Prof. Bavinck aclitte den tijd voor evenredige vertegenwoordiging nog niet rijp. Samenwerking met de vrij- anti-revolutionairen kan volgens spre ker alleen op een bepaald program van actie. Anders krijgt men geen homo geen ministerie. Over de vraag of bin nen het partij-verband ruimte is voor beschermende rechten, antwoordt prof. Bavinck, dat hierover verschil van meening bestaat en dit geen twist appel moet uitmaken. De voorzitter sprak een afscheids woord, waarna de vergadering geslo ten werd met het zingen van Ps. 72 17, Arrondissemcnts- Recht bank te Haarlem. (Zitting van Donderdag 28 Maart). (Vervolg). In het bankje der beklaagden ver schenen nu twee gebroeders J. H. en R. J. van der Voort, beiden te Haar lem. Deze hadden zich bij eene arres tatie hevig tegen de politie-dienaren verzet., terwijl eerstgenoemde den agent C. v. d. Bogaerde tevens nog een slag in het aangezicht had gegeven. Ter zake van inishan deling en we- derspannigheid vorderde bet O. M. te gen J. v. d. Voort 1 maand; tegen R. v. d. Voort alleen wegens ernstig verzet 3 weken gevangenisstraf, Th. Dam, te Velsen, hoorde wegens het beleedigen van den veldwachter G. B. Woltering, in de rechtmatige uitoefe ning van zijne bediening, f 5 boete of 5 dagen hechtenis tegen zich eischen. Tegen J. de Vries, te Hillegom, die zich aan een gelijk feit schuldig bad gemaakt, en den veldwachter Hellen- doorn beleedigende uitdrukkingen had toegevoegd, werd eveneens f 5 boete of 5 dagen hechtenis gevorderd. J. Rijkhoff, te Krommenie, die zich aan mishandeling van een drietal per sonen had schuldig gemaakt, hoorde 3 weken gevangenisstraf tegen zich vorderen. W. Kerkhoven, te Zaandam, die bij een brandje zoo gedienstig was in bet verleenen van hulp, dat hij het spek en vleesch, dat uit den winkel van v. d. Werve aldaar verwijderd moest, wor den, zich toeeigende, hoorde 6 weken gevangenisstraf tegen zich eischen. Vervolgens werden eenige zaken be handeld, die zich op 7 Februari, den huwelijksdag der Koningin te Beemster hadden afgespeeld. Daar was men zoo met dit heugelijke feit ingenomen, dat men vreugdevuren op de straten wilde ontsteken. Maar hoe aan het hout te komen? Jan Pronk, een koop man in takkenbossen, wilde zijn hout daarvoor niet afstaan. Doch W. Hoek en M. Pauw wisten daar raad op en tot de samengeschoolde volksmenigte rie pen zij luide: „Jongens, wij mogen geen takkenbossen van dien boer hebben, nu zullen wij ze gaan rooven." Voor deze opruiende taal vorderde het O. M. thans 6 maanden gevangenisstraf. De tweede zaak was tegen D. Beets, J. Pauw. A. Kwadijk en D. I-Ionig, al len wonende te Beemster, die daar niet minder geducht hadden huis gehou den. Met een aantal personen, die luide riepen: „Sla hem de hersens in! Steek hem dood!" waren zij met knuppels gewapend, naar het erf van Jan Pronk getrokken, met het oogmerk om tak kenbossen te rooven. Daar hadden de bovengenoemde belhamels Jan Pronk en Anthonie Hersbacil mishan deld om zoodoende den diefstal van brandstoffen gemakkelijk te maken: waarna beklaagden een aan lal takken bossen hadden ontvreemd. Natuurlijk bleven de beklaagden alle schuld ont kennen, doch het O. M. wist wel beter en vorderde ter zake van diefstal en mishandeling tegen wtt hunner 3 maan den gevangenisstraf. De laatste hierop betrekking hebben de zaak was die tegen C. v. d. Kap- pelle, N. Koning, D. Brugman, W. Bak en M. Hellingman, ook allen te Beemster. Deze hadden in plaats van takkenbossen een hoeveelheid timmer hout ten nad-eele van L. Boos ont vreemd. Zij deden allen eene open hartige bekentenis. Het O. M. dit. evenals de feeststemming, waarin de beklaagden verkeerden, in aanmer king nemende, eischte tegen elk hun- ner 4 dagen