NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Arme Dora. 18e Jaargang Dinsdag 2 April 1901. No. 5447 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Van 15 regels 60 Cts.; iedere regel meer 10 Ota. Boifcen het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveetigd ia (kom der gemeente), i" 4e prijs der Adrertentiën -ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franoo door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Oent per regel Afzonderlijke nnmmersV0.02)^ BureauxGebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37M Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 123. M de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van h„t Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit "blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PuUicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSucc., Parijs SfW* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 2 April bevat o.a. Uitleggingen van bet Duitsch- Engelsch tractaat; De Wet in TransvaalHoe de Engelscben huishouden; Haagsehe brief. Politiek Overzicht. Het schijnt gewemscht tot re-chit verstand voor 't verschil dat bij1 de Engelsche en Duitsche regeeringen bestaat, naar aanleiding van het Êngelsch-Duitsche tractaat in zake China, de desbetreffende partagra fen ons nog even voor oogen te stel len. De eerste twee paragrafen van dat contract dan luiden aldus ,,Het is niet alleen- een gemeen schappelijk maar een duurzaam internationaal belang, dat de ha vens aan de rivieren en kusten van China gelegen, voor den handel en elke andere economische werk zaamheid van de onderdanen aller natiën zonder onderscheid vrij' zijn en open blijven. De beidie Regeerin gen zijn met elkander overeenge komen, dit van hunne zijde overal in het Chineesche gebied toe te pas sen), waar zij invloed kunnen oefe nen. De Duitsche en Engelsche Regee ringen willen van de tegenwoordi ge verwikkelingen geen gebruik maken,, om eemig territoriaal voor deel te behalen op Chineesoh ge bied van het Chineesche Rijk on verminderd te doen blijven be staan." Over die tweede paragraaf nu opt de kwestie in hoofdzaak. De zaak zit zóó, dat rijkskanse- v Von Bülow verklaart dat tijdens o onderhandelingen, Mantsjoeri je nadrukkelijk uitgesloten is, terwiiï lord Lansdowne dit erkennende, zegt dat hij het uitsluiten van Man tsj oeri je alleen op de eerste para g-raaf het oog gevestigd was en niet op de tweede. Aldus redeneenend zouden Engeland en Duitschland dus niet alleen moeten zorgen dat in Mantsjoeri j.e de havens vrij blij ven voor den Europeeschen handel, maar tevens ook dat geen der mo gendheden in Mantsjoerije territo riaal bezit krijgt. Intusschenjs de eigenlijke stand van de Mantsjoersche kwestie een diep geheim, d'at Rusland' niet van plan schijnt spoedig op te lossen. Van het oorlogsterrein' niet heel veel nieuws. Maar heuclielijk nieuws. De Boeren hebben tusschen Bal moral en Wilgerivier een spoorweg doen derailleeren waardoor het ver keer op dien Delagoa-spoorweg ge- ruimen tijd gestremd' werd1. Daar dus nog steeds flinke acti viteit. 'Wat de Wet aangaat, het bericht dat hij met 400 mian de Transvaal is binnengetrokken, heeft zoo-als te verwachten was in de Engelsche kampementen heel wat ontsteltenis teweeggebracht. En het schijnt dat het aantal van de Wet's troepen ver wonderlijk snel aangroeit. Van alle kanten stroom'en troe pen Boeren toe. De Wet's tocht naar. Transvaal kan weer merkwaardige gevolgen, zoowel op militair als op politiek gebied, na zich sleepen. Niet on waarschijnlijk is de Wet's eerste doel met French een appeltje te schillen, als deze, van zijn schoon- maakpartij in zuidoostelijk Trans vaal terugkeerend, zijn beroemden buit aan de voeten van, zijn heer