NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Hora. ISe Jaargang Vrijdag 29 Maart 1901 No. 5444 HAARLEM'S DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Yoor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveBtigd is (kom der gemeente), *8 Pr^8 <^er Advertentiën Tan 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Big Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door liet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regel Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K Tolefoonnununer der Redactie OOO. Telofoonnnmmer der Administratie 122, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 29 Maart bevat o.a. Bepaling der schadeloosstelling in China, Het Drievoudig Verbond, De krijgsverrichtingen van French en de Engelsche bluf, Parlemen taire Praatjes, Het afscheid van Mr. Vening Meinesz, Nabetrachting van den Gemeenteraad. Politiek Overzicht. W& hebben er al meer oip gewet- zen dat een dier punten waarover vooral d!e beschavende Stalen die in China hun roofpölitiek. bedrij ven!, het ni et eens kunnen warden, de d'ubbeltjes-kwestie is, m. a. w. de bepaling der schadeloosstelling. Daar zijn ze. dan inderdaad ook nog steeds over aan het harrewarren,. De Engelsche directeur der Chi- neesche douane, sir Robert Hart, heeft voorstellen gedaan, die de strekking hebben om de gezanten •een handje te helpen, en de fond sen aan te wijzen, waaruit de mo gelijke schadeloosstellingen kun nen. warden betaald. Sir Robert beveelt daarvoor aan: io. Invoering van een stempelbe- lastimg, waarvan hij de opbrengst op 5 mi Ui oen taels per jaar schat; 2o. Invoering van een opiiumhe- lasting, die naar hij meent, 10 mil- l'ioen taels per jaar zal opbrengen. 3o. Een belasting op gebouwde eigendommen, afgescheiden van de grondbelasting, die op 20 a 80 mil- lioen taels wordt geschat. Sir Robert Hart heeft deze nieu we belastingen voorgesteld, omdat de Engelsche Regeering zich ver zet heei't tegen verhooging der dou anerechten in de verdragsbavens. Bovendien is uit de mededieelin- gen in Engelsche bladen gebleken, dat Sir Robert Hart tegen de.ver sterking der Chi.n.eesche vloot is hij heeft dien raad gegeven, de aan wezig© Chineesche schepen alleen voor opleiding en oefening te ge bruiken. Ook ra\dlt hij het aan schaffen van een groot leger af naar zijn meening is een troepen macht van. 5000 man in iedere pro vincie meer dan voldoende.. Het is dus nu over deze omlijnde voorstellen dat de onderhandelin gen weer kunnen beginnen.. De Italiaans ch e minister-presi dent Zanardelli, die zooveel moeite gehad heeft een Kabinet te vor men, schijnt de toekomst van dit ministeriele leven nogal niet don ker in te zien. Hij is zeer optimistisch gestemd daaromtrent en meent, dat de taak van zijn ministerie voornamelijk ligt in cle vernieuwing van het D ri evou di g V erbond De Fransche bladlen vinden dat allemaal heel mooi en goed, maar beschouwen de zaak toch ©enigs zins sceptisch. De Ma.tin" b. v. sprak van een geheim traotaat tus schen Italië, Oostenrijk en Duitsch- land en zegt daarvan „Men zou aan. de oprechtheid der woorden van Zanardelli geloof slaan, indien hij wilde medewer ken tot het doen vervallen van. de tot dusver nog nooit gepubliceerde, geheime clausule van hef traotaat, dat tussohen Italië, Duitschland en Oostenrijk bestaat: „Indien Frankrijk Duitschland aanvalt, dat stelt Italië twee leger korpsen ter beschikking van Duitschland. Deze zullen zich bij: hef