vorstelijke stoet voorbij trappelde. In de Kal verstraal werd op verschillende plaatsen eon bloemenhulde gebracht. En voor den nauwe ingang van het Burgerweeshuis stonden zoo netjes ge schaard de coquette weesmeisjes. Zoo met een licht, zonneschijntje was de stoet toch veel mooier. De heeren van de Eerewacht hadden nu hun mantels afgelegd, en dc fraaie blauwlaken uni formen. met fluweel en goud, de goud met parelmoer ingelegde degens, wek ten bewondering van kind en mensch. Voor het Stedelijk Museum stond „Klein maar Dapper" zeer ijverig hul de te betuigen. Aardig, zoo als deel van den stoet, te zien al die verrukte gezichten en deputation. Bijv. tusschen al dat zwart van de kijkers dc in blauw ka toen gekleed© verpleegsters op de Prinsengracht. Voor de Katholieke kerk op de Stad houderskade trok 'n reusachtige oranje W in groenen achtergrond de aan dacht. Langs den weg werd het al maai' opgewondener het vooruii- zicht op de illuminatie' scheen prettig te stemmen. Bij Peck en Co. op de Stadhouders kade tintelde het electrisch licht in vele kleuren. Op de Weesperzijde ver scheen het bestuur van de Boei- en Zeilvereeniging „de Hoop" aan den weg, gekleed in blauwen rok me't gou den knoopen. Graoi.euseJ.ijk boden de watterrotten een prachtige bouquet aan. In de le Oosterparkstraat stonden heel liefjes wit gekleede kinderen voor het Evangelisategebouw te zingen. Artis had zijn deuren wijd openge zet. In de hal was uitgestald een bed van frlssche tulpen en hyacint'ien. Op dep achtergrond de witte beelden van het echtpaar in een haag van groen. De jongenB van de Zeevaartschool zorgden voor muziek door luid-opklin- kend hoerah-geroep. Het leukste was de hulde in de volksbuurten, waai- de raipen volgeperst waren met volk, de Jongens in de boomen hoezee riepen, en de balkonnetjes tot bezwijkens toe waren overladen. De loopbrug over het spoor bij de Muiderpoort was gegarneerd met volk. Aan den linkerkant paradeerden de jongens in het want. Driemaal ringen de petjes af en woei het hoerah-geroep over- het water tot ons over. Ook de Monitor er naaist deed plechtig. De volwassen jantjes stonden als stand beelden, terwijl de eeremarsch werd geblazen. HET GALA-CONCERT. De ruime, lichtgepolychromeerde zaal van het Concertgebouw leverde Donderdagavond een onvergetelijk schitterenden aanblik op. De heldere j kransen gasvlammen, die aan het hoo- ge plafond dansten en vlamden, ver lichtten een tooneel zóó schitterend als weinigen gegeven is ooit te zien. Op het podium, waarachter het forsche orgel zilverglansde links en rechts veel meisjes in het wit, en in het midden de heeren in stemmiger rokzwart. Voor het podium, dus juist tegenover de Koningsloge lagen schuin als op een lessenaar neer j3en ineengevlochte W en H, gemaakt van witte bloemen op een achtergrond van fijn groen. Bo ven die initialen fonkelde een kroon vanedelgesteenten. Daar heen leidde een oranjekleu rige looper, en links en rechts zaten op de lange rijen van rood-fluweelen stoelen de hooge autoriteiten en voor name personen uit Amsterdam en het land. Voorop de ministers zeer dicht bij de plaats der Vorstelijke personen. Die plaats was gelegen op een verhooging aun het einde der zaal, van voren ge garneerd met tweeüerlei getint kort groen, dat afgezet was door groene electrische lampen, en op afstanden bezet met groote witte bouquetten. Voorop de verhooging, die eenigszins vooruitkwam, een viertal gekroonde stoelen. Ook op de galerij verdrongen zich rijkgetooide dames en heeren. In het midden juist boven de Koningsloge was een ruimte met groen