NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. 18e Jaargang Dinsdag 26 Maart 1901. Jo. 5441 lAAKLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: flk^ÈêÊFz'Êf ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20 Van 15 regels 50 Ofcs.iedere regel meer 10 Cts. Buiten liefc Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), '8 PrÖ8 ^er Advertentien van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 ée^-J Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 t&j librae |jl| Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers. 0.02% Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 122. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend rocbt tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bi* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 26 Maart beval o.a. De onderhandelingen in de Transvaal, Centraal-Bureau voor Sociale Adviezen. Voetbalnieuws. De vergadering van de IJsclub, Nabetrachting van den Gemeente raad. Met primo April a. s. vestigt zich. met medeweten- en medewerking van Commissarissen onzer Vennoot schap en mij, de heer J. C. Meel- berg als handelsdrukker te dezer stede. Ik wil hem evenwel niet laten gaan, zonder op deze plaats een woord! van afscheid en dlank. tot hem te richten. Sedert de oprichting in 1883 van Haarlem's Dagblad is hij als chef ter drukkerij onafgebroken werk zaam geweest en dat wel met on kreukbare- trouw, strikte eerlij k- heid en loffelijken vlijt. Derhalve acht ik het een aange name plicht, hem daarvoor hier openlijk dank te betuigen en hem alle goeds op zijn verdere levens pad' toe te wensehen. J. C. PEEREBOOM, Directeur der Vennootschap Lourens Coster. Haarlem, 25 Maart 1901. Politiek Overzicht. Uitvoerig is thans publiek ge maakt de correspondenties die over de vredies-voorwaardiem zijn ge voerd tusschen Kitchener, Cham berlain, Milner en Botha. Het blijkt uit deze corresponden ties volstrekt niet, dat Botha de onderhandelingen beeft geopend, zooals de Engelsche jingo-bladen heb willen doen voorkomen;. Wel wordt in het eerste telegram, waarin die onderhandelingen zijn openbaar gemaakt, gesproken van een brief van mevr. Botha aan Kit chener, na een onderhoud1 met haar man doch dit is al een zeer vage aanwijzing. Eén ding blijkt zeer stellig uit de telegrammen, en wel dit, dat Chamberlain veel minder toegeef lijk is geweest dan Kitchener en die toch reeds onaannemelijke voor waarden nog onaannemelijker heeft gemaakt. In korte trekken willen wij dien loop dier onderhandelingen schet sen. Toen Kitchener met Botha het eerste onderhoud had drong Botha. al onmiddellijk aan op onafhanke-l niet te boven gaan en indien wordt lij.kheid, maar daarvan wilde Kit-1 aangetoond dat bona fide schulden chener niets weten, zoodat over dit punt niet meer gesproken werd. Over den aard van het toekom stig bestuur werd toen onderhan deld en Kitchener zed, dat, behou dens nadere inlichting uit Londen, bij het staken der vijandelijkheden het militaire bestuur zou worden vervangen door het bestuur als Kroonkolonie, bestaande uit een door de Regeering benoemd uit voerend comité., met een gekozen vergadering daarnaast ten einde van advies te dienendit best iur na eanigen tijd te vervangen de or een vertegenwoordigend bestuur. Botha wilde het vertegenwoordi gend1 stelsel liever ineens hebben, maar scheen tevreden met het hier boven genoemde. Toep1 kwamen die vragen over 't behoud der geweren en over de taal en daarna de Kaffer-kwestie, waaromtrent Kitchener verklaar de d'at dlit niet zou worden gegeven voordat de Kolonies