Bi nnenland. HAAGSCHE BRIEV ffN Op het oogenblik, dat ik dezen brie! schrijf is er nog geen sprake van een oplossing der Ministerieele crisis. Trou wens, die crisis is nog jong, want ge neraal Eland had Vrijdagochtend nog gean verzoek om ontslag aan do Ko ningin ingediend. De vraag scheen overwogen of de Minister nog voor den korten duur der enkele maanden, die ons van den uitslag der algemcene verkiezingen scheiden, kon aanblij ven. Intusschen denk ik niet, dat hier in de oplossing zal worden gevonden. Gegeven de moeilijkheid om voor en kele maanden een nieuwen minister te vinden, acht ik, naar hetgeen ik ver nam, een oplossing waarschijnlijk in dezen zin, dat een der generaals tijde lijk als Minister zal optreden, terwijl generaal Eland gedurende dien tijd in actieve militaire functie terugkeert. Het zou er dan op neerkomen, dat de mi nister die den persoonlijken dienst plicht invoerde. tijdelijk fungeerde alsplaatsvervanger! Aangezien in den Haag liet aantal personen groot is, die zichzelf of een hunner vrienden voor elk ambt ge schikt achten, dus ook voor dat van burgemeester van Amsterdam, wordt, er druk gesproken over den eventu.ee- len plaatsvervanger van den lieer Ve- ning Meinesz. Men is evenwel zoo ver standig geweest nog geen namen te noemen, en ik zal dat voorbeeld vol gen. Iels anders is het ten aanzien van een vacature voor den gemeenteraad in het eerste district. Daarvoor zijn al heel wat namen genoemd' en reeds voorloopige can didatenlij sten opge steld. Zooals gewoonlijk zijn er weer heelwat „mannen, diemaar juist omdat ik geen enkelen naam genoemd heb, kan ik te eerder zeggen, dat ik op die voorloopige lijsten nog geen en kelen man heb aangetroffen, die bij zonder geschikt lijkt. De kiezers moe ten het intusschen zelf maar weten; ook een burgerij heeft, zegt men, de regeering die zij verdient. En na het malle figuur dat onze Raad gemaakt heeft in de Schouwburgqruaesüe, zóó dat zelfs de burgemeestei'-voorzitter de heeren moest beletten iets te dJoen dat hij met hun „ernsL en waardigheid": onvereenigbaar achtte, hebben de Haagsche kiezers weer eens te meer gelegenheid gehad om over hun „vroe de vaderen" na te denken. Intusschen maken B. en W. in de zelfde quaestie een niet minder mal figuur, nu wij sedert gisteren in het bezit zijn van een voorstel hunnerzijds om den schouwburg nog 5 jaar te doen bespelen, terwijl inmiddels een reeks van veranderingen en verbeteringen, door den commandant der brandweer voorgesteld, in overweging worden ge geven, op veel uitgebreider schaal, dan aanvankelijk door het college was voorgesteld. Waren B. en W. daarmede begonnen, dan waren den Raad veel malle dingen bespaard gebleven. In tusschen blijkt wel uit het rapport van den brandweercommandant, dat hij, ondanks deze verbeteringen, het ge bouw toch als gevaarlijk blijft beschou wen en het alleen een „niet te roeke loos waagstuk" acht om den toestand mits verbeterd, nog vijf jaren te be stendigen. Die uitspraak acht ik niet geschikt om vreesachtige raadsleden een hart onder den riem te steken. Men kan zich intusschen troosten met de gedachte, dat het besluit van den Raad om, door middel van commissoriaal onderzoek, tot een nieuwen schouw burg te komen, intact blijft. Maar ik verwacht tegen het voorstel nu een an dere bedenking en wel op grond van artistieke overwegingen. B. en W. stel len thans voor om de exploitatie gedu rende 5 jaren aan de Fransche Opera op te dragen met een subsidie van 18000 per jaar, waarbij deze gehou den zou