Pink-Pillen naclit in dag zullen veranderen. Aan den voorgevel van De Groote Club bloeien groote witte marguertten piet een electrisch hartje. Van de tri bune voor „Zeemanskoop"" hangt een breed rood kleed neer versierd met gouden ankers. WAT DE ANDEREN DOEN. Wij zijn nu aan het einde van den Intochtsweg, maar daarmee zijn de Voornaamste versieringen nog niet ge noemd. Allereerst bv. de Kalverstraat, die begint met een heel groote W., gedra gen door een duif. Langs de huizen zijn gespannen witte draperie-en met Oranje-franje eu daarom slingert zich de klimop, als symbool van de trouw, over de straat kronkelen zich denne- slingers. De schilden der provin-iën brengon hier wat afwisseling in en als straks het dak van vlaggen is neerge daald, zal de Kalverstraat een recht i foestelijken aanblik opleveren. Op het Rokin, dat ook vow- een goe de versiering langs den wallekarrt ge zorgd heeft, vermelden wij de Neder landscke Bank en „Arti et Amicrtiae," die langs alle lijnen zullen worden ver licht. Dan de Leidsche straat tusschen Kei zersgracht en Leidsche plein, waar men het stijve hout in luxe krullen en zwie rige slingers liet kronkelen langs de huizen. Hier vormt het een W., daar een H., en ginder is er weer een Am- sterdamsck wapen van samengesteld. Dat is alles voor de verlichting. De altijd groene naaldboomen hebben hier weer voor de dagversiering gezorgd. Mij dunkt de gelederen zullen na zoo'n paar feestjes in den Haag en Amster dam toch aardig gedund zijn. Een den is ook maar een den. Eindelijk en ten laatste het Leidsche plein, waar aan licht lila palen elec- (trische booglampen bengelen, en de brug bij de Stadhouderskade waar een bijzonder monumentale versiering is aangebracht. En nu schrijft ik heusch niet meer voor van avond, als in het Persgebouw op den N. Z. Voorburg wal de ontvangst plaats heeft van bin nen- en buitenlandsclie journalisten. Wie meer van de versieringen wil we ten, wie zelf wil zien wat ik slechts flauw kon weergeven, hij kome een, twee dagen of de geheele week hior. Maar dat is een raad dien ik net zoo goed in mijn zak had kunnen houden. Want ik geloof dat ook zonder dien heel do omtrek van Amsterdam zal uit- loopen, en daar doet men goed aan. ding zijnde stadswijk achter het Bc- zuidenhout. Ik zou vreezeji, dat de ex ploitanten bedrogen zou uitkomen. Zeer ongezocht kan men de proef op de som hebben. In het Sportgebouw aan het einde van het Bezuidenhout (Laan van Nieuw Oostindië) komt gedurende eenige weken een Fransch paarden spel met goede reputatie. Nu is een cir cus een vermaak dat veel meer valt in den geest van het groote publiek dan een opera van Wagner of een drama yan Ibsen. Des ondanks zou ik den on dernemer geen succes durven voorspel len. De afstand is te groot, van uit bet centrum, om de exploitatie eener pu blieke vermakelijkheid loonend te ma ken. Men heeft op het Ainsterdamsche Concertgebouw gewezen en op de tram. Maar alle vergelijkingen gaan mank zeggen de Latinisten. Muziek is iets anders dan comedie en Hagenaars zijn geen trammende en tram-gewende Am sterdammers. Alweder is er een onge zocht bewijs voor deze stelling. Op een der lijnen, Hollandsche Spoor-Kanaal, heeft de tram het tarief tot op de helft verminderd. Men kan voor een dub beltje thans bijna een half uur rijden tusschen twee uitersten der stad. Wel nu, ik vermeen dat de uitslag van deze proef, wat de vermeerdering van het aantal passagiers betreft, zeer teleur stellend is. Voor een oplossing van het tramvraagstuk, in verhand met uni formtarief en uitbreiding van lijnen, is dit verschijnsel niet bemoedigend. Het zal de contracteeronde maatschap pij beducht voor concession