Tweede Blad, behoorendo bij nHaarbni's Bag'.:.? id" van Tr|j dag 15 Maart 1001. ffSOr 5432 GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woens dag 13 Maart 1901, des namid dags ten 11/2 ure. Voorzitter de Burgemeester*. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren Koopmans, van Slyrum, Loo meijer en Kruseman. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De heer O. J. ten Thije, onderwijzer 1ste klasse aan de Eerste Burgerschool verzoekt met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag, wegens zijne benoeming tof, Hoofd eener school te Utrecht. Word/t verleend. A. dat is gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een adres van H. Veldhuizen, hou dende verzoek om spoedig eene beslis sing te nemen in zake de vaststelling van een stratenplan op grond bij de Linschotenstraat. 2e. een adres van do coöperatieve BQuwvereeniging „de Vooruitgang", in Zake het tarief van de waterloozing van de perceelen in den Zuidpolder- Teyler-, Vooruitgang- en A. L. Dyse- rinckstraat. e. een adres van C. de Haan, om voor de a.s. kermis den voorrang te mogen hebben om de eerste te zijn om met zijn poffertjeskraam op de Ged. Oude Gracht te staan en wel voor f 80 a f 90. 4e. een adres van de wed. Smit Kipperman, om ondersteuning. 5e. een adres van P. Iluyg, houden de klacht over de willekeurige hande lingen van den Havenmeester-inspec teur. B. dat is ingekomen. le. een voorstel van den heer L. M doo, tot wijziging en aanvulling van de verordening op het verlcenen van pensioen, wachtgeld en onderstand. 2e. zes processen-verbaal van afkeu ring van voor de consumptie onge schikt vleescli. 3e. het verslag van de gasverlichting over de maand Januari. 4e. een Ichrijven* van J. H. Droste, dank betuigende voor zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur 5e. een adres van«"mcj. H. J. van Sehubertz, verzoekende haar met in gang van 1 Sept.. e. k. eervol ontslag te verleenen als directrice van de mid delbare school voor meisjes. 6e. een schrijven van C. Druyvesteyn houdende verzoek hem met 1 Mei 1901 ontslag te verleenen als regent van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis. B. en W. stellen voor eervol ontslag te verleenen. onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. 7e. 1-Iet verstag over 1900 van den toe stand van het middelbaar onderwijs. 8e. Een adres van de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen gebrs. Figée om te bevorderen, dat geen gevolg wor de gegeven aan een eventueel voorstel door de commissie voor de lichtfabrie ken aan B. en W. to d-oen, om eene overeenkomst aan te gaan in :jake den bouw van bet Centraalstation met de firma Siemens Halske te Berlijn, doch de onderhandelingen in dier voe ge worden geleid, dat de uitvoering van het werk aan adressante worde opge dragen. In handen van B. en W. ter afdoening. C. een schrijven van den heer Mr. H. Ph. de Kanter inzake zijne benoe ming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De voorzitter stelt namens B. en W. voor aan den heer de Kanter te be richten. dat geen enkel bezwaar be staat tegen het aannemen van zijne benoeming. D., dat onderhands zijn gegund ten behoeve van de lichtfabrieken: aan de Stettiner Cbamotte Fabrik Actien-Ge- sellschaft te Stettin, de levering van 12 ovens met 9 schuinliggende retorten voor 247.551 en aan de Maatschappij ter vervaardiging van gasmeters te Dordrecht, filiale van de Compagnie pour la fabrication des compteurs et materiaal d'Usines a Gas, Electricité et Eau Paris, de levering van verschillen de toestellen voor f 27.740. E. dat van den heer J. E. Goedhart te Amsterdam voor het Stedelijk Mu seum ten geschenke is aangeboden een Schilderij van Anthony Jansz. van der Goos: „Gezicht op eene stad". De voorzitter stelt namens B. en W. voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten van N. II. deze schilderij ten geschenke te aanvaarden en aan den