't Is jammer dat tegenwoordig cte batikkunst door do concurrentie uiit Éuropa zoo achteruit gaat. Spr. zou willen dat het invoeren van die na- taaaksels verboden werd. Hij geeft ver volgens een schets van het batikken, «ooals men dat in ons land beoefent, en stond eenigen tijd stil bij het batik- leen op perkament en geweven stoffen, als zijde, enz. Men tracht tegenwoor dig het ook op fluweel te doen, maar spr. vindt dit niet aanbevelenswaardig. In allen gevalle is 't zeer moeilijk te «volvoeren Een luid applaus beloonde den heer Baanders voor zijn interessante voor- dracht waarna men gelegenheid kreeg, de medegebrachte batiks te bezichti gen. Frans Hals. Wij herinneren er aan dat Vrijdag 15 Maart in den Schouwburg een wel- dadigheidsvooTstelling wordt gegeven door de Letterl. Vereeniging ,,J. J. Cre- mer." Alleen dit moet al red,en genoeg zijn om dam- heen te gaan; maar bo vendien had men de gelukkige ge dachte de historische schets ..Frans Hals" van H. M. P. van Emmerik, die ter gelegenheid der Frans Halsfeesten zooveel succes bad, nu nogmaals voor uitgebreider kring te brengen. Men kan eiken dag van 104 uur plaats bespreken. Santpoort. In het kerkgebouw der Hervormde gemeente zal Zondagmiddag gewijde muziek ten gehoore gebracht worden; de heeren Phlippeau en Zalsman zul len daarbij medezingen. IJmuiden. In de Protestantsche kerk alhier, zal Zondagmorgen het nieuwe orgel ingewijd worden. De predikanten E. Barger van Amsterdam en P. A. Klap van Velsen zullen daarbij toespraken houden. Schoten. Gisteren werd op de R. K. begraaf plaats van Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer G. A. Ritsema, in leven wethouder de zer gemeente; de burgemeester, met den gemeenteraad en enkele gemeen te-ambtenaren aanwezig, schetste de verdiensten van den overledene als in gezetene en als raadslid en wethouder; een neef dankte voor de laatste eer hier bewezen. Binnenland. H. M. de Koningin gaf heden ten paleize Het Loo een gala-diner ter eere van den afgevaardigde van den groothertog van Saksen, luitenant- generaal de Palezieux Falconnet, na zijne audiëntie bij H. M. tot bekend making van de aanvaarding der re geering door den groothertog. Tot dit gastmaal waren ook uitge- noodigd grootofficieren en leden van Hr. Ms. Hofhouding te 's Gravenhage. Aan den vreemden opperofficier is van wege H. M. toegevoegd de ordonnance- officier le-luit. Loudon. Dr. Leyds is afgestapt in Hotel Pays- Bas te Utrecht. Ook de ledeal van het Driemanschap, de heeren Wolmarans, Fischer en Wessels bevinden zich daar. In het gebouw aan de Rrinsegracht te 's Gravenhage hield Woensdag de raad van administratie van het Inter nationaal Hof van Arbitrage weder om eene vergadering, o. a. tot vast stelling der begrooting van kosten voor de instelling. De Vereeniging van leeraren en leeraressen in de gymnastiek aan hoo- gere burgerscholen heeft aan den mi nister van binnenlandsche zaken een adres aangeboden, waarin zij ver zoekt, aan deze categorie van leeraren en leeraressen het recht te verzekeren, op 60-jarigen leeftijd op pensioen te kunnen gesteld worden. Gazchonk uit Curacao. Naar wordt medegedeeld is het hu welijksgeschenk door de bevolking van Curagao Harer Majesteit der Koningin aan te bieden, naar Nederland ver zonden. Het geschenk bestaat uit een casette, gemaakt van acht houtsoorten uit de kolonie, rijkelijk met schildpad en goud gemonteerd en bevattende 12 zakdoeken door dames van Curagao bewerkt. Het