gevangenisstraf. B i nnenland. Parlementair© Praatjes. Het wetje, nader de bevoegdheid ver- leenend om van de militie een zevende lichting in dienst te houden gaf den heer Kuyper aanleiding de crisis ter sprake te brengen. Van tweecn één, redeneerde hij: of deze tijdelijke be stendiging sloot in een hervatting der legerwetten, of deze voorziening was onvoldoende en de Regeering moest 8 lichtingen aanvragen. Anders was zij niet verantwoord na haar eigen ver klaringen omtront de defensie. De eer ste onderteekenaar dezer wet, de mi nister van ooriog, was hier niet aan wezig hoewel nog niet afgetreden. Re den te meer om een verklaring noodig te maken. Min. Pierson zeide dal gewïehtige redenen beletten mededeelingen te doen over den stand der ministerieele cri sis. Intusschen hoopte hij daartoe binnen kort in staat te zijn. Min. Borgesius voegde er bij, dat de heer Kuyper, die 8 lichtingen wensch- te, dan toch zeker genoegen moest ne men met dit wetsontwerp dat er alvast 7 gaf. Natuurlijk bevredigde dit den beer Kuyper niet; allerminst dat de Min. van Binnenl. Zaken en niet b.v. de Min. van Marine een militair onderwerp verdedigde. Hij maakte de gevolgtrek king dat omtrent de legerwetten feite lijk x-eeds een beslissing was genomen, men had dan ook een verklaring der Reg. gewenscht. Met t>4 tegen 9 stem men werd het ontwerp aangenomen, en daarna nagenoeg zonder debat de wetten van geringeren omvang, die te gen den aanvang van de vergadering aan de orde waren gesteld. Daarna werd het debat over de Wo ningwet hervat, en wel bij de par., handelend over de uitbreiding der be bouwde kommen, waarvoor de gemeen tebesturen plannen vaststellea voor straten, pleinen en parken, met ver bod van bebouwing der daarvoor in aanmerking komende gronden. Tegen over sommiger betoog, dat door deze bepalingen de rechten der eigenax-en worden verkort, stelde Min. Borgesius dat waar vroeger slechts beroep op de kroon was toegelaten van de beslui ten cïer gemeenteraden, in het nieuwe stelsel ook de goedkeuring van Ged. Stalen werd vereiseht, zoodat de posi tie der eigenaren verbeterde, Op aan drang van den heer Mackay liet de Min. de parken uit de wet vervallen. Aangenomen werd voorts een amen dement van den heer Pijnappel om de grachten speciaal te vermelden. Nu werden deze artikelen goedge keurd en hervatte men het debat over art. 4 dat aan B. en W. opdraagt „den eigenaren der woning of dengen e die voor het onderhoud daarvan aanspra kelijk is aan te schrijven tct het doen aanbrengen van noodzakelijk gebleken verbeteringen enz. Bij dit artikel ge noot de Kamer van hetgeen de heer Drucker noemde een „juridisch bacha- naal", van redactie-verbeteringen en amendementen alleen ten doel hebben de om toch maai- duidelijk aan te wij zen, wie de verbeteringen moest aan brengen. De Min. van Justitie trachtte over eenstemming te verkrijgen door een i"e- dactie-wijziging. ten gevolge waarvan de aanschrijving zou worden gericht aan den eigenaar of dengene, die tot het aanbrengen der vereischte verbe teringen bevoegd was. En zoo werd het artikel goedgekeurd, na verwerping van een amendement-van Sty rum, het eenige wat van de gansche reeks was overgebleven Bij de paragrafen handelende over den geldelijken steun van gemeente- en van rijkswege voor woningbouw, kwam de heer Schaper terug op het vraag stuk van den woningbouw van gemeen tewege en had gewenscht, dat de wet daartoe in meerdere mate de gelegen heid zou openen. Terwijl de min. Pier son betoogde, dat bevordering van wo ningbouw door de gemeente langs in- directen weg moet. plaats hebben. Heden voortzetting. G. Jr. Generaal Kool was Donderdag op audiëntie bij H. M. de Koningin. De collecte voor de Boeren