Tweede Blad, Arme Hora. beh oorend e bij „HaspSeras's Oag'jSasü" fan Maaufag 18 Maart 1001. Na. 5434 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haiarlemsche Handels-vereen, teld thans raim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han dle! a ar, zijn. belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie- bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijin de hee- ren nrrs. Th. de Haan Hugenholta en H. Ph. de Kam,ter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en. voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, dbor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Betmmel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opgar ven voor bet lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent allei firmai's in Ne derland. Do kosten deizer informaties bedragen 60 cents per adres, phis 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan bet bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adlviezen werden in het af geloop-en jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van f 2405.605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient bet Gehed-m der Maandlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op- attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vordhren, niet worden behandeld, temzdji portovergoeding (10 ets.) is bij>- gewoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid) tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur V.m., de overige dagen van 34 nrn_ Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. Je. Men wordt geraden niet te leveren aan A. J. A. H.Gillis, zich ook noemen de A. Evertsen, Leidsche plein 33B zwart, dan na ingewonnen informatie aan het Bureau der Haarl. Handels vereniging. Men wordt geraden niets af te geven of te leveren aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, of aan J. J. Groenendaal, Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 157215?3, DOOE W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XXII. In het begin, der maand Mei werden de levensmiddelen uiterst schaars, zoo dat de regeering den 3©n Mei huiszoe king liet doen in alle burgerhuizen, rijk of arm, om de proviand of eetbare waren op te schrijven, doch er was niet veel voorhanden en den 18en Mei werd geordineerd en afgelezen, dat een man in de stad moest toekomen met één pond tarwebrood daags en de vrouwen en do maagden met een half pond, voor drie kinderen werd één pond toegewe zen, terwijl de jongens moutenkoeken mochten eten, evenzoo mocht ieder, die met zijn pond brood niet toekwam, ,,met moutenkoeken den buik vullen," want er was geen roggebrood meer. Toen de stad geheel was ingesloten, besloot men de toevlucht te nemen tot een ander middel, n.l. de duivenpost* een middel waarvan zooals bekend is de Romeinen reeds met goed ge volg hadden gebruik gemaakt. Iloe menigmaal zal de arme Haar lemmer, die de gevleugelde boden zag toesnellen, zich cie vleugelen dezer die ren toegewenscht hebben om de .stad der verwoesting ijlings te ontvluchten! Door middel van de duiven kregen de inwoners meermalen Brieven van den Prins van Oranje, waarin deze de bur gers en soldaten aanvuurde om toch moed te houden en hun telkens hoop gaf op ontzet, dat echter niet kwam. ,,Dees Boden van de Stadt om Brieven af te draghen, Zij brachten lcleynen troost en soberen bescheyt." (AMPZING). Spoedig echter bemerkten de Span jaarden deze vliegende briefdragers en van toen af werd er door hen steeds jacht op gemaakt. Ook begon men nu de gemeenschap te onderhouden door met vuren en vlaggen seinen te geven. Onder de bevolking der stad begon nen zich thans enkele teekenen van moedeloosheid te vertoonen en enkelen liepen naar den vijand over of tracht ten dit te doen. Steeds tergden de Spanjaarden de belegerden op de een of andere wreedaardige wijze. Zoo wierpen, zij den 2en Mei vuurballen in de stad, waardoor brand ontstond in de Koningstraat