DE FEESTWEEKIN AMSTERDAM werp „Vakorganisatie". Hoewel spr. geen vakgenoot is, en hem onlangs nog een verwijt er van is gemaakt, dat hij zich in zaken stak, waar hij niets mee le maken had, zoo meent hij toch, dat ook een leek wel kan zien, dat de toe stand der bloemistknechts zeer slecht is, ja onhoudbaar. Wel wordt in het najaar uit het zg. pakgeld eene grati ficatie aau het werkvolk uitgekeerd, doch deze is afhankelijk van den wil des patroons of van den meesterknecht Gewoonlijk krijgen de brutaalsten die gratificatie om ze zoet te houden. Zij hebben dan een zekere, verplichting aan den patroon en zijn dus ook voor hunne makkers aansprakelijk. Men kent zulke mannen als „stille verklik kers". De meests arbeiders krijgen. di6 gratificatie niet en moeten zelfs Zon dags doorwerken om rond te komen. In Haarlem zijn bijna geen bloemist- werklieden die gehuwd zijn en een paai* kinderen hebben, diie niet afhan kelijk zijn van het burgerlijk armbe stuur' of van de diakonie. Dit noemt spr. gewoonweg schandelijk (luid ap plaus). En dat lot is aan luxe-arbeiders beschoren. Over een paai' maanden zullen de bloembollenvelden weer in bloei staan, en duizenden zullen toestroomen om ze te bewonderen. Doch dan zal men daar bij niet denken,dat die tulpen en hyacin then gewonnen zijn door het bloed en de tranen der arbeiders. Ontspanning kent de bloemistknecht niet. Waagt een arbeider het er eens uit te breken, dan wordt er al spoedig schande van ge sproken. Weelde is vanzelf geheel bui tengesloten. En waarom zijn de ïooncn zoo laag? Het bollenvak is een van die bedrijven waar 't meest in verdiend wordt, zooals wel blijkt uit het feit, dat telkens meer en meer land in cul tuur wordt genomen. De uitvoer van bollen gaat steeds vooruit. Dat de loo- nen dan ook zoo slecht blijven, komt door de slechte organisatie. En hierin ligt toch de eenige macht der arbei ders. Dat zien ook de patroons in en daarom zijn zij zoo afkeerig van het vereenigingsleven. Niet alle organisa tie is goed. zooals spr. met voorbeelden aantoont. De vakvereeniging moet zijn een strijdmiddel zonder evenwel tot bitterheid aanleiding te geven. Inte gendeel de georganiseerde werklieden voelen zich sterk door hunne samen werking, terwijl de ongeorganiseerden machteloos staan tegenover de uitbui ting der patroons. Spr. roept allen toe: Indien gij den wede wilt, bereidt u voor tot den oorlog! Wanneer alle an dere middelen zijn uitgeput en de pa troons niet toegeven, moet men over gaan tot de werkstaking. Hiervoor is in de allereerste plaats noodig een weer- standskas, die den arbeiders in staat stelt met vertrouwen den strijd tege moet te gaan. Ook do onderkruipers moeten wor den geweerd, daarom behoofen overal te zijn agenten, die tot solidariteit aan sporen. Men moet ook wachten op het gunstige tijdstip, wil de staking geluk ken. Spr. hoopt, dat het in 't bloemis tenvak nooit zoo veT zal komen, maar mocht het zoo zijn, dan geeft spr. den raad, zich niet aan invloeden van buiten te storen, maar eendrach.ig zijn gang te gaan. Spr. waarschuwt vooral tegen de pressie door de vrouw, de huismoeder uitgeoefend. Ook de vrouwen moeten zich organiseeren. (Bijval). Ten slotte wijst spr. op de ongeval lenwet, waarin echter de landarbei ders niet opgenomen zijn en spoort alle kiezers aan om zulke afgevaardig den naar de Kamer te zenden, die be werken zullen, dat allen dezelfde voor- deelen zullen genieten. Nogmaals roept spr. ieder toe: .Or ganiseert ui" (Langdurig applaus). Om kwart over tien was de drukbe zochte vergadering afgeloopen. Overveen De directeur van het Postkantoor te Overveen verzoekt ons medie te