en meester te Pretoria wil leggen en daarvoor naar Heidelberg of een andere westelijke richting trekt. Buitenlandsch Nieuws. De Russische troebelen. Men zegt dat de politie te Peters burg reedis een half jaar geleden op die hoogte was van het bestaan van een geheimen bond onder de studenten yan de gezamenlijke uni versiteiten. Zij wist dat die studen ten besloten hadden, de eerste de boste gelegenheid niet voorbij te laten gaan, omi manifestaties Le houden, om de sluiting der univer siteiten te bewerken,. Een studen ten-congres te Odessai, dlat geheim gehouden moest wouden, werd door die politie ontdekt. De vertegenwoor digers van de verschil lende; univer siteiten werden gevangen genomen en een niet onbeduidend aantal ver boden boeken, revolutionaire vlug schriften, schrifturen behelzende de organisatie eb de plannen van den bond', werden in beslag genomen. De Staatspolitie meende de bewe ging in haar eerste stadium onder drukt te hebben., maar de organi satie bleek reed's zoo krachtig en wijdvertakt, dat de eerste, tegen valler geen beletsel was om verder te gaan. Nu wordt der Regeiering er een verwijt van gemaakt dat zij toen en na dlien, tijd niet krachtiger is opgetreden. Maatregelen tot onder drukking alleen waren niet vol doende, er had' gezorgd dienen te worden voor verbetering in die in richting der universiteiten. Het groote publiek heeft nu sym pathie met.die beweging dier studen ten,, terwijl vroeger het zich onver schillig betoonde, of zelfs vijandig. Italië en Frankrijk. De president der republiek zal tijdiens zijn verblijf te Nice op 8 en 9 April een krans brengen op het graf vani Gambetta. Italië zal het oponthoud van pre sident Loubet te Nice benuttigen om van zijn vriendschap voor Frankrijk te doen blijken. Een eereneskader van de Italiaansche oorlogsvloot, onder bevel van den hertog van Gen.ua, wordt daartoe naar Nice gezonden. De hertog van Genua zal dan aan president Lou bet de Annunziata-orde overhandi gen. President Loubet heeft aan ko ning Victor Emanuel twee prach tige hengsten ten geschenke gezon den. Hoe de Engelschen huis houden. De vele Machten over de schan delijke wijze waarop de Engel schen in Transvaal huishouden, worden steeds vermeerderd. Zoo is nu weer het volgende me degedeeld ,3De Boerenfamilies te Johannes burg hebben het zeer armoedig. Het weinige geld dat zij bezitten, is spoedig verbruikt, omdat zij ver plicht zijn. tegen zeer hooge prijzen noodzakelijke levensmiddelen te koopen uit eigen middelen. En zoodlra iemand iets koopt, wordt hij van de rantsoenlijst geschrapt; want dan wordt hij of zij als be middeld aangemerkt. Voor een,igen tijd zijn vleesch- rantsoenen verstrekt als gevolg van de ernstige klachten dtie zijn inge bracht door leden van de Holi. kerkbesturen en anderendoch het verstrekte blijft geheel onvoldoen de. Er is dan ook zeer veel ziekte. Midden Januari behoorden ruim 10% van de vrouwen en kinderen in het kamp bij die Robusonmijn tot de verpleegden. In die andere kampen was het met de ziekten minder ernstig gesteldtoch zag het er daar nog treurig genoeg uit. De Engelsche districtsgeneesheer Mc. Kenzie, wordt als zeer humaan geroemd., maar de autoriteiten steu nen hem niet in zijn parein om hei. lot der vrouwen en kinderen te ver zachten. In lijnrechte tegenspraak en met het rapport van den dokter en met de feiten, verklaarde de militaire gouverneur van Johannesburg A. W. Ellis, diat het voedsel goed is wat betreft qualiteit zoowel als quantiteit, en dat er niet buiten gewoon veel ziekte in de kampen heerscht. In een der kampen zijn de vrou wen en kinderen gehuisvest in de kaffer-compounds. Van de 2853 die in de derde week van Januari in d'e verschillende, kampen waren, stierven niet minder dan 