op den hoek van de Stoofsteeg. Op Pinksteravond (9 Mei) wierpen ze weder een hoofd over het bolwerk met deze letteren „Dit is ka pitein Oliviers hoofd." Eene geheurtenis die in Haarlem's beleg steeds met een donkere vlek zal aangeteekend blijven was de volgende: Door de Spanjaarden was een galg op gericht, waaraan de belegerden, die men gevangen kon krijgen werden op gehangen, sommigen aan den hals, sommigen aan da beenen. Toen de Haarlemmers dit zagen richtten zij ook een galg in het gezicht van den vijand op en kozen Boosveld en Quiryn Dirckszoon tot hunne slacm offers. Roosveld was een 83jarige grijsaard, die o. m. zeven maal het burgermees- tersambt bediend had, het laatst in 1573. Hij moet een geleerd en welsprekend man geweest zijn, die om zijne rechtvaardigheid, billijkheid en helangloozen ijver zeer geacht was. Zelfs toen de stad vroeger de Spaan- sche zijde had gekozen, wilde hij geen nieuwen eed doen daar „hij gemoeds halve geen anderen eed kon doen als dien hij eenmaal aan den koning had gedaan, dien men naast God moest eeren." Quirynus Dirckszoon was een be kwaam theoloog en rechtsgeleerd© Ware er eenige schijn geweest, dat hij zich aan verraad zou hebben schuldig gemaakt, dan zou zeer zeker Ampzing dit niet. hebben verzwegen, doch ook deze spreekt met alle lof van hem. Van 1537—1570 heeft hij bijna onaf gebroken deel uitgemaakt van de ste delijke regeering, want in dien tijd is hij tienmaal Burgemeester en zestien maal Schepen geweest. De nevelachtige daden van Kenau zijn hemelhoog verheven, aan anderen wordt een matige hulde toegebracht, maar op de beide bovengenoemde per sonen is als het ware ©en stempel van verraad gedrukt, die nimmer geheel uitgewischt is. Seidert geruimen tijd liepen er geruchten, dat eenige burgers met den Spanjaard heulden, men mom pelde hier en daar dat er verraad werd gepleegd en dat er tusschen den „ou den raad" en de Spaanschen onderling eene goede verstandhouding was. Wat wonder dat de vermoedens het eerst vielen op Roosveld en Quirynus. Hier dient echter te worden opgemerkt, dat zij de hevige vervolgingen van Alva niet goed keurden en zij ook verlang den dat d© gehate belasting van den tienden penning ophield. Zij werden dan ook voortdurend onder toezicht gehouden, en men vindt dat Engheri, Dirksz. en Pieter Dirksz. gezworen wa kers, waren aangesteld om Quirynus geen oogenblik uit het oog te verliezen en met niemand te laten spreken, dan in hunne tegenwoordigheid. En toen den lOen Mei de zoon van Antonius van Bea-kenro gevangen ge nomen werd, terwijl hij trachtte in eene mijn naar den vijand over te loo- pen, barstte het smeulend vuur in lichte laaie vlam uit, en weldra werd het vermoeden van verraad als zeker heid aangenomen. Den nacht vóór Pinkster werd Roos veld en Quirynus met zijne dochter Ursel van hun bed gehaald en gevan gen gezet in den dievenkelder in de Bartelj orisstraat. „Binnen dezen kelder aldus deelt Dr. Ékama mede was een tuintje met bloemen bezaaid en versierd met. alci'lei liefelijke kruiden en de vrouw van den cipier Theodorus Bontius gaf nu en dan aan de gevangenen vergun ning om daarin te wandelen en de fris- sche lucht in te ademen; zoodra dit echter aan de Burgemeesters ter oore was gekomen, ontboden zij de cipiers vrouw en verboden het haar ten streng ste. Toen nu de Spanjaarden een galg op het bolwerk hadden gemaakt, bra ken de Haarlemmers zonder toestem ming van de overheid de gevangenis open, haalden daaruit Roosveld, Qui rynus met zijne dochter Ursel, Adriaen Groenevelt, Huich den Schortenlaken- verwcr, een jongen, een man, vijf sol- dateUn, die in den Hout gevangen ge nomen waren en eene Wallinne. Deze werden naar het bolwerk gebracht en tegen alle recht in opgehangen. Groeneveld bood een ton gouds zoo men zijn leven sparen wilde, doch ge nade was er niet, ze kleedden hem uit en hingen hem aan één been op. doch daar dit te lang duurde hebben zij hem gotsjammerliek" doorstoken. De 84jarige Lambert kon door zijn ouderdom de ladder niet opklimmen, zoodat men den strik over de galg beenwierp en den „goeden ouden man" daaraan optrok. