NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang Maandag 4 Maart 1901. No. 5422 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02)^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 n n de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts. j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem iB bet uitsluitend recht tot plaatsing van Adrertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad verschijnt dagelijhis, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bFaubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit aobt bladzijden. Haarlem's Dagblad van 1 Maart bevat o. a. Het stilzwijgen van Kitchener en de pest te Kaapstad, China en de Mogendheden, De Ter. Staten, Cu ba en de Filippijnen, Parlemen taire Praatjes, Serenade aan de Koningin-Moeder, Sportpraatje, De Geschiedenis van Haarlem. Bovendien behoort bij dit nummer als gratis bijvoegsel no 26. van ,,De Zaterdagavond", Letterkundig week blad voor jong en oud, bevattende Haarlemmer Halletjes; De vis- scbershaven te IJmuiden (met illus traties); Kroniek; Feuilleton: Kleine leventjes; Allegro en largo; Moment- Opname Dood vriendje benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, op lossing prijsvraag en een nieuw prijs raadsel. Politiek Overzicht. Uit Zuid-Afrika geene nader© be richten ontvangen. Men zou zoo zeggen, geen tijding, goede tijding, 't Kon er voor de Engelschen we>l eens minder aangenaam uitzien; 't stilzwijgen is anders onverklaar baar, of zou de beul van Soudan, heimelijk zijn gang gaan om, 'plotseling met een opzienbarende .tijding uit den hoek te komen, 't Kan zijn, maar wij gelooven 't niet. Men heeft in Albion behoefte aan goed nieuws, temeer daar er nog altijd geruchten loopen over de on- eenigheid in den ministerraad. En dan voor de beurs is ook niets zoo noodig als bevredigende berichten van 't oorlogsterrein. Er zal dus wel een luchtje wezen aan het 'zwijgen van Kitchener Intusschen. blijft Koning Pest nog steeds zijnen schepter zwaaien in Kaapstad. Volgens een telegram uit Londen achten de Kaapsche mi nisters de maatregelen van den ge meenteraad tegen de pest volkomen onvoldoende, en nemen daarom maatregelen om de stad te doen schoonmaken door de regeering. Onderwijl is men. in China be gonnen met het straffen der „schul digen". Een telegram uit Peking van Woensdag geeft eenige bijzonder heden over de terechtstellingen der twee Chineezen Sji-Sjioe en Hoe- Tsjang-Yoe. Er was een zeer talrij ke menigte op de beien van wel 10.000 menschen het personeel der legaties was niet aanwezig. Daar- entegen waren alle vreemde troe pen door troepofficieren en officie ren van den generalen staf verte genwoordigd'. Ook was er een groot aantal zendelingen. Terwijl de beul den beiden veroordeelden het hoofd aan de voeten legde, vergaderden de gezanten. De minderheid van den gezantenraad vond, dat de straf fen nog niet voldoende waren, doch de vertegenwoordigers van Spanje, Rusland, de Ver. Staten, Engeland en Japan verklaarden, dat zij met deze terechtstellingen genoegen na men. Mep schijnt met 't arme Hemel- sche Rijk medelijden te hebben, tenminste volgens mededeeling uit betrouwbare diplomatieke bron heeft Duitschland de Chineesche regeering door Li-hoeng-tsjang la ten weten, dat het verkeerd was wanneer China gewichtige elemen ten van den nationalen rijkdom en bronnen van inkomsten afstond door afzonderlijke overeenkomsten met aparte Staten of maatschappij- jen, zoolang China's verplichtingen tegenover de gezamenlijke Mogend heden niet duidelijk vastgesteld en in 't reine gebracht waren. Volgens stellige verzekering zijn door de meerderheid der Mogendheden ver klaringen afgelegd gedeeltelijk reeds vroeger,, gedeeltelijk daarna, die met de Duitsche verklaring stroo- ken en deels nog verder gaan. Maar 'b is niet meer dan schijn, want de verschillende Staten zijn veel te bang, dat de ander met het beste' deel van den buit zal wegloo- pen, vandaar die1 roerende vaderlij ke raadgevingen, die alle „toeval lig" zoo goed met elkaar overeen