geschenk meet inderdaad prachtvol zijn. oudere in de huiskamer zitten. Zij was bij de familie von Tapp ge weest, waar op die zittingen van alle stoelen en van de canapée eon: gouden wapen geborduurd was. Veel hadden ze niet, de Tapp's, maar iets bijzonders was het toch. Nadat zij hoed en mantel op de naar eigen, haastige manier op een stoel hadl gelegd! en juist haar snap achtig manche in beweging wildie brengen, sprong rle totnogtoe niet opgemerkte bezoeker onverwachts op en. boog. Uw neef Bernard: I zeidie de. dokter vroolijk, en mama Paulsen zag met een, zeker welgevallen half naar haar schoon© Dora, half naar deni bloedverwant, die blijkbaar zeer aangenaam door haar ver schijning werd aanged'aan.. Bernard, ging schielijk naar Do- ra schuddie haar de hand) en kuste haar hartelijk op d'e wang, terwijl hij zeidieIk ben recht blij u te, zien. lieve nichtje. Dora werd vuurrooddeze ont moeting bracht haar uit de onze kerheid, die zich van haar meester gemaakt had. ten aanzien van het haars neefs. Bernard bleek een even opge»- Droogmaking van de Zniderzeé. Naar men verneemt heeft de Raad van State dezer dagen zijn uitvoerig advies over de plannen tot gedeelte lijke droogmaking van de Zuiderzee aan de Regeering teruggezonden. Ondanks gewichtige finantieele en andere bezwaren in het college tegen het plan gerezen, zou het advies van de meer dierheid echter gunstig luiden. De ministerieele crisis. Over de nederlaag door Minister Eland in de Kamer geleden, schrijft ,,IIet Volk" o. a.: •-'de Kamer, die blijkbaar grootendeels de strekking van dat voorstel (van Raalte) niet vatte, gooide de reddingsplank over boord. En daarmede verongelukte de gan- scke Regeering, die op dit oogenblik zeker druk zit to beraadslagen, of al leen de heer Eland zal heengaan, of óók de beide Ministers van Marine en Binnenlandsche Zaken, die eveneens deze wetsontwerpen hebben ondertee- kend of wel de geheele Regeering._ Indien het waar is, wat in de partiku- liere gesprekken der Kamerleden on omwonden wordt beweerd, dan treft deze nederlaag niet minder de militai re hofkliek, ja de koningin zelve. Zij zoude dan een welverdiende' straf zijn voor het spelletje, waartoe zich de heer Eland in dat geval had ge leend eene waarschuwing tevens voor ieder minister, om liever te vallen in den strijd zijner overtuiging tegen heft Hof, dan na het spelen met zijne overtuiging een smadelijke nederlaag te lijden in de Volksvertegenwoordi ging. V. in het „Nederlandsch Dagblad" be treurt het zeer, dat het zoo geloopen is. De ingediende legerwetten. hebben wij nooit bewonderd, zegt hij, maar het bestaande is nog slechter. Wij had den die wetten dus gaarne aangeno men gezien. Het amendement-Van Gil- se, om den achtmaandelij kschen dienst tijd in d ewet vast te leggen, heeft on ze instemming niet, maai- toch komt het ons voor, dat de minister wat min der vasthoudend had kunnen zijn. Eene wet is nog geen grondwet. Wat eenmaal in de wet is opgenomen kan er naderhand .weer worden uitgelicht, als de proef niet meevalt. De heer van Gilse zelf bovendien wil de voor achterlijken een langcreu diensttijd toestaan. Er moet Lh.ms ein delijk worden doorgetast. Het oi.gen- blik is gunstig en de minister had •- ter gedaan, als hij wat meegaande wis geweest en van het goede oogenb'ik beter partij had getrokken. Het „Handelsblad" de vermoedelijke gevolgen dei- intrekking besprekend, zegtVast staat het, dat de minis ter Eland zijn ontslag zal vragen, maar