NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in. Haarlem en Omstreken. Arme Hora. 18e Jaargang Woensdag 20 Maart 1901. No. 5436 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.2Ö Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het gekeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL -i- Bureaux: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs 31Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 20 Maart bevat o.a. Arthur Levysohn over de ver houding tusschen Rusland en Duitschland, Aanslagen in Rus land, Iets over nachtvorsten, De verkiezingen, Fr. Lieftinck. Officieele Berichten. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van Haarlem, Doen te weten, d'at bij Konink lijk Besluit van 19 Februari jl. aan J. J. Bak Co., met vernietiging van hunne beschikking van 11 Oc tober 1900 7e afd. No. 1/147, ver gunning is verleend tot oprichting van eene drogerij' en bergplaats van konijnen- en geitenvettenin het perceel aan den Burgwal, No. 49. Haarlem, 16 Maart 1901. Burg-em. en Wethouders voornoemd, BOREEL, Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. De troepen van de Wet bij Sene- kal zijn, volgens h,et laatste oorlogs nieuws verspreid. Onder welke welke omstandigheden' dit is ge schied, waar de Wet zelf heen is, een overzicht van den thans inge treden toestand wordt niet gegeven. Commentaar overbodig, denkt Waarschijnlijk de berichtgever. Het was in dat gedeelte van den Vrij staat, zooals men weet dat de acti viteit der Boeren groot was. En zoo als dit in dezen oorlog meermalen voorgekomen is, tijden, lang was de Wet, volgens de Engelsche berich ten1 nu in Phillipoiis, dan in Pe trusburg, ten slotte in Senekal, waar bij dan nu een fatale neder laag zou moeten hebben geleden. De vaagheid, waarmede men om trent de oorlogsbewegingen van den grooten de Wet steeds inlicht te! wijst er voldoende op. dat in elk geval nog nadere bevestiging moet worden gegeven aleer men aan 't bericht geloeven mag. Het zal waar schijnlijk weer een klein gedeelte zijn, en dan komt binnenkort de fcragi-komdsche mededeeiing weer, dat de Wet zoek is. In het „Bed. Tagebl'alt" heeft Arthur Levysohn geschreven over die verhouding tusschen Rusland en Duitschland1. Hij vraagt of d'e Rijles- kanselier niet wat al te optimistisch oordeelt over de verhouding tus schen Rusland en Duitschland. In Rusland' zijn twee stroomingen merkbaar een in den regel Duitsctu gezinde strooming in Regeer'ings- kringen, en een: anti-Duitsche stroo- m'ing in de hooge maatschappelij- ke kringen. Nu en, dan loopen die stroomingen wel eens tijdelijk sa men, vooral op economisch gebied. Thans is zelfs de Russische minis ter van financiën Witte, een der mannen die het krachtigst tegen de agrarische- plannen van Duitsch land te velde trekt. Maar het is niet onmogelijk, zegt het „Tageblatt", dat de scherp- ge markeerde tegenstelling tusschen den heer Wit-te en graai Von Bil low's agrarisch j plannen, nie-t_ zoo h-eel erg gemeend! is. Bei dei minis ters lie-bben wel is waar -een- sterke partij achter zich. De Russische- agrariërs zoudfemi ini plaats van ver- h'oogang, verlaging der graanrech ten aan de Duitsche grens willen de Duitsche agrariërs wenschen steeds hoogere graanrechten. Tus schen deze beide uitersten zal een middenweg moeten gevonden wor den. Dat verwacht het „Bed. Tage- b-latt" ten minste. En graaf Von Bülow ook wel, meent het. Het ziet alleen in de toekomst daardoor al lerlei ontevredenheid