zijn drie malen per week een opera op te voeren en verder de vrije beschikking zou krijgen over de an dere avonden. Hierdoor wordt de te genwoordige concessionarisse, de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", m. i. buiten de deur gezet. Althans ik mis in dat voorstel een bepaling, dat de schouwburg, als tot nu toe, twee malen per week voor dat gezelschap beschik baar zal moeten zijn. Met alle waar deering van de directie der opera, zou ik toch een dergelijke bepaling niet gaarne willen missen. Dat deze zaak den Hagenaars zoo bijzonder interesseert, zou de vraag kunnen doen rijzen: hebt gij niets an ders te doen dan aan pleizier te den- ken. Mijn antwoord zou luiden: of schoon ik de meening deel van dege nen, die oordcelen, dat een gemeente geen groote bedragen mag besteden aan iets waarvan slochts een deel der burgerij genot heeft, acht ik 'n schouw burg in Den Haag toch van algemeen belang. De residentie is nu eenmaal de stad waarheen men trekt om „niets te doen", als men daartoe de middelen bezit. En tot niets doen behoort uit gaan. Dat uitgaan brengt geld in be weging en krachtens den cirkelgang van het geld, profiteeren velen daarbij. Aan een schouwburg-exploitatie is di rect en. Indirect het iot van honderden gezinnen verbonden en van die honder den gezinnen leven weder ettelijke an dere. Ieder verdient geld op zijn manier De Parijsche beroepsschoonheid" die den 23n dezer haar talenten in den schouwburg zal doen bewonderen, de gevierde en bekoorlijke Cléo de Méro-; de, doet het met de beenen. Zij danst voor de kost en zij doet het heel mooi. Zij kan nu reeds rekenen op een 1 „succes de jolie femme." En de dames die het haar gekapt dragen a la Cléo de Méro de, kunnen thans het model in levenden lijve voor zich zien. H. A. GANUS Jr. Het Koninklijk Echtpaar heeft het tegen heden voorgenomen bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder uitgesteld tot een anderen dag in den loop dezer week. Mr. W. A. Bergsma. De heer mr. W. A. Bergsma, lid der Eerste Kamer sedert 1894, is Vrijdag avond te Dronrijp in 71 jarigen ouder dom overleden. Acad. Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is het candidaats-examen in de klassieke letteren afgelegd' door den heer P. A. van der Laan Jr. Amsterdam. Bevorderd tot arts mej. Jeanne Bles, geboren te Rotterdam, en de heer J. P. de Bats, geb. te Bier vliet. Geslaagd voor het eerste gedeel te de heeren Rudolf Grun en D. J. van der Vijver. De „Gelderland". De heer Sweerts de Land&s, com mandant van de „Gelderland', heeft aan de oommissie uit de ingezetenen te Nijmegen een schrijven gezonden uit Weltevreden, gedagteekend 16 Fe bruari, waarin dank wordt betuigd voor de toe}zejnd\mg van hert portret van president Kruger. De comman dant schrijft o. a.: „Volgens den door u uitgedrukten wensch heeft de beeltenis van de krachtigste en1 meest beproefde per soonlijkheid van het laatst der vorige eeuw een eereplaats gekregen in de kajuit van het schip dat den naam mag dragen van onze schoone provin cie en waar zij een 35-tal dagen op den grooten Oceaan Neërlands gast vrijheid genoot. Leerplicht. Het is den minister van binnenland- sche zaken gebleken, dat twijfel be staat of de arrondissements-schoolop- zieners ten aanzien van kinderen, die in eene andere gemeente school gaan, dan waarin zij wonen, bij het verrich ten der werkzaamheden (bedoeld in de artt. 20 en 21 der Leerplichtwet) wor den bijgestaan door de commissie tot wering van schoolverzuim in de ge meente, waar die