vrijgehou den. Tègeuwoordig waren o. a. het Ge meentebestuur van Amsterdam, leden van de Eerste en Tweede Kamer, van de Provinciale Staten, mr. van Tien hoven, comm. der Koningin,, enz. enz. Theo Neyhuys teekende heel mooi een programma, in teeder-grijze kleu ren. De titel luidde aldus: „Programma van de Gala-voorstelling, bij gelegen heid van het eerste bezoek van Hare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Ne derlanden, Hertog van Mecklenburg." Om 9 uur verstomde het gedruisch der op de vraag, of ze een nieuwen japon mocht aandoen, die ze even eens bij de laatste plechtigheid had gekregen. Dora pruilde niel alleen over deze weigering, maar gaf, toen haar herhaald verzoek ten stel ligste werd geweigerd, zelfs een zeer ongepast antwoord. Met be traande oogen, daar het wasschen met koud water weinig gebaat had. ontving ze haar gasten. Ook was de d'oktersvrouw in een allesbehal ve vroolijke stemming. Het was stijf en vorevelend op de partij, en alle bijvalsbetuigingen van den kant der gasten, en vooral ook de complimenten, die haar goede ma ma gemaakt werden, waren niet in staat Dora's stemming te verbete ren. Dat alles diende slechts om de verwijtingen te verscherpen, die ze zichzelve deed, die verwijtingen vol berouw welke met den blij ven den trots zulk een zeldzaam toumooi beginnen. Maar o wee Die trots bleek sterker, hoezeer ze ook streednadat de gasten ver trokken waren, uitte hij zich in een knorrig gezicht en een stroef woord zoo lang, dat de d'oktersvrouw ein delijk in de woorden uitbarstte.' Je moest je schamen, Dora 1 Je van stemmen en gestern van snaren. De vorstelijke personen traden binnen. Allen rezen, in de zaal zoowel als op het poddum. Toen brak in eens uit het orgel en vele honderden kelen, met groote onstuimige kracht, en toch sta tig rijzend, het oude Wilhlemus. Ik zag een zeer teedere aandoening gaan over het gezicht van het mooie, jonge paar, dat naar alle zijden boog. De Koningin zag er zeer gelukkig uit. Zij droeg een blauw gazen japon met witten kant en zilveren oplegsels gegarneerd. Om den gedecolletee-rden hals en op het hoofd droeg zij het ge schenk van haar volk, de schittemde diamanten, de zilveren paarlen De Prins droeg weer de uniform van schout-bij-nacht, die hem zoo goed staat. Het open, gezonde gelaat stond vroolijk en opgewekt. Links van de Koningin nam de Hertog-Regent van Mecklenburg plaats en naast den Prins de Koningin-Moeder, in gris-perle zij den costuum. Beide Vorstinnen hadden een bouquet in de hand. Die van de Koningin was van groote, roode rozen, die van de Ko ningin-Moeder van thee-rozen. Na een kort voorspel leidde mevr. Noordewier-Reddingius met haar mil de, omvangrijke stem, de Feestzang van dr. Schaopman, muziek van W. Mengelberg, in, tot het opeens aan groeide een heerlijk klankvolume opsteeg. Toen zong Messehaert's krachtig, Koninklijk geluid, den tweeden zang. Als tweede nummer was, eigenaar dig genoeg, gekozen het teedere, gevoe lige recitatief en duet uit Die Sehöp- fung van Jos. Hay dn. Het klonk machtig mooi, innig en goed gevoeld Teedere Gade! U ter zijde, vloeit het leven zalig voort; ieder oogenblik is weelde; smart noch kommer kent dit oord. Dierbre Gade! U ter zijde baadt mijn ziel in zaligen lust; zij mijn leven u gegeven; zij uw liefde mij ter loon. Hoe frisch zijn uw droppels, paar lende morgendauw! Hoe zacht is uw laafnis; koelte der avondlueht. Hoe streel end is der vruchten sappig vleesch! Hoe geurig is der bloemen ademtocht. Doch zonder U, wat waar voor mij de morgendauw en d'avond- lucht, der