ontstaan. Graaf Von Bülow zal de naar steeds meer rechten verlangende- Duitsche jonkerpartij niet tevreden stellen, wanneer hij minder rechten heft d'an zij v-erlangtechter dei Duit sche consument moeit de- kosten dragen, hoe het ook uitvalt. En de inzet van het spel, de- Kanaalwet, is nog niet gewonnen door de Re- geering. Dat is eigenlijk het ergste. Buitenlandsch Nieuws. Aanslagen in Rusland. De St. Petersburgsche correspon dent van- het „Tageblatt" maakt melding van verscheiden plannen tot het plegen van een aanslag, die in den laatsten tijd, naar men wil, in' de Russische hoofdstad ontdekt werden. De Czaar bleef weg van het jubileumsbal van het corps der adelborsten, omdat aan de Nico- laïbrag verschillende verdachte per sonen gearresteerd waren1, die wa pens en valsche passen bij zich droegen en in welke de politie, zoo als gezegd wordt, af gezanten van h-et Zürichsehe Nihilistische Cen tralcomité" meende te zien. Gevaar lijker zoude echter een voorval om streeks half Februari geweest zijn. Toen de Czaar in gezelschap zijner moeder de- aardewerk-tentoonstel ling in de nieuwe Passage bezocht, naderde hem snel een onbekende figuur. Eenige leden van het be stuur maakten zich van den ver dachten vreemdeling meester tn vonden in zijn zak een bom. De gearresteerde zoude een electrotech- nicus wezen en sedert voor de we reld „verdwenen" zijn. Voor de juistheid van deze beide voorvallen zou worden ingestaan. Als gerucht vermeldt dezelfde correspondent nog, dat aan het' voetstuk van hei gedenkteeken voor Alexander III een soort h-elsche machine is gs- vonden. kort voordat de Czaar de zen onderbouw wilde bezichtigen. Bii geruchten van aanslagen uit Rusland weet mien echter gewoon lijk niet, in boeverre er waarheid in schuilt en in hoeverre de politie tegenover den Czaar slechts ge wichtig wil doen. Uit Boedapest wordt geseind Hedenmorgen vroeg vond men alle collegezalen van de universiteit opengebroken en in elke zaal een crucifix opgehangen. Toen] de quaestor van de universiteit deze kruisbeelden wilde verwijderen, kwamen ongeveer 300 claricale stu denten aanstormen ten-einde d'e wegneming te beletten, waarop de liberale studenten kwamen op zetten om den quaestor bij te staan en er een groote kloppartij ont stond. Nadat de- studenten- allen uit de aula waren gedrongen, hielden zij demonstraties voor het parle ment. De colleges zijn voorloopig ge staakt. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Uit de jongste verliezenlijst blijkt, dat er den 14e-n Maart een gevecht bij Krugersdorp is geleverd, waar vijf man van het 1ste Royal Irish regiment gesneuveld' of zwaar ge wond zijn. Dit ge-vecht heeft Kit chener weer vergeten te vermel den. „Gentral News" seint uit Stan- derto-n, dab de Boeren in den om trek van de stations aan den Dela- goa-spoorweg bijeenkomen-, waar eiken dag een bespreking wordt gehouden. Ook heeft er een samen komst te Pietersburg plaats. Van de verhandelingen lekt echter niets uitalleen is bekend, dat het lot der Boeren, die zich hebben over gegeven, besproken wordt. Hetzelfde agentschap weet te ver tellen, dat die Boerenaanvoerders besprekingen houden met de „Boe- rencommissie" te Amsterdam. On- derbusschem dat woord is nog al eigenaardig hier gaat de ver vaardiging van ammunitie met kracht voort). .Te Louremjo Marquez wordt ge loofd blijkens een Reu ter-telegram, dat zich te Rremersdorp, de hoofd plaats van Swaziland, dagelijks groote getallen Boeren komen over geven. Het