Duitsche leger aansluiten door een marseh door Triente en Tirol, over het Oostenrijksche gebied. Zij zullen' ondier de bevelen van een Duitschen generaal warden ge steld." De „Voss. Ztg." wijst er op dat het gebeele traotaat met Italië nog nooit is gepubliceerd maar zij zegt tevens Wat zou het Drievoudig Verbond voor reden van bestaan hebben, indien er geen bepalingen in voorkwamen, betreffende hulp van Italië aan Duitschland, en om gekeerd' van Duitschland aan, Ita lië, in bepaalde gevallen, tegen een vijandelijken aanval? In ieder geval is het bondgenoot schap niet offensief, maar defen sief. French is volgens een. Renter-te legram te Vrijheid aangekomen met de colonnes van Dartnell en Pulteney. Er wordt bij verteld', dat hij tot no'gtoe 1200 Boeren, heeft gedood, 7 kanonnen en 1000 gewe ren buitgemaakt en 226.000 paar den, runderen en schapen en 1800 wagens genomen. Dat is niet mis, zou je zoo zeg gen. Het doet denken aan 't kinder deuntje van HoIle-bolle-Gijs. Verder heeft de ..Daily Tele graph" uit Bloemfontein vernomei dat het hommeles is tusschen Steyn en de Wet. en datFourie /-ijn offi cieren heeft aangeraden zich over te geven. Voegen we daar nog bij,, dat de „Daily Express" uit Kaapstad ver nomen heeft dat eenige aanzienlij ke leiden van. den Bond' voornemens zijn, een Kaapsch congres te beleg gen, om te protesteer en tegen voort zetting der vijandelijkheden door de Boeren,, welke hun nutteloos toeschijnt, dan slaat Engeland daar weer mooi wat bluf mee. Jammer, dat d'e Timescorrespondent uit Pretoria aandringen moet op krach tige hervatting dier vijandelijkhe den Engeland' moet de Boeren toonen dat als zij twee jaren willen doorvechten. Engeland het zoo noo- dig tien jaren kan doen. Maar dan moeten telkens versche troepen uitgezonden worden, om de zeer afgematte1 Bnitsche troepen in Zudd- Afrika te vervangen. Was men d'aar- mede reeds in Augustus stelselma tig begonnen, d'an zou het einde, van den oorlog thans vermoedelijk zichtbaar zijn, terwijl het nu mo gelijk is dat de oorlog nog jaren duurt, ook al krijgt Kitchener nog 50.000 man versterking, in plaats van de toegezegde 30.000. Daarentegen erkent zijn collega te Bloemfontein dat de krijgsver richtingen der Engelschen tot dus ver het doel niet bereikt hebben, den vrede in d'ie mate te herstel len dat een burgerlijk bestuur in gevoerd! kan worden. De corres pondent geeft ook toe dat het stel sel der vliegende kolonnes mislukt is. en het stelsel om, opgepakte Boe ren, in kampen' op te sluiten kan slechts tijdelijk goed werken,. De correspondent bepleit het terug- keeren tot het stelsel van een blij vend middelpunt in elk van de voornaamste districten, waar dan, kolonnes gevormd en van provi and voorzien kunnen worden, zoo dat ze niet afhankelijk blijven van de spoorwegen. De oorlog is zóó uit, meneeren, zoo heel ea*g uit. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Lord1 Kitchener seint uit Pretoria van. Woensdag dat de verliezen van kolonel Babington in het gevecht met De la Rey slechts twee dooden en zeven gewonden bedroegen,. De Boeren lieten 22 gesneuvelden en 30 gewonden op het slagveld ach ter. Hoe hoog de Keizer den aanslag te Bremen opvat, hl,ijkt uit het te legram waarmede hij een geluk- wensch van de Hamburg-Amerika lijn beantwoord heeft „De betreurenswaardige aanslag, te midden der goedgezinde bevol king van Bremen op mij gedaan., zal mij het geloof niet ontnemen aan de toegenegenheid van het