NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Dora, 18e Jaargang Donderdag 28 Maart 1901. No. 5443 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Toor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco do<$'het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Kedactie OOO. Telefoonnummer der Administratie 123, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad -verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc.} Parijs 3B" Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 28 Maart bevat o.a. Amerika laat Rusland de vrije hand De toestand in Zuid-Afrika Storing in den treinenloop. Een staartje, Parlementaire Praatjes, Het Historisch Kasteel. Mej.H. J, von Schnbertz. Gemeenteraad. Politiek Overzicht. De Vereenigde Staten zijn blijk baar geneigd Rusland vrij spel te lafiein in Mantsjoerije. E.en telegram uit Washington aan de Tribune" meldt, dat de Vereen,igcfie Staten niet voornemens zijn te protesteer ren tegen de bezetting van Man tsjoerije door Rusland, hoewel zij gewaarschuwd! zijn door die andere' mogendheden, dat het ten einde brengen der onderhandelingen die verbrokkeling van. China ten gevol ge zal hebben. De beslissing der Regeering van de V. S. is aan. Woe-ting-fang, dien Chipeeschen gezant te Washington medegedeeld. Omtrent de plannen; der Chinee- sche regeering wordt uit Washing ton gemeld1, clat noch het departe ment van buitenland&cbe zaken, noch de Chineeeche gezant berich ten ontvangen die zouden doen rnoenen dat China die conventie met Rusland-zou weigeren aan te ■gaan. Dus. zooals onlangs in ,,Ulk" ge- leekencl werd. Engeland. Duitschlandi en Japan staan, te kijken naar ieen appelboom', waarvan Rusland op de schouders van don aan den boom vastgebon den Chinees de appels afneemt. ..Pas op jii. daar boven"roepen de drie, ,,'t schijnt of jie a,an 't ste- tepi bent." ..Onzin", roept Rusland, .,de eigenaar is er bij." Maat... de. eigenaar kan intus- scben geien vin verroeren, diat is 't mooiste. Hij moet het lijdelijk aan zien, hoe Rusland zijn appels weg kaapt. Japan d;enkt er, zooals we weten, anders over. al zal er volgens be richten uit Oost-Azië dan geen strijd uitbreken. Omi de teleurstelling van 't mis lukken der- vredes-onderhandelin- gen met Botha wat te verzoeten, Zijn er een, paar weinig beteeken,en- de telegrammetjes de wereld! inge stuurd. En de Roeren gaan maar steeds onvermoeid1 door hun activiteit te toornen. Behalve dat berichten van Boerenbe wegingen ten Z.-W. van Burgersdorp worden bevestigd', ko men berichten van 't vernielen van telegraafkabels tusschen Windsor- ton en Warrenton, ten noorden van Kimberley. En ook in noord-oostelijk Trans vaal treden de Boeren flink op. Terwijl Reuter een gevecht op den 22sten meldt te Harfebeest- fontein, n. w. van KLerksdorp, waar de Imperial Light Horse en de yeo manry zwaar werk te doen hadden, komt Kitchener in een telegram van, Maandag aanzetten met het be richt, dat Babington, z. w. van Ven- tersdoirp (d. i. precies in dezelfde richting) de Boeren onder die la Rey een nederlaag heeft toege bracht. die French hem zeker zal benijden. Hij heeft daar een kon vooi buit gemaakt, 2 veldstukken een pompom m niet minder dan 6 maxims, 160 geweren, 53 wagens, 24 karnen en bergen munitie. In één slag zeven artilleriestukken 't Zou zeer wel mogelijk wezen, dat die geweldige overwinning van Babington ten slotte neerkomt op het terugnemen van wat op de En- gelschen bij enkele gedegenheden door de Boeren is buitgemaakt. In westelijk Transvaal bepaalt zich klaarblijkelijk alle strijd nu tot den zuidwesthoek. De Magalies- bergen' zijn in het ongestoord bezit der Boeren en vermoedelijk is het dorp Rustenburg het ook weder. In dien Vrijstaat schijnt de Wei zalf nog te rusten en zijn mannen een kort verlof te hebben toege staan. We hooren niets van hem sedert heb bericht, dat hij; kanoe nen had opgegraven. Mogelijk blijft 't echter ook, dat hij zich noord waarts beweegt, om een vereeni- ging met Botha te beproeven, zoo als sommigen willen. De