garnizoen te Bremers- dorp bestaat uit manschappen van Steinacker's korps, dat bij voor keur in d'e koortsstreken schijnt te vertoeven, kaffers gebruikt om vee te stelen, zelfs op Portugeesoh ge bied, en Boer-enscbatten opgraaft. Wonderlijk, die malgnetiscbe in vloed van het beruchte Brenners- dorp op die groote getallen Boeren. Weer zoo'n grappig bericht uit d'e Kaapkolonie Kolonels Scobeïl en Colenbrandef zijn te Graaff Rei- net aangekomen en maken toebe reidselen om de vervolging der in vallers voort te zetten. Deze wachten inmiddels natuur lijk buiten Graaff Reinet tot Sco beil en1 Colenbrander gereed1 zijn. Het Jong Turksche comité te Kon- stanti-nopel moet Damad Mahmoed pasja, den voortvluchtigen zwager van den Sultan, die o-p dit oogen- blik te Kaïro met oogluikende toe stemming van den Khedive ver toeft, hebben uitgenoodigd', een al gemeen congres .bijeen- te roepen van1 Jong Turken, Armeniërs en Macedoniërs. Een medewerker van de „Asch-nf- fenburger Beobachter" had, bij het bekend worden van Lord Roberts' opneming in d'e orde van den Zwak ten Adelaar, d'en Engelsche-n op perbevelhebber vergeleken niet den bekenden Beiersehen roover Kneissl die zoolang op het platteland een schrikbewind1 heeft gevoerd'. Ds justitie zag in deze vergelijking majesteitsschennis. De jury echter verklaarde d'en1 journalist niot schuldig, zooda-t de rechtbank hem vrij' sprak. De begrafenis van koningin Vic toria heeft het imposante bedrag van 35.500 pd. st. of vierhonderd zes-en-twintigdüizend gulden ge kost. Van die 35.500 pd. st. is d'e grootste post die van 15.000 pd1. st. v-oor het deDartement van Oorlog wegens reiskosten, troepenhuisves ting, enz. Het onderhoud der vorste lijke e-n. andere gasten is op 8.500 pdl. st. gekomende huur van rij tuigen-, spoorweg- en stoomboot on kosten, extra-bedienden beliepen 4.300 pd. st de decoratie van1 St. George's kapel, het bouwen van tribunes, schade aan parken, enz. hebben 3.500 pd. st. gekastde a-arte-meuten der vorstelijke gas ten, begrafenis benoodigdh-ed'en (zonderlinge combinatie enz. 2.900 pd. st. Een veel kleinere post is het onderhoud der vreemde gezanten, 't welk minder dan een tiende van d'at der vorsten heeft gekost, nl. 800 pd. st. Een aanvullingsbegrooting is voor deze onkosten opgemaakt om aan het parlement te worden voorge legd. Stadsnieuws. Haarlem, 19 Maart 1901. Fr. Lieftinck. Mr. Antonio geeft in zijn „Parle mentaire Portretten" in ,,De Teleg." een schets van den heer Fr. Lieftinck als Kamerlid. Hij zegt daarin o. a. Er bestaan lieden, die niet zoo heel gauw vijanden maken, omdat men hen nu wel verslijt voor verstandige practische mensch&n met gezond ver stand, op de hoogte ook door jaren- lange' ervaring van allerlei dingen der practijk, maar die men, zooals ik straks even zei, toch niet bepaald zoo heelemaal „au sérieux" neemt, schoon zij in 't minst niet worden op één lijn gesteld met dwazen, of zelfs met de minsten der mediocriteit. Tusschen wat de heer Lieftinck vrij spoedig ge neigd is „boekengeleerdheid" te noe men en hem zelf gaapt een verba- zend wijde kloof! Hij is niet de man der rustige uitpluizing, der kalme voorbereiding in de studiecel. Boven de kennis, die „boeken." schenken, stelt hij, zelfs hemelhoog de practijk. Wat „de wereld" hem alzoo leert, wanneer hij, met wijd geopende oogen en scherpen blik, de lessen van de practijk gadeslaat. En 't behoeft immers niet gezegd, dat menschen van deze soort vaak mank gaan aan