een vertegen woordigend bestuur hadden gekre gen. Dit waren zoo wat de voornaam ste punten van het onderhoud. Sir A. Milner zond een verslag van dit onderhoud aan Chamberlain en daarna een concept der eischem op voorstel van Kitchener, die in hoofdzaak op hetzelfde neerkwa men. In dit concept werd echter gesproken van de Kaapsche rebel len (Britsche onderdanen die de wapens hadden opgevat) aan wie het stemrecht zou wordleo ontno men. Kitchener stelde daarin ver der o. a. nog voor, dat de mili taire wet zou ophouden en aan stonds worden vervangen door een burgerlijk bestuur, dat voorloopig zal bestaan uit een Gouverneur en een door die Regeering benoemden Uitvoerenden Raad met of zonder een. adviseerende gekozen vergade ring. Doch het is de wensch van Zijner Maje-steits Regeering om, zoodra de omstandigheden het ver oorloven, een vertegenwoordigend bestuur in te stellen in de Trans vaal en in de Oranje-Rivier-Kolo nie. Bovendien zal, biji het staken der vijandelijkheden, een Hooge Raad worden ingesteld ten einde de wetten, de© lands te handhaven en die Hooge Raad zal onafhanke lijk zijn van. den Uitvoerenden Raad. De kwestie der schadevergoeding formuleerde hij aldus Met betrekking tot de staatsschul den, deze zullen worden betaald', zelfs wanneer zij gedurende den oorlog zijn aangegaan, tot een zoo danig bedrag als waarvoor d'e cre diteur ten genoage van een co mité of van een rechter zal kun nen aantoonen de. waarde te heb ben geleverd;. De som die uit dien hoofde zal zijn te betalen zal ech ter het bedrag van 1.000.000 pd'. st. zijn aangegaan tot een hooger be drag. dan zullen die ponds-ponds- gewijze moeten worden gereduceerd zoodat het totaal binnen het ge noemde bedrag wordt terugge bracht. Toen Chamberlain deze voorwaar- waard'e.n las, die Kitchener aan Botha wilde zendén, vond hij dat al te gek en al te toegeeflijk en daar om heeft hij ze nog wat verzwaard. Zoo gaf Chamberlain omtrent de Kaapsche rebellen de volgende in structies Zijner Majesteits Regeering ge voelt dat zij geen volledige amnes tie kan vragen aan. de Regeeringen van de Kaapkolonie' en Natal voor rebellen (die in een gansch andere positie verkeeren dan de burgers), zonder onrecht te doen aan hen die onder groote provocatie getrouw zijn geblevenZij is dan ook bereid! om in hoofdzaak uwe wijziging goed te keuren, maar rti moet eens overwegen1 of uw laatste regel wel strikt van toepassing is op Natal. We moeten voorzichtig zijn te zeggen dat we alle krijgsgevange nen zullen vervoeren, zegt Cham berlain „zoover de transportsche pen het toelaten." De vreemdelin gen wil hii naar hun eigen land zenden. Over de bestuurs-inrichting schreef Chamberlain In plaats van ,,zal bestaan, uit een gouverneur" tot „vergadering", moet gelezen worden ..zal bestaan uit een gouverneur .en een Uitvoe renden Raad, samengesteld uit de voornaamste ambtenaren, met een Wetgevenden Raad bestaande uit een zeker aantal officieele leden, waaraan een door de R e geert n,^ uit eerstgenoemden Raad benoemd niet-officieele- element zal worden gevoegd." In plaats van: „om een vertegenwoordigend bestuur in te stellen" moet worden gelezen ,om een vertegenwoordigend ele ment in te voeren en ten slotte aan de nieuwe Koloniën het voorrecht van zelfbestuur toe te kennen." Dit is dus duidelijk een verzwak king van, de concessie die Kitche ner ten opzichte van het vertegen woordigend bestuur wilde doen. Chamberlain' wil slechts een „ver tegenwoordigend1 element." Wat de ondersteuning der Boe ren en de afdoeningen der Staats schuld betreft, maakt