Tweede Blad, Arme Hora. beboerende bij „[ESansr-Sesss'e DagbSad" van Maandag 25 Maart 1901. Nc„ 5440 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Beduit van Ï2 Nov. No. 22, 1899. De Haiarlemsohe Handels-vereen. telf. tfisna mi in 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke -winkelier, elke han delaar, zijin belang begrijpende, moet lich aansluiten. De contributie bedraagt slechts f 2,50, terwijl de voordeelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs- 2ajfn de hee- ren mis. Th. de Haan Hugenholta en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen» Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijm dehee- ren Laane van Benunel, Kruisstraat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor bet lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver- eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent allei firnuafs in Ne derland. De kosten deczer informaties bedragen 60 cents- per adres, plus 5 cents Voor porto, en moeten vooruit betaald wor den aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende personen gra tis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgelooj jaar verstrekt. In November en December 1900 zijn 68 vorderingen tot een bedrag van f 2405.605 betaald, 15 vorderingen wor den afbetaald, 17 vorderingen zijn uit gesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandüijsten ongeschoolden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenzij portovergoeding (10 ets.) is bdjt- gevoegd. Het Bureau der vereeniging ia geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ie deren werkdag vtan 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uiux. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 non. Zij, die nu reeds als lid toetreden, ontvangen gratis behandeling tot aan 1 Mei e. k. Men wordt geraden niet te leveren aan A. J. A. H. Gillis, zich öolc noemen de A. Evertsen, Leidsche plein 33B zwart, dan na ingewonnen informatie aan het Bureau der Haarl. Handels- vereeniging. Men wordt geraden niets af te geven of te-leveren aan P. Groenendaal, So- phiastraat, hoek Korte Wolstraat, of aan J. J. Groenendaal, Brouwersstraat no. 9, dan nadat men heeft geïnfor meerd aan ons bureau. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden in 1572—1573, DOOR W. P. J. OVERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. XXIIL De vorige maal eindigde ik mijn ar tikel met de minder verkwikkelijke me- dedeeling dat de 84-jarige Roosvelt door zijn ouderdom de ladder niet kon be klimmen, zoodat men den strik over de galg wierp en het arme slachtoffer zoo naar hoven trok. Hij zou al'zijn have en goed als losprijs voor zijn leven geboden, ja zelfs aangeboden hebben verrader te worden, doch dit is niet aan te nemen. Waar Capelle (D. III blz. 156) deze voorstelling uit put is mij on bekend, wel zal het den goeden ouden man verdroten hebben aldus zijn vroe gere diensten door de burgers beloond te zien. Hartverscheurend moet ook het too- neiel geweest zijn toen Quïryn ter strafplaats werd geleid, zijne dochter deed al het mogelijke hem. te bescher men tegen da volkswoede, doch dit had juist eene tegenovergestelde uitwer king. Hooft zegt: ..Zijne huisvrouw der gelijks liet niet af van met smeeken, schreijen en kermen haren man na te janken, totdat liet woedende pespuis zoowel moeder als kind, in een binnen gracht plompte, daar zij beide verdron ken". In hoever dit verhaal waar is, zullen wij hier in het midden laten. Uit bovenstaande gruwelen, wier aantal nog