DE FEESTWEEK IN AMSTERDAM geworpen. De politie kwam te hulp, maar de meeste karre-voerdcrs durfden den tocht door de stad voor een twee den keer niet aan. Onder een viertal schepen, waarop nog gewerkt wordt onder bescherming van de politie, is ook de Iiollandsche boot Soembawa. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Stand We stel. le\ klasse. Club. ra* £2 O 5 Velocitas 11 7 4 0 18 25 10 1.64 H. V. V. 10 7 2 1 16 39 8 1.60 Ajax 9 4 3 2 11 21 11 1-22 H. B. S9 3 4 2 10 18 20 1.11 R. A. P8 3 1 4 7 11 12 0.88 Rapiditas 10 3 1 6 7 20 25 0.70 Haarlem 9 2 0 7 4 15 34 0.44 Sparta 10 0 3 7 3 6 35 0. 0 Oostelijke le klasse. Victoria 8 5 2 1 12 28 12 1.50 Hercules 9 4 4 1 12 26 12 1.33 P. W9 4 4 1 12 32 19 1.33 Vitesse 9 5 1 3 11 29 20 1.22 Goahead 8 2 2 4 6 15 29 0.75 Quick 8 1 2 5 4 10 26 0.50 U. D9 0 3 6 3 8 30 0.33 Het programma voor a. s. Zondag luidt als volgt Voor de westelijke eerste klasse H. B. S.Haarlem in Den Haag R. A. P.Spartam Amsterdam RapiditasVelocitas te Rotterdam; AjaxH. V. V. in Leiden. Voor de westelijke tweede klasse A: H. F. C. (No. 1.)—Swift (Haag) No. 2 in Haarlem Quick (No. 5) Swift (Amsterdam) No. 4 op Quick's terrein te Amsterdam. Voor de westelijke tweede klasse B Quick (No. 1)—D. F. C. (No. 4) in Den HaagD. S. V. V. (No. 5)— Celeritas (No. 3) in Delft. Voor de westelijke tweede klasse C A. F. C. (No. laatst)Eendracht (No. 3) op A. F. G.'s terrein te Am sterdam Voor de westelijke tweede klasse D Volharding (No. laatst)Hollam- rïia (No. 2) te Rotterdam. Voor de oostelijke eerste klasse U. D.Quick in Deventer; P. W. Go Ahead in Enschedé; Vitesse' Victoria in Arnhem. Voor de oostelijke tweede klasse A Zutfania (No. 1)de Tu banters (No. 3) in Zutphen. Voor de oostelijke tweede klasse B Go Ahead II (No. laatst)Voor waarts (No. 4) in Wageningen. Voor de noordelijke tweede klas se Be Quick (No. laatst)Frisia (No. 2) in Leeuwarden. Voor de zuidelijke tweede klasse: Olympia (No. 3)N. O. A. D. (No. 2) in Middelburg. De bekerwedstrijden. De vierde ronde in de bekerwed strijden kan aanstaanden Zond'ae" nog niet plaats, hebben daar eerst de wedstrijd Volharding (Amster dam)Quick (Amersfoort.), die op het programma van aanstaanden Zondag wederom voorkomt, tot een beslissing komen moet. Stadsnieuws. Haarlem, 6 Maatt 1901. Een dubbel - ouden feest. Men schrijft ons: Wat zeldzaam voorrecht nietwaar, zijn gouden huwelijksd'ag te mogen vieren. Wat zeldzamer nog dienzelfden dag een dubbel gouden feest te kunnen beleven. Toch valt dit niet alledaagsch geluk heden een hoogst achtbaar Haar- lemsch echtpaar ten deel. Den 5en Maart 1851 werd de grond slag gelegd voor het huwelijk tusschen den heer J. A. Jung en Mej. H. E. Hol- lerman, beiden geboortig van Haar lem, welk huwelijk den 19en Maart <La.v;. werd voltrokken en op dien- zelfden dag werd op het Klein Heilig land, daar waar tegenwoordig het kantoor is gevestigd van de N. en Z. H. Stoomtram-Maatschappij, de mode zaak van den heer Jung gevestigd. Spoedig bleek 't noodig, dat de heer Jung zijn gesloten zaak, ook met het oog op de beperkte ruimte moest ver vangen door een winkelzaak, die in de Lange Veerstraat werd geopend. Nadat wegens den bloei der zaak meer malen uitbreiding en verplaatsing noodzakelijk was geworden, is 't nu juist een kwart eeuw geleden, dat zij in het tegenwoordig perceel, Barteljo- risstraat 34, werd gevestigd. Wei staat niet meer de heer J. A. Jung aan het hoofd der zaak, daar deze sedert ruim 11 jaar is overgegaan in handen van diens zoon, den heer H. E. Jung, die met jeugdigen