het is niet waarschijnlijk noch wenschelijk, dat zijn ambtgenooten hem zullen volgen. Met het oog op de naderende algemeen© verkiezingen wa re een ministerieele crisis thans al heel onwelkom. Wie zou, in de onze kerheid wat de stembus in Juni zal brengen, de opdracht om een kabinet te vormen nu willen aanvaarden? En mocht al het geheele Kabinet'in de verijdeling van dit deel van zijn program aanleiding vinden om ont slag te vragen, dan is het te verwach ten dat H. M. de andere ministers zal uitnoodigen voorloopig aan te blijven tot de verkiezingen zijn afgeloopen. Een der ministers zou zich dan tijde lijk met de portefeuille van oorlog moeten belasten. Intusschen behooren dan, gelijk reeds door de Kamer is goedgekeurd, de gezondheids- en woningwetten en wat nog meer voor afdoening gereed is, te worden behandeld. Het misluk ken van één regeling, hoe belangrijk ook, mag niet liet geheele raderwerk doen stilstaan, en het is niet geble ken dat Kamer en regeering niet over de genoemde regelingen 't eens kun nen worden. De „Amhemsche Courant" betreurt evenals vele bladen den afloop en spreekt de meening uit dat het nega tief resultaat alleen het gevolg is van de geheel onverklaarbare houding van den minister van oorlog, die van de erkenning in de wet van een beginsel, waarvoor hij gedimende ruim 3 jaren met bewonderenswaardige volharding en ondanks een krachtige tegenkan ting in het, leger gestreden heeft, eene portefeuille-quaestie maakte! De ver antwoordelijkheid van het gevallen vo- tum rust dan ook niet op de meerder- wekt als aangenaam persoon te we zen. Hij vloeide over van scherts en luim, en nooit had' Dora met zooveel welgevallen mar iemands gesprekken geluisterd., en nooit herinnerde zij zich zoo hartelijk gelachen te hebben als op dezen avond. Wel is waar was die humor van haar neef met een zekere spot ternij gemengd, maar die deed haar aan mijnheer Reinhardi denken en scheen allen verstandiigen men- schen eigen te zijn. Een drommels aardige vent, die Bernard I zed de die d'okter bij het naar bed! gaan tot zijne vrouw hïji bevalt mij buitengewoon, buitengewoon, Mevrouw Paulsen knikte en- zuchtte. Wat gaat er al niet in een moederhart om Neef Bernard hadl plan vier we ken te blijvener waren reeds veertien dagen van om. De tijd vloog voor Dora heen in den om gang met hem, d:ie telkens iets nieuws wist te bedenken en aan 't gewone iets bijzonders wist op te merken». In een- oogwenk had! hij alles bij elkaar gehaald, arrangeerde par tijen, beredderde alles, was han- heid, die zich voor het amendement van Gilse c. s. verklaarde, want in wer kelijkheid' was dit zoo ministerieel mo gelijk, maar op den minister van oor log, die zonder eenig deugdelijk motief weigerde de consequentie te aanvaar den van zijn eigen sedert, drie jaren ten aanzien van den eersten oefenings- tijd aangenomen standpunt, waarvan de logica eischte dat, juist om den te genstand. der hoogere bevelhebbers in het leger, de korte eerste-oefening als regel in de wet zou worden opgeno men. „De Standaard" is van oordeel, dat de nederlaag van den minister van oorlog niet genoeg in het belang van het vaderland kan worden betreurd. Dr. Kuvpers orgaan wijst op het stre ven, dat in de Kamer heeft voorgeze ten om door opbouwende critielc den minister in zijn legerwetten welwil lend tegemoet te treden. Thans is de toekomst donker, zegt de „Standaard". In officieele stukken staat thans de verklaring der regeering, dat ons