perceel in waarde worden verminderd. Het bedrag van f 25 is niet luttel, als men nagaat dat bij publieke aanbe steding 5 werd geboden. De beer v. STYRUM wijst er op, dat de kantonrechter indertijd heeft uit gemaakt dat wel met den bengel mag worden gcvischt. De VOORZ. antwoordt dat dit in. het nadeel der gemeénte-vischwateren zou zijn. De lieer STOLP wil voor die f 100 niet den visschers de gelegenheid ont nemen om met den bengel te visschen in die wateren. De beer v. STYRUM antwoordt dat de Raad moge bepalen wat zij wil, doch dat de kantonrechter geen be zwaar rnaakt. dat in die wateren door anderen met den bengel wordt ge- vischt. De VOORZ. antwoordt dat liij met eerbiediging van bet vonnis van den kantonrechter -- bij verpachting wil trachten dat B. en W. zullen mede werken dat de verpachte wateren al leen door den pachter worden bevischt. De heer v. LENNEP zegt dat het vis schen met den hengel in do hand, of het water verpacht is of niet, geoor loofd is. De heer v. STYRUM wijst nog dp een desbetreffende uitspraak van den Hoogen Raad. Het voorstel in stemming gebracht, wordt aangenomen met 25 tegen 3 stemmen, die van de heeren Hofland, Welsenaar en de Braai PUNT 14. B. en W. vragen machtiging om het noodige te verrichten, tot het ont slaan van een gedeelte, ter grootte van 0.1279 Hectare, van een perceel gronds in de gemeente Haarleminerliede en Spaarnwoude, benoodigd voor den aan leg van een strategischen weg in den Inlaagpolder door het Departement van Oorlog, uit het verband hetwelk ten overstaan van den notaris M. N. Beets alhier verleden, ten behoeve der ge meente is gelegd op de aan Vrouwe Emilie Jeanne Hélène Gerlings, wedu we meester Gerrit Heshuyzen, in vol len en vrijen eigendom toebehoorende landerijen in dien polder onder ge noemde gemeente, tot zekerheid van het door liaren broeder, den heer J. C. Gerlings, als ontvanger dezer gemeen te te houden richtig beheer. Wordt goedgekeurd. PUNT 15. B. en W. wenschen voor de be diening van de brug over de Oostersin- gelgracht en de' verlichting van de straten, gelegen in den Veerpolder be schikbaar te stellen op de begrooting voor 1901 een bedrag van f 53; op den fiost ..Jaarwedden van de sluiswach- ers, enz." 70, op den postOnderhoud van bruggen en overzetveeren" en f 255 op den post „Onderhoud der lantarens enz." Wordt goedgekeurd. PUNT 16. Dr. M. C. A. Bijleveld, wiens termijn zijner benoemi!ng tot gemeente-heel kundige ten einde is, zou gaarne bij vervulling dezer vacature voor eene herbenoeming' in aanmerking komen. Benoemd wordt de heer Dr. M. C. A. Bijleveld. PUNT 17. Tot onderwijzer 1ste' klasse, plaats vervangend hoofd aan de eerste bur gerschool voor jongens en meisjes, Benoemd wordt de heer J. B. van Dorp. Daarna wordt te 4.20 de vergade ring geschorst om over te gaan in ge heime zitting. Om 4.45 wordt de zitting heropend. Aan de orde komt punt 19, het voor stel van B. en W. tot machtiging be treffende het aangaan van een geldlee- ning groot f 2.000.000 tegen 4 voor den bouw der gemeente-lichtfabrieken. Een concept-besluit wordt door den secretaris voorgelezen en artikelsgewijs' behandeld. De leening zal bij open bare inschrijving plaats hebben. Zonder stemming wordt het voorstel goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer SCHRAM of het niet in het belang dei- openbare werken zal zijn, nu het be sluit tot benoeming van een gemeente directeur is gevallen dat voorstel len. tot betere regeling zullen komen. De