Van Hall op, om ook namens hen, die dagelijks met den burgemeester moch ten samenwerken, een woord van hul de te spreken: „Toen gij 19 Oct. '1891 bij de aanvaarding van uw ambt de hoop voeddet, dat gij, gedreven dooi den wenseh om iets te doen voor de gemeente, waar gij uwe opleiding hebt genoten, over de bezwaren van het u aangeboden ambt zijt heengestapt, mo gen wij verklaren, dat de verwach ting ten volle hebt vervuld. Nietiets", maar veel hebt gij voor de gemeente gedaan; gedaan op uwe eigen wijze, met eeno zelfbeheersching, die door menigeen voor koelheid; met eeue be ginselvastheid, die wel voor koppigheid is aangezien. Maar wij, die u gadesloe gen van nabij, weten, hoe achter het koele uiterlijk een warm hart klople en dat. het alleen uwe consciëntie was, die u verbood, ooit iets toe te geven, dat volgens uw inzicht streed met al gemeen belang en wei.; dezelfde con sciëntie, die u geleid heeft tot het be sluit, dat wij allen zoo diep betreuren. Maar wij en de gelieele raad en te oor- deelen naar de uitingen der dagbla den, ook de burgerij, hebben dit besluit geëerbiedigd. Gij laat achter u het beeld van een man, die nooit zich zelf zocht, een man van zelfverloochening en consciëntie, wat, hoop ik. allen on zer in gedachten blijven zal." Nadat nog de heer Fabius gesproken had, was het woord aan mr. Venin- Meinesz. Met eene ontroering die hij in den aanvang moeite had te overwin nen, zeide hij: „Het is mij moeilijk te scheiden van het ambt, dat ik met liefde heb waar genomen. Toen ik meende, dat er nog mogelijkheid bestond, de bezwaren weg te nemen, die mij een langer aan blijven zouden onmogelijk maken, heb ik getracht, dit te doen. Het is mij niet gelukt, en een beginsel prijsgeven, zonder hetwelk ik de verantwoordelijk heid van mijn ambt niet dragen kan, dit heb ik niet vermocht. Op den wef eens burgemeesters bloeien niet enkel rozen; er zijn onaangename oogenblik- ken, die niet zijn te ontgaan. Maar daartegenover staat veel, dat mij het heengaan zwaar doet vallen. Ik dank u voor de woorden van waardeering en de instemming, die zij vonden. De erkenning, dat ik „op mijn eigen wii- ze" altoos getracht heb de gemeente met mijne beste krachten te dienen, wordt door mij ten zeerste gewaar deerd. Hartelijk, hartelijk, dank daar voor. Moge liet u, mijne heeren, nog vele jaren vergund zijn, samen te werken in het belang der gemeente, die mij zoo lief is. En als ook voor u het einde komt, dat het zij in het opwekkende bewustzijn, dat ook gij een steen hebt aangedragen tot de vermeerdering van het aanzien en de innerlijke kracht dei- eerste stad des lands." De Amsterdamsclie studenten hebben Woensdagavond een zeer hartelijke se renade gebracht aan den scheidenden Burgemeester. Ondergrondscli gevaar. Door een voorval 1.1. week werd de aandacht der Bosschenaren weer eens gevestigd op een gevaar dat hen steeds bedreigt: het instorten der gewelven en bogen, boven de Dieze opgetrokken. De vloer van een pakhuis zakte, geluk kig 's nachts toen er geen menschen aanwezig waren ineen, zoodat hetgeen zich daarin bevond, een waakhond en zakken meel, in het water terecht kwa men en later drijvende in de haven terug werden gevonden. Dit is geen al leenstaand feit; voor eenige ajren zak ten de sleenen der gang van een hee renhuis ineen, gelukkig ook zonder persoonlijke ongelukken, en meerma len komen dergelijke gevallen voor, zonder dat zij ruchtbaar worden. Het gemeentebestuur laat geregeld de bo gen onder straten en openbare stede lijke gebouwen onderzoeken; vandaar dreigt dus go en gevaar. De particulie ren denken echter zooals