kinderen school gaan of waar zij wonen. Dit gaf den Minister aanleiding aan de leden van het rijksschooltoeziclit het volgende mede te deelen Ingevolge de Leerplichtwet strekken de bemoeiingen eener commissie iot wering van schoolverzuim zich uit over de kinderen, die in de gemeente of in het voor de commissie aangewe zen deel der gemeente wonen of ver blijf houden, hetzij die kinderen bin nen het ambtsgebied der commissie of daarbuiten school gaan. Indische ambtenaren. Uit goede bron wordt vernomen, dat binnen niet te lang tijdsverloop bij de Tweede Kamer zal inkomen een dooi den minister van koloniën bij den Raad van State ingediend wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor dit jaar en dit wel met het doel om de opleiding van ambtenaren bij de administratieven dienst in Indië voor taan te doen plaats hebben aan de Leidsche hoogeschool. Ambulances. Nader wordt medegedeeld, dat het. verklaarde de houder van den wis sel, zich met vijftig pCt. tevreden te zullen stellen. Nu was het de vraag maar, waar de som vandaan te halen. Nu zijn we dus zoo ver zeide Reinhard gedurende een ernstig ge sprek met d'en dokter, terwijl zijn eene hand den tandenstoker liet werken, d'e andere kalm in zijn zij zak rustte, en zijn geheele persoon miert, hert onbewegelijlcste gezicht vóór de kachel stond. Nu komt hert er nog op aan., uw schuldeischer te bewegen, in jaaiiijksche aflos singen te bewilligen. Hij stelt wel is waar de voorwaarde, dat de som, waarmee hij genoegen neemt, con tant moet worden afbetaald. Maar hoe aan dit geld' te komen? Den ddkter lag wel antwoord op de tong maar door alles wat ge beurd was, vooral dloor de over winning welke Reinhard had be haald, was hij zoo ontmoedigd ge worden, dat hij niets waagde te antwoorden. Eindelijk, toen die apotheker hardnekkig bleef zwijgen, zei do hij ik meende, beste Reinhard-, dat ge dit geval gedurende de on derhandelingen niet uit het oog had verloren, en dat Gij Dat ik vulde die apotheker die afgebroken woorden- aan, op som beren toon, waaruit eenig verwijt sprak. Neen, ik heb oorspronkelijk de gedachte gekoesterd, dat die kerel volstrekt niemendal zon hebben. Het is toch overtuigend' gebleken, dat uw zwager van de tien duizend guldien er slechts zeven ontving. Ik bon van meendng, daar er van con tante betaling vooral geien sprake is geweest, dat we thans een- ge deelte, en zoo verder elk jaar een zeker deel natuurlijk zonder renten voor 't restcerende aan bieden. Over hoeveel kunt ge op 't oogenblik beschikken? De dokter, die als een schooljon gen voer den geweldige stond', waagde het niet het vreeselijke ank woord nietsuit le spreken, want vooraf wist hij dan reeds elk woord', dat uit Reinhard's mond zou vol gen. We hebben., ging de apothe ker, zonder op één enkel woord te wachten, verder, tien duizend vi if honderd gulden noodig. Als ge elk jaar duizend- gulden afbetaalt en nu dadelijk vijfhonderd', zijt ge Nederlandsche ambulancepersoneel, dat de Boeren naar Lissabon vergezelt, bestaat uit de geneeslieeren Van Enge len en Kaiser en de verpleegsters Schip per, Boogh en De Jonge. Mevr. Waszklewiez ontving van bet departement van oorlog te Londen ec-n vrijgeleide voor een dokter naar de vrouwenkampen in Zud-Afrika, onge veer gelijkluidend als wat zij voor de pleegzusters ontving. Vrijdagavond vertrokken vier zusters. Hoofd der ex peditie is zuster Bakkes, gewezen di rectrice van het volkshospilaai te Pre toria. Haar eerste bestemming is Port Elisabeth, waar zij op den dokter zul