oorxaaK, dat aan deze voornemens, zeer tot leedwezen van den President, geen gevolg kon worden gegeven, ter wijl bovendien prof. Beets zelf zich niet geheel wel gevoelde. Behoudens tusschcnkomende omstan digheden zal de President Zaterdag omstreeks 12 ure van Utrecht naar Hil versum vertrekken met een extra-trein, Z.H.Ed. aangeboden door de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Dr. Schaepman. De aanhef der pauselijke breve, waarbij dr. Schaepman benoemd werd tot huïsprelaat, luidt, naar het Cen trum mededeelt, uit het latijn vertaald, aldus: „Uw hooggeprezen geleerdheid, de ijver en werkkracht, waarmede gij als volkevertegenwoordiger en lid der wet gevende maclit, in Nederland, opkomt voor de rechten zoo van den Apostoli- schen Stoel als van den godsdienst, door eene zeggingskracht, die uwe geestdrift evenaart, zijn de redenen, waarom wij u een bijzonder blijk onzer welwillendheid waardig keuren." Het intern. Hof van Arbitrage Volgens de Friedens-Warte, zal het Hof van Arbitrage aan de Prinsen gracht in Den Haag in Mei plechtig ge opend worden. Er wachten reeds veer tien arbitrage-zaken op afdoening. De Frankf. Ztg. verwacht dat het ge schil tusschen Bulgarije en Roemenië over het bezit van een gebied dat ver andering heeft ondergaan, tengevolge van een wijziging in het stroomgebied van den Donau, het eerst in behande ling zal komen. De Indépendanc© beige zegt dat de mogendheden nog niet hebben uitge maakt of de opening met ceremonieel of in alle stilte zal geschieden. H. M. de Koningin-Moeder zal Zater dagavond voor een achttal dagen naar het Loo gaan. Mooie verzameling. Te Steenbergen is bij het afbreken van het arrestanten-lokaal een zware kist ontdekt, voorzien van zes sloten, welke bij opening verscheidene folter- werktuigen bleek te bevatten. Aan het opschrift der kist en de merken op de brandijzers, zou men veronderstellen, dat zij nog afkomstig zijn van den Spaanschen tijd. Diefstal ensocïsal demooratie Het orgaan der Ned. Vereeniging van spoor- en tramweg-personeel ver klaart-, „dat men De Bunj© niet is hard gevallen, omdat hij .rapport ge slaakt heeft van den diefstal, maar wel, omdat hij den betrokken remmer niet heeft gewaarschuwd, toen hij ver moeden kreeg en omdat hij politie diensten verrichtte, waartoe hij niet verplicht en, als arbeider die wat meer van solidariteit weet dan een ander, niet gerechtigd was." Stiefmoeder. Als bijzonderheid deelt men me de, dat de veehouder S. Brouwer te Ilpendarn een hond heeft, die de taak eener weerspannige moeder overnam. Een lam toch van een onwillig schaap heeft de hond tot zich genomen en zoogt het. Waar de hond loopt is ook het lam. En wordt de hond 's nachts wakker en mist hij zijn lam, dan huilt hij tot men de deur opent en hem, in den stal laat. Nu heeft Brouwer den hond een tweede lam gegeven, en dat gaat ook weer goed. Acad. examens. Leiden. Bevorderd tot semi-arts de heer J. W. L. Dietz. Om nooit te vergeten. Donderdagmorgen omstreeks acht uur beleefden de passagiers van de veerboot van IJselmonde op Kraling- sche veer, eenige angstige oogenblik- ken. Tijdens den hevigen storm vloog mid den op de rivier, door onbekende oor zaak de stoomkraan van den ketel, zoo dat de stoom ontsnapte, en de boot zoo goed als onbestuurbaar werd. Door de geweldige golven werd het vaartuig zoodanig heen en weer geslingerd, dat de gloeiende kachel in de voorkajuit ha ren inhoud op den vloer ledigde, en ex bijna brand ontstond!. Een wonder mag het genoemd wor den, dat niemand der bemanning door den ontsnappen den stoom is verbrand. Aan de kalme houding der bemanning is het te danken, dat het bootje veilig aan wal is gebracht kunnen, worden. Handel in melk ©n kaas. Van den heer B. H. de Waal, onzen consul-generaal te Kaapstad, komt on der dagteekening van 27 Febr. jl. de volgende mededeeling voor in de „Con sulaire Verslagon en Berichten." ..Ik veroorloof mij de aandacht er op te vestigen,, dat van verschillende zijden klachten bij mij zijn ingekomen van hier gevestigde importeurs en agenten omtrent de qualiteit van ver scheidene partijen gecondenseerde melk in blikken en Gouda-kaas. „De firma Van den Berg Co. Lim. levert hier, naar net schijnt, beide ar tikelen tot lagere priizen dan, door de meeste