echte Bos schenaren: „alles zal van zelf recht kom", en laten alles zooals het is, zet ten vaak verdiepingen op oude huizen, maken daardoor den druk op de bogen zwaarder en brengen vaak niet alleen zichzelf, maar ook andere bewoners van hetzelfde pand in gevaar. Wat wij hier dus noodig hebben is een strenge, niet oppervlakkige, controle vanwege het gemeentebestuur van bogen boven de Dieze, door particulieren ingeno men, en vooral een grondig onderzoek bij eiken nieuwen bouw op die hogen. Het nut der Leerplicht. Een hoofdonderwijzer te Blauwka pel zendt aan het ,,U. D." een copie van een briefje, hetwelk een zijner onder wijzeressen van den vader van een schoolgaand kind dezer dagen ontving. Onderwijzeres te B1...I Met deze laat ik u weten uit naam van de leerplicht genoemd artiekel 9 der wet, heb ik de eer u kennis te geven dat ik mijn kindt heb thuisgehouden wegens de slechte toestandt van het weer daar het kindt evenwiel zwak is doende volgens genoemdt art. 9 dei- wet. Die zich Noemt (naam). INGEZONDEN MEBEDEE- LINGEN. SO cents per regel. Kostbare ontdekking. Hoe Le spreken over het bankroet {Jen wetenschap als daarentegen, dié wetenschap overal zijne vorderin gen; toont? Bij voorbeeld', is het waarlijk niet wondierbaar in een oogwenk op reis, op de wandeling, op jacht, overal het gewone drink water in een gasachtig alcalinisch spijsverterendi en uitstekend drink water te veranderen. Dit is evenwel een hoogst ge- ^kke'ijk mirakel met de COM- PRIMes VAN VICHY vervaardigd met het zout Vichy Etat. (Natuurlijk zout getrokken uit de beroem,die bronnen van den Franschen Staat, welke onder de kleinste gedaante de meeste der eigenschappen aan- rrmïrci YP bet Water dei" CéLES- TINS, GRANDE GRILLE en HÖ- PITAL. Om de vervangingen te voorkomen goed' zorg dragen juist aan te geven. COMPRIMéS VICHY ETAT. Sport en Wedstrijden. Voetbal Stand H. V. B. Club. <1 <i Unitas 6 6 0 0 32— 5 12 H. F. C. II. 4 3 0 1 28— 5 6 Oranje 6 2 0 1 12—15 4 Z. V. V. 5 2 0 3 12—22 4 Haarlem II 5 0 0 5 1—38 0 Zondag wordt de promotiewedstri jd gespeeld door de West. 2e klasse A. en wel op 't veld van H. F. C. te Haar lem. De partijen zijn A. V. V. uit Am sterdam, de laagste in deze afdeeling, en Quick uit 's-Gravenhage. de kam pioen van klasse B. De een wil niet gaarne verlaagd, de andere streeft naar hooger. Hier is dus een interessanten strijd te verwachten. Amateur zal Zaterdag hierop nog te rugkomen. Cordang. De ,,N. R. Ct." heeft een bezoek gekregen van Cordang. Hij kwam eigenlijk om te vragen of de redac tie niet een bedankje wilde plaat sen aan de assurantie-maatschappij, die hem na den brand, in zijn huis te Bleric, zoo coulant alle schade vergoed! heeft. Maar zegt het blad, als wij in de courant met dankbe tuigingen moeeten beginnen, zou den, wij natuurlijk wel aan. den, gang kunnen blijven. Cordang heeft echter wel reden tot blijdschap, want de vlammen hadden hem lee- 11 jk geruïneerd. Toen hij 's mor gens om zes uur gewekt werd, door het lawaai van 't vuur, kon, hij red den zichzelf, met een deken over 't hoofd dien deken, een paar schoe nen en een fielsbroek. Maar al 't overigezijn zeven rijwielen., twee motor-driewielers, en een motor- tandem, een groote verzameling banden, al zijn medailles en kunst voorwerpen enz. werden vernield'. En, toch, niettegenstaande zijn voortdurende pech, bliift Cordang vol goeden moed. Hij kan nog' maar niet besluiten het wielrijden vaar wel te zeggen, en een bepaald bev roep te kiezen. Hij speelt dus nog maar altijd vacantie, amuseert zich zoo goedl mogelijk, rijdt paard en wielert, om zoowat in training