stemmen. Buitenlandsch Nieuws. De "Ver. Staten, Cuba en. de Filippijnen. De Senaat der Vereenigde Sta ten heeft Woensdagnacht met 45 tegen 27 stemmen het amendement van Spooner op de legerwet aan genomen. Daarmede verkrijgt de President bet opperbestuur over de Filippijnen. De republikeinen stem den voor het amendement, de de mocraten tegen. Een aanvullings- voorstel, waarbij d'e. betrekkingen tusschen Cuba en de Vereenigde Staten geregeld worden, is even zoo met groote meerderheid aange nomen. De> commissie uit de Nationale Conventie van Cuba heeft zich ver een igd met de meeste voorstellen, door president Mac Kinley opge steld ten aanzien der betrekkingen tusschen Cuba en de Unie. Zij stemt er in toe, dat Cuba geen ver drag zal sluiten met een vreemde mogendheid, waardoor de onafhan kelijkheid in gevaar gebracht zou kunnen worden, of tengevolge waarvan eenig deel van het eiland! bezet zou worden door een vreem de strijdmacht; Cuba zal ook niet als basis mogen dienen voor de krijgsverrichtingen van een vreem de mogendheidde bepalingen van het verdrag van Parijs worden be krachtigd; de handelingen van het tegenwoordige militaire1 bestuur goedgekeurd; reciprociteit met een neiging tot vrijhandel zal den grondslag vormen van een handels verdrag met de Vereèndgde Staten. De commissie laat zich echter niet ui,t over andere punten van 't pro gram van den President, zooals het toezicht op de geldmiddelen, enz. uit. Gomez te eener zijde en de con servatieven aan den anderen kant trachten den Amerikaanschen in vloed' in de Conventie te bestrijden, maar men houdt zich overtuigd dat als het op stemmen, aankomt, er een meerderheid voor een protecto raat te vinden zal zijn. De Engelsehe legerbegrooting. De legerbegrooting voor bet dienstjaar 1901/1902is ingediend. De uitgaven worden geraamd' op 87.915.000 pd. sterling, waaronder 58.230.000 pd. st. voor oorlogsdien sten. Er is voorzien in een totale legersterkte van 450.000 man, tegen 420.000 man in het vorig jaar. In d'e memorie van toelichting wordt gezegd dat 220.00 man het permanente cijfer ishet meerdere is een tijdelijke verhooging tenge volge van den toestand in Zuid- Afrika en China. Het totaal der permanente ver meerdering van uitgaven is 1.912.000 pd. st. Rusland en China. De „Times" verneemt uit Peking, dat Rusland hardnekkig pressie op China blijft uitoefenen om het plan van een conventie betreffende Man- tsjoerije goed te keuren, doch de andere mogendheden, behalve En geland en Japan ontraden het even krachtig. De zaken in Finland. De „Times" verneemt uit Peters burg, dat de Staatsraad met groote meerderheid een ontwerp heeft ver worpen, dat de hervorming van het Finsche leger in Russischen geest beoogt, dank zij Witte's welspre kendheid1, welke veertig leden van den Staatsraad medesleepte. Witte bestreed' het legerplan voor de Fin nen voornamelijk op financieele gronden. Pobedonostsef. en de mi nister van oorlog bewaarden het stilzwijgen. Nu moet de voltallige zitting van den Staatsraad nog be slissen. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Sar Walter Hely-Hutchinson, tot dusver gouverneur van Natal, zal 3 Maart naar Kaapstad' vertrekken om zijn nieuwe betrekking van" gouverneur van de Kaapkolonie te aanvaarden. En wanneer Milner die over Transvaal en Vrijstaat? Intusschen zal het voorloopig goed gaan in Kaapstad met een gouver neur en een Hoogen Commissaris, tevens „wachtend" gouverneur van een paar naburige „kolonies." Aan een aantal kooplieden is vol gens een té! eg ram uit Durban ver lof gegeven om voor ten hoogste 10 dagen naar Johannesburg te gaan, teneinde eens naar hun zaken om te zien. Die zullen wel in fraaien staat zijn met het uitstekende Engelsehe bewind Een telegram, uit Cradock van 26 Febr. deelt mede dat de Boeren den 2isten het station Roode hoogte, tusschen Rosmead-junctie en Graaff Rein-et,hebben verbrand. Er had een scherp treffen plaats, waarin de Kaapsche Verdedigingsmacht onder kapitein, Coilett de Boeren eindelijk terugdreef; Deze terugdrij ving schijnt echter