ijver het magazijn steeds uitbreidde, ja, daar zelfs een tweede winkelzaak in de Ane- 'gang no. 20 aan toevoegde. Wel een bewijs, dat de firma zich in het ver trouwen niet alleen van de Haarlem- sche ingezetenen, doch ook van daar buiten mag verheugen. Het zal dan ook den gouden jubilaris en diens echtgenoot© een dubbel feest zijn, niet alleen hun vijftigjarige echtvereeni- ging te vieren, docht tevens met dank baarheid te mogen zien naar de door hen gestichte zaak en op het bloeitijd perk, waarin deze zich sedert die vijf tig jaar heeft verheugd en waarvan het gouden echtpaar thans nog getuige is. Het zal hun een innige voldoening zijn, de firma niet in vreemde handen te hebben zien overgaan en wij wen- schen het gouden echtpaar nog een gelukkig leven en de firma een voort- durenden bloei toe. Ofschoon zich nagenoeg bij iederen trein Dinsdag een postrijtuig bevond was de dienst der posterijen geheel in war; de postwagen, wellicht bij gebrek aan materieel bij den trein gevoegd was meestal, vooral bij de ochtend treinen naar Amsterdam als passa-' gierswaggon in gebruik. Ook heden morgen was de po.stdienst in gebreke. Enkele plaatsen in den omtrek ont vingen des namiddags de eerste bezen ding, terwijl dat dan ook de eerste ge legenheid tot verzending was. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. stellen voor do door het Burgerlijk Armbestuur gedane voor dracht van af- en overschrijvingen op posten der begroeting, wegens de huis zittende armen, en het stads Armen- en Ziekenhuis, dienst 1900, tot een bedrag van f 983.00 1/2, goed te keuren. Dr. M. C. A. Bijleveld, wiens termijn zijner benoemi/ng tot gemeente-heel kundige ten einde is, zou gaarne bij vervulling dezer vacature voor eene herbenoeming in aanmerking komen. Door B. en W. is ter voorziening in de vacature van onderwijzer le klasse, plaatsvervangend hoofd, aan de eerste burgerschool voor jongens en meisjes, ontstaan door het vertrek van den heer O. J. ten Thije, de volgende voor dracht opgemaakt. J. B. van Dorp, werkzaam aan de Vierde Tussche-nschool. J. J. Sturm, idem aan Eerste Burger school. R. Keegstra, idem idem. Tevens stellen zij voor den heer ten Thije, die benoemd is tot hoofd eener school te Utreqj.it, eervol ontslag te verleenen. Het reizigersvervoer naar Amster dam op Dinsdagmorgen mag op ruim 6500 geschat worden. En al deze perso nen werden vervoerd in eene tijdsruim te van 6 uur 's morgens tot. half twaalf, waarna de toevloed van reizigers was afgeloopen. Daarna en ook den gehee- len verderen dag was de drukte, we gens het ongunstige weer, zoo gering, dat het hulpstation buiten dienst werd gesteld. Tegen 4 uur in den namiddag keerde het meerendeel der feestvierders die den intocht hadden bijgewoond, reeds terug, allen druipnat, bemorst eu bespat. !t Was bepaald een treurig schouwspel. Toch bleven nog velen al was ook de verlichting uitgesteld in de hoofd stad vertoeven. En voorzeker zullen zij zich daarover niet hebben beklaagd, want in den avond klaarde het weder aanmerkelijk op en nam de drukte en gezelligheid in de straten der Amstel- stad hand over hand toe. Tot laat in den nacht duurde dit voort. Met de laatste treinen, die omstreeks half één uit Amsterdam vertrokken, kwamen de laatste Haarlemsche feestvierders te rug. Het vervoer op heden-ochtend, nu het hulpstation weder in dienst is ge steld, was niet veel minder dan giste ren. De organisatie aan het station was uitmuntend geregeld, waartoe vooral de daar aanwezige politie medewerkte, aan wie voor hare betoonde behulp zaamheid en voorkomendheid een woord van hulde past. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met 17 centen. Een R. K. kerkboekje. Een gummi band van een kinderwagen. Een por temonnaie met 20 cent. Een ijzeren stang met schroef. Een bont boezelaar. Een hondenhalsband. Een sleutel. Een jongensbroek. Een paar witte hand schoenen. Een zak met vuil waschgoed. Een bruin glacé handschoen. Een zil veren heerenremontoir met nikkelen ketting. Een portemonnaie met f 0.10. En geldstuk. Een stalenboek. Een Schotsche herdershond. Een rijtuig van 'een in den Haarlem mermeer wonend landbouwer, kantel de op de Zoinervaart in een grep, ten gevolge van heb uitwijken voor een ander rijtuig. Spoedig werden paard en rijtuig met behulp van anderen weder op den weg gebracht. Naar wij vernemen is door B. en W. aan den heer M. Sterk, hoofd der kos- telooze school let! D, tot herstel van gezondheid voor onhepaalden tijd ver lof verleend. In verband met de begrafenisplech tigheid van den heer J. C. Gerlings zal het kantoor van den gemeente-ontvan ger, morgen, Donderdag, geopend zijn van voorm. 1012 uur en van 's nam. 2 1/2 tot 4 uur. Bloeuaendaal. De collecte, die alhier voor de arme verjaagde Transvaalsche- en Oranje- Vrijstaatsche vrouwen en kinderen is gehouden, heeft f 223.56 opgebracht, welke som aan Gravin E. van Bylandt te 's Gravenhage, als penningmeeste- resse van het algemeene Amajuba-co- mité, is overgezonden. Aardig is het hierbij te vermelden, dat de opmerking is gemaakt, dat juist in de buurtjes, waar hier de arbeiders wonen, de drang: „om ook wat te ge ven" het grootst was, en dat de man, die geheel alleen te Bloemendaal en te Overveen de collecte deed, geen cent voor zijn, bijna vierdaagschen, ver- moeienden gang heeft willen aanne men. Zandvoort In 1900 werden alhier verricht 102 leefcen voor instellingen van wel dadigheid, bedroeg 7, waarvan 6 voor instellingen van elders. Eene collecte word gestuit en wel voor eene instelling van weldadigheid uit eene andere plaats. De zeemilicien-verlofgangers J. v. d. Schinkel en D. Keur zijn tegen 2 April a. s. voor herhalingsoefe ningen opgeroepen. In 1900 werd alhier verricht 102 vaccinatiën, en wel 8 bij kinderen beneden 1 jaar, 79 bij kinderen van 13 jaar, 13 bij kinderen van 36 jaar en 2 bij kinderen van 612 jaar. Beverwijk. Op de hengstenkeuring alhier, werden aangevoerd. 18 paarden. „Frils III" van de Ve«r. IJ polder behaalde de premie van 400, terwijl „Billstein" van de Ver. Hall. Noorderkwartier en „Remus II" van de Ver. Beemster en Omstre ken ieder een premie van f 250, bekwamen. De heer N. Gonlag, alhier, is be noemd tot directeur van een on langs te Haarlem nieuw opgerichte zangvereeniging. Tot verwondering vani velen werd op den Amajuba-dag alhier geen collecte gehouden, zeker een van de weinige uitzonderingen in ons land. Wat hiervan de reden mocht zijn, is niet bekend- De conservenfabriek alhier wordt wederom uitgebreider zal nu ook een zouterij en rookerij van vleesch aan verbonden worden. Genoemde fabriek draagt niet weinig bij tot den bloei dezer gemeente, mannen zoowel als vrouwen vinden er steeds in groote getale werk. Bloten. De voorjaarspaardenmarkt was van weinig of geen beteekenis; slechts 19 paarden waren aangevoerd; bij gerin gen handel liepen de prijzen van f 45 tot en met 95. (Van onzen specialen verslaggever.) (Vervolg). (6 Maart.) Men seint ons nog: Gisterenavond was d'e lucht schoongeveegd maar vanochtend weer met wolken bedekt. Voorloo- pig is het nog droog maar guur. Verschillende vlaggen