te blijven. Dolgraag zuu hij komend' seizoen weer meedoen, in Berliin aan den 24-uurswedstrijd bijvoor beeld, of in den Bol d'-Or. Maar dat is een. dure onderneming, want de rijwielfabrikanten betalen haast niet meer, de gangmaking kost vee] handen met geld, en de prijzen, in de wedstrijden worden al kleiner. En daarbij hang je dan nog heele- maal van die wispelturige motors af ,En toch" besloot Cordang ,,'t valt me nog zoo hard om. af scheid te nemen. de heeren Dr. H. D. Kruseman en Mr. A. C. Waller. Beiden nemen de benoeming aan. PUNT 12. De opzichter over de gasverlichting doet verslag over de maand Januari. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Rondvraag. De heer SPEELMAN zegt, dat 21 Nov. in handen van B. en W. is gesteld een voorstel tot uitbreiding der Raads zaal. Zoo spr. hoort is het thans in handen van den gemeente-architect om een plan daaromtrent te maken. Gaarne zou hij vernemen of weldra plannen in den Raad worden inge diend. De heer DE BREUK zegt dat dit punt hij B. en W. eene ernstige overweging heeft uitgemaakt, en thans aan den heer Leyh is opgedragen plannen te maken, die binnenkort wel zullen in komen. De heer KLEIN zegt dat hij van een bewoonster van het Kenaupark vele klachten had gehoord van de z.g. speel plaatsen aldaar. Het was daar niet meer om uit te houden. In plaats van kinderen speelden danr jongens van 16, 17 en 18 jaren. Men ontkleedt zich daar, vloekt, opent de duinwaterlei- ding, men doet allerlei onbehoorlijkhe den, zoodat een verblijf aldaar onmo gelijk wordt. Spr. had dan ook ge meend dit openlijk te moeten uitspre ken. De VOORZ. antwoordt dat de Raad indertijd dat besluit heeft genomen. In den tijd toen de stukken ter visie lagen, hadden bezwaren kunnen wor den ingediend. Het is evenwel te be treuren. maar het is eenmaal nu niet anders. De heer BIJVOET acht die plaats dan ook zeer ongelukkig gekozen. Hij schaart zich geheel aan de zijde van den heer Klein. Spr. gelooft dat de ee- meenteraad in deze er voorzeker een stokje voor kan steken en daardoor voorkomen dat personen vertrekken. De heer Klein zegt, dat het gemakke lijk gaat om die spelen daarvandaan te verwijderen. De heer WINKLER zegt., dat het juist de bedoeling is geweest, dat die spelen daar werden uitgevoerd. Doen ze over last, dan moeten de plantsoenwachters daarvoor zorgen. De drie speelplaatsen zijn ingericht, met het oog hierop dat die jongens onmachtig zijn een terrein buiten de stad daarvoor te huren. De VOORZ. zegt-, dat het beste is in deze, dat in eene volgende vergadering een motie daaromtrent wordt inge diend, om een uitspraak van den Raad uit te lokken en te zien of zij op een éénmaal genomen besluit wil terugko men. Deze spelen i.e verbieden gaat niet aan. Verder beantwoordt spr. de hee ren Bijvoet en Klein. De heer v. d. KAMP gelooft, dat het groote bezwaar der familie in deze is, dat de jongens zich uit- en aankleeden. Daarom zou spr. een abri willen plaat sen. De heer MODOO vraagt naar de drinkfonteïnen, of die spoedig zullen komen. De VOORZ. antwoordt, dat die spoe dig zullen komen, door paaltjes zi: de plekken reeds aangeduid. Omstreeks 3 3/4 uur wordt de verga dering daarna gesloten. Stadsnieuws Haarlem, 28 Maart 1901. Op gisteren zijn weder 50 miliciens door Gedeputeerde Staten afgekeurd en door den Provincialen adjudant uit den dienst ontslagen. Woensdagmiddag bezochten de oud ste schildersleerlingen der Ambachts school, onder leiding van den direc teur en een leeraar, de Haailemsche Stoomverffabriek aan het Noorder- Spaarne. Met belangstelling werd het fabricecren der verschillende