niet veel te heb ben uitgewerkt, want later werd weer aan dezelfde spoorweglijn ge vochten bij Jakpoort. De dagelijksche verliezenlijst door het War-office meegedeeld, maakt melding van 30 gesneuvel den, 22 gewonden, 5 vermisten, 1 gevangene, 23 gestorven aan ziek ten en 31 gevaarlijk-zieken. „De Morning Leader" beweert, dat de openbaarmaking van de cor respondentie tusschen Louis Botha en Roberts in Juni gewisseld, on volledig is. De onderhandelingen waren al gaande vóór den Hen Ju ni, met welken datum de openbaar gemaakte briefwisseling begint. Dr. Schultz en de regeeringscommis- sars voor spoorwegen Smit waren uit Pretoria vertrokken met brie ven van mevrouwen Kruger, Bo tha, Eloff en anderen aan Kruger om den Staatspresident uit te noo- digen naar Pretoria terug te keeren en een einde aan den oorlog te ma ken. Dr. Schultz deelde naderhand mede, dat Botha hem persoonlijk een boodschap aan Roberts toever trouwde. Het Blauwboek verzwijgt een en ander. De avondbladen laten thans hun malle sensatieberichten omtrent Botha's overgave stilletjes rusten. De pokken nemen te Glasgow weer toe. Gisteren zijn meer dan 30 nieuwe patiënten in het hospitaal gebracht. Bij het bericht van een aanslag gepleegd op dón Russischen minis ter van onderwijs, Bogolepof, tee kent de „Könl. Zeitung" het volgen de aan De dader was afkomstig uit Go mel. Nu ligt deze stad slechts eeni ge uren van Kiëf af. De gissing schijnt daarom niet ongegrond, dat de aanslag te maken heeft met de woelingen onder de Russische stu denten, waarvan de universiteit van Kiëf het middelpunt is. Te Saloniki en omstreken zijn de inhechtenisnemingen van Bul garen aan de orde van den dag. Bij name wordt vermeld Samardjef, een boekhandelaar, wiens boeken en correspondentie ook in beslag zijn genomen. „De Porte" laat, waar of niet, het gerucht uitstrooien, dat de autori teiten in het vilajet Monastir ook vele Turken en Albaneezen achter slot en grendel hebben gebracht. De ambassadeurs van eenige mo gendheden zouden namelijk „de Porte" er op gewezen hebben, dat het niet aangaat alleen de Bulgaar- sche Macedoniërs als rustverstoor ders te vervolgen, maar welk dege lijk ook het Turksch-Albaneesche Comité. Dit Comité schijnt eenige maanden geleden te zijn opgericht om op de Bulgaren het oog om oog, tand om tand toe te passen. Schaarsch zijn de berichten, die ons over den toestand in Macedonië bereiken. De gordijn wordt slechts nu en dan bij tipjes opgelicht, zoo idat wij alleen vermoeden kunnen, dat daarachter verschrikkelijke too- neelen worden afgespeeld. Rusland' heeft Japan weer eens in de wielen gereden.Deze wilde Korea overhalen tot een onvoordeelige fi nancieele operatie en gaf het den raad, een leening van vijf millioen yen te plaatsen bij de Hong Kong en Sjanghai-Bank, ten einde de aan- deelen der Foe-san-spoorweg aan te koopen. Het schijnt echter, dat het verwerven van het bezit van d en spoorw eg geen voorde el i ge handelszaak is, daar de onderne ming slechts verliezen afwerpt. De Russische zaakgelastigde Pawloff te Seoel heeft daarop het tot 6tand komen der leening verijdeld. Aan de „Petit Bleu" wordt uit Pretoria geseind In de omgeving van president Kruger gelooft men niet aan de overgave van Botha. En al had deze zich overgegeven, daardoor zou nog geen einde zijn gemaakt aan den oorlog, want Botha heeft niet de bevoegdheid om over een algemee- ne staking der vijandelijkheden te onderhandelen. De bevoegdheid daartoe berust bij de Transvaalsche Regeering, ad interim gepresideerd door Schalk Burger. Kitchener seint dd. 1 Maart uit Pretoria De Wet is over de Oranjerivier gedreven .hij heeft nu de Kaapko lonie ontruimd. Twee honderd' man zijn krijgsgevangen gemaakt, en af en toe worden nog achterblijvers gevangen genomen. Tachtig man van Kitchener's eclaireurs, door een overmachtigen vijand aangevallen, moesten zich overgeven na een langduirg ge vecht, waarbij zij twintig dood-en en gewonden hadden. Graaf Waldersee meldt uit Pe king van Vrijdag De bereden infanterie uit Tien tsin had op 25 