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws. Men zie onder de advertentiën „De Grands Magasins d'u Prin- temps van Parijs." Heemstede. Bevallen: J. J. HeemskerkZeestra ten, d. Overleden: H. M. J. Duijns, 12 maan den. H. J. H. Volmer, 60 jaar. Spa&radam. Getrouwd: C. v. d. Leek en C. M. Schouten. Haarlemmerliede en Spaarn wonde. BevallenH. RozaJas d. C. F. WilderomBonkerk, z., E. Visser Okkinga/ d. Overleden: H. Bouwer 70 j. Velsen. Getrouwd: J. Kostelijk en N. Hazes. Bevallen: E. Clots—Stam d. E. C. BetzBraun d. A. RasPasterkamp z. H. F. E. van der Hijden—Slakhorst z. C. J. HandgraafKlauwers d. C. J. WittemanMaas, d. Overleden: A. Oorthuizen, 49 j. A de Wit 27 j., H. W. A. Bijkerk, 14 m. P. Bruisschaard, 6 m. T. II. Wigchert 2 j. A. Imans 70 j., E. Kuiper 81 j. Binnenland. Acad. Examens. Groningen. Op een proefschrift: De zaadhuid der Angiospermae en Gym- nospermae en hare ontwikkeling is bevorderd tot doctor in de artsenijbe- reidkunds aan de rijks-universiteit te Groningen de heer J. J. Attema, gebo ren te Leeuwarden. Geslaagd voor het lsteiged-eelte van het arts-examen de heer A. J. II. Kra mer, geb. te Winschoten. In 1900 werden uitgegeven 1307 in het Nederlandsch geschreven dag-, week- en maandbladen en tijdschrif ten, van welke buiten de grenzen des lands 116 verschenen. Van de overige 1191 kwamen uit 250 te Amsterdam, 103 te 's-Gravenhage, 66 te Rotterdam, 60 te Utercht, 46 te Haarlem, enz. Het grootste aantal buiten het land heeft Batavia, met 20 bladen. Mooie opvoeding. Te Kruiningen vroeg een vader twee dagen verlof voor zijn zoontje om van de school weg te blijven. Het ventje moest 2 dagen hechtenis ondergaan wegens... stroopen. Ook een Record. Een landbouwer die zich te Almkerk heeft gevestigd, liet dezer dagen zijn vee en gereedschappen per stoomboot naar zijn nieuwe woonplaats over brengen. Een varken echter was nau welijks aan den wal, of het ging te rug, sprong de Merwede in en zwom lustig verder. Met een roeiboot ging men het dier achterna, maar dit zwom zoo vlug, dat er aan bijhouden, Iaat deze in Apeldoorn en Deventer stand hield, weet. ik niet, maar van uit Brummen bleef hij voortwoe keren. Met. de verspreiding van het woord waren de wielrijders maar weinig of langzaam, te bewegen om „viets" burgerrecht, te geven; de berijders van Engelsche rijwielen spraken van „machine'', dat van een familiariteit mot Engelsche prijscouranten en wielerbladen ge tuigde, maar het volk was des te gretigervoor hen was dit korte woord een „Godsend" en het niet- wielrijd'end publiek was de beste verspreide^ Het zal andere viets rijders in die dagen gegaan zijn als mij van, den' dag dat ik mijn eerste viets thuisbracht spraken de dienstboden bij mijn ouders altijd' van fiets, met f natuurlijk, en mijn oude ooms en tantes spreken nu al 'twintig jaar lang van vietsen. Onder d'e wielrijders zelf slui merde heb woord', totdat het volk zelf begon te wielrijden en het woord' fiets in zijn gemutileerden vorm onder die wielrijders terug bracht. NB. Ik hoord'e onlangs dat de Wagen ingsche wagenmaker Viets, die reeds vóór 1880 zeer goedte (hou ten) rijwielen maakte, van meening is dat zijn naam' het woord viets in 't. leven heeft geroepen, maar iemand, die in 1880 een viets van Viets (blijf kalm) bereed1 ontkende toen reeds dat deze overeenstem ming aan iets anders dan toeval kon worden toegeschreven. Arend contra Major Taylor. Volgens „Rad-Welt" is nu definitief bepaald, dat Major Taylor's eerste uit komen in Europa op Paaschmaandag zal zijn en wel op de haan te Friede- nau. De neger heeft ingeschreven voor den openingswedstrijd in de klasse A. Onder zijn tegenstanders zal hij Willy Arend vinden, die reeds geëngageerd is. Arend is direct in Hannover gaan traineeren