NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. 18e Jaargang Vrijdag 15 Maart 1901. No. 5432 HAARLEM'S DARBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveBtigd 1b (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per poet0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlqk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën sn Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31his Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 15 Maart bevat o.a. Botha zal de Wet en Steijn niet prijsgeven, Militaire rechtspraak, Amsterdam's Burgemeester treedt af, Nabetrachting van den Gemeen teraad, Bachconcert. Politiek Overzicht. Het was al onmiddellijk bij' de eerste geruchten: van Botha's on derhandelingen die meening van al le, Boeremvrienden, dlat Botha zich in geen geval zou overgeven, op de voorwaarden, door Kitchener ge steld. Hij zou d'e Wet en Steijn niet int den steek laten, d'at dacht men al dadelijk, en overwoog daarbij dat Botha toch niiet alleenheer is in Transvaal. En, men schijnt in zijn gerust heid gelijk gehad te hebben. De correspondent van d'e „Daily Tele graph" ten minste seinde d'at Bo tha in geen geval De Wet, Steijn en de Kaapsche kolonisten zal op offeren. Deze eisch zal dus het groo te struikelblok voor dei onderhan delingen zijn, op dezelfde manier ongeveer als het straffen der schul digen in China. De bedoelde cor respondent schreef tot toelichting van zijn meening o. a. De benoeming van Botha tot commandant-generaal geeft hem geen recht '11 vrede' te sluiten, dlien alleen de regeering van de beide republieken, dus Schalk Burger en Steijn, in onderling overleg kun nen aangaan. Hij zou daardoor toch De Wet maken, tot oen out-law, een opstandeling, en dit is zeker niet de bedoeling van Louis Botha. Zoo Engeland dus het doel wil, dan moet het ook de middelen wil len en die vindt het alleen' door vredesvoorwaarden te stellen, wel ke aannemelijk zijn voor alle Boe- ren-commandanten die nog in het veld zijn. Volgens de „Daily News" heeft Enigeland' dien stap reeds gedaan, en heeft het amnestie toegestaan ook voor De Wet en Steyn. Dit heeft inderdaad wel zoo'n beetje weg van de Chineesche kwestie, waar men ook zoo voor barig was met de bewering zóó ver zijn we al, waarop dan een an der verkondigde nóg verder, tot dat in waarheid... men geen stap was opgeschoten. Maar, de Transvaaloorlog is geen zaak van diplomatiek redeneeren, ten minste voorloopig nog niet, doch een kwestie van bloed en strijd' en alvorens d'e diplomaten den, strijd der woorden kunnen aanbinden zal er nog heel wat bloed moeten vloeien. We zien daarom natuurlijk steeds in de allereerste plaats naar oor logsnieuws uit, en d'at blijft nog maar steeds uit. Van De Wet hebben we na 't be richt door Lord Kitchener geseind, dat die zich ten noorden van Brand- font bevond, niets vernomen. De onafgebroken regens belemmeren de Engelsche troepen in hunne be wegingen:, seint Lord Kitchener, en mogelijk had hij daarbij kun nen voegen d:e Wet's vlugheid doet die beweging nog trager schijnen. Indien dit Kitchener-telegram waar is, dan schijnt hij weer een aardig eindje uit den koers, een flink eind ten noord-oosten van Petrusburg, waar hij verwacht werd. Vier En gelsche kolonnes vervolgen nu in die Kaapkolonie twee benden, dus daar is op 't oogenhlik nog flink wat te doen voor Albion. Overigens geen belangrijk nieuws. Alleen is bericht gekomen van een paar vernielingen van spoorwegen. De Standard" verneemt