zijn afge>- rukt. De aubade op den Dam on der leiding van den heer Tierie, slaagde uitstekend. Uitgevoerd wer den koraal uit „Lobgesang" van Mendelssohn. Bartholdy, woorden van dr. N. Beets, Zegekoor uit Ora torium ,,Josua" van Haendel, „Hol land's Glorie" woorden van dr. Groene wegen, muziek van R. Hol, Feestlied' bii het huwelijk onzer Koningin, uitgegeven door de Ver- eeniging tot Verbetering van den Volkszang, woorden van Laurillard, muziek van R. Hol. De Koningin was in wit eostuum met marterbont afgezet, de Prins in de uniform van schout bij nacht. Het eerste nummer werd aange hoord achter het dichte raam bo ven het Baldaquin dat tot entree dient. Toen het zegekoor begon be gaf het Koninklijke Echtpaar zich op het balcon, de Koningin met ongedekten hoofde; de Koningin- Moeder was in lila-postuum ge kleed, stond voor een der open staande ramen. De leiders en de zangers hadden veel voldoening. Hare Majesteit de Koningin ontving de heeren Tierie en A. J. de Haan, voorzitter van het bestuur en zei de nog nooit zoo iets moois te hebben gehoord1, en zeer erken telijk voor de hulde te zijn. De Dam was vol menschen; tot op de daken der huizen toe bevonden zich be langstellenden. Na het slot (Wil helmus) werd eene zeer hartelijke ovatie gebracht. Van middag twee uur begon de huldebetooging der corporaties en vereenigingen in het Rijksmuseum. De rit daarheen geschiedde in de Gouden Koets. De hal bood een treffend schouwspel aan. Op een licht groene verhoo ging stonden gouden stoelen, on derbeen zegenende beschermengel. Het bonte licht dat door de gekleur de glazen der hooge zaal viel, tintte warm de gekleurde vaandels en de mooie uniformen. Om het Vorste lijk paar stond de gemeenteraad van Amsterdam geschaard. De hee? K. Kater hield namens de gezamen lijke werklieden een krachtige, wel gemeende toespraak. Tevens werd: een adres van hulde aangeboden. Driehonderd kinderen zongen een zestal liederen. Na afloop begon de rijtoer door het versierde Amster dam. Naar ik verneem zal Donderdag avond' de rijtoer langs de illumina tie geschieden in de Gouden Koets, van binnen electrisch verlicht. Het belooft een wonderschoon schouw spel te worden. Slaan met Klapuers. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam deelt mede, dat het verbo den is met klappers en dergelijke in strumenten te slaan; dat streng zal worden acht gegeven op de.overtreding van dit verbod en de voorwerpen waar mede geslagen wordt, in beslag zullen genomen worden. Het dunkt ons een goede maatregel van den hoofdcommissaris om dit ge- vaarlijk werk met kracht tegen te gaan. Vervolg Nieuwstijdingen. De ■woning van H M. Koningin-Moeder. Een vroeger bezoeker van het thans door H. M. de Koningin-Moeder be woonde paleis in 't Lange Voorhout, zou, wanneer hij het gebouw thans betrad, het inwendige bijna niet her kennen. Wel is aan de solide architec tuur, die (zooals gemeld is) van het midden der 18e eeuw dagteekent. wei nig veranderd, maar overigens heeft het geheele gebouw van de kelders tot aan de nok, eene algeheels restau ratie ondergaan, waarbij de Lodewijk- stijlen, die het 'kenmerk zijn van de zen houw, zoo trouw mogelijk werden gevolgd. Het zeer fraaie trappenhuis in 't mid den van het gebouw, waarop de kamers van alle étages uitkomen, komt thans in de sierlijke détails van het orna- mentwerk der balustrade, veel meer dan vroeger tot zijn recht, door eene doeltreffende verandering in de in het dak gebouwde lantaarn, die een zacht, gezellig licht doorlaat, getemperd door het gebrand-schilderd