DE FEESTWEEKIN AMSTERDAM Tweede Blad, Arme Dora. het IJ, daar hij zich liever wilde ver drinken dan gevangen genomen en op gehangen te worden. Onder aan den dijk aldus deelt zeker schrijver mede echter strui kelde hij door zijn slagzwaard in een sloot met het hoofd voorover, zoodat, hij niet anders dacht dan aldus te smo- en en te sterven. Toevallig kwam al daar een korporaal van hetzelfde vaan del, dat in de wandelingen genaamd werd ..Half-wassen" met twee of drie metgezellen voorbij, toen deze hem in het water zag liggen ,,mette beenen om hoge" meende hij dat hij een vij and was en wilde hem aan zijn spies rijgen, maar stak hem in den wrong van zijn „boxen", die met paardenhaar gevuld was, en kwetste hem. Toen hij nu de spies wilde terugtrekken, be merkte hij dat deze vast zat, en hij trok Brederode met het hoofd uit het water, die, zich gekwetst voelende, uit riep: „Wat zijt gij voor een martelaar, dat gij een rustig Borst niet rustig kunt voort doorhelpen!" Zij herkenden Brederode aan deze woorden en trok ken hem nu geheel uit het water en plaatsten hem op den dijk. De bal van zijn voet was niet doorschoten, en de brand van de wonde was door het kou de water wat verkoeld, zoodat hij met hen op de been kwam en naar Udam trok, waar zij van de vluchtende in woners door bidden en smeeken een schuit machtig werden, waarmede zij allen behouden in Monnikendam aan kwamen. Brederode bleef aldaar en ge nas eerst zeer langzaam en na gerui- men tijd van zijne wonde." Dit verhaal komt wel wat overdre ven over. Welle een sterke constitutie moeten de menschen in dien tijd gehad hebben. Hij ligt zooiand onder water totdat de brand van zijn voet bedaard is, en nauwelijks uit het slijk gehaald, kan hij weer spreken met volle ver stand en aandacht! Toen Don Frederik eindelijk meester was geworden van het Haarlemmer meer, stelde hij alles in het werk om de stad door hongersnood tot overga ve te dwingen. Te dien einde liet hij eerst een schans opwerpen aan de Fuikvaart om de schepen te dekken en te beschermen, er kwam een schans aan het Penninxveer, een op Jan Pyt- tamens hofstede aan den lagen we van Amsterdam met een loopschan naar de stad, een aan het Sparen bij den Hout en een andere daartegenover met een brug voor ruiters en voetvolk, en een op den Schalkwijkerweg naar de stad, Ruoda genaamd, behalve nog vele kleinere. Ook van de zijde van den Prins wer den schansen opgeworpen. Het was noodig zoo lang mogelijk gemeenschap te houden met den Prins en zijn vloot open te houden, zoodat er nu en dan posten binnenkwamen of de stad uittrokken. Deze brachten niet alleen brieven, maar ook levens middelen en buskruit mede, doch lang niet toereikende voor het gebruik; zij waren gekleed met linnen pakjes, ge wapend met pistolen en voorzien van polsstokken of „verrejagers" waarmede" zij over sloten sprongen en tusschen de vijandelijke schildwachten doorslo pen. Boven den stok was een rond plankje, waardoor hij niet te diep in den modder kon zakken, en boven dit plankje was een piek of punt, die een zeer goed wapen was, als men daar mede vechten moest. Bovendien dra gen sommigen nog een zinkroer over den schouder, en daar de Spanjaarden bemerkten dat ze tegen dit uit- en in gaan niet veel konden doen, beval Don Frederik een loopgraaf met een breede sloot te maken, zoodat de overgang bijna onmogelijk werd, en reeds den lOden April had de vijand een lange schans gemaakt van den Hout tot aan de Fuik, zoodat de stad nu geheel was ingesloten en „Uit de stad geen vogel kon vliegen, zonder in hunne handen te vallen." Zoo nu en dan echter gelukt 't, nog wel aan enkele moedige personen, want er waren er steeds die hun leven wilden wagen om tijdingen over te brengen. Den 19en April werd de Rustenbur gerschans stormenderhand ingenomen hierbij* sneuvelden een dertig-tal Span jaarden en twintig van „de onzèn." De belegerden hebben deze schans niet alleen