kooplieden en fabrikanten in Nederland gevorderd worden, maar de qualiteit der door v. d. B. Co. gele verde goederen schijnt over het. alge-; meen te voldoen. De kaas is hier in den handel bekend onder den naam van „fabrieksbaas". Waarschijnlijk door de concurrentie daartoe gedrongen, wor den nu door andere kooplieden in Ne derland bestellingen aangenomen tot lagere prijzen, maar de qualiteit dier goederen blijkt bij aankomst alhier zoo slecht te zijn. dat het artikel ge heel waardeloos en onverkoopbaar is. „Daardoor wordt aan den handel in deze voor Nederlands industrie zoo be langrijke artikelen onberekenbare scha Ie veroorzaakt, daar Hollandsche melk en kaas op die wijze langzaam maar ze-, ker verdrongen worden door buiten- landscli fabrikaat." Laag: water. In geen jaren was het water in de Zuiderzee zóó laag als thans. Het ge-i heele Monnikendammergat, de yiham van de Gouwzee, was droog; alleen een; smal strookje water, van eenige me ters breed kronkelde traag door de slijkerige vieze massa. Het verkeer met het eiland Marken was daardooi tijdelijk verbroken tot Woensdagavond 8 uur. Donderdagmorgen dreef de ge-, weldige Z.W.-wind het water weer te rug en was het zelfs nog lager dan ooit geweest is. Het was een vreemd, maar geen opwekkend of aantrekkelijk ge zicht. Op de eerste audiëntie van den mi nister van oorlog, generaal Kool, wa ren Donderdag o .a. verschenen: Lui tenant-generaal Van Kesteren, inspec teur der infanterie; generaal-majoor A. J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie; generaal-majoor J. N. Roe- lants, commandant der Nieuwe Hol landsche Waterlinie, en schout-bij nacht Tadema, chef van den marine staf. Voorts kwamen tal van hoofd en verdere officieren van de verschil lende wapens en diensten den nieuw- benoemden minister complimenteeren. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De centrale anti-revolutionaire kies- vereeniging in het hoofdkiesdistrict Breukelen heeft den afgevaardigde voor dit district, den heer J. H. de Waal Malafijt, weder candidaat gesteld; voor de Tweede Kamer. Voor een candidatuur in het district Eist wordt ook genoemd de oud-minis ter Bergansius. De centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Assen heeft den heer P. van Vliet candidaat gesteld. De he eren Th. van Weideren Rengexs te Oenkerk, Mr. J. A. van Gilse te Arn hem, en C. Gerrïtsma te Heerenveen, zijn niet genegen een candidatuur in het district Schoterland te aanvaar den. Ds. Talma te Arnhem, door de anti- revolutionnaaire kiesvereeniging Ne derland en Oranje te Dordrecht candi daat gesteld, heeft aan genoemde kies vereeniging bericht gezonden, die can didatuur niet te kunnen aanvaarden. De liberale kiesvereeniging „Helder" te den Helder, en de liberale kiesver eeniging te den Burg op Tessel, heb ben den heer C. S. Taring; directeur der Heldersche Uitgevers-Maatschap pij, candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer. In de gehouden vergadering der li berale kiesvereeniging „Veluwe" te Apeldoorn, zijn op de groslijst voor de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer gebracht de heeren H. van der Houven van Oordt, te Arnhem; R. P. J. Tutein Nolthenius te Zutphen; Mr. H. Ph. de Kanter te Haarlem; Jhr. Mr. G. W. Mollerus. te Apeldoorn; J. P. Rouwenhoff te Epe; H. Roodhuizen te Enkhuizen en Mr. H. J. Hesselihk van Suchtelen te Wageningen. Naast den heer jhr. J. W. van Nis- pen tot Sevenaer, die door het bestuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging te Loosduinen als candidaat voor dat dis trict is aanbevolen, zullen verschillen de afdeelingen van 't Westland aanbe velen de heeren H. J. Hoek te Waterin gen, voorzitter dier vereeniging, en M. II. van Ruyven te Poeldijk, tuinder en lid der Prov. Staten. In de algemeene vergadering der Centrale Kiesvereeniging, op 22 dezer te houden zullen deze verschillende candidaten besproken en daarna een definitieve candidaat benoemd worden De radicale kiesvereeniging te Koog- Zaandijk heeft met algemeene stem men besloten zich bij de vrijzinnig- democratische partij aan te sluiten. Men zal denkelijk met een zelfstandi gen candidaat tegen den heer de Boer optreden. De centrale antirev. kiesvereeniging in het kiesdistrict Gorinchem heeft het aftredend