len wachten om verder te gaan. Misdaad? Sedert 8 Maart 11. wordt vermast Lena Sierveldi, wonende Dijkstraat 22, te Amsterdam. Dit 23-jarig meisje, dat bij: hare ouders inwoont, verliet dien 7:em Maart 's avonds te half- acht haar huis, om naar haar voorgeven, te gaan naar een vriendin in die 2e Rozendwarsstraat, ten einde geza menlijk 's avonds in de feeststad te wandelen. Toen 's avondls om streeks half elf een oudere zuster de vriendin, tegenkwam, vroeg zij „waar is Leentje?" waarop de vriendin zed haar in het geheel niet gezien te hebben. 's Nachts is Lena niert thuis ge weest en den volgenden dlag 's avonds vernam men dat zij in den vroegen moreen bij haar getrouwde zuster geweest was, juffrouw Kos- se, Haarlemmerhouttuinen 147, waar zij tot 's avondls half zeven bleef. Daar zei ze 's avonds uit ge weest te zijn met een jongen en dat het te laat was geworden om thuis te komen. Vertrekkende' van hare zuster gaf zij voor naar huis te willen gaan. maar aan- dit plan is gege ven, althans zij is niet bij hare ou ders geweest. En skidis dien vernam men niets meer van haar. Sedert eenigen tijd werd Leentje het hof gemaakt door een twintig- jarigen jongeling M. A., die aan den overkant, in de Dijkstraat, zijn werkplaats had'. De oudiers van Le na wilden niets van deze liefdesbe trekking weten, en daar zij zelf dikwijls gezegd had- niet om den jongen te geven, beschouwde men dit dingen naar Lena's hand als iets onschuldigs. Maar M. A. bl'eef het Lena lastig maken, liep haar na en zoo is het nu aan d'en dag gekomen dat den middag van,den 7en zij samen nog in een schaffkelder waren om wart „zoets" te nuttigen. Lena had tegenover haar familie eens uitgelaten dat M. A. gezegd: had„Een ander krijgt je toch niet, als ik je niet krijg, verdrink ik je, of laat ik j-e verdrinken.' Intusschen is niet bewezen dat M. A. den avond van den 7en met Lena uit is geweest. De familie, van wie- deze- bij zonderheden; afkomstig zijn ver moedt dit wel. De bedoelde jongen heeft mert Le na's schoon broeder Zondag dien ge- he-elen dag naar haar gezocht. Vrijdag onderging hij een ver hoor bij d'en commissaris van po litie in de ie sectie (voormalige St. Pietershal) die den officier van: justitie in deze zaak betrok. Dit verhoor gaf geen termen om aan een misdaad te denken, nog minder om M. A. niet op vrije voeten te stellen Den geïncri mi neerden zin van „ik zal je laten verdrinken" enz. ontkent hij beslist gezegd t© heb ben. Men vermoedt dat Lena Sierveld geen ongeluk is overkomen of toe gebracht, maar dat zij zich ophoudt in een of ander huis. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. HET LEVEN EENER TROUW. Wie kent de uitdrukking niet Ik heb als een martelaar geleden Evenwel d'e folteringen van een martelaar duren gewoonlijk niet lang nauwelijks een oogenblik, op z'n hoogst een uur. Op de een of andere wijze verdwijnt het lijden spoedig. In meer dan een geval van marteling bestaat er zelfs geen pij-a in tien jaar vrij. Ik denk, dat ge dat wel tebovem zult komen. En dat zou ook wel dienen. Waar ha len, we anders het geld- vandaan De apotheker zag bij deze woor den zijn vriendl met koele- blikken aan, en de dokter knikte aanhou dend door; maar een antwoord over die vijfhonderd gulden gaf hij niet. Ge m-eent dus, dat het zoo kan? Goed-. Stel dan de 9om>, d.ie thans betaald moet warden, mij maar dadeliik ter hand. De ddkter kookte inwendig, ja hij rilde en beefde. Dikwijls sneed hij met vaste hand in een door pijnen gefolterd lichaam, m-et ern- stigen