hetzelfde euvel als bij een ander uiterste de vurige aanbidders der theorie. Beiden zijn soms eenzijdig. De eersten miskennen vaak de groo te waarde van wetenschap, en ver warren die met „boekengeleerdheid", genen zijn in sommige gevallen blind voor de beteekenis der practijk. Niemand zal dan ook den heer Lief tinck voor een geleerde" verslijten, en hijzelf zou, geloof ik, volstrekt niet op dien titel gesteld zijn. Trouwens met deze dingen gaat 't soms wei een beetje als met zekeren heer Kegge, van Hildebrand', die zoo ongemakkelijk smalen kon op de „adellijke heeren en groote hansen", maar die toch een nieuw gefabriceerd geslachtswapen op de koets liet schilderen, waarmee mevrouw Kegge des Zondags ter kerke zou rijden... iets van verbeten jaloe zie, iets uit het fabeltje van de vos en de zure druiven is in dergelijke uitin gen altijd te onderkennen... En zóó kan 't wel gebeuren, dat, wan neer de heer Lieftinck het woord vraagt en zich in zijn volle, hooge- breede gestalte verheft om „van wal te steken," er bijvoorbeeld op het ge laat van een Mees, of van iemand de zer categorie, heel-even 'n glimlachje speelt. Dan schikt die Kamer zich in de makkelijk-rustige houding van ijemand, die weet, idat hij nu een kwartiertje zal gaan dhoijleven, dat hem geenerlei inspanning zal kosten. Want even gemakkelijk als een speech van den heer Lieftinck voor het oor is te volgen, zoo licht neemt ook het begrip van den luiste rende zijne opvolging van argumen ten in zich op. Het beweegt zich steeds ter oppervlakte. Vermijdt zorgvuldig al wat in de verte op diepzinnigheid lijkt; kiest onderwerp uit dagelijksch, voor ieder bevattelijk leven; waagt zich nooit ofte nimmer in kronkelgangen van argumentatie, maar bepleit- zekere opinie met groote, stevige woor den, op den toon van iemand, die zegt: „Zie-je, dat zeg ik nou! Zóó denk ik er over! zonder omwegen, zonder veel gepraat, zonder bespiegeling. En daarmeê basta... Wét zeg je?" Ilc zou niet durven volhouden, dat de hee rLieftinck, vooral vroeger, in zijne wilde onstuimigheid van welbe- spraakt en vrij-oppervlakkig sangui neus nooit de meening van anders denkenden heeft gekwetst. Zooals ik zei, men neemt 't hem nu niet zoo kwalijk, omdat 't toch „zoo heel erg niet gemeend is," en het vuur meer uit 't hoofd dan uit 't hart hier kwam. Maar om Lieftinck's betoogtrant fijn of altijd-kiesch te noemen, daarvoor is een andere dan onze waarneming noo- dig. Wel wat men „goed-rond" heet. Wel draagt hij het kenmerk van ze kere eerlijkheid en opstuivende op rechtheid, met 't haastige en overijl de, dat oppervlakkige naturen ook de eerlijke hebben, en waardoor zij soms een oogenblik né 't gezegde spijt hebben ovea- een grofheid of een lomp woord, dat eenmaal de lippen is ont vloden En het gevoel van in den heer Lief tinck iemand van deze soort vóór zich te hebben met al de deugden en al do gebreken heeft de Kamer in al die jaren gaandeweg gestemd tot zekere vergoelijking van de minder aangenaa ms uitingen in een man als hij is, om slechts oog te hebben voor het onmis kenbaar goede en in de practijk bruik bare Men zie onder de advertentiën De „Grande Magasins dü Prin- temps" van Parijs. Expositie. Wij brachten Maandag vn bezoek bij den heer P. P. Rietfort, Gier straat 44. In een vertrek achter den winkel is eene fraaie expositie van kostbaar kantwerk, bestemd! voor misgewaden bij dein, R. K. eer-e dienst. Allereerst bezichtigden wij prach tige Brusselsche kant-en van groote