behouden tot het einde van het beleg, maar het groote voordeel lag ook hierin dat de koeien onder bescher- rning van deze schans buiten de Schalk wijker- en Spaarwouderpoorten voort durend bleven weiden „zoolang zij ee- nigen hadden tot 12 Juni toe". Den 2en April werd een heiligschen- nende hand geslagen aan het St. Jans klooster, dat tot heden gespaard was gebleven. Het werd door Engelsc.hen en Walen geplunderd, hetgeen aanlei ding gaf tot groote moeilijkheden met de Duitschers, die dit rooven der kerk niet gaarne zagen. In het lot der gevangenen kwam aan weerszijden weinig verandering, ge- wonlij k eindigden zij hun leven met het koord. Den 4en April werden er elf op de wallen opgehangen; de jonge schoone vrouw, die bij den uitval van 25 Maart gevangen was genomen, werd verdronken en meer dergelijke geval len kwamen voor. We hebben reeds meermalen gezien, welk een zonderlingen loop sommige kogels genomen hebben, en de laatste maal werd door mij medegedeeld hoe aan Maria van Schoten de beide bee nen werden weggeschoten, waardoor zij overleed. Eenige dagen daarna vloog opnieuw een kogel in de ijzeren tralie van.het- zelfde huis, voorts in de zaal en „speel de rondom boven op het bed" waarop hare zuster Magdalena zich had neer gevleid. Ze bleef echter ongedeerd, de kogel viel van de bedstede, en daar zijn loop gebroken was, smoorde hij in de kamer, hij werd in die tralie aan een ijzeren. ketting vastgemaakt en is daar nog verscheidene jaren blijven hangen. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws Met genoegen vernemen wij, dlat de Eerste Haarlemsche Stoomver- verij, en Cbem. Wasscherij, van den beer C. Hoeing firma Schenk, weder een aanzienlijke uitbreiding ondergaan heeft. Door steeds toe nemende drukte werd genoemde heer genoopt, om zijne woning bij de zaak te trekken, om alle orders geregeld op tijd en goed te kunnen uitvoeren. Sinds den korten tijd (6j jaar) dat de heer Hoeing de zaak der fir ma Schenk (opgericht door zijn va der H. Hoeing in 1868) voor eigen rekening drijft, is dit reeds de 4e maal, dat hij verbouwen en ver- grooten moet, wèl een bewijs dat deze zaak steeds grooter wordt, en zeer in een behoefte voorziet. Men zie onder de advertent! ën „De Grands Magasins du Prin- temps van Parijs." Den 12n Maart a. s. zal mej. Mary Fleischman over pensioen en de verschillende wijze waarop verzekerd kan worden te spreken zijn in het Nutsgebouw te Amsterdam, op uitnoo- diging van de Ned. Vereen, ter behar tiging der belangen der verpleegsters en verplegers, genaamd „Nosokomos." Arrondissements- Recht bank te Haarlem. Uitspraken. De Rechtbank veroordeelde W. A. J. J. van der Vet ter zake van verduistering tot 1 jaar gevange nisstraf. De eisch was 1 jaar en 6 maanden. A. Lindeman te Haarlem, tegen wien wegens diefstal 1 jaar gevan- nisstraf was gevorderd, werdi ver oordeeld tot 4 maanden. Leonarda, Johanna Berkhout, werd overeenkomstig den eisch, terzake van diefstal veroordeeld' tot 7 dagen gevangenisstraf. W. K. J. Klabou en J. J. van Eed'en werden veroordeeld terzake van oplichting resp. tot 14 dagen en 1 maand' gevangenisstraf. Zandvoort. Getrouwd: B. Bosman en A. J. Keur. Bevallen: S. KaufmannHenning, z. Overleden: C. Keur, 41 j„ L. C. Bluys 15 maanden. Velsen* Ondertrouwd4 Maart. H. K. Wielinga en C. Zwemmer. Bevallen1 Maart. M. Rensen van der Wal. z. 2. W. Gravekamip- van Wijngaarden, d. J. Hopman Lindeman, z. 3. C. Maarschalk School, z. A. DekkerRoozee, z. 7. D. Malestensvan Beek, Overleden2 Maart. W. Gra- man, 34 j. A. G. Blinkhoff, 2 m. 4. J. W. de Rooij 11 m. A. J. van Leeuwen, 4 m. 7. O. W. C. Lank- horst, 2 j. Haarleinmerliede en Spaarn- wou.de. Getrouwd: J. Kranendonk en L. de Rooij. Bevallen G. BuitenhuisRee kers, z. Overleden!W. v. Lieshout, m 63 jaar. Spaarndam. Bevallen A. Smallenganige Bakker, z. A. C. Zuurendonkv. d. Laan, z. J. P. van Meesohe Boued'ans. z. N. v. d. VeenTim- me, d. (Van