Duitsche volk, noch het vartrouwen bij den arbeid aan de mij door God opgelegde taak." De correspondent van de „Köl- nische Z&iiung" te, Berliin zegt, dat de verscherpte voorzorgsmaatrege len waartoe/ naar aanleiding van den aanslag te Bremien besloten werd, reeds toegepast worden. Als de Keizer uitrijdt, ziet men bijna twee maal zooveel politieagenten langs den geheelen weg als vroe ger, daarenboven is het aantal jagenten in burgerkleedlng ver meerderd. Onder de Linden wor den de agenten- zigza„gsgewijs op gesteld, het middelste gedeelte van den weg word't zorgvuldig vrijge houden van rijtuigen, en waar de Keizer l'angs een kruispunt van tramlijnen komt, zijn nog bijzon dere veiligheidsmaatregelen getrof fen. Het proces van Arthur Chamber - lain tegen de .Morrnn? Leader"' geëindigd met die veroordeeding van het blad' tot een schadevergoe ding van 200 pd. st. en in de kos ten van het geding. De veroordeelde zou zich bereid hebben verklaard om 1500 pd. st. schadevergoeding te betalen, in ge val een tweede aanklacht wegens beleediging, ingediend door dén heer Nevilljè Chamberlain wordt in getrokken. Het blad heeft dit voorstel gedaan, omdat het in deze zaak is afgegaan op later onjuist gebleken inlich tingen. De leider van de carlistische par tij heeft, naar het heet, van Don Carlos aanzegging gekregen, de Cariisten aan de verkiezingen' te laten deelnemen. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woens dag 27 Maart 1901, des na middags ten 11/2 ure. Vervolg PUNT 4. Door Th. J. Verzij lbergh is tot B. en W. het verzoek gericht tot aankoop van een gedeelte grond, gelegen aan het Leidsche Plein, ter oppervlakte van 1 are en 40 centiaren.. Hoewel de Raad onlangs besloot voortaan geen gronden meer te verkoopen, doch in erfpacht uit te geven, meenen B. en W. voor dezen grond een uitzondering te moeten maken, daar hij geheel door bebouwde eigendommen is ingesloten en niet als grenzende aan den openba ren weg voor bouwterrein kan worden uitgegeven. Bij raadsbesluit werd de verkoopprijs van den grond nader vastgesteld op f 4.50 per vierk. M. B. en W. geven den Raad in overweging hen te machtigen tot den verkoop over te gaan voor den prijs van f 630. Punt 4. De heer ROOG vraagt, of de ltooper op dien grond dan woningen mag gaan bouwen. Is* dit het geval, dan is spreker er tegen. De heer DE BREUK antwoordt, dat het de bedoeling is, dat daar geene woningen voor gezinnen mogen wor den op gebouwd; wel een magazijn of anderszins. De heer STOLP kan zich niet met het voorstel vereenigen en wil den grond in erfpacht geven. De heer ROOG is na de gehouden mededeeling voldaan. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 8 stemmen tegen, die van de heeren Modoo, Sneltjes, Stolp, Schürmann, Willink, Schram, Groot, en v. d. Kamp. PUNT 5. Door den heer A. Visser, aanne mer van de uit te voeren baggerwer- ken in deze gemeente, is tot B. en W. het verzoek gericht om voor den op slag van baggerspecie in huur te mo gen ontvangen een stuk land, gelegen j aan den Spaaradammerweg tusschen ..het Tonnetje" en de Jan Gijzenvaart. Deze grond werd laatstelijk verhuurd aan den heer C. van Sclüe voor den prijs van f 190.'s jaars. Laatstge noemde heeft het verzoek gedaan om uit de huur te worden ontslagen. B. en W. stellen voor aan het ver zoek van beide adressanten te vol doen. De heer ROOG komt het voor dat Burg. en Weth. hier den aannemer ter wille hebben willen zijn. Spr. zou dit ook wel hebben