VOORZITTER zeide overweging toe. Daarna wordt (Je vergadering om streeks 5 uur gesloten. Stadsnieuws 59 Bachconeèrt. Met het concert van Dinsdag avond heeft Bach zijn laatste woord in dit seizoen alweer gesproken. Veel heeft ons de oude Johan Se- bastiaan dezen winter weer doen genieten, al belette hem zijn aan geboren bescheidenheid' ons meer dan bi.i zeer zeldzame uitzondering zijn eigen kunstscheppingen te doen bewonderen. Des te dieper deed hij ons dringen in, en met te meer liefde vervulde hij ons voor de werken van hen die na hem kwamen en, als hij maar meestr al met minder kracht, minder hei lige geestdrift, minder ernst en minder eenvoud een hoog doel toe streefden. Mocht dan ook niet al wat wij op de Bachavonden te hoo- ren kregen ons hevig en diep heb ben aangegrepen, immer toch was het kunst van edelen stempel die hjer haar woord uitsprak. Elke kunstrichting werd hier in haar voortreffelijke uitingen gehuldigd, en naast de namen van Gluek, Beethoven;, Schumann en Brahms prijkten op de programma's die van Tschaikowsky, Sinding, Saint- Saëns en Richard Strauss. Met hoe veel meer voldoening nog zou ik deze namen hier afschrijven, als ik er die van Zweers en Diepen- brock aan kon toevoegen. Maar dit, is dan ook de minst sympathie ke eigenschap der Bachveroeniging. dat zij blindi'schijnt te zijn, zoowel voor vaderlandscbe kunstenaars als voor vaderlandscbe kunstwerken. Laten wij hopen dat zij in de naas te toekomst moge toonen voor na men, al-S (de laatstgenoemde) nog een andere plaats over te hebben dan alleen, op de lijst van haar ee re-Ie d'en. Al wachtende en hopende zullen we inlussclnm met levendige dank baarheid blijven erkennen hoezeer de ijverige bemoeiingen van het Bach-bestuur aan het muzikaal le ven in onze stad ten goede komen. Menig kunstenaar van Europeesche vermaardheid zou, zondier die be moeiingen., het podium van onze concertzaal nimmer hebben betre den. Bij het laatste concert o. a. maak ten wij kennis met den jeugdigen vioolvirtuoos Henri M arte au, pro fessor aan het Conservatorium te Genève. Laat. het nu zijn dat dleze kunstenaar ons volstrekt niet zoo heeft kunnen boeien en imp one e- ren als een Joachim en een Isaye dat vermoeen, toch kwamen bij zijn spel eigenschappen van toon en techniek aan het licht die alles behalve alledaagsch zijn. De-Fuga van Bach b.v. was een meester stuk van meerstemmig spel voor zoover bij vioolspel van eigenlijke polyphonie sprake kan zijn. Een staaltje van mooie, rijke loonont wikkeling gaf het middengedeelte van> het Concert van Sinding een edel. zangrijk thema, zeer ori gineel door een enkele baspartij be geleid. In 't lcort, de heer Marteau toonde zich een violist van goede en groote eigenschappen, maar m. i. nog niet in 't bezit van die aller grootste eigenschap zijn afzonder lijke eigenschappen bij zijn hoor ders te doen vergeten. Het orkest gaf als hoofdwerk een Symphonie (op 12, F-mol) van R. Strauss. De eerste solo leek mij niet van buitengewoon belang weinig oorspronkelijk van1 motie ven en wat vormelijk van bouw en bewerking. Het Scherzo daar entegen, hoogst eigenaardig, tinte lend van humor en zeer gedurfd van instrumentatie. Het And'an- t e prachtig opgezet, heerlijk breed van melodie en rijk van klank. Later doet een zeker gewild spelen met klankeffecten aan den eersten, grooten indruk min of meer af breuk. De finale, forsch, brutaal maar niet ban,aal, met een coda vol stoute mofci evencomb inaties De uitvoering was meesterlijk