en omzich tiger maken. Misschien zullen de menschen ook wat jomzichtiger worden in het toever trouwen hunner gelden aan anderen, wanneer zij, gelijk thans weder, door schade wijs worden. De ontijdige dood van den notaris, van wien ik, meen ik, reeds in een vorigen sprak, schijnt inderdaad verband te houden met wan orde in wat men deftig zijn „reper toire" noemt. Groote cijfer» worden ge noemd en het verlies van een enkelen persoon op 2 ton geraamd. Zooveel is zeker, dat uit deze déb&cle reeds een faillissement is gevolgd. Een ongeluk komt zelden alleen! H. A. GANUS Jr. Voor de Boeren. Een 12-tal tabaks- en sigarenfa brikanten te Kampen zullen eerst daags ieder een kist met tabak en si-garen naar de k ri j gsgevanwn Boeren op St. Helena zenden. Dit geschiedt naar aanleiding van een schrijven door den heer Piet Kru- ger te Kampen van zijn neef Sarei Ek>f, den held van Mafeking, mel dende o. a. dat hij en zijn loïgenoo- ten groote behoefte aan tabak had den en haast niet daar door hen te verkrijgen was. INGEZONDEN MËBEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Dagelijksche lof. Zy die ze gebruikt hebben bevelen de Pink Pillen aan. lederen dag leest men loffelijke getuigschriften die bewijzen hoe- velen diensten die Pink Pillen aan de zieken bewezen hebben. Zij zijn volgens de personen die ze ge bruikt hebben van eene onwaar deerbare kracht. Eene breedvoerige Correspon dentie van den heer J. S. Dooren te Denekamp (Overijssel) ligt voor ons en waarvan wij slechts de hoofdpunten van vermelden. Binnenland. HAAGSCHE BBIEVEN. Onnoodig stellig om te zeggen, dat hot denkbeeld oener huldiging van Koningin Emma bij het betrekken ha- ver nieuwe woning in het Lange Voor hout in goede aarde gevallen is. Dat denkbeeld ging uit van den oud-luit. der inf. den heer Driessen, thans di recteur der Haagsche omnibusmaat schappij en viel bij alle kringen der residentiebewoners in dén smaak. Met welk gevolg, weet men reeds, ook, hoe gulle ontvangst de leden van het co mité ten Paleize is ten deel gevallen. Wat meer zegt, deze huldiging, aa welks hoofd de burgemeester zich plaatste met een geestdrift dien men in dezen, wel uitermate nerveusen, maar toch naar het uiterlijk stroeven en kal men man niet had vermoed, schijnt het uitgangspunt te zijn ge worden voor een beweging in de rich ting van burgemeesterlijke populari teit. De pers, die de eer genoot in een rede van den burgemeester afzonder lijk te worden bedankt voor haar steun in de feestdagen aan de autori teiten verleend, kan daarmede niet an ders dan ingenomen zijn. Want een po pulaire burgemeester is in den regel de goede. Jammer, dat enkele ongeluk ken (aan onstuimig gedrang en het. schrikken van cavaleriepaarden te wij ten ongevalletjes) na afloop van de se renade voorvielen en dat de politie eenige onrustmakers in arrest moest nemen. Het Haagsche publiek heeft zich, wat ordelijkheid betreft, in de laatste weken niet steeds van de beste zijde doen kennen, al bleek de burge meester ook tevreden daarover. Wèl de politie. En het heeft dan ook stellig de algemeene instemming, dat de hoofdcommissaris geridderd en eenige ambtenaren en beambten in hiërarchi sche volgorde met Oranje-Nassau-me- dailles vereerd zijn. Op heel wat minder instemming kan het besluit van den gemeenteraad bo gen tot sluiting van den bestaanden Schouwburg na afloop van het loopend speelseizoen. Dit besluit, gegrond op het gemis aan veiligheid, dat door par- tieele verbeteringen niet is te verhel pen, kan verstandig genoemd worden. Maai- het laat onbevredigd, eerstens omdat de toekomst van de Fransch e Opera en de menschen die daaraan verbonden zijn, er onzeker door