dieelen, dat met het oog op ee-nic wijzigingen den treinenloop op 5 en 6 Maart d!e laatste buslich- ting der verschillende bussen met 45 minuten vervroegd wordt op go- noemde dagen. Heemstede. De levering der rioolhuizen, benoo- digd voor het te maken riool aan den Voorweg, is gegund aan de Ned. Ce mentfabriek te Delt. Door het Parochiaal Armbestuur is in 1900 bedeeld in geld f 86.26 in natura tot een geldswaardig bedrag van 2402.08; aan collecten is ontvangen 2429.85. Haarlemmermeer. De raad dier gemeente Aalsmeer verleende een subsidie van 150 aan de aldaar bes-taande afdeeling der Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde en zulks ten dien ste der voorbereidende tuinbouw- cursus. Bij de verplichte keuring te Hoofddlorp werdien. 13 van de 46 hengsten afgekeurd en 4 in hel stamboek meeschreven. Te Beverwijk 7 van de 18. en toch niet te veel in drukte en ge woel van feestgangers, zoodat wij in de a. s. vermoeiende, drukke dagen, in stille afzondering, niet afgeleid door bijkomstigheden kunnen werken. In de werkkamer staat een flinke, groen- bekleede tafel, omringd door gemak kelijke gele schommelstoeltjes. Een tweetal telephoontoestellen wachten op werk. Overdag ontvangen wij er stroomen licht door een vijftal groote speigelruiten, 's avonds schijnen hel der aan de twee gouden kroontjes wit en blauw kristallen gloeilampjes. Een gedeelte van het- vertrek is tot vestiaire ingericht en met een kamer schut afgezet. Het is hier nu niet zoo ruim en rijk als in den Haar maar toch ziet de aankleeding van de ka mer een blauw© wand bekleeding en granaat-rood pluche kappen over de ramen er goed uit. De tweede kamer is het verblijf van het Persbureau. Dit vertrek is veel klei ner en in bruine kleur gehouden. De couversatiezaal geeft, dadelijk bij het binnentreden den indruk van rijkdom zonder overlading. De ramen zijn om lijst met zwaai- pluche gordijnen in blauwen tint, gedekt met groen plu che, geborduurde kappen. Op den grond ligt een mooi Oostersch tapijt-, daarop staan oranje-roode crapeaux en stoelen. Overal zijn aardige, gezel lige hoekjes gevormd, aardig en smaak vol aangekleed met palmen en groen en kleurige azalea's. Het houtwerk is bruin geschilderd, wat een aangena- men, vertrouwelijken indruk geeft. Ook de kroon is gebronsd. Overal ver breken bronzen beelden op slanke voetstukken nog wat do strengheid. Voor de deuren portières van T?urksch doek en hier en daar fraaie tegel ta bleaux. En een ellenlang buffet is belast met glazen. De heer J. H. Tersteeg. voorzitter der Amsterdamsche Pers, nam om 9 uur in deze zaal het woord. Hij richtte al lereerst een woord van dank aan de wethouders van Leeuwen en Blooker, die tegenwoordig waren voor de wel willendheid door het gemeentebestuur betoond. Voorts aan de directeuren van post-, telegraaf- en telephoonstati- on voor de maatregelen die zij namen in het belang van de Pers. Eindelijk werd het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring hartelijk wel kom geheeten, benevens de talrijke aanwezige dames en heeren, allen in avondkleeren. Spr.s rede was een lof zang op de vrouw. Wijzende op de vele dames die met de collega's waren mee gekomen, wees hij er op, dat aan dt vrouw juist de uitstekende eigenschap pen van een dagbladschrijver zijn toe bedeeld. Zij is gevoelig en scherpzin nig en in staat hare indrukken spoe dig zeer goed op het papier te brengen De redevoering werd luide toege juicht Toen sprongen de kurken te gen den zolder, en werd de gouden eerewijn aangeboden. Eenige oogenblikken later begon 't tu mult van stemmen weer, toen werd de aandacht gevraagd voor freule de