Tweede Blad, behoorende bij iiHa&Hem's Dagblad" van Maandag 4 Maart 1901. No. 5422 Haarlemsehe Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Bedidt van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haiarlemsoke Handelsvereen. teR thans ruim 650 leden, dat ia veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke haw delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeeletn groot zdjn. Rechtskundige adviseurs rijp de hee ren mis. Th. de Haan Hngenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dioor bemiddeling der adfvooaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijp de beie ren Laane vam Bemmel, Kruisstraat 61. AUe brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te versohaffen omtrent a«lle firmafs in Ne derland. De kosten dieeer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents vbor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau, Information naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van 2405.605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient bet Geheim der Maandilijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vordieren, niet worden behandeld, tenzij) portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ie deren werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur m do overige dagen van 34 mm. 7ii Uie nu reeds als lid toetreden, eratis behandeling tot aan wordt geraden niet te leveren H.Gillis, zich ook noemen- d fcsên, Leidsche plein 33B dan na ingewonnen informatie 'oreau der Haarl. Handels vereniging. dt geraden niets af te geven of 1 vn aan P. Groenendaal, So- p:' Mioek Korte Wolstraat, of Croenendaal. Brouwersstraat v i'ciiri nadat, men heeft geinfor- n 'oi) ons bureau. Am g van Haarlem Spanjaarden i 72 1573, door O'VERMEER, Tmeente-bibliothèek. Kies hee'i i langdurige burge- meesierslo' leeds belangrijke diensten aan bewezen. Een be kende gebe-1 ".it zijn leven, Is die van de bel uarlemsche no nen" op 29 Mei ■•■•n dag nl. vie len eenige goldatcn. "Ike de Her vormde leer waren t> g daan met ge veld geweer in de Groote Kerk, terwnl de Roomsch-Katholieken er hunne godsdienstoefening hielden. Zij sic :- gen de altaren en beelden aan stukken, roofden de kostbaarheden, plunder den eenige weerlooze vrouwen en sta ken zelfs een priester, Piet-er Balling genaamd, dood. Burgemeester Kies is toen met den; Schout in de Kerk gegaan, en hebben veel vrouwen uit den nood geholpen; I en nadat zij de vele soldaten uit de I Kerk hadden verwijderd, hebben zij deze doen sluiten, totdat zij weder ge opend werd voor de gereformeerde reli gie, die in 't land was aangenomen. Deze gebeurtenis is bekend onder den naam van „Haarlemsehe nonen' omdat dit schenden van de Kerk en het moorden van de geestelijkheid ge schiedde terwijl een vers „uyt de No nen gezongen werd". Den 16en Maart 1573 had er een treurig voorval in onze belegerde stad plaat9. Vijf personen, die in de Soete- melk- en Wittebroods- of I-Ieere-Tating- straat (Zoetestraat.) bij elkander ston den op de stoep van Jhr. Jan van Scho ten werden door een „ijzeren kogel ge schoten." Drie kinderen werden ge kwetst, doch hieven in leven, een per soon bleef op de plaats dood en aan Maria van Schoten, de dochter van den zooeven genoemden Jonkheer Jan werden beide beenen afgeschoten, waardoor zij den volgenden dag over leed. Zij werd.' des middags met drie vliegende vaandels, al de Kapiteinen van Haarlem en van