schilder Raads dank te betuigen. f. dat is ingekomen een schrijven van den heer W. Jager Gerlings, hou dende kennisgeving van het overlijden van zijn broeder den heer J. C. Gerling in leven gemeen'te-onlvangei*. De voorzitter stelt namens B. en W. voor, dit schrijven met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. g. dat door B. en W. op den 4en Maart j.l. wegens het overlijden van den gemeente-ontvanger, den heer J. C. Gerlings, zijn boeken zijn gesloten en zijn kas is opgenomen en de heer H. H. Mattbijs&n is belast geworden mei de waarneming'der betrekking. h. dat naar aanleiding van de mede- deeling van den voorzitter den 6en Feb. jl. gedaan, dat hij het besluit van den Raad d.d. 6 Feb. j.l. no. 5, niet zal uitvoeren ais zijnde in strijd met de' wet, een schrijven van Ged. Staten van N. II. is ontvangen, mededeelende dat de Minister van Binnenl. Zaken geen termen heeft gevonden om het raads besluit ter vernietiging aan H. M. de Koningin voor te dragen. i. een adres van de agenten van po litie' le, 2e-en 3e klasse in zake de nieu we regeling van hun vrijen dag. Een schrijven van Ged. Staten van Noord-Holland, ten geleide van het door lien goedgekeurde besluit van 6 Febr. jl. no. 14, inzake de aanvaaridng van het legaat bestaande uit een graf van de wed. II. Boerée; k. een schrijven van denzelfden ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 6 Febr. jl. no. 16, inzake de verhuring van water in de Amst. Vaart aan de H. IJ. S. M. 1. een schrijven van denzelfden, ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 6 Febr. jl. no. 2 inzake ver huring van grond aan de Leidshce Vaart aan H, van der Vossen. m. een schrijven van denzelfden hou dende bericht van ontvangst van de bij besluit van 13 Feb. jl. no. 4 vastgestel de verordening op het bevaarbaar hou den van het water genaamd het Vuil- rak. n. een schrijven van de comm. der Koningin ten geleide van een uittrek sel uit het Ivoninkl. Bcsl. van 23 Febr. jl. no. 29 tot goedkeuring van de ver ordening houdende wijziging van die op de heffing van rechten voor het ge bruiken of voor het hebben van pai*ti- culiere werken en inrichtingen onder of boven een openbaren gemeentegrond of het openbaar gemeentewater, vast gesteld hij raadsbesluit van 2 Jan. 1901 no. 12. Het adres van den heer Figée (zie ons nummer vftn gisteren) wordt be handeld bij de ingekomen stukken. De VOORZ. herinnert er aan, dat B. en W. machtiging is verleend tot het aangaau van onderhandsche aan besteding, zoodat B. en W. voorstellen het stuk in hunne handen te stellen ter afdoening. De he ex* N. KRUSEMAN zegt, dat eerstdaags van de lichtcommissie eeix advies is te verwachten om de aanbe steding te doen plaats hebben bij Sie mens Halske te Berlijn. Nu kan de Raad wel besluiten dit niet te doen, doch er zijn gewichtige redenen om dit wel te doen. Van beide firma's zijn plannen ingekomen, welke door een deskundige zijn gekeurd en wei dooi den heer Doyer te Delft. Dit advies is ingekomen; met beide firma's heeft de heer Doyer gesproken. Binnenkort zal het rapport, dat in 4 deelen, (de cen trale, de kosten, en de inrichting daar van en het kabelnet, de kosten en de verdeel ing) is gesplitst, den Raadsle den bekend worden gemaakt. En nu is al is zulks te betreuren het rap port in 't vooi'deel van Siemens Hals ke uitgeloopen en moeten wij uit een biilijkheidsoogpnnt de buitenlandsche fii-ma de aanbesteding gunnen. Verder zet spr. de zaak in bijzonderheden uit een; de- groote werktuigen, het make'r van kabels en accumulatoren, zouden toch niet bij de Ilaai-lemsche firma maakt kunnen worden. Alleen de ap paraten, het schakelbord, net plaatsen van huisjes, het leggen vankanels etc.. komt tocli voor een groot gedeene voor rekening van de Haarlemsche Indus trie. Waar de zaak zulk een /erloop heeft gehad, zal de Raad toen voorze ker niet in strijd met het rapport van den deskundige en het advies der com