wordt; tweedens omdat de kunst zelve gevaar loopt, wanneer niet spoedig de bestaan de door een beteren, liefst niet al te grooten schouwburg wordt vervangen. De vraag is maar hoe die er komen zal en dit kan wel gezegd worden, dat de bevolking in het algemeen het gevoe len van B. en W. deelt, dat niet de ge meente tonnen gouds daarvoor mag uitgeven. De gemeenteraad heeft even wel principieel beslist dat hij den band tusschen gemeente en schouwburg niet wil verbreken en dit zou mogelijk ma ken, dat de gemeente het particulier inititatief zal steunen, hetzij door kos- teloozen afstand van grond, hetzij door rentegarantie. Een zeer belangrijk onderdeel van het vraagstuk is do plaats waar een nieuwe schouwburg, veilig, geheel vrij staande, zou moeten verrijzen. De di recteur der gemeentewerken en ande ren hebben de eerste in een rapport, dc andoren in de logeerkamer der dag bladen, de rubriek der ingezonden stuk ken, het denkbeeld geopperd om het nieuwe theater te bouwen in de in wor- Mohammedaansob. gebed voor de Koningin. Men zendt uit Ind'ië aan de ,,N. R. Cfc." een door demi welbekenden Seyid Osman in het Arabisch ge steld) gebed1, dat tier gelegenheid van het huwelijk der Koningin, Vrijdag den Sen Februari in alle Mohan> medaansche bedehuizen op Java door den voorganger zou uitgespro ken worden en waarvan bier de vertaling volgt O God, wij vragen U dat) gij bet huwelijk der geëerbiedigde Ko ningin doet omringd zijn van aller lei vreugde, vergezeld van gezond heid naar lichaam' en geest, ver van alle troebelen en verdriet, met toe- nemenden voorspoed1 en welvaart in haar rijk; d'at het moge strek ken om haar met Uwe sdhoone hulp te schragen tot de betrachting van rechtvaardigheid en billijkheid, en zich door die hoedanigheden te on derscheiden, die U het liefgfc zijn. Amen, o beste der gevraagden, en o hoorder der vragen den I Het oorspronkelijk is in berijmd prosa en klinkt welluidend. Ook in. het fanatieke Bantam zou overal dit gebed uitgesproken worden, wat vooral te danken is aan den verdienstelijken Regent van Lebak Raden Adipati Soeria npta ningra/t, van wien ook hel. protest tegen, de aanvallen der Malumat op het Ne- derlandsch Indisch Bestuur zijn Het Huis van Hope. Zoo is dan het Huis van Hope (onder welken naam de vorstelijke woning in het Lange Voorhout ja ren lang bekend is geweest) weder betrokken. Oorspronkelijk is het gebouw niet voor paleis bestemd geweestdeze bestemming kreeg het eerst toen wijlen prins Hendrik er zijn intrek in nam. De deftige huizinge werd in het midden der 18e eeuw gebouwd voor een ver mogend burger, deoi bewindhebber der O. I. Compagnie Antony Par tras. Later werd het huis ^edurm- de eenige jaren bewoon- or den secretaris der Reken1 :er van Holland den heer Beelaerts heer van Wieldlrecht. Nadat het in 't be gin dezer eeuw in eigendom over gegaan was aan den Amsterdamr schen bankier Hope, stelde daze het in 1811 ter beschikking van Napoleon I bij diens bezoek aan Den Haag. De keizer heeft er dan ook destijds vertoefd. De laatste bewoner vóórdat prins Hendrik het tot paleis liet inrich ten, was baron Verstolk van Soelen. Bij den dood van den prins, in 1879 ging het gebouw in eigendom over aan de Groothertogin van Saksem- Weimar; de prinses-weduwe bleef het echter bewonen totdat zij. in 1885 een tweede huwelijk aanging. Toen kreeg de Groothertogin er weder de vrije beschikking over, en van deze kocht H. M. de Ko ningin-Moeder het aan. Oude Hagenaars herinneren zich nog, hoe zij in den tijd toen koning Willem II nog. leefde, bijna dage lijks prins Hendrik in een klein rijtuigje, met twee paarden bespan nen, die de prins zelf mende, zagen uitrijden, zich