de Duitschers, met de luitenants, vaandrig, en den geheelen Raad met veel schutters „seer solemnelyck na crijgs-wijs" in de St. Janskerk op het koor begraven. Niet alleen was men thans bedacht om Haarlem van levensmiddelen te voorzien, doch ook te trachten den toevoer naar de belegeraars af te snij den, ten einde hen tot het opbreken van het beleg te noodzaken. De gouverneur van Noord-Holland Jonker Diderick Sonoy, sloeg den Prins voor, om den Hoogendijk (den Sparen-, damschen dijk tusschen Haarlem en Amsterdam) door te steken en hij het Huis ter Hart en de daarbij gelegen sluizen tusschen het IJ en het Meer schansen op te werpen en die plaatsen te versterken, waardoor de Spanjaard als het ware geheel omsingeld zoude zijn. Dit voorstel werd echter niet aan genomen, 't- zij dat men dit plan onuit voerbaar achtte, zoolang de belege- den niet geheel meester waren op het Meer, hetzij dat men vreesde dat deze schansen tusschen twee vuren (van de Amsterdammers en van het Spaansche leger voor Haarlem) zouden worden gebracht. Echter werd door den Prins aan Sonoy gelast de Diemerschans tusschen Amsterdam en Muiden te be zetten. Dr. Ekama deelt hierover mede: Deze (Sonoy) vertrok 12 Maart met 800 sol daten, pionniers-en delvers in drie oor logsbooten, vijf galeien en zestien krapschuiten uit Enkhuizen om zich bij Jaap Hannes te verschansen. Dit punt lag niet ver boven Amsterdam op den dijk tusschen het IJ en het Die mermeer, en was dit eenmaal ingeno men en behoorlijk verschanst, dan kon ook dei toevoer van levensmiddelen te land en te water grootendeels worden afgesneden, want dan was men aan de eene zijde meester van het IJ en aan de andere zijde van het Diemermeer, dat zich tot den Amstel en aan den .Uitrechtsen Waaghenwegh" uitstrekt. Hij slaagde W'nrdït punt te"15ë?ffachti- gen, liet den dijk op een ander punt doorsteken, vernielde een sluis, welke hij opbrak, en maakte zooveel haast met de schansen, dat deze een paar dagen later reeds ver gevorderd waren, eer die van Amsterdam zulks gewaar werden. Doc-h in stede zich eerst be hoorlijk te versterken,was Sonoy onge duldig, hij ging 14 Maart naar Edam om alle mogelijke hulp van volk en nooddruft te bezorgen en zond zeven schepen op verkenning uit naar Am sterdam. Zoodra die van deze stad daarvan de lucht gekregen hadden wel wetende hoeveel hun aan dien dijk ge legen was, kwamen zij nog dienzelfden middag met 23 waterschepen en vielen de schepen van Sonoy, die voor de schans lagen zoo lievig aan, dat deze drie booten, twee galeien en een krap schuit in handen van den vijand moes ten laten. Hierdoor overmoedig gewor den, trachtten ze ook de schans te ver overen, alvorens Sonoy terug kwam, doch de anderen verdedigden zich dap per op den dijk, zoowel naar den kant van Amsterdam, als naar dien van Mui den, en brachten verscheidene schepen en schuiten aan de binnenzijde op het Diemermeer, zoodat niemand uit of in kon; op het IJ lag de gansche vloot. Inmiddels had Sonoy met moeite 52 zeilen uit Noord-Holland bijeenge bracht en verscheen daarmede op het IJ om de Diemerschans te ontzetten; hetgeen hem aanvankelijk gelukte, doch Bossu wel wetende dat die sche pen schaars waren bezet, ging daar de wind in zijn voordeel was, onder zeil om hem te bevechten, daar Amsterdam eenige groote schepen te hulp zond. Hierdoor sloeg den Noord-Hollanders de wees om het hart, zij namen de vlucht en Sonoy zelf die niet