wat karakter betreft, maar miste, door een onvolmaakt stemmen der blaasinstrumenten, de hier vooral zoo noodzakelijke louterheid en doorzichtigheid' van klank. Verder hoord'en wij Airs de ballet, drie aardige, allereen voudigste stukjes van J. Ph. Ra- meau, door Felix Mottl stijlvol en zeer well.uid.end georkestreerd en als slotnummer „Der Ritt des Walküren" van Wagner, karakte ristiek en imposant dioor het orkest weergegeven. PHILIP LOOTS. Binnenland. Verkiezingen. In een vergadering van afgevaardig den van Chr.-hist. kiesveree-nigingen in het district Harlingen, Woensdag 6 Maart te Bolsward gehouden, is dr. J. Th. de Visser officieel candidaat ge steld voor de Tweede Kamer De „Kath. Dem." deelt mede, dat de deelneming aan het door de S. D. A. P. uitgeschreven verkiezings-congres wel licht in de hoofdbestuursvergadering der Kath. Dem. Partij ter sprake zal komen, wijl de punten urgentie der grondwetsherziening, staatspensionee- ring en krachtige bestrijding van het militarisme, waarvoor men zich heeft te verklaren om aan het congres te kunnen meedoen, ook de eerste punten zijn op het verkiezingsprogram dier partij. Aoad. Examens. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift: „De ArLstophanis in Nul)ium fabula concilio atque arte", de heer J. Helder Jzn., geboren te Pieterburen; tot doc tor in de rechten op stellingen de heer A. L. Heijbroek, geboren te Amster dam: met gunstig gevolg afgelegd het aanvullings-examen volgens art. 86 wet H. O., door den heer H. J. Boswijk. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: „In werking van zoutzuurgas op waterige formaldehyd-oplossing", de heer G. H. Coops, geb. te Doetinchem. Dd bevolking van Nederland. In de „St. CL" is opgenomen eene statistiek der geboorten en der sterften in Nederland over het jaar 1900. Wij zien daaruit dat het totaal aantal in woners op 1 Januari 1900 bedroeg 5.103.431, het aairlal levend geborenen in 't afgeloopen jaar was 162.463, dat der overledenen, met inbegrip der le venloos aangegevenen 99.332. Ht sterftecijfer was alzoo 19.46 (op 1000 inwoners per jaar). Be bevolking van Noord-Holland op 1 Januari 1900 bedroeg 968.083, van Amsterdam 500.305, terwijl Haarlem resp. 64.069 en 25.159 inwoners telde. Het, aantal geboorten in de provincie was 2S.587 waarvan voor Amsterdam, Haarlem en den Helder resp. 14.975, 1389 en 797 staan genoteerd. Het aantal sterfge vallen bedroeg resp. 17.604. 9343, 1193 en 383, terwijl de sterftecijfers waren 18,17, 18.27, 18.62 en 15.22. Van de ste den boven de 25.000 inwoners was dos den Helder de eenige, welke heneden 't gemiddelde bleef, terwijl Haarlem het hoogste sterftecijfer had. Een sterk stukje. Maandagnacht is er te Schiedam een sterk stukje geleverd. Op de scheepstimmerwerf „De Hoop" aai de L. Nieuwstraat aldaar stond een tjalk, de Vrouw Aaitje, toebehoo rende aan schipper B. Scholte, gedo micilieerd te Amersfoort. De tjalk was op dc helling geplaatst en had daar een reparatie ondergaan, waarvan de rekening beliep f 379; hiervan was het verbruikte hout, ter waarde van f 72, door Scholte betaald1. De eigenaar der werf, P. Kok, had dus nog een vordering van f 307. Om verschillende redenen achtte Kok het veiliger, dat schipper Scholte. al vorens de tjalk aJ te laten loopen, eerst de rekening betaalde, of voldoende bor gen stelde. Scholte scheen daartoe öf niet in staat óf daarin geen lust te hebben, waarom hij blijkbaar het be sluit heeft genomen om zelf zijn scheep je