begevende naar heb paleis op den Kneuterdijk, om met den Koning ziin vader te scha ken. De populaire prins be woonde toen het huis ih het Lan ge Voorhout met zijne eerste gema lin. Prinses Amalia van Saksen- Wei mar. In 1898 kreeg ik steken in den rechter kant van de buik; ik er niet veel acht op, d'och het werd al-erger en erger. Verschillende neesheer en raadpleegde ik, en werd besloten tot eene operatie over te gaan, doch ik kon er niet toe be sluiten. Ik las veel over de Pink Pillen en besloot ze ook eens aan te wenden, en werkelijk reeds ter stond' na eenige dagen ze gebruikt te hebben, gevoelde ik mij beter, Ik ben aardig terecht gekomen; maakt het gerust bekend, een ieder kan bij mij inlichtingen bekomen: Indien ik mijn lijden letterlijk moest beschrijven', had ik wel 6 vel papier noodig. In een volgend schrijven vraaigt hij ons, waarom zijne genezing nog niet gepubliceerd is geworden. Ze kerlijk dat u er zoo vele hebt, dat een ieder op zijn beurt moet wach ten, doch doet het zoo spoedig mo gelijk er .zijn vele bekenden van mij die er dagelijks naar in de cou ranten zoeken. Ik ben u uiterst dankbaar voor uw wondervol geneesmiddel, dat mij thans ijl staat gesteld heeft in mijn onderhoud te kunnen voor zien. De werking der is wondervol. Andere ziekten welke diezelfd)e oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering, zijn door hun. gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te ver gemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen, de Pink Pillen alle ziekten. Prijs fl.75 de doos: f9per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken.Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Nijverheid. Een reusachtige pomp.' Aan het dok te Brooklyn bij New- ork, werkt sedert een halve eeuw een pomp, die lang als een wonderwerk gold, en door stoomkracht gedreven, elke minuut 88000 liters water kon uit pompen. Thans wordt zij vervangen door een van nog veel grooter kracht, die slechts een derde der ruimte in neemt, maar in één minuut 240.000 li ter water kan weghalen. De beweeg kracht is thans electriciteit, welke uit de verte door dynamo's twee centrifu- gal-pompen van 762 millimeter in wer king brengt. Men zal dit stelsel ook bij waterstaatwerken en mijnen toepas- Gemengd Nieuws. Een erftante. Adolf kwam in slechte luim van het station. Hij had daar een dame moe ten afwachten, doch was te laat aan den trein gekomen. Nu zat hij in den tram en ergerde zich, dat dit hem nu ook juist moest overkomen. Altijd zijn oude pechl En bij de groote ergernissen van het leven, moesten natuurlijk ook nog de kleine komen, die op zich zelf wel niet veel te beteekenen hebben, maar die het iemand in zulk een geval toch dui delijk maken, welk een ongeluksvogel men is. Daar zat bijv. tegenover hem in de tram een dikke, oude vrouw met een j soort van gezicht, dat Adolf nu een maal niet kon uitstaan. Die hangende onderkin en de bijna tandelooze mond, opdringende glimlach en die hatelijke gelaatstrekken dat de politie zoo iets kon dulden. z Als de revolutie weer eens uit mocht breken en ik heb wat te zeggen, dacht Adolf in zijn wrevige stemming, dan verwijs ik alle oude, leelijke vrouwen naar het schavot Thuis gekomen moest hij zijn vrouw natuurlijk verslag van zijn mislukte zending doen en haar verwijten aan- hooren. Zij was een jonge, mooie vrouw en toch was Adolf het met zich zelf nog niet eens, toen hij weer aan zijn revolutierechtbank diacht, of hij haar zou laten leven of onthoofden. Zijn vrouw was inderdaad boos. Je wist immers, keef zij, in welke benarde geldelijke omstandigheden wij ons bevinden. Et is nauwelijks een cent in huis. En nu wij juist weer