een stij ven hoeier vooraan en in het midden dea* vijanden was, werd door de zij nen in „duysend peryckelen" achter gelaten, maai- redde zich met, levensge vaar. Toen die op de schans Sonoy met zijne vloot zagen aankomen, gaven ze door allerlei teekenen te kennen.dat zij hun best zouden doen, als het op een treffen aankwam; zij werden bitter teleurgesteld, toe-n zij die zeilen zagen vluchten, maar verdedigden zich dap per en hielden het nog twee dagen uit. Doch toen zij geen uitkomst zagen en de honger erg begon te nijpen, daar ze nu reeds „.schoenzolen, lederriemen en andere oneetbare dingen gebruik ten, omdat ze geen tijd hadden gehad zich van leeftocht te voorzien trachtten zij de schans bij verdrag over te geven. Doch de Amsterdammers, die hun el- lendigen toestand kenden, wilden hier van niets weten en eischten dat zij zich op genade en ongenade zouden overge ven. Thans wel bewust van het lot dat hun te wachten stond, besloten zij zich in hunne galeien en krapschuiten te werpen en staken 's nachts midden door de vijandelijke schepen dwars over naar Waterland. Verreweg de meesten ontkwamen en bereikten den IJdijk; enkelen, die te veel door gele den honger „van groote flauwigheyd" niet loopen konden werden achter haald en doodgeslagen, anderen wer den in schepen gevangen en vermoord. Vele vluchtelingen werden bij het ont schepen aan den Noord-Hollandschen wal verslagen, en Bossu liet de ande ren tot onder de poorten van Monni kendam vervolgen door busschieters, welke er een groot aantal doodden. (Wordt vervolgd. Stadsnieuws. STAAT van den aardappelen en bo termarkt over de maand Februari 1901. Artikelen. Aangevoerd Verkocht. Prijs. Boter 377 KG. 377 KG. /1.25—ƒ1.60 Biggen 121 st. 121 st. f 8.00—ƒ12.00 Schrammen 70 st. 64 st. 13.00f23.00 Aardap. 165 HL. 148 HL. f 2.00—3.00 Appelen 274 HL. 238 HL. 1.00—10.00 Peren 187 HL. 166 HL. f 5.00—9.00 Wij ontvingen de Statuten der pas hier ter stede opgerichte naamlooze vennootschap: „Industrie-bank". Deze vennootschap heeft ten doel: het in eigendom verkrijgen, het ad- ministreeren, het vervreemden, het in beleen ing geven van aandeelen in of van obligatiën ten laste van onderne mingen van handel en nijverheid, het deelnemen in syndicaten die onderne mingen betreffende, het uitgeven van certificaten tegen onderpand van aan deelen in of van obligatiën ten laste van zoodanige ondernemingen cn het' verrichten van alle daden van koop handel, welke, naar het oordeel van het Bestuur der Vennootschap, me» haar doel in verband staan. Voor de eerste maal zijn benoemd tot leden van den Raad van beheer, de heeren: G. P. J. Beccari, A. Bertling, V. II. S. Carstens, P. Goedkoop Dzn., Ed. de Lanoy, Mr. A. A. van der Mersch, W .Stolp, Mr. LI. Tuymelaar, Th. van Waveren, waarvan als gede legeerde leden optreden, de heereft: A. Bertling, Ed .de Lano-<' Mr. 11. Tuy melaar, Th. van Waveren, en als ad ministrateur: de heer Mr. H. Tuyme laar. Het 'heeft Z. H. den Paus behaagd, te benoemen tot Kanunnik van het Kathedrale Kapittel van het Bisdom Haarlem, den Zeereerw. heer Th. J. A. Bosman, Plebaan van Sint Bavo. (N. H. Ct.) In ons verslag van de rechtbank ver meldden wij gisteren, dat het O. M. tegen J. J. van Eeden, een recidivist, 1 maand gevangenisstraf vorderde. Hoewel onder een recidivist wordt ver staan iemand, die reeds te voren we gens een misdrijf is veroordeeld, al is dit ook maar éénmaal geschied, is ons