heeft te Utrecht f 2477.86 opgebracht. Groote raviie. Volgens de Maas- en Roerbode moei het plan bestaan, dat bij de groote manoeuvres van de 3e divisie, onder comniandto van generaal Schneider de zen zomer om Maastricht te houden, de Koningin zal tegenwoordig zijn, ten einde dan Prins Hendrik, welke aan de manoeuvres zou deelnemen, als het ware aan het leger voor te stellen. De groote revue zou gehouden wor den in Maastricht: de. troepen zouden opgesteld worden op de boulevards, en door de Boschstraat optrekken om te defileeren langs het stadhuis, waar dë Koningin en Prins Hendrik met den generalen staf hunne standplaatsen zouden hebben. Van betrouwbare zijde wordt aan het blad verzekerd, dat de Duitsche Kei zer, die tegen dien tijd te Aken zal zijn, aan de slotrevue zou deelnemen. Acad. Examens- Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het doctoraal examen in de Rechtswetenschap afge legd door de hh, L. P. A. M. van Cra- nenburgh, J. P. Kru'seman Aretz en A. Raaff. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „De Patliogenese van de chronische maag zweer", de heer W. van IJzeren, arts, adsistent der Medische Polikliniek aan de Rijks Universiteit, geboren te Meerkerk. Kamers van Arbeid. „Het Volk", het orgaan der Scci- aal-deanoccalisohe Arbeiderspartij geeft maar aanleiding der jongste Kamerverkiezing in district III van Amsterdam, eenige cijfers over de werking der bestaande Kieswet.. Het heeft nagegaan', hoeveJe kiezers voor de Kamers van Arbeid in dat district wonen en hoeveel van de ze tevens kiezers voor de Tweede Kamer zijn. Het deelt daaromtrent de volgende cijfers en gevolgtrek kingen mede „Van de kiezers voor d!e kamer van arbeid voor voediings- en genot middelen wonen 476 in district III. Let wel, al deze kiezers voor de kamers van arbeid zijn' mini of meer gezeten arbeiders, rmenschen met. vast werk, dus onder de ar beiders nov een uitgezochte schaar. Welnu, van 476 diie in district III wonen zijn er 127 kiezers voor de Tweede Kamer. „Van de 244 kiezers voor de ka mer van arbeid in 't haven- en dok- bedrïif zijn slechts 59 kiezer voor de Tweede Kamer. „Van de 639 kiezers irn de metaal- en houtbewerking, die in district III wonen, zijn 152 kiezer voor de Tweede Kamer. „Van de in dit district wonende 289 arbeiders die kiezer zijn voor de kamer van arbeid der bouwvak ken, zijn slechts 74 Kamer-kiezers. „Van deze élite van arbeiders is dus in den regel ongeveer kiezer voor die Tweede Kamer. Voor den gemeenteraad vallen van. dezen nog weer eens een deel af. „Dat is de oorzaak van onze ne derlaag van Woensdag, en het is waarlijk geen wonder dat de bour geoisie zich vastklemt aan 't v. Hou ten's vknoeiproducthet is zoo'n goede barrikade op den weg. dien de arbeidende klasse te march ee- ren heeft tegen, haar klasse-over- heerschinig." President Kruger. Volgens een bericht van den Brusselschen. correspondent van de „Morning Post" zou president Kruger het voornemen koesteren binnenkort naar Noordf-Amerika te gaan. waar hij dan een onderhoud met president Mc. Kimley zou heb ben. Naar het „Hbld." verneemt is daarvan in de omgeving van den president niets bekend'. Naar men verneemt zal president Kruger. gedurende zijn verblijf te Hilversum, een villa op Trompen berg betrekken. Toch vrieuden 1 II. M. de Koningin heeft aldus wordt uit den Haag geschreven aan graaf De Selir, gezant van Portugal bij ons Hof, evenals onlangs aan an dere gezanten of vreemde vertegen woordigers die bij gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk door hunne souve- reinen belast waren met de overhandi ging van ordeteekenen aan H. M. (van welke opdracht de gezant zich verle den week heeft gekweten) het groot kruis