verfsoor ten gadegeslagen. Aan den directeur, den heer Klok wea-d voor zijne bereid vaardigheid dank betuigd. Op de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de „Vereeniging tot het verkrijgen van eigen woningen in ver band met de Woningwet," bleek, dat deze vereeniging nu reeds 152 leden telt Het lidmaatschap kost 5 cents per week voor betaling der uoodige uitga ven. Men kan zich nog als lid .aanmel den in de Kleine Houtstraat 44. De rechtbank alhier zal op 3 April a.s. met de door haar benoemde des kundigen, te Vel sen o vergaan tot de taxatie van de gronden en erven, waarvan de Staat onteigening wenscht. doch waartegen de eigenaars zich verzetten. met bevende stem. En toen zeide hij nog eens Lieve, lieve Christine, en vat te haar hand. En toen het meisje die niet terugtrok, werd zijn ziel vervuld met. een. zalig gevoel, dat hij nooit voor mogelijk gehouden had, te zullen ondervinden. Thans stond zij vóór hem en sloeg stil e-n zedig de oogen neer, zij, die hij meer dan zijn leven liefhad, die hij aanhad. Haar to bezitten sc-heen hem- onbereikbaar als zij heim wil de toebehoor en, zou de wereld voor hem als met een gouden gloed over- togen zijn. Hij kuste haar on het voorhoofd en voelde, dat zij beef de hij fluisterde zachtjes haar naam en kuste haar op den mond. Nog eenmaal keek hij snel en angstig om. Maar toen zochten zijn, blikken haar oogen en hij vraagde, altijd nog met zekeren twijfel Bemint gij mij Wilt gij mijn vrouw worden. Christine? Zij legde het hoofd aan zijn borst en antwoordde niei. En zii waagde hij in zijn overmaat van geluk en wees op de oude. slapende vrouw. Zij zal altijd liefhebben, wat i ik bemin, en ik. ik bemin u I De lamp brandde kalmpjes voort. Dc deskundigen zijn: jhr. mr. F. W. van Styrum, H. W. Moens en W. de Clercq. De Eleetrische Centrale. Hoewel het oorspronkelijk niet in zijn plan lag het door hem gezonden adres aan Ged. Staten, openbaar te ma ken, stelde de heer W. A. J. van de Kamp ons thans in de gelegenheid het adres in zijn geheel op te nemen, aan gezien een der groote bladen er Woens- I dagmorgen reeds een uittreksel uit be- vatte. Het adres luidt als volgt: Aan Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Geeft eerbiedig te keunen: Willem. Alberlus, Johaunus van de Kamp, gemeente-raadslid te Haarlem; dat de Gemeenteraad van Haarlem in zijne vergadering gehouden Woens dag 13 Februari j.!., het Collegïe ran Burgemeester en Wethouders heeft ge- macht igd. om de aanbesteding van dc te Haarlem te stichten Eleetrische Cen trale, ondershands aan te besteden aan zoodanige firma als genoemd Col lego daartoe in aanmerking wenschte te doen komen; dat sedert dit besluit genomen werd, bij^vele ingezetenen en ook bij onder- geteekende, lid van genoemden Raad, de overtuiging is ontstaan, dat de Raad op dit besluit behoorde terug te komen, omdat bij het Collegie van Burgemeester en Wethouders, voorge licht door de Raad s-C om missie voor de gemeentelijke Lichtfabrieken, het voornemen bestond, om de levering van de Eleetrische Centrale bij onders- handsche aanbesteding te gunnen aan de firma Siemens Halske te Berlijn, terwijl hei aan zeer vele ingezetenen, en ook aan ondergeteekende voorkwam, dat de werkelijke belangen der ge meente Haarlem meêbrachten om als het eenigszins mogelijk was, de Haar- lemsche industrie met de uitvoering van bedoeld werk te belasten; dat ondergeteekende ten einde een raadsbesluit in dezen door hem o-e- wenschten zin, alsnog uit te lokken met eenige andere leden een spoed- eischende raadsvergadering heeft doen beleggen, welke gehouden is op