op den weg onder leiding van zijn ouden trainer Timm. Begin April komt Arend zijn training op de baan te Friedenau voortzetten. Parijs—Roubaix. De groote wegwedstrijd ParijsRou baix, die 7 April verreden wordt, be looft zeer interessant te worden. Daar pacemaking door automobielen ver boden is, staan de kansen voor alle deelnemers gelijk; zij hebben slechts over een vriend of drie vier te beschik ken, die een 100 KM. kunnen pacen, om ook, in geval van averij, direct een versche kar te hebben. Gougoltz is vrijwel de favoriet, maar op Fischer en Aucouturier wordt ook door velen gehouden. (De Fiets".) Sportpraatje. De Stand der voetbalcom petities. Sinds mijn laatste praatje is de stand der competities wel eenigszins veran derd. In de Westelijke le klasse staat H. V. V. nu veel vaster bovenaan, door hare overwinning op Ajax in Leiden met 50 en de aan Velocitas te Rot terdam door Rapiditas toegebrachte klap. Voor II. B. S. en R. A. P. zijn de kansen op de derde plaats gerezen, voor Ajax daarentegen aanmerkelijk gedaald. Ja, de Leidenaars hebben nog kans om op de zesde plaats te komen, nu ook Rapiditas zich zoo geducht be gint te roeren. Haarlem en Sparta blij ven nu samen over als candidaten voor de laatste plaats, met de Rotter dammers verreweg in de gunstigste conditie. In het Oosten heeft Victoria zich ste vig op de eerste plaats gezet door Vi tesse te Arnhem te slaan met 2—0 en zoodoende dus een lastig mededinger van zich afgeschoven. Ook P. W. gaf zich een goeden zet naar voren, door Victoria's stadgenoote Go-ahead even tjes met 60 te kloppen. Hercules bleef toekijken hoe of de concurrenten el kander afbreuk deden, terwijl Quick het ongelukkige U. D. weer een stootje naar beneden gaf, door het met 3—0 naar huis te zenden. In de West. 2e klasse A is Swift uit den Haag er weer aardig bovenop gekomen door H. F. C. te Haarlem met 1—0 te slaan, al was die overwinning ook onverdiend. Zoo als in ons verslag (zie het nummer van Dinsdag jl.) reeds gezegd werd. zijn de Hagenaars vrij zeker van 't kam pioenschap, alsH. F. C.'s protest wordt wordt verworpen. In deze competitie blijft de strijd om de laatste plaats gaan tusschen Quick en A. V. V. Wat nu betreft de verwachtin. gen voor a. s. Zondag, er staan zeer interessante ontmoetingen op het programma, ln de klasse der West© lijke „hooge oomes" staan U. V. V., R. A. P., H. B. S. en Haarlem ïMsp. te gen Rapiditas, Velocitas, Sparta en Ajax. In het eerste geval is de uitslag wel niet te betwijfelenhoewel de groenzwarte Rotterdammers fRapldi- tas) lang niet voor de poes zijn, is II. V. V. tegenwoordig in zoo uitsteken den vorm, dat er voor de bezoekers weinig kans overblijft. R. A. P.Velo citas belooft spannender te worden; 't is te hopen voor de Amsterdammers, dat alle hens op dek zijn. II. B. S. Sparta zal wel in 't voordeel der Ha genaars afloopen, terwijl voor Haar lemAjax de uitslag moeilijk is te voorspellen. Zijn de Roodbrooken ech ter voltallig en een beetje goed in con ditie, dan zal Leiden het zwaar heb* ben te verantwoorden. In de Oostelijke competitie is Her culesVitesse wel de voornaamste wedstrijd. Hiervan hang vooral voor de Utrechtenaars (Hercules) veel af. Het is tegenwoordig verbazend moei lijk in Oosten iets te voorspellen, doch Hercules heeft m. i. de beste kan sen. Victoria zal te Wageningen wei nig moeite hebben met U. D., doch Go- ahead meer met Quick (Nijmegen). H. F. C.QUuick (Amst.) te Haarlem voor de West. 2e kl. A, zal wel ten voordeele van de ontvangende club af loopen, terwijl'daarentegen A. V. V. Swift (II.) de overwinning belooft voor de bezoekers. Op sportgebied is er overigens wei nig te bespreken deze week en ik neem dus tot den volgenden Zaterdag af scheid van mijne lezers. AMATEUR. Rechtszaken. Schilderijendiefstal. Donderdag werd voor het Gerechts hof te 's Gravenhage behandeld de zaak van den antiquair door de Recht bank aldaar ter zake van heling van