maar te water te laten. Aan dit be sluit heeft hij Maandagnacht gevolg gegeven. Een staaldraad met een katrol waar mede een bom op de werf lag vastge- rrieerd, heeft hij losgemaakt van de lier waaraan die was bevestigd, en deze vastgemaakt aan zijn schuit en een andere lier. Een paar kelderwin den, die hij bij zijn werk noodig had, haalde hij uit de schuur. Alvorens het schip te kunnen laten afloopen moes ten een paar logggers en hommen, die te Scliiedam in de haven lagen, wor den verhaald, waarna het schip te water is gelaten. De schepen, in de ha ven werden vervolgens weer op hun plaats gelegd. Bij dit werkje zijn min stens zes personen noodig en zeker is het een wonder dat deze geheele arbeid is verricht, zonder dat dit de opmerk zaamheid heeft tot zich getrokken. Men stelle zich de verbazing voor van den scheepmaker Kok, toen hij 's morgens om7 uur bemerkte diat he.t schip verdwenen was. Scholte lag 's morgens met zijn schip op stroom. De zaak is door Kok in handen van een advokaat gegeven. Te Scheveningen, waar hij gerui- men tijd woonachtig was, is overleden in 72-jarigen ouderdom het oud-lid der Tweede Kamer, A. Gildemeester. Een hazenkwestie. In „De Arbeider" spreekt dr. Louis A. Bahler over de Scbiermonnikoog- sche hazenkwestie. In 1894 heeft de heer Bernstorff op dat eiland, waar hazen toentertijd on bekend waren, 20 hazen ingevoerd. Deze 20 hazen zijn niet heengegaan, maar hebben zich wel vermenigvul digd, zoodat zij, volgens den schrijver, een groote plaag zijn geworden voor de bewoners van het eiland. Nu is de bedoelde Duitscher wegge gaan, doch zijne hazen zijn gebleven en blijven nadeel toebrengen aan de bezittingen der eilanders. üntwoskerd aan de baren. Een van de grootste inhammen van de Texelsche kust. die vroeger als vei lige ligplaats voor oorlogsschepen, doch door verzanding later alleen nog door visschers- en loodsvaartuigen kon ge bruikt worden, is nu zoodanig aange- slibt en aan dAe zeezijde verzand, dat er met laag water nauwelijks meer vis- schersbooten kunnen binnenvaren. Reeds meermalen is het voornemen uitgesproken om dezen inham, „de Mok", te bedijken. Nederl. Zuidafrikaansche Spoorwegmaatschappij. De minister van buitenlandsche za ken ontving dezer dagen in tegenwoor digheid van Har-er Majesteits gezant te Londen, den heer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Iierwijnen, de be sturen der vereenigingen ter beharti ging van de belangen van Nederland- sche aandeelhouders in bovenstaande spo orwegm aatschappi j Genoemde besturen verzochten den Minister, na hem volledig te hebben ingelicht omtrent de verrichtingen hunner vereenigingen, aan de Engel- sche regeering van de oprichting en de verrichtingen der vereenigingen ken nis te willen geven, opdat de Neder- landsche aandeelhouders op gelijken voet zullen worden behandeld als de anderen. De minister verklaarde zich welwil lend bereid aan het verzoek gevolg te geven en de noodige mededeelingen aan de Engelsche regeering te doen. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Te Saint Eloy is besloten het werk te hervatten. De staking heeft drie maanden geduurd en de stakers hebben ten slotte op alle punten moeten toe geven en het werk moeten hervatten tegen de voorwaarden, die vóór de staking golden. De patroons hebben verklaard, niemand wegens de sta king te zullen ontslaan. Nijverheid. Uit 1-Iunsingo schrijft men: Van goeder hand wordt ons mede gedeeld dat, op het voetspoor der steen fabrikanten, de pannenfabrikaiitca van Groningen en Friesland tegenwoordig druk in de weer zijn om een syndicaat' op te richten. Het aantal pannenfabrie ken in Groningen bedraagt ongeveer een half dozijn, doch in Friesland zijn er veel meer. Letteren en Kunst. Chopin. Te Warschau wil men voor den groo ten Poolschen componist Chopin een museum oprichten. De commissie heeft reeds onderhandeld met den Russi- schen gouverneur om een loterij ten bate van den bouw te houden. In de eerste plaats wil men de manuscripten en portretten van den componist ver zamelen. Uit Frankrijk, waar veel Chopinvereerders wonen, heeft men reeds verscheidene toezegging-en van voorwerpen voor de verzameling ge kregen. Er is berekend, hoeveel direct voordeel Stratford-on-Avon er nog altijd van heeft, dat een zijner bur geressen eenmaal het levenslicht schonk aan den grootsten dichter van Engeland, om van de overige wereld te zwijgen. Daar is allereerst Shakespeare's geboortehuis. Het werd in het vo rige jaar door 26.510 personen be zocht, die elk hun six-penee neer legden te zamem 622 pond 15 shil ling. Wie behalve kraamkamer en keuken ook nog het museum' zien wil, betaalde 'n tweeden, hal ven shilling. Maar d'at deden er maar 16.539, die dus bi-j elkaar 413 pd. st. 9 s. 6 d'. opbrachten. De kerk der Heilige Drieëenheid, waar de zwaan van den Avon. begraven ligt, ontving 23.000 bezoekers, die aan verplichte fooien 575 pond afga ven ongerekend' de giften in de kerkbus. Dan is er het Shakes peare Memorial, waarheen zich echter niet meer dan 13.085 bede vaartgangers begaven, om bijeen 327 p. st. 2 s. 6 d'. te storten. Het huis, waar Shakespeare ren tenierde, werd' in 1759 'afgebroken, zoodat alleen de fundamenten nog over zijn met een historisch museum er naast. Hierheen togen slechts 474 personen, om het onbe- teekenend bedrag van 11 pond en 17 shiling te betalen. Meer aantrek kelijkheid bleek Ann Hathaway's huis in Shoitery, een mijl buiten- de stad te hebben, waarheen Sha kespeare te vrijen ging. Het trok 10.489 bezoekers a 262 p. st. 4s. 6 d'. Te zamen bleef dUs meer dan 2000 pond sterling in het vorig jaar te Stratford' achter uit de beurzen van Shakespearevereerders. Sport en Wedstrijden. Jacht. Er wordt wel eens beweerd1 dat in Frankrijk geen wolven gevonden wor den, het tegendeel is waar, daar ge durende dezen winter enkel in de nabijheid van den oorsprong van de Maas, in. de omstreken van Montmedy, Souilly, Montfancon niet minder dan 7 vrouwelijke en 5 mannelijke exem plaren geschoten werden. Vooral in de groote hosschen van Souilly schij nen zich nog talrijke wolven op te houden. Land- en Tuinbouw. De vereeniging „Ornitbophilia" hield Dinsdag-middag te Utrecht eene drukbezochte vergadering, onder pre sidium van Mr. J. E. W. Twi-ss, Luitenant J. Koornman van Amers foort besprak den NederlandLschen pluimveestapel, uitgaande van een sociaal-economisch standpunt. O. m. wees spr. er op dat sinds 1870 1880 veel voor den landbouw werd gedaan, zooals: heide-ontginning, bij enteelt, oprichting van landbouw- en landbouw-winterscholen, aanstelling van zuivel-consulenten. landbouwlee- raren enz. enz. Alleen de pluimveesta pel werd stiefmoederlijk bedeeld. De oprichting van één© groote veree niging voor pluimveeteelt ach't spr. noodzakelijk. Het hoofdbestuur van een dergelijke vereeniging zou in heOeven moeten roepen ééne inrichting van onderwijs op het gebied van pluimveeteelt, ter- wijl dan in iedere provincie fokstati- ons zouden