gebleken dat velen eene veel verzwa- render beteeken is aan dit woord ech ten, dan inderdaad het geval behoeft te zijn en onder recidivist verstaan iemand, die reeds verscheidene malen veroordeeld is geweest. Op verzoek van beklaagde, deelen. wij dan ook gaarne mede, dat hij vroeger slechts éénmaal veroordeeld is geweest en wel in het jaar 1896. Bij wijze van proef zullen de mili ciens der lichting 1901 geheel voor Rijksrekening worden gekleed en uit gerust, zoodat alsdan niet meer zooals te voren, iedere man eene afzonderlijke rekening met het Rijk heeft. Bij het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, zullen Maandag a.s. 125 miliciens worden ingedeeld uit Haar lem en omliggende gemeenten. Het detachement van het bataljon infanterie, alhier in garnizoen, dat tij dens de feesten te Amsterdam het gar nizoen aldaar zal versterken, zal Maan dag a.s. per extra-trein van 1 uur 18 daarheen vertrekken, onder commando van den len luitenant Visser. De door den heer J. A. van dier Boom te geven Gymnastiek-uitvoe- ring in het Brongebouw t.en voor deel© van het Herstellingsoord te Lunteren, is, wegens de feesten te Amsterdam, uitgesteld tot Woens dag 13 Maart a. s. Heemstede. Binnenkort zullen alhier stands pijpen worde'n geplaatst van de Amsterdamsche Duinwaterleiding. Tot schatter voor de drankwet voor 1901 is alhier aangewezen de heer H. N. Vooges. Ter gelegenheid1 van den feeste- 11 jken intocht vaan II. M. de Ko ningin met H. D. Gemaal op5 Maart a. s. te Amsterdam., zullen de Ge meentesecretarie en de schoLen al hier gesloten zijn. BevallenH. C. Kolvan der Veldt, d;. G. C. CreemersBoon, z. A. M. van der LindenKramer, z. J. Blansertvan Egmond, 2 z. M. M. van der Ve-ldtBonnema, z. Overleden: G. Kroppen, 66 j. Zand voort Vrijdagmiddag werd door het ge meentebestuur alhier aanbesteed: Het bijbouwen van 5 lokalen aan de Bur gerschool, met bijkomende werken. Ingekomen waren 19 biljetten: Laag ste inschrijvers waren de heeren Schrik kema en Zwaan alhier, voor f 16.994. Velsen. Ondertrouwd: J. Kostelijk en N. Ha- zes. Getrouwd: J. Demmers en M. Veth. Bevallen: 21 Febr. D. NolGrapen- daal, d. E. MeijerOtt d. A. Koper Stam. d. A. ZwaanGouda, z. N. Ro- zemeijerBrantjes, z. C. M. Medik- de Visser d. J. W. HandgraafHaver d. A. M. VlegelsKerkhoff d. II. Zwart Dekker d. T. ListDaalder z. K. van EekenJansen, z. C. de Jongde Lan ge, d. H. HopmanRuigewaard z. C. S. E. J. KonkelaarDambrink, z. Overleden: J. C. Haringa 6 m. J. L. Burger, 2 m. J. N. Hoenderdos, 14 m. A. Bastiaan 7 m. Haarlemmer liede en ijpaarn- woude. Ondertrouwd: J. Kranendonk en L. de Rooij. Bevallen: L. A. J. v. d. WulpEvers, dochter. Spaarndam. Ondertrouwd: C. v. d. Leelc en C. M. Schouten. Bevallen C. Hogerh.ijdevan Gel dorp z. Haarlemmer m eer. Voor de Provinciale premiekeuring van hengsten te Hoofddorp werden aangegeven 43. Voor eene premie van f 250 kwa men in aanmerking de hengsten van de heeren II. F. Bultman, B. Biesheu vel, de Vereeniging Nieuw-Vennep te Haarlemmermeer en H. v. d. Berc te Haarlem. In 't stamboek werden ingeschreven, die van de heeren Col ij n, Middelpol der, II. F. Bultman te Haarlemmer meer en de Vereeniging Nieuw-Vennep, 12 hengsten van 2 jaar werden aan geboden, waarvoor de heer J. van Zij- verden eene aanhoudingspremie kreeg van f 100. Binnenland. De bewoners van het Lange Voor hout te 's Gravenhage. in de onmiddel lijke nabijheid van het- paleis van II. M. de Koningin-Moeder hebben Vrij dag de vlag uitgestoken ter gelegen heid van het betrekken door Hare Ma jesteit van Haar paleis. In het nieuwe paleis van II. M. de Koningin-Moeder is Vrijdagochtend een bloemstuk bezorgd, ongeveer 2 M. Roog. Deze bloemenhulde gaat uit na mens de burgerij, van de commissie voor de serenade. Een schat van ro zen vormt het hoofdelement van deze fraaie bloemenmand. Een breed lint in de stadskleuren draagt het opschrift: „Het dankbare volk aan eene edele Vorstinne, 1 Maart. 