Februari bij Hinkia- tsjang, 20 kilometer ten zuidoosten van Yung-tsingh-sien, een treffen met een rooverbende, die met ver lies van ongeveer 100 man uiteen werd, gedreven. Onzerzijds twee ge wond en. De Keizer van Oostenrijk heeft den Franschen minister van handel, den socialist Millerand. met het grootkruis der Leopoldorde begif tigd. De onderscheiding staat nog in verband met de wereldtentoon stelling te Parijs. wonen, vermiste bij hare aankomst al hier een zeer mooie broche. Een on derzoek werd onmiddellijk ingesteld, doch zonder gunstig resultaat. Overigens bevatte het politierapport eene menigte klachten o.a. over het neerwerpen van vuilnis; over 't gooien met steenen naar ruiten; over het last hebben van ratten etc. Vrijdag-avond had hij zekeren J. Ruijsenaars in de Amsterdam straat een treurig ongeval plaats. Op het roepen van een tweejarig meisje begaf de moeder zich naar boven, om daar na het kind naar beneden te dragen. Op de trap had zij evenwel het ongeluk te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het tweejarig meisje hoogst ernstig gewond werd, terwijl de moeder met eene diepe wonde aan den arm bewus teloos werd opgenomen. In den afge- loopen nacht is het kind aan de ge volgen gestorven, terwijl de moeder hedenmorgen haar bewustzijn nog niet had teruggekregen. Maandag 4 Maart a. s. wordt door de afd. Haarlem van den Ned. Chr. Geheel-Onthoudersbond een volksfeest avond gegeven in het Brongebouw, waarop medewerken het fanfarecorps der Haarl. Jongel. Vereeniging en de heer W. G. J. Jaarsveld met zijn sciop- ticon. Vooraf zal een lichtbeelden- vertooning voor kinderen worden ge geven. Stadsnieuws. Haarlem, 2 Maart 1901. Naar wij vernemen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt met den bouw van de nieuwe kerk in het Scho terkwartier, die naar men weet een bijkerk is van die op de Groenmarkt. Architect van dit nieuwe kerkgebouw is de heer Bekker te Amsterdam, die een fraai ontwerp in gothische bouw stijl heeft geleverd. Het terrein waar op de kerk zal worden gebouwd is om streeks 3200 M. groot. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat in den toestand van den heer L. Hesta, predikant bij de Vereenigde Doopsge zinde gemeente, die sinds geruimen tijd lijdende is, geene verbetering is waar te nemen. De heer K. de Lanov. oud-predikant dier gemeente, is op den weg van be terschap. Gevonden voorwerpen. Een nikkelen hondenhalsband. Een blauw kinderboezelaar. Een hond. Eene Amsterdamsche dame, die hier ter stede een familiefeestje kwam bij Het Museum van Kunstnij /erheid te Haarlem, werd gedurende do n a and Februari bezocht door 442 personen, terwijl uit de aan het Muse-im ver bonden boekerij 180 boek- en plaat werken naar de verschillende plaatsen van ons land werden uitgeleend. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen aan staanden Zondag tentoongesteld zijn eene aanzienlijke verzameling koper gravuren geteekend door Hoet, Hou- braken en Picart, voorstellende tafe- reelen dei- voornaamste geschiedenis sen va<n bet Oude en Nieuwe Testa ment In het douche-badhuis zijn in de afgeloopen week genomen 401 baden. Bij de zomerdienst-regeling zullen op het traject AmsterdamHaarlem, 3 treinen van iedere richting van het buurtverkeer zijn uitgesloten. Te Schalkwijk (bij Haarlem), heeft de Amajuba-collecte 17.70 1/2 opge bracht. Zondag 3 Maart geeft het strijkorkest van Haarlemsch Muziekkorps, direc teur Ch. Kriens, een Populair Concert in het Brongebouw, het orkest zal een zeer geanimeerd Programma uitvoe ren. Verder verleenen hunne medewer king, Mejuffrouw Lisette een Holland- sche Soubrette en de Hollandsche Ka rikatuur Duettisten de heer en mejuf frouw Pepi en Kato. Uit de door den directeur der levens verzekering-maatschappij „Haarlem" over 1900 opgemaakte rekening, welke door commissarissen is goedgekeurd, blijkt, dat die maatschappij in bloeien- den toestand verkeert. Aan prmeiën werd in 1900 ontvangen f 57.500,27 1/2 en aan renten van belegd kapitaal f 12.507.60 1/2. De uitkeeringen wegens overlijden