schilderijen tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Van het veroordeel end vonnis waren zoowel de bekl. als do officier van just., die veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf had gevorderd, in hooger beroep gekomen. Het Openhaar Ministerie vorderde bevestiging van het vonnis. Koloniën. Het huwelijk der Koningin en Indië. Het „Bat. Nieuwsblad" brengt ter gelegenheid van het huwelijk der Ko ningin een sprookje, dat in den euden, ouden tijd in den volksmond te Rome voortleefde, in herinnering: Er was eens een koning, die kwam te sterven zoo heette het daarin en een lieve, kleine dochter naliet. Da kleine dochter werd groot en velen wierven om baar hand. Geen wonder, want zij was verstandig en bezat een minnelijk gemoed en land en goed, paleizen en paarlen en juweelen in overvloed. En in de schatkamer tusschen al dien rijk dom lag een „saccoccia di polenta", een zak met djagoongmeel, veronacht zaamd in een hoek. Die zak lag daar bij beschikking van den ouden, gestor ven koning: niemand keek er naar om en het meel was duf geworden. Ook had de Koning voor zijn dood last gegeven, wanneer de prinses, zijn dochter, den leeftijd zou hebben be reikt om zelf te regeeren en zich een man te kiezen, dat zij, die dongen naar haar hand, geleid zouden worden in de schatkamer en daar zou een teeken geschieden om aan te duiden, wio waardig was de jonge Koningin naar het altaar te geleiden. Velen kwamen en werden de schatkamer binnenge leid, maar het teeken geschiedde niet. Tot eindelijk een jonge prins ver scheen, schoon en dapper als jongs prinsen in sprookjes zijn, en de jonge koningin dacht, hoe jammer het zou wezen, indien die lange reis voor hem als voor anderen een vergeefsche reis moest worden en zelfs bracht zij hem met den eersten minister naai- de plaat3 waar al haar paarlen ep juweelen, haar rijkdom tezamen lagen. De ho velingen keken elkandefr aan, want dit was de eerste maal, dat de koningin met een van hen, die haar liefde vroe gen, zelf naar de schatkamer ging, en zij zeiden, hoe jammer het zou zijn, als ook hij, zulk een schoone en dap pere prins, die lange reis vergeefs ge maakt had. IKeuilïet®». Vrij bewerkt naar- het duitsch. 9) Reinhard zette groole oogen op, en allerlei vragen verdrongen zich op zijn lippen maar hij onderdruk te ze voo rl oo pig alle e,n zei de, zich snel bezinnend Tegen Januari is het mij glad onmogelijk, best© Paulsen., ik heb al mijn geld vastgezet. Als ge hot mij een half jaar eerder gezegd hadt, dan zou er wel kans op ge weest zijn. Hebt gij het d&n zoo volstrekt noodig? Och, 't is een fatale historie. Gij' weet immers, dat mijn vrouw een broeder in Zuid-Duitschtand heeft, wien het nooit roeegeloopen is. Voor ongeveer vier jaren, toen hij opnieuw een zaak in Regens burg begon., liet ik mij overhalen borg voor hem te spreken, en hoop te van jaar tot jaar, dat hij mi' van dien borgtocht zou bevrijden. Miin hoop werd niet vervuld1, en dezer diagen deed mij zelfs een zijner schuldeischers den lakonieken eisch onmiddellijk te betalen, daar mijn zwager bankroet was en eenise weken geleden de- stad' verlaten had. Hij is met d'ezen eisch vol komen in ziin recht; ik ben wettig en. zedelijk verplicht te betalen, en vind mij. als ik niet betalen kan, in een ellendige positie. Reinhard zette een zeer lang ge zicht,. Het sneet hem, na al deze ophelderingen, zeer, dat hij aan de mogelijkheid' van een geldleen.ing zijnerzijds toegegeven had. De zaak kwam hem uiterst on gelegen, en daarom zei de hij koel tjes Zeg eens even wat wilde ik ook nog vragen? O, ja! Zou uw broeder in Mecklenburg u d© som niet kunnen leenenï De dokter, die nog altijd zondier erg was, omdat hij volstrekt niet twijfelde aan de zekerheid, die hij aanbood, antwoordde Ik geloof niet dat hij' het kan en onrecht gesproken:, het is m:; om verschillende redenen pijnlijk er hem om te wagen. Gij zijl. mij eigenlijk nog nader