Vrij dag 22 Maart j.l. waarin hij een des betreffend voorstel heeft ingediend; dat in dezelfde gemeente-raadszitting in de eerste plaats de discussie is ge opend over de algemeene strekking van adressants voorstel dn andere desbetreffende ingekomen adressen overeenkomstig art. 17 van het Regle ment van Orde, voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Haarlem; dat dit ook de meening was van den Voorzitter van den gemeenteraad, zoo als blijkt uit het feit, dat toen adres sant, terwijl de heer Dr. J. Nieuwen- huijzen Kruseman voor het eerst aan het woord was, een briefje aan den Voorzitter deed overhandigen van den volgenden inhoud: M. de V.l Is nu aan de orde mijn voorstel of de algemeene beschouwingen, ik vraag dit met het oog op art. 20 van het reglement van orde. (get.) v. d. KAMP. hij het volgende schriftelijke antwoord bekwam: Algemeene Beschouwingen. (get.) B. dat- de Voorzitter vond dat door de algemeene beraadslagingen, naar Zij ne meaning de zaak op voldoende wijze was toegelicht, heeft gebruik gemaakt van zijn bij art. 22 van het reelement van orde omschreven recht om de vergadering te raadplegen over de voortzetting of sluiting der debatten; dat de vergadering zich met het voorstel van dien Voorzitter om de de batten (betreffende de algemeene be schouwingen dus) te sluiten, heeft vereenigd; dat adressant vervolgens het woord verlangde om de onderdeelen van zijn voorstel, welke naar zijne meening alsnu aan de orde waren, te hespre ken, doch de Voorzitter weigerde aan hem het woord daartoe alsnog te ver kenen; dat adressant vermeent, dal hem daardoor in strijd met het reglement van orde, dus op informeel© wijze, is ontnomen de gelegen het d om datgene wat hij in het belang der gemeente Haarlem tot toelichting van zijn voor stel wenschte in het midden te bren gen, te zeggen dat adressant het zeer betwijfelt, of wanneer hem de gelegenheid gegeven was, (zooals had behooren te geschie den), zijn voorstel nader toe te lich ten, gelijk hij voornemens was te 1 dn en. dit voorstel door den Raad zon De portretten aan den. wand keken naar het gelukkige paar. De goede geesten van het huis zaten verge noegd) in de hoeken te grirmeken. Zelfs de oude meubels schenen er schik in te hebben en de aartsva derlijke leuningstoel keek maar al te indringend nieuwsgierig naar twee menschen, die hel goed met, elkaar meenden, die bij elkaar pasten, die elkander bemin den HOOFDSTUK XIX. Er was veel te doen. in het labo ratorium. jakob liep bedrijvig heen en weer ew Tibertius hieldi het oog op de afkooksels. Het, rook naar allerlei kruiden en de heete damp, die het vertrek vervulde, was bijna bedwelmend.. De provisor had zijn werkpak je aan. Hij zag er wel een beetje zon derling uit, want onder zijn kort buis kwam een lederen riem uit kijken. Misschien had hij daaraan zijn dun mid'diel te danken. Ter wijl hij aan 1t werk was. kwam Be-l- lo binnenstuiven en achter hem aan kwam Dora zij scheen een beetje verlegen. Zij zag er aller liefst uit. Er lag sneeuw buiten en zijn verworpen, zoo als thans is ge- schied; dat hij op deze gronden vermeent ernstig bezwaar te moeten maken bij Uw Collegie tegen de goedkeuring van de ondershandsche aanbesteding van de Eleetrische Centrale aan de firma Siemens Halske te Berlijn, waarop Uwe goedkeuring, ingevolge het be paalde bij art. 194 der gemeente-wet wordt gevorderd Reden waarom adressant Uw Colle gie eerbiedig verzoekt het besluit, waarbij de Eleetrische Centrale onders hands wordt aanbesteed aan de firma Siemens Halske te Berlijn, al snoer niet goed te keuren en naar den gemeen teraad van Haarlem tot nadere over weging te renvoyeeren. 