lid den lieer H. Seret can didaat gesteld. In het kiesdistrict Hilversum heeft de centrale anti-revolutionaire kiesver eeniging tot candidaat. gesteld het af tredend lid den heer S. baron van Heemstra. De vrijzinnige kiesvereeniging „Een dracht maakt Macht" te Tietjerkstera- deel, heeft in hare te Bergum -^hou den vergadering met algemeene stem men tot voorloopig candidaat gekozen mr. H. Ph. de Kanter. De radicale kiesvereeniging te Leeu warden heeft tot voorloopige candida ten gesteld de heeren mr. Z. v. d. Bergh te Amsterdam, mr. J. A. v. Gilse te Arnhem en A. Rauwerda te Leeu warden. Dr. J. Th. de Visser heeft medege deeld niet eenige candidatuur officieel te zullen aanvaarden, alsvorens de op 22 April a.s. te houden vergadering van den Christelijk historischen Kiezers- bond heeft plaats gehad. Nu de heeren Hugenholtz en Gorter voor een candidatuur voor het district Schiedam bedankt hebben, heeft de .Schiedamsche afdeeling der Soc. Dem. Arbeiderspartij besloten candidaat te stellen den heer Bergmeijer, of. zoo deze mocht bedanken, den heer Oude geest. Voor de Vrouwen Kin der an der Boeren. De heer Rijsdijk, te Sliedrecht, heeft eon brief ontvangen van Sf Helena van don heer De Witt Hamer. d.d. 25 Febr. 1901, waarin hij o. m. schrijft over zekere schikkingen betreffende de correspondentie en de behoeften met en voor de gevangenen; verder over eenige aangelegenheden betref fende het snijwerk der gevangenen, alsmede den prijs die te Jamestown wordt besteed voor dat werk. Verder schrijf de Witt Hamer: Ik zend u hierbij 100 enveloppen af komstig uit Transvaal en 200 dito af komstig uit de Kaap-Kolonie met het merk van den censor en de postzegels er op. De krijgsgevangenen hebben mij die gegeven met het doel die te ver- koopen aan liefhebbers en de opbrengst er van te doen storten in het Broekhui- zenfonds ten behoeve van de vrouwen en kinderen, die in kampen zijn opge sloten. De beduimelde enveloppen ge ven u het bewijs dat ze toebehoord hebben aan bona fide krijgsgevange nen, die weken- ja maandenlang daar mede hebben rondgeloopen in zakken, aangezien kisten of kasten om brieven te bewaren, niet in een kamp gevon den worden. Wilt u nu s. v. p. trachten die aan den man te brengen; postze gelverzamelaars willen er wellicht geld voor geven, of personen die van Boerenkrijgsgevangenen een goedkoop aandenken willen bezitten. (Bovenbe doelde enveloppen zijn voorhanden bij de heeren A. Pijl Jr., Albasserdam, Dr. Ch. Moll, Schoonrewoerd en P. Rijsdijk, Sliedrecht.) Gaat de verkoop goed, dan stuur ik er meer. Voorloopig onzen dank voor uwe moeite, Ds. A. F. Louw vertrok 20 dezer naar Kaapstad, diens opvolger Ds. de Vos is in quarantaine op den ouden kulk in Jamestownbaai. Tabak blijft nog maar schaarsch hier onder de 4600 krijgsgevangenen. Vervolgens een brief van Cronjé (met portret), waarin hij dank. betuigt aan de Hollanders, die toonen vrienden te zijn in nood; „ons zal dat nooit ver geten" schrijft hij verder. De Koningin-Moeder maakte Dins dag te voet met een hofdame een wan deling in Voorhout en Bosch. Tragisch. Een 16-jarig dienstmeisje te Lam- bertschaag (N.-H.) had, bij afwezig heid van haar meester en meesteres, een vaas gebroken. In haren angst verworgde zij zich, na een briefje te hebben geschreven, waarin zij verzocht het geld, dat ze daarbij gelegd had, en, indien dit niet vol doende was. een deel van 't geen ze nog te vorderen had, als vergoe ding aan te nemen, en wat er mo gelijk nog overschoot, aan hare ouders te geven. Verduistering. Een bediende van een handelshuis in de Vijzelstraat te Amsterdam is in voorloopige hechtenis gesteld, verdacht van verduistering van ongeveer f 1000 tan nadeele van zijn patroon. Een ongewoon verhoor. Men schrijft uit Amsterdam: Maandag en Dinsdag had ten palei- ze van justitie te Amsterdam een niet alledaagsch verhoor plaats. De rechter-commissaris in het fail lissement van jhr. H. Tindal had in de door den gefailleerde tegenover zijne curatoren aangenomen houding aan leiding gevonden tot het doen dagvaar den van een aantal getuigen, ter ver krijging van inlichtingen omtrent het faillissement. Immers, jhr. Tindal, wiens betrekkingen tot een groot aan tal ondernemingen, als de Electrische Drukkerij, de Telegraaf, de