P. L. EMiELEIBEl, lnepfl 18. Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunstbloemen. een scheepsstrijd nit Holland's gouden tijd. Het decor was overweldigend fichoon, overal doemden de masten en zeilen der strijdende schepen op, verha ven d en onttakeld, doorschoten en roo- kend. En aan boord stond de groot e Michel in stalen pantser, omringd door zijn trouwe kameraden. Meteen klonk toen het Wilhelmus, Neérlands strijdzang, net Sta-pal door alle tijden heen. H. M. de Koningin droeg in den Schouwburg een lichtblauw satijn avondtoilet met witte kant. op het hoofd een lichte diadeem, een snoer paarlen om den hals, terwijl H. M. •verder getooid was met het lint der orde van den Nederl. Leeuw en een ster op do borst. De Koningin-Moe der was gekleed in een toilet van witte kant en de laag uitgesneden hals om zet met diamanten. Als sieraden droeg zij een diadeem met den weduwen- sluier, een vierdubbel snoer paarlen en de versierselen van het Grootkruis der Oranje-Nassau-orde. De Prins-Ge maal droeg de schout-bij-nacbLuniform met het lint van het Grootkruis van den Nederlandsclien Leeuw en de Mecklen- burgsche huisorde. De Hertog-Regent droeg het groot-uniform van Duitsch- garde-jager-officier. Meermalen gaf de Koningin met een lieve beweging het sein tot een harte lijk applaus. Na het laatste tableau- vivant speelde het orchest, grootendeels bestaande uit leden van liet orkestge bouw, het Wilhelmus, dat oogenblikke- lijk staande en vol geestdrift werd meegezongen. Daarna barstte driemaal een hoerah los voor de Koningin, als ook een luid gejuich voor den Prins- Gemaal en werden nogmaals drie hoe- rail's voor de Koningin-Moeder aange heven. Het Vuurwerk. Duizenden en duizenden begaven zich Vrijdagavond! naar de AmsteJ- oevers, waar het Vuurwerk afge stoken zou worden. Reeds om 7 uur stonden velen geduldig te wachten, op de dingen die komen zouden Allengs groeidJe de massa aan tot het op 't laatst één menschenklomp was. Op de rivier voeren booten, met kleurige lampions heen en we der en deed de muziek van, de ge bouwen van ,,de Hoop" en .d'e Am- stel" zich hooren. 't Wachten duur de lang. Eindelijk om 9 uur ging de eerste vuurpijl de lucht in met een donderend gejuich begroet. En nu was het een opvolging van pij len. draaiende zonnen, raketten enz. Na elk nummer steeg een luid gejubel op uit de saamgepakte me nigte. Het slotstuk een lichtdecoratdef met de Nederlandsche en Mecklen- burgsche vlaggen en de woorden ,,Heil het Vorstelijk Echtpaar", was bijzonder fraai en er scheen aan het gejuich dan ook geen einde te komen. Daarna een bouquet vuurpijlen en het was afgeloopen. De menigte verspreidde zich en be gaf zich hossend en joelend naar het centrum der stad' waar tot nog lang druk en woelig bleef. HET VERTREK. Hedenmorgen vertrok het vorste lijk Echtpaar om 4.52 van het Cen traal Station. Langs het Damrak stond weer eene enthousiaste me nigte opgesteld die de Koningin en haren Gemaal een hartelijk afscheid toeriep. Ons laatste woord zij een zeer wel gemeend, collegiaal bravo voor het be stuur der „Amsterdamscbe Pers", die ons het werken inderdaad tot een lust heeft gemaakt,. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Het was in de laatste dagen onmo gelijk den lezer in een beknopt tele gram een plausibel denkbeeld te ge ven van de debatten in de Tweede Ka mer, nu reeds geruimen tijd loopende over de artikelen 2, 3, 120 en 122 der militiewet en de daarop voorgedragen amendementen. Gisterenochtend scheen er een beetje licht in den chaos te komen. De Regeering bracht een nieuwe nota van wijziging, waarin enkele in amen dementen belichaamde denkbeelden werden overgenomen, zoodat die amen. dementen konden ingetrokken worden. Zoo was overgenomen het