willen zijn. doch hij acht het nadeel, dat de gemeente daardoor krijgt, te groot. Alleen wan neer hij vau B. en W. de verzekering krijgt dat deze grond na 5 jaar weder evenveel huurwaarde zal hebben, dan is spr. er voor. De heer DE BREUK zegt dat het bouwland en geen weiland is. De grond zit vol met puin, geenszins zal de gemeente er schade door lijden, waarvoor het laatste artikel van het contract zorgt. De huurder moet te vens een waarborgsom storten, zoodat de grond weder net zoo wordt opgele verd als hij thans is. Spr. gelooft eer der dat die grond zal vooruitgaan. De heer ROOG acht nu zijn bezwaar opgeheven. De heer KRUSEMAN meent dat de passage wel eenigen last zal onder vinden van het opbrengen der bagger specie; verder wenscht Spr. eene be paling in het contract te zien opgeno men, waardoor de gemeente het con tract kan opzeggen naar goeddunken. De heer DE BREUK acht deze bepa ling voor den huurder te bezwaarliik. Daardoor zou de heer V. niet gehol pen worden. De heer KRUSEMAN zal toch tegen stemmen. De VOORZ. acht het dan beter dat de heer Kruseman zijn voorstel hand haaft. De heer STOLP ontraadt de aanne ming van het voorstel-Ivruseman. De heer ROOG acht het argument, dat de aannemer anders wellicht dicht bij de kom der gemeente zou komen, ongegrond. Spr. is voor het voorstel Kruseman. Het voorstelKruseman in stemming gebracht wordt verworpen met 18 te gen 10 stemmen. Vóór stemden de hee ren Roog, Sneltjes, Kruseman, Loo- meijer, Sabelis, Koopmans, Willink, Schram, Bijvoet, en Beijnes. Het voorstel van B. en W. daarna in stemming gebracht wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de hee ren Kruseman en Roog. PUNT 6. B. en W. stellen thans voor aan beide zijden van denKruisweg trottoirs aan te leggen, en wel op het gedeelte tusschen de Kruisbrug en den zuidelijken slag boom van den spooroverweg in den Kruisweg, en voor dit doel beschikbaar te stellen een bedrag van f 3750. De heer v. d. KAMP vraagt of de ze kerheid bestaat, dat de paaltjes daar door worden opgeruimd en er niet zoo'n toestand als in de Jansstraat bij het Provinciaal gebouw, dat toch maar een slecht voorbeeld in deze geeft, zal ont staan. De VOORZ. zegt, dat hij hoopt op de medewerking der ingezetenen. Gaarne zouden B. en W. zien, dat een goed* toestand ontstond. Het voorstel wordt daarna zonder, stemming aangenomen. PUNT 7. B. en W.i wenschen het bedrag genoemd in de instructie van den ge meente-ontvanger te brengen op f40.000, en den borgtocht op f 50.000. Wordt goedgekeurd. Bepaald wordt dat B. en W. het tijcU stip zullen bepalen waarop de benoem- de in dienst zal treden. PUNT 8. B. en W. doen de volgende aanbe veling voor) de betrekking van ont vanger der gemeente, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J. C. Gorlings. 1. F. T. Roeters van Lennep. penning- meester, Haarlemmermeerpolder; 2. mr. A. A Küller, gemeente-ontvanger te Delft, en zulks op een jaarwedde van 3500. Benoemd wordt de heer F. T. Roe ters van Lennep met 18 stemmen, te gen 10 stemmen op den heer A A. Kül ler. PUNT 8b. De heer K. F. van Maas, gemeen te-heelkundige, tevens belast met ver loskunde, geeft te kennen dat zijn diensttijd, als zoodanig zal eindigen op 31 Maart a.s., en verzoekt den Raad om te worden herbenoemd. Herbenoemd wordt de heer van Maas. PUNT 9. Benoeming onderwijzer. De heer GROOT verwondert zich over deze voordracht. Hij weet dat de heer Langendonk, die reeds op eene vorige voordracht