NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Zaterdag 2 Maart 1901. No. 5421 HAARLEM'S DAQBLAD ABONNEMENTSPRIJ S Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1*30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 0.37K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cte.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, .iercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan. het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3D** Faubourg Montmartre. Advertentiën VOOE HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Haarlem's Dagblad van 2 Maart bevat o. a. De Boeren bij de Pienaarsrivier, Parlementaire Praatjes, Openbare slachthuizen. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van C. W. Schönhuth, om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het kle^'in het be neden Woonhuis van het perceel aan het Spaarne No. 28. Haarlem, 27 Febr. 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd: BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, doen te welen, dat bij hunne beschikking van 19 Fe bruari j.l. aan M. D. Spijer, nieuwe voorwaarden zijn opgelegd,toegevoegd aan hunne beschikking van 29 October 1862 No. 85, waarbij aan P. van Gas teren vergunning is verleend tot op richting van eene slacht- en bergplaats voor vee, in het perceel aan de Nas- saulaan No. 28. Haarlem, 27 Febr. 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, BOREEL, Secretaris. PIJNACKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, brengen ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van W. Benjamin, wed. D. Eijssen, om vergunning tot het. verkoopen van Sterken drank in het klein in den winkel van het perceel aan de Groote Markt No. 33. Haarlem, 28 Febr. 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, BOREEL, Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. „Standard" en „Daily Mail" ver nemen beide, dat Louis Botha dien Delagoa-sp.weg is overgetrokken en ten noorden van Middelburg staat. Waarschijnlijk op weg naar Vil- joen's macht in het Heid'elbergsche. De „Daily Chronicle" daarente gen houdt het tegendeel staande en beweert uit goede bron vernomen, te hebben, dat Botha zich aan Kit chener heeft overgegeven. De berichten van „Standard" en „Daily Mail" komen ons het be trouwbaarst voor tot nog toe. Niet alleen omdat de „Daily Chronicle" een vrij onbetrouwbaar blad! is. maar ook omdat het, Botha's karak ter in aanmerking nemend, niet wel denkbaar is, dat hij zich zou overgeven, nog vóór de nood ten hoogste gestegen' was. Bovendien heeft de „Daily Mail" vernomen dat de vredes-agenten der Engelschen te VoLksrust zijn teruggekeerd na te vergeefs be proefd te hebben, Botha over te ha len tot het openen van onderhan delingen. Botha zei, dat hij wan neer het moest, wel rechtstreeks met d'e Britsche generaals zou on derhandelen. Dat is wat anders, dan zich over geven.. Taal die eerder van Botha tie verwachten is. Viljoen's hoofdkwartier zou zich volgens een bericht aan d'e „Stan dard" bevinden, aan gene zijde van Roossenekal ten Z.W. van Lijden- burg en een heel eind ten N.O. van Middelburg. Dat de Boeren hier in de buurt zeer actief zijn, bewijst het bericht, door Laf fan uit Preto ria geseind, dat zij den spoorweg tusschen Warmbad en Pietersburg vernield hebben en ook hebben, ge poogd de brug over de Pienaarsri vier door dynamiet te verwoesten, welke poging echter niet is gelukt. Aan de „Daily Mail" wordt uit Oranjerivier gemeld, dat de Wet Dinsdag op zijn vlucht weder eeni ge gevangenen verloren heefter zijn nu van zijn commando 200 man gevangen gen omen. waaronder twee aanvoerders. Veel exemplaren van het manifest, in Januari door Steyn en Botha verspreid, werden gevon den in den buitgemaakten wagen van. Steyn. De veroverde pompom blijkt dezelfde te zijn die de Boeren tegen het laatst van Januari bij Smaldeel veroverden. Muilenlandsch Nieuws. Rusland