1901." De kiesvereeniging „Schiedam" te Schiedam heeft zich afgescheiden van de Liberale Unie en besloten gehoor te geven aan de oproeping van de kies vereeniging Algemeen belang tcArn- hem en de Liberale Kiesvereeniging te Middelburg tot bijwoning eener ver gadering te Utrecht. J. K. F. H. von Sclimidt] auf Alten stadt. Aan een vriendelijk schrijven ont leend de ,,N. R. Ct." het volgende: Het gouvernement verliest in jhr. J. K. F. II. von Schmidt auf Altenstadt een verdienstelijk ambtenaar, die veel voor de toekomst beloofde. Als jong zee-officier bij de Kon. Ne- derl. Marine, heeft hij tijdens zijne non-activiteit in Nederland, zich be kwaamd voor het groot-ambtenaars examen, dat hii met succes heeft afge legd en waardoor hij het radicaal be kwam in 1881. Datzelfde jaar nog, be gon hij zijne ambtelijke carrière. Na in verschillende rangen bij het binnenlandsch bestuur in de buitenbe zittingen van N.-I. werkzaam te zijn geweest, werd hij 16 Juni 1892 be noemd tot secretaris van het gouver nement van Atjeh en onderlioorjghedön In 1895 ging hij met 2-jarig verlof we gens ziekte naar Nederland. Van dat verlof keerde hij-in de eerste helft van 1897 naar Java terug en in dat. jaar werd hij benoemd tot secretaris van Ternate, om in 1898 opnieuw benoemd te worden tot secretaris van" het gou vernement Atjeh en onderhoorigheden. In dien werkkring werd hij ook door zijn laatste chefs, den tegenwoordigen gouverneur van Atjeh en onderhoorig heden en den tegenwoordigen resident van dat gewest, zeer gewaar deerd, met het gevolg, dat hij bij bijzondere be vordering zich onlangs belast zag met de betrekking van assistent-resident van Atjeh. Salarieerïng en bevordering van onderwijzers. Door de Amsterdamsche Raads leden Zeehandelaar, IJzerman. Blankenberg en Josephus Jitla wea*d in de Raadszitting van: 10 October 1900 ingediend' een motie, waarin zij B. en W. uitnoodigen zoo spoer dig mogelijk den Raad voorstellen te doen tot regeling d'er salarissen van onderwijzers en onderwijzeres sen en afschaffing van rangexa mens. Deze motie maakte Donderdag een onderwerp van bespreking uit in eene vergadering door het Cen traal Comité der Vrijzinnige Kies- vereeniging.^Vooruitgang", in den Werkenden Stand' te Amsterdam belegd. Het onderwerp werd ingeleid door den heer C. F. A. Zernike, hoofd der Spieghelschool aldaar. Wanneer men meent dat de sa larissen der onderwijzers zoo goed zijn, zei de heer Zernike o. a. dan moet men eens zien naar het bui tenland. Wanneer men b.v. weet dat te Bazel het minimum-salaris is /140Ö, het maximum 2100 te Bern /1300 en ƒ1800; te Zurich /l500 en/1900; te Berlijn f 1700 en f 2200, dan is men hier nog ver achter. De volgende motie werd' aange nomen met algemeene stemmen „De vergadering gehoord' de in leidingen e>n de daarop gevolgde gedachtenwisseling over het onder werp der herziening van de salar rissen van het personeel aan de openbare