hooger gestaan heeft, een bekwaam onderwijzer is. Gaarne had Spr. daaromtrent eenige inlichtingen. De heer N. KRUSEMAN zegt dat de Raad geenszins zien aan de volg orde behoeft te houden. En al staat iemand nu de vorige keer 3 op de voor dracht, is dit niet noodzakelijk dat hij thans 2 moet komen staan. Dit hangt van de omstandigheden af. Er wordt ook hiérbij gelet op anciënniteit. Naar onze meening is de heer Paulen één geplaatst omdat hij ouder onderwij zer is. De heer GROOT begrijpt zeer goed dat de beslissing aan den Raad; blijft. Tot onderwijzer 1st© klasse, plaats vervangend hoofd, aan de 5de Tus- schenschool, wordt benoemd de heer J. A. J. Paulen. PUNT 10. Tot lid der Commissie van Bijstand in het beheer der openbare werken wordt benoemd de heer G. L. van Len nep, die zich bereid verklaart, die be noeming aan te nemen. De VOORZITTER brengt den heer Roog een woord van dank voor hetgeen de heer Roog als lid dezer commissie in het belang der gemeente heeft ge daan. Met applaus geeft de Raad hiermede zijn instemming. PUNT 11 Tot regenten van het St. Elizabeth's of Groote Gasthuis, worden benoemd Feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch. 19) Minder, antwoordde die oude vrouw koel. Zij zat altijd met haar neus in de boeken, reeds als kind. Ach, mijn man had, zoo gaarne een zoon gehad, hoe veel hij ook van Christine hield maar de lieve God heeft het nu eenmaal zoo beschikt. Nu ontstond' er een kleine pau ze, gedurende welke Tibertius een emmer vol nieuw© hoop putte. Hij nam dan ook werkelijk thans het laatste aanloopje en zei de op vuri- gen, bijna trillenden toon Juffrouw Lassen, lieve, ge ëerde juffrouw Lassen I Reeds lang wilde ik u De oude vrouw keek hem met een wantrouwenden blik aan. De man sprak opeens zoo plechtig, het klonk bijna vrouwelijk, dat stond' haar niet aan. En het was toch werkelijk om zijn verstand' te rerliezen nu, juist nu werd' de leur geopend en trad Christin© evenzoo te onpas als laatst de oude de kamer binnen. Gij wild et vragen? begon de oude vrouw nog eens met een zweem van nieuwsgierigheid. O niets neen, niets ant woordde Tibertius, terwijl hij schie lijk opstond en Christine hielp om. het tafellaken te leggen. Het meisje bemerkte zijn verle genheid en zag hem op een.eigen aardige wijze aan. Toen d:e beide uiteinden van het tafellaken elkaar aanraakten, kwamen, ook beider handen met elkaar in aanraking. De jonge man kreeg daarbij een 'ichteu schok, maar hij, trok schie lijk terug. Hij hielp ook klaar zetten, maar dat stond de oude vrouw weer niet aan. Zij ergerde zich altijd in stilte aan hem. —Maar dat is immers vrouwen werk, dat moest gij laten, zeide zij knorrig. Tibertius gevoelde dat ver wijt maai' al te zeer. Zij moest be paald een afkeer tegen hem over winnen; hij wist het, doch kon zich niet veranderen. En omdat hij dit wist, ontstonden er bij hem nieuwe twijfel en bezwaren, die hij te vergeefs zooht te onderdruk ken. Na het eten, wat verder op den avond, sliep juffrouw Lassen in. Zij had ijverig zitten breien en op lettend toegeluisterd, maar wat er gesproken werd verstond zij maar half, en zonder mee te praten, be zweek zij voor de vermoeienis. Ik moest nu eigenlijk heen gaan vraagde Tibertius en keek met ontzag naar de oude vrouw. Neen, neen, mijnheer Tiberti us. Moeder valt dikwijls in slaap, vooral wanneer zij niet wel is. Wij hinderen haar niet. Blijf maar gerust. Maar het gesprek wilde toch niet recht vlotten, nu de