waarde. Wanneer men bedenkt, d'at de fijne dessins alle met de hand worden aangebracht, begrijpt men met welke groote kosten dit gepaard moet gaan. Gok ligt er fraai stop- en borduurwerk uitgestald waarvoor door den heer Rietfort eenige teekeningen zelf zijn ont worpen. Dan- zagen we nog Vene- tiaansche kant, die nog duurder is d'an de Brusselsche. O. i. evenwel wint de laatste het i-n schoonheid'. De heer Rietfort toonde ons ook nog uit de hand gemaakt taihbou- reerwerk. Dit wordt ook wel met d'e machine gedaan d'och wanneer men meer dan één kleur moet aan brengen gaat dit bezwaarlijk. Eeni>- ge damasten altaarkleed'cn-, nnede uiterst fijn en keurig bewerkt vol tooien deze kleine doch uitgezochte tentoonstelling die tot Donderdag a. s. ter bezichtiging blijft openge steld. Heemstede. Langs den Binnenweg, tusschen Kastanjelaan en Keibuurt, zullen 11? iepenhoomen worden geplant. Ter secretarie zijn inlichtingen te be< komen omtrent een duimstok op straat gevonden. Feiiiïletoa». Vrij bewerkt naar het duitsch. li) Na al het voorgevallene! was het een natuurlijk gevolg, en minder opzettelijke berekening, dat de dok ter en zijn vrouw, in Dora's tegen woordigheid. meer dan- gewoonlijk over Reinhard spraken. Mlen prees, al moest men erkennen dat hij zii-m eigenaardigheden hadl, zijn achtens waardig karakter, roemde zijn ver stand en zijn werkzaamheid, en vond dat hij-, door die wijze waarop hit het vergrijp van Schubje had! behandeld, het bewijs gel-everd had, dat hij, waarlijk niet wraakgierig was. Ook Sophiie scheen haar meening over den apotheker gewijzigd te hebben. Gedurende haar ziekte had zij meer dan eens kleine attenties van hem ontvangen, en op den dag waarop de oude dame voor het eerst haar ziekbed had verlaten, was f er bij de attentie een klein briefje gevoegd-, waarin hij zijn' vreugde over haar herstelling te kennen gaf. Het baarde in Gappeln groot op zien, d'at Reinhard in het voorjaar een groote verbouwing aan zijn huis liet verrichten. De eerste ver dieping werd in dien tuin uitge bouwd, de 'tweede afgebroken en tot smaakvolle vertrekken inge richt. Hij wilde kamers verhuren, heette het. Hij zou zijn rekening daarbij wel vinden en d'e waarde van zijn huis werd er door verdub beld!. Over 't algemeen was men er in het stadje van overtuigd, dat al wat Reinhard' ondernam, het uitr vloeisel eener verstandige bereke ning was. Dat iemand', wien hij: zijn volle vertrouwen geschonken had, hem voor eenige honderden of dfu i zen d'en bestolen had, wat maakte dat uit? Immers schatte- men de inkomsten van zijn zaak en- d'e renten van zijn kapitaal op minstens f 25.000 's ja ars, een som, d!ie destemeer van belang was, omd'at hij er maar een betrekkelijk klein gedeelte van kon verteren. Wat moest zoo'n kapitaal met interest op interest niet ied'er jaar aangroeien I Bernard had einde-lijk eens ge schreven, maar slechts een heel kort briefje, Hij dankte in de har telijkste bewoordingen voor d'e hem bewezen gastvrijheid, hoopte d'at het zijn lieve bloedverwanten wel ging, liet zijn nichtje Dora har telijk groeten en eindigde met de kennisgeving, dat hij eerstdaags een Zuid-Duitsche Universiteit zou bezoeken. Dat was alles I In den beginne had' Dora dagelijks naar een schrij ven, voor haar bestemd', uitgezien. Langzamerhand, toen de eene week na de ande-re verliep zonder d'at neef Bernard een teeken van leven gaf, verminderde haar spanning, tot eindelijk, toen Dora er nauwe lijks meer aan dacht, d'it