lagere scholen te Amster dam, van oordeel, dat de thans gelden de regeling dringend) herziening vordert, besluit haar instemming uit te spreken met het vooi'stel der raads leden J. Zeehandelaar, J. W. IJzer man, dr. N. N. Josephus Jitta e.n I. F. L. Blankenberg ingediend dd. 10 October 1900 en gewijzigd dd. 31 Oct.. en vertrouwt, dat een voorstel van B. en W. tot eene herziening der salaris-regeling in dien zin, dat het maximum verhoogd en voor allen bereikbaar zal word'en. d'oor den Raad der Gemeente zal worden aangenomen." Om het drankmisbruik bij loting en bij het Jaarlijksch onderzoek der mili ciens-verlofgangers zooveel mogelijk tegen tc gaan, heeft, bet Hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, een met redenen om kleed adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin het eerbiedig verzoekt: a. in artikel 28 der aanhangige Mili tie wet aan de eerste zinsnede toe to willen voegen: „die zooveel mogelijk voor iedere gemeente in die gemeente zelve zal plaats hebben;" b. de eersto zinsnede van artikel 139 der voorgestelde wet te lezen: ..Onze Commissaris in de provincie bepaalt de plaatsen, dagen en uren voor liet onderzoek, dat zooveel mogelijk voor iedere gemeente in die gemeente zal plaats hebben." De ontwerpen gezondheids- en woniDgwet. In de „Hygiënische Bladen" wordt aan deze gewijzigde ontwerpen een zeer waardeerende ertiek gewijd. Dr. Kooperberg, die de gezondheidswet be spreekt, is echter nog bevreesd dat de werkzaamheid der gezondheidscom missies schade zal lijden door het veel- eischende werk dat de zorg voor de volkshuis vesting haar op de schouders zal leggen. Ook betreurt hij het, dat nog, niet dadelijk tot de oprichting van een laboratorium over zal worden ge gaan, en dat er geen gelegenheid zal zijn tot het subsidieeren van gemeen telijke gezondheidsdiensten. De open baarheid van alle vergaderingen der gezondheidscommissies wordt door hem ongaarne gemist Maar afgezien van deze bedenkingen, hoopt hij toch dat het ontwerp, op zijn minst zooals het. daar ligt, in het Staatsblad zal ver- schij nen. Tegen het ontwerp-woningwet op pert dr. Jenny Weijerman eenige be denkingen. Hij vreest bv. dat de be palingen omtrent de toelating in over- vulde woningen van de lijdelijk elders gevestigde leden van het gezin aanlei ding zullen geven tot moeilijkheden, in denzelfden geest als de gezondheids dienst die ondervond bij de controle van de schoolgaande kinderen, die, vooraf toen de mazelen nog in de wet stonden, op groote schaal quasi tijde lijk elders gehuisvest waren. Ook ziet hij gevaar in de bepalingen dat van de bezwaarschriften door ingezetenen en bewoners van huizen zelf, afschrift zal worden gezonden aan den eigenaar. Hij vreest dat velen hierdoor van kla gen zullen worden afgehouden en meent dat het voldoende zou zijn, als de eigenaar alleen de klacht, zonder den naam van den klager, vernam. Maar toch wordt, afgezien van deze en enkele andere grieven, de aanne ming der wet zeer door hem ge- wenscht. Voorjaarg-viodi. De bekende Zijdenstoffen-exporifir ma Schweizer Co. in Luzern schrijft ons: Zijdenstoffen voor Voorjaars ep Zo- niertoiletten worden nog steeefs even sterk gevraagd, voornamelijk echter geniet bedrukte Foulardzijde meer dan ooit de voorkeur, en wel hoofdzakelijk voor geheele toiletten. Deze zeer soli de stof kan reeds d&éroni aanbevolen worden, wijl het thans gelukt is de kleuren solide te