't Welk doen die, W. A. J. v. d. KAMP, Lid van den Gemeenteraad. Haarlem, 26 Maart 1901. Vogelenzang. Terwijl de heer J. Ruigrok Maandag middag' half 5 uit de kerk kwam, schrok het paard en ging met rijtuig en al omver. Alle vier personen, die zich in het rijtuig bevonden, bezeerden zich; de vrouw zelfs zoo, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. B innenland. Parismentaire Praatjes. De woningwet regelt de quaestie der onteingening door een herziening van eenige artikelen der onteigeningswet, die in de woningwet zijn ingevoegd. Zoo werden Dinsdag de bepalingen vastgesteld waarin onteigening voor woningbouw kan plaats hebben, zon der dat „het algemeen nut" behoeft te worden aangetoond. En zoo werd gis teren verder gedebatteerd over verschil lende bepalingen met de onteigening verband houdende, een debat, voor een goed deel van juridischen aard en zeer in détails tredend. Art. 78 der onteige ningswet gelijk thans voorgedragen, bepaalt dat de onteigening geschiedt ten name der gemeente of van vereeni- gingen, vennootschappen of stichtin gen, in het belang van verbetering dei- volkshuisvesting werkzaam, en toege laten krachtens bij bestuursmaatregel te stellen voorwaarden. Deze bepaling werd na vrij uitvoerig debat goedge keurd. Ingetrokken was een amende mentTydeman, dat ten doel had de onteigening tot de gemeenten te beper ken wegens de vrees, dat vereenigin- gen of vennootschappen winstbejag zouden nastreven. Die vrees werd even wel opgeheven doordat de Min. van Justitie overnam een amend.-Maekay tengevolge waarvan bepaald is, dat de hier bedoelde vereenigingen enz. uit sluitend aangehaald in het belang dei- verbetering van volkshuisvesting moe ten werkzaam zijn. Bij de verdere art. werd verworpen een amend.De Waal Malefijt c. s. om de vergoeding aan huurders, die uit hun woningen worden verdreven bij geval van onteigening, in elk geval te bepalen op een jaar huur, ongeacht of het perceel per week of per maand was gehuurd. Ten slotte werd door de Reg. voor gesteld om het recht van terugvorde ring voor den eigenaar, indien het werk, waarvoor zijn eigendom is ont eigend niet binnen 10 jaren is aange vangen of voltooid, na diens termijn te handhaven. Verworpen werd een amendement van den heer van Karnebeek om dien termijn op 5 jaren terug te brengen. De geheele onteigenings-quaestie is afge handeld. Alvorens heden met de woningwet verder te gaan behandelt de Kamer ten 10 uur kleine ontwerpen. G. Jr. H. M. de Koningin-Moeder bracht Woensdagochtend, vergezeld van jonk vrouw© van dc Poll en jhr. De Ranitz, een bezoek aan de Nieuwe of Literaire zoogenaamde Witte Sociëteit H. M. bezichtigde de verschillende lokalen en vertoefde het langst in den nieuw gebouwden rechtervleugel,, alwaar o. a. de decoratiewerken bijzonder de aandacht trokken. Naar men verneemt hebben Burge meester en Wethouders van Utrecht dezer dagen een bezoek gebracht aan president Kruger. In zake de oorlogsportefeuille luidde het, dat daarvoor aangezocht is de luit.