land met de nu beschikbare weermiddelen niet te verdedigen is. Toch zal die on voldoende toestand thans voortduren, en is niet recht in te zien hoe we in' de eerste jaren tot regeling van onze mili taire macht geraken zullen." (Slot volgt). Verkiezing: voor de Tweede Kamer. Door de Christelijk-Historische kies- vereeniging te Arnhem is definitief tot- candidaat voor de Tweede Kamer gesteld dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, thans afgevaardigde voor Rotterdam L (Arnh. CL) - De antirev. kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning, te Maassluis, heeft voor de Tweede Kamer candi daat gesteld den heer Brummelkamp. Als candidaat der democratische partij bij de a .s. verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Krimpen a.d. Lek, wordt, voor zooveel de ge ineenten Krimpen a. d. Lek en Lekker- kerk betreft, genoemd de heer F. Mol te 's Gravenhage. (DbL v. G.) Men schrijft uit Lent aan de ..Gel derlander"', dat bij den voorzitter der r.k. centrale kiesvereeniging in bet district Eist uit Menton het bericht ontvangen is, dat de heer mr. van Bas ten Batenburg volhardt bij zijn besluit om niet meer voor de candidatuur van de Tweede Kamer in aanmerking te komen. De anti-revolutionaire kiesvereeni ging Nederland en Oranje te Rozen burg heeft tot- candidaat voor de Twee de Kamer in het district Brielle gesteld den heer H. Ch. Vegtel, voorzitter van Nederland en Oranje II, te 's-Graven- hage. Het bericht, dat bij de afdeeling Delft van de Katholiek-democratische partij het plan bestaat, om naar aan leiding van de jongste pauselijke en cycliek, de afdeeling op te heffen, is, volgens de D. C., zeer voorbarig. Amsterdams Burgemeester treedt af. Mr. S. A. Vening Meinesz deelde Woensdag in de zitting van den Am- sterdamschen Gemeenteraad mede, dat hij zijn aan wage om ontslag aan de Koningin bad ingediend. Deze mededeeling volgde op de voor lezing van een brief van Gedeputeer de Staten, waarin deze namens den minister van binnenlandsche zaken aan den burgemeester mededeelden, dat geen termen waren gevonden om het besluit van den Raad van 26 Janu ari, waarbij de Raad op voorstel van den heer Caroli besloot „het straffen- stelsel bij de politie en de brandweer te regelen bij verordening", te vernie tigen. Naar aanleiding van dezen brief ver klaarde de Burgemeester dat hij nu de zware verantwoordelijkheid van hoofd der politie niet kon dragen, en dat hij zijn ontslag had gevraagd. Aanleiding tot dezen brief heeft het volgende gegeven. In de vergadering van den Amsterdamsclien Raad van 26 Februari werden behandeld de twee voorstellen van den heer Caroli: het eene dat de Raad Burg. en Weth. zou uitnoodigen hem voorstellen te doen lot regeling van de discipline bij poli tie en brandweer, het tweede luidende ongeveer als het later goedgekeurde. De Burgemeester verklaarde zich tegen dig. gedienstig, innemend, en ver overde meit storm de harten der familiën met welke de Paulsen's omgingen,. Nooit was hij' over iets in verlegenheids; hij kende die nieuwste gezelschapspeleaa en den cotillon, sleepte zelfs de traagsten en onverschilligsten-medeen wan neer soms een regenbui het genoe gen scheen te zullen verstoren, wist hij een uitweg en men amuseerde zich in die een of andere overdekte ruimte bijna nog eens zoo goed'. Op zekeren voormiddag vraagde Bernard of Dora de domkerk eens met hem ging bekijken, want hij moest alles in oogonscho-uw ne men. Wacht eveni, ik ga