hoop mogen koesteren om geholpen te wor den, haal je een streep door de reke ning door den trein mis te loopen. Zij zou zeker nog veel langer ge sproken hebben als er niet een dame in de deur verschenen, welke de jonge vrouw onder den uitroep: Tante, lieve tante I om den hals viel. Adolf kromp verschrikt ineen. "O at was dus de erftante! Zij was dezelfde dame, tegenover wie hij in de tram ge zeten had. Merkwaardig! Nu kwam zij hem volstrekt niet zoo leelijk meer voor en toen zij zeide: Beste kinderen, ik h»d jullie graag wat meegebracht, mis-; ik wist niet wat hier hebt je vast een bankje van 300 gulden, koopt daarvoor wat je wilt, toen gTecp Adolf dc hand der oude tante, bedekte die met kus sen en riep uit: Beste tante, u bent een engel 1 Naaste buren, van wie we weinig weten. In de wereld van 't oneindig groote is Mars, de eerste buitenplaneet, onze naaste buurvrouw en tegenwoordig is ze voor haar dwalend doen bijzonder dicht in onze nabijheid. Avond aan avond ziet ge haar tusschen acht en tien uur in *t Zuidoosten schitteren of liever gloeien met haar mooi rood licht, zij, de interessante planeet, met den naam van den krijgsgod gedoopt. Van Mercurius en Venus, ook buren, zien wij nooit het volle gelaat en als ze 't allerdichtst bij ons zijn, zien we ze heelemaal niest, want dan is hun donkere kant naar ons toegekeerd. Maar Mars kijkt ons helder en vol aan, juist als ze ons het meest is genaderd, en al zijn er dan toch nog altijd vijf- en-dertig millioen mijlen tusschen ons en de buurplaneet, toch zijn we al genoeg van de omstandigheden in het aangrenzende huis in de wereldruimte te weten gekomen, om te besluiten dat ze het daar op sommige punten net moeten hebben als wij op onze Aarde. De dag is er 24 uur en 37 minuten lang; de as wijkt uit den verticalen stand dédr 24 graden en 50 minuten, bij ons 23 graden en 27 minuten. Er zijn daar dus jaargetijden, lente, zo mer, herfst en winter, als bij ons, maar ze zijn langer, want er zijn 687 dagen in het Mars-jaar, zooals men kan nalezen in den roman van Kurd Lasswitz, „Op twee Planeten" tegen 365 dagen in een aardejaai-. Mars is een wereld, waar sneeuw en ijs te vinden is als bij ons, en wolken en winden en regen, maar de dampkring is er minder dicht en de wolken zullen er schaarscher zijn. Maar al is Mars 141 millioecn mijlen van de zon verwij derd en wij maar 93 millioen, toch smelt nog 't poolijs er geregeld in den zomer, zoodat men moet vermoeden, dat wezens als wij er zouden kunnen leven. Maar hoe er te komen? Kurd Lass witz heeft in zijn zooeven genoemden roman van vernuftige vinding blijk gegeven, maar wij kunnen nog de zwaartekracht niet opheffen en voor- loopig zullen we ons nog wel moeten bepalen tot een kijken naar Mars. Dat kijken doen wij dan ook met alle macht en tegenwoordig vooral is er aan de observatoria in de geheele we reld, of in dit verband liever gezegd op de geheele aarde, een heele drukte met Mars en wat er op Mars valt te zien. Er is namelijk in den laatsten tijd meer publiciteit gegeven aan de onder-1 zoelringen van Percival Lowell, den Amerikaanschen sterrekundige, die in 1894 zich een observatorium heeft in gericht te Flagstaff in Arizona, in 't westen der Vereenigde Staten. Die as- tronomie-werkplaats is hoog gelegen op een plateaux van het Rotsgebergte en daar heeft hij van 24 Mei 1894 tot 3 April 1895 waarnemingen gedaan, waarvan de resultaten nu eigenlijk pas in wijden kring wereldkundig wor den, misschien ook al doordien er heele bouwsels van gissingen op zijn ver van 't vorige jaar heeft gegeven om trent door hem waargenomen lichtver schijnselen op Mars; reeksen van lich tende punten in regelmatige