-generaal Kool die de aanbieding in zeer ernstige overweging heeft ge nomen. Nog deze week zou de benoe ming van den opvolger van generaal Eland kunnen worden tegemoet gezien. de koude lucht had haar wangen frisch gekleurd. Tibertius knoopte schielijk zijn werkpak je d'icht, en boog" herhaal delijk. Jakob, die altijd een pijp in den mond! had' (welke evenwel in het laboratorium nooit mocht bran den) nam ze schielijk uit den mond en maakte dat hij wegkwam. Is mijn man niet hier? vraag de Dora, terwijl zij rondkeek. Neen mevrouw Dora aarzelde een: oogenblik en zeide toen Juffrouw Lassen zit boven: en zou mijnheer Reinhard gaarne eens spreken. Tibertius werd' bleek. Juffrouw Lassen vraagde hij verrast. Christine's moeder? Do- ra keek even ter zijde, of Jakob het, ook kon hoor en, en iluister.de hem toen schalks dreigend toe Zij komt berichten omtrent u in winnen, mijnheer Tibertius. Mijn informatiën schijnen haar niet vol doende te wezen. Zoozeide Tibertius. Span ning en ongerustheid' waren op zijn gelaat te lezen Hoe staan de zaken, eigenlijk? vraagde Dosa. Met Christine, -juffrouw Het Roode Kruis heeft Woensdag f 3600 telegraph isch overgemaakt aan den consulgeneraal der Nederlanden te Kaapstad om de doctoren Bierens de Baan en Pameijlar van de noodige middelen te voorzien. Het collegie voor zeevisscherijen hield in een der lokalen van het minis terie van waterstaat, handel en nij verheid eene vergadering, waarin o. a. door de commissie uit zijn midden rapport is uitgebracht over haar be zoek aan de visschershaven van IJmui- den met het oog op de plannen tot het geven van eene belangrijke uitbreiding aan die havenwerken. Acad. Examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de Rechtswetenschap de heer G. J. J. de Mooy, geb. te Gouda, op Stellingen. Akte-examens L. O. Bij beschikking van den minister van binnenlandsclie zaken van 25 Mrt. 1901 ziju, met ingang van 1 April, be noemd de commission in 1901 belast met het afnemen der examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 56, onder a, van de wet tot regeling van het lager onder wijs. In de twee commissiën van Noord- Holland zijn benoemd: I. a. tot lid en voorzitter, de inspec teur van het lager onderwijs in de tweede inspectie; b. tot leden, de schoolopzieners in het district Alkmaar en de arrondisse menten Haarlemmermeer, den Helder en Purmerend; II. a. tot lid en voorzitter, de school opziener in het district Haarlem; b. tot leden, de schoolopzieners in de arrondissementen Haarlem, Beverwijk, Texel en Medemblik; c. tot leden-plaatsvervangers van de beide commissiën, de schoolopzieners in het district Amsterdam en de arron dissementen Amsterdam I, II, III, IY, V, VI en VII, Hilversum, Alkmaar en Hoorn. (St.-Ct.) Verkiezing voor de Tweede Kamer. Vele kiezers te Twelloo (district De venter) hebben het voornemen, tot can- didaat voor de Tweede Kamer te stel len den heer E. B. Kielstra, oud-lid der Kamer. De vrijzinnige kiesvereeniging Ken- nemerland te Beverwijk heeft op de voorloopige candidatenlijst gebracht de heeren mr. H. Goeman Borgesius, mr. H. Ph. de Kanter, te Haarlem, C. H. Moens, notaris te Beverwijk en mr. E. Smidt te 's-Gravenhage. In de volkskiesvereeniging te Mee- den kreeg bij de candidaatsstelling dr. D. Bos 12 stemmen en de heer Schaper 11. Er zal worden overgestemd. Naar de Stichtsche Courant ver neemt, is het bericht van het U. D., dat de heer jhr. mr. M. H. J. van Asch van Wijck, die thans voor Wijk bij Duur- sted in de Kamer zitting heeft, geen nieuw mandaat zou willen aanvaar den, op zijn minst zeer voorbarig. Het afscheid van mr. Vening Meinesz. Woensdag, de laatste vergadering, die hij presideerde, nam Amsterdam's burgemeester afscheid van den raad. Toen mededeeling was gedaan van de missive van den Commissaris der Koningin, mededeelende het Konink lijk Besluit van het door mr. Vening Meinesz aangevraagd eervol ontslag, erlangde de heer H. S. van Lennep het woord. Vond zeide hij de mededeeling in de vorige zitting door den voorzitter gedaan, dat hij wegens een principieel verschil met den mini-ster van binnen- landsche zaken, zijn ontslag had