denkbeeld om de „viermaanders" bij voorkeur saam te stellen uit jongelieden, in het bezit van een getuigschrift van vóór oefeningen. Tevens dat om de vier maanders tegelijk te oefenen met de voor lange (8 1/2 maandsche) oefening opgeroepen miliciens. In den loop van het debat nam de Min. dit laatste intus- schen weder terug. Ook dr. Kuyper was met een verbe terd stel amendementen op de vlakte gekomen, die achtereenvolgens en in samenhang ten doel hadden: de vier maanders uitsluitend saam te stellen uit vóór-geoefenden; uit te maken dat de eerste tijd van opkomst, (12 md. voor de onbereden, 18 md. voor de bereden korpsen) uitsluitend zou bestemd zijn voor eerste oefening; voorts om de herhalingsoefeningen niet te doen ver- loopen in hulpdienst voor het blijvend gedeelte; om den last van het blijvend gedeelte niet uitsluitend op de langer geoefenden te leggen; om de regelen van het blijvend gedeelte in de wet vast te leggen; om de samenstelling van het blijvend gedeelte door hen die er zich voor beschikbaar stellen, te bevorderen. Het allereerste, betreffende de vier maanders, nain hij echter terug. En zoowel de voorstellen der reg. als an dere amendementen werden nog nader gewijzigd. Maar men bracht het er in alle geval toe, dat de beraadslaging gesloten werd. Als de heeren nu alles nog eens ge drukt naast elkaar en voor zich zien, zooals het er thans uitziet, dan zullen ze Dinsdag ten 11 uur beginnen met een st-uk of 8 9 stemmingen. G. Jr. Hospitaal Kerkschip „Do Hoop." Wederom is van Duitsche zijde een bewijs van belangstelling in het hos pitaalschip ontvangen. De Geestemunder Herrings und Hochsee Fischerei zond eene bijdrage van 40. Ontspoord. Van den sneltrein, die 6.46 's namid dags van Utrecht naar Boxtel vertrekt, ontspoorden Donderdagavond even voor het station Culemborg, drie pas sagierswagens, gelukkig zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. De lijn was daardoor versperd; er moest een ander spoor bereden worden, waardoor alle treinen, zoowel van de richting Utrecht als Boxtel, aanmerke lijk te laat het station binnenkwamen. Er werd direct om arbeiders uit Utrecht geseind, ten einde een en ander te her stellen. Ongeluk bij den Arbeid. De wachter S. aan de Spoorweg brug tusschen Akkrum en Heerenveen, (de brug te Stobbegat) was dezer da gen bezig op die brug een schroef aan te zetten, toen hij viel. Met zijn hoofd kwam hij eerst op den steenen wal- muur terecht, toen viel hij in het water. Met zeer veel moeite wist de man op het droge te komen. Het bleek dat hij een vreeselijke schedelwonde had; werd direct geneeskundige hulp van den spoorwegarts, dr. van Schouwen te Heerenveen, ingeroepen. De toestand moet gevaarlijk zijn. In de fabriek Oxygenium te Schie dam is Vrijdagmorgen een 15-jarigen verversj.ongen door het kantelen van een ladder op een in beweging zijnde as gevallen. Nadat hij verscheidene malen was rondgeslingerd en de kleeren hem voor een groot deel van het lijf gescheurd waren, werd hij door enkele werklie den gegrepen en van de as verlost. Op verschillende plaatsen gekwetst, is hij onder geneeskundige behandeling gesteld. Bij Kon. besluit is onlangs een ver zoek van een hoofdonderwijzer eener openbare school, om ook te mogen be- kleeden de betrekking van agent eener levensverzekering-maatschappij, afge wezen, op grond dat dit eene in ieder opzicht ongewenschte verhouding ge ven moet tusschen het hoofd der school en de ouders der kinderen die de school bezoeken, wat te meer weegt nu van het hoofd der school medewer king wordt gevorderd in de uitvoering van de Leerplichtwet, ook door eene beoordeeling of de ouders hunne kin deren getrouw de openbare school doen bezoeken en of een voorgekomen school verzuim van het kind