moed naderde hij het bed van stervende patiënten en was ge hard1 tegen het hartverscheurend j animeren der achterbl i i ven den; maar dat alle9 berteekendie niets bij het pijnlijk gevoel, dezen: man te bekennen, d'at hij nog niet eens honderd gulden voor genoemd doel had overgelegd-. Reinhard hoopte ook, diat zulks het geval zou wezen, maar geen trek op zijn gelaat verried wat in hem omging. „■Oogenblikkelijk", hegcm de dok ter na korten doch zwaren strijd, Dit komt door dat de grootste li chamelijke aandoeningen met moer of m-incïer geduld verdragen wor den. Wij zijn menschelijker dm onze voorouders wij verbranden on ze gelijken niet meer. De onmee- doogend-e Natuur faalt evenwel nimmer ons te bestraffen, telkens wanneer wij ons niet aan hare wet ten houdien, zij heeft zulks steeds gedaan en zal zulks blijven doen. Hoeve-I© personen zijn er niet dn niet door de natuur begunstigd zijn en ondanks een geregeld leven veel lijden te doorstaan hebben, zoo was het ook met de volgend!© persoon gesteld. Niet gedurende een uur, niet ge durende een geheelen dag, maar ge durende jaren verdroeg Juff. de Wed. Ververs te Kaatsheuvel (Noordbrabanrt), zoo goed mogelijk als zoo vele anderen, de folterin gen van het kwaad, pijnen in de ingewanden en zijden, benauwdhe den en maakten haar het leven on dragelijk. Zij leed ook aan maag pijn, op die wijze ontbrak het voed sel aan haar lichaam. Op zeikeren dag vera am zij door het lezen der vele genezingen dat er een middel tot redding bestond, dat in gevallen als het hare onovertreffelijk was. Zij had reeds zoovele middelen ge nomen, dat zij aarzelde ook dit nieuwe middel te nemen, doch zij besloot er toe over te gaan en be stelde eenige doosjes der echte Pink Pillen van Dr. Williams. Nau welijks had ik een doos genomien of ik gevoelde mij wat beter. Oor deelt mijnie vreugde," want na ver loop van eenige tijd nam deze be terschap toe en weid ik van dag tot dag dikker. Dank de Pink Pillen kan ik mij met meer lust om mijne zaken bekommerenik zal ze een ieder aanraden voegde zij onzen verslaggever toe, die zich van het geen hier vooraf gaat persoonlijk overtuigd1 heeft. De Pink Pillen zijn een zoo wel werkdiadie-e als krachtige- spierver- sterker. zij doen eveneens verdwij nen, bloedarmoede, bleekzucht, neurasrthénie, maagaandoeningen, lendenpijnem, rheumiatiek r>u al gemeen© verzwakking zoo wiel bij clen man als bij d'e vrouw. Prijs fl.75 de doos; f9per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthou ders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in- feloopen zijn, en hoegenaamd niet e minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het ge bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Hiernevens Af- beelding der doos met de echte Pink mpjRwjfwEs]|\ Pillen Sport en Wedstrijden. Voetbal. HAARLEM—AJAX. West. le klasse comp. Haarlem heeft Zondag hare eerste overwinning sinds geruimen tijd we der geboekt. Bravo, driewerf bravo, Roodbroeken, van harte daarmede gelukgewenscht. Want de overwin ning was ten volle verdiend. Er is hard voor gewerkt, een spannende, hevige strijd is gestreden, eene mooie revanche genomen op de nederlaag, onlangs te Leiden tegen Ajax geleden. Zelden was Haarlem in den laatsten tijd zoo op dreef en zoo sterk samen- „is hert mij volstrekt onmogelijk, ook maar het geringste bij te pas sen, beste Reinhard. Het spijt me zeer, maar Het gevolg van deze open beken tenis was, dat de apotheker zijn plaats bij die kachel verliet, de han den over dten rug kruiste, en