Chamberlain een paar voorziichtigheidsbepalin- gen en wil dat alleen die Boeren ondersteund worden die den eed van trouw afleggen. Buitenlandsch Nieuws. De CJiineesohe kwestie. De „Times" verneemt, uit Washing ton, dat het Russisch-Chineesche ver drag door China verworpen is. Er is alle reden, om aan te nemen dat tus schen de mogendheden die tesren in lijving van Mantsjoerije bii Rusland ge-kant zijn, nota's gewisseld worden met het doel, verdere pogingen van Rusland om een overeenkomst met China te sluiten, te verijdelen. Zeker is China's besluit om het verdrag te verwerpen, onder aandrang van Eu- ropeesche kabinetten genomen. De „Times" verneemt uit Pe tersburg, dat alle mogendheden, met inbegrip van Japan en de Vereenigde Staten, geprotesteerd hebben tegen af zonderlijke schikkingen tusschen Rus land en China zoo lang de mogendhe den nog met China onderhandelen. Het is niet waar dat de Russische re geering dit protest met verontwaardi ging afgewezen heeft, maar wèl dat de Russische minister van buitenlandsche zaken op hoogen toon en kortaf hei verzoek van den Britschen gezant te Petersburg, een afschrift van den tekst der Mantsjoerscbe conventie, heeft ge weigerd. Graaf Lamsdorf zeide, dat hii niets toe te voegen had aan de volle dige inlichtingen, vroeger dienaan gaande verstrekt. Ook was Lamsdorf boos dat Li-hoeng-tsjang den tekst der conventie verklapt had aan den cor respondent van ae „Times" te Peking. De correspondent van de „Times" te Petersburg voegt er bij, dat het open baar maken der conventie de Russi sche regeering noodzaakt om die over eenkomst te wijzigen, door sommige be palingen te laten vallen waartegen ee- nige mogendheden in verzet komen. De conventie moet echter binnen weinige dagen geteekend zijn. Intuss'chen seint de Pekingsche cor respondent van de „Times" een ongaaf van de wijzigingen waartoe Rusland zich heeft laten vinden. In het 4e arti kel wordt aan China vergund, in Mant sjoerije zooveel troepen te onderhou den en op zoodanige plaatsen als tus schen China en Rusland1 overeengeko men zal worden. Art. 5 bepaalt dat ambtenaren, die zich vijandelijk be toond hebben, verwijderd, maar niet van hun rang ontzet zullen worden. De artikelen 1, 2 en 3 blb'ven onveran derd, maar art. 6 vervalt („Chma zal geen onderdanen van eenige andere mogendheid bezigen voor het africhten van zijn krijgsmacht te land en ter zee in de noordelijke provinciën' Uit art. 7 wordt de eisch dat Chim Kintsjou aan Rusland moet afstaan, weggelaten, en uit het volgende artikel de eisch dat Rusland monopoliën zou krijgen in Mongolië en Toerkestan; voor Mantsjoerije blijft deze laatste eisch bestaan, maar de bepaling ver valt dat verkoop van land aan vreem delingen alleen te Nioe-tsjwang mogen plaats hebben. In art. 12, waarbij Rus land e-en nieuwe spoorwegconcessie naar de provincie Tsjili verlangt, is niet meer vermeld, dat die lijn tot Pe king doorgetrokken zal worden. Algemeen© berichten. Bij het onderzoek tegen den student, die den aanslag op den Russischen minister van onderwijs pleegde, moet,1 naar gemeld wordt, een groote samen zwering zijn ontdekt, met een organi satie, die aan die der nihilisten doeti denken. De samenzwering bad haren zetel in Kieff met een vertakking inl Odessa en nestelde tot in de laagste volksklassen. Ook een aanslag op den Czaar stond op het programma, ten ge volge waarvan het hof naar Gatschina verhuisde. De aanslag op minister Bogolepoff was het directe gevolg van het opslui ten van achttien studenten op den Sleutelberg. Er wordt verteld dat de studentenon