al dan niet ge wettigd of verschoonbaar is. De grootmeester-honorair van H. M. de Koningin, mr. M. W. baron du Tour van Beliinxhave, heeft van H. Majesteit de opdracht ontvangen om den Duitschen gezant bij ons hof, graaf De Pourtales, geluk te wenschen met het mislukken van den aanslag op den Duitschen keizer en om naar den ge zondheidstoestand van Zijne Majesteit te vernemen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Een geneesmiddel voor Asthma. Dr. R- SCHIFFMANN's middel tegen Asthma geeft onmiddellijke verlichting zelfs bij de hevigste aanvallen en geneest waar andere middelen falen. Verkrijgbaar bij J. VAN GULIK, Haarlem, in pakjes van fl. 1.50 en ll. 2.75. Vervolg Stadsnieuws. Nieuw Magazijn. De heer A. Weill koesterde reeds lang het voornemen zijn zaak in de Kruisstraat over te brengen naar een grooter perceel. Voor de heerenartike len behoefde hij grooier etalageruim- te, voor de bontwerken meer gelegen heid tot expositie. Een en ander heeft de heer Weill gevonden in de Groote Houtstraat 48, een van de winkels die in de plaats gekomen zijn van de apo theek der firma Kruseman. Er zijn in den typiscken gevel twee breede uitstalkasten gemaakt, die elk des avonds overvloedig worden ver licht, natuurlijk met gasgloeilicht, want niemand brandt in winkels zijn licht meer als vrije gasvlam. De win kelbetimmering is eenvoudig maar keurig en men staat verwonderd over de ruimte, die de winkel zelf heeft. Al waren er een dozijn menschen te gelijk aan het uitzoeken, dan zouden allen zich nog zeer gemakkelijk kun nen bewegen. Het is wel haast overbodig, den le zers van dit blad in herinnering te brengen, welke artikelen de heer Weill verkoopt. Bontwerken zijn een van de hoofdzaken, maar op 't oogenblik ko men die niet te pas en zijn dan ook tot den a. s. winter naar den zolder ge transporteerd, behalve enkele artike len, die meer dienen ter vernieuwing van den winkel. Daarom treden thans alleen de heeren-artikelen op den voorgrond: ondergoederen, fronts, das sen, boorden, hondschoenen, para- pluies en al die andere kleinere en grootere artikelen, die het toilet van een heer tot een vrij ingewikkelde zaak maken. Nieuw zijn de boorden merk „gloria", een middending tusschen ka toen en linnen, waaraan de fabrikant groote deugden toeschrijft. Wij zouden kunnen verhalen van den eigenaardigen tegelschoorsteen, van den achtergrond met de typische kleine ruitjes, van de lichtzee, die er 's avonds in den winkel wordt te voor schijn geroepen maar we willen ook iets voor den toeschouwer zelf ter op merking overlaten. Vanavond is de officieele opening. Men ga er eens langs, liefst er eens in om, door een eersten inkoop den heer Weill als 't ware te installeeren in zijn nieuw groot magazijn, zijn hartewensch, dien hij thans waarlijk niet zonder in spanning en arbeid verwezenlijkt heeft mogen zien. Bloemist-werklieden. Naar aanleiding van het bericht, onlangs voorkomend' in het „Week blad) voor Bloembollencultuur", aangaande de werkstaking bij die firma M. Veldhuijzen van Zanten Zoon te Lisse, heeft die heer P. Goedt te Sassenheim in dat orgaan een artikeltje geschreven, waarin hij opkomt voor het goed' recht van den A. N. Bloemistwerkliedenbond, in den strijd om beter loons- en arbeids voorn aarden en o. a. zegt „Aangezien de stroom der arbei dersbeweging zich al meer en meer, ook in het bloembollenvak, op den voorgrond stelt, en door welden kende patroons, die een hart ge voelen voor de werkelijke belangen van hun arbeiders, met vreugde wordt begroet zoo men even als d'e Alg. Ned. Bond van werklieden in de bloembollenkweekerij. geves tigd te Hillegom, langs ordelijk© wegen, in gemeenschappelij k over leg, wil trachten, die verbeterin gen aan te brengen, die met het