verliezen, die Campbell zijn toegebracht, zijn voor een deel misschien het werk van verspreide af deelingen zijner commando's geweest. Zoowel de ontruiming van' Vrede, als Camp bell's gevaarlijke tocht benevens het' jongste spoorwegincid'ent bij Viaklaagte, bij welk station de Fn- gelschen nu al voor tonnen gouds aan buit en vernield spoorwegma teriaal verloren hebben, bewijzen in elk geval hoe slecht dit deel van het oorlogsveld1 bewaakt wordt, stellig een gevolg der zeven-colon- ne-beweging en d,e' daarmede ge paard' gegaan zijnde samentrekking van troepen. Voegt men bij dit alles de stout moedige aanvallen bij Scheepers- nek (Natal), bij Lady brand in den Oostelijken Vrijstaat, bij Brandfort in het hart van deze republiek en de wetenschap dat sommige van Kreutzingex's mannen, die uit de Kaapkolonie teruggekeerd zijn, zich nu weer bij Fourie, die bij Com missiepoort (t. Z .van Ladybmnd) door de hem omsingelde troepen heenglipte, aangesloten hebben,, dan ziet men, hoe het oude spelletje nog steeds. voortdüurt en al hun groote zegepralen van, den jongsten tijd' den omvang noch de vinnig heid van de guerrilla voor de En- ge ls oh en hebben kunnen verminde ren. Buitenlandsch Nieuws, Westersobe beschaving. Te New-York ontvangen Japan- sche bladen behelzen uitvoerige be richten over wreedheden in China gepleegd' door de verbonden troe pen. De „Nirokoe Sjinpo" geeft een omstandig verhaal van het optre den der Europeanen te Toengisjan, een stad die kort voor de inneming van Peking was bezet. Volgens dit blad1 bereidden die inwoners den troepen niet de minste moeilijk heid1 integendeel op bevel d'er man darijnen voorzagen zi.i hen zelfs van levensmiddelen. Maar de Eu- ropeesche soldaten plunderden, moordden en brandden linies en rechtsLuidens officieel,e berich ten van de Japanscbe afdeeling, die als politiekorps werd achtergela ten. werden bijna 600 vrouwen en meisjes om het leven gebracht of tot zelfmoord gedreven. Er wordt van vier Franschen, waarondier een officier, die twee meisje© uit Kan ton in een huis achtervolgden, ver moordden en die woning leegplun derden. Behelzen deze berichten waar heid. dan kan men het den Chinee- zen niet euvel duiden, wanneer ze niet gediend zijn van' dleWestersche ..beschavihg", die de verbonden troepen hun komen brengen. Algemeen© berichten. De ..Frankf. Ztg." meldt dat aan een deputatie van bannelingen uit Transvaal door den Duitschen staatssecretaris van buitemlandsche zaken is medegedeeld, diat de Brit- sche Regeering zich bereid heeft verklaard aan de verbannen Duitr schers meest spoorwegambtenaren, schadeloosstelling te betalen. Voor enkele bannelingen zijn de bedra- der schadevergoeding reeds het hoogste zou vijf duizend mark zijn en deze som men zullen jn den loop van April worden uitbetaald'. Echter is tot dusver nog slechts een klein deel der gevraagde schadevergoeding erkend'. De Regeering der Vereenigde Staten vestigde in een nota van. 19 Februari de aandacht der Chinee- sclie Regeering op het ongewensch- te en zelfs hoogst gevaarlijke van: het overwegen van particuliere ter ritoriale of financieele overeen komsten, ten minste, wanneer niet alle mogendheden daarvan volko men, op de hoogte waren en dit goedkeurden. Staatssecretaris Hay zond1 een af schrift van deze nota aan alle mo>- gendheden,, ook Rutland. De Reveering te Washington ziet in de geheime Russisoh-Chinieesche overeenkomst een schending^ van de alvemeene overeenkomst! der mogendheden en is bereid' al haar moreel'e overredingskracht aan te wenden om het tot stand komen van de overeenkomst te beletten, maar wil volstrekt niet verder gaan De instructie tegen den epilepti cus Weiland is gesloten. Hij is naar het ziekenhuis te Bremen overge bracht, om waargenomen te wor den. Stadsnieuws. Haarlem, 27 Maart 1901. Bloembollencultuur. Het laatste punt waarvan wij in ons verslag van gisteren melding maakten, was dat in behandeling kwam een voorstel van het Hoofdbe stuur om in Mei te Haarlem een ten toonstelling te houden van