figuren, een soort van illuminatie, die één uur en tien minuten duurde en die de ge dachte wekte, dat de Marsbewoners naar ons heliografeerden. Douglas seinde naar de „Cerrtralstelle" voor astronomie te Kiel, en dat bureau heeft gehoorzaam het bericht overgebriefd naar de Europeesche observatoria. Zekers is er verdter niet, maar dat er nog iets meer dan anders naar Mars getuurd zal worden door de groote kijkers, is te verwachten. Natuurlijk dat wonderverhalen van waarnemers opduiken, en ook natuur lijk, dat de jonge Nicola Tesla daaraan meedoet, de Italiaan, die de electrici teit tot steeds grooter wonderverrich- ingon dwingt, en die in "t Rotsgebergte in Colorado in correspondentie zegt te zijn geweest met geheimzinnige krachten, die op zijn instrumenten werkten en die hij vermoedt, dat van Marsia&nschen oorsprong waren. Hier bij vergeet hij, dat in Douglas' tele gram slechts sprake was van „een projectie op de noordkust van de zee van Icarus"', een der donkere vlekken op de planeet, en dat Dougla9 zulke licht verschijnselen reeds herhaaldelijk heeft gezien, ook in 1894, en ze houdt voor de uitwerking van 't zonlicht, door ijsvlakken teruggekaatst. („Op den Uitkijk"). De handel in China. In 1773 waren 23 vreemde koopvaar-1 dijschepen voldoende voor den buiten- j landschen handel van China. In 1898 werden de Chineesche zeehavens, zoo-1 wel in- als uitgaande, bezocht door 43000 stoom- en 9000 zeilschepen, me tende tezamen 34.000.000 tonnen. Hier bij moeten nog gevoegd worden 21000 Chineesche vaartuigen, metende 8 mil lioen tonnen. Volgens een rapport van den heer Scott, Engelsch consul te Cant Dn, wes die handel in het vorige jaar in die haven zeer bloeiend. Er werden 222 millioen francs om gezet, dat is 44 millioen meer dan in De uitvoer steeg tot een waarde van honderd millioen, en de invoer bedroeg vijftig millioen francs. De handel met de andere Chineesche havens vertegenwoordigt een waarde van ongeveer tachtig millioen francs. Rondom Canton zijn in den laatsten tijd talrijke zijdespinnerijen opgericht met de meest volmaakte werktuigen, waardoor een groote welvaart in de omringende dorpen is verspreid. geklommen, en toen naar benedier gevallen. Bij verder onderzoek zijr 's mans kleeren ook nog onder uil den peiler voor den dag gekomen!, Wolven in Frankrijk. „Eigen Haard" vermeld: Bij de wet van 3 Aug. 1882 heeft men in Frankrijk prijzen uitgeloofd op het dooden van wolven; naar den ouder dom, de sekse en de omstandigheden, waaronder de vangst plaats had, vari- eeren die tusschen 40 en 200 franc. Het aantal wolven, voor wier onder gang prijzen werden toegekend, dat in 1883 nog 1308 bedroeg en 1035 in 1884, was in 1897 reeds tot 189 gesdaald. Sedert de weit werd uitgevaardigd is in twintig departementen, waar onder Corsika, geen wolf gedood en in negen departementen slechts één. Daarentegen zijn er van 40 tot 60 ge dood in drie departementen en meer dan 60 in Dordogne. In dit departement alleen vindt men nog viij wat wolven en ook in het de partement la Meuse, waar zij uit Duitschland binnenkomen. Regeeringspersoon öf advocaat. De heer Mongeot, ondersecretaris van staat aan het departement der poste rijen, had een aanvraag gericht tot den Raad van advocaten om tot de Pa- rij sche balie te worden toegelaten. Een besluit van 5 Januari 1831 bepaalt ech ter, dat administratieve beambten het beroep van advocaat niet zullen mogen uitoefenen, echter met uitzondering van meesters, die minister of onder staats-secretaris zijn. Zoo zijn de hee- ren Waldeck-Rousseau en Millerand beiden ingeschreven als advocaten bij het hof van appèl, de een sedert 1886, de ander sedert 1881. Er is echter