oog op plaatselijke toestanden, en voor de geheele streek, mogelijk blijken te zijn, dan vraag ik als ar beider in gemoede wat is daarte gen? De Firma M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen te Lisse, ziet in een streven naar verkorten arbeids duur alleen een middel dat zoowel voor patroon als arbeider nadeelig werkt. Hoort men andere firma's die den arbeid hebben verkort, dier voege, dat men des Zaterdags om 4 uur den arbeid eindigt, uit eigen ondervinding spreken, dan oordeelt men gunstig en er is in geenen deele sprake van, dat daar door nieuwe arbeidskrachten moe ten worden aangeworven, volgens de firma M. Veldhuyzen van Zan ten en Zoon op de 6 arbeiders één." Vrijdagavond omstreeks 9 uur kwam een jongen van bijna 20 jaar in be schonken toestand thuis in zijne wo ning in do Haasstraat, waar hij twist kreeg met zijn moeder. Die liep zoo hoog, dat hij eenige ruiten insloeg en de Èssenstraat inging. Zijn vader, bang zijnde dat de poli tie er aan te pas zou komen, ging hem achterna en haalde hem in huis, al waar hij een welverdiend pak slaag kroeg. Op het concert, dat Haarlemsch Mu pSSglïïr Barteljorisstraat No. 231 OPR TLTIJMCINTG- van een groote partij GEPREPAREERDE NATUURPALMEN. O.a. prachtige Kamerplanten (Waaier-Palmen met 5 bladen circa 70 c.M. hoog) vroeger /'1.65, nu compleet met mospot slechts ƒ1,Palmen met 7 bladeren, circa 90 c.M. hoog (zie at beelding) vroeger ƒ2.75, nu compleet met mospot slechts ƒ1.75 enz. Belangrijk verminderde prijzen. ziekkorps Zondag 10 dezer in 't Bron gebouw geeft, zal optreden Mej. Toos Hoog, sopraan uit 's-Gravenhage, met een aria uit Handels Josua en drie lie deren. Het orkest voert o.a. de Suite uit Peer Gynt van Grieg uit en, voor de eerste maal, de Symphonie uit het Lobgesang va.n Mendelssohn. Gisterenavond brak de as van een met kolen beladen wagen van den heer de Vaal, aan den hoek Jansweg en Park laan. De inhoud stortte op den grond, persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Tengevolge van een missprong viel hedenmorgen half zeven zekere B. in den Gasthuissingel bij de K. Houtbrug. Met behulp van een aldaar aan 't werk zijnden werkman werd hij spoedig we- dei* op 't droge gebracht Een der dames-leden van de poppen- tentoonstelling maakt ons opmerk zaam op de uitstalling van den kinder speelgoedwinkel „Maison Bébé," Hei ligen weg Amsterdam, waar in poppen- leven staat uitgebeeld H. M. de Ko ningin als 8jarig meisje, naast, haar poney staande. Bedoelde dame wijst er op, hoe wenschelijk de inzending hier van, benevens die der andere, daarbij uitgestalde poppen zou zijn voor de a.s. poppententoonstelling. Door de Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noord- Holland zullen voor dit jaar op 24 plaatsen in dit gewest voor-keuringen van stieren worden gehouden o.a. op 2 April a.s. des morgens ten 10 ure te Hoofddorp bij den heer J. de Vries en des namiddags ten 2 ure te Halfweg bij den heer Coppée.-en op 4 April a.s. des morgens ten 9 ure te Beverwijk bij den beer Terburg. Op Maandag 18 Maart e.k. des na middags van 1 1/22 1/2 uur, zal in het hotel „de Leeuwrik" alhier plaats hebben de verkiezing van een lid van het Bestuur van den Veenpolder. ter vervulling van de plaats openkomen- de door de periodieke aftreding van den heer G. F. Evelein. Na afloop der verkiezing zal o. a. worden behandeld de begrooting voor 1901. De Raad der gemeente vergadert Woensdag a.s. i Het politie-rapport vermeldde heden onder de gevonden voorwerpen een aantal honden, die alle onbeheerd langs de straat liepen en werden op- I gevangen, te weten: een geelharig puck hondje. Een zwart met bruin en witte collyhond. Twee geelharige honden. Twee zwart met bruine honden. Een I zwart met witte hond. Voorwaar