kunnen worden opgericht, die dan tevens zouden kunnen dienen tot proefstations. Subsi dieering door dtn Staat komt spr. ook zeer wenschelijk voor. Aam de besprekingen werd o. a. deel genomen door de heeren H. D. S. Has- selman, Rijkslandbouwleeraar, Spruijt id. en F. B. Lönnis, inspecteur van het landbouwonderwijs. In verband met een voorstel van den heer Löhnis, om het voorbeeld te vol gen van de Vereeniging tot Bevorde ring van Bijenteelt in Nederland en een voorloopige commissie aan te wij zen, möt opdracht statuten enz. te ontwierpen en dan in een volgende ver gadering de nieuwe vereeniging defi nitief te constitueeren, stelt de voor zitter voor een dusdanige commissie ie benoemen. Bij acclamatie1 werden gekozen tot leden der commissie de heeren: Van Wij dom Claterbos, zuivelconsulent in Limburg; Hasselrnan, Rijkslandbouw leeraar te Utrecht; A. W. Scholten, lid van het hoofdbestuur der Geld. Over- jjselsehe Mij. voor Landbouw; S. C. Korteweg, secretaris der Hollandsche Maatschappij voor Landbouw, J. Kooi man te Amersfoort, Xavier von Wersch te Weert, Spruyt, redacteur van „Onze gevleugelde vrienden" te Opmeer. Aan de commissie werd het recht van assumptie verleend. Gemengd Nieuws. Het jubilé van menu's. In 1900 liad het vierhonderdjarig feest moeten gevierd worden van onze menu's. In het jaar 1500 werd het menu ontdekt, voor het eerst gebruikt, inge voerd, hoc men het ook noemen wil. De Duitsche Rijksdag vergaderde toeu le Regensburg en aangezien toenter tijd elke plechtige vergadering nog werd bezegeld met een groot gastmaal, zetten de Rijksdagafgevaardigden zich aan tafel. Graaf Hugo van Montfort bemerkte onder het eten. dat zijn tafelbuurman, de hertog van Brunswijk, telkens or. een strookje perkament tuurde, dat naast zijn telloor lag. Hij vroeg wat er wel op mocht staan en de hertog ant woordde hem, terwijl hij zijn vette lip pen afveegde, dat hij een apartje met den kok had gehad en deze voor hem alle op te dienen gerechten in volgorde had opgeschreven, waardoor het den wijzen hertog mogelijk was, zijn krachten te sparen voor de schotels, die hem het liefst waren. Het was een ontdekking. En he; ver nuftige strookje met de gerecruen werd weldra bij alle groote eetpartijen teruggevonden, opdat ieder zich zou kunnen sparen voor zijn lievelingsge recht. Zoo is het gebleven. Be strenge Winter. Het wild in den Harz heeft zeer ge leden door den strengen winter. De arme dieren zochten zelfs dorpen op. Dezer dagen kwam op klaarlichten dag een jong hert wankelend de stra ten van Lauterberg inloopen. Het dier wordt nu verzorgd. Op verschillende plaatsen heeft men doode of stervende herten en reeën gevonden, en vele hout vesters hebben- noodlijdend wild in hun stallen opgenomen. Vergiftiging. In het Belgische stadje Andenne zijn bij 17 personen ernstige verschijnselen van vergiftiging geconstateerd. De vergiftiger is een kaas, die door een boerin uit den omtrek geleverd was. Tot dusver is niemand gestorven, maar de toestand van sommigen geeft reden tot bezorgdheid. Het gerecht doet onderzoek. Kiezers van 100 jaar. Indien men de Spaansche kiezers lijsten kan vertrouwen, dan is de Spaansche provincie Asturië zeer rijk aan ouden van dagen. Alle mannen schijnen daar patriarchen, te worden. In de verschillende kiesdistricten zijn er 3 van 103—104, 2 van 102—106, 4 van 101—102, 1 van 107, 2 van 105—107, 2 van 102—104, 3 3van 106—107 jaar. Van de 600.000 inwoners der provincie zijn er dus 28 boven de 100 