vluchtig briefje kwam. Het was een droom geweest, een korte droom1Bernard dacht nog slechts aan Dora, gelijk men aan den een of anderen goeden beken den denkt. Achstellig met geen andere gevoelens, en al lerminst met gevoelens gelijk die, wedke zij in haar hart omdroeg en die haar biina verteerden. HOOFDSTUK X. De lente, de zomer en het begin van den herfst waren buitenge woon zacli-t en warm geweest, en deze gunstige weergesteldheid had er zeer toe medegewerkt, dat Reiiir hard zijn huis reeds vóór den win ter bewoonbaar maken, en het ge heel voor zich zei ven inrichten kon. Dit laatste vooral was een omstan digheid, die de bewoners van Cap- peln met de grootste nieuwsgierig heid vervulde. Hij liet de prachtigste meubelen en allerlei andere fraaie voorwer pen uit Hamburg komen en het in wijdingsfeest was een gebeurtenis van gewicht voor geheel Cappeln. E.n terstond na dit feest, dat schit terend' was afgeloopen, waartoe de halve stad was uitgenoodigd, en waarbij mevrouw Paulsen de hon neurs had waargenomen, gebeurde e-r iets zoo verrassends, dat Dora op zekeren middag buiten adem. bij tante Sophie kwam binnenloo- pen. Zij viel in hevige ontroering op de canapé neer, streek zich de blon de haren van het voorhoofd en zei- de zonder inleiding Daar ben ik alweer, want ik moet u wat vertellen, tante Wel, wat is er dan, je schijnt erg opgewonden, Dora Reinhard heeft mij ten huwe lijk gevraagdsprak het meisje snel en.legde-, als verschrikt, maar toch niet zonder een opwelling van gelukkige verrassing, de hand op het hart. Rein-hard Ude oude dame zonk in haar kussens achterover, richtte zich met moeite weer op, trachtte een gemakkelijker houding aan te nemen en overstelpte' haar sterk blozende en hoogst opgewon den jonge vriendin met vragen. Hedlen, terstond' na de koffie, hebben mijn ouders heb mij mee gedeeld. Papa moest naai* bui ten hem heb ik maar even gesproken doch mama was zeer ontroerd, weende en heeft mij1 dikwijls ge kust. Morgen wil hij antwoord heb ben. Wat zullen de Franziussen wel zeggen en de anderen Hemel, ik kan het me nog maar niet voor stellen 1 En na een korte pauze ging zij voortMama dunkt, dat- ik dankbaar moet zijn voor dit groote gelukmaar ik weet mi et, mij is het zoo vreemd te moede. Toen ik daareven over de straat ging dacht ik, dat ied'ereen het mij kon aan zien en mij moest benijden en dan gen-eerde ik mij toch weer en zou wenschen,, d'at niemand er iets van gewaar werd. Na deze haastig gesproken woor den stond Dora op, boog zich voor over tot de oude dame, omhelsde haar en trachtte te vergeefs haar tranen te bedwingen. Maar terwijl zij haar ontroering op deze wijze lucht gaf, was het haar zonderling te moede, dat Sophie nog volstrekt niets geantwoord had. Dora trok daarom haar hoofd' terug, droogde tersluiks de tranen, die uit haar oogen drongen, en zeid'e Nu, tante, wat zegt u ervan Wat dunkt u? Doet het u pleizier? Dat het de oude dame geen plei zier de-ed, zag de- sprekende al heel spoedig, wan-t zij beantwoordde Dora's vragen niet en zeid'e met on verholen verbazing En uw mama heeft met u ge sproken en uw papa ook? Dora knikte. Nu d'an Sophie sprak niet verder. Dan vraagde Dora bezorgd. Ja, dan. lieve kind bemin{ gij Reinhard dan? Ik weet het niet'zeid'e het jonge schepseltje snikkend:, bij wie ook eigen twijfel oprees, nu zij den twijfel barer vriendin bemerkte terwijl haar hart steeds meer be klemd werd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1