onzen specialen verslaggever.) Men seinde ons gisteren omtrent de drukte op straat met de illuminatie op Donderdagavond het volgende: In de Leidschestraat, tusschen Kei zersgracht en Heerengracht, ontstond Donderdagavond na het passeeren van den vorstelijlcen stoet op weg naar het Concertgebouw, een vreeselijke op stopping door drie huzaren, die de me nigte wildien tegenhouden op de brug over de Heerengracht. Vrouwen gil den, kinderen schreeuwden om hunne ouders en honderden verkeerden door de dreigende paarden der huzaren in doodsangst. Gelukkig werd tijdig ver hinderd, dat de hooge ladders voor de verlichting neerstortten op de drin gende menigte. Verschillende venster ruiten werden ingedrukt en planten afgerukt. Toen de nood het hoogst was opende de heer de Meyere zijn groot magazijn en haalde met zijn personeel zooveel mogelijk vrouwen en kinderen naar binnen. Hier werden ook verschil lende licht gekwetsten geholpen. Vrijdagmiddag had het bezoek plaats van de Koningin, den Prins-gemaal, de Koningin-Moeder en den Hertog van Mecklenburg aan het Stadhïs. De jonge vorstin was in blauw fluweelen robe en een mantel van bruin marter bont, de Koningin-Moeder in een violet zijden kleed. In de corridor stonden een twintigtal meisjes, dochtertjes van raadsleden, die bloemen strooi den. Het Dagelijksch Bestuur der ge meente ontving hier de vorstelijke be zoekers en leidde ze naar de Raads zaal, waar de Raadsleden aanwezig waren. Met veel belangstelling werden de schilderijen en teekeningen bezien. De Prins-Gemaal liet zich bij voorkeur door Wethouder van Leeuwen in de Hollandsche taal inlichten. Ook de Ko ningin vroeg herhaaldelijk inlichtingen van Burgemeester en Wethouders. Onder de voornaamste zaken die het Vorstelijk Echtpaar hier be zichtigden, noemen wij nog den ge schilderden platten grond, door Corne lls Anthonisz, van het jaar 1536. Verschillende plattegronden van de jaren 159916151660, alsmede die van de laatste uitbreiding. Topografische historische voorstel lingen van den Dam en omgeving, in leekening en prent uit den stedelijken, atlas van 't oud-archief en Splitgerber en waaronder als bijzondere merk waardigheid moeiten genoemd worden het oude stadhuis van Saenredam, die van den brand door Beerstraaten 't Nieuwe Stadhuis, nu Paleis, door v. d. Aft, een gravure, voorstellende de parade van de verschillende schutters vendels in het jaar 1685 ongeveer, de begrafenis van den admiraal De Ruy- ter in 1667 het oproer op den Dam in 1748 den brand aan de zuidzijde van het Stadhuis in 1763 ontvangst en illuminatie in 1768 ter gelegenheid van het bezoek van Willem V, intocht van Lodewijk Napoleon, Revolutietijd, herziening van de Grondwet door Wil lem I, de Nieuwe Kerk en de latere in komsten van de Oranjevorsten. Voorts afbeeldingen van eenige merk waardige niet meer bestaande gebou- men, zooals de oude Beurs en de Clo- veniersdoelen. Op den rit na het bezoek aan het stadhuis hield de stoet een oogenblïk stil voor het Zuid-Afrikaansch Tehuis aan de Nieuwe Heerengracht. Drie meisjes boden een bloemruiker aan met linten in de Ncderlandsche, Trans- vaalsche en Vrijstaatsche kleuren. Op een der linten stond ..God's zegen wordt, u aangeboden door de in uw land gast vrij ontvangen Afrikaners." De heer H. J. Emous, lid van de Huiscommissie, sprak de Koningin en den Prins toe. (Zie vervolg feest in het Hoofdblad.) Binnenland. Door de af deeling Winkel der Soc.