missie handelen. Tevens protesteer; spr. ten zeerste tegen de uitdrukking, dat de belangen der Haarlemsche in dustrie niet in 't oog zijn gehouden. Do Haarlemsche Machinefabriek heeft een kans gehad van één tegen één. Zonder discussie wordt vex-vo'lgéns besloten de zaak ter afdoening in ban den van B. en W. te stellen. De voorzitter brengt een woord van wanne hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. C. Gex-lings, die1 ;edurende zijn lange loophaan een ijverig en nauwgezet ambtenaar is ge weest. Hij heeft veel voor de gemeente gedaan, door zijn richtig bestuur, vx-iendelijkheid en vele andere goede eigenschappen. (Applaus). Besloten wordt een brief van rouwbeklag 'te zen den aan de familie, naar aanleiding vaxx eexx mededeeling ontvangen van het overlijdexx. De heer BIJVOET zegt dat hij als oudste lid zich geheel aansluit hij de woorden van den vooi*zftter (applaus). PUNT 2. B. en W. stellen voor, naar aan leiding van een voorstel van de commissie tot het herzien en ontwer pêm van vex-ordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, eenige wijzigingen te brengen in de algeme'e- ne politieverordening, die in hoofdzaak hierop xxeerkomen, dat in verschillen de artikels de woorden „den Bux-ge- meester" worden vex-vangen door de woorden „Burgemeester en Wethou ders". De heer v. d. KAMP vraagt of er in een der artikels niet eene wijziging xxxoet worden gebracht, daar het an ders zijne verbindende kx-acht mist. De VOORZ. vraagt of hetgeen spi*. bedoelt eene aanvullixxg is van hetgeen wordt voorgesteld. De bedoeling "van den heer v. d. Kamp is spr. niet recht duidelijk. Daarom verzoekt de voorz. den heer v. d. K. het schriftelijk in te dienen. De zaak wordt nu aangehou den. PUNT 3. B. en W. doen naai* aanleiding van een adres der Gewestelijke Commissie van den Vei-eeniging tot veredeling van het ambacht, tot het bekom ejï van eene bijdra^s tol dekking van kosten, ver- bonden aa.n bet afleggen van proeven van bekwaamheid voor het verkrijgen van een diploma van Meester of Gezel, eexi voorstel om eene bijdrage van f 150.te verleenen. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. De hepen J. J. Sneltjes, W. Stolp, J. J. F. Beijnes, J, Lcupen, Theod. Schiirmann. W. v. d. Kamp, H. T. van Thiel en G. L. vaxx Lenxiep stellexx aan den Raad voor, de bij i-aadsbesluit aan genomen benoeixxing van een Directeur van opexibar.e werken in te trekkexi. Voor genoemde raadsleden, zijn na al wat over die benoeming reeds is voor gevallen zooveel bezwaren van finan- cieelen, intellectueelon exx practise!'en aard. gerezen, dut zij het hun plicht achten in overweging te geven niet tot die benoeming over te gaan. De VOORZ. zet de zaak nogmaals uiteen, en zegt, dat het college van B. cxx W. al heeft de zaak 4 maanden ge duurd lang niet stil heeft gezeten. De zaak is meermalen ter sprake ge bracht. Voor dat dit voox*stel den Raad bereikte, bad het college van B. en W. reeds het plan u een voorstel te doen. Doch toen dit voox*stel kwam, hebben B .en W. hun voorstel tot gele- geixex-tijd aangehouden. De heer DE BREUK gaat de geschie denis van deze zaak na, zegt, dat xxxeermalen stemmen zijn opgegaan in den Raad om een directeur van ge meentewerken te benoemen; dat het voorstel tot benoeming met groote meerderheid is aangenomen, dan mag spx*. toch wol zeggen dat er bij B. en W. alle verwoixdering was over de in diening van dit voorstel. Alleen wanneer het was gebleken, dat er nu geen directeur meer noodig was, of dat er andere redenen zouden bestaan tot niet-benoeming, dan zou den B. en W. zelf wel met een voorstel gekomen zijn. Nu is volgens B. en W. geen enkele reden om de uitvoering niet te doen plaats hebben. B. en W. achten het wel degelijk wenschelijk, dat tot de benoeming worde ovex*ge- gaan; geenszins deelen zij de bezwa ren van financieeleax, intellectueelen en practischen aard. Wanneer de Raad tot niet-benoeming