lusten in Rusland in verband staan met een revolutionnaire beweging, die over het geheele land was verspreid. Zelfs zouden in dezelfde dagen van de studentenoproertjes aanslagen op het leven van keizer Nicolaas zijn beraamd die, dank zij de waakzaamheid der overheid, werden verijdeld. Het ware zal men daaromtrent wel niet spoedig te weten komen, daar natuurb4'- over de omstandigheden der ontdekking en ook over de aanslagen zelf een diep stilzwijgen wordt bewaard. Donderdagavond heeft een ambte naar aan het statistiek bureau van het gouvernementsbestuur van Samara, Lagofski geheeten, een aanslag ge pleegd op den procureur van de Hei lige Synode, Pobedonostsef. Hij vuur de door het venster van de in 't gelijk vloers gelegen werkkamer van den pro cureur, die zich daar bevond, twee scho ten af. Een derde schot loste hj door het venster van de portierswoning. De eerste kogels gingen door de zoldering van de kamer heen. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA De Kaapsche bladen van den 22sten bevatten het bericht, dat de Wet bij Senekal twee kanonnen heeft onbegra ven, die vroeger aan Prinsloo hebben toebehoord. Chamberlain verklaarde in het La gerhuis, dat geen bijzonderlijk aange duide bezwaren tegen Kitchener's voor waarden werden geopperd. Deze deed geen tegenvoorstellen. Een particulier telegram van Kitche ner zegt, dat Botha sterk bezwaar te gen Milner had. Ongeveer 400 Boeren hebben Zater dag ten noorden van Vlaklaaate een trein, beladen met voon-aden vernield en zijn aftgetrokken met een aantal wagens beladen met een deel van den inhoud. In een ambtelijk communiqué van d)e Kaapsche regeert ng wordt het volgende overzicht gegeven van den militairen toestand: De par trouille van Kitchener's Fighting Scouts die Malan's Verkenners dien lOden hij Sannalaagte gevangen namen., is den 12den door majoor Wilson gedurende het gevecht bij Hoekdoorn bevrijd. De Engelscben namen daar 20 paarden en doodden i er 30. De Boeren verbrandden hun eigen karren met 47 geweren en vele zadels, om te verhinderen dat ze in handen van de Engelschen vielen. Malan sloot zich ten slotte aan hij Scheepers en Fouché. Scheepers' commando was den 13en 40 Kilom. ten westen van Graaff Rei-net. Majoor Mullins viel het dier? löden aan de Boeren erkenden no- gen dooden en zeven gewonden verloren te hebben. De Boeren trok ken terug benoorden die Kloof, st^ ken dien 17den d'e spoorlijn over bi) Marais Siding en gingen oost» waarts. Kolonel Scobell raakte den 20stert slaafs met Fouché en Malan bii Blaauwkrans. De Boeren verspreid), den zich in N.-O. richting. De En< gelschen kregen drie dooden en 4 gewonden, de Boeren vier doodlen. Het aantal van1 hun gewonden is onbekend, maar 148 paarden, 4i zadels en 23 gevangenen werd'eii genomen. Als majoor Mullins bij tijds een boodschap had ontvangen, zouden de Boeren nog erger ge* tuc-htigd zijn. Kreutzinger die gestadig noord» waarts gedreven wordt, stak der; 21 sten de li in. over ten N.-O. va.rt Henningstatie. De Engelsche kolon> nes zetten de Boeren krachtdadig na in de» oostelijke en middendris tncten. De Boeren trekken blijk baar naar den O. V. S. Van Ree- nen's commando is bij Ezelhoek, ten zuiden van Vonten-stad. Kleine afdeehngen blijven in het zuiden in de huurt van Adelaide en Fort Beaufort. Tegen deze treedt de ko ion ale verdedigingsmacht. kracht dadig op Fourie moet de-Wetsdorp bezet hebben. In het westen van den O. V. S. blijven kleine afde<v Imgen rondzwerven in do buurt van Koff ij fontein en Luckhoff. Zij heeften 250 man sterk en schijner! het