in diep nadenken verzonken op en neer wandelde. Eindelijk bleef hij, alsof hij plotseling een besluit ge nomen had, vóór Paulsen staan., em zeide op een gewijzigden toon; Nu goed dan! Laten we alzoo eens anders praten:, goede vriend! Ik wil Dora, uw Dora, de geheele som. die noodig is, leenen. en ge kunt den man oogenblikkelijk vol doen. Daar in het eerlijk ge zicht van deen dokter zich plotse ling iets vertoonde, waarvoor, zelfs Reinhard schrok, liet hij er dade lijk op volgen: Als ik zeg lee- nen, is dat eigenlijk miert do juiste uitdrukking. Indien onze vroegere plannen zich verwezenlij kern, zoo als ik hoop, en Dora mijn vrouw wordt, dan is zij mijn erfgename, de erfgename van mijn geheele vermogen, en zij kan ook met deze som naar goedvinden handelen. Ge moet u niet verwonderen, beste gesteld als gisteren In de voorhoede troffen wij weder aan Kremer, verder Jan v. d. Berg, Steyn van Hensbroek, Van Noppen en Penning. Meermalen konden wij weder dat fraaie samenspel tusschen Kremer en v. d. Berg bewonderen, die zoo mooi den bal weten op te brengen. Hoewel Haarlem voor de rust bepaald sterker was dan Ajax en onophoudelijk het doel der Leidenaars bestookt werd, mocht hert geen der partijen gelukken te scoren, zoodat de rust inging met Na de pauze spannen de Roodbroe ken direct alle krachten in en weldra mag het Jan van den Berg gelukken onder luide toejuichingen der aanwe zigen. den Haarlemmers de leiding te bezorgen. Door d?t succes aangemoe digd, treden zij andermaal krachtda dig op en na eenige minuten spelens moet Ajax andermaal den bal uit zijn net visschen. Thans was het Van Nop pen, die het leven er in bracht. Opnieuw wordt weder afgetrapt, en aangevoerd door de enthousiaste toeschouwea's; door hun succes aange spoord, trekken de Roodbroeken we der krachtig op Ajax' doel los. Van den Berg en Kremer brengen het leder prachtig naar voren en weldra weet Jan v. d. Berg voor de derde maal te scoren, 't Schijnt of Ajax eene ver pletterende nederlaag moet lijden. Zijn zij dan onmachtig om aan dit steeds toenemend succes den Roodbroeken het hoofd te bieden? Dat niet; weldra zouden de Leidenaars toonen, dat zij ook nog wat konden preste eren en niet gedemoraliseerd waren door de over rompeling der Haarlemmers. Door mooi samenspel mocht het „Ajax" gelukken, ook een punt te be halen. Daarop rolde nog een bal heel zacht in 't doel van Haarlem, op een oogenblik dat er als het ware een stil stand in het spel was. De Leidenaars en Haarlemmers waren dan ook blijk baar afgewerkt. Duidelijk was dit aan bet spel in de laatste tien minuten zichtbaar. Haarlem had gegeven wat het kon, direct na de rust, maar nu toonde het duidelijk sporen van laks heid. Wel probeerden de Leidenaars nog vele malen om op te halen en zon den nog menig gevaarlijk schot op Haarlem's doel. Doch te vergeefs, de backs de Kok en Stol waren steeds goed op hun post en wisten den bal weder even spoedig weg te werken. Eindelijk wordt me gefloten en heeft Haarlem eene eerste en welverdiende over winning met 3—2 op Ajax behaald. Van de Haarlemmers speelden allen goed; een extra pluimpje aan Gorter voor zijn uitstekend en vlug spel. In de eerste helft van April komt een Engelsch elftal zich met de Haarlem mers meten. Wanneer de Roodbroeken dan weder ditzelfde puike elftal in het veld brengen, zullen de overzeesche spelers nog een harden dobber hebben en kon hun wel eens 'n geduchte neder laag worden toegebracht. Zoo zij het! R. A. P.