NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. OOM KEES 18e Jaargang Woensdag 6 Maart 1901. No. 5424 HAARLEM'S DA&BLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37}£ de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIÉN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spoarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnommer der Redactie 600. Telofoommmmor der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantïers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad. verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Motitmartre. Maarlem's Dagblad van 6 Maart bevat o. a. Over de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland, China in het Engelsehe Parlement, Kruger- hnlde, De Feestweek in Amster dam, Bloemistvrerklieden. Politiek Overzicht. Ondier de meer aandacht vragen de dingen in de buitenlandsche politiek gaat de vraag naar de ver houding tusschen Frankrijk en En geland, een vraag die niet heel lang geleden een brandende was, een question brülante, te loor. Vooral toen Kruger zoo buitengewoon ge huldigd is geworden in Frankrijk vroeg men zich bij de herinne ring aan de feiten uit dë laatste ja ren., met eenige bezorgdheid! af wat dat geven zou. Nu heeft de bekende Frarasche diplomaat, de graaf d'Aunay, die Frankrijks vertegenwoordiger te Londen is geweest en daarna als consul te Cairo heeft dienst ge daan, in de „Figaro" een artikel geschreven over die verhouding. Deze diplomaat zegt, dat vroeger Frankrijk en Engeland steedis sar men zijn gegaan op d'en weg ter beschaving. Ongelukkigerwijze maakt 't Groot- Brifctanie van hed'en het zijn verde digers moeilijk, zegt hij Engeland! is ver van zijn tijd van Gladstone, onder wiens beheer Engeland zijn Jonische eilanden had afgestaan, Kandahar verlaten en zijn troepen teruggetrokken uit Transvaal. Maar na den Jameson-raid is de onrechtvaardige Boeren-ooiiog be gonnen, de strijd van een riik van 400 mill i oen inwoners tegen een handjevol dapperen. En dit vooral vindt de graaf d'Aunay zoo'n droe vig schouwspel, dat Engeland zijn vijand zal overwinnen, meer den meer voet krijgen in Zuid-Afrika, art aar tegelijkertijd steeds dieper dalen in de achting der Europee- sche Staten. De schrijver vindt dit echter reden om Engeland te haten en voegt er de waarschuwing bij, dat men een land te vriend moet hou den, dat tienmaal zooveel produc ten koopt als alle kolonies te za- men. Hij wil met Engeland in vrede leven, zonder daarom dë banden met Rusland ook maar in 't minst losser te maken.. De vriendschap lusschenFrankrijk en het gouvernement te St. Peters burg kan zijn inziens machtige ge volgen hebben, en metb oog op de Engelsch-Duitsche innigheid meent hij dat in de toekomst ten opzichte der Europeesche politiek zeer veel van de houding van Frankrijk zal afhangen. Nu het bericht, dat Botha zich overgegeven heeft, niet bevestigd wordt, komen de Engelsehe bla den met allerlei geruchten aandlrar gen, om den indruk te maken' dat Botha toch wel met Kitchener of French zou hebben onderhandeld. Zoo meldde Zaterdag de „Times", cüat Botha om een korten wapen stilstand' had gevraagd, en dat dit aanleiding had gegeven tot het be richt van zijne kapitulatie. De „Daily Chronicle" ging nog varder, en meende dat de onder handelingen slechte, waren uitge steld, omdat over eenige punten van ondergeschikt belang nog geen een stemmigheid verkregen was. En nu komt de Daily Express" het verhaal aanvullen met de mede- deeling, „uit zeer goede bron" na tuurlijk, dat Botha, een stilzwijgen- den wapenstilstand1 verkregen heeft, om zich in verbinding te kunnen stellen met president Kruger. Hij heeft aan den President zeer beslis te vragen gesteldhet is maar jammer, dat de goede bron van het blad niet vertelde welke vragen. Maar dat zij liepen over de moge lijkheid' van interventie zou men kunnen opmaken uit de onmiddel lijk volgende mededeeling, dat Kruger de Regeering te Petersburg heeft gepolst over de toepassing der besluiten van de Haagscbe confe rentie en dat het daarop ontvangen antwoord' zeer onbevredigend was. Aan de „Times" wordt dd. 3 Maart uit Peking