en China. De correspondent van d'e „Times" te Peking heeft weer een belang rijk telegram gezonden over een ontwerp-conventie tusschen Rus land en China. Op het eerste ge zicht schijnt deze overeenkomst iets dergelijks te bevatten als het ver- drag over de zuidelijke provincie JPeulileton. Eene qnaestie. Naar het Engelsch van CHARLES KENNET BURROW. (Slot.) Geloof je niet, dat je ongeoor loofd partij van mij hebt getrok ken T Je bent vrij om te gaan, als je lust hebt. Zij vlijde zich tegeji hem aan. Ik voe| geena behoefte om te gaan. Lieve Groetje» Servaas Op dit oogenblik ruischte de wind' door de kwijnende appelboo- men. Geertje schrikte op en week van haar metgezel. Die verschrikkelijke quaeetie, riep zij uit. Maar zie je niet, liefste, dat dit aan de vijandschap een einde zal maken? De wond' wordt p-e- heeld door een huwelijk tusschen leden der twistende families, dat is het eigenlijke slot v?r. den roman. Papa zal nooit zijn toestem ming geven, voordat mijnheer Hu son toegeeft. Ik vrees, zei Servaas, dat mijn vader nooit zal toegeven, dat hij ongelijk heeft. Maar hij heeft ongelijk, niet waai*? vroeg Greetje. Ik ben bereid het te gelooven, als ui 't zegt. Dus je bent op onze hand? O, daf is iets anders. Hoe kan ik tegen mijn vader opstaan Maar onze zaak is rechtvaar dig, zei Greetje. En hij heeft het ongeluk er anders over te denken Kan je hem niet overtuigen.? Mijn vader overtuigen? Dan ken je hem niet, beste meid. Kan jij den jouwen niet over tuigen Onmogelijk. Greetje zuchtte. We moeten scheiden. Het ziet er wel naar uit, niet waar Servaas lachte. Hij liad haar we der naar zich toegetrokken en haar hoofd1 rustte vertrouwelijk tegen zijnen schouder. Het schijnt mij v-pi hij na van Mantsjoerije, dat in d'e vorige maand' door denzelfden berichtge ver verklapt is; in werkelijkheid echter gaan de nieuwe bepalingen veel verder. Misschien is de thans opgestelde overeenkomst bestemd om het „Tsjeng-Alexejef tractaat" dat het Ch-ineesche Hof niet schijnt te willen bekrachtigen, te vervan gen. De Czaar verklaart zich bereid, de vij andelij kheden. door de Ghinee- zen tegen Rusland! gepleegd, d)oor de vingers te zien, en het burger lijke bestuur over Mantsjoerije aan China terug te geven. Een sterke Russische troepenmacht zal .in Man tsjoerije blijven totdat het daar rus tiger geworden is. China zal geen troepen mogen leggen in plaatsen waar de spoorwegen niet voltooid noch aangevangen zijn (d. w. z. nergens in Mantsjoerije). De sterk te van de Chineesche politiemacht, die geen geschut mag bezatten, zal d'oor de Russische overheid bepaald worden. Invoer van wapens in Man tsjoerije is verboden. De schuldige ambtenaren worden gedegradeerd. Geen onderdanen van een ander land zullen openbare betrekkingen in Mantsjoerije mogen bekleeden noch als drilmeesters mogen optre den in „dle noordelijke plaatsen van China." Dé Chineeschei rechtban ken in Kin-tsj.ou worden opgeheven. Noch China, noch eenig ander land dan Rusland zal spoorwegen aan leggen of concession verwerven mogen in Mantsjoerije^ Mongolië en Chineesch Toerkestan. China be vestigt haar toestemming tot den aanleg van een Russisch-en spoor weg rechtstreeks van Mantsjoerije naar Peking. Algemeene berichten. DE OOrtLOG IN ZUID-AF RIKA De operatiën en convooien van generaal French worden vertraagd door aanhoudende regens, sent Reu ter. Dagelijks worden er Boeren ge vangen genomen of komen er zich overgeven. De vijand d'ien French tegenover zich had. heeft zich ver deeld in kleine tropjes. Toeh De Wet bevond1, dat de Marksdrift ten noordien van Hope- town on doorwaadb aar was, wend de hij zich naar het zuiden. Afzon derlij ke troepen trokken den spoor weg over en naderen nu Petrusvil le. voortdurend' kort op d'e hielen gezeten. Volgens een later telegram nadert De Wet PhilipstownSteyn is bi. hem. Ook Hertzog en Brand heb ben zich bij hen gevoegd. Naar van Fiume gemeld