NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Zaterdag 9 Maart fielrii Speciaal Wielrijdersnummer, I8e Jaargang Donderdag 14 Maart 1901. No. 5431 HAABLEH'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÈN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waai* een Agent gevestigd is (kom der gemeente), ib de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1-30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Ifc' mmlll Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 133, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen i Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31W« Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van b Maart bevat o.a. Gedrukte stemming onder de Boeren? Nieuwe moeilijkheden in China, De Britsche marinebegroo- ting, Comité's yoor de onafhan kelijkheid der Boeren, Paja Ren- beë, De huwelijksfeesien inludië, Verwerping deS^ Legerwetten, De kunst thermometer in Holland, Gemeenteraad van Haarlem. Wij deelen door deze gjpl^lpr mede, dat C. VINK., Colporteur en Courantombrenger. sedert niet meer in onzen dienst is. Mededeelingen dat men zich wenscht te abonneeren of niet meer geabonneerd wenscht te zyn, kunnen aan genoemden VINK dus niet m6er gedaan worden. DE ADMINISTRATIE. Dezer dagen zullen onze Ge- abonneerden ontvangen een waarin allerlei bijzonderheden zul len voorkomen/over de geschiede nis van het Rijwiel, over het Toe ren, het Racen; Schetsen over het Wielrijden Overzicht van eenige Tochtjes in den omtrek; Wielrij- derskleeding enz., een en ander versierd met verschillende afbeel dingen. In dit Nummer kan men ad vertentiën plaatsen tegen 20 Cents per dubbelen regel, buiten alle be staande contracten om. Inzending kan geschieden tot en met Zater dag 16 dezer. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Van het oorlogsterrein geen nieuws, noch van die operaties van de Wet, noch van de onderhande lingen met Botha. Alleen komt de „Standard" den indruk brengen alsof de Boeren nu zoo langzaam aan moedeloos beginnen te wordien, meen end dat er nu toch niets meer aan te doen is. En om de bewering te staven wordlt een brief aangehaald van Ds. H. A. du Plessis, predikant in Li- noley in den Vrijstaat. Deze schrijft „De strijd is hopeloos en de voort zetting er van zal het Afrikaander volk in nog grooter ellende dompe len. Wellicht vraagt gij mij Hebt gij dian geen geloof? Is God niet Al machtig. Kan Hij die twee kleine Republieken niet het machtige Britsche Rijk doen overwinnen? „Mijn antwoord isJa, Hij kan dlat. als Hij wil 1 In Gods bestuur is het echter niet alleen de vraag wat Hij kan doen, maar ook wat Hij1 wil doen. Indien wij de zaak goed nagaan, zien wij duidelijk Gods vinger, die ons wijst de rich ting welke wij op moeten. Zullen wij ons zeiven dan verzetten tegen Gods wil? „Ik zou gaarne zien dat de Vrij staat zijn onafhankelijkheid' had be houden, maar indien het Gods wil is dat dit niet zal zijn, kunnen wij heit dan veranderen?" De gezanten te Peking maken het China niet gemakkelijk, de voorwaarden der mogendheden aan te nemen. Nadat de eerste lijst van vonnissen tegen hooggeplaatste mandarijnen is afgedaan, hebben zij, naar de „Morning Post" ver-, neemt, een tweede lijst opgesteld, waarop meer dan honderd namen van mandarijnen voorkomen. Voor deze allen worden, met het oog op hunne medeplichtigheid aan de Boksersbeweging, straffen geëdscht; degradatie, verbanning, gevangenis straf en tegen een achttal zelfs ont hoofding. Twee der mandarijnen, tegen wie terechtstelling wordt ge- ëischt, waren medeplichtig aan de moorden in Tsjoe-tsjau, in Cen traal-China, anderen aan de moor den te Sjansi en in Mongoliëeen hunner is de gouverneur van Moek- den, die bevel gaf tot den moord op de Katholieken in de kathedraal der hoofdstad van Mantsjoerijie. De oorzaak van die nieuwe moei- lijkheden-makeni, zal natuurlijk wed schuilen in de onderlinge dis harmonie. Dit is weer een prachtig middeltje om de eigenlijke oplos sing op de lange baan te schuiven. Mochten