Stur- ler, die, ÏÏegeleid door R. Hagemann, den dirigent der Nederlandsche Opera, gevoelig en mooi het lied van de Ito- ningsvrouwe zong. Een mooie bouquet werd haar door den voorzitter aangebo den. Toen deeid Orelio's volle stem een paar jolige oud-Hollandsche liedjes weerklinken. Zijn expressieve voor dracht deed ze goed tot hun recht ko men. Ook dit maal begeleidde Hage mann. De zaal had iets fantastisch, flauw verlicht, met op de vleugelpiano een kaars vlammend op een flesch. Toen gingen de lichten heelemaal uit, want Jan Feith moest zijn Chat Noir vertoo- nen. Hij sprak daarbij een geestig woord. Op deze wijze werd de avond op het genoegelijkst geëindigd. (Van onzen specialen verslaggever.) 4 Maart 1901. ONS TEHUIS. Wij hebben ook hier weer een Tehuis gevonden. Het is de nieuwe woning van „Het Nieuwsblad voor Nederland", een hoog, rond gebouw, dat breed en Btoer staat aan den N. Z. Voorburgwal, halverwege Spuistraat en Spui. De heer van Waalwijk, directeur van dat blad, stond het welwillend aan de Amsterdamsche Pers af, een goedheid die niet genoeg gewaardeerd kan wor den. Want we zijn hier weer in het hartje der stad, net als in den Haag, Binnenland. Kruger-hulde. Men meldt uit Brussel het volgende over het vertrek van de afgevaardig den van het Belgische Transvaal-co- mité naar Utrecht. Honderden waren bijeen in de ruime zaal van de Cour de Bruxelles op de place Fontainas. De zaal was versierd met vlaggen en toepasselijke opschriften. Met het zin gen van liederen in de Nederlandsche en Franschetalen, werd de bijeenkomst geopend. De heer F. Reinhard, voor zitter van het comité, hield toen een rede. Nog nooit zeide spr. had een volkspetitionnement in België zulk een al gem eene deelneming ondervon den als dit. In den loop van zijn rede las de heer Reinhard het adres voor, dat) vandaag aan president Kruger is aangeboden, en het verzoekschrift, dat de Belgische commissie aan Koningin Wilhelmina uit Utrecht zal toezenden. Met geestdrift werd de rede toege juicht. Onder het spelen van de Transvaal- schej ern Vrijstaatsche volksliederen werd nu de commissie, ongeveer 40 personen sterk, in plechtigen optocht naar het station gebracht. Zij droegen in hun midden de twee albums met verzamelde handteekeningen, waarvan het eene 16 kilo weegt. Overal op straat juichten de menschen den stoet toe. Maandag heeft de voorzitter van het Belgische Transvaal-comité, die heer Reinhard, aan president Kruger het album aangeboden, dat 27.000 handtee keningen bevat, zoowel van Walen als Vlamingen. Tevens overhandigde de heer Reinhard den president een sym pathie-adres namens 372 Belgische ge meenten met te zomen 2.912,000 inwo ners. Presid'ent Kruger sprak daarop on geveer als volgt: Ik heb geen woorden genoeg, om mijn dank te betuigen voor de sym pathie, die mij door gansch Europa wordt betoond en ik mag zeggen ook in het bijzonder door het Belgische volk zooals het die getoond heeft in zijn vergaderingen, zelfs in de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Aan alles is het mij duidelijk, dat dit niet het werk der lippen is, maar taal, die aan het hart ontwelt. Zeer gaarne neem ik uw huldeblijk ook namens president Steyn als bewijs uwer deelneming in het lot en den strijd der beide republieken. Mijn vertrouwen blijft nog altijd vast op God. Alle volken, alle godsdienstige secten allen die in God gelooveo snellen als het ware toe om het recht der wet te verdedigen en dit is mij een teeken, dat de Heer, die het recht en de gerechtigheid liefheeft, met ons is. Ziet het zijn mirakelen die daar nog bij ons gebeuren, dat' een handjevol nog altijd den str-ijd tegen