glas. De vroe gere gele kleur van vestibule en trap is vervangen door licht groen, terwijl het snijwerk aan deuren en trap. een kostelijk overblijfsel uit den nabloei- tijd onzer kunstvaardige beeldsnijders, zwaar verguld, tegen dien fond prach tig uitkomt. Langs de wanden van de trap hangen de portretten van prinsen en prinsessen uit het Htiis van Oranje. Het geheel maakt in het mooie, zachte licht een statigen, voornamen indruk. Datzelfde karakter van voorname def tigheid, vreemd aan alle overlading of bontheid, hebben de salons van de benedenverdieping. De bekwame Haagschc vakmannen, die hier aan 't work zijn geweest, vonden in de fraaie achitectuur van die zalen een kostelijk materiaal ter bewerking. Met veel kunstvaardigheid zijn de sierlijke pla fonds, de wandbekleeding en de ver dere stoffeering, benevens de betim mering, onder smaakvolle en kunstige leiding gerestaureerd en in een nieuw kleed gestoken, met behoud van het cachet, dat de vroegere bouwmeesters daaraan gegeven hadden. De meeste van die salons zijn in Louis XC-stijl, en vooral fraai is de achterzaal in den rechtervleugel van het paleis, waar de kunst van stoffeeren, zoo wat kleur als dessin betreft, wcyideren heeft ver richt. Alles is hier even behagelijk voor het oog: deuren, vensters, wand vakken, afwerking der kroonlijsten en der wandbetimmering, plafonds en schoorsteenmantels, al die détails zijn even keurig en als ensemble onberis pelijk van stijl en karakter. Naar de fraaie camées boven de deuren, zou men dit vertrek de camée-zaal kunnen noemen. Hier in het voorvertrek han gen o. a. de portretten van H. M. de Koningin, door Chr. Bisschop en Thé- rèse Schwartze, en een portret van Z. M. Koning Willem III, door De Josse- lin de Jong. Uit deze fraaie salons komt men in de balzaal, waartoe men ook direct van uit de binnenvestibule toegang heeft. De interieure versiering in Louis XVI- stijl gaf hier gelegenheid, in tegenstel ling van de overige zalen, die in zacht- roode tinten zijn gestoffeerd, om een lichter décor aan te brengen. Het wit en goud en daarmee samenstemmend geel satijn der wanden maakt een hoogst aangenaam effect. Deze zaal is gemeubileerd met de zeer fraaie stoe len, die H. M. de Koningin-Moeder on langs van Haar dochter ten geschenke ontvin. Eenige mooie Sèvrez-vazen prijken hier tusschen de vensters, die op den tuin uitzien, en aan den wand hangen scimaonjeu van vtm ue sande Bakhuijzen, Wijsmuller en Du Chattel. Uit deze zaal betreedt men de suite van vertrekken in den rechter-bene- denvleugel van het gebouw, in de eer ste plaats een salon waar de Louis XV-stijl sterk naar voren komt en fraaie bahuts en andere meubelen uit dien tijd, waar het oog geboeid wordt door een mooi plafond, prachtige schoor steenbetimmering en deuren, en aan den wand door een kapitaal schilde rij van Mari ten Kate. Javaansche vrouwen, badende in de Heilige bron. Door een kleiner vertrek, waarvan de détails, vooral bij avondverlichting, tot hun recht komen, komt men in de dagelijksche eetzaal, met een prachtig afgewerkte betimmering, sierlijke schoorsteenmantel en schilderijen a la Watteau boven de deurpancelen. Deze zaal, die een zeer huiselijk en gezellig karakter draagt, ziet op straat uit. Boven deze zaal, op de eerste ver dieping, is de bibliotheek, die gebouwd en gedecoreerd is in Louis XIV-stijl, met een zeer mooi geschilderd plafond. Daaraan sluit zich aan de balkonka mer, stijl Louis XVI, terwijl de geheele linkervleugel van deze verdieping wordt ingenomen door de particuliere appartementen