hieruit weer even lang durige en verwarde onderhandelin gen voortkomen als dit ten opzich te van. China te doen gebruikelijk is, dan kan er weer een heele tijd heen gaan eer de Chmeesehe kwes tie haar oplossing nabij isop het geharrewar der Europeesche mogendheden na, natuurlijk. De geschillen tusschen Rusland en de mogendheden, over het Man- tsjoerijsche tractaat, worden door China onmiddellijk gebruikt, om te pogen er voordeel uit te halen. China poogt die geschillen aan te stoken, en het wantrouwen der mo gendheden jegens Rusland aan te wakkeren. Vandaar dan ook het telkens ontvangen van onrustba rende berichten uit Peking, zoowel over den inhoud als de onderteeke- ninig van het verdrag. De Engelsche bladen hebben nu weder bericht gekregen, dat de Russische gezant te Poking aandringt op de spoedige onderteek en ing van het verdrag met dwangmaatregelen dreigt, zoo die ondorteekening niet binnen i bepaalden tijd plaats heeft. Het „Beirl. Tageblatt", dat dlit be richt reeds om de herkomst wan trouwt. meent in een telegram uit Washington een besliste tegen spraak er van te zien. Bedoeld telegram bevat mededee lingen over de mot China gevoerde onderhandelingen. Daaruit blijkt, dat behalve die nota der V. S. aan de mogendheden van 16 Februari, nog een nota aan China is- gezon den. In die nota wordt medege deeld, dat de Vereenigde Staten niet kunnen goedkeuren dat gehei me onderhandelingen plaats heb ben tusschen China en een der mo gendheden waarvan afstand van grondgebied hot gevolg zou kunnen zijn. De nota deelt verder mede, dat bijna alle mogendheden zich bij deze zienswijze van de Vereen. Staten hadden aangesloten, Rus land in die eerste plaats. Hieruit zou men kunnen aflei den. dat Rusland vooreerst van een schriftelijke vaststelling zijner over eenkomst met China zou afzien, op grond' der bezwaren van de mo gendheden. Nu, met of zonder schriftelijke overeenkomst, blijft Rusland toch de baas in Mantsjoerije. Daar heeft het wel voor gezorgd'. Buitenlandsch Nieuws. Comité's voor de onafhanke lijkheid der Boeren. De thans te Parijs vereenigde ge delegeerden van de comité's voor de onafhankelijkheid der Boeren, uit Duitschland, Amerika, de Ver! Staten, Oostenrijk-Hongarije, Bel gië, Spanje, Frankrijk, Italië, Ne derland, Rusland en Zwitserland, tegenwoordiigende duizend aanhan gers, vestigen opnieuw de aandacht van alle beschaafde volken in het bijzonder voor de volken van het Vereenigd Koninkrijk, op de om standigheden waaronder de oorlog in Zuid-Afrika is begonnen en wordt voortgezet. De gelieele wereld weet, zegt het manifest, dat deze oorlog langen' tijd is voorbereid en gewild om aan de Boeren de goudmijnen te ontnemen, nog meer dan om het Britsch gezaer over die streken te vestigen. Men heeft getracht de Boeren voor te stellen als onbe- schaafden en halve wilden, de te gen hen gerichte expeditie als beschavingsoorlog, hun onderwer ping aan het Britsche juk als groot voordeel voor hen zelven en den algemeenen vooruitgang. Wat het karakter van deze sie nog erger maakt, is, dat zij is ondernomen op het oogenblik, waarop de gemachtigden van 26 natiën te 's-Gravenhage vergaderd, besluiten uitvaardigden, diie zij ge schikt achtten om de ellende van den oorlog te beperken. Door den angstvalligen eerbied' voor de oorlogsregelen en gebruiken welken de Boeren aan den dag hebben gelegd, door hun houding tegenover krijgsgevangenen en wonden hebben' zij bewezen recht te hebben om tot de beschaafde na tiën gerekend' te worden. De Boe ren staan bovenaan in de algemee ns achting. Hun zaak is geworden de zaak van alle volken, hun neder laag zou een smaad zijn voor het menscbelijk geweten. De gedelegeerden te Parijs ver eenigd, besloten een federatieven internationalen bond van de in de beide werelddeelen bestaande co mité's te vormen met een central en zetel. De bond zal alle wettelijke middelen aanwenden om den geest der besluiten van de Haagsche con ferentie ten uitvoer te brengen. Ver der heeft de bond in opdracht, in een uitvoerige