der orde van Oranje-Nassau ge schonken bij bevordering, vermits de graaf De Selir reeds vroeger tot com mandeur was benoemd. Verkiezing voor de Tweede Kamer. In het district Beverwijk wordt, naar men aan de „N. R. Ct,." meldt, van anti-revolutionnaire zijde voor de a. s. verkiezing een eigen candidaat. gesteld _De heer Dr. D. Bos heeft de candi- datuur voor de Tweede Kamer, hem aangeboden door de Centrale Vrij zinnig-democratische kijesvereejniging in het district Winschoten, aanvaard. Verdwijning van man en geld Sedert Zaterdag is een beambte van de Petroleum-maatschappij De Auto maat te Groningen, zekere K., afkom stig uit Rotterdam, spoorloos verdwe nen. Het verdwijnen van dezen man, die een veel bewogen leven achter den rug, een niet onbelangrijke som gelds van zijxx familie zoek gemaakt en een tijdlang in het Tehuis voor Dakioozon vertoefd heeft, wordt in verband ge bracht met het verdwijnen van een som van f 1100, die bedoelde K. van bovengenoemde maatschappij onder zijne berusting had. Men zoekt K. tot nu toe te vergeefs. Rechtszaken. D© zaak-Schermbeek. Woensdag behandelde het gerechts hof te 's-Gravexxhage het hooger beroep van het Openbaar Ministerie tegen de vrijspraak van baron Van Harinxma, burgemeester van 's Gravenliage, van de aanklacht van beleediging van den oud-hoofdcommissaris van politie, den heer Van Schermbeek. Er was veel pu bliek, waaronder dames, ter audiëntie. Ondervraagd door den waarn. vice- president mr. Van Geuns, betuigde de burgemeester, ua verzekering dat hij geen animositeit tegen den heer Van Schermbeek had, nogmaals spijt dat hij door een vergissing hem ten on rechte heeft, beschuldigd. Hij bekende het woord leugen te hebben gebezigd, maar hield vol met de zinspeling op de bemerking van ooggetuigen, hem bek], en jhi\ Roëll alleen bedoeld te hebben. De president wees op het grievende voor den verdienstelijken hoofdcom missaris dat men hem niet geloofde-en zelfs zijn getuigen niet hoorde. Ge vraagd waarom de burgemeester den heer Van Schermbeek wantrouwde, antwoordde bekl. dat hij ontstemd was dat deze een 77jarigen hoofdinspecteur direct na een opmerking van den burgemeester omtrent 's mans hoogen leeftijd, wilde zien ont slaan, en omdat hij van een verwon ding van een ingezetene door een poli- tie-agent eerst zes weken later kennis gaf. De heer Van Schermbeek werd. weer als getuige gehoord. Behalve hetgeen hij vroeger voor de rechtbank verklaar de en indertijd vermeld is, bleef hij de verdenking van bewerking van getui gen als tot hem gex-icht beschouwen, schreef hij het toenemen van zijn mo reel lijden aan het gebeurde toe. Ont hutst zweeg hij op 's burgemeesters be risping. Hij geeft toe dat behalve deze bejegening en zijn ongesteldheid nog tot zijn ontslagname medewerkte een wenk van den minister van justitie om zich te laten afkeuren voor den dienst en, hoewel in verwijderd verband, de incidenten met Jong-Turken en Arme niërs. Hij vermeldde nog een bezoek aan den Commissaris der Koningin, niet om een schikking met schadeloos stelling te verkrijgen, maar om den be klaagde tot excuus vragen te bewegen, wat deze echter hoegenaamd niet deed. Nadat de directeur-generaal, der posterijen en telegraphie, de heer Ha- velaar, nog eenige inlichtingen had ge geven omtrent zijn indruk van de op vatting des burgemeestersvan de plaats van den heer v. S. voor den stoet, kwam het, O. M., waargenomen door den proc.-gen. zelf, mr. Bylev&ld, aan het woord. Al dadelijk gaf proc.-gen. te kennen dat het op berispenden toon ge lasten aan V. S. om naar het paleis te gaan, schoon onnoodig, geen beleedi ging oplevert, evenmin als het verwijt dat hij hem zou weten te vinden, dat hoogstens een ontevredenheidsbetui ging is, waarop later zal worden terug gekomen. De te laste legging van „gro ve leugen" weet proc.