vruchten, sap, der bloemen geur? Met u verdubbelt zich de weelde, verdubbelt zich de vreugd, met u is zaligheid het leven; u zij het toegewijd. Het derde nummer was muziek. Het was Schubert's Rosamunde, waarvan werd uitgevoerd de entré-acte no. 2 en Ballet-Muziek. In de pauze gebruikten de Vorstinnen een glas champagne. De Prins stond eenige oogenblikken op en onderhield zich met den heer Van Ogtrop, president van het Bestuur van het Concertgebouw. Na de pauze werd eerst uitgevoerd door Messchaert Aria uit Der Messias. "Waarom ontvlammen de Heid'nen en raken in gramschap en waarom, Vol ken beraadslaagt gij in trots? De Koningen spannen te zaam en de Vorsten staan op, in hun weerstand tegen den Heer en tegen zijnen Ge zalfde Recitatief: Maar Wie in den He-1 mei zetelt, Hij spot met al hun macht, en de Heer verheelt hun trotschheid. En daarna het recitatief en aria uit „Die Jahreszeiten" van Haydn. Het heerlijk slot was het voorspel uit de „Meistersinger" van W'agner. DE ILLUMINATIE. 't Is toch nog gebeurd en met succes. Want de lauwe lucht, die elk oogen blik weer regen wilde neerzenden, was zoo st.il dat het water in de grachten als gladde olie lag. Toen het Vorste lijk paar de sprookjesachtig mooie koets, die van binnen daghelder ver licht was, weder bestegen had, ving een tocht aan onstuimig door paard- getrappel en hoerah geroep! De P. C. Hooflstraat was ros gekleurd door mannen met Bengaalsche fakkels; het Museum geleek met de hoog op gaande vurige lijnen plechtig als de Notre-Dame van Prijs. En in de Bocht was het schouwspel zoo kleurrijk en phantastisch dat men meende te droo- men. De huizen waren meest alle tot boven aan^verlicht, en de kleurige bol len, die zachtkens zwaaiden boven het glansvak deden effectvol, gaven een het geheel iets feëerieks. Binnenland. Dezer dagen is in Nederland terug gekeerd de heer J. de la Lande Cremer, hoofdopzichter-machinist der N. Z. A. bent onze goedheid en onze liefde niet waard Dat was te veelDora wierp zich op de canapée en liet aan hare tra nen den vrijen loop. Ze weende bitter. De blonde vlechten schenen mee te treuren ze hingen slap neer, terwijl ze anders vroolijk om haar schouders fladderden. De kleine verraderlijke haartjes aan de sla pen van 't. hoofd waren echter alle te voorschijn gekomen en krulden zich. Zoo was het steeds wanneer de trots de overhand kreeg. Ze kon nu eenmaal niet om vergiffenis vragen; de woorden kon ze niet over de lippen brengen., al kookte en woelde het ook nog zoo in haar binnenste. Hoe vochtig waren haar blauwe oogen, hoe was haar zielj gedeemoed'igd, hoe vol berouw was haar hartHoe bleek waren haar wangen, waaraan anders de zachte gloed van het frissche, jeugdige bloed een rooskleurigen tint gaf, die haar gelaatskleur zoo bekoor lijk deed uitkomen. Ach was ik maar dood' t schreef Dora in haar dagboek. O, ik ben slecht, niet waard dat mij de aard bodem draagt. Bij dezen zin hield zij midden in den aanval harer S. Mi uit Johannesburg. De heer Cre mer, die 26 November j.L gekozen werd als lid der commissie van Z. A. S. M.