10 perso nen. Dit maakt een j aarlijksch sterf tecijfer van. 520 of ruim 175 op d'e 1000. De m'ensch'en waren veilig op hunne plaatsen met overvloed' van vee en voedsel. Zij zijn weggevoerd om hen te beschermen, zoo hei heette .Welke die bescherming was. blijkt uit de bovenstaande feiten. Het voedsel dat verstrekt wordt, is slecht e-n onvoldoende eni wordt op hondsohe wiize uitgereikt. Weldenken den in Johannesburg trachten zooveel mogelijk te he,l pen, zoowel door bij de militaire autoriteiten ^aan, te dringen, op ver betering van voedsel en behande ling als door het verLeenen van on middellijke en daadwerkelijke on dersteuning. Er is echter nog meer hulp noo- dig, en, die hulp komt uit Europa. Het zenden van' geld wordit drin gend1 aanbevolen. Geld in vertrouw de handen verdient verre die voor keur boven de goederen zending, van welke het vervoer tijdroovend, de keuze misschien verkeerd en de aflevering onzeker i9." Stadsnieuws. Haarlem, 1 April 1901. N.-Z.-HollandscheTramw. Mij. Haarlem—Leiden. Naar men verneemt zal aan de alge- meene vergadering van aandeelhou ders dezer maatschappij (15 April) worden voorgesteld het dividend over 1900 te bepalen op 7%. Spoorweg-ambtenaren. Vanwege de Haarlemsche1 vereeni- ging van spoorweg-ambtenaren werd Zaterdag-avond op de gezellige boven zaal der Sociëteit ,,Vereeniging" een concert gegeven door de he eren J. Paardelcoper Jr. tenor; H. v. d. Beemt, violist en A. C. Provily, pianist. Hoe wel wij nimmer het genoegen hadden gehad de leden van dit muzikale trio te hooren, is de eerste kennismaking ons alleszins medegevallen. Zoowel de zang, als het piano- en vioolspel, vielen ten zeerste te roemen. En dat de toehoorders daar evenzoo over dachten, daarvan getuigden de luide toejuichingen na ieder nummer. Den indruk, den de musici op de aan wezigen hebben achtergelaten, kan dan ook niet anders als zeer gunstig worden genoemd. Zij hebben zich geintroduceerd als een trio, dat op muzikaal gebied mag genoemd worden. Om nog even in bij zonderheden te treden zij vermeld, dat een uitbundig succes werd ingeoogst met een drietal composities van den heer J. Paardiekoper Jr., getiteld „Eer ste Sneeuw", „Vroeg in den Morgen" en „O, liefje teêr". Met veel gloed en warmte werden deze aardige lieve lie deren door den componist voorgedra gen en op uitstekende wijze door de andere musici op piano en viool bege leid, zoodat deze nummers niet nalie ten grooten indruk te malten. De geluk- wenschen door den heer Jansen, na afloop den componist voor zijn schoone werken, gebracht, hadden dan ook aller instemming. Ter afwisseling gaf de gunstig be kende declamator, de heer L. Jansen Fzn. een paar nummers ten beste. De stukjes, die hij op de hem eigen pret tige wijze voordroeg, waren getiteld: „De Priesterzegen"; „Een bestelling van het Hof' en „Het diner van Ma- nus". Bij de twee laatste leuke stukjes, welke wij hoorden, werden onophou delijk de lachspieren in beweging ge bracht. Zoowel de aardige inhoud als de uitstekende voordracht, werkten daai'toe mede. Het applaus aan het eindie was dan ook welverdiend. Vervolgens werd een aanvang ge maakt met het tweede of balprogram ma onder leiding van den heer A. J. Meyerink. Een gezellige, prettige geest kenmerkte deze danspartij, welke een waardig slot vormde aan een goed ge slaagden avond. Salarisregeling van onder wijzers. In de vergadering der afdeeling Haarlem II van 't Ned. Ond. Genoot schap op Zaterdag 1.1. werd door den heer C. de Vries Hzn, het wetsontwerp tot regeling en wijziging van verschil lende punten uit de wet op 't L. O. be sproken. De inleider bepaalde zich tot de regeling der salarissen van de on derwijzers, zooals die in het ontwerp zijn aangegeven. Hij toetste die aan het