-gen. aan over- prikkelheid van den burgemeester te genover de tegenspraak door V. S., van hetgeen hij voor waar hield. Ten aan zien van het derde feit echter verklaar de proc.-gen. dat voor hein geen an dere explicatie uit 's burgemeesters brief van 5 October 1898 kan volgen, dan dat de woorden „bewerken van ooggetuigen" slaan op de getuigen waarop de hoofdcommissaris zich be riep. Deze imputatie achtte het O. M. hoogst grievend en beleedigend voor hem, die als politieambtenaar zijn werk maakt van getuigen hooren. De bedoe ling om te krenken uit verschillende feiten en omstandigheden afleidende, betoogt proc.-gen. in tegenstelling met de beschouwingen der rechtbank, dat de beleediging ook strafbaar blijft al stond zij in een kabinetschrijven, daar geen openbaarheid voor strafbare be leediging noodig is. Of de woorden sloegen op anderen, verandert z. 1. niets aan de onzedelijkheid der daad, dat een ambtenaar tracht lieden er toe te brengen iets anders te verklaren dan zij hebben waargenomen. Proc.-gen. dit feit qualificeerende als eenvoudige beleediging. aangedaan aan een amb tenaar gedurende de rechtmatige uit oefening zijner bediening, vorderde veroordeeling van den burgemeester tot f 300 boete, subsidiair tot 60 dagen hechtenis. Mr. D. van Houten, advocaat van den heer Van Schermbeek, lichtte diens ci viele actie toe. Ilulde brengende aan de onpartijdigheid van Parket en Hof, betreurde pleiter de houding van bekl,, die noch excuus aangeboden, noch zij ne beleedigende woorden ingetrokken heeft, maar de eer en het karakter van den aanklager aantastte. Overigens leidt hij uit verschillende feiten af dat de burgemeester een partï-pris had te gen den hoofdcommissaris. en dat be klaagde getracht heeft de redenen van ontslag van V. S. verdacht te maken. Te dien aanzien deelde pl. mede dat op last van den minister van justitie de proc.-generaal aan den heer V. S. heeft moeten mededeelen dat de Min. niet ingenomen was met zijn houding hij 't incident met de Jong-Turken,maar dat de Minister voldaan was toen de heer V. S. den Minister dit incident op helderde. Pl. handhaafde als de eeni ge reden van ontslag; zijn gezondheids toestand wegens zijn positie tegenover den burgemeester. Hoewel door zijn ontslag de heer Van Schermbeek finan cieel en in gezondheid is achteruit ge gaan, vroeg pl. vergoeding van moi*eele schade tot het maximum, waarna de advocaat, ten betooge dat niet de bur gemeester doch de hoofdcommisaris de verantwoordelijke persoon was voor de maatregelen, omtrent de verhouding tusschen bekl. en den hoofdcommissa ris in beschouwingen trad, die hij op verzoek van den president van het Hof, niet voortzette. Mr. Van Houten concludeerde ten slotte tot toewijzing van zijn eisch in het belang van de waardigheid, der justitie en de eer van zijn dienst. Daarna hield mr. \V. Thorbecke, be- klaagde's verdediger, zijn pleidooi. Een man, die een der leden van de Amsterdamsche rechtbank, baron Im- hoff, een dreigbrief had geschreven, is Donderdag door de rechtbank aldaar veroordeeld tot één jaar gevangenis straf. Being. Het gerechtshof te 's Gravenhage, Donderdag uitspraak doende in de be kende zaak der heling van schilderijen door een antiquair daar ter stede, be vestigde het veroordeelend vonnis der rechtbank aldaar, behoudens enkele aanvullingen in de gx-onden en met bevel dat het notitieboekje aan den beklaagde zal worden teruggegeven binnen 8 dagen nadat het arrest in kracht van gewijsde zal zijn gegaan. De rechtbank had bekl. veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich n et aansprakelijk. Van in ezondev- slukr.en, gepaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzend' r terug' egeven. Paarde fokkerij. Over het algemeen hebben de jl. be houden hengstenkeuringen niets an ders opgeleverd dan groote ontevreden heid en bittere teleurstelling voor xne- nïgen Hengstenhouder, zelfs zijn er die schromelijk financieel benadeeld zijn geworden. In het belang der paardenfokkerij is het naar mijn bescheiden meening zeer gewenscht, dat er maar Rijksdekhem?