overschot te zijn van Hertzog^ commando. Een andere Boenen- strijdmacht moet ten oosten vani Jagersfontein staan, maar dit be- richt is nog niet bevestigd', Stadsnieuws Haarlem, 25 Maart 1901. VERGADERING van den Raad der gemeente Ilaariem, op Woensdag 27 ïviaax-t 1901, des namiddaers ten 1 1/2 ure. 1. Mededaelingen en ingekomen stuk ken. Adres eervol ontslag directrice Meis jesschool voor M. O. Id. id. id. onderwijzer le klasse kos- telooze school lett. B. 2. Voorstel B. en W. vaststelling ver ordening inrichting gemeente-politic. 3. ld. id. organieke regeling jaarwed den politiekader en klerken. 4. Id. id. adres Th. J. Verzijlbergh, aankoop grond Leidsche Plein. 5. Id. id. verhuring grond Spaarn- damschen weg aan A. Visser. 6. Id. id. aanbrengen trottoirs Kruis weg. 7. Id. id. nadere regeling borgtocht gemeente-ontvanger. 8. Aanbeveling B. en W. benoeming gemeente-ontvanger. 9. Voordracht B. en W. benoeming plaatsvervangend hoofd 5e Tusschen- school. Feiailletoa. Vrij bewerkt naar het duitsch. 16) De hond van dien knecht lie.p be drijvig heen en weer, nu eens op de plaats, dan weer in den tuin hij probeerde door de; deur van. het laboratorium, die op een kier stond, heen te dringen, stond1 dan een oogenblik als een. mensch, die nadenkt, voor de deur te kijken en begon toen weer onrustig heen en weer te loop en. Men kon dui delijk merken, dat hij het koud had en naar een warm hoekje zocht. De stralen uit de fontein vie len klaterend! in het zandsteenen bekken neer. dat hier bij de ver bouwing een plaatsje had gevon den. Dat Jacob reeds de plaats aan geveegd' en alles zorgvuldig in de hoeken bij elkaar gezet had', den handwagen met zijn hooge wielen, een kleine bruingeverfde ladder waaraan twee sporten mankeerden, con emmer, waaraan een band' ont- brtiv qn die 't onderste1 boven op een vooruitstekend! gedeelte van den muur lag, maakten het som bere, doodse he- tooneel nog akeli ger. Dora bleef er lang staan kijken1, en toch waren haar gedachten ver afged'waald. Zij zag slechts werk tuigelijk alles aan, maar niet met bewustzijn. Aan den ingang van den tuin op de wegen lagen d!e af gevallen gele bladeren waar vroe ger het uitzicht door de lommerrij ke boomien belemmerd werd, kon men nu tot op de ver afgelegen grasvlakten zien, die nog maar al leen met frisch groen bedekt wa ren. Des te droeviger stak die ver dere omgeving af. De jonge wouw zuchtte. Was het haar in de sombere woning eenzaam eai verlaten, de aanblik der natuur vervroolijkte haar ge dachten geenszins. In. haar binnen ste was het zwaarmoedig en don ker. De omgeving werkte er on willekeurig toe mede en maakte haar hart droefgeestig, haar ge moed treurig. Op het oogenbhk dat zij wilde heengaan, viel haar oog op den vleugel aan de over zijde en daar zag zij Tibertius bij een lamp aan d'e tafel zitten. Het was zijn uitgaansdag, maar zij had reeds meermalen opgemerkt, dat hij, in plaats van zich onder de menschen te begeven,, den avond met lezen en schrijven in zijn lea rner doorbracht. Zij trad onwillekourig achtera it, maar bleef toch nog een poos dicht bij het raam staan en keek naar de overzijde. Tibertius zat, met de handen onder het hoofdi, aan zijn schrijftafel en keek onbestemd' vóór zich heen. Hij zag er uit als iemand, die onder oud'e, droevige herinneringen gehukt gaat en te vergeefs een uitweg zoek.. Ein delijk stond' hij op, leunde met zijn hand op de tafel en hield kenne lijk een luide, heftige aanspraak. Degene tot wien hij sprak was wol is waar afwezigdat was nua^r goed ook. want dé borst van Ti bertius