dan, mijn broe- ler. beste Reinhard, en mijn wouw en ik hoopten daarom, dat gij raad zoudt schaffen. Maar Reinhaird was reeds vast besloten het verzoek zijns vriends niet in te willigen. Hij wendde daarom1 den boeg en zei de op de hem eigen voorzichtige en onaan gename manier Hoe kondt gij borg spreken voor uw zwager, wiens lichtzinnig heid zoo overbekend is Dat is mij onbegrijpelijk, beste vriend. Waar om hebt ge mij destijdls niet om raad gevraagd? Ik had u dat voor uit kunnen zeggen. Natuurlijk, zult gij al het geld verliezen, en ronduit gezegd, zie ik nog niet in. hoe gij er aan zult komen. In Cap- pein geeft u niemand op uw eigen dom. dat zooals het nu houwd) is slechts door een enkele fami lie bewoond kan worden, een twee de lyn-votheek. Het brengt immers nu nog nauwelijks den interest op. Gij"woont zeer duur. Nu begon de dokter de zaak te doorzien. Als Reinhard zoo sprak, wist hij waar hij aan toe was. Hier was geen hulp te verwachten. Hij maakte daarom ook nog maar alleen eenige bedenkingen van weinig beteekenis en stond voor 't overige half in verlegen, half in beleedig- de stemming voor degene, die hem zoo zander deelneming afwees staan inhalen, niet te denken viel. Eerst na drie kwartder zwemmende te hebben afgelegd, ging het bij Werken dam weer aan land. Soliede bouw Aan het in aanbouw zijnde station te Amersfoort geraakte dezer dagen door het dreunen van een vertrekken- den trein het fundament van een der pilaren, waarop de spanningen van de stationskap rusten, los, zoodat het voetstuk in den grond zakte en een arbeider door de punt van de door het ongeval loskomende spanning werd getroffen, zoodat hij meer dood dan levencl moest worden weggedragen. Voorts werden 8 wagens van den juist vertrekkenden trein door de neerval lende spanning beschadigd. De trein stopte onmiddellijk. Leger en Vloot. Er is een nieuwe vlag met wimpel vastgesteld, te voeren op schepen, die een prins van het Koninklijk Huis aan boord 'hebben. Deze vlag heeft in het midden der witte baan een oranjekleu rig vak, waarop het Koninklijk wapen. Aan het boveneind van den wimpel is een gelijkkleurig vak eveneens met het wapen. Sport en Wedstrijden. De oorBprongf van het woord Fiets. Een der oudste leden van den A. N. W. B., de heer F. H. Koenen, te Manchester, schrijft aan de „Kampioen" hierover o. m. het volgende Toen ik het woord' viets in 1881 in Amsterdam begon te versprei den, maakte de dichter Herman Gorter dadiejijk de opmerking dat dit woord', al war© het dan ook uitgevonden ten behoeve van een houten rammelkast, zoo goed de gewaarwording beschreef, onder vonden bij het bijna geruischloos voorbijsuizen van de Engelsche hooge vietsen, toen juist te Am sterdam ingevoerd. Het feit, dat de uitvinder ver moedelijk nooit een Engelsche viets gezien had1, slaat evenwel den bodem uit d'eze theorie. Viets moet geweest zijn eene verkorting van veloc pèded'e laatste was de eenige gangbare benaming in die dagen (1876) en werd uitgevon den (of was het eene ingeving?) door een jeugdig wielrijder, kost scholier te Apeldoorn,, die bij wijze van- liefkozenden term zijn houten kar die in plaats van langs ons heen te suizen over de klinkerwe gen kletterde zoo betitelde. Na de ontbinding van d:e eerste v.elocipèdeclub in Amsterdam dit zal zoowat in 1875 geweest zijn werd gedurende het daaropvol gend zestal jaren de wiel-rijsport voornamelijk beoefend door twee clubs, die als leerscholen voor het wielrijd'en veel hebben biiaedra- gen. De eerste was de Deventer club Immer We iter, de tweede, een leerschool in den letterlijken zin-, de kostschool van den heer P. van der Horst te Apeldoorn, waar elk scholier dadelijk bij zijn komst zijn balans leerde bewaren op twee houten wielen, en zij, die met mij die leerschool hebben doorgemaakt, waar bijna elk rijder kunstrijder werd, weten d'at wat aan die balans verbonden was, beter ligt uitge drukt in de woorden „hachelijk evenwicht." Nadat