- Democr. Arbeiders-Partij is tot candi- daat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Enkhuizen gesteld de heer A. H. Gerhard. Deze heeft echter die candidatuur nog niet aanvaard. In de Zondag te Zwaagwesteindo gehouden vergadering van de Volks- kiesvereeniging werd met algenieene stemmen besloten tot aansluiting bij de S. D. A. P. Tot voorloopig candi- daat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer werd Melchers geko zen. Waarschijnlijk zal a. s. Zondag de definitieve candidaatstelling te Dot- kum plaats hebben. (Het Volk.) Uit het district Winschoten: de' heer H. D. Ebbens, landbouwer te Nieuw- Beerta, heeft verklaard in geen geval een candidatuur te aanvaarden tegen over dr. D. Bos. Verzet in Pidiè. Een telegram uit Batavia aan het „Hbld." meldt: Een patrouille die rondtrok in Pidië, bevond dat P'kja Reubeë krachtig was versterkt en stiet op levendig verzet. Wij kregen twee dooden en twee ge wonden. Uit Kota-radja zijn artillerie en troe pen gezonden. De redactie Heekent hierbij aan: Paja Reubeë ligt in het gebied vain T. Bintara Reubeeë ten Westen van de Pedir-rivier grenzend (naar het Wes ten) aan de Zeven Moekims. De betee- kenis van deze gebeurtenis is nog niet duidelijk. Mogelijk is het, dat men met een herleving van het verzet in Pidië te doen heeft, in verband met de ziekte van generaal Van Heutsz. Meer voor de hand liggend en daarom waar schijnlijker is het, dat de kwaadge- zinden tijdelijk, door de Samalangan- expeditie, hun kans schoon hebben ge zien, om in Pidië wat meer uit te voe ren dan sunders. Hiervoor spreekt ook de bijzonder heid dat Paja Reubeë „krachtig ver sterkt was. Dat duidt op een voorberei ding reeds vóór dat het bericht van generaal Heutsz's ernstige ongesteld heid bekend was. Dergelijke afzonderlijke acties zullen waarschijnlijk nog geruimen tijd nu en dan voorkomen. Wij hebben daar op reeds meermalen gewezen en her innerd aan het schrijven van generaal Van der Heijden van 20 Aug. 1879, waarin deze zeide, dat na afloop van de „krijgsverrichtingen op groote schaal", de rust en veiligheid door „eindelooze patrouilleeringen" zouden moeten worden bewaard, totdat de be volking weer aan orde en werkzaam heid gewend, en het inlandsch bestuur op hechte grondslagen bevestigd zou zijn. De heer Vas Visser, president van het Hoofdbestuur van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is door de Fransche rege ring benoemd tot „officier du mérite .agricole" en de heeren Wijdenes te Twisk en Bakker te Beemster tot rid der in diezelfde orde. De bleekersknecht P., die zich nog steeds in voorloopige bewaring bevond, verdacht de hand te hebben gehad in het verdwijnen van het knaapje van Wezel, wiens lijkje indertijd in de dui nen is ontdekt, is thans, naar men verneemt door de rechtbank alhier bui ten vervolging en op vrije voeten ge steld. Slachthuizen. Voor de leden van de Haagsche af- deeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en geïntroduceerden zal Maandagavond a.s. de heer E. A. L. Quadekker, directeur van het abattoir te Nijmegen, in het feestlokaal „de Vereeniging", Willerastraat, te 's-Gra- venhage, eene voordracht houden over: „de exploitatie en inrichting van slacht huizen." Uitgeest. De Uitgeester Kweekersvereeniging, een slechts uit negen leden bestaand „vereenigingetje", met nagenoeg geen cent in kas, heeft ook dit jaar weder een Bloemententoonstelling georgani seerd, die Zaterdag in het hotel „De Ooievaar" zal geopend worden. Doch waar in andere plaatsen onder derge lijke omstandigheden eer tot ontbin ding der vereeniging zou worden over gegaan, slagen de door de Kweekers vereeniging om het andere jaar ge houden tentoonstellingen, dank zij de activiteit van haren voorzitter en se cretaris .de heeren Wm. Schoehuis en P. Blokker Jr., dank zij niet het minst behoorende bij „Ha&a-leE»'» Oagblad" van Maandag 11 Maart 1901. 