uit Dur ban, dat de Boeren een deel der spoorweglijn Harrysmiih—Alberti- na in de lucht hebben laten sprin gen. Een afd'eeling Engelschen die uitrukte, slaagde er niet in den vij and in 't gezicht te krijgen Volgens een bericht uit Pretoria, hebben de Boeren Maandag bij Balmoral een goederentrein in de lucht laten springen,, waardoor de trein geheel vernield werd en ette lijke kaffers gedood werden. Ten slotte iets over het burger lijk bestuur in Oranje-Vrijstaat De Times" verneemt nl. uit Bloemfontein, dat het burgerlijk be stuur nu dat onder de krijgswet in den Oranje Vrijstaat vervangt. Hierdoor wordt het dus mogelijk, dat er magistraten recht spreken in plaats van officieren, terwijl ge neraal Ridley er in, geslaagd is een politie te organiseeren, ongeveer gelijk aan die in Ierland. De poli tiemacht bestaat uit bezoldigde Boeren uit de kampen van hen, die zich onderworpen hebben. De- ze_ moeten den omtrek der steden vrij honden van Boerenbenden, die echter nog acht afzonderlijke com mando's vormen, welke 27 Britsche vliegende kolonnes bezig houden. De Boeren-commando's hebben een paar hoofdsteden gekozen, waar hun regeeringszetel is. De zoogenaamde Engelsche vre- descommissie blijft in functie en vergadert zooveel mogelijk twee maal 's weeks. De Engelsche overheid- laat om derwijs geven aan d'e kinderen der vluchtelingen, maar zekere men- schen, die aan, misplaatste filan tropie lijden, belemmeren het an- derwijswerk en verwekken onte vredenheid' in de kampen der vluchtelingen. Buitenlandsch Nieuws. Militaire Rechtspraak. In da Fransche Kamer is een wets voorstel van Julien Goujom rondge deeld, strekkende tot verbetering van de militaire rechtspraak. De bedoeling is afschaffing van den tegenwoordig nog gevolgden regel, dat bij zekere misdrijven, zooals hoogver raad, spionnage, insubordinatie, deser tie, geen verzachtende omstandighe den door den militair en rechter in aan merking mogen genomen worden. Ten gevolge van dezen regel, worden mis drijven vaak óf veel te zwaar gestraft, óf in 't geheel niet, al naar* gelang de rechter een voorbeeld wil stellen, of vrijspreekt om geen bovenmatig zware straf op te leggen. Goujon's wetsontwerp is zonder twij fel een uitvloeisel van de Dreyfuszaak. De pest te Kaapstad. De Standard verneemt uit Kaapstad, dat er nu honderd pestgevallen, waar van 30 doodelijk, onder de kleurlingen zijn voorgekomen, en twintig onder- de Europeanen, waarvan 6 doodelijk. Achthonderd kaffers zijn Dinsdag naar een kampement overgebracht. Benjamin Harrison, f De voormalige president der Ver- eenigde Staten, de heer Benjamin Harrison, is overleaen. Hij was den 20en Augustus 1833 te North Bend in Ohio geboren, en heeft dus geen hoogen leeftijd be reikt. Hij was een kleinzoon vau den negenden president der Unie, William Henry Harrison. Te Cin cinnati studeerde hij in de rechten, en hij vestigde zich in diezelfde stad als advocaat. In 1860 werd hij griffier bij het Hooggerechtshof van den staat Ohio, hij gaf echter in het volgende jaar zijn betrekking prijs, toen de se cessie-oorlog uit brak, en bracht het achtereenvol gens tot kolonel en (in 1864, dus op nauwelijks 30-jarigen leeftijd) tot hrigade-generaax. Na het sluiten van den vrede her vatte hij zijn rechtskundige prak tijk. Van 1880 tot '86 was hij lid van den Senaat. Toen Blaine in '88 de candidatuur voor het presi dentschap, hem door de republi- keinsche partij aangeboden, wei gerde, werd Harrison's cand'id-atuur gesteldde