zoovele duizenden en duizenden kan volhou den, alhoewel zij niet voorzien zijn van het noodige, alhoewel de havens voor hen afgesloten worden. Het recht, dit blijft mijn uitzicht en hoop, zal zege vieren. Ik betuig u nogmaals en na mens president Steyn, hartelijk dank. Hierna sprak de heer Wolmarans nog een hartelijk woord. Dei leden van de deputatie drukten daarna elk afzonderlijk den president de hand. Het comité heeft den volgenden brief heden aan H. M. de Koningin verzon den: „Op het oogenblik dat wij het grond gebied der stad Utrecht betreden, waar wij bij Z. H. Ed. President Kruger eene zending namens het Belgische Volk ko men vervullen, is het ons zeer aangena me plicht aan Uwe Majesteit onzen eer biedigsten -groet toe te sturen. „Tevens kunnen wij den drang van ons hart niet weerstaan, aan Uwe Ma jesteit nogmaals onzen welgemeenden dank te betuigen voor de edelmoedig heid, waarmede Uwe Majesteit onlangs een Harer oorlogsschepen ten dienste van het hoogeerbiedwaardig hoofd der Zuidafrikaansche Republiek stelde om Z. H. Edelheid uit zijn ongelukkig va derland naar Europa over te voeren voor het vervullen eener allergewich tigste zending ten bate van zijn diep- beproefd volk. Die zoo kloeke als groot moedige daad heeft aan Uwe Majes teit de dankbaarheid verworven van alle volkeren; zij bevestigde eens te meer de welverdiende faam van het gastvrije Nederland, dat te recht de klassieke schuilplaats voor alle ver volgden en uitwijkelingen genoemd werd. „Edoch, Majesteit, de oorlog woedt in Zuid-Airika na meer dan 16 maan den nog altijd voort; te midden van de ontzettende opeenstapeling van on noembare rampen, daardoor veroor zaakt, wacht de eerbiedwaardige Zuid afrikaansche pelgrim nog altijd naar de gevraagde bemiddeling vanwege de Europeesche mogendheden. „De algemeene aarzeling der staats hoofden bedroeft alle ware menschen- vrienden die er niet gemakkelijk de ware reden van beseffen. Wellicht is de vrees, door anderen niet gevolgd te worden, de eenige bron der schijnbare onverschilligheid van enkele vorsten althans, wier gekende men schl leven de gevoelens anders deden verwachten, dat zij hunne bemiddeling of goede diensten ten bate van den vrede zou den aangeboden hebben, overeenkom stig de slotakte der conferentie in 1899 in Den Haag gehouden. „Het zij ons geoorloofd aan Uwe Ma jesteit te verklaren dat het op Koning in Wilhelmina vooral is dat alle be schaafde volkéren in angstige verwach ting de oogen gevestigd houden om de zoo algemeen gewenschte bemiddeling te zien aanbieden die eene menschen- slachting zou doen ophouden, welke reeds maar al te lang -duurd heeft. ,,Met- eene innige voldoening vesti gen wij hier de aandacht Uwer Majes teit op de gunstige stemming door de Belgische Kamer der Volksvertegen woordigers, den 8en Februari 11. uitge bracht, naar aanleiding van eene vraag door ons ingediend, om er de Regee ring toe uit te noodigen ten allerminste de eerste mogendheid hij te springen die de bewuste bemiddeling zou aan bieden, welke die mogendheid ook zij, beraadslaging waarvan de tekst door Uw gevolmachtigden Minister te Brus sel op ons verzoek aan de Nederland sche Regeering overgemaakt werd. „Het zal eeuwig ter eere van Neder land strekken, Majesteit, dat het in 1579 onder de gedaante der Unie van Utrecht, aan de moderne wereld de eer ste oorkonde schonk, de vrijheid van geweten huldigende. Het land dat al dus het eerste en meest geheiligde der rechten van den mensch verkondigde, zou nog meer luister verwerven door aan het hoog scheidsgerechtshof dat I door de vredesconferentie in Den Haag gesticht werd, de zaak te doen onder