aanmerkelijk zoude kun nen worden aangevuld, blijkt wel dat de krijgstucht alhier zeer veel te wen schen overliet, en vooral de Walen lie ten zich van zeer ongunstige ziiele ken nen, en verbitterden de Spanjaarden vooral door hunne heiligschennis en zoo lokte schimp op godsdienst en woeste wreedheid eene aferiiselijke weerwraak uit. Wel is waar heeft Al- va na de overgave der stad alles gedaan wat een mensch kan doen om zijn naam gevloekt te maken, maar de be legerden hebben alles gedaan wat in hun vermogen was om een razend ge voel van wraalczucht bij hem op te wekken. Doch zegt Wagenaar deze. dar telheid werd dejn Haarlemmers ver leerd, want ,,hun onbestaanbaar ge drag werd gestraft" door den strijd op het Haarlemmermeer, waarvan de uit komst voor die van Haarlem zeer droe vig was, en waarmede tevens het lot van Haarlem werd beslist. Groot was toen de vreugde in het Spaansche le ger, welke nu zekerheid hadden dat de stad 9poedïg moest vallen; zij trium f eerden dapper en gaven teekenen van blijdschap door het losbranden der musketten en van het grof geschut, tot ,,groote smert en harteleed van die van Haarlem", waar eene algemeene neer slachtigheid heerschte, toen men van den toren zag dat 's Prinsen schepen de wijk moesten nemen. Thans nam de radeloosheid der be legerden toe, de steeds nijpende hon ger, en het niet opkomen van het be loofde ontzet. Ten einde de levensmiddelen op bil lijke wijze onder de ingezetenen te kun nen verdeelen, werd er den 9 Juni eene volkstelling gehouden, waaruit bleek dat er totaal 20772 ingezetenen waren, en hoe vreemd het ook klinken moge, de bevolking schelen toegenomen te zijn, want den 8en Mei te voren telde men er niet meer dan 19000. De brieven van den Prins waren steeds vol beloften en roem over den moed der Haarlemmers, doch hulp kwam niet opdagen. Thans (18 Juni) begon men paarden- vleesch en koehuiden te eten, en nog later at men niets dan paarden,katten, mout- en hennepkoeken en andere kost; bij Clement Cornelissen in 't Gulden- Vlies werd een hond van 13 14 jaar als wat lekkers en raars opgegeten, een moutkoek kostte 16 stuivers. Steven van der Lust zegt hier van Den Vogel-sangh is doodt, 't vleys is met smaeck gegeten, Den Wacht-hondt is oock van zijn meester graegh verbeten; De muys-kat mouwt niet meer, elck is zijn eygen kat, Elck vangt ook, ruckt en pluckt, eet met smaeck muys en rat. De honger werd zoo scherp dat een vrouw met een huis vol kinderen die voortdurend om brood riepen, zich uit wanhoop, dat zij het hun niet geven konde, zou verhangen hebben, zoo ze niet bijtijds verhinderd was geworden. De belegerden zonden een brief met hun bloed geschreven naar den Prins, waarin zij wel beweerden dat zij door gebrek aan kruit, lood en levensbe hoeften zich nog slechts ééne week konden verdedigen, doch in de hoop op ontzet beloofden zij dat zij trachten zouden het nog 3 4 weken vol te hou den. Doch er kwam geen hulp en de Haarlemmers werden ten zeerste ver bitterd op den Prins. Wel ontving men door middel van de duivenposten be richt dat de Prins met de Staten met allen ijver bezig waren een leger tot ontzet bijeen te verzamelen, doch men was immers reeds zoo dikwijls bedro gen in de hoop tot ontzet. Terwijl dit leger bijeen verzameld werd namen de honger en de moede loosheid zóó toe, dat men er op be dacht werd de stad (zoo niogeliik) te gen voordeelige voorwaarden over te geven. Er werd van beide1 zijden, een bijeenkomst gehouden, die echter tot niets leidde (1 Juli). Den volgenden dag had er opnieuw een mondgesprek plaats, waarbij Graaf Ebersteyn be loofde pogingen in het werk te zullen stellen dat de Duitschers met hunne wapenen mochten uittrekken doch zei- de er tevens bij dat er voor de knech ten die bij Bergen in Henegouwen wa- FeuUletoia. Vrij bewerkt naar het duitsch. 