word. vertrekken van daar talrijke trans porten paarden op Engelsche vaar tuigen naar Zuid-Afrikaandere transporten zullen later vertrekken Een aantal avondbladen melden dat Louis Botha zich aan lord Kil chener Donderdagochtend kor. vóór tien uur officieel heeft overge ven. De regeering ontving: geien enkel bericht omtrent de overgave van Botha. Donderdagmiddag is het rijtuig van den Keizer op Unter den Lin den op een haar na met een groo- ten wagen van de electrische tram in botsing gekomen. Alleen doordat de koetsier van den Keizer nog op het uiterste oogenblik de paarden omhaalde, kwam het rijtuig, waar in de Keizer zat, er met een lichte aanraking met den zwaren tram wagen af. Stadsnieuws. Haarlem, 1 Maart 1901. Openbare slachthuizen. Het orgaan van den Nederlandschen Slagershond is niet bang dat de nood wet zoo gauw op pootjes komt. Het gaat liier om beginselen zoo belang rijk, dat de wetgever zeer zeker gerui- cin tijd zal noodig hebben om de ge volgen van zoo'n interpretatieve wet te overwegen. Ook in 1861 had men eene interpreta tieve wet noodig om de onteigeningswet te verduidelijken. Drie jaren zijn verloopen, vóór die hulpwet er was. De Hinderwet zelve te wijzigen, zal moeielijk gaan, omdat tusschen ver schillende bepalingen dier wet gelijk ook blijkt uit bet arrest van den Hoogen Raa.d zoodanig verband bestaat, dat voor een stelsel, huldi gende de bevoegdheid der gemeenten abattoirs verplichtend te stellen, geen plaats is, tenzij men die wet geheel zou willen omwerken. Bij eene interpretatieve wet die be voegdheid te verleenen, zou meent, het blad niet alleen een schrome lijke onbillijkheid, maar tevens een zeer gevaarlijk voorbeeld voor de toe komst zijn. Schromelijk onbillijk, omdat het niet aangaat, bet recht tot het hebben van zijn eigen werkplaats aan belang hebbenden te ontnemen en derhalve zonder eenige vergoeding een vrijheid, die sinds eeuwen in ons vaderland bestaan heeft, zoo geducht te kort wieken. Doet men dèi bij een noodwetje? Eetn" gevaarlijk voorbeeld voor de toekomst zegt het orgaan van. den Nederlandschen slagershond omdat de mogelijkheid alsdan niet is uitge sloten dat alle bedrijven in de Hinderwet genoemd en dat zijn er niet weinige op één lijn worden ge steld met slagerijen. En het is een besliste onbillijkheid om de slagerijen wel, en al die andere bedrijven niet, eene gemeentelijke inrichting op den hals te schuiven. Keuring en abattoir kunnen ten minste van rechtskundig standpunt niet in één adem besproken worden. Intusschen is er Donderdag door den Minister van Waterstaat in de Kamer een einde gemaakt aan, de onzekerheid of er een noodwet zou worden inge diend. De heer Drucker wees op 't bekende arrest van den Hoogen Raad. Dat ar rest zeide hij, zal uit een wetenschap pelijk oogpunt wel aan crrtiek bloot staan, maar wij moeten het natuurlijk eerbiedigen. Intusschen is door 't ar rest rechtsonzekerheid ontstaan wat de wettigheid der openbare slachthui zen. betreft. De onzekerheid moet dade lijk opgeheven worden en dat kan geschieden door een wetje van inter- prevatieven aard, waarbij duidelijk de bedoeling van den wetgever van 1875 wordt uitgedrukt. Spr. vraagt derhalve den minister van waterstaat en dien van binnenlandsche zaken: Is de regeering voornemens te bevorde ren, dat spoedig een verduidelijking van de wet van 1875 wordt aanhangig gemaakt, waardoor de rechtsonzeker heid uit het arrest van den Hoogen Raad voortspruitende, zal worden op geheven? De Minister van Waterstaat (de heer Lely) antwoordde daarop, dat buiten eenigen twijfel de bedoeling van den wetgever van 1875 is geweest den ge meenteraden vrijheid te geven veror deningen vast te stellen om te verbie den het slachten buiten de openbare slachthuizen.De Minister is T niet eens dat door het arrest van den Hoogen Raad is ontstaan rechtsonzekerheid. Het heeft rechtszekerheid doen ont staan tegengesteld aan de