- sten in de verschillende provinciën ge stationeerd worden, tegen een laag dekgeld. M. i. is dit veel beter dan dat het Rijk en de provinciën zulke groote sommen gelds uitgeven voor premie-keuringen, die niet aan hun doel beantwoorden. Ieder paardenfokker en hengsten houder die met bovenstaande instemt, zende mij een briefkaart, met de woor den: „tegen een verplichte Rijksheng- stenkeuring." P. S. ZIJLMANS. Haarlemmermeer. N.B. De verschillende Redactiën van dag- en weekbladen worden beleefde lijk verzocht dit schrijven te willen overnemen. Mijnheer de Redacteur! Een stuk van Dr. P. M. Heringa, leeraar aan de H. B. S. alhier, getiteld „Ons Onderwijs", voorkomende in het „Algemeen Handelsblad" van 23 en 25 dezer, geeft mij aanleiding U om opname der volgende regelen te ver zoeken. In dit stuk leest men o. a.: „En nu „is het. mijne innige overtuiging dat „wij want ik ben ook leeraar hij „het M. O. het eigenlijk er meer op' „toeleggen die verstandsontwikkeling „tegen te gaan dan te bevorderen en „dat alleen dank zij der taaiheid van „de hersenen en dank zij een zekere „leukheid die veel leerlingen bezitten, „er niet meer verknoeid is dan er reeds „is vei'knoeid". Verder betoogt Dr. II. dat de oorza ken van dien on gelukkigen gang van zaken de examens zijn, dat deze op Lagere- en Hoogere Burgerscholen be hoorden te worden afgeschaft., dat het echter bekend is, dat de regeering vooreerst niet van plan is ingrijpende veranderingen in het-middelbaar on derwijs te brengen. Hij roept allen, die mede verandering wen schen. te brengen, op om met vereende krach ten te zien te komen tot wat men wenscht. Heeft Dx\ H. gelijk en is het werke lijk zoo treurig, ook te Haarlem dus, met het onderwijs aaxx de H. B. S. gesteld ?Zoo niet, laat bevoegden zijn artikel dan weerleggen en de oudei's genist stellen. Heeft hij echter gelijk, dan bestaat hier de mogelijkheid van verbetering, die ten minste aan een groot deel der leerlingen reeds dade lijk ten goede kan komen. Degenen, die het buiten een eind diploma niet kunnen stellen, moeten afwachten tot de i'egeering de door Dr. H. gewensebte ingrijpende veran deringen brengt. Er zijn echter genoeg leerlingen H. B. S. die later een loopbaan zullen volgen, waarvoor het eind-diploma geen vereischte is. Voor deze is waar schijnlijk dadelijk eene oplossing te vinden. De oudei's zouden den direc teur kunnen mededeelen, dat het hun onverschillig is, of hunne kinderen het eind-diploma al of niet halen, maar dat zij er in de eerste plaats waarde aan hechten, dat ze verstan delijk goed worden ontwikkeld. Het aantal leerlingen, die geen belang stel len in het eind-diploma is allicht groot genoeg om minstens een parallelklasse van ieder studiejaar te vullen. De leeraren zouden dan in die klassen de leerlingen niet voor examens behoeven af te richten, maar de algemeene ver standsontwikkeling zoixde daar hoofd zaak zijn. Ouders van leexHingen, die mede willen trachten dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken, gelieven een kaartje te zenden aan den inzender dezes. F. W. SALOMONS, Kenaupark 12. Haai'lem, 27 Maart 1901 Uit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. De buitenlandsche bladen melden da in de staking te Marseille