15) o O, die schurkzeide Sophie, toen zij van dit alles hoorde, en balde. de vuisten van toorn. Zij kwam ook nog slechts in het ger heim in Dora's woning. Laat in den namiddag of 's avonds sloop zij naar haar jonge vriendin en keuvelde met haar. De apotheker had Dora dien omgang met haar verboden want eens, toen zij zich met kracht tegen hem verzette, had hij gezegd Dat zijn zeker de les sen van die oude tang. die, even als bij uw ouders, ook bij mij haar babbelarij wil voortzetten. Ik wil het nietIk duld1 het niet 1 Gij zult niet meer met haar omgaan 1 Heden was Dora, naar Sophie ger gaan. Zij wendde eenige visites en boodschappen voor en beklom de smalle trap van de woning ha- rer vriendin. Dag lieve, beste Dora. Zijt ge daar 1 Het verwondert u natuur lijk, dat ik u nog niet eens voor die heerlijke gans bedankte, die ge me gezonden hebt. Ik wildle u ieder en dag schrijven, u bezoe Hier bleef zij steken. Kom, ga toch zetten. Neem hier plaats, beste Dora. Het was half donker in het ver trek in de kachel glom een matig kolenvuur. Sophie liet het deurtje openstaan, opdat het vuur niet te schielijk vereaan zou. Er steeg een sterke kolendamp op het was een akelige, benauwende damp, maar Dora zeide er niets* van. De jonge vrou wzuchttehaar zuchten deed aan onderdrukte tra nen denken. Zijt gij bedroefd, mijn lieve vrouwtje, mijn goede, beste Dora? O Sophie, Sophiehet is zoo ver met mij gekomen, dat ik zou wenschen Zij knikte, zij schreide tranen tranen. Gij zoudlt wenschen? polsde de oud'e dame, nam de handi harer jon-ge vriendin en streelde ze har telijk. Gij zoudt wenschen? her haalde zij nog eens teeder en innig. Dora antw'oordde niet. Zij trad langzaam naar het raam en keek naar buiten. ren geweest geen genade was. De vrou wen en kinderen zouden in genade of ongenade staan. De Duitschers gaven hierop te kennen dat zij met de Walen en burgers door een eed verbonden wa ren om saam te leven en te sterven. Den 3en en 4en Juli werd er weder om „geparlementeerd." Daar liet eerste mondgesprek zonder resultaat was gebleven, meenden de Spanjaarden dat de belegerden niet zoo zeer gebrek aan levensmiddelen haddetn en deshalve besloot DonFre- derik wederom een storm te wagen. Reeds vroeg in den morgen van den 2n Juli werd het vuur uit veertien -"oote stukken op twee plaatsen van de stad geopend en werden er dien dag meer dan 1000 kogels in de stad geworpen, die eene Verschrikkelijke verwoesting teweegbrachten. Door den hevjgen storm en hagel moest echter de voor genomen storm achterwege blijven, en ook doordat een overlooper hem be richtte dat er nauwelijks voor zes da gen leeftocht meer in de stad was. Den 5en Juli werden de laatste vijf kanon schoten op de stad1 gelost. Het aantal schoten gedurende het beleg "edaan wordt verschillend opgegeven, en wel 10256,10360, 10400, 10402, 10802 en 13824. Eindelijk was de nood het hoogst ge stegen en hiervan werd aan ,,de prin- celijkste vorstelijke genade" kennis ge geven door een. „groote lap zwart la ken", die van den appel van den toren werd gestoken, twee dagen daarna stak men deze vlag weer uit in de hoop dat er proviand en kruit door de sche pen zou worden aangebracht. Schrevelius vertelt van den tijd (het, was snikkend warm) ..En 't is eindelijk daartoe gekomen (als ik mi in Vader dikmaalen heb hooren verhaalen) dat zij gekookte ossenhuiden met liunne tanden van malkanderen scheurden, de maag niet konde verteeren. Dus 7';n die lieden gantsch uitgehongert. stier ven op straat bij de weg eer men 't wiste, vielen ter aarde half dood, en gaven de geest onder de handen die noch gingen en stonden hadden den dood op de lippen, zij dwaalden als schimmen of geesten, even of hunne lendenen aan stukken gelsagen wa ren." Den 7en Juli namen de belegerden het besluit met vrouwen en kinderen de stad te verlaten, doch een brief van den Prins met de traditioneele belofte deed hen hier van -afzien doch de Span jaarden belemmerden ook weder deze hulp. De onbeschrijfelijke ellende ver scheurde alle banden van orde en wet, de tucht onder de soldaten had haar klem verloren, die aan het muiten en plunderen geraakten, waren niet te beteugelen. (Slot volgt.) Stadsnieuws Vrijdag-morgen omstreeks 11 uur is onze stadgenoot W. B., van beroep machine bankwerker, aan de Centr. werkpl. van de Holl. Spoor, door de Centraal spoor te Amersfoort overre den. Hij was onmiddellijk dood. Naar wij vernemen is men bezig, de perceelen gelegen langs den spoor weg van af den Spaarndammerweg tot en met het wachthuisje No. 12 onder de gemeente Haavlemmerliede van wege de H. IJ. S. M. te voorzien van duinwater aangelegd door de Haarlemsche duinwaterleiding. De Majoor, Eerstaanwezend Inge nieur der Genie, te Haarlem, zal op Vrijdag 12 April 1901, 's morgens 10 uur, te zijnen bureele, Kinderhuisvest 17, in het openbaar aanbesteden: a. Het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Haarlem. Raming f 6710.— b. Het verven van militaire gebou wen cn werken te Haarlem. Raming f 1400.— Tot afwering van de rattenplaag en in het belang van de openbare gezond heid is door den burgemeester een goede maatregel verordend, nl. dat een premie van 10 cent wordt gege ven voor elke gedoode rat, welke op de vuilnisbelt van de gemeentereini ging, op de daarvoor aangewezen uren, wordt ingeleverd. Aan een bewoner van het Klever park is de last opgelegd te zorgen, dat de hem toebehoorende hond in de eerstvolgende drie maanden niet ongemuilkorfd op straten of wegen loope. Aan eigenaars van twee perceelen in de Witte Heerensteeg is eene aan- schrijving gericht, om zorg te dragen dat die worden voorzien van goed drinkwater, ter voorkoming van on bewoonbaar-verklaring. Specialiteiten. Zondag is er in de sociëteit Vereeni ging weer specialiteiten-voorstelling van het gezelschap, directie Castri. Het programma vermeldt eene groote verscheidenheid van nummers, n.l, De Howard Troepmej. Cato Culp, Nederlandsche soubrettenMaurice Dumas, Hollandsche karakterkomiek. Zaterdag 30 Maart zal op de boven zaal der sociëteit „Vereeniging" van wege de Haarlemsche Vereeniging van Spoorwegambtenaren een concert wor den gegeven door de heeren J. Paar- dekooper Jr., TenorH. v. d. Beemt, Violist en A. C. Provily, Pianist, ter wijl verder de gunstig bekende decla mator, de heer L. Jansen Fzn., zijn medewerking heeft toegezegd. Met een bal zal de avond worden besloten. De heer M. reiziger van den heer Allard, kwam Vrijdagmiddag in volle vaart zijnde met zijn rijwiel in botsing met een dogcart, op den hoek van Groote Markt en Bartel j or isstraat. Inwendig gekneusd werd de wiel rijder opgenomen en in het Stadhuis gebracht, waar dr. ten Oever consta teerde dat het sleutelbeen was] ge broken, en een paar inwendige kneu