eene I mooie verzameling menschenredders. Den resp. eigenaars kunnen wij even wel aanraden zich bij de politie te ver joegen, wanneer zij prijs stellen op I hunne trouwe vrienden. Het vervoer naar Amsterdam op Vrijdag was lang niet zoo groot als de vorige dagen. Het aantal reizi gers bleef nog oender de duizend. Er behoefde dan ook geen extra- volgtrein van Amsterdam naar Haarlem te loopen. Blijkbaar wa ren de Haarlemmers uitgefeest I Naar wij vernemen, hebben de heeren. Jansen Co., houthandela ren alhier aan den Oudenweg eeni ge bunders weiland aangekocht van den heer v. d. Pol, grenzende aan de houtkooperijDit weiland zal worden uitgegraven, voor het in richten eener balkhaven, daar de balken, welke thans in de Klopper singel liggen, aldaar weg moeten, ingevolge een onlangs genomen Raadsbesluit. Door de onlangs opgerichte krui- deniers-bedienden-vereeniging hier ter stede is aan den patroons een schrijven gericht om voortaan hun ne winkels, uitgezonderd des Za terdags, om 9 uur te sluiten. Naar men ons mededeelt, hebben enke len dit verzoek góed1 gunstig beant woord. en zullen, naar men hoopt, de overigen weldra volgen. Met ingang van 1 April is door den concierge van 't Rijksarchief hier ter stede eervol ontslag aange vraagd. Tot loeo-geraeente-ontvanger is voor wijlen den heer J. C. Gerlings, aange wezen de Beer H. H. Matthijssen. Een zilveren jubilee. Een onzer meest geachte collega's, de heer W. Küppers, redacteur-uitgever van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" herdenkt dezer dagen het 25-jarig be staan van die courant, en tevens zijn zilveren jubilee als leider er van. Dins dag a.s. is het een kwart eeuw gele den dat het proefnummer verscheen, en 1 April is de groote dag. Wij zijn er van verzekerd dat vele confraters hem de hand zullen gaan drukken. Want de heer Küppers is in den kring zijner collega's een zeer geziene persoonlijk heid. Dat bewees nog kort. geleden zijne verkiezing tot bestuurslid van de Jour- nalistenvereeniging „De Haarlemsche Pers". had haar de deur uitgejaagd en de wouw, nu geen onderdak hebbende, is weggeloopen en werd alhier dwalen de in de boschen aangetroffen. Door de zorgen der politie alhier is ze naar AStmaar vervoerd geworden. Umuiden. Naar men verneemt is op zee een Katwijker bomschuit door een van hier komend stoomschip overvaren. De be manning is voor zoover bekend niet ge red geworden. De zeemiliciens-verlofgangers C. van Vrede, C. van de<r Valk en H. Go- mes zijn opgeroepen om op 2 April a. s. onder de wapenen te komen. Heemstede. Bevallen: E. C. Snij er—van Zanten, z. J. GerritzenVan Tol, z. A. M. Cor- sten—van der Ploeg, z. A. M. L. van Roodevan der Linden, z. Overleden: H. Andries, 9 maanden. Beverwij c. In het jaar 1901 treden als gemeente raadsleden periodiek af de heeren V. Ph. Braun, J. J. W. van Waterschoot van der Gracht, G. T. D. Slaap en G. Meijer. Dank zij de daarvoor zeer ongunstige weersgesteldheid is er op de bollen velden nog zeer weinig te zien, wan neer het weder niet spoedig zachter wordt, zal het hoogst waarschijnlijk een slecht jaar zijn voor de kweekers. Bevallen: J. de RooRoemer z. M. C. BeentjesBroekkamp. z. J. Schram Alkemade z. D. M. WijkerWolter- j man, d. E. van 't Hoffvan der Does, z. J. SchoenmakerVoet, d. Overleden: Joh. Pilanen, wed. G. Kuijl, 72 j., S. M. Labohm, 2 mnd. Haarlemmermeer. Aan den IJ-weg, sectie L, te Haar lemmermeer is afgebrand, de boerderij bewoond en in eigendom toebehoorend aan A. v. d. Heuvel. Al de aanwezige granen hooi, strooi, machinerieën, zijn een prooi der vlammen geworden. Het vee is gered. Een berg naast de woning is behouden gebleven. Oorzaak is onbekend, en alles was tegen brand schade verzekerd. Ondertrouwd: A. Griekspoor en K. L. Speelman. O. P. Middelkoop en C. J. v. d. Heuvel. Getrouwd: W. v. 