besluit, achten B. en W. zich niet meer verantwoordelijk. De heer WILLINK zegt, dat er wel krachtige redenen moeten hebben be staan om dit voorstel in te dienen door de 7 heeren. Breedvoerig gaat spr. het voorstel: xia en ontleedt de argumenten. Spr. ge looft dat de zaak eene eenvoudige op lossing kan hebben, en wel dat de 7 heeren voor den eerbied van het, dage-j lijksch bestuur hun voorstel intrek ken, nu zij hooren, dat weldra van B. en W. een voorstel is te verwachten. Verder wijst spx*. er op, dat nu be sloten is tot oprichting vaxx lichtfa brieken en een abattoix*, het onweer feitelijk van de lucht is en de benoe ming wel eenigszins achteraan komt, en gelooft hij dat wellicht daarin de redenen van het voorstel tot intrekking van lxct besluit moeten gezocht wor den. Doch de werkzaamheden der ge meente zullqjx steeds gi'ooter worden, vooral wanneer de woningwet, die vele vraagstukken medebrengt, wordt aan genomen. Ook de vei'vuiling der wate ren is een belangrijk vraagstuk. In de toekomst zullen axxdere middelen moe ten worden beraamd om aan die ver- vxxiling paal exx perk te stellen, daar door baggeren en ververschen daarin geen vei-betering meer is te verwach ten. Waar zooveel wex'kexx in 't voor uitzicht zijn, daar mag de Raad het dagelijksch bestuur geen adviseurs weigeren, dié al deze toestanden kun nen overzien. Benoeming vaxi een persoon, door kneed in alle mogelijke vraagstukken van hygiëne, bouwkunst enz., acht spx*. alleszins wenschelijk. De heer SNELTJES beaamt, dat de schakel in dit stuk ontbreekt, doch de ze mag als hekend worden beschouwd, daar de zaak reeds breedvoerig zoo wel in geheime als in openbare zittin gen is behandeld. Verder beantwoordt spx*. deix heer Willink. Deze heeft toch gezegd, hoe'n knap en ontwikkeld per soon daarvoor noodig is. En juist al die intellectueel oxxtwikkelde personen verlangen meer salaris. En krijgen wij nu een jongmexxsch, intellectueel ge noeg oxitwikkeld, doch xnet een weinig pi*act.ischen blik, dan bei'eiken wij ons doel nog niet. Behalve salaris heeft zulk een persoon een bureau en ©ene kostbare installatie noodig. Waar de kosten derhalve zeer hoog zijn, meenen wij dit voorstel te mogen doen. Voor lxet uitgetrokken bedrag zal men een niet geschikt persoon krijgen, die aan het hoofd staat vaxi een zoo groot ra derwerk. En daarom is het hier „be ier ten halve gekeex*d, dan ten heele gedwaald." De heer SPEELMAN is er ten zeei*ste tegen op eexx eenixxaal genomen raads besluit terug te komexx, tenzij er hoogst gewichtige redenen daartoe bestaan. Daar spx*. deze redenen niet bekend zijn zal hij met kx*acht tegen het nieuwe voorstel stemmen, welk voorstel voor een gemeentebestuur nadeelig moet werkexx. De heer SCHRAM zegt, dat de scha kel met opzet is verzwegen, doch dat behoeft niet; het is genoeg bekend; het geldt hier een persoon, den gemeente- architect, dat is genoeg bekend ge maakt in de pers. Spreker is er evenwel ten zeerste tegen, dat op het besluit woi'de terug gekomen; de commissie van bijstand acht het nog steeds noodig; daax*bij is de toestand geexxszins gewijzigd, onx op het besluit terug te komen. De s ad breidt zich steeds uit. De nieuwe wet ten zullen ook weder vele werkzaam heden vorderen; er wordt op het bu reau van gemeentewerken niet gewerkt zooals behoort, getuige de fouten aan de brug der werf Conrad". In kleinere gemeenten dan Haarlem is ook reeds een directeur van gemeentewex-ken. Spr. hoopt dat het voorstel niet wordt aangenomen. De heer GROOT zegt, dat om de zaak steeds is heengedraaid, en zij niet is voorgesteld zooals behoorde. Heeft men eexi aixibtenaar, die niet deugte laat men dan aanwijzen waarom niet. Wanixeer er redenen zijn om zulk een ambtenaar te hand haven of xiiet te handhaven, dan moet xxxen niet komen met een voox*stel tot benoeming van een directeur, doch zeggen om die redenen deugt deze amb tenaar niet. Zoolang dit niet het geval