bedoeling van den wetgever van 1875. De Minis ter kan dan ook mededeelen, dat reeds bij den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp, waarbij de bedoeling van den wetgever wordt uit gedrukt. De heer Drucker dankte toen voor het afdoende van het antwoord en hoopte wegens de urgentie en het be lang der zaak, dat de zaak spoedig haar beslag zal krijgen. Voor de oud-strijders. De afdeeling Haarlem van den Ne derlandschen Bond van Oudstrijders heeft eene circulaire gericht tot de in gezetenen onzer stad, waarin zij een beroep doet op aller weldadigheid, op dat zij in staat moge zijn om de man nen, die hun bloed voor het vaderland hebben veil gehad, een rustigen ouden dag te bezorgen, of aan de weduwen en weezen der overleden strijders ten krachtigen steun te verzekeren. Bij de circulaire is een inschrijvings biljet gevoegd, dat men ingevuld terug- kan bezorgen bij de volgende heers i: L. P. Noë, eere-voorzitter. J. W. v. Al phen, kapitein der infanterie, eere commissaris, J. Beeckman, oud-zee officier, burgemeester van Zanivoort, eere-commissaris. J. J. Severijnse, voorzitter. C. L. Winkler, secretaris. A. Pater, penningmeester. Kracht door Oefening. Gradenwedslrijd op Degen. Vrijdagavond had een onderlinge wedstrijd op Degen plaats in het eigen lokaal der schermvereenigng „Kracht door Oefening", waaraan door zestien leden werd deelgenomen en waarvoor zes prijzen (kunstvoorwerpen) waren beschikbaar gesteld. De heeren Poutsma cn Cramer, ser geants van het bataljon Infanterie al hier, hadden zich welwillend beschik baar gesteld, om den heer A. J. Meije- rink bij het secondeeren behulpzaam te zijn. De genoemde heeren kweten zich met ijver van hunne taak, die niet gemakkelijk was, daar vele der jongere krachten met vuur de meer gerouti neerde strijders bekampten, die zeker zijnde van de overwinning, de tegen partij te licht telden en de gevolgen daarvan ondervonden, zoodat ze niet voor een prijs in aanmerking kwamen. Na afloop der eerste serie, werden voor de afgevallenen, evengoed als voor de overwinnaars, drie prijzen be schikbaar gesteld. De prijswirmers in de eerste afdee ling waren F. Stappers, G. Lindeman en A. Sprengers. Van dezen werd F. Stappers houder der graden-medaille op degen. In de tweede afdeeling verkregen F. Heyligers, II. W. Haar en J. van Put ten den 4en, 5en en 6en prijs. Door den voorzitter werden heeren secondanten dank gezegd voor hunnen gewaardeerden steun en den leden toe- gewenscht met evenveel animo te blij ven oefenen, opdat ook door hen. die zich thans voor het eerst onderscheid den, op algemeene wedstrijden met denzelfden ijver zou worden' gewerkt. Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Zitting van Donderdag 1 Maart 1901. Wilhelmina Maira van Mook, huis vrouw van P. J. de Bijl te Haarlem had een meisje Johanna Tillius in huis ge nomen. Deze was in het bezit van een kistje met kostbaarheden, waarvan Wilhelmina van Mook den sleutel had gekregen. Op zekeren dag had beklaag de de kostbare voorwerpen als een gouden horlogeketting, en een paar oorknoppen verpand, en zich het geld volgens getuige Tilius, die tevens be weerde dat zij geen toestemming tot het verpanden, had gegeven, toege- eigend. Bekl. daarentegen beweerde dat hiervan niets waar was; getuige, die volgens haar half onwijs is, had haar opgedragen de voorwerpen te verpanden, en het geld daarvoor had zij aan getuige ter hand gesteld. Het O. M., zijn requisitoir nemende, achtte niettegenstaande de ontkentenis van beklaagde het feit door de verklarin- ringen der getuige voldoende bewezen. En al mag do hoofdgetuige Tilius niet tot de snuggerste belmoren, toereken baar is zij zeker en neei goed wist zij to vertellen, dat bekL bij haar had aangedrongen, om met .ie kostbaarhe den te komen inwonen. Hier is verder een ernstig onrecht gepleegd; nadat de voorwerpen heleend waren, werd get. op straat gtzet. Verder had bekL