oude vrouw met haar wakend oog ontbrak, Tibertius moest naar zijn woorden zoekeneindelijk zeide hij Zal ik het garen voor u op houden Wilt ge? Christine schoof haar stoel wu dichter bij en was spoedig druk aan het winden. We hebben gauw Kerstmis, zeide zij. Ja, en dan is er weer een jaar voorbij. Wat heb nieuwe wel bren gen zal? Houd cle handen wat hóoger, als 't u belieft. Zoo, zoo is het goed! Denkt ge ons dan werkelijk te ver laten Ik moet Gij moet? Ja zoo, ja. Het bevalt u te Cappeln dus niet al te best? Jawel, juffrouw Christine. Ik zou nergens liever zijn. Sedert ik in uw woning zoo vriendelijk ontvangen ben, is mij deze plaats zeer lief geworden. Hij hield op met spreken; het scheen alsof de bewegingen, d'ie hij met de handen, moest maken, hem in het spreken hinderden. Christine bleef ijverig doorwinden en keek vóór zich. Op dit oogen- blik haalde de vrouw diep en zeer hoorbaar adem,, deed den mond open. snikte luid en. zonk in die pen slaap. Tibertius keek in de kamer rond en overzag alles met één blik. Ee-n ongekende, onrustige beweging voer door ziin lichaam. Wat hij hier zag had hij' zoo lief gekregen; alles keek hem zoo vriendelijk en vertrouwelijk aan, en toch kwam thans de gedachfe bij hem, op, dat hem dit vertrek eenmaal vreemd kon worden. Wat hij hier liefhad, zou hem, eenmaal vreemd en vij andig kunnen zijn. Het was de angstige nawerking van zijn twijfel, dien hij maar niet van zich af kon zetten.. Kon, mocht hij het wagen, het lieve wezen, dat tegenover hem zat, datgene toe te fluisteren, wat hem op de lip pen brandde Op de tafel lag een bruin kleed met kleine, donkergele arabesken hij zag ze door de groote openin gen heen van het gehaakte kunst werk waaraan Christine bezig was. Hii moest maar altijd naar dat ta felkleed' kijken. In plaats van te praten, dwaalden zijn blikken aan houdend weer naar de dansende, schemerende arabesken, waaruit zijn verbeelding steeds nieuwe, an dere fieruren samenstelde. Hij was als 't ware onder den indruk eener be too vering. Maar, ik heb niet eens ge vraagd1 of ge ook wildet rocken, zei de Christine plotseling, legde het kluwen op tafel en stond' op, eer Tibertius het kon' verhinderen. Zij ne armen zonken bij ziin lijf neer; dat deed hem, goed. Garen ophou den was geen dagelijksch werk voor hem en het viel hem daarom moeilijk. Toen Christin© het aschbakje bij hem neerzette en blozend een bran denden lucifer vóór zijn sigaar hield, wilde Tibertius haar dit be letten. Maar, gij geeft u te veel moei te? Wel. juffrouw Christine I riep hij op zijn gejaagde manier en greep onhandig naar den lucifer die onderwijl schielijk afbrandde. En daar ging zij werkelijk uit. Toen Christine weer naar de andere ta fel ging, volgde Tibertius haar met de oogen, en zag hoe zij vergeefs beproefde een anderen lucifer op "t doosje- aan te strijken. Permitteer me, juffrouw Chris tine, met uw verlof Maar het gelukte hem evenmin. Toen lachte zij helder uit de borst. Wat zag zij er n.u spotachtig uit 1 Hoe, wat? zeide de oude vrouw eensklaps in den diroom. Beiden keken verschrikt naar de slapende. Hot was nietsmaar hun onbevangenheid was verstoord. Reeds wilde Christine achteruit wijken, maar Tibertius kwam nog dichter bij haar. Hij ging met den •rug naar het licht staan en zeide met een zachte .teedere stem Lieve Christine Het blozende meisje werd plot seling bleek. Mijnheer Tibertius, zeide zij

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1