voorstel, indertijd gedaan door de afdeeling Schagen van het N. O. G. en overgenomen als minimum-eisch door de verschillende groote onderwijzers- vereenigingen en ontwikkelde daarbij de volgende denkbeelden: Het is te be treuren, dat door den minister niets is gedaan om te voorkomen, dat 18ja- rige jongemenschen, vaak nog geheel onervaren in het onderwijs, geheel zelf standig voor de klasse worden ge plaatst en het onderwijzen door aller lei proeven moeten leeren. Dat in het wetsontwerp het ancienniteitsbeginsel is gebracht verdient toejuiching; even eens dat voor bezitters der hoofd-acte; ook al is die niet verplicht, de minima zijn verhoogd. De minister heeft 4 vijf jaarlij ksche verhoogingen voorgesteld, waarvan alleen de minimumlijders te plattelande zullen profiteeren. Anderen, die 't ook erg van noode hebben, krijgen niets. Het is een drin gende eisch, dat de onderwijzers op ongeveer SOjarigen leeftijd een salaris hebben, voldoende om daarvan eenvou dig burgerlijk te kunnen leven. De mi nima in hét ontwerp aangegeven, zijn daarvoor ten eenenmale onvoldoende. Het zou krachtig aanbeveling verdie nen, wanneer op 't voorbeeld van de afdeeling Schagen vrije woning of ver goeding voor 't gemis er van door den minister in de wet werd opgenomen. De periodieke verhoogingen, door den minister aangegeven, doen de vrees ontstaan, dat vele gemeentebesturen, voorstanders van goedkoope leerkrach ten hun best zullen doen altijd de jong ste, de goedkoopste onderwijzers aan te stellen, ten nadeele van het onder wijs. Dit bezwaar zou geheel weggeno men zijn, wanneer het Rijk alle peri odieke verhoogingen voor zijne reke ning nam. De minimam het voorstel Schagen 't wordt door den inleider aangetoond zijn al zeer bescheiden; 't regeeringsvoorstel blijft er verre be neden. Het artikel door den minister uit de vigeerende wet overgenomen, dat de minima der salarissen voor ver schillende plaatsen hooger kunnen zijn, acht de inleider zonder eenige be- teekenis. Het schijnt de regeering te moeilijk om de verhouding tusschen den levensstandaard eens onderwijzers op eene groote of op eene kleine plaats te vinden. Dat in het ontwerp eene ver goeding voor het geven van herhalings- onderwijs wordt gegeven, verdient toe juiching, al is die vergoeding gering, en moet veel van de waardeering der gemeentebesturen worden verwacht. Na de opsomming van verschillende zaken van meer ondergeschikt belang meende de inleider, dat 't op zijn weg lag, de bestaande salarisregelinar voor de onderwijzers in Haarlem aan het regeeringsvoorstel en aan dat van de afdeeling Schagen te mogen toetsen en kwam daarbij tot de volgende conclu sion. 1. Voor de onderwijzers zonder hoofd acte is op 35jarigen leeftijd een sala ris van 750 onvoldoende om er met een huisgezin van te kunnen leven en dat mag gevraagd worden; van 18 tot 24 jaar kunnen de salarissen vrijwel blijven, zooals ze zijn; na dien tijd moeten de verhoogingen sneller gaan; een minimum van 900 is op 30jarigen leeftijd een zeer bescheiden eisch. 2. De verhooging der bezoldiging voor 't verkrijgen of bezitten der hoofd- acte moet blijven. 3. De toelagen voor het verkrijgen der acten voor teekenen en gymna stiek moeten blijven bestaan; er be staat geen enkele reden, waarom ook niet-acten voor moderne talen, voor land- of tuinbouw en wiskunde aan spraak op zoo'n toelage doen verwer ven; dat 't bezit der acte voor de Fran- sche taal alleen dan aanspraak op verhooging geeft, wanneer dit ook aan de school wordt onderwezen, is eene bepaling, die geen recht van bestaan heeft. 