zingen waren opgeloopen. Per rijtuig werd hij vervolgens naar zijne woning overgebracht. Begin der lento! Hedennacht heeft het zoodanig ge vroren, dat vaartjes en slooten geheel met ijs bedekt waren. Bloemendaal. De Eerste Nederlandsche Electrici- teits-Maatscbappij verzoekt ons het volgende te plaatsen. Te Bloemendaal hebben de, langs den Bloemendaalschen weg geplaatste, electrische lampen, Donderdagavond opnieuw, bij wijze van proef, gebrand. De verlichting voldeed zeer goed, vooral voor die deelen van den weg, die met houtgewas begroeid zijn en waardoor een aangenaam, begrensd, zacht lichteffect werd verkregen. Het plan bestaat om 1 April de lampen officieel in gebruik te stellen. Gesticht Meerenberg. Het verslag van het gesticht Meeren berg is ingezonden aan de Commissie van Toezicht. De financieele toestand is minder gunstig dan in 1899, het voordeelig saldo zal belangrijk minder zijn dan in de voorafgaande jaren. iDt is voor een groot deel het gevolg van de hoogere prijzen van verschillende verbruiksar- tikelen. In 1899 bedroeg het voordeelig saldo f 88,091.22, waarvan echter moet wor-: den afgetrokken f 55,425.815, toege staan voor de verbetering der wasch- inrichting in Meerenberg I. Aan de provincie werd betaald een som van f 7960 als teruggave van rente van 1886189S van de geldleening voor de uitbreiding van het gesticht en f 16,000 voor aflossing. Aan de statistieke gegevens is het volgende ontleend. Het hoogste cijfer der aanwezige pa tiënten bedroeg 1313 &n wel 648 man nen en 665 vr.; toen waren alle plaat sen bezet. Het kleinste aantal was ge durende het afgeloopen jaar 1292. Het gemiddeld aantal verpleegden per dag bedroieg 1308, te weten 644 mannen en 664 vrouwen en het totaal aantal ver- pleegdagen 477,572. Verpleegd werden op 1 Jan. 1900 1309; opgenomen in 1900 232; afgevoerd in 1900 231; overgeplaatst F aanwezig op 31 Dec. 1900 1310, over de verschil lende klassen verdeeld: le kl. 16, 2e ld. 14, 3e kl. 28. 4e kl. 33, 5e kl. 553, totaal 644 mannen, en le kl. 16, 2e kl. 18, 3e kl. 24, 4e kl. 39, 5e kl. 569, totaal 666 vrouwen. Van de afgevoerden herstel den 72, verbeterden 7,, verbeterden niet 48, waren niet krankzinnig 0, overle den 104. Uit de verschillende tabellen in het verslag opgenomen blijkt, dat het aan tal herstelde patiënten in verhouding tot het aantal verpleegden bedraagt 9.3 (5.1 mannen, 4.2 vrouwen). De verhouding tot het aantal opgenomen bedraagt voor de mannen 29.4 en voor de vrouwen 33.3 Deze verhoudingen zijn niet ongun stig te noemen, vooral wanneer daar bij in aanmerking wordt, genomen liet groot aantal patiënten, uit zuster-in- richtingen overgenomen, ten getale van 34 patiënten. Opmerkelijk noemt het verslag het, dat naarmate de verpleging aan ge schoold personeel wordt toevertrouwd, de overtuiging veld wint, Jat lijfs dwang onnoodig is. Zelfs dwangvoc- ding, in vroegere jaren ïïiet zeldzaam, blijkt hoe langer hoe minder noodig te zijn. In Meerenberg behoefde deze me thode in het afgeloopen jaar geen en kele maal te worden toegepast, even min als lijfsdwang. Heemstede. Aan de navolgende verlofgangers dezer gemeente zijn paspoorten uit gereikt: A. Kramer, C. D. Affouchel, G. Tesselaar, A. Bakker, H. Limburg en C. de Jong. Bennebroek. De benoemde leden der commissie tot wering van het schoolverzuim hebben allen kennisgeving gedaan van het aannemen hunner benoeming. Haarlemmermeer. Als hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder zijn herkozen de heeren R. W, Bronkhorst en P. Knaap