-personeel, welke beoogt het be hartigen der belangen van het in Zuid- Afrika gebleven Z. A. S. M. personeel en sinds maanden werkzaam is om een oplossing te vinden voor de overgroot© armoede, welke thans onder dat ge deelte der Nederlandsche bevolking ginds heerscht, is door de Commissie naar Nederland afgevaardigd met het doel om èn de Z. A. S. M. en de Neder landsche Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging (hetNedcrlandsch Bijstandsfonds voor Zuid-Afrika) hiervan in kennis te stellen en te trachten in dien toestand een verbetering 'te brengen. Ofschoon de christelijk-historische kiesvereeniging in het district Dokkum eene vergadering gehouden heeft, waarin het stellen van een candidaat aan de orde zou komen, is van een en ander niets naar buiten uitgelekt. Men beweert, dat er besloten is eene afwachtende houding aan te nemen aangaande de samenwerking van de christelijk-historischen met de anti- revolutionnairen en dus deze kies vereeniging zich heeft neergelegd bij den raad, haar gegeven in het orgaan der Provinciale Persvereeniging. Men noemde anders voor de vergade ring algemeen als candidaat dezer chr.-hist. vereoniging den heer L. W. de (Vries, oud-lid der Tweede Kamer, burgemeester der gemeente Barradeel. Eigenaardig mag het heeten, dat men in dit district nog niets merkt van verkiezingsarbeid bij de Volkspartij en S. D. A. P., die zich in andere distrikten zoo buitengewoon actief betoonen. Enkel is de heer Melchers, redac teur van De Volksstrijd, in dit district opgetreden om te debatteeren metds. G. Wagenaar te Leeuwarden, die het standpunt der chr. hist, partij, bij de aanstaande verkiezing uiteenzette doch van een campagne in dit district door woordvoerders der S. D. A. P. werd nog niets vernomen. Men ver neemt dat die ook niet komen zal, wijl de S. D. A. P. in dit district weinig aanhangers teltmet name in het zuidelijk deel van het district, de ge meente Dentumadeel, vindt men enkele partijgenooten en in de stad Dokkum. Van liberale zijde zal zoo goed als zeker het aftredend lid Mr. E. Schaafsma gesteld worden, die te Driesum als spreker optrad en wiens rede daar een zeer gunstigen indruk achterliet. Eenige leden der Vrijzinnige kies vereeniging te Tiel hebben het voor stel ingediend, dat de kiesvereeniging zich afscheide van de Liberale Unie en een afgevaardigde zende naar de vergadering van vrijzinnige democra ten, die 17 Maart te Utrecht zal ge houden worden. Amaj uba-collecte. Bij gravin Van Bij landt, penning meesteres van het hoofdcomité voor de Amaj uba-collecte, is tot nu toe van 112 gemeenten en eenige particulieren de som van f 15,416.20 ingekomen. Brief uit Borenco Marquez. De voorzitter van het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis heeft den volgenden brief ontvangen van dr. Van Engelen. Lorengo Marquez. 5 Febr. 1901. „Afrika is het land van verrassingen. Dit werd mij eens gezegd, en werkelijk is hier geen peil op de toekomst te trek ken. Kort na de verzending van mijn vorig schrijven, waarin mededeelde, dat de ambulance hier haar taak wel zou vol brengen, kreeg ons hospitaal bezoek van den. Portugeeschen kampdokter, om een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van de lij ders. Hij zeide een verslag te moeten uit brengen aan de Portugeesche Regee ring, in hoeverre dat transportatie van de Burgers wenschelijk was, en ver zocht ook mijne schriftelijke meening aan hem te doen toekomen. Als medicus gevoelde ik mij gedron gen tot de volgende verklaring: I have the honor to certify that transportati on to a climate free of malaria fever, for the Boer refugees in Delagoa Bay is more than necessary." Ik was echter overtuigd, dat de grootste meerderheid der Burgers niet voor wegzending uit Afrika te vinden zou zijn. Wat is echter het geval? Van de 700 burgers, in de barakken en el ders aanwezig, waren tot op heden 37 niet in het hospitaal verpleegd. Reci- sm&rt op ,want ze vermeed liefst uitdrukkingen, diie aan anderen ontleend' waren, en ze was het met haar zelve er niet eens over, of deze wel oorspronkelijk was. Door