memorie de feiten te verzamelen, die getuigen, dat de mand ér waarop de oorlog tegen de Boeren gevoerd is, een schending is van d:e wetten en gebruiken in den oorlog, en die fedten ter ken nis van de parlementen en de re geeringen te brengen. De gedelegeerden doen een be roep op alle mannen van' hart, op dat de stem van het mensohelijk genie zich verheffe tegen de voort zetting van den goddeloozen oor log. De tegenpartij der Boeren, een der grootste natiën van de wereld en aan het hoofd staande der be schaving, heeft onbetwistbaar de beginselen geschonden die zij zelve heeft geproclameerd op de Haag sche conferentie. Er is beslaten, een protest te rich ten tot de verschillende regeerin gen en het met kracht van bewijzen te steunen. De Britsche Marinebegrootins: De begrooting voor de Britsche ma rine^ over 1901—1902 beloopt netto 308,755.000, dat is meer dan twee mil- lioen pond hooger dan die van 1900 1901. Meer dan de helft der verboo ging komt voor rekening van aan te bouwen schepen en wel voor 3 pant serschepen, 6 gepantserde kruisers, 2 kruisers derde klasse, 5 torpedobooten, 10 torpedobootjagers, 2 barkassen en 5 onderzeeselie booten van het type van de „Holland." Bij de begrooting is voorzien in een getalsterkte van 118,635 koppen, 3745 meer dan het vorig jaar. Verder is voorzien in het gebruik van 48 schepen van verschillende transatlantische maatschappijen als beschermde kruisers. Later zullen nog aanvullings-credie- ten worden gevraagd voor maritieme werken. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Dinsdag kwamen twaalf pestge- vallem voor, waaronder drie bij Europeanen. Een Europeaan is aan de ziekte gestorven'. Een telegram van Lord Kitchener van Dinsdag uit Pretoria zegtDe Wet bevindt zich noordelijk van Brandfortonafgebroken regens be lemmeren de bewegingen der En gelsche troepen. De kolonels Ga/r- rinje. De Lisle, Grenfell en Henne- ker achtervolgen twee benden in d'e Kaapkolonie. De .Petit Bleu" is door dir. Leyds gemachtigd ten stelligste te verkla ren. dat hij niets heeft getelegra- pbeerd en geen opdracht had aan den vice-president Schalk Burger te tele graph earen over de onderhan delingen van Botha, waarvan pre sident Kruger trouwecos niets be kend is. Zola heeft een open brief aan Tra- rieux terug geschreven om hem te be danken voor zijne inlichtingen over het Legioen van Eer. Een tweede brief van Zola is in de Aurore verschenen. Een schrijven aan Labori, waarbij Zola verklaart afstand te doen van zijn recht, dat de amm tiewet hem heeft gelaten, om in civili- bus Judet en de deskundigen te ver volgen. „Een proces door te zetten on der de nieuwe omstandigheden," schrijft hij, „dat zou zijn de amnestie erkennen en er de gevolgen van aan vaarden," Maar overigens, verklaart Zola aan Labori, wil hij niet dat de edele, door hen begonnen zaak in lage geldkwesties gaat eindigen. Wat Judet betreft, is het voldoende dat deze voor den correct, rechter veroordeeld is voor de beleediging aan Zola's vader, en wat de deskundigen aangaat: hunne drie namen zijn voor eeuwig op een onvergankelijk monumnet gegrift. Waarom zouden wij ze maar niet met volle zakken laten loopen?" Zola zal ze dus de 30,000 francs, die hij hun heeft uitbetaald, maar laten. Li-hoeng-tsjang moet weer ernstig ziek zijn. VoLgens die doktoren hangt zijn leven aan een draadje, seint Reuter. Toen koning Eduard van Enge land onlangs naar Homburg spoor de. is hij,, gelijk achteraf blijkt, aan heit station te Duisburg uitgejouwd door een troepj e menschen, vdie rie pen: Weg met Eduard 1 enz. De opperpresident der Rijnprovincie, die den Koning vergezelde, hoorde het geschreeuw en nam zijn maat regelen de stationchef van Duis burg is tot straf naar Emmerik ver plaatst. De „Frankfurter Ztg." vraagt hoe, in 's hemels naam, die stationschef verantwoordelijk ge steld' kan worden voor zoo'n betoo- giug Het Noorsche Storting heeft een' wetsontwerp aangenomen, dat in beginsel aan vrouwen de mogelijk heid opent om tot ambtenaar te worden benoemd. Reeds in '82 en '84 verkregen de Noorsche vrouwen gelijke rechten als de mannen tot het afleggen van examens voor aca demische graden, en einde 1900 hadden 55 meisjes het examen voor de universiteit afgelegd. Pogingen om de ambtenaarsloopbaan voor wouwen te open,en, waren echter tot dusver zonder gevolg gebleven. De wetgever zal nu nog bepalen, voor we-lke ambtenaarsposten vrou wen in aanmerking kunnen komen. Uit Marseille wordt geseind, dat het parket er zekerheid van heeft gekregen, dat de leiders van de sta king subsidie krijgen van buiten landsch e syndicaten. Enkele booten kwamen er nog binnen en worden met eigen; volk gelost. Stadsnieuws Haarlem, 13 Maart 1901. Haarl. Hulpbank. Heden ontvingen wij het verslag van den toestand eni de werkzaam heden der Haarlemsche Hulpbank, benevens de rekening en verant woording over het jaar 1900. Wij ontleenen daaruit het volgende Het kapitaal werd' verhoogd' met 2500.en dus gebracht op ƒ40050. De rente bleef 3%. Het aantal lee- ners, dat in 1898 634 en in 1899 622 bedroeg, was in 1900 617, het uit geleende bedrag was in 1899 73410, in 1900 f 74380 Tot leedwezen van het Bestuur zag de Kassier-Boekhouder, de, heer Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruse- man, zich wegens zijne benoeming tot Wethouder verplicht zijne func tie bij de Hulpbank neder te leg gen. Evenwel heeft hij zich bereid verklaard als Commissaris werk zaam te blijven. In afwachting van nadere goedkeuring, was de hr. H. D. Tjeenk Willink Jr. sedert dlien tijd als waarnemend Kassier-Boek houder werkzaam. De rekening en verantwoording sluit in ontvangsten en uitgaven tot eein bedrag van 2434.79^. Tot lid van het Historisch genoot schap, te Utrecht zijn benoemd mr. Ch. Enschedé en H. J. Heshuyzen al hier. Verbetering van Vrouwen- kleeding. Gaarne vestigen wij nogmaals cüe aandacht op de lezing met licht beelden, die morgen Donderdag in de groote zaal van het Bron gebouw wordt gegeven. Na afloop zal er ge legenheid tot bezichtiging van ver schillende modellen der verbeterde Meeding bestaan. Wij kunnen niet genoeg de dames hier ter stede aanraden, deze voor hen hoogst in teressante lezing te gaan bijwonen. 't Doel der Vereeniging voor ver betering van Vrouwenkleeding is de vrouw eene kleeding te verschaf fen, die gezond, gemakkelijk en te vens smaakvol is, want de mode zondigt maar al te vaak tegen, die drie begrippen. Eene gezonde klee ding mag nergens kwellen, het ge wicht ervan moet gelijkmatig over het geheele lichaam verdeeld zij-* Het groote bezwaar tegen de gewo ne wijze van zich te kleeden ligt voornamelijk in 't te nauw sluitend! corset en het ondoelmatig bevesti gen der rokken enz., door banden om het middel. Wie dus met hot streven der vereeniging sympathi seert, ga morgen de lezing bijwo nen. Velsea. Voor het toelatingsexamen voor de Rijks-Normaallesseni alhier, dat in het laatst dezer week worth af genomen, hebben zich 10 leerlin gen aangemeld voor de eerste klas se en 9 voor de voorbereidende klas. Umuiden. Onder den naam Oceaan II is we der een nieuwe stoomtrawler in de vaart gebracht van de Maatschappij Oceaan. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Van de zitting der Tweede Kamer van gisteren kan met weinige woor den worden volstaan. De voor een kor te poos heropende discussie, loopende over de jongste wijziging die de Min. had voorgesteld, gaf slechts uitstel van executie. De eerste stemmingen die daarop volgden verliepen zoo als geseind is, maar de stemming over het amendement van Gilse c.s. was beslissend. Dit werd aangenomen met 47 (katholieken, socialisten en vrij zinnige democraten) tegen 44 stemmen en al werden nu de andere amende menten verworpen en het art 122 aan genomen de zaak was beslist Waar de Min. van Oorlog dit amen dement onaannemelijk had verklaard, bleef hem niets anders over dan schor sing der beraadslaging te vragen. Dit deed hij in afwachting natuur lijk van de koninklijke machtiging tot intrekking der ontwerpen, waarna hij ongetwijfeld zal heengaan. De Kamer besloot