gemeldOosten rijk, Italië en de Vereenigde Sta ten sloten zich aan bi' het protest tegen de Russische overeenkomst met China. Rusland heeft echter aan' China doen weten, dat de gestelde eischen onherroepelijk zijn. Men verwacht, dat China zal toe geven1, daar geen der mogendhe den het bijstand beloofde zoo het weigert. Japan heeft aan China kennis ge geven dat, zoo territoriale- of han- delsvoord'eelen aan Rusland ge schonken worden, Japan, daarvoor een equivalent eischen zal. Arthur Levysohn in het „Bert. Tageblatt". die meent d'at ondanks alle strubbeling en, conflikt tusschen de mogendheden voorloopi°- nog niet zal uitbreken kan wel eens ge lijk hebben in zijn bewering dat Duitschland door zijn optreden te gen Rusland zal moeten boeten bij' de tusschen Rusland en Duitsch land hangende economische kwes tie, (die der graanrechten, waar over we reeds een en ander mede deelden.) Buitenlandsch Nieuws. Boodschap van Mc. Kinley. In zijne boodschap bij het op- nieuw aanvaarden van het presi- dentschap, zegt Mc. Kinley dat ziin vurig gebed is dat eventueele toe komstige geschillen tusschen Ame rika en de mogendheden zullen bij gelegd! worden door vredelievende arbitrage, zonder de gruwelen van den oorlog. Machtige problemen vragen de aandacht van het Ame- rikaansche volk. Men kan aan de Cubanen geen regeering toevertrou wen zoolang er geen waarborgen bestaan voor blijvende orde en ware vrijheid. Ten opzichte van de Philippij*- nen zouden de Ver. Staten hun po gingen om het land te bevredigen op liberalen voet voortzetten. Ame rika zal d'e loyale millioenen niet overlaten aan de loyale duizenden. De inauguratie van Mc Kinley ging met °roote plechtigheid' ge paard; het voornaamste nummer van het program was een ontzag lijke optocht van oud-gedienden, waarbij een inilandsch contingent uit Portorico. De groote menigte toeschouwers legde veel geestdrift aan d'en dag., China ïn het Engelsehe Parlement. De vice-minister voor buitenland sch e zaken zei de in het Lagerhuis De Russisch-Chineesche overeen komst betreffende Mantsioerije trekt d'e ernstige aandacht der re- geering. Zij maakt een trant uit van diplomati eke ged'ach ten wissel in; tusschen de mogendheden; het zou ongepast zijn er meer over te zeg gen of er een discussie over te'voe- ren. De minister van financiën zeide, dat het ad'vies der rechtsgeleerde raadslieden was gevraagd, of de Britsche regeering of die regeering der kolonie de schade d'oorTransvaal geleden door Jameson's inval zou kunnen terugvorderen van de Brit sche ZuidJ-Afrika Maatschappij. Het Hoogerhui3 over het legerbestuur. In het Hoogerhuis had een discus sie plaats over het legerbestuur. Lord Wolseley, de gewezen op perbevelhebber, critiseerde ten sterkste het bestaande stelsel, onder hetwelk d'e opperbevelhebber niet de minste verantwoordelijkheid be zat voor de tucht en de kracht van het leger. Hij verklaarde dat het tegenwoordige stelsel, hetwelk in 1895 werd ingevoerd, schadelijk is voor het leger en gevaarlijk voor d© belangen van het rijk. Spr. drong op d'e noodzakelijkheid om daarin verandering te brengen aan. Lord Lansdowne antwoordde dat de misslagen in Zuid-Afrika niet te wijten zijn aan het stelsel, maar aan het feit dat het stelsel niet ge trouw was uitgevoerd. Als lord Wolseley beter gezorgd had partij te trekken van de groote gelegen heden die binnen zijn bereik wa ren gesteld, dan zouden de zaken misschien een anderen loop geno men hebben als hij meer aandacht had1 geschonken aan de reglemen ten die hem1 voorschreven, sche ma's van offensieve en defensieve operaties voor te bereiden, had hij de regeering kunnen, waarschuwen dat Ladysmith geen geschikt station voor troepen was, en dat meer dan één legerkorps noodig zou zijn om Transvaal te onderwerpen. Ik ben overtuigd, ging de minister voort, dat lord Wolseley het ontzagliike belang van zijn speciale plichten niet heeft ingezien, en dat hij in ge breke is gebleven, rekening te hou den met zijn groote gelegenheden. Het verder debat werd verdaagd. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Een officieel telegram van Maan- dag uit Pretoria meldt De Wet bewoog zich in de rich ting van Phillipolis, maar de weg werd hem versperd door onze troe pen en hij rukt nu op Fauresmith aan. Babington heeft bij Landfontein een Krupp-kanon en een pompom opgegraven. Bij de Zeekoerivier zijn 33 Boe ren gevangen genomen, en 50 paar den buitgemaakt. Generaal Dartnell heeft een Hotchkiss-kanon buitgemaakt bij Piet Retief, waar meer dan 50 Boe ren met hun commandant zich over gaven. De transportschepen Anbillian en Custodian zijn te Sidney aangeko men om Australische troepen aan boord te nemen voor Zuid-Afrika. Eerstgenoemd schip is echter in quarantaine geplaatst wegens een geval van ziekte, dat vermoedelijk pest is, uit Kaapstad overgebracht. De Lissabonsche „Seculo" ver meldt het volgende uit Lourentjo- Marquez dd. 28 Jan. De laatste rooftocht van door Engelsehe mi litairen opgestookte Transvaalsche kaffers, waarhij in Portugaesch ge bied uitgeweken Boeren van hun vee en geld werden ontdaan., heeft de Po'rtugeesche overheid' dioen be sluiten de grens langs de Z.-A. Re publiek ter lengte van, 360 kilome ter door militaire politie te doen bewaken. Er zijn acht wachtpos ten opgericht om dë grenslijn te patrouilleeren. aanvangende op een punt benoorden Komiatipoort en eindigende waar. tegenover Swa- zieland, het Britsch gebied begint. Sommige dezer wachtposten tellen 15 manschappenandere, waar ar tillerie zich bevindt, zijn tab-ijker. Binnenkort zullen ook posten wor den geplaatst langs de grenslijn ten Noorden van Komatipoort tot de 01 i fants-rivi er. B oeren-ossenwagens worden gebruikt voor het aanbren- gen van proviand. I Er was groote sterfte onder die paarden der artillerie en cavalerie. De gouverneur ontbood alle be schikbare dieren uit Inhambane. Op één dag waren uit Komati poort 45 Britsche zieken per spoor trein, aangebracht, die geplaatst werden op het hospitaalschip Or- cana. Ook te Louren<jo-Marquez deed de koorts zich sterk voelen de hospitalen warenen gedu rende Januari, waren 49 menschen overleden. Dit seizoen was een der slechtste die er sinds lang geweest waren. De gouverneur-generaal, d'e gouverneur, diens adjudant en tal rijke ambtenaren waren wegens koorts bedlegerig. De zaken ston den geheel stil in de stad'. Niette min waren van 1 tot 19 Januari 12.781 ton goederen en 354 passa giers van overzee gelost427 pas sagiers waren van daar vertrokken. Uit d'e laatste verliezen]ijst valt op te maken dat er in dien Oranje- Vrijstaat eenige gevechten geleverd zijn. waarvan nog niet was gerept in de oorlogstelegrammen'. Den 28- sten Februari heeft de 33ste oomp, Imp. Yeomanry een zwaar gewon de gekregen bij Heilbron. Den 26- sten Februari is er een gevecht bij Winburg geleverd, waar Driscoll's verkenners blijkbaar een nederlaag geleden hebbeneen aantal werd gevangen genomen. De 15de camp Imp. Yeomanry is d'en 21 sten bij Driekoppen in gevecht geweest, waar de hoefsmid Brazier sneu velde. Er bestaat blijkbaar een goede reden om van sommige gevechten niet andiers melding te maken dan in de verliezenlijst. Veel goeds be- teekent dit niet voor de Engelschen; als er een gunstig berichtje te mel den valt is er altiid' een merkwaar dige uitvoerigheid'. Vrijdag heeft de Algiersche ge meenteraad' vergaderd'. De aankon diging van het verzoek om ontslag van den burgemeester, Max Régis, had er veel publiek heengetrokken. Men verwachtte natuurlijk eenige pikaste tooneeltjes. Eerst had er een heftig debat plaats over de be noeming van een schouwburgdirec teur, die Régis had gedaan tegen de verlangens van dien raad in. Daarna kwam d'e kwestie op het tapijt. De tweede burgemeester, Lionne, richtte tot dë leden van den raad het verzoek, bij Max Régis tusschenbeide te komen, om hem te overreden zijn ambt te blijven waarnemen, tegenover dë kuipe rijen van zijn tegenstanders, diie zullen trachten hem in dë gevange nis te laten stoppen, omdat hij de hem opgelegde boeten niet betaalt. Régis schetste in een lange rede den verkiezingsstrijd, waaraan hij had deel genomen, en kondigde aan. dat hij de Algerijnen in een openbare vergadering zou bij el kaar i^epen^muit te maken of hij moest aanblijven of ontslag