werpen waarvan het uitroeien of het voortbestaan afhangt van een volk waarin Nederland en België een broe dervolk begroeten. „Geen grooter roem zou Nederland, het land van Hugo Grotius, den vader van het volkenrecht, kunnen betrach ten dan ook het eerste de baan te be treden langs welke de opperste beslis sing over de geschillen tussclien vol keren zou overgaan uit de ruwe han den der mannen van het zwaard in de zachtere handen der mannen van het recht. „Mocht Uwe Majesteit zich gewaar- digen naar onze nederig stem te luis teren en aan den wensch aller be schaafde natiën gehoor te geven, door het aanbieden der bewuste bemiddeling dan zou de dageraad van het nieuwe tijdperk dat de verblijde menschheid daardoor zou intreden, eenen onver- gankelijken glans uitstorten op de le vensbaan der jeugdige en doorluchtige Vorstin der Nederlanden en den gelief den en hooggeprezen naam van koning in Wilhelmina voor eeuwjg en in alle landen doen zegenen als dien van eenen der grootste weldoeners van 't mensch- dom. „Vol hoop ten gunste onzer zoo zeer beproefde broeders uit de Zuidafri kaansche republiek en Oranje-Vrij staat bieden wij aan Uwe Majesteit de betui ging onzer zoo dankbare als eerbiedige gevoelens aan." Koniög Edward te Vlissingen. In plaats van te 8 uur kwam koning Edward Zaterdag met een extratrein te 10.21 aan. Hij werd aan den trein begroet door den Britschen vice-consul P. L. Debruyne en admiraal Fuller- ton, en begaf zich onmiddellijk aan boord van het kon. jacht „Victoria and Albert", dat aan den zuidelijken P°n- ton ligt gemeerd. Daar het jacht al daar tot morgenochtend 6 uur blijft liggen, is een talrijke politiemacht aan wezig, die den geheelen nacht patrouil leert. Vanwege den rijkshavendienst is een sleepbootje van de Kon. Mij. „De Schelde" gehuurd, waarop eenige poli tiemannen zich bevinden om geduren de den nacht in de haven nabij het jacht te kruisen. Er was geen publiek aanwezig. Naar wij vernemen komt de Koning met de Koningin einde dezer maand alhier terug tot voortzetting hunner reis naar Berlijn en Denemarken. Op het perron waren ook aanwezig de garnizoenscommandant, luitenant- kolonel Bonemeyer, en twee luitenant, uit Middelburg in groot tenue. Tegen de Verkiezingen. Op verzoek der Dem^ratisch© Propagandaclub in het kiesdistrict Weststellingwerf, zal (te heer<O. L v d Zwaag aldaar m verschil lende dorpen optreden, om over de ^.anstaande verkiezing te spre keir met vrij diebat. Zooals men weet, stelt bet aitre- d'end lid voor dat district, de heer Houwing, zich niet weder beschik baar. Door die gezamenlijke werklie- denvereenigingen m het district Ridderkerk zal bij de> aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal een eigen can- did'aat gesteld worden, nl. de heer D. de Klerk, thans lid van deTwee- de Kamer voor Rotterdam. (Nbld'. v. d. HoekscheWaard). De arbeiders-kiesvereeniging dis trict Amsterdam VIII stelde met algemeene stemmen dr Frowean candidaat voor die- Tweede Kamer. (Het Volk.) Liberale Ome. Zaterdag 30 dezer zal te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden worden van de Liberale Unie. In de buitengewone algemeene ver gadering van de centrale liberale kies- vereeniging de Grondwet, te Veendam, is met 21 tegen 10 stemmen besloten, dat de Grondwet als centrale zich zal afscheiden van de Liberale Unie; de vereenigingen afzonderlijk worden ge heel vrijgelaten. Generaal Van Heiitsz- Uit Batavia werd Zaterdag aan de „N. R. Ct." geseind: Generaal Van Heutsz is veel_ beter. De cavalerie is naar Kotaradja terug gekeerd. Kattent entoOD stellin g Het voornemen bestaat, in de maand Juni a. s. in Den Haag eene kattenten toonstelling te houden op de grond slagen der zoo goed geslaagde tentoon stellingen te Amsterdam in Mei 1890 en te Rotterdam in Juli 1899. Deze tentoonstelling zal dan gehouden wor den in de manége van den Huize „Boschoord", aan den Bezuidenhout, en zoo mogelijk internationaal zijn. Eere-voorzitter zal zijn de heer B. W. Verbrugge van 's Gravendeel, voorzit ter de heer Louis R. H. Dobbelman, leden de heeren C. A. A. Dudok de Wit, L. J. Quari.es van Ufford en A. A. Potvliet. Het Slaohthuis te Leiden. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Leiden, was aan de orde de motie van den heer W. Pera en Sanders leden van den raad, tot intrekking van het besluit van den raad tot oprichting van een openbaar slachthuis, in verband met het bekende arrest van den Hoogen Raad. Deze motie werd verworpen met 16 tegen 9 stemmen. Voorts werd nog verworpen met 15 stemmen tegen 10 eene motie van den heer Van Kempen, aangevuld door Dr. Van Dissel, om Burg. en Wetli. uit te noodigen, geene openbare aanbeste dingen te houden in zake het gevoteerd slachthuis, vóór en aleer in staat van gewijsde was gebracht het aangekon digde wetsontwerp tot wijziging dei- Hinderwet, strekkende om slacht- dwang in gemeentelijke abattoirs in te voeren. Een overtalrijk publiek woonde op de tribune de zitting bij. Eenmaal moest de voorzitter met ontruiming dreigen. Een treurige geschiedenis. Bij bevelschrift van de rechtbank te Middelburg is thans naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. J. Maldeghem. Belgisch zeeman, wonende te Vlissingen, die beschuldigd wordit dat hij in den avond van 5 Ja nuari in zijn woning met het voorne men zijn dochter Josephine Marie op zettelijk van het leven te berooven, op deze, na haar te hebben toegeroepen: „als je nu nog geen goeden avond, zegt, ga ik je schieten", waarop deze ant woordde, „schiet maai-", een met ko gels geladen revolver, welke revolver hij, na een woordenwisseling, welke tu9schen hem en zijn familie had plaats gehad, uit den zak, welke zich in een benedenkamer bevond, heeft gehaald, heeft gericht en uit deze, terwijl hij vlak bij het meisje stond, een schot op haar gelost heeft, ten gevolge waarvan het meisje is overleden. Een recidivist. De politie te Rotterdam beeft aangehouden' den1 19-jarigen J. G. de K., die in de ouderlijke woning op het Achter klooster uit een kist, aan zijn broeder toebehoorende-, een bedrag van 50 beeft gestolen. Een gedeelte van heit gestolen geld was nog in zijn bezit. De aangehoudene is een bekend recidivist, tegen wien de vorige week door de rechtbank aldaar bij twee vonnissen nog li jaar gevangenisstraf is geëischt. Hij is ter beschikking der justitie ge steld. Met den aanstaanden zomerdienst zal het getal sneltreinen van Leeuwar den naar Holland en terug, zoowel via StavorenEnkhuizen, als via Zwolle, van twee op drie worden gebracht. De Ho 11. Spoorweg-Maatschappij heeft bo vendien meer dan één verbetering in den treinenloop vastgesteld. De Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft in geen enkel opzicht gevolg gegeven aan de onlangs daar toe tot haar gerichte adressen van on derscheidene corporatiën enz. Het ver langen naar sneltreinen tusschen Leeuwarden en Groningen blijft onbe vredigd. Alleen Dinsdags (Groninger- markt) wordt er 's ochtends een snel trein ingelegd INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Verbeterde Methoden de aangenaamste en meest effec tieve wijze om levertraan in te nemen. Het was vroeger iets zeer ge woons voor dokters om gewone le vertraan voor ziekten van kinde ren zoowel als volwassenen voor te schrijven. Wij ontmoeten