is, zal spr. tegenstemixxen. Do heer WELSENAAR zegt dat d)e heer Leijh een zeer bekwaaixx architect i is en protesteert tegen de uitdrukkin gen van den heer Groot. Dj heer SCHURMANN gelooft niet. dut de stad alle geschiedenissen zal krijgen, zooals de hoer Willink voor stelt. Dat duurt nog we] een eeuw. Voor het schoonmaken van grachten hebben wij geen eminent man noodig. Verder wijst spx*. er op, hoe de heer Leijh een zeer bekwaam man is, getuigen de tee- keningen van lxet abattoir, die spx*. en de heer Stolp gezien hebben. Spr, wil derhalve den lxeer Leijh handhaven en geen andere gx*appen uithalen De lieer ROüG zet de zaak weder uit een en zegt, dat hij indertijd heeft be weerd, dat de commissie zich niet lan ger kan verantwoordelijk stellexx, wan neer geexx directeur wordt benoemd, ten tweede dat de benoeming noodig was, omdat er eene verandering noo dig was aan lxet bureau, waar 2 hoof den waren. Tevens zegt spr. dat hij toen gezegd heeft dat de heer Leijh niet zoo goed voor zijn werk was als hij dacht. De VOORZ. valt den spreker ixx de rede en zegt dat over deze zaak ge heimhouding is opgelegd. De heer ROOG antwoordt, dat het geen geheim meer is, daar dit reeds gepubliceerd is. De VOORZ. antwoordt dat dit wel kan zijn, doch door het hier mede te deelen krijgt het een officieel cachet. De heer ROOG zegt dat de lxeer Leijh niet zoo goed is als woi'dt gedacht, o. a. getuigt daarvan de brug op den Oos tersingel. De VOORZ. valt spx*. in de rede. De heer ROOG zegt dat hij reeds zoo dikwijls is aangevallen, dat hij het noodig acht zich te verdedigen. De VOORZ. zegt dat dit hierbij niet behandeld behoeft te worden, de dis cussion worden veel te breedvoerig. De heer ROOG wil bewijzen hetgeen hij de vox-ige maal heeft gezegd en vraagt of hij dit mag doen? De VOORZ. antwoordt: „Thans niet.' Spreker zegt dat de heer Leijh een zeer bekwaam ambtenaar is. De geheele inrichting van gemeentewei- ken, de te verwachten uitbx*eiding is de reden tot indiening vaxx het voorstel tot benoeming van een dii*ecteur ge weest. Laat ons nu de pei*soonlijke quaes tie er buiten latexx. De heer Leijh is een knap ambtenaar. (Applaus.) De lxeer VAN STYRUM acht den vorm vaix het besluit niet zeer gelukkig en wenscht voor te stellen „vooralsnog" de benoemiixg niet te doen plaats heb ben. De VOORZ. an twoordt, dat het voor stel thans gereed is en B. en W. ienxand gevonden hebben, die aan de verlangde vereisebten voldoet. Het zal niet worden een alwetend man, op wiexx xxinimer iets te zeggen zal zijn. Zoo'n man is er niet. Maar B. en W. hebben een kundig, practisch man op het oog. De heer BIJVOET acht het niet noo dig dat thans een directeui* wox*dt be noemd, daar de behoefte daartoe niet is gebleken. De VOORZ. beweert, dat dit in de laatste 4 maanden wel deg*elijk is ge bleken. Hoewel spr. nimmer onnoo- dige kosten heeft gevraagd', is het spr.'s meening, dat eexxe benoeming van een directeur hoogst gunstige finantieele resultaten zal oplev©x*en. Het is in belang van den bloei der gemeeixte. Spr. is er ixx zijn ziel van overtuigd, dat zulk een ambtenaar noodig is. Daarom hoopt spr. dat het voox*stel xxiet worde aaixgenomen. De heer STOLP hoopt dat de Raad het voorstel zal aanixemexx en wijst op plannen van reorganisatie, die be staan aan het bui*eau van gemeente werken. Dfe heer GROOT zegt dat hij niet heeft beweerd dat de heer Leijh niet bekwaam is, maar dat hij den indruk beeft gekregeix, dat de benoeming niet lag aan uitbreiding der gemeente, doch aan den architect. De heer v. d. KAMP zegt, dat het niet gemakkelijk is personen van za ken te onderscheiden. Maar toch zijn er sprekers geweest, die dingen hebben beweerd, die niet goed zouden zijn uit gevoerd. Dat is een blaam werpexx op een persoon, die dat niet verdient. Ik tart ze mij bewijzen te noemen. Ik heb de zaak zelf onderzocht en durf gerust den heer Leijh een pluim te geven over zijn wex'k. De