ne men. Maar de strijd tegen de joden! zou in ieder geval met verdubbel de kracht worden voortgezet. Onder het geroep Weg met d!e jodenwerd de vergadering ge sloten. Stadsnieuws Haarlem, 5 Maart 1901. Bloemistwerklieden. De' bloemistwerklieden-vereeniging „Door Eendracht Verbetering", afdee- ling van den A. N. B. W. B., hield Maandagavond eene vergadering in „de Kroon". Als eerste spreker trad op de heer Kaptein, met hot onderwerp: „Is ons verzoek om loonsverhooging billijk?" Spr. meende deze vraag beslist met ja te kunnen beantwoorden.De tegen woordige loonregeling in Haarlem en omstreken is het gevolg geweest van een beweging onder de bloemistwerk lieden. Vergeleken bij vroeger, zijn de loonen gestegen, doch dit is niet ge- - noeg. De arbeiders hebben gevraagd f 10 's zomers, 9 's winters. En dit ia zeker nog te weinig. Zonder bijverdien ste is het dan ook onmogelijk, hiervan een tamelijk bestaan te leiden. Die.bij verdiensten moeten het ontbrekende aanvullen en ze zijn niet vele. Wanneer men rekent dat voor een gezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen ruim f 10 per week noodig is, dan zijn de eischen toch zeker niet overdreven. Vele werklieden zijn nu nog 's winters afhankelijk van het burgerlijk armbestuur of moeten om het allernoodigste te verkrijgen, vaak zich tot do Bank van Leening wenden. Men had gehoopt samenwer king te verkrijgen tusschen de patroons en de vereeniging, om die toestanden te verbeteren, doch die verwachting is niet verwezenlijkt. De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft op het ver zoek om gemeenschappelijk overleg, een onbevredigend antwoord gegeven. Ook een schrijven aan elk der patroons afzonderlijk heeft niets gebaat. Men heeft getracht de zaak op de lange baan te schuiven, maar de bloe mistwerklieden moeten eendrachtig op den ingeslagen weg voortgaan. Do organisatie moet nog sterker worden, en willen de patroons niet goedschiks, dan moet men hen desnoods dwingen. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Met kracht moet men pogen, het ge vraagde loon te verkrijgen. Van pa troonszijde heeft men al het bestuur der vereeniging, een aantal opruiers genoemd, doch spr. is ertrotsch op, zoo genoemd te worden, wanneer onder „opruier" iemand verstaan wordt, die tracht voor vrouw en kinderen ccn dragelijk bestaan te verwerven. liet woord richtende tot de vrouwen, wekt spr. haar op, de mannen in hun strijd voor betere levensvoorwaarden te ster ken. Met een krachtige aansporing tot de nog niet georganiseerden om zich aan te sluiten bij de vereeniging, be sluit spr. zijne rede. Hierna nam de heer F. W. N. Hu- genholtz Jr. het woord over het onder- feuilleton. Naar het Fransch. Mijne familie, die, zooals je weet;, uit Rotterdam' afkomstig is, was arm. Vader werkte zooveel hij kon, kwam laat thuis van het kan toor en verdiende maar een beetje. Ik had twee zusters. Moeder had erg veel hinder van de bekrompenheid, waarin wij leef d'en, en harde woorden waren soms vaders deel, bittere, onver diende verwijten. De arme man maakte na zoo'n scène steeds het zelfde manuaal, dat mij een ge waarwording gaf als zou het hart mij breken. Hij streek zich met die platte hand over het voorhoofd, als of hij denkbeeldige zweetdruppels afveegde, zuchtte en zweeg. Ik had gevoel van die machteloo ze smart. Op alLes werd natuurlijk bezui nigd; uitnoodigingen werdien nooit aangenomen, om te vermijden, dat! we moesten terugvragen inkoopen' werden slechts ged'aan op uitver- koopen en lappendagen. Mijne zus tere maakten hare kleartjes zelf en konden gaan pingelen over den prijs van een boordëeltje van drie stuivers den meter. 