Gzn„ alhier. Binnenland. Verkiezing voor de Tweede Kamer. De liberale kiesvereeniging te Hee renveen heeft tot voorloopig candidaat gesteld in het district Schoterland den heer J. P. Engelman, burgemeester der gemeente Schoterland. De liberale kiesvereeniging Oude- schoot en omstreken (district Schoter land) heeft tot voorloopige candidaten gesteld de heeren C. Gerritsma, lid van den gemeenteraad van Schoterland te Heerenveen, mr. J. A. van Gilse, lid van de Tweede; Kamer (district Sneek), te Arnhem, en C. A. Zelvelder, school opziener in het district Heerenveen. De Donderdag te 's-Gravenhage ge houden Amajoeba-collecte, waarvoor voor ook jonge dames rondgingen, heeft pl. m. f 7500 opgebracht. Naar men verneemt, gaat president Kruger, op raad van zijn doktoren, in het begin van April voor een tijd in Hilversum wonen. Te Amsterdam is op 69jarigen leef tijd overleden de heer Andries Lode- wijk Wurfbain, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland voor Am sterdam, district VI, directeur der Ne derlandsche Bank, verder bestuurslid van vele maatschappijen en instellin gen op financieel gebied. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Een kwaad dat bestrijding verdient. Het Christelijk Nationaal Boeren- Coinité verzoekt ons te waarschuwen tegen verschillende verdreven of ge vluchte Afrikaanders, die op eigen houtje lezingen houden, en van het ge makkelijk verdiende geld een goed le ventje leiden. Door het optreden van deze fantasti sche verhalers zijn aan het Christelijk Nationaal Boerencomité reeds herhaal de malen gelden ontgaan, die het had moeten ontvangen. Men late toch geen spreker optreden, zonder verzekerd te zijn, dat hij het doet in het algemeen belang van de Afrikaansche zaak; men geve geen gelden dan aan goed be- kend.staande.ver een i g ing e n. Godsdienstwaanzin. Uit Sneek wordt aan de „Leeuw. Ct." geschreven: Vreemde geruchten doen hier thans de ronde, die, als ze waar zijn, wel eenige overeenkomst vertoonen met de bekende treurige zaak, te Appeltern af gespeeld. In de wat afgelegen Woudvaarts- buurt wonen drie gezinnen samen in één huis, die allen in zekere mate niet vreemd schijnen aan godsdienstwaan zin. Het is gebleken, dat er van de vele geruchten twee feiten waar zijn, ten eerste nl. dat de familie niet werkt en ook niet wil werken, daar zij bedanken voor werkzaam lieden hun aangeboden, terwijl een jongen van één dier gezin nen bij een kleermaker is weggenomen waar hij werkzaam was. In een vroe gere woonplaats moeten ze ook zoo iets hebben vertoond, in de meening. dat de raven hen zouden spijzigen. Verder is geconstateerd, dat zc ongeveer te middernacht zich naar buiten begeven;' met een licht voorop, schijnen ze naar iets te zoeken. Men verdiept zich hier-, over in vreemde gissingen, dio we maar niet zullen neerschrijven, en meent, dat het nachtelijk zoeken in verband staat met het overlijden van een kind uit die familie. onlang9 ge storven. Ook wordt medegedeeld, dat' een ongeveer 20jarige dochter steeds gesluierd zit te wachten op... ja, ook al weer gissingen. Anderen weten weer te vertellen, dat ze zeer godsdienstig, op hun wijze en in 't zwart gekleed te zamen zitten, en dat er een offer ge bracht, moet worden. Wat er van die praatjes recht waar is, kan niemand ophelderen. De politie is begonnen zich de zaak aan te trekken. Rechtszaken. Een beroepsmisdadiger. Het stuk speelt in een huis in een zijstraat van de Warmoesstiaat, het verhaal is van het „Hbld". op dep avond van Dinsdag den 