heer SCHRAM wijst nogmaals op de brug aan de Wei*f Conrad. Spr. wil niemand een pluim op den hoed ste ken of daax-van af halen. Waar klei nere gemeenten reeds lang een direc teur hebben, aclxt spr. dat dit ook hier in het belang der geixxeenle is. De heer VAN STYRUM stelt voor de behandeling te schorsen, totdat eene aanbeveling van een directeur van openbare werken bij den Raad is in gekomen. De heer SNELTJES vindt lxet niet, ongeschikt dat de heer v. Styrum we der met eene andex*exx vorm aankomt- doch hiei-mede wordt xxiet bereikt wat de voorstellers wenschen, n.l. om de zaak van de baan te schuiven. Spr. wil thans de koe bij de hox*ens pakken, en de zaak afdoen. De heer KRUSEMAN (weth.) zeri dat wij gekoxxxetx zijix in persoonlijke coixsideratiën. En dit had niet het te- val moeten zijn. Het gemeentebestuur had gemeend in het belang der ge meente te handelen, door uitï)x*eidiiig vaxx lxet personeel aan het genxeente- bureau en wel door één, die aan het hoofd staat. Wanneer de debatten zooals nu over den heer Leijh ge voerd zijn over den nieuw voor te dra gen anxbtenaax-, dan gelooft spr., dat deze ambtenaar zal bedanken. Daarom x*aadt spr. aan de behandeling thans te schorsen, niet in pei*soonlijke debaC ten te treden, en de voorstellen zakelijk te behandelen. De heer HOFLAND zou vooraf gaar ne plannen van reorganisatie van het bureau van gemeentewerken zien. De heer v. STYRUM zegt, dat, al nxag men in principe voor ©en direc teur zijn, toch als er voor 4000 geen geschikt ambtenaar kan kx-ijgen, bet geld weggegooid is. Daarom acht spr. den toestand thans onzuiver; er valt nu niets te beslissen. De motie van den heer v. Styrum ixx stemming gebracht, wordt verwor pen nxet 5 stemmen tegen, die vaxx de heeren de Laixoy, van Styrum, Bij voet, van Lennep en, Hofland. De heer MODOO meent, dat het xxiet mogelijk is personen vaxx zaken te ondersclxeiden. De vx*aag is „Is de heer Leijh een geschikt persoon?" om aan het hoofd der gemeente te staan. Tot lxet antwoord op deze vraag achtte spr. zich niet bevoegd. En daarom was spr. afgegaan op hetgeen de heer Roog had medegedeeld. Nu ik vaxx verschillende deskundigen goede inlichtingen heb ontvangen omtrent den heer Leijh, sta ik op een moeilijk standpunt, daar ik aan de andere zijde het voox*stel van B. en W. heb. Na nxijne persoonlijke ervaring, die ik oxxlaixgs heb opgedaan, bexx ik thans vóór het voorstel van de 7 heeren. Wel is er eeix reorganisatie aan het bureau noodig, doch deze moert niet plaats hebbexx door iemand bovoxx den heer Leylx te stellen. Het voox*stel van de 7 heeren in stern- xxxing gebracht wordt aangenomen met 18 tegen 10 stenxmexx, die van de hee ren Kruseman, Kleiix, de Breuk, van Styrum, Schram, Roog, Speelman, Willink, Wixxkler, en Hugenholtz. PUNT 5. B. eix W. stellen den Raad voor, hen te machtigen aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat de Raad geen wijzi ging in de grenzen der kiesdistricten noodig acht, na de uitbreiding van het getal raadsleden, en aan Ged. Staten ixx overweging geeft om de bestaande regeling opnieuw vast te stellen, met aanvullixxg, dat een der nieuwe leden zitting zal hebben voor district I om in 1905 af te treden, en het andere nieu we lid in district II om in 1903 af te treden. Daardoor zou de gclxeele regeling worden dat iix alle districten elf ledexx zitten eix dat aftreden: in district I: in 1901 drie leden, in 1903 vier leden en in 1905 vier leden; ixx district II: in 1901 vier leden, in 1903 vier ledexx en ixx 1905 drie leden; iix disti'ict III, in 1901 vier leden, in 1903 drie leden, en in 1905 vier leden, den. Wordt goedgekeux*d. PUNT 6. Door den heer P. Goedkoop Dz. is een adres ixxgediend, waarin hij be zwaar maakt tegen de voox*waarde verbonden aan het Raadsbesluit vaxx G Februari, betreffende den verkoop vaxx 8 vierk. M. groxxd, ter uitbxeiding van zijix machinegebouw f 2.50 per vierk. M. Deze voorwaarde