republikeinen hadden de bijbedoeling, aldus Harrison's Indiana, voor hun partij te verove ren. Hij verkreeg wel is waar minr der stemmen dan Cleveland, als men het aantal op hem uitgebrach te stemmen in de geheele unie bij- eentelde, maar 233 stemmen in het kiescollege tegen Cleveland 168, en was dus gekozen. Den 4en Maart 1889 trad hii in functie. Harrison deed zich kennen als een sterk voorstander van de Mon- roe-leer. Het in 1889 te Washington bijeengekomen pan-Amerikaansche congres had een nauwere aaneen sluiting der staten van de nieuwe wereld, op handels- en politiek ge bied ten doel, en. een aantal han- delsiractatèn waren er het rec-ht- streeksche gevolg van. Onder Har rison's presidentschap trad Mae Kinley's tariefwet in werking. Den lOen Juni 1892 werd1 Harrison's candidatuur voor de tweedie maal gesteld, hij werd echter door zijn democratischen tegenstander Cle veland verslagen (290 tegen. 128 stemmen.) Na afloop van zijn tijd vak als president weid Harrison hoogleera&r aan de Lel and-S tan ford universiteit in Galifornië. Hij schreef tot op 't laatst toe veel in tijdschriften over zaken van alge meen belang. Harrison is de 23e president der Vereenigde Staten geweest. Een rede van lord Salisbury. Aan het feestmaal van de Kamer van Koophandel hield lord Salisbury een toespraak, waarin hij verklaarde, dat het der Britsche natie tot groote eer strekte, dat haar eenheid en haar macht niet verminderd waren na zoo veel maanden van strijd. Hij betwij felde of eebige andere natie hetzelfde had kunnen doen. Sprekende over Engeland's handel, beval lord Salisbury een meer practi- sche opleiding aan, ten einde stand te kunnen houden tegenover de mede dingers, die steeds geduchter worden. Een onzer grootste fouten, meende hij, is, dat wij geen vreemde talen kennen. Alle kooplieden behooren op zijn minst Fransch en Duitsch te kennen. Lord Salisbury gelooft niet aan den werkelijken achteruitgang van den Britschen handel, maar is de achter uitgang een feit, dan schrijft hij dien toe aan de parlementaire inmenging, In elk geval, zeide hij ten slotte, moe ten wij op ons quivive zijn, opdat wij niet uit het oog verliezen, dat men in voorspoed steeds waakzaam moet blij ven. Algemeone berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIEA Verleden jaar in Maart, toen Roberts Bloemfontein bezet had, vaardigde hij een proclamatie uit, waarbij hij alle paarden opeischte, die hij noodig had, het rijden door niet-militaireai ver bood, den uitvoer naar andere distric ten strafbaar stelde, enz. Later werden alle paarden zonder onderscheid opge- eischt en deze zouden dan naar de Kaapkolonie worden gebracht ten ein de te voorkomen, dat ze in handen der Boerencommando's vielen. En weer daarna is de Vrijstaat zoo eenige ma len schoongeveegd, duizenden en nog eens duizenden paarden zijn, op het geduldige papier althans, buitge maakt. Nu vertelt Reuter ons, dat kolonel Pilcher dezer dagen te Bloemfontein is aangekomen met 33 gevangenen en drieduizend paarden, het resultaat van zijn „schoonvegen" van het land tus- schen Bloemfontein en de Oranjerivier (excusez du peu), waar blijkens ver schillende berichten het allerwegen krioelt van de Boeren; om maar enkele te noemen: de commando's onder Brand, Hertzog, Kolbe, Pretorïus, wel ke in het zuidwesten huizen, en die onder Steenkamp en anderen, welke in het zuidoosten zitten. Wat er dan waar is van een schoonvegen van de streek tusschen Bloemfontein en de Oranjerivier en het