inmiddels heden (Woensdag) in de afdeelingen te gaan en morgen te 11 uur met de Woning wet te beginnen. G. Jr. Het schriftelijk, gedeelte van het exa men voor de acte L. O. zal plaats heb ben op 2 April e. k., in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De heer Nolting, lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, zal ver moedelijk vooreerst niet de verga deringen der Kamer kunnen bij wonen. Hij is Donderdag te Am sterdam van een tramrijtyig geval len en moed zich daarbij een been bezeerd hebben, wat het gaan b^ moeilijkt. De wonde is echter niei van ernstige beteekenis. Nationale Vrouwenraad. Men schrijft ons: In „Eensgezindheid" te Amsterdam zal op Woensdag 10 en Donderdag li April de Nationale Vrouwenraad zijn algemeens jaarvergadering houden, waaraan gepaard zal gaan een open bare vergadering, voor welka laatste nog niet met zekerheid de plaats kan worden opgegeven. De eerste zitting zal gewijd zijn aan de huishoudelijke zaken, als: notulen, jaarverslag, benoeming eener commis sie tot nazien der rekening, bepaling van plaats en tijd voor de volgend# alg. jaarvergadering, wijziging in d« aftreding der Presidente, enz., maar ook een tweetal andere punten van belang zijn op de agenda te vinden dier vergadering, n.L: een voorstel van het Algemeen Bestuur om tot de kie zers van Nederland een manifest te richten tot aanbeveling van de belan gen der vrouwen, en een ander voorstel eveneens van het Alg. Bestuur, om een Commissie te benoemen, ten einde te onderzoeken de wetten en verordenin gen, die ambtenaarsvrouwen verbieden zaken te drijven of betrekkingen te vervullen. De namiddag zal evenals de volgend# dag worden gewijd aan de rapporten van de afgevaardigden der verschil- lende aangesloten vereenigingen. Da grocrte verscheidenheid der aangeslo tenen waarborgt afwisseling in de rap porten. Alle drie deze zittingen kunnen worden bijgewoond, behalve door da afgevaardigden, door alle leden van dia Vereenigingen, die zich aan den Vrou wenraad geaffilieerd hebben. Woensdag 10 April zal 's avonds een openbare vergadering worden gehou den, waar 4 of 5 sprekers of spreekster# van verschillende richting een red# zullen houden over Vrouwenkiesrecht. Bij deze vergadering heeft natuurlijk iedereen toegang. Ten slotte kunnen wij nog voor da Vereenigingen en hare afgevaardigden een aangename tijding mededeelen. Haar, die zulks wenschen wordt bij verschillende Amsterdamsche ledea een paar nachten logies aangeboden,, terwijl hoogst waarschijnlijk Dinsdag avond 9 April een gezellige bijeenkomst zal worden gehouden, om de afgevaar digden in de gelegenheid te stellen, knnnis te maken met elkander en met de Amsterdamsche alsook van elders komende actieve krachten, zoo mannen als vrouwen. Verdronken. Zaterdag hebben Millingsche vï». sellers bij Millingen drijvende gevon den en aan wal gebracht het lijk van een naar gissing 18-jarig jonkman, mf± zwart haar en snor en gekleed in licht grijs fieffcscostuum, zwarte kousen en ge la schoenen. De drenkeling had bo vendien een leeren riem om 't middel, waaraan een leeg taschje. Geld of an dere zaken van waarde zijn niet op het lijk gevonden, dat op de algemeene begraafplaats is teer aarde besteld. Te laat bezorgd. Te Oudepekela is Maandag uit 't kanaal gehaald een groot pakket- Nieuwjaarskaartjes, briefkaarten, an sichten enz. De directeur van het post kantoor aldaar heeft er beslag opge legd. Men vermoedt dat een de*" be stellers gemakshalve dit pakket op Nieuwjaarsdag in 't water heeft ge worpen. Een verloren staart. Toen Maandagavond een goede rentrein aan het station Weesper- poort te Amsterdam aankwam, bleek dat een gedeelte van dien trein was afgebroken, later vernam men dat dit zich bevond te Duiven- drecht. Zoo spoedig mogelijk werd een machine daarheen gezonden om het afgebroken gedeelte op te halen. Daar de weg naar Amster dam hierdoor versperd was, had den de treinen van Rotterdam en Utrecht ruim Ij uur vertraging.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1