behelsde, dat de heer Goedkoop voor zijne rekening: een basaltmuur langs het Spaarne voor de fabriek moet lateix aanbrengen, wanneer verbreed ing van den weg te eeixiger tijd door het gemeentebestuur wenschelijk mocht worden geacht. Hoewel adressant gaarne bex*eid is, dat wanneer in de toekomst eene ver breeding van den weg noodig is en zijn belang dit medebrengt, geheel of gedeeltelijk de kosten te betalep, hij thans geeix enkeleix billijkheidsgi*ond ziet, waarop hem thans de betaling van die kosten kan worden opgelegd, wanneer de gemeente (dus niet hij) eene verbraeding wenschelijk acht. Redenen, waarom adressant ver zoekt op het genomen raadsbesluit terug te komen en het verzoek zon der vooi*waarde toe te staan of wel met de bepaling, dat later wanneer eene nog grootere verbreeding van dexx weg door adressant noodig mocht wor den geacht, die verbreeding op zijn kostexx zal woi'derx uitgevoerd. B. en W. doen nu een desbetreffend voorstel. De heer MODOO zegt, dat de hee. Goedkoop zich ook zonder toestem ming kan redden. Toch meent spr. im. er altijd rekening moet worden gehou den met de uitbreiding van de stad aaxx dieix kan'fc. De heer v. STYRUM meent, dat he; xxiet goed is, dat de gemeente thans reeds het heft uit handexx geeft en waixneer de heer G. zulks goed dunkt - dexx weg wordt vei'breed. De lxeer DE BRAAL zegt. dat de heer Goedkoop zich bereid verklaart den weg te verbreeden, wanneer hij dit noodig acht. Z. i. kan de gemeente daar geenszins bezwaar van ondervin den. De heer WILLINK gelooft, dat wij met beide handen moeten aangrijpen het stuk grond, dat de gemeente in de toekomst- zoo dringend noodig heeft. Waar de Werf Conrad zich dus bui ten het stuk gi'ond kan redden, bestaat, er geen enkele reden om op het voi'ige besluit terug te komen, waarop adres sant niet wil ingaan. De heer DE BRAAL antwoordt, dxt de weg 7 M. breed is, terwijl deze op de hoogte vaix de Conrad 10 M.zal wox-den. De heer WILLINK zegt, dat. deze voorstelling niet juist is; wanneer we later eene uitbreiding verlangen, zul len wij in bet water moeten beginnen. De heer BEIJNES zegt, dat de se mcente de Nijverheid steeds moet trachten te bevorderen. De toestand zal oneindig vei'beteren; daarom ziet spr. er groot bezwaar in het verzoek te weigeren, doch wenscht volgaarne het stuk te vcrkoope.ii, waardoor tevens een weldaad wordt, gedaan aan de in dustrie. De heer v. STYRUM stelt nu voor. dat uit het oude voorstel zal woi'den gelicht de voorwaarde, dat een basalt muur langs het Spaarne zal worden gemaakt. De heer DE BRAAL kan zich geheel vereenigen niet dit amendement en neemt het over. De heer GROOT heeft de zaak thans; goed opgenomen en gelooft, dat door deze verandering thans eene verbete ring is te verwachten, waarom spr. zal voor stemmen, hoewel hij jn de vorigo vergadering een tegenstander was. De heer SPEELMAN zou gaarne de meening van de commissie van Bij stand in deze hooren. De heer STOLP zegt, dat des heeren Goedkoop s bezwaar was eene verplich ting te krijgen in een onafzienbaar tijdperk. Spr. kan zich geheel nxet het voorstel thans vereenigen. Het geamendeerde voorstel in stem ming gebracht, wordt nu aangenomen met 25 tegen 3 stemmen, die van do heex*en Hofland, Willink en Modoo. PUNT 7. B. en W. stellen voor den heer J. A. G. v. d. Steur, op een desbetreffend verzoek, voor den tijd van 4 maanden, ingaande 15 Maart, in huur af te staan een gedeelte van den berm van den Spaarndammerweg ter grootte van 250 vrk. M. tegen een huurprijs van f 25. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. doen een voorstel tot aankoop van twee koperen lichtkro nen en twaalf wandarmen en daarvoor een bedrag van hoogstens f 1350 be schikbaar te stellen. De heer GROOT kan het nut van dio kronen niet inzien en zal daarom te genstemmen. Dc heer DE BRAAL zegt dat ze niet bruikbaar zijn cn de kronen alleen staan als sieraad. Als geschenk zcu spr. ze wel willen aaixnemen, doch nu zal spr. tegenstemmen. liet voorstel van B. oxx W. in stem ming gebracht, wordt aangenomen nxet 3 stemmen tegen, die van de hee ren Gi*oot, Hofland en Do Bi*aal, PUNT 9. Door den lieer F. J. L. Peltenburg wordt voor de tweede maal verzocht hem van bestratings- en rioleerings- kosten van de projectstraat bij den Kleinen Houtweg in plaats van f 4.70 per vierk. M„ slechts f 3, zooals bij een vorig raadsbesluit werd bepaald, in re kening te brengen. B. en W. stellen voor te berichten, dat er geen termen zijn om dit verzoek in behandeling te nemen. Wordt goedgekeui-d. PUNT 10. Door G. P. Scholten alhier is tot B. en W. het verzoek gericht om het perceel aan den Scheepnxakersdijk no. 13 in huur te mogen verkrijgen. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan tegen den wekelijkschen huurprijs van 1 2.50. Tevens geven zij den Raad in over weging hun eene algemeene machti ging te verleenen tot, verhuring van aan Scheepmakersdijk en de Papento- i*ensvest gelegen pei-ceelen, welke ei gendom der gemeente zijix en wel on der voorwaarde dat de huurprijs weke lijks op Maandag worde voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger, en bij niet voldoening van den huur prijs de huur geacht wordt onmiddel lijk te vervallen en wel in dier voege, dat' de huurder vexplicht is binnen 24 uren het gehuurd perceel te verlaten. Hierbij is door den heer J. J. Groot een amendement ingediend, waarin wordt voorgesteld dat de huux-prijs wekelijks op Maandag worde voldaan aan een met de in ontvnngneming be last ambtenaar of beambte en dat bij niet voldoening van den huurprijs op den daarvoor bepaalden tijd, indien althans geene onvoorziene omstandig heden hiexwan de oorzaak zijn, in welk geval door den huurder terstond wordt kennisgegeven aan Burgemeester en Wethouders ter beoordceling; de huur geacht wordt onmiddellijk te verval len en wel in dier voege, dat de huur der verplicht is binnen 14 dagen het gehuurd perceel 'te verlaten enz. enz. In de toelichting zegt "de heer Groot dat waai* deze perceelen slechts huur- ders zullen vinden, die men aanduidt nxet den naani ..kleine luiden" of ..min dere xxxan", hel bezorgen der huur bij den ontvanger'te bezwaarlijk is en ten tweede dat de gemeente bij ïxiet beta ling door dexx termijn van ontruiming op 24 uur'te bepalen, nog hardvochti ger optreedt dan de grootste huisjes melkers, die bij ziekte, werkeloosheid of anderszins, het gewoonlijk nog 14 dagen aaixzien. De VOORZ. zegt dat B. en W. be zwaar hebbexx tegen het amendement van den heer Groot exi zegt dat het door hem vooi'gestelde, ook zonder dat bereikt zal wordeix. De heer GROOT trekt nu zijn amen dement in. Het voorstel van B. en. W. wordt zonder stemming aangenomen. PUNT 11. B. exx W. stellen voor de door het Burgerlijk Armbestuur gedane voor dracht van af- en overschrijvingen op posten der begrooting, «regens de huis zittende armen, en het stads Anxxen- en Ziekenhuis, dienst 1900, tot een bedx*ag van f 983.00 1/2, goed te keuren. Wordt goedgekeurd. PUNT 12. Nog stellen B. en W. voor liet per ceel aan de Kennemersti*aat no. 24, ei genaar J. B. Burgering, wegens gebrek aan goed drinkwater, ongeschikt tot bewoning te verklaren. Wordt aangehouden. PUNT 13. B. en W. stellen voor de volgen de perceelen gemeente-vischwater voor 5 jaren in gebi'uik te geven, en wel: Perceel VI „De Leidsche vaart, van de Brouwersvaai't tot aan de Rarnaarts brug", aan mevr. Anna Boreel, geb. Barnaart te Vogelenzang, voor f 75 's jaars; perceel VIII. „De Brouwers vaart, van de Leidsche vaart tot aan de Hospesbrug" aan G. .T. v. d. Vliet, te Overveen, voor f 25 's jaars. De heer GROOT vraagt of door de verpachting van dit water de visch- liefhebbers nu niet meer met den hen gel daarin mogen visschen. De VOORZ. antwoordt dat zulks voor anderen verboden is, daardoor zou het

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5