binnenbrengen van 3000 paarden, laat zich denken, 't Waar schijnlijkst is, dat Reuter's correspon- dent de paarden van Pilcher zelf heeft meegeteld, wanneer men niet geheel en al aan 's mans waarheidsliefde wil twij f elen. De Express" verhaalt, hoe Kitche ner in Januari bij Pan door zijn eigen behoedzaamheid aan den dood, ten minste aan een groot gevaar, ontsnap te. Het verhaal is afkomstig van een Engelscli officier, toen te Belfast in garnizoen. De verkennings-locomotief, die voor den trein van den opperbevel hebben uitreed, verklaarde op een ge geven oogenhlik, dat de lijn veilig was. Maar Kitchener vertrouwde om een of andere reden de zaak niet en gaf last twee zware goederenwagens aan de vevkenningsmachine te koppelen, wel ke daarop opnieuw wegstoomde. Plot seling vloog de geheele boel in de lucht en even plotseling verschenen er een 100-tal Boeren, die echter in de puin- hoopen slechts den ongelukkigen ma chinist vonden. Kitchener was op het hooren der ontploffing ijlings terugge- stoomd en had zich te Pan in veilig heid gesteld. Een bijzondere zitting van den En gelschen Ministerraad, met spoed bij eengeroepen, werd Woensdagmorgen gehouden. Naar gemeld wordt is een der redenen voor het bijeenroepen van den Ministerraad, de stand der onder handelingen tusschen Kitchener en Botha. Een bericht uit Chiasse aan de „Soir" zegt, dat de politie aan de Italiaan- sche grens 200 Boeren aanhield, wel ken door Engelsche wervers waren aangeworven. Da volledige uitkomst der jongste volkstelling in Engelsch-Indië toont aan dat de bevolking der inlandsche staten binnen het presidentschap Bom bay gelegen, met 900.000 menschen verminderd is, bijna uitsluitend ten gevolge van den hongersnood. In het Britsche gebied is er vermin dering in 14 districten, met 725/000 menschen, en een vermeerdering met slechts 547.000 in 15 districten. De proefrit met de eerst postautomo biel te Parijs is Dinsdag gehouden en heeft zeer goed voldaan. Voorloopig zullen een honderdtal van deze voer tuigen in dienst worden gesteld. Ter herinnering aan den opstand van 13 Maart 1848 hebben de sociali.s tische werkliedenvereenigingen var Weenen zooals gewoonlijk een betoc ging gehouden op het Centrale Kerk hof, waar een gedenkteeken staat voor de gevallen opstandelingen. Daszinsky, lid van dien Rijksraad, hield de hoofdrede, waarin hij deed uitkomen dat de rechten des volks nog heden ten dage in Oostenrijk verdron gen worden door het absolutisme en den rassenhaat. Andere redenaars spraken in het Tsjechisch, Roeteensch, Poolsch en Italiaansch. De geheele ma nifestatie verliep in de grootste orde. Volgens een telegram uit Oran is dö Fransche post El Aricha, bij de Ma- rokkaansclie grens. Zondagnacht aan gevallen door een bende Marokkanen. Van de kleine bezetting moeten er 15 gedood en velen gewond zijn. Zaterdagavond reed de Koningin van België van het slot van Laeken naar Schaerbeek. Op den weg kwam een voetganger onder het rijtuig, werd oven*eden en ernstig aan het hoofd ge kwetst. De Koningin steeg aanstonds uit en droeg zorg, dat de ongelukkige, een bejaard man van 64 jaar, hulp deelachtig werd Stadsnieuws. Haarlem, 14 Maart 1901. Aan S. J. Bak en Co. te Allernaar eh hunne rechtverkrijgenden is alsnog on der voorwaarden vergunning verleend tot oprichting van eene drogerij en bergplaats van konijnen- en geiten vel len aan den Burgwal 49 alhier. Het batikken. De heer H. A. J. Baanders hgeld Woensdagavond voor de Technische vakvereeniging