nog enkele geneesheeron dlie deze olie in zijn rauwen staat aanbevelen, ofschoon hun aantal even snel ver mindert als geneesheeren de ver beterde methode uitvinden om1 de olie toe te dienen. Wij hebben u een geval voor te leggen waarin een kleine jongen aan bronchitis leed', diie hem zeer verzwakte en zijne gezondheid ern stig ondermijnde Vilvoorde. België, 15 Feb. 1900. Mijne heeren, Mijn kleine jon gen, thans 7 jaar oud', had een aan val van bronchitis toen hij 3 jaar was, en, sedert dien tijd!, niettegen- Letteren en Kunst. Johan Mari Henri ten Kate, dë; bekende schilder, heeft 4 Maart zijn zeventigsten geboortedag ge. vierd. De kunstenaars zijn niet in gebreke gebleven om den geëerden en gevier- den artist, Johan, Mari, Henri ten Ka- te, te huldigen. Er vormde zich een commissie, die bestond uit de heeren J. Stroebei, pre sident, Louis Apol, Fl. Arntzenius, J. van de Sande Bakhuijzen, C. Bisschop, Joh. Gram, Bart van Hove, John F, Hulk, C. de Josselin de Jong, K. Klin kenberg, Willem Maris, H. W. Mesdag, jltr. S. M. S. de Ranitz, Ph. Sadée, H. G. Tersteeg en J. G. Smits, secretaris- penningmeester. Deze commissie wendde zich tot Ne derlandsche Kunstenaars om mede te werken, aan een album. De kunste naars werkten mede. Er werden niet minder dan 72 aquarellen verzameld. Op het voorblad van het album, waartoe vooral de jongeren onder de schilders medewerkten, staat: „Aan J. Mari ten Kate op zijn 70en verjaardag 4 Maart 1901, aangeboden door zijn kunstbroeders, vrienden en vereerders," en daaronder cle handtee keningen van de leden der commissie. Het album draagt enkel het inschrift „Aan Mari ten Kate 18314 Maart 1901." Voor de aanbieding van het kostbaar album spraken de heeren Mesdag na mens „Pulchri" en John F. Hulk na mens „Arti Amicitae'" te Amster dam, en vertolkten de gevoelens va hoogachting en waardeering voor den kunstenaar. De heer Stroebei reikte het geschenk over en voegde er als oud-vriend woor den van dankbaarheid bij over het ge lukkig herstel van Ten Kate, die ge- ruimen tijd zeer ernstig ziek is geweest. Jhr. de Ranitz bracht de verblijdende tijding van Ten Kate's benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij achtte het dubbel voorrecht, om dat hij als dilettant zooveel van den kunstenaar had geleerd. De heer Ten Kate was diep getrof fen, drukte de sprekers de hand, dank te de Koningin en de Regeering, maar niet minder zijn vrienden; 't prachtig souvenir maakt dezen dag tot den schoonsten zijns levens. Hij sprak van zijn jeugdige jaren, onder de Amster damsche vrienden doorgebracht en roemde Mesdag', dien hij op zijn feest wegens zijn ziekte niet had kunnen komen huldigen. Kind POPPÊ staande alle zorgen en, medicijnen, hebben wij hem slechte tijdelijke verlichting kunnen geven en, bij de minste verandering van tempe ratuur, kwam die hoest weder te voorschijn. Wij waren onmachtig en ongewapend tegen die kwaal, die zeker in tering zou zijn overge gaan, zoozeer was zijne kracht en eetlust verminderd. De dokter1 had ons aangeraden' hem levertraan in ta geven, maar zijne maag was te zwak om het te verteren. Ik besloot hem die Scott's Emul sie te doen .gebruiken, en na deze behandeling gedurende eenigen tijd zeer regelmatig te hebben voortgezet, is de hoest volkomen verdwenen, zoozeer dlat niettegen staande deze harde winter mijn kind er volstrekt geen aanval van heeft gehad. Hij heeft tegenwoordig zeer goe de eetlust, zijn kleur en opgeruimd heid zijn teruggekeerd, en hij is volmaakt genezen. Met mijne beste dankbetuigingen verblijf ik, Mijneheeren. met alle achting. (Get.) Francois Poppé, 134, Chaussée de Louvain. Het