's Zondags echter gingen we stee vast in groote tenue wandelen. Vér der in zijn gekleede jas, met zijn grooten, hoogen hoed en zwart gla cé handschoenen', met moeder aan den arm, die ook ondër vol tuig liep. Mijne zustere, die altijd vlug klaar waren, drenteidën rond,wach tende op het teeken voor 't vertrek maar op het laatste moment werdi er altijd nog een vergeten vlek ont dekt op vaders jas, en die moest er dan nog gauw worden uitgewre ven met een watje met naphtha. Vader wachtte dan in zijne hemds mouwen met den hoogen hoed op, tot dë operatie was afgeloopen. Daarna gingen we deftig op weg. De zusters vooruit. Ze hadden den huwbaren leeftijd bereikt en dien den wel eens gepresenteerd te wor den in de stad. Ik liep naast moe der. Wat herinner ik mij nog die statige deftigheid' mijner arme ouders op die Zondagswandelin gen Wat keken ze strak en wat liepen ze stijfWat deden ze ge wichtig 't Was alsof ik weet niet wat afhing van hunne houding. Zoo wandelden wij dan gewoon lijk de havens om en iederen Zon dag, als we die groote schepen uit verre en onbekende oorden zagen binnenloop en, herhaalde vader on veranderlijk die ze zelfde woorden: Jongens als Kees daar eens boord wasWat zou d'at een ver rassing zijn Oom Kees. mijn vaders broeder, was de eenige hoop en troost der familie. Eens was hij de schrik er van geweest. Al van mijn vroegste jeugd af had ik hem hooren pra ten, d'at het mij voorkwam, dat ik hem op 't eerste gezicht wel zou kennen. Ik was op dë hoogte van alle bijzonderheden van zijn be staan, tot op den dag van zijn ver trek naar Amerika. Over deze pe riode van zijn leven werd echter steeds fluisterend gesproken. Oom Kees had' vaders erfdeel aanmerkelijk doen slinken zijn eigen deel was er natuurlijk al lang door. Ze waren er toen in ge slaagdhem naar Amerika te krij gen en daar vestigde hij zich als koopman, waarin weet ik echter niet. en spoedig schreef hij. dat hij aardig in de verdienste begon te komen en hoopte vader eenmaal schadeloos te kunnen stellen voor zijn verlies. Die brief veroorzaakte in de fa milie diepe ontroering. De door brenger, die geen knip voor den neus waard was, werd nu opeens een eerlijke, goeie jongen, een ech te Van der Duim. rechtschapen en eerlijk, zooals alle Van der Du ins. Een scheepskapitein kwam tevens vertellen, dat hij een groot maga zijn had; geopend en dat hij veel zaken deed. Een tweede brief aan vader kwam een paar jaar later. Hij luidde „Beste Hendrik. Ik schrijf u even, om u gerust te doen zijn aangaande den staat mijner ge zondheid. De zaken gaan goed:. Morgen vertrek ik voor een verre reis door Zuid-Afrika. Misschien zult ge in eenige jaren niets van mij hooren. Wees echter niet on gerust. Als ik binnen ben. kom is naar R. terug. Wij zullen dan gelukkig samen levenenz. enz. Die brief nu werd het evangelie der familie. Hij werd bij alle gele genheden gelezen en aan ieder ge toond. Tien jaren verstreken en er kwam geen bericht van oom Kees. Vaders^hoop echter werd grooter, naarmate dë tijd voortschreed. Moeder zeide dikwijlsAls die goede Kees maar eens hier is, dan za.1 't wel anders worden. Dat was je een baas; die wist zich te helpen En telken Zondag, wanneer we die groote stoombooten zagen bin nenkomen. met hare zwarte krul lende rookpluimen, d'an herhaalde vader zijn eeuwig gezegde Jon gens, als oom Kees daar eens aan boord was wat zou dat een ver rassing wezen En 't was alsof hij half verwacht te. dat er plotseling op een dier schepen met een zakdoek zou ge wuifd worden en dat hij zou hoo ren roepen Hendrik Broër Hendrik Ilé daar Wat waren er een luchtkasteelen en een plannen gebouwd op die vaste' terugkomstVan ooms geld zouden we zelfs niets meer of min der dan een buitentje koopen bij Kralingen Ik zou er niet op dur ven zweren, dat vader al niet eens onderhandelingen over zoo iets had aangeknoopt. Mijnè zustere waren in tusschen 28 en 26 jaar oud geworden en ze waren, tot groot verdriet der familie nog niet getrouwd. Eindelijk deed zich voor de jongste- een preten dent op, een ambtenaar. Geld had hij niet, maar het was een fatsoen lijk man. Ik heb de heimelijke overtuiging, dat de brief van oom Kees, dien ze hem op een avond lieten lezen, den doorslag heeft go- geven aan zijn huwelijksvoorstel. Dat voorstel werd natuurlijk met gejuich ontvangen en er werd be sloten de verloving te vieren met een' uitstapje naar den hoek van, Holland. Dat uitstapje nu werd ons aller illusie, wij zagen er reikhalzend najir uit. Als September of begin: October nu nog maar een mooien, zonnigen Zondag bracht (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1