alhier, eene lezing over bovengenoemd onderwerp. De wanden der bovenzaal van café Brinkman, wa ren geheel behangen met fraai geba tikte doeken, waarvan sommige door den heer Baanders zelf waren bewerkt. Spr. verklaarde eerst den oorsprong van het batikken, dat volgens hem al zeer oud moet zijn. De Javanen, die voornamelijk meesters in deze soort nijverheid zijn, hebben als 't ware een natuurlijke aandrift voor kunst, en de ze aandrift uit zich ook en wel voorna melijk in hunne kleeding. Vervolgens gaf de heer Baanders een kort overzicht van de verschillende wijzen, waarop gebatikt wordt en de verschillende behandelingen, die het doek ondergaat voor het gereed is. Men gebruikt meestal katoen, dat al naarmate het kleedingstuk duur of goedkoop is, van fijner of grover kwa liteit i's. Dit katoen, wordt goed ge- wasschep. en gezuiverd, en daarna deugdelijk geslagen en gesteven, zoo dat de stof mooi glad en zacht wordt. Eindelijk worden, door middel van verschillende uiterst fijne werktuigjes, de teekeningön er op STangebracht. Spr. liet deze instrumentjes rondgaan, zoodat ieder zich van hunne hoogst eigenaardige samenstelling kon over tuigen. Ook beschreef de heer Baanders het verven van de batiks in de ondei*schei- dene kleuren. Feuilleton. Vrij bewerlct naar het duitsch. 7) Als Reinhard' u dat verteld heeft, is dit opnieuw een. bewijs hoezeer ik gelijk heb, bedenkingen te opperen, dus viel mevrouw Paul sen haar man in de- rede. Het woord „bedenkingen" ont lokte den dokter, die nu onder de dekens kroo-p, den bril afzette, de vermoeide oogen veegde, en ein delijk met zijn zijden zakdoek, die altijd' rechts over zijn hoofdkus sen moest liggen, de glazen afveeg de, een lachje. Zijn vrouw wij blijkbaar al aan het achteruitkrab be1 en. Hoe zoo? vraagd'e hij; om het gesprek aan den gang te houden. Hoe zoo? Hij heeft u niet, ver teld wat vooraf is gegaan, niet mee- edeeldi dal ik het afsloeg zijn plan- bij Dora te ondersteunen, en i er alleen de hand op gaf met o zullen spreken. Maar van zijn wenschen maakt hij reeds daad zaken, en om ze vervuld te zien zet hij al wat hem niet lijkt, zelfs de waarheid op zijde. De" dokter was er zeer mede in genomen, d'at zijn vrouw, in haar gesprak mat Reinhard, op zijn be slissing had gewezen. De-ze ont dekking stemde hem zachter, en terwijl hij. den. barsche-n toon, waarop hij totnutoe gesproken had, liet varen, zeide hij Nu, Katharina-, laten wij niet meer kibbelen, maar eens ernstig samen praten. Meent gij werkelijk dat wij de zaak geheel van de hand moeten wijzen, als we eens een jaar verder zijn? 't Is waar, hij is een oude vrijer, maar een braaf man en wel. ge wist misschien niet eens dat het gelukskind weer vijftig duizend gulden geërfd heeft? Ik taxeer R.e-inhard op een vermogen van minstens twee maal ho n d e rddu i zend eulden. Och kom. dat meent ge niet? Zeker, Katharina, die bezit hij, als het niet meer is. Reeds op de hoogeschool ging hij vooi- rijk door, en ik weet stellig, dat hij al eens vroeger geërfd', veel uit d'e- loterij getrokken en door aller-. le.i speculaties zijn kapitaal ver meerderd heeft. En bij diat alles staat hij zelf in de- apotheek en verkoopt insec- tenpoeder Ja, kindlief, dat is weer een ander geval. Reinhard) is juist een mensch, die Dora neemt hem ook in 't geheel niet Of zij hem1 nemen1 zalEn ik zeg u dat zij zeer gelukkig zal wordenZiet zij niet tegen Rein hard op Hij zal haar het leven aangenaam, zeer aangenaam ma ken want zij zal onbezorgd