geen vex-an- dering is gekomen. De burgemeestex heeft zich niet laten afschrikken dooi de weigering van den minister om hem te ontvangen. Een delegatie is naar Parijs vertrokken om nog eens een on- derhoud met. den minister te verzoeken, nu de stakers op het vexwerpen der ar bitrage door de patroons, tot het voort-* zetten van den strijd hebben besloten. Woensdag zijn de vertegenwoordi gers der stakers te Parijs aangekomen, waar zij zich tot de Kamer-afgevaar digden der Rhönemonden hebben ge wend om een onderhoud met den mi nister-president en den minister van handel te verkrijgen. Het tramverkeer te Marseille is her vat. Volgens een te Amsterdam ontvan gen posttelegram is echter de werksta king aan het verloopen. Woensdag hadden reeds ongeveer 4000 man het werk hervat. De werkstaking te Genua is aan het afnemen. Verschillende werklie den komen van de algemeene werksta king terug. De reden daarvan is, dat degenen, die werken willen, door de gewapende macht beschermd woi'den. Ook te Montceau-les-Mines beginnen er meer werklustigen te komen, nu ex- maar eenmaal een gedeelte weer aan den arbeid is gegaan. Letteren en Kunst. Mevrouw E. Holtrop—Van Gelder zal Woensdag-avond voor het eerst na haar ziekte weer optreden in „Mijn Schoondochter!" (Ma Bru), blijspel xn drie hedrij ven van Fabrice Carré en Paul Bilhaud. ken,, en wat zij uit cliens mond over haar aanstaanden, schoonzoon ge hoord had!, was niet zeer bemoedi gend. De apotheker verklaarde, dat hij een. huwelijk met deni provisor voor een dwaasheid hield, omdat hij nieis bezat en volstrekt niet met geld' wist om te gaan. Tiberlius was een onpraktische dweper ent hij vond het onverantwoorde lijk hem een kapitaal toe te vertrou wen. Een' jaar of wat, en alles zou op wezenOnder de leiding van een man van ondervinding, als deelgenoot, zou het te probceren zijn. maar nooit met den provisor als zelfstandig man. Overigens kon hij slechts naar zijn eigen indruk ken oordeel en, dat sprak van zelf, en hij verzocht d!aarom heil gespro kene alleen als zijn persoonlijk in zicht te beschouwen en ten gevol ge daarvan alléén, geen besluit te nemen. De oude vrouw, die reedis ge dweeër ,en toegevender geworden was en volstrekt zulke rnededieel.in- gen niet verwacht had. raakte ge heel van haar stuk. Zij bedankte Reinhard. boog en ging heen. Toen zij op straat gekomen was, over weldigden haar de meest uiteen too-, pende gevoelens. Het eene oogen blik was zij 't met zich zelve eens. Haar voorgevoel had haar dus niet bedrogen; het was goed dat zij Reinhard gesproken had.En dan zav zij weer het diepbedroefd!© ge laat harer dochter voor dogen, en was boos op den man bij wien zij informaties had ingewonnen,. Ja, een oogenblik haatte zii hem zelfs, want dat hij ook aan de arme Chris tine dacht, had' hij met geen enkel woord getoond. Ten laatste eevoelde zij een diepe smart te midden van haar wanke len tusschen voorzichtigheid en liefde. Zij kende Christine's karak ter. Als deze haar wil we-nschte door te zetten, dan was er niets aan te doen. Z,ij gevoelde dat het op ongelukken zou uitloopen, indien zij zich bleef verzettenneeds zag zij in haar verbeelding een verwij dering tusschen moeder en dochter, en ziehzelve als een arme verlaten vrouw, eenzaam en zonder liefde, in haar kleine woning zitten. Tach moet mij raad geven. Hem1 moet ik sprekenbesloot zij eindelijk, terwijl zij haar zwaar moedige gedachten bestreed en zich naar de woning van genoemden advokaat begaf. Wel, juffrouw Lassen.! Nu dat gebeurt ook niet dikwijls! En waaraan heb ik uw bezoek te dan ken? vraagde de kleine man op zijn eigenaardige, platduitsche wij ze van spreken. Onderwijl bood' hij haar een stoel aan, gaf den aanwe zigen