26en Februari 1901. Het huis heeft drie verdiepingen, el ke verdieping heeft slechts één kamer. Gelijkvloers is een tapperij, één hoog woont „een Fraulein" twee hoog ..een Kaufmann", broeder van den tapper van heneden, driehoog „een juffrouw.' De toegang tot de bovenverdiepingen staat niet in verbinding met een deur van de tapperij, zöodat, men niet van de bel-étage naar boven kan komen zon der de straat op te gaan en de deur voor het bovenhuis te openen. Op den bewusten avond om zes uur ging „der Kaufmann" naar de tappe rij om de zaken van zijn broer waar te nemen, die uit moest. De deuren van kamer en huis werden stevig gesloten. De kruk kreeg een flinlcen duw, om te zien of het slot niet terugsprong, wat tussclien twee haakjes c-nmogolijk gebeuren kon. Maar voorzichtigheid kan nooit kwaad. De juffrouwen van een en drie zaten kalmpjes thuis tot de klok van half tien net koud was, toen drie hoog uit ging. Dit hoorde de Fraulein aan het loopen op de trappen en het flink dicht trekken van de voordeur. Toen bleef het heerlijk rustig, een tijd lang, Fraulein was heel alleen. Wat ze deed, weten we niet. Hoogst waarschijnlijk niets dan rusten, lek ker rusten van hare vermoeienissen. Ze was buffetjuffrouw. Tegen elf uur gemorrel aan Je straatdeur: „Wacht, dacht zc, dat is „der Kaufmann"". Maar stappm hoor de ze niet, het zou dus wel vorbeelding geweest zijn. Even daarna ging de voordeur open. Daar was hij dan toch! Hij ging do trap op, deed de deur van zijn kamer, twee hoog open, en liep regelrecht van de deur naar de tafel. Maar als je iang in een huis woont, ken je langzamer hand elkaar's gewoonten en maniereu. De „Kaufmann" liep anders met zoo'n flinken martialen stap, zoodat 't dreun de en trilde. Nu ging het zoo zachtjes, zoo stil. En ze vertrouwde het zaakje met. Het hoofd uit het raam stekende, riep zij naar beneden: „Sind Sie da, Ilerr Kaufmann?" Een dik en vriendelijks Jawohl" volgde. „Dan zijn er dieven in uw kamer." De ,,Kaufniann"vvas dadelijk op straat, de voordeur werd geopend, de trap op, nog een trap, en de deur van zijn ka mer, die zoo goed gesloten was stond aan. In zijn kamer was het een herrie van belang! Een koffer overhoop gehaald, allC3 over den grond en op tafel. Zijn porte feuille was doorsneuffeld. De dief kan niet anders gevlucht zijn dan naar boven. Dadelijk gingen allen in huis het aantal was vrij groot geworden naar boven. Daar kwamen ze den dief tegen op de trap van de tweede naar de der de verdieping. In de gang werd gevonden een bos' sleutels. De politie werd gehaald. Een inspec teur was toevallig in de straat, de man den nog eén partijtje sleutels, werd gearresteerd en op licm bcvon- De insluiper W. J. Boouekamp is 23 jaar oud. Toen het logement „Lammetje Zon dag" nog in de St. Nicolaasstraat ge vestigd was, woonde Boonekamp daar in huis. Hij ging echter niet mee met de verhuizing. Hij zette zelf een huis houden op. Van het tijdsverloop tusschcn Mei Ja, ja, ik zal licht opsteken, zeide Sophie, verliet het vertrek en liet Dora met haar gedachten alleen. Een knol, een arme magere knol, bedekt -met een vuile paardende ken, stond vóór het huis aan den overkanthet was een herberg. Het beest liet den kop hangen, stond bewegeloos, geduldig. Slechts nu en dan scheen de gure herfst een rilling door zijn leden te ja gen, en dan bewoog zich zijn staart onrustig heen en ween*. Ach ter de ramen van een manufactuur winkel werd het eerste licht opge stoken een meisje met een mand aan den arm.liep snel en bibberend over