4. Het is billijk, dat het getal onder wijzers le klasse onbepaald is; dat zij, die de hoofdacte en acte voor de vrije- en ordeoefeningen der <rvmnastiek be zitten, aanspraak op bevordering kun nen maken en niet behoeven te wach ten dat er weer eens een plaatsje va-» cant komt. 5. de verhooging der salarissen voor de onderwijzers le klasse is een drin gende eisch; ze moeten op behoorlij ken leeftijd tot een salaris van ƒ1200 1800 kunnen komen; daardoor zal voorkomen worden, dat dikwerf de eminensten onder de onderwijzers ge noodzaakt zijn, Haarlem te verlaten, om lotsverbetering te zoeken. 6. De plaatsvervangende hoofden genieten boven hun salaris als onder wijzer le klasse nog eene toelage van 200. 7. Het is gewenscht dat in de salaris sen der hoofden van scholen het be ginsel van verhooging volgens anciën niteit. wordt gehuldigd', in dier voege, dat b.v. het aanvangssalaris 1200, na 5 j. dienst f 1400, na 10 jaren dienst 1500, na 15 jaar dienst 1600, na 20 jaar dienst 1700 bedraagt. Voor scho len, waaraan Fransch wordt onderwe zen, worden deze getallen met 200 verhoogd; hij uitbreiding van 't aantal vakken wordt het salaris naar evenre digheid bepaald. De discussie, die op deze inleiding volgde liep grootendeels over 't laatste deel der inleiding. In hoofdzaak was de vergadering het geheel eens met de beginselen door den inleider op den voorgrond geplaatst. iFeutlIcton. Vrij bewerkt naar het dv/itsch. 22) Dat was een- prachtige theater- coup I zeide de- apotheker, terwijl hij zijn schoonvader toeknikte, en zich met een honend gelaat lot Do- ra wendendie Maar in ernst gesproken verbied ik u eens en voor altijd, mij ooit weer met zulke théatrale kinderachtigheden aan boord te komen, en wees blij, d'at ik ze als zoodanig heb opgevat De jonge vrouw hoorde wat hij sprak en zat voor een oogenblik als verlamd. Toen echter -ging het woest en onstuimig in haar' om, haar slapen klopten-, haar harte- bloed' kooUe. 't Was of een flikke rende vlam in haar opsteeg en in haar binnenste naar een uitweg zocht. Zij kon zich niet langer be dwingen. Haar jeugdig gelaat gloeide, haar borst hijgde, haar. vuisten bald'en zich en haar adem haling, de adem van befügen toq-rn. werd luid en duidelijk in het vertrek gehoord. Mensch I gilde zij uit en ging in- zulk een hevige ontroering vóór den apotheker staan, dat deze on willekeurig en doodsbleek een paar stappen achteruitging. Mensch 1 verbitter mij niet tot. het uiterste. Wat heden over mijn lippen kwam waren de kreten van een; gemarteld schepsel, tot nog toe onderdrukt, maar reeds lang naar een uitweg zoekende. Indien gij dat een ,,the- atrecoup" noemt, in plaats van tot uzelven in te keere-n en te zien welke zonden gij, in uw verblind heid'. o,p u hebt geladen indien gij in plaats van te bedenken e-n te begrijpen- dat een menschelijk wezen met verstand' en gevoel meer is dan een hond, wien men brok ken toewerpt, maar dien men an ders naar hartelust schoppen en trappen kan.indien, gi] zoo Geinig denkt aan. de vriendelijke woorden en schoone beloften waarmee gij', een man van rijpen leeftijd, mijn onervaren hart begoocheld hebt indien gij voor het geld waaivnee gij mij gekocht hebt, ook het recht meent gekocht te hebben om mijn gemoed als een marionet te laten dansen weet dan, dat gij. een. arm1, beklagenswaardige dwaas ziiL ia. meer dan dat een eerlooze 1 En nog meer neen thans spreek ik, ik wil spreken I eerder sla ik d'e handen aan mijzelve eerder breek ik in uw apotheek in en haal daar het snelst werkend vergif om mij van uw tegenwoordigheid te ver lossen dan dat ik thans zwijgen zou. Waar gaaffc gij mij ooit een straal van warmte., van liefde, van billijkheid, van waardeering? Waar was uw rechtvaardigheid als mensch Ik kreeg niets van u dan een knorrig gezicht, berispin gen, dwingelandij en een onuit staanbaar gevittot zelfs op de naald' toe, die ik in mijn hand' hield, hadt gij wat aan