den koster halenriep hij haar vóór het kerkportaal toe en liep het. huis in, alsof hij in Cappelln overal den weg wist. Toen hij met den dienstvaardiger! ouden man aankwam, hoorde Dora hem over de bezienswaardigheden der kerk spreken,. Hij scheen den koster te onderrichten-, want dieze luisterde toe en vulde- zijn mede- dleelimgeiD aan. Nadat zij het inwendige dier kerk bezichtigd hadden, wilde Bernard den toren beklimmen, en Dora beidei voorstellen. Maar op zijn raad had de heer Caroli het tweede-voorstel gedaan, omdat op die wijze vlugger en zonder dat hetzij B. en W. hetzij de heer Caroli zolf de moeite gedaan had een verordening te ontwerpen, een be slissing van regeeringswege werd uit gelokt. Het beginsel werd op die ma nier beslist. De verwachting dat dit besluit zou worden vernietigd is niet verwezen lijkt. De Minister heeft, blijkens zijn schrijven aan Gedeputeerde Staten overwogen, dat vernietiging van dit besluit, dat een soort van motie was, geen effect zou sorteeren. De Raad zou dan ook na vernietiging van dit be sluit zulk een verordening kunnen vaststellen. Eerst wanneer dat ge schied was en de inhoud van zulk een verordening kan worden beoordeeld, zou kunnen worden beslist of deze voor vernietiging in aanmerking kwam. De Burgemeester heeft gebruik ge maald van art. 70 der Gemeentewet en het genomen besluit niet uitgevoerd, 30 dagen na de kennisgeving aan Ge deputeerde Staten, had de Burgemees ter geen bericht van schorsing of ver nietiging ontvangen. Sedert 27 Febru ari is echter geen vergadering van den Raad gehouden, zoodat de Burgemees ter eerst Woensdag zijn besluit aan den Raad kon mededeelen. Men verwacht, dat burgemeester Ve ning Meinesz niet op zijn beslissing zal terugkomen. Straften op school. In verband! met hetgeen er in dien laatsten tijd in die onderwijzers wereld te doen geweest is naar aan leiding van een geval van lichame lijke tuchtiging op een Amster- damsche school, is het wel merk waardig mee te dleelen wat de groo te kantonnale Raadl van Bern in zake lichamelijke straffen op scho len besloten heeft. Daar is een wet, dit onderwerp regelende, aangeno men, waarvan art. 1 aldus luidt „Het toepassen van lichamelijke straffen in scholen en opvoedings gestichten is alleen geoorloofd ter handhaving van tucht en discipli ne. De bestraffing moet echter worden, beperkt tot het onontbeer lijke, en mag de grenzen van. een matige ouderlijke tuchtiging niet overschrijden, en alle misbruik, waardoor de waardigheid van den onderwijzer of de gezondheid en het gemoed van het kind wórden- benadeeld), moet zijn uitgesloten. Een verder strekkende lichamelij ke bestraffing is verboden." Het artikel werd' aangenomen met 88 tegen 59 stemmen. Als amendement werd aangeno men een verbod1 van gevaarlijke tuchtigingen, zooals het slaan op, of het trekken- aan de oorem, en andlere, die invloed: kunnen heb ben op het hoofd. Art. 2 van deze wet bepaalt, dial de kantonnale regeering in zake de handhaving van straffen in scho len en opvoedingsgestichten bij de creet nadere bepalingen zal vast stellen. Handelingen., in strijd met deze wet of het decreet vallen, als mis bruik van het recht van tuchtiging, onder art. 146 van het Wetboek van strafrecht. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn voornemens Maandag naar de re sidentie te gaan en aan H. M. de Ko ningin-Moeder een bezoek te brengen in haar nieuwe woning. Sneeuw. Terwijl het' hier in onze omgeving al een heel klein beetje begint te „lenten", hooren wij van andere zijde nog maar steeds van nieuwe wandaden door den wintervorst gepleegd. In het Noorden van hef, land heeft het in het begin der week een duim dik gesneeuwd. Te Maastricht zijn tengevolge van de sneeuw, die daar gevallen is, telefoon palen gebroken en omgevallen, zoodat de telefoondienst aldaar geruimem tijd zal gestoord zijn. Ook de telegraaf dienst meit het Noorden ondervond groote vertraging. In het buitenland was het nog erger. Maandag is het telegrafisch en tele fonisch verkeer in de Rijnprovincie en Westfalen en elders in Duitschland door zware sneeuwbuien ernstig- ge stoeid. Te München-Gladbach waren er van de 700 Lelefoonleidingea (04 vernield, te Krefeld waren er van de 1800 maar een 100 te gebruiken enz. schonk gaarne haar bijval aan dit plan, ondanks die vele trappen, die zij moest opstijgen. Sluit zelf de deur maar af en breng mij straks dien sleutel terug zei.de de koster, nadat hij gezegd! had hoe zii doen moesten,knikte en ging langzaam d'ooc de koele kerk, waar zijn voetstappen dreun den, naar1 dien uitgang. Het was Do-ra zonderling te moe de- toen zij zich met haar neef al leen. in d'e groote, wijde ruimte be vond'; zij kreeg iets angstigs over zich, niettegenstaande he,t .heldere daglicht. Met uw verlof ga ik vooruit 1 zeide hij, terwijl hij dei steene-n wenteltrap opklom, waar het vun zig rook en waarop dJoor kleine, in de dikke muren gemaakte-, raamp jes een spaarzaam licht viel. Kom maar achternaBlaas maar eens uitWe hebben im mers geen haast. Het kwam Dora goed uit, dat hij haar dit toeri-epze was bijna ge heel buiten adem-. Hoe hooger zo stegen, boe don kerder hef werd. We zijn, aan stonds boven, zeide de neef op zijn besliste wijze van spreken. Gedn verplichte vaccinatie. Dr. Schouten en 902 mede-ondertee kenaren, allen meerderjarige ingezete nen der gemeente Ridderkerk, hebben een adres gericht aan H. M. de Ko ningin, waarin verzocht wordt de ver plichting lot vaccinatie van school gaande kinderen af te schaffen. De heer Fischer, lid van de Deputa tie, zeide Woensdagavond in een par ticulier gesprek, dat hij geen geloof hechtte aan het bericht van de „Daily News" aangaande vredesonderhande lingen en instelling van een burgerlij ke regeering onder Milner, met een Raad, bestaande uit Botha, Lukas Meijer en Schalk Burger. De Pandhuispaclit. De. correspondent van het „Han delsblad" te Batavia seint „De Regeering neemt de proef met een bank-van-leening-houder te Soekaboemie." Het blad teekent daarbij aan Wij hebben indertijd geme-ld, dat in Indië ernstig overwogen werd, het houden van banken van leening in- eigen beheer te nemen, zonder zucht naar winstbejag, maar om een einde te maken aan de ex ploitatie van den inlander d'oor de Chineesche pachters. Moge dieze proefneming leiden tot geheele afschaffing van de pand hui spacht INGEZONDEN MEDEDEE- LÏNGEN. 30 cents per regel. Alle geneosbeeren beschouwen hot natuurlijke FRANS JOZEF BITTERWATER als het eeiugo zouthoudende pur geermiddel, dat aangenaam is om in te nemen. Bjj kleine giften genomen is zijue werking absoluut zeker en werkt het oplossend na. Op 10 wereldtentoonstellingen met gouden medailles bekroond. Overal verkrijgbaar. Het Yitalisme. De- Vitalistische Geneeskunde, waarvan, de zetel gevestigd is te Parijs, 19 rue de Lisbonne, is thans de versprei diste in de geheele we reld. Zij richt zich slechts tot de zieken die geen© verbetering heb ben kunneai