—VELOCITAS. Men schrijft ons uit Amsterdam: Het welslagen van den wedstrijd, dien de Amsterdammers hadden te voel ren tegen de Bredasche cadetten, werd zeer in de hand gewerkt door heerlijk, stil weder. R. A. P. „au grand complet" en in uitstekende conditie begon direct een stormloop op 't doel der te genpartij. Eenige minuten lang waren de Roodzwarten heer en meester van t veld, doch dit duurde niet lang. Wel dra kwamen de Velocitanen los en be dreigden een paar keer ernstig het Amsterdamsche net, zonder dat Koop man evenwel nog de handen uit de mouw behoefde te steken. Kort ua den aanvang bezorgrt Hisgen met een ferm schot R. A .P. de leiding, onder een oorverdoovend gejuich van het zeer talrijke publiek. Hard wordt ei- nu van beide kanten gewerkt en ettelijke kan sen verknoeid, vooral door de Amster dammers, wier voorhoede wel vrij goed samenspeelde, doch slecht schoot. Rust gaat in met 10 voor R. A. P. Na 5 minuten wordt het spel hervat en waren in het eerste gedeelte de Roodzwarten iets sterker, nu is Velo- citas meerendeels de aanvallende par tij. Ettelijke stormloop en op 't Amster damsche doel worden door Koopman uitstekend gekeerd tot eindelijk de ca detten met een onhoudbaar schot we ten gelijk te maken. R. A. P. forceert nog een paar hoekschoppen zonder re sultaat en de wedstrijd eindigt in een gelijk spel (1—1), o. i. de juiste ver houding. Bij de Amsterdammers blonk Koop man (doel) boven allen uit. Zweerts Jr. (midden) was vóór de rust uitstekend, doch verslapte daarna. Kampschreur Paulsen, d'at ik deze zaak zoo prao tiseh, en zooal9 gij en uw lieve vrouw zeker dikwijls gedacht hebt, zoo koel behandeld heb. Geloof me', ik meende het goed, al wilde ik een woekeraar ook mijn geld niet in de hand spelen. Ge ziet bo vendien, dat ik mijn doel heb be reikt. Van de eene helft zijt ge reeds ontheven en hier glim lachte Reinhard fijntjes en trok aan zijn geruite das, de andere zal u ook niet veel zorgen baren, als ge me- slechts een weimigj-en wilt helpen. Juist omdat ik uw op rechte vriend ben, uw vrouw hoog acht, en Dora reeds van haar kinds heid af met geheel mijn hart ben toegedaan, juist daarom Hier hield hij op en stak den: dokter de hand toe. De dokter, dien de aanvankelijk voorgeslagen onderhandeling met ontzetting vervuld had, vergaf nu Reinhard in zijn hart alles, ge voelde zich door de plotselinge be vrijding van dit gevoJ van verplich ting, dat hem maanden, lang ge drukt had, als van een nachtmer rie verlost, en beschouwde thans de reeds vroeger overeengekomen ver bintenis van Dora met dien aporthe- (voor) was in grootschen vorm en deed terugdenken aan de schoone dagen van weleer. Gaan da Roodzwarten zoo voort, dan zien wij hen nog op eene mooie plaats in de ranglijst. Bij Velocitas was de doelverdediger eveneens uitstekend, terwijl van de voorhoede de linkervleugel het beste was. H. V. V.RAPIDITAS. Zooals men verwachten kon, was Ra- piditas niet opgewassen tegen het roemruchte H. V. V. en dolf rnet 51 het onderspit. De Rotterdamsche doel verdediger Immink was de ster van 't veld. II. B. S.—SPARTA. De tweede Rotterdamsche, eerste klasseclub werd te 's-Gravenhage door IT. B. S. even met 70 afgemaakt. Met de rust was de stand 40. Beker. VOLHARDING—QUICK. Het Amsterd. Volharding versloeg Quick uit Amersfoort te Bussum met 2. Met rust was de stand 60. Een 42 had de verhouding tussclien beide partijen beter weergegeven. Door deze overwinning komt Volharding in de voorlaatste ronde tegen R. A. P. op Oud Roozenburgh. Haarlem en H. B. S. ontmoeten elkaar hoogstwaarschijnlijk a.s. Zondag te Leiden voor den bekea*. le klasse Oostel. Comp. Uitslagen: HerculesVitesse 10, Go-ahead— Quck 2—5. VictoriaU. D. 50. West. 2e klasse A. H. F. C.