een verschil tusschen ingeschreven te blij ven en ingeschreven te worden. En zoo is aanvraag van den heer Mon geot op emstigen tegenstand gestuit bij den Raad van Advocaten. De candidaat heeft daarop geoor deeld, dat het verstandiger was met zijn aanvraag te wachten totden val van het kabinet. rozen. Professor W. H. Pickeringgn en de heer A. E. Douglas stonden hem bij in zijn werk en heele reeksen van tee- kemingen hebben zij van Mars vervaar digd. Opnieuw is bevestigd wat tus schen 1877 en 1888 door Schiaparelli te Milaan was geleeraard omtrent onze buurplaneet, omtrent hare zeeën en haar rechtlijnige kanalen, haar smel tende jaargetijden wüsselende tinten in de velden tusschen die kanalen. En buitendien heeft Lowell verondersteld, dat de gegevens wijzen op 't bestaan van een stelsel van uitgebreide irriga- tiewerken; de lijnen of kanalen gaan uit van den rand van het poolbekken en loopen rechtstreeks naar ronde don kere plekken, waarin meerdere lijnen, tot zeven toe, samenkomen. Die vlek ken zijn nu eens meer, dan minder zichtbaar. Dat juist dezer dagen de bladen en tijdschriften zooveel van Mars te ver tellen hebben, komt weer door berich- Gebruiken van nu en in vroeger tijden. Verscheidene gebruiken in bet da-1 gelijksch leven vinden hun oorspong in lang vervlogen tijden, toen zij iv.g een beteekenis hadden. Zoo is de hand slag afkomstig uit den tijd. toen het voor iederen strijd als een belofte geld eerlijk te werk te gaan; de buiging, van krijgsgevangenen, die him hoofd Logen voor de bijl van den beui; het heod- afnomen, van het afnemen van den helm, wanneer men zich overwonnen verklaarde. De gewoonte, niet met z n dertienen aan tafel te spijzigen, van de avondmaaltijd van Jeaus Christus, waaraan zich ook de verrader Judas Iskariot bevond. De haarspelden waren oorspronkelijk kleine dolken, daar de vrouw evenmin als de man wapenen kon ontberen; de halsketen eindelijk schrijft men toe aan het dragen van strikken en halsbanden door de sla ven, waartegenover het dragen van oorringen als een tecken der vrijen gold. Vreeselijke schrik. Vani die week hebben die werk lieden, die bezag zijn met het af breken van den hoofdingang van die Parijsche tentoonstelling van verleden jaar, een erge schrik ge had'. Zij zaten boven in een peiler, toen een van hen zijn hamier naar beneden liet vallen'. Hij kroop naar beneden in een peiler om zijn werk tuig op te zoeken. Langs de ijzeren kruisbeugel ging hij zoo goed en zoo kwaad het ging naar benedien, een diepte van 10 Meters. De an deren keken naar zijne klimtoenen. De man was vlak bij: zijn hamer gekomen, toen hij plotseling een ontzettende schreeuw slaakte. Help! Help 1 Een touw I riep de man. De boveugebleven arbeiders meenden eerst dat hun kameraad zich ge wond1 had en niet zondier behulp van een touw kon boven komen. In alle haast gooiden zij een koord naar beneden en zij vroegen wat hem scheelde. Zijt gil gewond)? Willen we beneden komen Neen, antwoordde de man, maar benedien in de peiler is een lijk. Inderdaad had de man op het oogenblik toen1 hij zijn hamer zou oprapen in een hoek van den pei ler een geheel naakten man op zijn knieën zien zitten, onbewegelijk I en met groote geopende oogen. Met behulp van het touw werd de vreemde daarop naar boven, ge- heschen. De man zag er vreeselijk uit, lange haren, en zijn lichaam, had een lijkkleur gekregen. Na eenigen tijd kwam hij wat bij' en kon men hem ondervragen. Hij kreeg wat eten,en drinken en daar op begon het verhoor. Hoe lang zijt gij daar wel beneden geweest? Misschien wel drie weken. Hoe zijt gij beneden gekomen? Dat weet ik niet meer. De politie werd erbij gehaald en de man werd