vinden bij al de be kende systemen en bewerkt onge hoopte genezingen. Het is voldoende den ouderdom en geslacht van' den zieke aan te geven alsmede de voornaamste verschijnselen zijner ziekte, om he-m op gemakkelijke wijze eene vitalistische behandeling van uit Parijs te do-en toekomen, w.elke 'van af het eerste oogenblik der verzor gingen hem de kalante zal geven en terstond d'e verschijnselen zal doen ophouden. De vitalistische- verplegingen zijn uitwendig, zacht, aangenaam, en uiterst gemakkelijk te dofen, zondier de hulp van iemand anders. Astlima, jicht, suikerziekte, ei witziekte, verlammingen, neuras thenie, alle aandoeningen der orga nen maag, lever, ingewand, lon gen, ha-rt, blaas, baarmoeder, wor den dóór het Vitalisme genezen alsmede de weefselgezwellen, zon dier de minste pijn, zonder bloed verlies en vooral zonder het min ste gevaar. De uitl-eggingsbrochure in de Hoiiandsche taal wordt op iedere aanvrage toegezonden, welke ge richt moet woiden; aan den he-er Dokter Péradon, 19 rue de Lisbon ne te Parijs- die op alle aanvragen om; consult die hem gezonden wor- den per omgaande antwoordt. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Te Wageningen hebben de schil dersknechts, wier loon tot" heden bijna algemeen- 13 et. per uur be draagt., het verzoek tot die- patroons gericht om de loone-n te bepalen op 15 ct. In ©ene. vergadering van patroons en gezellen is beslaten het loon met ingang van 1 Mei te ver- hoogen m-et 1 ct. d;e gezellen heb ben daarmede voorloopig genoegen genomen, doch blijven bij hun eisch van 2 ct. meer. HaltNu stonden ze in vol slagen duisternis. Dora hoorde hoe Bernard rondom zich heen testte-. Toen riep hii Hier is een luik, dat moet ik eerst openstooten. Ga even zitten. Dora. Hij dacht aan alles. Zij ging wer kelijk zitten, en toen het volstrekt niet lichter werd, wilde zij hem vragen dadelijk weer naar beneden te gaan. Toen zeide hij Wacht! nu ben ik er. Hier is een haak nu zal ik wel klaar ko-men Hij stiet inderdaad! het luik open. Een eigenaardlig riekend stof vloog op, waardoor men aan het hoesten raakte, en een heidór licht drong door de opening. Maar nog moest er iets overwon nen wordenDo ruimte was nu zeer smal. zoodat slechts één per soon tegelijk langs d.e ronde leu ning gaan kon. Men moest een vrij steile, hangende ijzeren trap op klimmen om op den eigenlijken omloop van, den- toren te- komen, die breed en ruim was. Neen, neen Bernard! I Daar waag ik me niet op rie-p Dora, die zich verwonderde, dat de koster Het Hoofdbestuur van den A. N. D.. B. had onlangs een 700 personen ge royeerd als lid, omdat zij achterstal-! lig bleven in het betalen hunner honds- contributie. Het hoofdbestuur heeft aan zijn leden verboden met die z.g.n.' ongeorganiseerden samen te werken. Ten gevolge van dit bevel is Weonsdag een werkstaking uitgebroken in de dia mantslijperij „Flora" aan de Gerard Doustraat. Daar werken ongeveer 3G man, wie onder een 20tal ongeorgani seerden; de georganiseerden hebben nu bet werk neergelegd. De eigenaar der fabriek heeft de zaak thans aanhangig gemaakt bij de „Vereeniging van eige naren van fabrieken." BUITENLAND. Te Frankfort a/M. zijn bij politie verordening bepalingen gemaakt in het belang van werklieden bij bouw vakken en wel wat dó loodsen of keie ten- betreft. Deze moeten ten minste zoovele vierk. meter grondvlakte heb ben als er werklieden zijn (thans 1/4 minder); de grond moet met tegels be dekt, het dak en de