—QUICK. De Haarlemmers zonden het Amster damsche Quick liefst met 50 naar huis. Naar wij vernemen zat er zeer weinig samenspel in de hoofdstedelin gen en knoeide vooral de voorhoede verbazend. H. F. C. heeft nu weer eeni ge kans op 't kampioenschap al is het ook niet veel. Leger en Vloot. Reservekader. Het toelatings-examen tot het reser vekader zal, blijkens aankondiging in de „Staatscourant" van 7 en 18 Maart 1901, no. 64 dit jaar worden gehouden op den 24en Juli e. k. en zoo noodig op een of meer volgende dagen te: Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Groningen, den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Gorinchem. Jongelieden, die geen aanspraak heb ben op vrijstelling van dit examen en het op prijs stellen tot het reservekader toe te treden, moeten zich vóór den 24en Juni e k., tot deelname aan liet bedoelde examen hebben aangemeld bij den hoofdofficier voor het reserve kader te 's-Gravenhage, Paramaribo- straat no. 11. Die aanmelding geschiedt door de inzending van eene. „kennisgeving mo del B", waarvan het formulier is opge nomen in het hierboven aangehaalde no. der Staatscourant en bovendien op aanvrage verkrijgbaar is ten bureele van den Hoofdofficier voor het reser vekader. Bij die kennisgeving moet voorts word,e% overgelegd een extract uit het geboorte-register, of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. De aandacht wordt er in het bijzon der nog op gevestigd, dat de gelegen heid tot het afleggen van het 'hierbe- doelde examen slechts éénmaal per jaar wrodt opengesteld en dat ieder,die in den loop van dit jaar 17 jaa. oud wordt en niet ouder is dan 24 jaar aan dat examen kan deelnemen. Wie inlichtingen we-nscht, 't zij om trent het examenprogramma, 't zij om trent den dienst, de ve-rdeeling van den diensttijd of andere bijzonderheid, den kaderreservist betreffende, kan zich daartoe wenden tot den hoofdofficier voor het reservekader. Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De werkstaking te Marseille heeft weder een ongunstige wending geno men. Nadat de reeders door middel van aanplakbiljetten hadden doen weten dat zij bereid zijn aan enkele billijke eischen der werklieden te ge- moet te komen, maar dit besluit althans naar het schijnt niet ter kennis hebben willen brengen van het stakings-comité, hebben de stakers be- ker als hert grootste geluk, dat hun allen te beurt vallen, kon. Hij greep die hem aangeboden hand', dankte zijn vriend en beloofde de aangele genheid bij zijn dochter krachtda dig te ondersteunen. Na verloop van een paar dagen werd- mevrouw Paulse-n- een brief van d'en heer Reinhard overhan digd. Deze bevatte een kwitantie van de bewuste tienduizend) gulden benevens interest en onkosten, en daarbij die volgende woorden Hooggeëerde Vriendin, Terwijl ik de vrijheid neem U bijgaand geschenk voor Dora te doen toekomen, voeg ik diaarbij het verzoek, neen die voorwaarde, dat uw dochter hiervan nooit iets ver- meun©. De redenen zult U begrijpen. Tevens vraag ik U vergiffenis, dat ik den schijn op mij heb geladlen, alsof ik alle belangstellng en diienst- vaardigheid voor U verloren hadde. Inderdaad was het tegenoverge stelde het geval, en ik hoop dat ik hiervan thans die bewijzen' gegeven heb. Hoogachtend, met ware toegene genheid-. REINHARD. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2