. Een hunner hield een korte toespraak, waarin hij zei die, dal deze hulde oprecht uit het hart der ondertee kenaars kwamde redenaar wenschte den President en zijn volk namens allen hel beste toe. Kruger, die een khakijasje aan had, de handen op den Bijbel ge vouwen, zei dit album dankbaar te aanvaarden. Van alle politieke en godsdienstige richtingen worden hem adressen van sympathie toe gezonden hierin ziet hij een be wijs te meer voor de rechtvaardig heid van de zaak van zijn volk,, dat hij is er van overtuigd ten slotte zal zegevieren. Na de officieele ontvangst bleef de President nog eenigen tijd -^e- noegelijk met rb heeren gezelsen. Leerplicht. Het ondei'staande is een brief aan een| schoolopziener; de shrijver woont in eene streek waar vrij wat leven op politiek gebied bestaat, heel veel leven zelfs Mijnheer Hedenmorgen ontving ik een aan maning dat mijn dochterhoe wel er geen wettige bewijzen wa ren de openbare school teniet geregeld had bezocht, wat zij wel moest doen wegens de leerplicht wet. Ik gevoel volgens mijn idee geen verplichting, want ik heb wel eens iets hooren zeggen dat er een leerplichtwet zou komen, maar nooit eenig bewijs ontvangen dat die wet er was doorgekomen en aangenomen nog minder welke ar tikelen het bevatte. Ik kan dus niet Het is een heel lastig vraag stuk. Een paar dagen geleden is hij hier geweest en heeft mij zoo'n al leraardigste terrier cadeau gedaan. Was dat niet vriendelijk van hem? Kapitein O'Hara staat bepaald erg bij mij in de gunst. Hij mag u ook heel graaghet is een goede kerel. Ik zou dien hond graag willen zien. Terriers zijn meestal zulke mooie beestjes. Ik zal hem even halen. Het arme ding gaat zoo aan als wij zin gen. dat wij hem bij dergelijke ge legenheden altijd naar beneden zenden, en Kate vloog vlug de ka mer uit. Zoodra zij verdwenen was ging Sir Philip op Claude af, en sprak: Juffrouw Tracey, u moet mij niet al te ongemanierd vinden, maar vindt u niet dat het we' zoo aardig zou zijn als u wat ging wandelen Claude keek hem aan, en een glimlach vertoonde zich op haar gelaal. Wou u mij heel graag kwijl zijn? vroeg zij. Ja, eigenlijk wel, zei Sir Philip, voorloopig dus adieu, en hem vrien delijk toeknikkend verliet zij de n.m e.r

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5