5428 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon, Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen- tel* èhang ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijp. belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,60, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijp de hoe ren mra. Th. <ïe Haan Hugehholtz en H. Ph„ de Kaaiter, Spaairne 94, welke gratis adviea in handefeaken gewen aan de leden, eai voor hen gratis optre den, in faillissementen- Voor incasso's, dloor bemdddletliiiig dier advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers dier vereeniging zijp de hee ren Laane van B erom el, Kruisstraat 61. Alle brieven of aanvragen (ook opga- Ven voor het lidmaatschap) moeten ge kickt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijn estraat. Het is cna gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te versohaffen omtrent alle firma/s in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald vror- dlen aan het bureau. Iniormatiën naar binnen de stad wonendie personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloopen jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van f 2405.605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in to vorderen, niet worden behandeld, tenzij porbovergoeding (10 ots.) is bdji- gevoegd. Het Bureau der vereeniging is germ tïgd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iedereu, werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks ia een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur V.m., de overige dagen van 34 rum. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niet te leveren aan A. J. A. H.Gillis, zich ook noemen de A. Evertsen, Leidsche plein 33B zwart, dan na ingewonnen informatie aan het Bureau der Haarl. Handels vereniging. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan P. Groenendaai, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, of aan J. J. Groenendaai, Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572-1573, DOOB W. P. J. OYERMBER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XXII. Door het overhaastige wegzeilen der schepen, werden 200 man genoodzaakt achter te blijven in de schans op den Diemerdijk, die allen uitgezonderd vier gevangenen werden afgemaakt. Op de vlucht hadden de volgende ge beurtenissen plaats: „Jan Haring van Hoorn stondt op eene plaats van den Dijck en hieldt den vijandt een mijl staande maar alsoo men te veel op hem aandrong, sprong hij in het meer en sworn to lande, sonder van eenig Roer getroffen te zijn." Een ander geval geschiedde met Erasmus van Brederode, adelborst on der hopman Willem Lievenszen. Deze werd bij 't vluchten boven door zijn lin kervoet geschoten, waardoor hij neder- stortte. I-Iij stond echter op en liep naar Fenilteteii. 1Wij bewerkt naar het duitsch. Of nu August ditmaal niet zoo vlug was als anders, of dat een nijdig noodlot in 't spel was, ge noeg hij gleed uit, en schoon zijn voet lager .in een vertakking een steunpunt vond, zijn wijde panta lon kreeg aan een ruwen tak zulk een scheur, dat een blauwe en daarbij met verschillende kleuren gestopte kous zichtbaar werd. Te gelijkertijd gleden de juist gepluk te mO-rellen uit zijn hand, en terwijl ze hem ontvielen, sloeg bij zoo plotseling met de borst tegen den stam, dat hij £,r eenige, werkelijk met veel behendigheid. geheel tot moes platdrukte. Toen eindelijk August's uiterlijk weer behoorlijk in orde was snoep ten beide uit .Dora's schort. Maar nu moet ik weerom., juf frouw. Ik dank u wel zeer, zei hij, toen d'e laatste vruchten uit Dora's boezelaar verdwenen, en ook die kleinere en die waaraan de vogels gesnoept hadden, verorberd waren. U schijnt het altijd erg druk te hebben? Ja zuchtte August, tot tien uur is de apotheek open en dan En dan vraagde Dora naïef. August dacht nan zijn verzameling gedichten en zei met een zeker ge voel van eigenwaarde, door een wei nig deemoed evenwel getemperd Dan- werk ik 's avonds laat nog Werkt u d'an nog, wat diajn, als ik vragen mag? Een deel van den tijd besteed ik aan studie, en in den tijd die er overschiet dicht ik zoo' nu en dan: wel eens. Een dichterhij met zijn gestop te kousen 1 Dat maakte Dora's nieuwsgierigheid in de hoogste ma te gaande, Och, dicht u riep ze uit. O, slechts zwakke pogin gen, August voelde wel een dichtader als die van Schiller in zich. maar het instinct des ver- stands leerde hem bescheidenheid. En