naar een ziekenhuis getranspor teerd. Daar ontdekte men dat men met een krankzinnige te doen had. Hij was een dag of drie geleden verdwenen uit zijn huis. Men ver moedt dat hij in een vlaag van Athloten in de insectenwereld De mensch beschouwt zich zóó ver boven alle dieren verheven, dat hij geheel vergeet hoe hij, vergelijkender wijs gesproken, eigenlijk een zwakken ling ia Men kan zonder overdrijving de Stelling verkondigen, dat de li chaamskracht der dieren omgekeerd evenredig is aan hunne grootte. Er ia al veel over geschreven, dat bijen en mieren vergelijkenderwijs veel sterker zijn dan een leeuw of een olifant, maa^1 nauwkeurige opgaven en cijfers heeff men daaromtrent nooit verzameld' Daarom is wel interessant wat eei. Amerilcaansch geleerde, dr. Jame? Weir, in dat opzicht heeft gedaan. Dr. Weir had eens een wandeling gemaakt en verzwikte zich bij die ge, legenheid den voet. Terwijl hij er mei de hand naar greep, gevoelde hij plot seling een stekende pijn in den wijs vinger en toen hij zijn hand terugtrok hing er „een vliegend hert" aan, da met zijn krachtige scharen den geleer de had betegepakt. Deze maakte hei dier los, nam het mee en strafte hel met zwaren arbeid. De kever werd met een paar stevige draden voor eer klein blikken wagentje gespannen, dal 58 gram woog. Het dier waudelde kaïn met het wagentje weg, niettegenstaan de het gewicht daarvan zijn eigen geiwicht meer dan 30 maal overtrof, daar de kever zelf nog geen 2 gram woog. Daarop werd het wagentje mei nog 15 gram hagel heiast, maar ook dit hinderde niet. ten, die de heer Douglas in December waanzin s nachts op dien peiler is Kleingeestigheid. 30 jaren na de inlijving gaat de Duit sche politie in het „Rijksland" (Elzas- Lotharingen) nog te keer tegen het «e bruik van de... Franschetaal door win keliers in hun uitstallingen. Een is ti. Straatsburg lastig gevallen omdat hij voor zijn vensters naast „Gelegenheits kauf" het woord Occasion had ge plaatst. Een ander werd gedwongen de papiertjes met het opschrift stores" en „vitrages" weg te nemen. Een kap per moest het woord filets, dat naasv Haarnetze stond, schrappeg. Grappig was een geval dat te Mulhausen is voorgevallen. Daar kreeg de agent van een firma te Mannheim bevel van zijn kantoor van de woorden „Filiale-Suc- cursale" het laatste weg te laten en het eerste in „Zweiggeschafte" te ver anderen. Hij voerde hiertegen aan dat „Filiale" nooit in Frankrijk gebruikt wordt in deze beteekenis en de gebrui kelijke Duitsche uitdrukking is voor wat de Franschen „Succursale" noe men. En nu heeft de politie moeten zwichten en mag het woord „Filiale" blijven, maar ook dit alleen. Groote steden. Duitschland staat met 33 steden van meer dan 100.000 inwoners nog achter bij Engeland en de Vereenigde Staten, maar is de andere landen van Europa en Amerika vooruit. Volgens de laatste bekende gegevens is het getal der groote steden in Groot-Brittanië 38, Vereenigde Staten 36, Duitschland 33, Rusland 17, Frankrijk 15, Italië 12, Oostenrijk-Hongarije 7, Spanje 7, Bel gië 4, Nederland 4, Zwitserland 3, Bra zilië 3, Zweden 2, Portugal 2, Chili 2 en Eur. Turkije 2. De meeste overige staten hebben één stad boven 100.000 inwoners. Meer dan 1 millioen inwoners heb ben: Londen (4.6), Parijs (2.5), New York (2.5), Berlijn (1.9), Chicago (1.7), Weenen (1.5), Petersburg (1.3), Phila delphia (1.3), Konstantinopel (1.1), Moscou (1). Meer dan 500.000 inwoners hebben Glasgow, Liverpool, Manchester, Bir mingham, Hamburg, Budapest, Ma drid, Barcelona, Napels, Rome, War schau, Amsterdam, St. Louis, Boston, Baltimore, Buenos-Ayres, Rio do Ja neiro.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2