ver zocht, den raad geheel onvoorbereid, en moest spreker toen als oudste raadslid zonder overleg met zijne medeleden, over het genomen besluit zijn diep leedwezen betuigen, thans heeft hij gebruik gemaakt van de gele genheid om in eene motie, ondertee kend door eenige zijner medeleden, de gevoelens neer te leggen, die zeker ge heel den raad bezielen in dit plechtig oogenblik. De motie houdt een woord in van diepe erkentelijkheid jegens den burgemeester en hij vertrouwt dat ge heel de raad die motie bij acclamatie zal aannemen." Alle leden rezen van hunnen zetel en bezegelden de motie met hartelijk en langdurig applaus. Toen stond de oudste wethouder, inr. Christine verbeterde hij zich zei ven, ben ik het eens, maar haar moeder maakt bezwaren, geheel te gen onze verwachting. Zij heeft een hekel aan die apothekers. Ti bertius glimlachte, toen hij drit zei- d'e, maar die lach was niet natuur lijk. Mij dunkt, ik moest d:e oude vrouw maar zien af te schepen, zeide Dora. Wie weet, als mijn man thuis komt, het was misschien beter, als zij vani te voren Zij bleef steken. Tibertius be greep wat de jonge vrouw zeggen wildehij wist het preci-es. Zoudt U mij aanraden eerst nog eens met uw echtgenoot te spreken? vroeg hij. Ik weet het niet recht ant woordde Dora, terwijl zij even na dacht. Ik heb- al gedacht of ik er niet eens met mijn vader over pra ten zou. Ik heb juffrouw Lassen ook ai aangeraden met hem te spreken, maar zij stond er op, zich tot mijn man te wenden. Op dit oogenblik werd Tibertius aan zijn plicht herinnerd1. Met een beleefde verontschuldiging brak bij het gesprek af. ging naar het vuur en lichtte, met' de handigheid eener ervaren keukenmeid, het deksel van een kooktoestel met langen steel. Dora had moeite haar lachlust te bedwingen. Tibertius maakte zich bij deze soort bezigheden, al te be spottelijk. Maar zij hield zich goed. Een aangename kruiden-geur ver spreidde zich. Heur kinderjaren traden haar vóór den geest. Het la boratorium had altijd een, geheim zinnige betoovering op haar uitge oefend Voor eenige oogen- blikken vergat zij alles Daar viel haar eensklaps in, dat de oude vrouw op haar zat te wachten, en zij zeide beslist Ik wil nog eens met de oude vrouw praten. Laat mij maar be gaan. Tibertius had baar wel willen, omhelzen hij bepaalde er zich evenwel bij, haar een dankbaren blik toe te werpen. O dat was eerst een vrouw 1 Jakob riep hij en keek in het zijvertrek. Toe. Jakob, kunt ge ook even een boodschap voor me doen? Jawel mijnheer. Waarheen? Wacht maar even Tibertius haalde een potlood uit den zak en schreef op een blaadje van zijn zakboekje de volgende woorden Lieve Christine Uw moeder is hier. Zij wil bij den. heer Rein- hard naar mij infbrmeeren. Schrijf mij dadelijk den afloop. Ik ben in de grootste spanning. Bemint gij mij nog Ook daaromtrent wordt het antwoord verwacht door uw van verlangen smachtenden FEODOOR. Dat Tibertius nu ook juist Feo- door moest heeten 1 Wat een be spottelijke naam 1 Trouwens hij dacht daar in 't. geheel niet aan. Hij was over 't algemeen voor veel dingen blind. Christine kon zich maar niet aan dien naam gewen nen. Terstond na de verloving nam zij een gunstig oogenblikje waar en vraagde hem of zij hem Frits mocht noemen. Haar vader had' ook zoo geheeten. Die naa-m was haar lief en klonk haar zoo vertrouwelijk in de ooren. Jakob kwam weldra terug en stelde den provisor een briefje ter hand. Vol nieuwsgierigheid opende hij het en ging in z>>n haast zoo dicht bij het vuur staan, dat hij er spoedig last van kreeg. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2