klerk een wenk om het bu reau te verlaten en draaide de* flauwbrandende lamp wat op. Het kleine vertrek was aangenaam ver warmd. We) was de atmosfeer er niet van die aangenaamste wegens liet vele rooken, maar toch had' het iets gezelligs. Alle muren waren met schildert jen behangen en voor 't overige verborgen, achter schap pen en kasten De advokaat liet juffrouw Lassen vertellen en luisterde, zonder haar in de rede te vallen, aandachtig naar haar lang en wijdloopig ver haal. Terwijl zij sprak schud.do hij. volgens zijn gewoonte, van tijd tot tijd het hoofd en liet die kin, zijn stijf opstaande cravat ras- ten.. Toen zij' met spreken ophield, zeide hij Ja, wat zal ik daar veel van zeggen Naar men' hoort, moet de provisor een oppassend' man we zen, wel een. beetje zonderling zoo als trouwens alle apothekers, om niet te zeggen, maar om 't even I En na een oogenblik nadenkens vervolgde hij Hebt gii reedis met mijnbeer Reinhard' gesproken? Vraag er hem eens naarHij kan u natuurlijk het best eenige inlich tingen geven Bij hem ben ik al geweest zeide de oude vrouw aarzelend, haalde een grooten, opgevouwen zakdoek voor den dag en wischte zich de oogen af. Hij raadt mij af mijn toestemming te geven. Hij is van meening dat Tibertius niet met geld weet om te gaan, 'en niet in staat zou wezen zijn eigen za ken te besturen. Zoo zoo Dat klinkt juist niet uitlokkend. Maar och, mijnheer Reinhard is een echte betweter. Dat wil niet veel zeggen. Indien de provisor zijn plichten bij ande ren goed vervult, waarom zou hij het dan in zijn eigen zaken niet doen? Geloof vrij, dat de apothe ker hem, reeds lang weggezonden had., indien hij onbruikbaar ge weest ware. En hii heeft hem- zijn betrek king opgezegd,, lang vóór dat de provisor bij ons aan huis kwam, zeide de oude vrouw met na- dra k. Er moet toch wel ie>ts voor gevallen zijn. En uw dochter? Zij wil niet van hem afzien daar is geen denken aan I De advokaat dacht -een oogen blik na, en zeide toen Maai*, als Christine nu ern kei baar interest mee ten huwelijk brengt, d'an kunnen de jongelui toch vast daarvan leven. Kunt gii dat niet zien te bewerken, als h.G toch werkelijk zoo onpraktisch is? Er kwam een klerk binnen met eenige stukken voor „mijnheer" om te onderteekenen. Terwijl Tach met kromme vingers zijn handtee- kening zette, zat de oude vrouw daar, ten einde raad', in zich zelve te mompelen. Nu zoo hervatte de advokaat het gesprek, hoe dénkt gij er over Daar wil Christine toch niets van weten. Zoo? Ja, beletten kunt ge het huwelijk in geen geval, ka.pi- teinscbe Tach zeide opzettelijk „kapi- tcmsche". Zulk schijnbaar onbe duidende zetten had hii altijd bij de hand. Door zulke kleine a-rep pen kreeg hij de cliënten gemak kelijker op zijn .hand en bekortte de nutteloos lange gesprekken. Hij, had zich ook nu niet vergist, want juffrouw Lassen, zeide Dat weet ik, dat weet iken U hebt toch ook een woordje mee te praten. Maar dit slaat bij mij vastik geef hem geen kapitaal mee in de zaak. Wat mijn goede man zaliger met zooveel moeite bii- een gespaard heeft, zal niet maar zoo opeens verkwist worden. Eni waarvan zou ik later dan ook le ven Nu werd het gesprek voor een oogenblik gestaakt. Tach zat in ge dachten met do punt van zijn pen, op een vóór hem liggend papier te tikken. Eindelijk zeide hii Ik wil u een voorstel doen, kapiteinsche. Zend den provisor eens bij mij. Misschien heeft de man het geheele kapitaal niet eens noodig. Wat wil hij ondernemen? Weet u zijn plannen Ja, dat is het juistHij wil met alle geweld een fabriek op richtten. Ik weet eigenlijk niet wat voor een soort fabriek, want ik versta die vreemde woorden niet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2