de sleutel van het kistje in handen, de voorwerpen op haar eigen naam be- eene pauze, dat die schilderij ons uit de moeilijkheid zou kunnen helpen. Laat ik eens even naden- ken. Na vijf minuten overdacht te heb ben, hernam hij Stel je voor, dat de schilderij aan je vader ge zonden werd' als een vredesofferan- de met een opschrift „Voor het beëindigen dor vijandschap", of „Balsem" of „De Vredestichter" of iets dergelijks. Geloof je, dat dit hem zou doen bijdraaien Greetje schudde twijfelachtig het hoofd. Ik weet het niet, zei ze; misschien. Zou 't hem ook boos maken? Greetje knikte. Ik zou eerst alles aan mi in va der moeten uitleggen en zijn toe stemming k rii gen, zei Servaas maar ik denk wel, dat ik dit met hem klaar kan spelen. Het eenige is, dat hij heel wat geld aan mijn atelier besteed heeft en jou vader z,ou tot een bepaling der over eenkomst kunnen maken, dat het omvergehaald werd. Maar het plan is waard beproefd te worden, vind nnk giet Ik ben erg bang, zei Greetje. Zie je, het zou dan uitkomen, dat wij elkaar ontmoet hebben, dat ik in je atelier ben geweest, en papa kan het niet zien, zonder zich er aan te ergeren. Hij noemt het dien „Gruwel van Huson." Zoo? zei Servaas. Maar hij kan toch niet veronderstellen, diat een domme, onbeteekenende twist als deze een. paar verliefde mem schen gescheiden zal houden Hij zal zoo boos ziin bij de ge dachte, dat ik je in 't geheim heb bezocht. Herinner hem er aan, dat wij steeds groote vrienden zijn ge weest. Hij loopt zoo hoog met gezin nen. die door dezelfde beginselen vereenigd' zijn1. Hij beschouwt al de leden als één geheel. Hij zal mij zeer waarschijnlijk van verraad' be schuldigen. We zullen het in elk geval wa gen, zei Servaas. Het is beter dan heelemaal niets doen. Morgen is de schilderij wel droog. Als ik mijn vader bepraten kan, verzend ik het portret morgenavond. Ik moet uit zijn, als het komt, 7.ei Greetje. We zouden samen uit kunnen zijn, opperde Servaas. Kun je "mij morgenochtend te gemoet komen? Dan kan ik je ver tellen, hoe ver ik gevorderd ben. Servaas had niet veel moeite om zijn vaders toestemming te erlan gen, omdat de oude Huson. gevoel voor humor had, e-n Servaas hem van dien kant aanpakte. Boven dien hield hij van Greetje en in zijn binnenste juichte hij de keuze van zijnen zoon toe. Hij lachte in zichzelf om d'iens durven, terwijl hij voor het afge werkte portret stond. Sapperloot, zei hij, d'at is heel goed.Hoe lang heb je er over gedaan Veertien dagen, zei Servaas. Je zult nog eens geld verdie nen. Ik denk, dat je tegelijkertijd geschilderd en gevrijd' hebt. Dat kan wel Vertikt, als dat geen mooi idee van je is Maak er een pakje van, hoor je? We zullen het vanavond wegsturen. Ik zou er een tientje voor over hebben om het gezicht van dien Rack straw te zien. Zijn vrouw zal natuurlijk de schilderij willen houden. Ik moet voortma ken om mijn trein te pakken. Met een licht gevoel van opge wondenheid liep hij op een drafje het betwiste pad. over. Hij kwam Rackstraw op het perron tegen en knikte hem vriendelijk toeRack straw was nieuwsgierig te weten wat d'at te beduiden had.. Dien avond werd' een groot, in bruin papier gewikkeld pak aan Rackstraws deur afgegeven. Greet je was uit met Servaas. Te zeggen, dat Rackstraw verrast was, toen hij het gelaat zijner dochter hem zag toelachen van het pas beschil derde doek. zou niet het minste denkbeeld geven van zijnen toe stand. Zijne kleur wisselde van wit tot purper, hij blies, tot zijne lip>- pen verstijfden tengevolge van de ongewone inspanning, hij vloekte en glimlachte beurtelings. Toen Greetje, er heel onschuldig, maar zwaarmoedig uitziende, als of zij in 't geheim verdriet had, binnentrad1, werd zij tot een onder houd' met haren vader gedagvaard. Uit hetgeen daarop geschiedde mogen wij opmaken, dat zij niet heel oDenhartig was bii dat onder-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1