te merken Weg met he,t masker uwer souve- rein.e voortreffelijkheid I Had't gij het recht mij zoo lang te kwellen en- zweeg ik geduldig, thans heb ik hef recht u te zeggen waar het op staat. Nu weet gij het, e-n tevens weet gij onze toekomstige verhou ding tot elkander Dora zweeg. Een buitengewone gloed1 overtoog voorhoofd en wan gen, zulk een wonderbare gloed van edele verontwaardiging, dat haar ouders haar vol bewondering aanstaarden. De man echter, tot wien zii aesDroken had. stond' met1 afgewend gelaat naar -een of ander onverschillig voorwerp in de ka mer te kijken, en sprak geen woord1. Een zacht, hartverscheurend snik ken. het gevolg eener bijna boven- mensch-elijke opwinding, vernam men van Dora. Ook buiten was het onstuimigde sneeuwvlokken joe gen tegen die ruiten. De natuur was in opstand geraaktZo-u zij tem minste zich één gevoelen met een, arme, gepijnigde ziel? Zullen wij aan tafel gaan? vraagde Dora's moeder na een pijn lijke pauze. De jonge vrouw drukte haar zakdoek voor de oogen-, stond! op en ging naast liaar vader zit ten. Mevrouw Paulsen ging naar haar schoonzoon en vattë hem bij de hand. Kom Reinhard. De- apotheker wendde zich om. Geen enkele trek op zijn gelaat ver ried wat er in hem omging; ook sprak hij aan tafel met zijn schoon ouders alsof er niets was voorge vallen. Maar Dora bestond niet voor hemhij zag haar niet een enkele maal aan-, veel minder nog sprak hij met haar. Toen moeder en dochter, na afloop van het sou per. sa-men op de canapé gingen zitten praten, deed Reinhard) alsof hij dit niet eens opmerkte. Nadat Dora's toorn bedaard was, had zij iets onrustigs gekregen. De omvang en de beteeken is van het gesprokene doemden voor haar geest op. Nog een korte poos en zij zoai alleen met hem wezen, alleen met d:e-nzelfden man, dien zij zoo doo-delijk beleed! gd hadAl kon zij. ook niets terugnemen van het geen zij hem, zoo zonden eenige be perking voorgehouden hadtoch klopte haar hart angstig, als zij aan de toekomst dacht. Zij was nu im mers eens en voor altijd met Rein hard verbonden I Zij zag zich, in haar gedachten, in Re-inhard's woning en hoorde de ijskoude stem van den man, die haar met woorden en blikken ver nietigde. En waar vond zij bijstand' en hulp Zelfs haar moeder trok haar par tij niet in dezen rechtvaardigen, strijd, in welken eindelijk d'e hechtste draden van zachtmoedig geduld gebroken waren In, den beginne sprak mevrouw Paulsen bemoedigende woorden, maar zij eindigde met een- strenge berisping. Zij vergeleek Reinhard met ande re mannen en. schetste do veie goe dé hoedanigheden van den eerste. Goed, goed! antwoordde Do- ra-. Het- kan zijn Maair waar lief de en achting ontbreken, daar ver dwijnt alles wat hij boven- anderen vóór heeft. Wat bleef er van dezen man over, wanneer hij niiet eens do dioor u geprezen eigenschap pen bezat? "Verdiende hij dan zelfs wel den naam van. -mensch te dra gen Toen zich in den vereïeren loop van hol gesprek mevrouw Paulsen, ondanks alles, toch aan Reinhard's zijde schaarde, ontstond' er bij de jonge vrouw een gevoel van hevige verbittering. Eensklaps verstikten de tcedere gevoelens voor haar moe der gelijk een plotseling bedwon gen gloed, en voor de eerste maal daalden de achting en de eerbied! voor hen, die haar tot nog toe in alles ten voorbeeld geweest, waren. Zij streed maar tevergeefs tracht te zij haar oproerige gedachten to verbannen, ja, door het gevoel van koelheid' en verbittering werd haar afkeer van Reinhard versterkt. Eindelijk kwami hot oogenblik van afscheid. De ouders vergezel den hun kinderen lot aan de voor deur en wenschten hun goeden nacht. Reinhard ging vooruit. Toen- hij reeds op den drempel stond,

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1