wanden goed dicht zijn, de deuren naar buiten opengaan. Voor werklieden, die er binnen achter een arbeiden, moet een voldoend aan tal banken of Stoelen en tafels aanwe zig zijn, gelegenheid) tot het ophangen van ldeedimgstuleken en tot het was- schen van handen enz. In de schaf f- ruimte moet van 15 October tot 15 April gestookt kunnen worden. Voorts moet ci' een verbandkistje op een stofvrije plaats «geborgen zijn. De eigenaars van weverijen in Wur- temberg hebben besloten het loon, dat reeds met 13 was verminderd, in het tweede kwartaal met 25 te verlagen en andere Duitsche fabrikanten uit te noodigen hetzelfde te doen. De groote metaalfabrikanten in Si- lezië hebben zich vereenigd tot ean Bond ter behartiging der gemeenschap pelijke belangen, met name ook één lijn te trekken tegenover werkstakin gen, loonsverhoogingen, enz. In een onderhoud met den afgevaar digde Dejeante heeft de minister-presi dent beloofd dat de directie der kolen mijnen van Montceau-les-Mines aan de werklieden zal toestaan: de gevraag de loonsverhooging, erkenning van het syndicaat en volkomen vrijheid van vereeniging. Te Marseille is Dinsdag door een honderdtal werklieden de arbeid her vat. Vijftig van deze zijn bezweken voor de vertoogen en de bedreigingen der stakers; de overigen hebben on der bescherming dei' politie doorge werkt. Tengevolge van de werkstaking heeft de compagnie des Messageries mariti- mes besloten haar kantoren naar Ge nua over te brengen. Marseille zal nog altijd het uiteind© der lijn blijven, maar het laden en lossen zal voorloo pig althans plaats hebben te Genua. De Laos, die pas is binnengekomen, heeft reeds bevel ontvangen in de Ita- liaansche haven te lossen. Dit is een zware slag voor den handel van Mar seille. Rechtszaken. Aanranding. A. J. Knuivers, die den kantoor- looper Nicolet van de Associatie-Cassa aanrandde, om hem zijn portefeuille te ontstelen, werd door de Arasterdam- sche Rechtbank veroordeeld tot vijf ja ren gevangenisstraf. De zaak in hooger beroep dienende, requireerde het O. M. bij het gerechts hof te Amsterdam, bevestiging van het vonnis door de Rechtbank gewezen. Het Hof Woensdag uitspraak doende, bevestigde het vonnis wat de qualifica- tie betrof, maar veranderde de straf van 5 in 3 jaren gevangenisstraf. Sporten Wedstrijden. Schieten. De koninklijke scherpschuttersver- eeniging Claudius Civil is te Amster dam zal haar vijftigjarig bestaan vie ren met een. achtdaagsch groot natio naal schuttersfeest in Augustus. Honden. Het voorloopig comité ter oprichting van een Nederlandsch© „Setter Club" zal eene vergadering houden op Vrij dag 15 Maart a. s., 's namiddags om haif drie in Hotel Polen te Amsterdam» hem, niet op zulke gevaarlijke din gen had' attent gemaakt en die nu huiverde, als zij naar beneden keek. Zij wilde terug. Ik bid je., klim mee naar ho ven Wees niet bang Kijk maar; er is een stevige leuning. Geef mij. de handt Ge kunt immers niet val len. Nog altijd aarzeidie zij. Maar wanneer Bernard zich eens iets voorgenomen had moest het gebeuren, en duizend middeltjes stonden; hem steeds ten dienstel bij de uitvoerir!" zijner plannen.. Doe het om mijnentwil, Do- razeide hii vriendelijk. Dit verzoek had inderdaad de ge wen schte uitwerking. Bora veegde met haar zakdoek de warme hand af en reilde ze haar neef, die zich nu met de linkerhand aan de leu ning vasthield' en met die rechter zijn nichtje hielp, (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2