de koude, leege straat, waar de wind vr ijspel had. Toen kwam er een halfdronken man in zijn hemdsmouwen uit de heTberg, greep den teugel en trok dien zoo woest aan, dat het dier sidderde hii sprong op den wa gen en liet de zweep op den rug van het beest neerkomen. Het paard deed zijn best om den wagen in beweging te brengen, die met kisten en balen beladen was. Te vergeefs —Hu hu Met harde, wreede zweepslagen zette de voerman op wekking om te trekken kracht bij. Toen spande het arme beest nog eens al zijn krachten in men zag het want zijn leden schenen zich uit te zetten, met de spitsen der hoeven trachtte het telkens houvast te krijgen tusschen de straatstee- nen, doch bij elke poging om den wagen, vooruit te rukken, gleed het dier uit Dat doet een redeloos dier te midden van regenbuien en wind vlagen em ik zei Dora zacht en wenddle zich van het raam af. HOOFDSTUK XV. Nu, zeide apotheker Reinhard op een Zondagmorgen tot Tiber- tius en gaf hem met een beweging zijner hand te kennen, dat hij na derbij zou komen. Waarmee kan ik u van dienst zijn De provisor had1 het gevoel, dat hij zich in hooge mate de gunst zijns meesters had' verworven, want tijdens diens afwezigheid had hij zijn plichten getrouw vervuld en ook in het afgeloopen jaar geen aanleiding tot aanmerkingen sre- geven. Dit gaf hem den moed ein delijk. op een Zaterdag, kort vóór het eten, den heer Reinhard te vragen of deze hem den volgenden dag eens te woord wilde staan. Deze moed' werd wel is waar niet versterkt, toen hij het onbewege lijke gelaat van dan apotheker zag, die de zaak zoo onverschillig be handelde, dat hij bij het binnen treden van Tibertius slechts even van den lessenaar opkeek en zich dan terstond weer over zijn schrijf papier in kwartoformaat heenboog. Reinhard schreef altijd op deftig kwarto for maat, ofschoon hij anders het kleinste strookje papier opnam en in zijn portefeuille legde. Eindelijk wendde hij zich tot den provisor en zeide Ik verzoek u te gaan zitten Ik ben tot uw dienst. De heer Reinhard had een mes genomen, sneed een punt aan zijn potlood en wendde zijn gebogen hoofd naar den provisor gelijk iemand, die gereed is alles aan te hooren, maar steeds zoo vrij zal wezen zijn meening voor zich te behouden. Ik wilde de vrijheid nemen, begon Tibertius met haperende stem, u een voorstel te doen. Hij bleef steken Dat hebt ge gisteren reeds ge zegd het is immers het doel van ons gesprek, viel de apotheker op koelen toon in. Hij had een zeker voorgevoel, dat er van geld sprake zou zijn. Dat leek hem niet, en bij een gezicht als hij nu zette dat wist hij bij ondervinding liet de vrager terstond vijftig per cent vallen. De andere vijftig wer den dan later wel gevonden. Dus? ginng Reinhard voort. Met de geheele inleiding, die Ti bertius al in gereedheid had, was het nu gedaan. Hij had de handen in den zak en draaide den sleutel zijner kamerdeur steeds heen en weerde sleutel was vochtig van ziin warme hand. De verlegenheid, die zich van hem had meester ge maakt. bracht zijn geheele lichaam tot een koortsachtige hitte. Ik heb reeds lang het voorne men gehad een chemische fabriek op te richten, mijnheer Reinhard, en daarom zou ik Gaarne Zoo zoo Och kom Uw bei- trekking verlaten viel do apothe ker he mterstond in de rede, nam een tweede potlood en sneed er een punt aan. Nu, ik kan het u niet kwalijk nemen, dat gij zelfstandig wenscht te worden. Wanneer denkt gij heen te gaan? Dat was toch al te ergRein-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5