afgesneden bloemen van late tulpen, ter beoor- d'eeling der juiste te naamstelling. Dit voorstel werd urgent verklaard en na eeaiige discussie van zuiver technischen aard eenparig goedge keurd. Voorstel van de afd. Noordwijk tot verlenging van het subsidie voor het onderzoek der kwade plekken en ver hooging van dat subsidie tot f 300. Het Hoofdbestuur wil trachten een Rijkssubsidie te verkrijgen en van het al of niet slagen daarvan het subsidie van de alg. vereen, afhankelijk stel len. Daartoe ziju stappen gedaan en in afwachting van de resultaten daar van, wenscht het Hoofdbestuur de beslissing over; het subsidie a.an te houden. Na uitvoerige discussie wordt hier toe besloten. Het laatste voorstel aan de orde was er een van de afd. Beverwijk om het subsidie van f 800.aan de Erven Loosjs voor het Weekblad niet langer te verleenen omdat deze uitgave thans voldoende winstgevend is, zoodat het subsidie kan worden ingetrokken. Na uitvoerige discussie, wagruit zeer veel verschil van gevoelen bleek, werd door het Hoofdbestuur urgent-verkla- ring toegestaan, doch daar drie afdee lingen zich daartegen verklaarden, verviel deze, zoodat in de volgende vergadering de zaak zal worden afge handeld. Na enkele mededeelingen van liuis- houdelijken aard, werd de vergade- ring na de gebruikelijke rondvraag gesloten, maai* niet zonder een hulde aan den jeugdigen voorzitter voor zijne leiding. Ze ging uit van de afd. Limmen en met hartelijk applaus stemden de aanwezigen er mee in. Op Donderdag 18 April e.k., 's mor geus 11 ure, zal aan het locaal van het provinciaal bestuur van Noord- Holland te Haarlem worden aanbe steed het onderhoud van den zeedijk tusschen Naarden en Muiderberg, van de srtrandpalen te Muiderberg en van den zeedijk en de gronden beoosten Naarden van 1 Mei 1901 tot 1 Mei 1902. Op de Soirée heden voor de leden van het Brongebouw zal voor het eerst uitgevoerd worden eene Symphonie door d,en heer Ck. Jurrens Jr., onder diens leiding. Het Haarlemsch publiek heeft reeds vroeger niet kleinere werken van hem kennis gemaakt: ouverture, liederen en viool-concert. Tevens zingt mej. Nico- lonie van Eyken, een hoogst begaafde zangeres uit 's Gravenhage, die reeds vroeger in de Vereeniging alhier veel succes inoogstte. Zij zingt een aria van Mozart en 3 liederen. Reclame. De Nederl. Maatschappij te Am sterdam, die de Victoria-bron te Ober- lahnstein exploiteert heeft met milde hand honderd- en duizendtallen gou den en zilveren munten uitgedeeld in stad en land. Ze vertoonen de beelte nissen van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, benevens een rand schrift. Men begrijpt dat ze van pa pier zijn, maar het idee blijft even aar dig, vooral omdat de portretten zeer goed zijn. Zandvoort. Maandagavond j.l. vierde de Chris telijke Jongelingsvereeriiging. waaron der ook behoort de knapenvereeniging en genaamd „Eendracht maakt Macht" in ..Ons Huis" haar 3e jaarfeest. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de financieele toe stand gunstig was en uit dat van den secretaris, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. Verschillende voor drachten en samenspraken werden ge houden, die zeer in den smaak vielen van de aanwezigen. Dr. Hulsman, eere voorzitter, bedankte ten slotte de ver eeniging, waarna de bijeenkomst met dankgebed gesloten werd. Op de vastgestelde kiezerslijst 1901 1902 komen voor 324 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten en 311 kie zers voor den Gemeenteraad. Op 1 Maart j.L bestond de schutterij alhier uit 61 leden, waaronder bij de Nat. Militie gediend hadden 10 man, en wel 3 bij de infanterie, 1 bij de ar tillerie, 1 bij de genie en 5 bij de zee macht, terwijl 51 man niet gediend hadden. IJmuiden. Ook in deze plaats zal door het vo caal-kwartet G. Zalsman een uitvoe ring gegeven worden en wel Vrijdag dagavond e.k. Vanwege het gemeentebestuur is ge legenheid gegeven tot gratis inenting, waarbij 49 kinderen gevaccineerd zijn. Santpoort. 