en omringd van allerlei comfort kun nen leven,. Wat geeft het als zij met een dokter of met een ambte naar trouwt? Immers bezitten de besten onder ons niets meer dan de hoo-" op verbetering van hun nen toestand, welke onvervuld) blijft Maar wanneer zij nu, niette genstaande alle goede vooruitzich ten, toch niet gelukkig wordt? zeide mevrouw Paulsen-, wier moe derlijk hart en betere natuur de overhand hield'. Nu En waar is dan ergens die volstrekte waarborg van ge- iuk gegeven? Het huwelijk is nu eenmaal een loterij. Op dit oogenhlik werd er hard gebeld. De schelle koord' liep van de voordeur naar het slaapvertrek van den. dokter. Er was iemand! ziek geworden en de dokter moest dadelijk komen. De heer Paulsen stond heel ver drietig op en keelc uit het raam. -Bij wien? Men hoorde het gesnuif van paardeni, het getrappel van hoe ven op de straatsteenen en een stem, die zeide Ik kom van buiten van de Dornsde jonge heer ia erg ziek. Ik geloof d'at hij op sterven ligt. Kan de- dokter dadelijk meegaan? Ik ben met het rijtuig hier. Zal ik wachten? Mevrouw Paulsen had alles ge hoord. De jonge Dorai op sterven Zij was zeer ontroerd1, te meer, omdat deze hu wel ij kscandidaat nog altijd op den achtergrond had gestaan en heb aanzoek van Rein hard dus nog kon gemist worden. De dokter riep den koetsier toe, dat deze zou wachten, kleedde zich schielijk aan. greep naar zijn pels jas en meerschuimen pijp, gaf zijn vrouw in cle haast een hand en spoedde zich heen om zijn plicht als dokter to vervullen. Toen de familie Paulsen een paar weken, hierna 's ochtends aan het ontbijt zat, bracht de brieven besteller een brief, welles inhoud vooral Dora in groote spanning bracht. De dokter had in Mecklenburg een eenigen broeder wonen, die daar ook geneesheer was, van wien hij echter zelden, en in de laatste jaren zoo goed als niets, gehoord had. Deze kondigde nu het bezoek van zijn zoon aan met de volgende woorden Beste oude heer en lieve jon ge. schoone vrouw De onderge- i co kende is geneesheer te dezer plaatse. Hij heeft zelfs een titel. Hij verheugt zich in een goede re putatie, bezat eens een lieve vrouw, die heenging, en vindt nu zijn troost- in een eenigen zoon, op wien al zijn hoop is gevestigd. Ge zondheid en inborst zijn goed; hij is zeer familieziek, hoewel hij geen brieven schrijft. Hij heet Paulsen en is uw broeder en onderdanige zwager. Wilt gij, waarde heer dokter, den jongen student, d'ie eerstdaags op zijn pleziertochtje bij u ver schijnen zal, in uw vriendelijke bescherming nemen Moclit, beste oude heer, uw schoone vrouw u iniusschen nog meer kinderen geschonken heb ben nu nu, brom maar nieb zoo Ik vind. dat het geslacht van do Paulsen's lang niet genoeg op dlezen aardbodem- vertegenwoor digd is wilt dan wel 'mijn beste wenschen voor hen ontvangen anders verzoek ik u, uw kleine eenige Dora wier aanvallig kin derportretje boven mijn schrijfta fel hangt, van mijn vaderlijke toe genegenheid te verzekeren. En nu, God zij met u I Ik heb haast. In de spreekkamer wacht iemand op mij, die zich onder heb lachen in de tong gebeten heeft en wien ik een drankje moet voor schrijven. Ik zal hem wat frambo- zensap geven. Gij lacht, heer dok ter? Het geloof doet heb hem toch maar in ons vak. Is het niet zoo? Toen Dora laat in. den avond van een klein partijtje thuis kwam, vond zij een jongm erisch met leven dige oogen en een overmoedige uit drukking in het gelaat bij haar

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1