bovenstaand geval bewijst ontegenzeggelijk hoeveel beter Scott's Emulsie voor patiënten ge schikt is dan de gewone levertraan. Behalve dat het gemakkelijk ver teerbaar is, is Scott's Emulsie posi tief heilzamer, omdat het gemakke lijk wordt opgenomen, waardoor he tgestel in staat is direct die voor- deelen zijner eigenschappen te on dervinden. Bovendien is Scott's Emulsie aangenaam van smaak, ja zoo aangenaam dat kinderen het gretig innemen, <en er is geen mid del in de wereld1 dat hen zooveel goed doet. Van alle vormen van' levertraan is Scott's Emulsie verreweg de bes te. Als gij de echte Scott's Emulsie probeert, die te herkennen is aan ons handelsmerk van een man die een visch over zijn schouder draagt, dan zult gij vinden dat het zijn gewicht in goud waard is. Depots The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mej. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Heer A. van Tuyll, Paleisstraat, Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Wetenschap. Amorikaansche Poolexpeditie Dank zij de vrijgevigheid van den millionaïr Willim Ziegler, van oor sprong Duitscher, zal in de maand Juni een Amerikaansche Noordpool expeditie in zee steken. Tot dit doel heeft de heer Ziegler een millioen dol lars gestort. Aan het hoofd der expeditie zal ko men te staan Evolyn Baldwin, die in Engeland den walvischvaardev „Es kimo" en de „Frithiof" heeft aange kocht. Baldwin, die reeds een expeditie naar Spitsbergen en Groenland on dernam, en deel uitmaakte van de ex- pedities-Weilman ln 1891 en Peary in 1893, heeft het plan naar Frans Jozef- land te gaan en per hondensleden den pool te bereiken. Rechtszaken. Poging tot Doodslag. Wegens poging tot doodslag had zich Maandag voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden een twintigjarig ar beider uit Noordwijkerhout, beklaagd in den avond van 21 November 1900 een schot hagel gelost te hebben op een telegrambesteller, die, op een rij wiel gezeten, den Gooiweg nabij Noord wijkerhout hereed om een telegram te bestellen. De man kreeg eenige hagel korrels in zijn rug en één korreltje in het achterhoofd. De wondjes waren van weinig beteekenis, waarschijnlijk doordat het schot op nog al grooten afstand was gelost. De beklaagde, die onder den invloed van sterkedrank verkeerde op dien avond, en meer uit baldadigheid scheen geschoten te hebben, dan wel met het doel om iemand te raken, gooide de schuld op een kameraad, die bij hem was geweest, maar deze ontkende het geweer in handen te hebben gehad. Subs. off. v. justitie mi'. Maclaine Pont achtte het ten laste gelegde niet bewezen, doch vorderde wegens licha- melijk letsel door onvoorzichtigheid 3 maanden gevangenisstraf. Gemengd Nieuws. Onzijdigheid. Uit Fiume, de bekende Hongaarsche havenstad, wordt gemeld, dat vandaar talrijke transporten paarden op Engel- sche schepen geladen worden met be stemming voor Zuid-Afrika. Een prachtige onzijdigheid! Baron de Wimpffen. f Op 67-jarige nleeftijd is overleden baron Charles de Wimpffen, die in 1870 als vertegenwoordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken vorst Bismarck de Fransche oorlogs verklaring overhandigde. De overlede ne was later onder den hertog Decazes' kabinetschef ,h ijtrad in 1877 af. Domme grap. Twee twintigjarige inwoners van Montagny hadden de „aardigheid" om een kind van vijf jaar sterken drank toe te dienen. Zij wilden het kind totaal dronken maken, en gaven het daartoe een vrij groote dosis alcohol. Hun doel werd bereikt. Het noodlottig eind van het domme spelletje was, dat het kind onder he vige pijn bezweek.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2