45 Haarlemmers, die godsdienst-on derwijs van wege den ed. Protesten-1 tenbond ontvangen hebben, zullen Zon dagmorgen in de Hervormde kerk al hier als lidmaten der kerk bevestigd worden. Binnenland. Parlementair9 Praatjes. Met aanhouding van art. 14 der wo ningwet, waarop enkele amendemen ten waren voorgesteld, heeft de Kamei gisteren de quaestie der onteigening behandeld en afgedaan. De heer Pijnappel opperde hierbij 't wel niet onoverkomelijk bezwaar dat de hier voorgedragen onteigeningsre- gelen uitsluitend 'woningen betroffen, en sprak de verwachting uit, dat deze later in het algemeen zouden worden voorgedragen. Daarentegen had de heer Lohman overwegende bedenkin gen. Tot hiertoe gold bij onteigening het beginsel van vergoeding der waar de voor den eigenaar. Bij vergoeding alleen van'de werkelijke waarde zal de eigenaar vaak groote schade kun nen lijden. Wat hier werd voorgesteld was een afwijking van de bestaande wetten het was gedeeltelijke onteige ning zonder schadeloosstelling en dus niet alleen in strijd met de Grondwet, doch bovendien een aantastincr van 't eigendomsrecht. Voor den heer de Boer was het een bezwaar, dat de wet voor het platteland nutteloos zou blijken. Immers de twee gevallen, waarin ont eigening mogelijk wns, nl. uitbreidin gen naar een vast plan of omvangrijke bouwplannen stellen zich ten platten- lande niet voor. Ook de heer de Waal Malohjt noemde het een onrecht de ge meentebesturen te machtigen, voor dit belang minder voor den eigendom te vergoeden, dan volgenahet algemeen geldend recht. De Min. van Justitie ontkende, dat deze regeling in strijd zou zijn met de Grondwet en verdedigde haar overi gens als geoorloofde afwijking van het algemeen geldend recht, in het be lang van een der eerste levensbehoef ten des volks, ook ten plattelande. De heer Troelstra had gewenscht, dat de regeering verder ware gegaan; hij achtte de stap door haar gedaan zoo bescheiden mogelijk en verdedigde overigens het voorstel der regeering. Ten slotte werd door den heer van Karnebeelc een amendement voorge steld, om te schrappen de onteigening noodig om uitvoering te kunnen geven aan een in het belang der volkshuis vesting vastgesteld bouwplan of aan een plan van uitbreiding. Dit amende ment werd. met 48 tegen 16 stemmen verworpen. Heden 10 uur voortzetting. G. Jr. Volksweerbaarheid. Het hoofdbestuur van de Ver eeniging ,,Volksweerbaarheid"heeft op zijn verzoekschrift aan dien mi nister van oorlog om ook aan die Lei den van „Volksweerbaarheid" toe te staan een kamp bij Laren te be trekken, onder dagbeekening vani Feuilleton. Vrij beioerlct naar het dioitsch. 18) Hij hoopte dat zij het wilde Het scheen inderdaad zoo Nu d'an De tijd snelde voorbij, elke secon de deedi zijn hart luider kloppen Sedert ik u voor het eerst zag, lieve juffrouw Christine zoo begon hij Op dit oogenb'lik ging de deur open de oude stak het hoofd naar bi nnen en zei de Weet ge ook w,aar het thee zeefje is, Christine? Het theezeefje? het theezeef je? Ja toch, ja moeder. Ik kom. Tibertius was alleen. Het thee zeefje-, herhaalde Tibertius werk tuigelijk bij zich zeiven, het theezeefje. HOOFDSTUK XVIII. - Mevrouw I Dora, die aan ©en Kerstgeschenk bezig was. keek op. Nu? Doe die deur toch dicht, Lena. Hoe dikwijls heb ik u diat al gezegd D-aar is de juffrouw, zij; zou gaarne even Hoe? Juffrouw Wildhagen? Waarom komt zij niet binnen? Dora sprong op. Wel, zijt gij het, beste, lieve tante Sophie? Dat is goed De' meid, ging heen en de jonge vrouw troonde de oude dame de kamer binnen. Is uw man te huis Ik kwam hier voorbij, zag licht en kon niet nalaten Heerlijk, heerlijk, beste tante Reinhard is naar die whistclub. Hij komt eerst laat thuis. Wat treft dat heerlijk U blijft toch theedrin ken Ondier deze haastig uitgesproken woorden maakte Dora den strik van Sophie's hoed los en trok der nog half weerstrevende den mantel uit. Weinige minuten later zaten die beide dames op de canapé en praat ten. Een uit den winterslaap ont waakte vlieg bromde om. de lamp heen. vloog zoo nu en dan eens on der die kap en