welk soort van gedichten? vraagde Dora aarzelend'. Zou August alles opbiechten? MisschienVoorloopig besloot hijv nog maar schoorvoetend te na deren. Misschien wel aan de Natuur? Neen, dat juist niet maar laten we daar niet verder over spre ken, juffrouw Dora, 't Heeft vol strekt niets te beteekenen August sprak deze woorden met mannelijke vastheid' uit, zonder de smart te laten blijken, die in hot diepste zijner ziel verborgen was. Neen, neen, n,eenDat moet u n,u nog opbiechten., riep Dora uit, die zijn- aarzelen voor echte m-unt hield, en die naast haar nieuwsgie righeid- ook den aandrang in zich voelde opkomen om de rol van- be schermster te spelen. Neen, juist u kan ik het -niet zeggen, hernam August op zach- ten, e-enigszins trillenden toon- en. zag Dora zoo treurig en tevens zoo teer aan, dat zij de oogen voor dien blik moest neerslaan. Juist mij niet? En waarom dan niet? Zij zweeg. De schemering begon te naderen, het licht der zon verd\veen, In den tuin was alles zoo stil, de boo m-en, de struiken: schenen te sla pen en het door tuinmuren ingesdo- ten, stuk grands lag rustig d'aar, als of het in den droom zichzelf ver geten had. Slechts liet avondgelui van den kerktoren in de verte liet zich hoore-n en deed de onbewogen lucht van zijn plechtige, zwaar moedige tonen trillen. August zag het schoone, slanke kind; aan, dat te vergeefs moeite deed', kalm te schijnen. En thans, gedachtig aan zijn plicht, die hem weer naar de apo theek riep, en vermoedende, dat zulk een gelegenheid zich misschien niet weer zou voordoen zeide hij snel en met gedempte stern Mag ik u mijn nederige ver zen eens aanbieden? Zeer geluk kig zou ik zijn, als u August rekte dit woord) zeldzaam lang uit, 't scheen een wonder, dat het van weemoed niet barstte mijn werk met toegevendheid wilde beoor- deelen. De verzen zijn waarschijnlijk wel aan uw moeder gericht? vroeg Dora, schijnbaar op al het overige geen acht gevc-ndo. in stilte even wel over hare koele berekening verbaasd. En toch was ze al lang besloten, hem de toezending te ver gunnen. De nieuwsgierigheid ver teerde haar, door zijn woorden ge voelde zij zich gestreeld. Neen, niet aan m-ijn moeder, aan Dora, Doraklonk het plotse ling uit de woningdeze woord-en luidden als een echo van 't geen stil hun op de lippen- gelegen had, en beiden werden ze van schrik aangegrepen. De doktersvrouw was weer te huis gekomen en als twee boosdoe ners vlogen ze van elkaar. Blijf toch hiergebood het meisje na snel overleg. Ik zal zeggen, dat ge op- antwoordi wacht. Volg me alstublieft langzaam. Zij aarzelde, of se hem nog toe-ï spreken of hem zond-er verder af scheid laten gaan zou. Haar gevoel besliste, schoon, ze geen tijd tot overleg had, spoedig en met juist heid. Na eenige minuten was August reeds weer aan de overzii in de apo theek en bracht Reinhard het ont vangen antwoord. In zijn hart ech ter woelden, terwijl hij een drank- het belangstellend publiek, steeds vol komen. Op een negental inzendingen, die voor een prijstoekenning in. aan merking komen, mag de vereeniging bogen; wederom niet veel, doch met hetgeen ter opluistering aan dezo ten toonstelling is toegevoegd, wordt een voortreffelijk geheel gevormd. De ten toonstelling bepaalt zich bijna uitslui tend tot iri de kas getrokken voorjaars bui gewassen, als crocussen, narcis sen, tulpen en hyacinlhen; wat voorts aanwezig is, als azalea's, primula's Deutzia's en niet het minst belangrijke de hoekgroopen Coniferen, behoort tot het ter opluistering ingezondene. De bekroningen bepalen zich tot cer tificaten, uitgeloofd voor de fraaiste groep en de fraaiste verscheidenheid in specimen. Aan de tentoonstelling is eene verloting van kunstvoorwerpen verbonden, ter bestrijding van de on kosten. Een groot aantal entrée's en de verlotingen zijn oorzaak, dat de Kwee kersvereeniging nog nimmer do door haar georganiseerde tentoonstellingen met een nadeelig saldo behoefde to sluiten. Te Tilburg is een kind van eenige maanden, tengevolge van liet door slikken van het elastieken dopje eener zuigflesch, gestikt. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. De arbeiders bij den Reiderwolder- polderdijk te Finsterwolde, die het werk hebben gestaakt, omdat ze hoo- ger loon wenschten te ontvangen, zijn gedeeltelijk weder voor het oude loon aan den arbeid gegaan. BUITENLAND. De Fransche Kamer beraadslaagt over de wijziging der wet op de con- seils des prudhommes (rechtbanken voor arbeidsovereenkomsten). De be voegdheid dier rechtbank wordt uitge breid tot geschillen tusschen geëm ployeerden in handel en nijverheid en hun patroons en tot die tusschen pu blieke lichamen en de in hun dienst zijnde geëmployeerde werklieden. Do geschillen met ambtenaren en beamb ten blijven buitengesloten, maar de be paling waar de grens is tusschen deze geëmployeerden en de anderen is ovor- gelaten aan een bestuursmaatregel. Op voorstel der socialisten zijn de vrou wen met 376 tegen 161 stemmen voor dit reclitersajnbt verkiesbaar ver- klaai-d. Een kwaad ding voor de werk stakers te Marseille is dab dc pu blieke meening hoe langer hoe meer tegen hen begint in opstand te komen. De pers komt van ver schillende kanten tegen d'e stakers op. Enkele dagen geleden „de Temps" en, de Journal des Dé- baits", nu ook de „Figaro" en de „Gaulois". En het. is vooral het na tionale idee, dat daarbij op don voorgrond treedt: het gevaar, dat de haven van. Marseille loopt door buitenlandlsche havens in het ver keer te worden verdrongen. Op het oogenhlik, schreef de j,Temps" en kele dagen geleden, waarop de voorspoed van Marseille reeds ge vaarlijk wordt bedreigd! door de verwoede concurrentie van Genua en door den verkeersweg door d'e Simplon. waarlangs d'e handol tus schen het Oosten en Noord-Europa zal worden afgeleid komt deze werkstaking verschrikkelijk onge legen en loopt zii gevaar doodond te zijn. En dan. is het bitter bij de gevaren voor Marseille te moeten overwegen wat een nare redenen de werkstaking, ten gevolge had den. Het internationale syndicaat, voor het meerendeel uit Italianen samengesteld, heeft de wegzending geëischt van een meesterknecht, die volgens het syndicaat bij voor keur Franschen in dienst nam. Die eisch op zichzelf is al vreemd,want, zonder de minste vijandigheid je gens de Italianen, kan men het toch vrij natuurlijk vinden d'at een Fransch werkgever, in Frankrijk zijn vak uitoefenende, als hij de keus heeft bij voorkeur door zijne landgenooten het dagelijksch brood laat verdienen. Dat kan m,on toch geen schandaal noemen:. Maar het topüunt is, dat die grief nog niet eens vaststaat. De werkgevers te Marseille ontkennen dat dit het ge val is en de werkstakers zijn in ge breke gebleven, het te bewijzen. Toch dient die reden als motief jen. klaarmaakte, dc tegenstrijdig» ste gevoelens dooreen. In den eerstvolgende™ tijd had den de beide jongelieden slechts een en dezelfde gedachte ze be trof August's gedichten. Hij kon maar niet tot 't besluit komen, of hij zo zijn geliefde zou zenden, en hij kon den tijd niet afwachten, dat zij ze eindelijk zou ontvangen. Een.ige dagen later, op het uur, dat Reinhard zijn middagslaapje deed) en Dora den bediende, die zijn vrijen middag had. met nieu we handschoenen aan had zien uit gaan, sloop ze met. een kloppend) hart de straat over, irad de altijd sterkriekende apotheek binnen en vroeg, uiterlijk kalm, om hecht pleister. August had juist zijn beste oogenblik niet, want hij maakte pomade, en eenige restjes daarvan kleefden aan den wijsvinger der rechterhand, die hij op den linker wijsvinger en vervolgens op den rand de.r porceleinen schaal pocht over te brengen. Zoodra hii Dora bemerkte, steeg 'hem het bloed naar 't hoofd. Hij greep een handdoek, die reeds ster ke sporen droeg van gebruikt te

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5