zulke ernstige beschouwin gen liet de tijd zich evenwel niet staande houdenhij ging onge stoord zijn kalmen gang. Eer Dora 't gemerkt had, was de zomer aan gebroken, en zelfs deze neigde ten, einde. Door een overblijfsel der vroegere kinderlijke neigingen werd' Dora op zekeren dag ertoe aangespoord om een ladder tegen den morelleboom te zetten en de zen te plunderen. Het was tusschen licht en donker op een warmen dag in Augustus. Dora bemerkte het niet, d'at er zich iemand bij den boom bevond' en, geheel in haar schoonheid verloren, stond toe te kijken. Haar papa was buiten de stad bij een patiënt geroepen, haar mama bezocht kennissen, Dora was alleen, in huis. Excuseer me juffrouw, ik zou vragen Hemel, is dat iemand ver schrikt maken1, zoo viel de aan gesprokene den spreker in de rede, klom in verwarring van de ladder divisten waren er legio, en hieronder vele anaemische individuen, die de schim waren van hetgeen ze eens ge weest waren. Nu nog in aanmerking nemende, dat het einde van den oorlog niet le bepa len is en deze ongelukkige slachtoffers hoogstwaarschijnlijk nog een zomer in dit koortsnest zouden moeten doorbren gen, werd ik licht bewogen tot boven genoemde verklaring. Mijne verklaring, dat de burgers niet gemakkelijk gedeporteerd zouden worden, was waai-, doch merkwaardig was hunne verandering van zienswij ze, toen ze hoorden dat de Hollandsche ambulance hen niet zou verlaten. Vele tegenstanders werden nu voorstan ders. Officieel was mij echter nog niets ter oore gekomen en daarom nam ik he den het besluit, Z. Exc. den Gouver neur-Generaal over deze geruchten te gaan spreken. De heer La Roy, wd. chef van de O.-I. Compagnie, was zoo i vriendelijk als Portugeesch tolk te fun- geeren. Wij werden door Z.Exc. uiterst welwillend ontvangen en de meest uit gebreide inlichtingen werden mij ver strekt. De Boeren zouden ongeveer 20 Fe bruari met een Portugeesch transport schip overgebracht worden naar Lissa bon. Op mijn vraag of een Holland sche ambulance door Portugal ge- wenscht werd, gaf Z.Ed, ten antwoord, dat hij het zeer op prijs zou stellen, dat het Ned. Roode Kruis zijn diensten verder te Lissabon den Boeren zou aanbieden. Het Portugeesch gouverne ment zou zorg dragen voor den over tocht van personeel en goederen, juist in den geest., zooals vroeger door dr. Lingbeek en mij besproken was. Kort om, de uitslag van dit onderhoud gaf mij aanleiding tot de verzending van het volgend telegram: Red Cros The Hague. Kaiser arrived. Stop further supplies Myself part ambulance proceed, end February Lisbon. Mijn plannen nn zijn, het noodige aan medicijnen, verbandartikelen en bedden mede te nemen voor inrichting van een hospitaal te Lissabon. De res- teerende goederen, welke later nog zou den kunnen dienen voor uitrusting van een ambulance in de O.-A. Compagnie, te doen opslaan. Mijn plan, 28 Februari per Message- ries Maritimes naar Holland te ver trekken, heb ik opgegeven, daar ik eerst met dr. Kaiser het hospitaal te Lissabon wil inrichten. Marcheert de zaak weer geregeld, dan is mijn plan te repratrieeren. Bij het naderend einde van ons ver blijf te Lorengo Marquez, vind ik het hier de plaats mijn innigen dank te be tuigen aan den heer La Roy, die, na het vertrek van consul Pott, de raads man van onze ambulance was, en zich zoowel ten opzichte van de Portugee sche autoriteiten, inklaring van goe deren, als ten opzichte van honderden kleinigheden in de huishouding zoo verdienstelijk heeft gemaakt. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 oents per regel. Een belangrijke Brief een Heer schrijft over een zeer interessant onderwerp. Wij hebbeen het genoegen uwe aandacht te vestigen op een brief die wij van een heer hebben ont vangen over een zeer belangrijk onderwerp handelende. De brief luidt als volgt Ath. België, 14 Juni 1900. Mijne heeren, Sedert meer d'an twee jaar leed ik aan zulk een hardnekkige verkoudheid dat, niet tegenstaande alle aangewende mid delen, dezelve voortdurend toenam. Ik voelde mijne krachten afnemen en wanhoopte beter te zullen wor den. Ik had alle eetlust verloren, mijne nachten waren slapeloos, met benauwdheid op de borst en sterke uitwaseming, e-n de minste inspanning liet mij gebroken en uitgeput. Hoewel ontmoedigd door het ge bruik van zooveel medicijn zonder resultaat, deden de merkwaardige genezingen door de Scott's Emulsie teweeggebracht mij besluiten er de proef mede te nemen,. Het was, Mijneheeren, eene ge lukkige inspiratie, want na eenige dagen slechts van deze behandeling voelde ik mij reedst beter. Gedurende zes maanden nage noeg heb ik uwe Scott's Emulsie zeer geregeld gebruikt en kan u thans, tot mijne groote vreugde, af, en legde, terwijl ze de morellen spoedig inslikte, de hand op het hart en haalde diep adlem. En toch was het slechts August, die even verlegen vóór haai' stond en wien 't vooral innig speet, d'at hij haar zoo verschrikt had. De complimenten van mijn heer Reinhard. zei hij eindelijk, en of d'e familie plezier had mor genavond bij hem te komen sou- peeren. Ik vond niemand' in huis; de meid zei me, dat u in den tuin waart, juffrouw, en daarom wasikzoo vrij Dora zag den spreker dezer wel geordende woorden aan. Opmerke lijk was het - maar wat was hij in 't laatste halfjaar in zijn voordeel veranderd. Hij droeg nu hooge va dermoorders en een los omgeknoop te dasook glommen de panden van zijn jas niet meer zoo van 't vet. August droeg een kort buis, dat nauw om het middel sloot en zijn figuur zeer voordeelig deed uitkomen, waartoe ook het overige zijner kleeding aanzienlijk! bij droeg. Hij zag er dan fameus uit Wees zoo goed mijnheer Rein hard' te zeggen, dat er, zoover ik weet, volstrekt veen verhindering melden dat ik geheel en al gene zen ben. Eetlust, rustige slaap, vroolijk- heidl, kracht, ja alles wat tot' vol- ttó' A NAUWINCK maakte gezondheid behoort, bezit ik thans, dank zij uwe heilzame Scott's Emulsie. Ontvangt, Mijneheeren, de uit drukking mijner diepe dankbaar heid. (Get.) A. Nauwinck. De wonderdadige eigenschappen van Scott's Emulsie openbaren zich niet allee.n in de' genezing van. bron chitis, hoest, verkoudheden en alle aandoeningen van1 de1 keel en lon gen, maar zij zijn oolc van groot nut in alle kwijnende kinderziek ten. Als kinderen niet blijven groeien en door verschillende ziek ten wegkwijnen moet Scott's Emul sie onmiddellijk worden aange-i wend om hun bloed te verrijken, gezond vleesch te maken, en het gestel levenskracht te geven. Het is van het grootste belang als uit den bovenstaandën brief blijkt., alleen de echte Scott's Emulsie te koopen, die onderscheiden is door ons eenig handelsmerk van een man die een groote visch over zijn schouder draagt. Als Scott's Emulsie in het gezin wordt ge bruikt, worden andere middelen dadelijk ver worpen, daar Scott's Emulsie spoedig de gezondheid herstelt, waar andere middelen niet in staat zijn eenige verlichting aan te bren* hen. In geen anderen vorm dan de echte Handelsmerk Scott's Emulsie zal men levertraan, hypophosphorzure kalk en soda, en glycerine zoo doeltreffend vinden. Depots The Import Trading Office, 's- Gravenhage. Heer Henri Sanders, Amsterdam. Heer P. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Mej. E. de Leeuw, Drogist, Den Haag. Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. Heer A. van Tuyll, Paleisstraat. Amsterdam. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Rechtszaken De rechtbank te 's Gravenhage deed Woensdag uitspraak in die belangrijke faillissementsquaestie of het pensioen van een Indisch officier in dien faillie ten boedel val't, dan wel of er bijzon dere wetten zijn, welke de schuldei- schers slechts binnen zekere grenzen huil verhaal op dat pensioen laten uit oefenen, in welk laatste geval volgens art. 22 der faill. wet slechts ook dat bepaald gedeelte in den boedel valt. De eischer, een gepensioneerd O.-In disch kapitein, had van den staat te ruggevorderd 7 driemaandelij ksche pensioen-termijnen, welke door het departement van koloniën aan den cu rator waren uitgekeerd. In strijd met de conclusie van het- O. M. besliste de rechtbank, dat er geen wettelijke bepalingen zijn die de uitoefening van het recht der crediteu ren begrenzen. De eischer is niet ontvankelijk ver klaard in zijne vordering. Te Laren verwacht men binnenkort een interessant proces. Van den uitslag hangt niet alleen het lot van f 18.000 af, maar ook dat van veel huizen. De zaak geldt nl. de brand-a9suran- tievmaatschappïj „Cum Deo", die in 1869 werd opgericht en van geheel plaatselijken aard is. Tegen een laag tarief kon ieder ingezetene zijn bezit tingen bij „Cum Deo" verzekeren. De premiën zouden beheerd worden door den burgemeester, en nétjos worden is en we dus zijn uitnoocLiging den kelijk gaarne aannemen in elk geval zal ik antwoord sturen, als mama terug is. Eigenlijk was August's taak hier mee afgeloopen en had hij wel kun nen gaanmaar hij bleef staan, en wijl hij niets beters wist te zeg gen, vroeg hij Zijn die morellen al goed Ze worden zoo laat rijp Dora knikte. Wilt u er een paar? O neen. dank u 1 Wacht, ik zal er een stuk of wat plukken. Och neen, doe dat niet; d!at zou al te veel moeite zij.n Reeds wilde Dora de ladder weer opklimmen, maar ze bedacht zich plotseling en zei pluk liever zelf, dan zal ik mijn schort ophou den. Nu klauterde August als een eek horentje in den boom. vatte niet zonder gevaar een onder zijn last buigenden tak en scheurde heele trossen af. Eenige waren nog om rijp. Het hindert niet zei Dora, bukte zich, raapte de gevallen schatten op en keek dan weer naar bewaardals .er tenminste niet spoedig brand ontstond. Had men een maal een flinke 'som bijeen, dan zou den de tarieven worden verlaagd. En 't beheer werd geheel overgelaten aan dn burgemeester. Maar toen de kas behoorlijk was ge stijfd naar men meende, ontstond er twist tusschen de verzekerden en den directeur (burgemeester) met dit ge volg dat de laatste zijn betrekking neerlei, en een nieuwe directeur werd gekozen. In 1898 werd een aanvang gemaakt met de samenstelling van een nieuw reglement, dat eindelijk na veel gehar rewar den 30en October 1899 Wérd goed gekeurd in een algemeene vergadering van deelhebbers. Toen nam de heer Pendelaar ontslag als directeur. Het schijnt dat hij aan de bétrekking een bezoldiging wilde verbonden, hebben, iets wat de commissarissen en verze kerden minder noodzakelijk vonden. Een nieuwe directeur werd gekozen nog in hetzelfde jaar 1899, den 12en December in den persoon van den heer Kr. van Aken. En nu ontstond de eigenlijke quae3- tie. Sommige verzekerden, die niét te vreden waren geweest met de nieuwe reglementswijziging, verklaarden den heer Van Aken niet te erkennen als directeur. En