van H. M. In de tweede verdieping, rondom het trappenhuis, bevinden zich de vertrek ken voor de hofdames, terwijl een der de verdieping geheel nieuw is opge trokken voor het dienstpersoneel. Ook 't onderhuis heeft een algeheele vernieuwing ondergaan. Een doelma tig ingerichte localiteit is daar voor zilverkamer ingericht. Uit den sierlijk terrasvormig, in stijl Le Nótre aangelegden tuin, komt men in het stal-departement, dat voorzien is van fonkelniuwe harnachementen ©n verder toebehooren voor een 24tal paarden. Stallen en koetshuis zijn, wat inrichting betreft, geheel in over eenstemming met deze deftige woning: Van de hoogere ligging van den tuin, achter het aangrenzende perceel, dat voor de Intendance van H. M. is inge richt, heeft men gebruik gemaakt om dezen tuin met een sierlijk terras in gemeenschap te brengen met den tuin achter het Paleis. Beide tuinen, aldus één geheel vor mende heeft men aangelegd als win tertuin, door aanplanting van coni feren, rhododendrons, tulpen en hya cinten. De smaakvolle restauratie, welke de goedkeuring van H. M de Koningin- Moeder mocht wegdragen, werd geleid door den Intendant van Hr. Ms. Huis, jhr. de Ranitz, wien de heer E. W. F. Kerling, als adviseur voor het schilder en decoratiewerk, ter zijde stond. In al de salons zijn vuurhaarden aangebracht, pronkstukken van smeed kunst, zoowel de sierlijke ontwerpen in stijl als de techinsche bewerking van het metaal. Het geheele Paleis is electrisch ver licht door lichtkronen en wandluch- ters. Het trappenhuis wordt verwarmd door warme, luclit. De Koningin-Moeder heeft een even deftige als gezellige woning gekregen, die, vooral wat mooi uitzicht betreft, bet verre wint van het Paleis in het Noordeinde. Den 27en Maart a.s. zal het 121/2 jaar geleden zijn, dat de heer P. L. de Vries te Zandvoort als gemeente-secre taris benoemd werd. Gemengd Nieuws. Hongersnood in Siberië. Tengevolge van het misgewas van het vorig jaar in de Siberische gouver nementen Tobolsk, Tomsk, Jenisseisk e.a. is de ellende onder de bevolking daar onbeschrijfelijk. Voeder voor het vee is er in de meeste dorpen reeds se dert lang niet meer; halfverhongerd moesten de dieren geslacht worden. Paarden werden, wegens gebrek aan voeder, tegen belachelijk lage prijzen verkocht- De toestand van de Kirgizen in de steppen is allerdroevigst. Geraamten gelijk sleepen de ongelukkigen zich den hongerdood tegemoet In het gouver nement Tomsk heeft men zich nauwe lijks van de verschrikkelijke gevolgen van het misgewas van 1898 hersteld, en reeds houdt de ellende weder in veel grooter omvang haar intocht. Wanho pig kijken de-ouders naar hun kinde ren, die in 4 of 5 dagen geen eten krij gen en op een wortel zuigen tot zij mis selijk worden. In Tobolsk huizen 106 gezinnen in er barmelijke hutten. Het zijn aarden of leemen woningen, waarop men nau welijks rechtop kan staan. In een de zer vreeselijke holen ligt. de vader doodziek aan longontsteking; 5 kleine, huilende en hongerige kinderen om geven hem, terwijl de van ellende krankzinnig geworden moeder in het dorp ronddwaalt. Geneeskundige hulp is niet te krijgen, daar op vele, vele mijlen in den omtrek slechts één dok ter woont Zelfs in een drukke stad als Krasnojarsk is geneeskundige hulp bij na niet te krijgen. Op het oogenhlik heerscht daar in hevige mate de diph- teritis, zonder dat er maatregelen te gen genomen kunnen worden. Werk is er in het hongersnoodgebied bijna niet, zoodat de ellende met den dag toe neemt. De honger drijft velen tot zelfmoord. Epidemieën, de onvermijdelijke gevol gen van hongersnood, vertoonen zich reeds. Het volk tracht, daar doctoren ontbreken, zich door bijgeloof te gene zen. Het kleedt een pop aan, laat die de rivier afdrijven en meent aldus de vreeselijkste ziekten te verjagen. Een vreeselijke misdaad. Voor enkele dagen, begaven zich de beide zoons van den pachter Phol, een inwoner van 't dorp Nus- se, bij Lubeck. 