deze kostschool naar Brum men verplaatst was, deed ik daar in 1881 mijn intrede en leerde' er veel zaken die ik geheel vergeten heb, en het wielrijden dat ik nog volkomen meester ben. Ieder sprak daar van „viets", zelfs de baas wel te verstaan buiten schooluren, want bij deftig kondschap zei hij velocipede ook al de dorpelingenieder scho lier wist al de bijzonderheden hoe een voorganger van ons te Apel doorn zijn velocipède „viets" had gedoopt, hoe ieder dit op school had' overgenomen, zoowel kost- als dagscholieren, dat leden van de Immer Wedter, die dikwijls d'e Apeldoornsche wielrijders, zich noemende de club Voorwaarts, ont moetten en ook al waren begonnen van viets te spreken, en dat de term in Apeldoorn voortleefde. Of en- diie zelfs, in het oogenblik van nood, de verwijtingen niet spaar de. Maar ook Reinhard' was, na dit korte onderhoud, niet recht op zijn gemak. De dokter had in zijn ge sprek zijn vrouw genoemd, en het scheen hem, om velerlei redenen, geraden, tenminste uiterlijk zijn belangstelling te toornen. Hij zeide daarom, wel is waar zonder dat hij het ernstig meende Zend me toch maar eens een uittreksel uit de schuld- en waar- borgslaten, benevens de- juiste op gave van het bedrag dier hypotheek! Ik zal de zaak nog eens riinelijk overwegen als ik al die gegevens vóór mij heb liggen. De dokter knikte, verzocht Rein hard nog eens dringend te doen wat in zijn vermogen was en ver liet het kantoor. De apotheker stond nog een. wijl nadenkend tegen de schrijftafel ge leund. en terwijl hij volgens een slechte gewoonte, die hij zich in dien laatsten tijd had eigen gemaakt, met een schildpadden tandenstoker in zijn tanden woelde-, gingen hem allerlei gedachten door het hoofd. En uit al deze gedachten, vormde hij dit besluit Een verstandig man weet zelfs met ongelegenheden zijn voordeel te doen 1 Drie diagen lang bevond' zich de dokter* in de uiterst© spanning. Reinhard' liet niets van zich hoo- ren. Toen kwam er eindelijk een brief van den volgendien inhoud' Beste Paulsen I Uw zaak boezemt mij zeer veel belianig in en het spijt mij erg, dat gij- in deze fatale positie geraakt zijtmaar tot mijn leedwezen, kan ik u niet helpen. Indien ik het geld) had liggen, dan ware het nog iets anders, maar vastgezette kapitalen los te maken om em twijfelachtige hypotheek te verkrijgen, waardoor ik waar schijnlijk slechts de beurs eens woekeraars zou vullen, daartoe kan ik niet besluiten, d'es te minder nog, omdat ik u daarmede volstrekt geen vriendschapsdienst zou bewij zen. Ik bied mij echter aan om met den schuldeischer te onderhande len en hem de keus te geven tus schen een beschikking of misschien niemendal, indien hij den vollen eisch blijft vorderen. Ik ben een man' van zaken en be schouw de dingen heel kalm ge moet me daarom niet kwalijk ne-' men, wanneer ik zonder eenige sentimentaliteit den stand dier za ken in 't oog vat. Ge bezit feitelijk niets, want gt leeft van uw verdienste als arts. en de uitzet, die uw lieve vrouw meegebracht heeft, zou bij een ge dwongen verkoop al heel weinig opbrengen. Nu wilt ge toch betalen en uw verplichtingen als borg ver anderen in de verplichtingen van een schuldenaar. Vraag u zelf met de hand op het hart afwie is u nader? d'ie vreem de daar of ik Een van beiden moet eindelijk het geld aan u tekort ko men. dat is zoo zeker als iets. Ik weet, dat ge deze opmerkingen on aangenaam zult vinden en me- ook geen gelijk geeft, wijl ge de hypo theek, welke ge me aanboodt, als een zeker pand' beschouwde!. Ze is d'at evenwel niet, geloof meen daaromi nog eens d'enk over mijn voorstel na en laat de bereddering der zaak maar aan mij over 1 Wat nu de afbetaling der over een te komen som aangaat, hen ik n»et ongeneigd, voor de richtigo voldoening dier gelden jaarlijks borg te spreken. Bijgaande papie ren in dank terug. Vergeef me, dat ik niet reeds bij

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5