zwol. zijn oogen flikkerden. Nadat hij de' toespraak gehouden had', liep hij onrustig heen en weer, ging vóór het raam staan, drukte zijn voorhoofd tegen, de- rui ten en staarde evenals Dora ge daan had naar de plaats. Gok nu was zijn mond nog in bewe ging; hij was nog altijd erg opge wonden. Eindelijk liet hij het gor dijn vallen, en nu trad ook Dora terug. Wat zij had gezien, had haar 1 zeer getroffen. Er moest den pro visor stellig iets buitengewoons overkomen zijn. Toen de beide heeren den vol gend'en dag aan tafel geroepen werden en altijd in dezelfde volgorde in de eetkamer kwa men. zag Dora Tibertius met meer oplettendheid dan gewoonlijk aan. Tot nogtoe had zij den provisor en den bediende nagenoeg als een paar automaten beschouwd. Beiden na men geregeld één, keer soep, twee maal vleesoh en groenten, spraken slechts, wanneer men het woord tot hen richtte, werden echter zel den of nooit aangesproken, aange zien mijnheer Reinhard meestal niet sprak en nurksch was, ston den tegelijk op, terwijl zij de stoelen precies op geliike manier ondier de tafel schoven, maakten steeds dezelfde diepe buigingen en gingen heen op dezelfde wijze, als waarop zij gekomen waren. De bediende bleef even achter en Ti bertius spoedde zich met den haas tig trippelenden tred, die hem eigen was, naar de1 deur. Vandaag waren er veel klanten in die. apotheek geweest, waardoor! dan een der heeren meestal Kor des genoodzaakt was van tafel op te staan. Somtijds zeide Tibertius, gedre ven door een zeker iets in hem dat men niet doorgronden kon Blijf maaren ging zelf naar de apotheek. Heden deed; hij, alsof de zaak hem volstrekt niet aan ging, en toen Kordes weer eens aan de kamerdeur verscheen om naar een geneesmiddel te vragen., dat ontbrak, antwoordde hij, ge heel in1 strijd' met zijn and'ers meer dan ijverigen aard:, volstrekt niets. Mijnheer Reinhard keek den pro visor met een gelaat vol majesteit aan en scheen hem daardoor te wil len aanmanen. Maar toen Tibertius toch bleef zitten, liet hij zich door Kordes nog eens herhalen wat deze had! en stond met de woorden Slechts wanorde Niets dan eeuwige wanorde Alles moet men zelf doen van tafel op en ging met den bediende mede. Dora wierp een snellen blik op Tibertius en zag, dat hij de tan den' op elkander klemde, van het brood, dat naast hem lag. een groo te prop maakte en eindelijk op de punten van zijn zwarte bakkebaar den begon te knabbelen. Hij keek t op en er ontstond een pijnlij ke pauze. Mag ik u nog wat soep geven? zeide Dora eindelijk, hiermede heti stilzwijgen verbrekende, en keek hem mei. goedige, verzoenende blik ken harer zwaarmoedige oogen aan. Hij gevoelde dat zij zich inner lijk aan zijn zijde schaarde, of schoon hij door zijn gedrag de schuld op zich had geladlen. Dit verraste hem en het deed" hem goed. Hoe gaarne zou hij ziin hart voor haar hebben uitgestort, en, hoe gaarne zou Dora, die vermoedde, dat er verband bestond tusschen zijn opgewondenheid van gisteren en zijn. gedrag van heden, hern van dienst geweest zijn Maar geen van beiden wist hoe de zaak aan! te vatten, en daarbij kwamen de beide heeren ook weer binnen. Na den maaltijd antwoordde Reinhard. terwijl hij pedant een appel schilde en het kruis uit do eene helft sneed, op Dora's schuch tere vraag of er iets was voorge vallen De gek heeft mij den dienst opgezegd en zich geërgerd dat ik hem niet gevraagd heb te blijven. Nu is hij boos. totdat hij- gaat bedenken, dat hij aan hef kortste eind trekt. D n dienst opgezegd? Tiber-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1