jaar. Dit feit is misschien het gevolg van het klimaat en de zeer gezonde levenswijs der be volking. Een vader Een man te Krakau had er zijn werk van gemaakt zijn kind, dat nauwelijks twee en een half jaar telde, op de wreedste wijze te mishandelen. De ke rel beval het arme wicht op het hoofd te gaan staan, in den paradepas te marcheeren en allerlei onmogelijke dingen te doen. Dat kon de kleine na tuurlijk niet en dan werd hij onbarm hartig geslagen. Op een goeden dag, toen het gehuil van het kind hartbre kend was, liepen de buren de deur open en zagen den onmensch in de ka- mei slaan, met het in zwijm gevallen kind, dat hevig bloedde, op zijn arm en bezig het met water te begieten om t weer bij te brengen. De politie werd gehaald en nam den schurk mede. Het kind stierf kort daarna aan bloedstorting in de hersenen, veroor zaakt door het slaan. De heul is tot 12 jaar eenzame opslui ting veroordeeld. Een monument voor koningin Victoria. De „Times" deelt mede, dat een commissie door Koning Edward VII benoemd, het plan ontwierp voor een gedenkteeken voor koningin Victoria, waarvan het middenstuk een stand beeld dër Vorstin zal zijn. Zij wil het plaatsen in de nabijheid der West- minster-abby of van het Buckingham palace. De Duitsche wet. Op onaangename wijze maakten de zer dagen vier Engelsche heeren, die in de Hollandsche Margarinefabriek te Goch zaken te verrichten hadden, met de Duitsche wet kennis, 's Avonds in de gelagkamer van hun logement zit tende, speelden ze een partijtje kaart met een spel, dat zij bij zich hadden en dus in Duitschiand niet gestempeld was. Een douanebeambte, in het lokaal aanwezig, bemerkte zulks eai nam de kaarten in beslag, waarna hij de spe lers verbaliseerde, die daardoor een I 100 boete te betalen kregen. Een cycloon. Volgens de te New York ontvangen berichten zijn in Texas weer groote verwoestingen aangericht door een cy cloon. De stad Will's Point is gedeel telijk verwoest, daar alleen zijn vier menschen omgekomen en een paar do zijn gekwetst. Verijdeld. Te Montceau-les-Mines is een hel- sche machine gelegd voor het huis van een arbeider van het gele syndicaat. Nadat de lont was aangestoken, heeft de bedrijver van den aanslag met een steen tegen de glazen gegooid, in de verwachting dat de bewoner daarop naar buiten zou komen. Maar er had geen ontploffing plaats, omda't het kruit niet deugdë. Hond enbelas f ing Dat een hond een nuttig huisdier is, leerde men reeds op school. Maar on der zijn nuttige eigenschappen word't zeker nooit geteld zijn waarde' voor de gemeentekas. En toch zijn het de honden, die een niet onaardige som, telken jars in de inkomsten eener ge meente bijdragen. De „Revue Munici pale" deelt mee, dat in een stad als. Berlijn in 1897 aan hondenbelasting 487.009 mark werd betaald, in 1898 en 1899 bedroegen deze sommen respec tievelijk 516 en 553 duizend mark; in 1900 beliep het 575.000 mark, terwijl men de opbrengst voor dit jaar niet beneden 597.000 mark schat. Trekhonden en zonderlinge be paling honden aan officieren toe behoorende betalen geen belasting. Men berekent, dat ongeveer 30000 eige naren van honden voor hun beesten belasting betalen. De inning van deze belasting levert, naar men meedeelde, zoo goed als nimmer eenige moeilijk heid op. Dienstweigering. Ook in Frankrijk is een geval van dienstweigering voorgekomen. Een jong Franschman, die eenigen tijd in Amerika gewoond had en daar zicb bij de „Baptisten" had aangesloten, viel in cle