de heer Pandelaar had nog steeds de brandkast onder zijn be rusting, die hij niet wilde afgeven zonder behoorlijke décharge). En de aangestelde commissiJe tot décharge wilde haar werk niet doen, ondanks herhaalden aandrang van 't bestuur. Vele deelnemers wilden „Cum Deo" eenvoudig ontbinden en de kas verdoe len. Op raad' van hun rechtsgeleerden adviseur is dan ook eindelijk de brand kast, nog staande bij den heer Pande laar, opengebroken en met de verdee ling een aanvang gemaakt, tegen den wil van het'bestuur en de meerderheid der deelhebbers. Op verzoek van het bestuur heeft toen de officier van justitie last gege ven aan den burgemeester om de brandkast te verzegelen en op het gemeentehuis in verzekerde be-, waring te brengen. Eiken dag verwacht men nu de dagvaarding van het be stuur en de overige in de zaak betrok kenen. Daar „Cum Deo" nog aütijd geen rechtspersoonlijkheid bezat, ziet men algemeen met spanning den uitslag van het proces tegemoet. Letteren en Kunst. Van Mevr. Marie MarxKoning, schrijfster van „Het viooltje dat weten wilde", zal binnenkort een tweede bundel sprookjes verschijnen, getiteld „Het beeld op de rots." Wetenschap. Elpetricrteit als r^tt.pnpift. In Frankrijk moet de natuur de rol van rattengift overnemen tot bestrij ding van de millioenen ratten, waar van het (in de Parijsche riolen wemelt. Men legt daarin draden van ongeveer 100 meter lang, die door vloeispaatli van den bodem geïsoleerd worden en met eene sterke galvanische batterij verbonden zijn. Aan die draden zijn stukjes gebraden vleesch, op korte af standen van elkaar, vastgemaakt, lek kere beestjes, waar de ratten gretig op aanvallen, zonder er genot van te hebben, want bij de eerste aanraking, hoe zacht ook, halen zij zich eene elec trische ontlading op den hals, die zij niet kunnen overleven. Op? atnnge" G-lPkeuX-^ö. Uit Athene wordt aan de „Frankf, Zeit." bericht dat aldaar de vorige week de heer Goekoop uit Den Haag is aangekomen en Vrijdag jl. met Prof. Dörpfeld naar het eiland Leukas is vertrokken tot het doen van oudheid kundige opsporingen. Men zal zich wellicht herinneren, dat genoemde hoogleeraar door opgravingen ten vo rige jare op Ithaca gedaan, waarbij geen overblijfselen uit den Myceen- chen tijd werden gevonden, tot de overtuiging kwam, dat dit eiland ver keerdelijk voor het vaderland van Odysseus (Ulysses) gebonden wordt. Hij gelooft dat dit veeleer in het nabij gelegen Ionische eiland 1 eukas (Santa Maura) te zoeken. De heer Goekoop heeft hem nu de middelen verschaft daar opgravingen te doen en beiden zijn er heen getrokken om de geheel© oostkust te onderzoeken. Ook zal op een vooruitstekend deel van het vaste land tegenover het eiland worden ge graven, waar men meent dat in het Myceensche tijdvak een bevestigde plaa'ts is gewtest. August. Somwijlen maakte rij zijn bewegingen, onwillekeurig meet zoo ging ze in de zaak op nu Sri' dan hielp ze door een luid gespro ken woord' zelfs mee. Kunt u"dien tak daar niet pak ken, dien daar links? August keek vragend orn en naar beneden, schoon zulks niet zon,der moeite ging. Meent u dezen Neen, neen, dien daar, meer naar boven, nog een beetje hoo- ger. Ja juist, dienDat is de goeie. Om aan Dora's wenschen, te vol doen moest August d'e meest hals brekende toeren verrichten. Met den linkerarm om een tak geslagen, boog hij zich ver voorover. Steeds bleef Dora toekijken. Zij verheugde zich, dat de boom eindelijk eens goed leeggeplukt werd1. Élk jaar vielen de beste morellen den mus- schen ten deel. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2