't Hof en M. B. Biesheuvel. H. J. Elenbaas en J. Wort- man. Bevallen: J. K. Middelkoopde Gier, dochter. J. Kroonden Ouden, zoon. d. E. MulderEilander d. C. v. Elde- renTreur, z. T. A. Tosv. Dam z. N. Griekspoorv. d. Heiden z. B. v. SauzeKunis z. T. TouwVerheul d. P. SchalkDekker, d. P. v. TolHo- genboezem z. Overleden: C. Nederveld, 41 j. J. M. Renting, 9 mnd. J. Kolle, 3 m. L. Tos, 1 dag. Velsen. De rijkssubsidie ingevolge de wet op het lager onderwijs aan deze ge meente uit te keeren over 1901, be draagt f 7450. B. en W. zullen op 20 Maart a. s„ des avonds ten acht ure in het café De Prins, publiek verhuren de tuintjes op Meershoef alhier. Heden werd alhier zwervende aange troffen eene vrouw uit Alkmaar, die daar bij haar broeder woonde. Deze Amsterdamsche Beurs Openingskoersen, Zaterdag 9 Maart 1901 2'fepCt. Ned. Werk.8chnld79'/< Oostenrijk Zilv, J/J821/-! 8 pCt. Portugal241/i 4 pCt. Rusland 94 6de em97 4 pCt. Spanje68 5 pCt. Binnenl. Mexico395/ig 5 pCt. Brazilië Funding Lg865/s li/» pCt. Columbia165/s 4 pCt. Venezuela.30'/s Cultuur-Mij. de Vorstenlanden aand. 65 Koloniale Bank aand Liq. Barge Moorman aand....... 60 Ned. Ind. Handelsbk. aand84 Aand, Deli-Maatschappij448 Langkaf Cnlt. Maatschappij 115 Senembah Maatschappij KN. M. t. Exp Petr.br. Aand400 Moeara Enim Gew. aand1528/t Arkans. Co etr. Tr. C 5 pCt. Kans. City P.G.Serie A en B. 687/g 3 pCt. Italië Spwl. 87/89 A. E 3 pCt. Zuid-Italië Spwm. A. H.681/* Atchison Topeka Cert van aand.... 57 Oerc. van pref. aand. Denver Rio Grande 8pw. aand37 9 b pref. aand. Erie Spoor Gew. aand27s/* b le pref. aand64 llinois Central Cert, van aand St. L. en San Franc. Cert. gew. aand39^8 -,B»»» b v.2pre£aand. 69Vs Miss. Kans. en Texas Aand20l8/i« Louisv. Niashvill Cert. v. aand... N. Y. Ontario aand32 Norf W. Cert. van gew. aand.... 48>/i Union Pac. Cert. van gew. aand.... 916/g Southern Pacific gew. aand448/g 6 pCt. Pern Mortg. B771/4 Cert. van Aand: Pern4s U Pref. 191/i6 Prolongatie Officieele Berichten. De BURGEMEESTER van Haarlem, Roept bij dezen op de na te noemen verlofgangers, behoorende tot de zee militie, lichting 1899, om zich op de achter hunne namen vermelde dagen voor zooveel dit mogelijk is te 12 ure des middags aan te melden aan boord van de daarbij opgegeven sche pen: Jan Verkoren, en Adrianus Blom, op 2 April 1901, aan boord van de Korte- naer te Willemsoord; Mattheus van de Water, op 4 April 1901, aan boord van de Marnix, te Willemsoord; Jacob Koenderman, 2 April 1901, aan boord van de Kortenaer, te Willemsoord; Jo hannes Steeman, op 4 April 1901, aan boord van Marnix, te Willemsoord; Antonius Hendricus Franciscus Pieter- se, op 2 April 1901, aan boord van de Kortenaer te Willemsoord. De verlofgangers behooren zich, ge kleed in de bij hun vertrek met groot verlof medegenomen militaire kleeding stukken en voorzien van hunne kooi- goederen, zoomede van hunne zak boekjes, aan te melden bij den Com mandant van het schip, aan boord waarvan zij zullen worden geoefend, met dien verstande, dat zij zich daar toe slechts dan den vorigen dag reeds op reis behoeven te begeven, wanneer de plaats van bestemming niet binnen één dag kan worden bereikt. De miliciens, die wegens ziekte ver hinderd zijn zich op den bepaalden da- turn ter bepaalde plaatse te bevinden, behooren zich onverwijld na hun her stel te begeven naar de plaats van be stemming en zich te vervoegen bij den Commandant van het Wachtschip al daar. Van de verhindering moet blij ken, door eene aan den Burgemeester' over te leggen geneeskundige verkla ring. Voorts wordt uitdrukkelijk de aan-i dacht van belanghebbenden hierop ge vestigd, dat de verlofgangers ten streng ste zullen