vervaardigen, wat vroeger niet mogelijk was. De keus in kwaliteiten en patronen is zeer groot, en bevat van Foulard alleen circa 300 verschillende kleuren en dessins van fr. 1.10 tot fr, 5.80. Doch ook in andere zijden stoffen voor costumes en blou ses is de sorteering niet minder groot, alle nieuwe dessins in glad. gestreept, geruit, gedamasceerd, op Louisines-, chiné-, wasch- en ruwe zijde. Zooals bekend is, zendt, bovenge noemde firma op schriftelijk verzoek stalen harer specialiteiten in zijde voor damescostumes, aan particulieren, on worden de gekozen stoffen franco vracht en rechten aan huis geleverd. T ubbel spoor Klaarblijkelijk tengevolge van het spoorwegongeluk te Twelloo is dezer dage van regeeringswegpi onderzoek gedaan of het mogelijk zou zijn de druk bereden spoorlijn Apeldoorn Almeloo te voorzien van dubbel spoor. Deze lijn is evenals de spoorbrug oveT den IJssel ingericht voor enkel spoor, liet is gebleken dat èn spoorlijn èn. brug (deze met behoud van de bestaan de pijlers) dusdanig veranderd zou den kunnen worden. Zelfs behoefde daardoor de passage voor rijtuigen en voetgangers over de brug niet onmo gelijk te worden (N. R. Ct.) Feuilleton. TWEELINGEN. Naar hel EngelschAmerikaansch. Mevrouw Hawes was bezig oude jassen en pantalons in smalle reep jes te knippen om er haardkleed jes van te maken. Zij hield even met dii gewichtige werk op, terwijl zij bij zichzelve mompelde waartoe dient het, dat men. zich schor schreeuwt als iemand) Oostr Indisch d'oof is. Zij ging voort met een oud'e Zon- dagsche jas van haren man te ver snipperen, toen de deur vrij on zacht geopend werd en ee.n meisje van zestien jaar binnen kw.am stor men, dat er uitzag alsof zG zeer hard had geloopent. Hier ben ik, Mama. Wat is er? Mevrouw Hawes keek op. Ik riep Marie-Anne, zei de zij. Ik ben Marie-Anne, lachte het meisje. Wanneer zult gij uw eigen dochters uit elkander kennen? Mevrouw Hawes liet haar werk rusten, keek hare dochter aan en begon ook te lachen. Dat komt er van. als er twee lingen zijn. Gij gelijkt toch niet zoo frappant op elkaar, als men u te zamen ziet. Maar naar de wijze, waarop gij binnen kwaamt stor men, dacht ik, dat het Anne-Marie was. Zij komt gewoonlijk als een kanonskogel binnenvliegen. Waar hebt gij toch gezeten Bij de beek. Het waaide zoo, dat we u niet hoorden, toen gij ons voor de eerste maal riept. Hebt gij ons iets bijzonders te zeggen Het meisje deed haar best be daard te spreken en het antwoord af te wachten, hoewel zij als op heete kolen stond en naar hare zus ter terug verlangde, die bezig was eene hangmat tusschen twee appel boom en te bevestigen. Juffrouw Lawler is zooeven hier geweest, zeide mevrouw Ha wes. Is zij? Marie-Anne klapte van vreugde in de handen. Haar gezichtje straal de van vreugde en blijde verwach ting. Hare moeder knipte eerst eene mouw door, voor zij vervolg de Zij wil een muziekpartijtje geven a. s. Woensdag. Die mijn heer Rickertruther kan, dan, geloof ik, ook komen. Het is onverwachts opgekomen. Gij zijt beiden geïnvi teerd. Zij zeide. dat gij mooier mu ziek zoudit hooren, dan, gij nog ooit gehoord hebt. Miss Dalrymple uit Boston zal ex ook zingen. Ik riep u, omdat ik dacht, dat gij het nieuw tje graag dadelijk zoudt hooren, hoewel ik wist, dat gij u amuseer- det bij de beek. Marie-Anne keerde zich om en keek naar bui ten. Zond er "om te zien zeide zij U zegt, dat wij beiden uitgenoodigd zijn