's avonds laat huis waarts. Op korten afstand van de wwerd de oudste der broers die eenige schreden voor den andere liep, vi:f man_ nen met knuppels aangevaiit*.. Weldra lag de jongeman met ver pletterenden schedel op den grond, doch dit was den onmenschen niet genoegmet voeten en knuppels beschadigden zij het lijk zoo, dat het allen menschelijken vorm ver loren' had. De jongste broer werd eveneens mishandeld, doch deze wist in de ouderlijke woning te vluchten en ontkwam daardoor aan zijn broeders lot. De daders, die uit wraakzucht handelden, zijn al len gearresteerd. Er bevinden zich drie gehuwden onder hen. Een reusachtige golf. Het stoomschip „Teutonic" van de White Star Line, dat Donderdag middag te New York is aangeko men, heeft de tijding aangebracht, dat een buitengewoon groote golf nabij New-Foundland over 't schin is heengegaan. Het gebeurde bii vrij kalme zee. Plotseling rees een reusachtige golf op, liep over den boeg van de „Teutonic" en bespoel- de het schip in de geheele lengte. Een passagier, die zich op "het dek bevond, werd tegen de verschansing gesmakt en bekwam een wond aan het hoofd, terwijl een ander zulke ernstige kneuzingen opliep, dat hem een been moest worden afge zet. Aan de „Teutonic" is voorts nog al wat materieele schade aange richt. Men meent, dat de golf ontstaan is door een plotselinge vulkanische werking in zee. Een slachtoffer van de sneeuw. Drie kinderen Etienne Collomb, 14 jaar oud en de twee zusters Marie en Lucie Guinard, resp. 15 en 13 jaar, ver lieten Donderdagmorgen het gehucht Poy&t in het zuidoosten van Frankrijk, om zich naar het dorp Bourg-d'Oisans te begeven. Onderweg vonden zij het pad door een dikke laag sneeuw versperd. Etienne liep vooruit om den weg te wijzen, de twee meisjes volgden. Nau welijks waren zij bij een nauwen door gang tusschen twee rotsen gekomen, of een lawine viel plotseling op den weg en stortte zich vervolgens in den afgrond. Etienne en Marie waren te ver voor uit, om te kunnen terugkeeren. Zonder dat zij goed wisten, wat er met hen gebeurde, werden zij gegrepen, onderst boven geworpen en door de sneeuw massa naar den afgrond gesleurd. Marie viel langs een steile rots meer dan 100 meter diep. Het meisje greep onderweg een tak vast van een der boomen, die langs den afgrond staan en klampte er zich, onophoudelijk om hulp roepend, aan vast. Zij wist zich daar een half uur te houden, terwijl zij boven den afgrond, tusschen leven en dood zweefde. Als zij had losgela ten, of als de tak was gebroken, zou zij verpletterd zijn. Mannen, die in de naburige leigroe- ven werkten, kwamen op haar hulp geroep toegesneld. Een hunner wierp het meisje zijn gordel toe en Marie was gered. Lucie, die ver genoeg was achterge bleven en buiten het bereik der lawine was, was teruggeloopen, uit alle macht om hulp roepend. De arbeiders gingen daarop naar Eiienne zoeken en vonden ten slotte baar lijk onder de sneeuw, met het hoofd in een beek hangend. 