worden gestraft, wanneer-zij: zich op reis of op marsch naar de' plaats hunner bestemming aan onge regeldheden schuldig maken, of zich aan gebruik van sterken drank te bui ten gaan. Haarlem, 9 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd BOREEL. Vervolg Nieuwstijdingen. Kitchener en Botha. Uit Engelsche bron komen twee iele* grammen over onderhandelingen tus schen Kitchener en Botha, beide uit Pretoria gezonden, gedateerd 5 en 6 Maart. Ze luiden als volgt: Kitchener heeft den 27n Februari te Middelburg een onderhoud gehad met generaal Botha en een anderen aan voerder der Boeren. De vraag is over wogen, of het mogelijk zou zijn, de vijandelijkheden te staken. En het andere telegram: Men gelooft hier en te Johannes burg, dat het onderhoud van Kitche ner met Botha een zeer gunstigen af loop gehad heeft, en dat goede ver wachtingen ten aanzien van den uit slag gerechtvaardigd zijn. De Londensche avondbladen bevat ten het volgende telegram van 8 Maart, uit Pretoria: Vanochtend (8 Maart) hebben Kitche ner en Botha een onderhoud gehad, dat eenigen tijd duurde. De uitslag is onbekend. Telegrammen. Onderhoud van Kitohener en Botha LONDEN, 9 Maart. (R. O.). De „Dai ly Chronicle" meldt, dat op de samen komst tusschen Kitchener en Botha van 27 Februari, Botha vroeg welke voorwaarden Kitchener aan de Boeren zou stellen. Kitchener antwoordde Algemeen e amnestie, behalve voor de Kaapsche Hollanders, voor De Wet en Steyn. De Engelsche regeering zal verder behulpzaam zijn bij het herbouwen van de hoeven, en bij het aanvullen van den veestapel der farmers. Botha scheen daarmede geheel vol daan; de groote meerderheid zijner officieren namen deze voorwaarden aan. De Wet en Steyn wezen elke voor waarde, hoegenaamd af. Waarschijnlijk zal Botha zich Maan dag formeel onderwerpen en zich aan French overgeven. LONDEN, 9 Maart. (Part. tel. van het „Hbld.") „Central News" seint uit Pretoria, dat Botha en Kitchener gis teren een samenkomst hadden op Ka nonkopje. Botha was alleen en Kit chener was vergezeld door een secre taris. Het onderhoud duurde eenigen tijd; het resultaat er van is nog niet be kend. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd9 Maart. J. P. van Outeren en W. J. Westerouen var Meeleren. Bevallen7 Maart. J. A. Hal der manBlom, z. C. van DijkKluyt, d. 9. G. v. d. VlugtKlijn, z. 8. M. H. C. BreeuwerJansen, z. E. G. GroskampMol, z. Overleden 8 Maart. A. M. F. RoosenKrusemeier, 80 j. N. Gel del.pad. M. C. Gerres, 91 j. Jans- stiraat. A. KlabouMiseri, 76 j. Jansstraat. A. G. de Boer, 83 jaar. Plein. KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Zondag, de gelezene HH. Missen met onderrichting te half 7 en 9 uur; te half 11 de Hoogmis met predikatie. Te 1 1/2 en 2 1/4 Catechismus. 's Avonds te 7 uur Lof en Lijdens meditatie. Maandag te 7 uur Lof, en Roz. tot lafenis der Gel. Zielen. Parochiekerk van den H Joseph. Zondag, de stille H.H. Missen met onderrichting te 7 en half 9; te half 11 uur de Hoogmis en Predikatie. Te 3 uur het Rozenhoedje en half 7 het Lof ter eere van het H. en O. Hart van Maria, voor de bekeering der zon daars, met de Meditatie over het Lij den O. H. Maandag te 8 uur de gezongen H. Mis voor de overledenen van de Doo- denceel. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Zondag te half 6, 7, half 9, de gele zen H.H. Missen, te half 11 de Hoog mis; 's namiddags te half 4 de Vespers. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Heden de H.H. Missen te half 6, 7, half 9 en half 11 uur de Hoogmis, te 1 3/4 en 2 1/2 uur Catechismus, te 3 uur Vespers, dezen avond te 7 uur Oefe ning van den H. Kruisweg. Maandagavond te 7 1/2 uur Lof en Lijdensmeditatie. (N. H. Ct.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2