zocht een uitweg. Buiten, viel er dichte sneeuw en verduisterde de lantaarns. In de kamer was het warm en aange naam, en 'de gezelligheid die er in het vertrek he-erschte, gaf de oude dame aanleiding de hand1 ha- rer jonge vriendin te vatten en haar zwijgend toe te knikken. Dat wilde zooveel zeggen als Ik heib u lief en gevoel mij gelukkig in uw na bijheid. En hoe gaat het u, mijn lieve, goede Dora Gij zijt immers laatst in de> komedie geweest? sedert veertien dagen was er iets van dien aard in Cappeln gevestigd hebt ge u geamuseerd't Was mooi, nietwaar? Ik heb geschreid, dat ik er verlegen over was. En zoo veel overeenkomst Sophie hield op met spreken, want het scheen d)at do jonge vrouw door deze woorden verrast, ja zelfs verschrikt was. Het stuk waarvan er sprake was, heette „Huwelijks geluk. Maar reeds op hetzelfde oogen- blik sloeg zii haar oogen weer ne der, borduurde ijverig voort en zei- do schijnbaar onverschillig Gij wildet zeggen, lieve' tante De oude dame bedacht zich. Het kwam haar plotseling beter voor, haar 'eerste gedachten niet uit te spreken. De voorstelling had een diepen, indruk op haar gemaakt. Zij vermoedde, dat haar jonge vriendin hetzelfde of iets dergelijks gevoeld had. Maar deze veronder stelling scheen kennelijk niet juist te zijn, en dus was het gevaarlijk een gevoel op te wekken, dat liever moest blijven, sluimeren. Om het gesprek een andere wen ding te geven, zeide Sophie Hebt ge ook een, werkje voor me? Dat wat ik bij me heb is te fijn. Ik heb mijn bril vergeten. Ach, wat worden mijn oogen slecht Mevrouw Reinhard stond op, bel de en zocht in haar werkmand naar een handwerk. Heeft mevrouw gescheld? vraagde het binnentredende dienst meisje. Zet dadelijk klaar in de eet kamer, Lena. Kijk meteen naar de kachel. Wij drinken vandaag wat vroeger thee. Voor wien is dit? vraagde So phie. terwijl zij het handwerk be keek, d'at Dora haar gegeven had. Denkelijk voor den provisor, voor Tibertius, met Kerstmis. Ik zou hem zoo' gaarne eens een kleine vreuede bereiden. Ik kan het niet helpen maar ik beklaag hem. En na een kleine pauze zeide Dora wederWeet u het nieuwtje reeds? Neen. u weet het nog niet, en eigenlijk mag ik het u ook niet zeggen.. Nu, maar u zult "het toch niet oververtellen. Er is een verlo ving op til. Tibertius Hoe? Wat? de provisor? met iemand' in Cappeln? Dit nieuwtje wekte Sophie's bij zondere belangstelling. Nu, en? Christine Lassen. Christine Lassen? die kluizen naarster? Onmogelijk! Ja, ja I En toch is het zoo Misschien hoor ik er vandaag nog wel iets van. Ei,' ei Dus is het toch waar I Hoe heeft zich die zaak toegedra gen? Daar ben ik recht nieuwsgie rig naar. Vertel het mij eens Dora deelde haar mede wat 7: wist. en nadat dit onderwerp uit geput was. kwam het gesprek nog eens op de voorstelling in de ko medie en zoodoende op de veelbe sproken verhouding tusschen Dora en haar man. Hoe gaat het tegenwoordig? vraagde Sophie zacht en deelne mend. Dora zuchtte. Hoe zou hef, gaan bijna nog i erger dan; vroeger. Toen ik on langs kaartjes voor d'e komedie "et- nomen had, ik wilde er u, tan te. een, paar geven Maar, lieve goed'e Dora, doe dat toch niet. Gij doet al zoo veel voor mij. Ach, gij goede ziel. Zij stond op en kuste Dora, die erover bloosde. Toen maakte hij mij dan een vreesdijk standje. Ik gaf geen ant woord. maar dat scheen hem nog woedender te maken, want hij ein digde met te zeggen1 dat, wanneer ik mij. niet veranderde Hier hield Dora op met spreken. De herinnering aan het voorgeval lene overweldigde haargroote tranen vielen, op haar handwerk en de zakdoek werd aanhoudend ge bruikt om haar tranen te drogen. Wanneer gij, u niet verander- det. herhaalde die oude dame, vol gens haar gewoonte». Voor het oogenblik kon Dora niet spreken later zeide zijtegen haar gewoonte, kortaf en dof Scheiden. Hoe? Wat? riep Sophie uit. Ja. dit zeidie hij, ik heb het wel goed' verstaan Onmogelijk I Het werk ontviel aan haar handen, en de oude dame

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1