1.863,828,075 francs. De 7 belangrijkste zoemogendr heden ter wereld zijn Engeland, Frankrijk. Duitschland. de Ver- eenigde Staten., Italië, Rusland en Japan,zij hebben op hunne be grooting als zoodanig gezamenlijk bovenstaand bedrag. En die opoffering uit de hulp bronnen der natiën, wordt jaar lijks geëischt. Engeland vraagt al leen 653 millioen, Frankrijk 345 millioen, de Vereenigde Staten 246 Rusland 207, Duitschland' 167 mil- lioen francs. Vervolg Stadsnieuws. Aan de Cour ten Hove namen deel: de Burgemeester, de wethouders de heeren de Haan Hugenholtz, de Breuk, Nieuwenhuizen Kruseman, de secreta ris, de heer Pijnacker Hordijk en de raadsleden, de heeren Speelman, Schürmann, H. D. Kruseman, Leunen, Van Thiel, v. d. Kamp, Roog en Beijnes. Amsterdamsche Beurs Openingskoersen Woensdag 6 Maart 1801 21/ïpCt. Ned. Werk. Schuld79»/g Oostenrijk Zilv, J/J82i/« S pCt. Portugal24K/, 4 pCt. Rusland 94 6de emO?1/, 4 pCt. Spanje 5 pCt. Binnenl. Mexico39s/* 5 pCt. Brazilië Funding Lg l1/» pCt. Columbia17»/a 4 pCt. Venezuela80 V* Cultuur-Mij. de Vorstenlanden nand. 55 Koloniale Bank aand Liq. Barge Moorman aand60 Ned. Ind. Handelsbk. aand84 Aand, Deli-Maatschappij448 Langkal Colt. Maatschappij118 Senembah Maatschappij K. N. M. t. Exp Petr.br. Aand404 Moeara Enim Gew. aand Arkans. Coriatr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P.G.Serie Aen B. 68'/ï 3 pCt. Italië Spwl. 87/89 A. E 3 pCt. Zuid-Italië 8pwm. A. H551/* Atchison Topeka Cert van aand.... 68Vg Oerc. van pref. aand. 687/g Denver Rio Grande 8pw. aand pref. aand. Erie Spoor Geve. aand288/* le pref. aand llinois Central Cert, van aand St. L. en San Franc. Cert. ge w. aand 33 n k v.2pref.aand. 66l/ï Miss. Kans. en Texas Aand211/» Louisv. Niashvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand328/* Norf W. Cert. van gew. aand.... 4SVg Union Pac. Cert. van gew. aand.925/g 6 pCt. Përn "MoftgT"!?.. .-.-.ivs tel!/* t ert. van Aand. Pern5 Pref. 20»/g Prolongatie4*»/,) Burgerlijke Stand. Ondertrouwd 6 Matsrt: Wv Neder- koom en R. ter Maten. Bevallen: 3 Maart: E. J. Soellaart Boeree, d. 4. M. J. FelixLelsz, d. C. v. Nordev. Broekhuizen, z. C. .1. P. de Nijs—Bitter, z. A. Molenkamp—de Vries, d. M. J. P. BoomBlink, d. L. M. E. JustusBoode, d. 5. A. v. d. PietermanWisker, z. 6. J. E. Mo er- wijkv. d. Pieterman, z. Overleden 3 Maart: M. KievitHooi- weg, 82 j., Raaks. B. C. C. Vrijman, 30 j.Tempeliersstraat,. 4. M. van 't ErveRuijs, 21 j., Nieuwe Kruisstraat, W. van den Bel, 77 j., Groene buurt.. 5. J. M. de MunnikSinteur, 64 j., Brouwersstraat. M. Koning, 19 j., As- sendelversstraat MARKTNIEUWS Haarlem, 6 Maart 1901. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 4 stapels kaas, te zamen 439 kazen en wegende 918 KG., hoogste prijs f 29, laagste prijs f 19. Aangevoerd 5 Koeien f 200160. 109 N. Kalveren 9.5. 33 Scha- pen f 18.12. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Salak, van Java naar Rotterdam, vertrok 4 Maart van Port Said. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, arriveerde 5 Maart te Padang. Het stoomschip Malang, van Rotter dam naar Java, passeerde 5 Maart Suez Het stoomschip Merapi arriveerde 5 Maart van Java te Rotterdam. Het stoomschip Maasdam, van de Holland—Amerika Lijn, van New-York naar Rotterdam, passeerde 5 Maart, des voorm. 4 u. 45 min. Lizard. Nagekomen Advertentiën. Kantoor van den Ge meenteontvanger. DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM doet te weten, dat liet Kantoor van den Ontvanger dezer Gemeente op Donderdag 7 Maart ISI0I zal zij" geopend des voormiddag van 10 tot 12 uur en 's namiddags van 21/, tot 4 uur. Haarlem, 6 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd^ BOREEL.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3