beliepen f 28.437.90, terwijl het- kapitaal der maatschappij met f 24.149.80 toenam, en alzoo klom tot f 2992.30.83. De maatschappij heeft zich met ingang van 1 Januari 11 uitge breid en sluit thans: levens-, lijfrente-, pensioen-, uitzet-, en commissie-verze keringen onder zeer gunstige voor waarden. Bennebroek. De stationchef van Vogelenzang, de heer Franken, is met ingang van 15 Maart a.s. een klasse in positie ver hoogd door overplaatsing naar het sta tion Zuid-Scharwoude. Zandvoort. In de Vrijdagavond' gehouden openbare raadsvergadering, waar bij alle leden tegenwoordig waren, werd medegedeeld d!at heeren Ge- deputeerde Staben d'e goedkeuring hadden verleend aan het raadsbe sluit tot aankoop van het kadastrale perceel, sectie C No. 599 van den heer J. Slagveld' van het raadsbe sluit tot verhuur van eenigen grond aan den heer J. van Duivenboden, aan het raadsbesluit tot het aan gaan van eene geldleening, groot f 20.000 en aan het raadsbesluit tot verkoop van eenigera grond aan d'en heer M. Teekman. Verder werd) medegedeeld' dal beeren Gedeputeerde Staten afwijr zend beschikt hadd'en op de recla me van den heer E. Najan, nopens zijnen aanslag in d'en Hoofde lij ken Omsla-* dienst 1899, waarna me- die°-ed'eeld werd' de uitslag van de gehouden aanbesteding voor het verbouwen en bijbouwen van die school aan het Schoolplein en dat het werk gegund was aan de laag ste inschrijvers, de heeren O. Schrikkema en F. Zwaan, voor f 16694.— De Feestcommissie had eene dankbetuiging ingezonden voor de subsidie voor het feest op 2 Febru ari jl. Tot opzichter bij het verbouwen van de school werd' benoemd de heer J. van d'e Wetering te Haar lem. Aan L. van Wijnbergen werd vergunning verleend tot het plaat sen van eene photograph ietent op het strand, on de plaats, waar die tent in het vorige jaar gestaan had en tegen eene vergoeding van 100. bij vooruitbetaling te voldoen. Aan de Bouwmaatschappij „Kin- heim" te Haarlem werd' verkocht eenigen gemeentegrond, gelegen aan de Tramstraat voor f 5.oer c. A., op de voorwaarden, op dien grond rustende. De heer J. Merens legde in han den van d'en voorzitter de bij de wet gevorderde eed'en af als loco- secretaris en loco-ontvanger. De voorzitter wenschte den heer Me rens geluk met zijne benoemingen. De eerste Nederlandschie Electri- citeit-Maatschappij te Amsterdam had een request ingezonden voor het verlengen van den termijn tot het leveren van electrisch licht al hier, aangezien de Rijksvergun- ningen nog niet verleend wanen. Na eenige besprekingen werd be sloten een uitstel te verleenen tofi 1 April a. s. en voor het geval d!at alsdan nog geen. licht werd gele verd. zal de Maatschappij eene boe te verschuldigd' zijn van 15.— per d!ag tot 1 Mei, op welken dag bij! niet levering van licht. d!e conces sie zal vervallen verklaard worden. Tegen stem d'en d'e heeren Draijer en Koning. Laatstgenoemde had voorgesteld' tot 15 Mei a. s. uitstel te verleenen en daarna f 500 boete aan de Maatschappij op le leggen. Ingekomen was een request van de heeren A. en W. Groen om de goedkeuring te erlangen op een, bijgaand stratenplan, op het per ceel grond, kadastraal bekend on der Sectie C No. 780. De voorzitter bracht advies ui8 namens B. en W. Na eenige be sprekingen werd1 het stratenplan goedgekeurd, op de voorwaarden' in het advies omschreven. De heer Slagveld stemde tegen, om reden hii van oordeel was, dat het beter was een strook grond voor de verbreeding van d'e Krocht aan te koopen en de heeren Groen den nieuwen we- te doen aanleg gen. Daarna werd' aangekocht het per ceel Sectie G No. 1107 voor de som van f 250.van de heeren A. en W. Groen en zulks op advies van B. en W. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1900 werd goedt gekeurd, in ontvangst tot een be drag van f 1936.04i, in uitgaaf tot een bedrag van 781.42* en alzoo met een batig saldo van 1154.62. Daarna werd de vergadering ge sloten. Ds. Groote uit Amsterdam hield eene lezing in „Ons Huis" over hot

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1