militie en keerde daarom naar zijn vaderland terug1 om zich, gelijk de wet voorschrijft, aan te mel den. Na zijn inlijving verklaarde hij tot alle diensten die men van hem verlangde bereid te zijn, maar dat zijn godsdienstige overtuiging hem vei' bood wapens te dragen. Daarop ver. oordeelde de krijgsraad' hem tot 2 ja ren gevangenisstraf wegens ongehoor zaamheid. Hij zat die straf geduldig af en moest toen nog drie jaar dienen. Eerst onderwierp hij zich, op aanspo ring zijner nabestaanden, aan zijn lot, maar zijn gemoedsbezwaren keerden weldra terug en wederom weigerde hij de wapenen te dragen. Nogmaals wercl hij, nu 2 jaar- geleden, tot 2 jaar ge vangenis veroordeeld. Terwijl hij op gesloten was, werd zijn geval ter ken nis gebracht van den heer Trarienx. als voorzitter van den „Bond voor de menschenrechten". Deze wist nu té bewerken dat de minister van oorlog den martelaar gratie heeft verleend en hem voor den verderen diensttijd bij de administratie heeft geplaatst. Fata morgana. Gansch Sicilië en een deel van Italië zijn overschenen door een gloeiend rood. Het luchtverschijnsel verwekte veel schrik en ontsteltenis, te méér, daar de enkele neervallende regendrup pels, waarschijnlijk vermengd' met stof uit de Sahara, bloedrood gekleurd waren. Het is zoo warm als in Juli of Au gustus. De vogels vallen dood neer van de takken, en te Palermo zijn gevallen van zonnesteek voorgekomen. Velen beschouwen een en ander als een voor teeken van 't naderend eind van de wereld. Een zeldzame opaal. Bij gelegenheid van het tot stand komen der Australische Federatie heeft een rijk Australiër, Maurits Lynes. aan den koning van Engeland een waar lijk vorstelijk geschenk gedaan, be staande uit een nieuw kroonsieraad, een edelsteen van 250 karaat, een opaal die alle kleuren van den regenboog af straalt. Zes jaar geleden werd de steen in het oosten van Queensland gevon den. Men begreep dadelijk een even. kostbare als zeldzame vondst te hebben gedaan. Koning Frans Jozef kreeg van zijn Hongaarsche onderdanen indertijd ook een prachtsteen, eveneens een opaal, die op ongeveer zeven en een halve ton geschat werd; de steen van den heer Lynes moet echter nog meer waard zijn. De steen is reeds te Londen aan gekomen en voor enkele bevoorrechten ten toon gesteld. Tweegevecht. In Frankrijk, waar het duelleeren nog steeds dagwerk is, begint men al lengs in le zien dat dit middeleeuwscb— middel van eigen richting behoort te worden beteugeld. Bij de Kamer is een ontwerp aanhangig, waarhij tegen openbaarmaking van uitdagingen en proces-verhalen straf wordt bedreigd. Thans is een Bond gevormd, die zich ten doel stelt het besef ingang te doen vinden, dat het tweegevechi (in strijd is met den godsdienst, de be schaving en het juiste begrip van „eer", en trachten wil het door opdracht der beslissing aan ©en „eeregerecht." te vervangen. Het bestuur bstaat uit ge neraal De la Rocque, prins Louis de Broglie en den heer Du Bourg. Hevige brand te Cöicago. Maandag-ochtend is de stoomketel van de waschinrichting Doremer ge sprongen. Het gebouw is ingestort en ongeveer tachtig personen werden on der het puin begraven. Men heeft reeds twaalf vrouwen, allen zwaai- gewond, te voorschijn kunnen halen. De puin- hoopen staan in brand. Keizer Wilhelm. De verwonding heeft een normaal verloop. De zwelling der oogleden verminderd; de keizer slaapt goed, ge voelt zich wel en heeft goeden eetlust

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6