Ja. Ik vrees, dat het een heele toer zal zijn om uit te maken wie ditmaal zal gaan, zeide de moeder aarzelend. Er is niets uit te maken, ant woordde Marie-Anne. Het is An nie's beurt. Verleden maand ben ik naar de fancy-fair geweest, weet u wel? Zij keerde zich van het raam af en ging vlak voor hare moeder staan en wrong hare handen met een tragisch gebaar, terwijl zij hartstochtelijk uitriep Ik wilde toch wel, dat wij meer dan één visite-toilet haddenSoms kan ik het denkbeeld, dat wij sa men maar één gekleede japon heb ben, niet verdragen. Gij kunt niet vuriger wem sehen, dat het anders ware, dan ik, zeide mevrouw Hawes treurig. Gij weet hoe de zaken staan. Gij weet hoe hoog de doktersrekening is sedert mijn laatste ziekte, en. het ziet er dus niet naar uit, dat wij vooreerst nieuwe gezelschapstoilet jes voor u kunnen aanschaffen. Eigenlijk moest gij dankbaar zGV dat gij er één samen hebt, zoodat gij met, e-enig overleg toch nu en dan wat genieten kunt. omdat ~g zoo wat van één grootte zijt en spre kend' op elkaar gelijkt. Ik wenschte, dat de zaken wat beter stonden, maar nu het niet anders is. moeten wij er ons in schikken. En zij zuchtte, terwijl zij voort ging met knippen. Marie-Anne liep onrustig de km mer op en neer. Misschien wil Anne-Marie u wel haar beurt afstaan, opperde mevrouw Hawes, meer om te hoo ren wat hare dochter zou antwoor den dan om eene andere reden. Dat zou wel mogelijk zijn, ant woordde het meisje, want Anne- Marie is eens zoo goed als ik maar ik weet zeker, dat z" dit partijtje even graag als ik zal bijwonen, om de muziek die gemaakt zal wor den. Neen, het is haar beurt en zij moet dus gaan en ik blijf thuis. O het is toch iets vreeselijks arm te zijn. Het jonge meisje deed haar uiter ste best om de tranen, die in hare oogen opwelden, terug te dringen. Zij keek hare moeder aan en zag, dat hare lipnen trilden. Ik zal er langzamerhand wal overheen komen, «zeide Mer ie-An ne op onvasten toon, maar u moet wat geduld met mij hebben. Zij verliet haastig de kamer p-n vloog de trap op naar het. kamertje, dat zij met 'nare tweelingzuster deelde. Zij zette zich op den rand van haar bed neder en snikte Ik zou alles willen geven om Miss Dalrymple te hooren zingen,. Haar gevoel van recht en billijk heid drong haar echter er bij te voegen En dat zou Annie ook, en bovendien is het haar beurt Na tien minuten ging zij weer naar beneden. Zn opende de deur van haar moeders kamer en zeid'e op gemaakt vroolijken toon Ik ben er al overheen. Mama, en beloof jj. mij dezen keer niet laaghartig aan te stellen. Toen vloog zij, zoo snel zij kon, naar de beek! waar hare zuster den. nieuwen schommel probeerde en een vr ooi ijk deuntje er bij zong. Mevrouw llawes liet haar werk eenige oogen blikken rusten en keek de jeugdige gestalte van Marie-An ne na. Geen van beiden zijn zij tot een laaghartigheid in staat, fluis terde zij met eene soort van wee- moedigen trots. Maar Marie-Anne was er nog niet „overheen." Toen. zij AnneMa- rie vertelde, waarom Mama haar geroepen had en er bijvoegde Gij weet. het is uw beurt, voelde zij zich allesbehalve opbaar gemak. Het kwam haar voor alsof het al tijd de beurt van- hare zuster was, ais er van een bijzonder pretje sprake was. Er heerschte eenige oogenblikkon een diep stilzwijgen. Toen zeide Annie half luid tot zichzelve En Miss Dalrymple te hooren zingen

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5