General ozone and electrical supply company, de Parijsche maatschappij „pour la stérilisation des eaux", de zuivelfa briek Concordia, in gansch Amsterdam bekend zijn, heeft sedert zijn faillisse ment, waaraan hij zich niet onderwer pen wil, tegenover de curatoren mr. Hazelhoff Roelfzema en mr. Vogel, ont kend, geïnteresseerd te zijn bij een of meer genoemde vennootschappen. Voor zoover zijne curatoren aanwijzingen van het tegendeel meenden te bezitten, zeide bij, dat de aandeelen aan zijne echtgenoote toebehoorden of door hem aan derden verkocht waren. Op grond dezer houding verzochten curatoren, den heer T. te doen gijzelen. De rech tercommissaris echter maakte bezwaar tegen dezen krassen maatregel en gaf er de voorkeur aan, getuigen te doen dagvaarden. Zoo werden Maandag eni Dinsdag door den rechter en vooral ook door mr. Hazelhoff Roelfzema on dervraagd: kolonel Simon en diens broeder, vroegere vrienden van den heer T. en nu zijn voornaamste schuld- eiscliers, de heer Grothe, de heer van Dam, oud-directeur der Telegraaf, de heeren Sckneller, van der Weide en van der Sleen, ingenieurs en bacterio logen. de heer Hoekstra, directeur der Electrische drukkerij, de heeren Thiel en de Mare, oud-directeur en directeur der Concordia, de heer Stokes, vroeger als procuratiehouder een factotum van den heer T. en eenige andere betrokke nen. Welk resultaat dit verhoor heeft opgeleverd, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Maar er wordt beweerd, dat de officier van justitie zeer veel belang stelling toont in deze zaak. Uit de Arbeiders wereld. BINNENLAND. Te Alteveer hebben alle veenarbei ders, zijnde eenige honderden, het werk gestaakt. De Haagsche schildersgezellen hebben dezer dagen ip een door hel ïooncomité belegde bijeenkomst, met 150 tegen 31 stemmen en 13 in blanco, besloten niet tot staking over te gaan. Alle timmermansknechts te 01- denzaal hebben het werk gestaakt. Zij eischen allen 16 cis. per uur. Tal vain arbeiders, die» uit Drenthe naar Dui tsohland waren getrokken', om daar werk te vinden, zijn onverrichter zake teruggekeerd. In de Rijnprovincie evenmin als in Oost-Friesland' en Hannover kon men terecht. En zoo men al grond1- werk kon verrichten!, was het loon per daghuur van 60 tob 90 cents la^ ger dam verleden jaar. Toch ko men in de nieuwsbladen nog her haaldelijk advertenties voor, waar in tegen hoog loon melk- en akker knechten worden gevraagd!. BUITENLAND. Te Marseille is de meerderheid van de havenarbeiders weder aan het werk gegaan. Maar de leiders van de sta king hebben nog altijd den moed niet opgegeven. Zij stellen alles in het werk om de staking nog te rekken. Telkens worden er daardoor nog vergaderin gen van stakenden gehouden, en met. groote regelmatigheid wordt in die vergaderingen een besluit tot voort zetting van de staking genomen. Er zal eene vergadering worden ge houden van het comité der stakers en vertegenwoordigers van de werkgevers. Over den achtuiïgen werkdag zal niet woTden gerept. Het bestuur der douanen te Marseil le heeft de ontvangsten van Maart be kend gemaakt, vergeleken met die van Maart 1900. Daaruit blijkt eenigszins hoeveel kwaad de staking heeft ge; d'aan; niet heelemaal, omdat de werke lijke ontvangsten van de maand nog veel geringer moeten zijn, dan de cij fers aangeven. Men moet er toch re kening mede houden, dat het douane- bestuur onder de ontvangsten van Maart heeft opgenomen alle betalin gen, die in die maand zijn gedaan, ter wijl de industrieelen van het jaar niet alleen gebruikt hebben, wat in die maand is binnengekomen, maar ook gedwongen waren, hunne voorraden uit de entrepots te gebruiken, en daar voor de inkomende rechten hebben be taald. De ontvangsten van Maart 1900 be droegen 3,213,209 fres.; die van Maart van dit jaar 2,178,715 fres.. hetgeen dus eene vermindering is van 1,034,494 frs. De suiker, die verleden jaar 429,000 frs. opleverde, bracht van het jaar niet meer dan 62.000 fres. op. Katoenzaad- olie in Februari j.l. nog 242,000 fres. opbrengende, staat over Maart met slechts 145,000 fres. op de lijst. Hout is met 46,000 fres. verminderd met Fe bruari vergeleken; dranken 100,000 frs., en gezouten vleesch 22,000 fres. In Maart is er slechts 1,450,000 K. wol in gevoerd, tegen 2,500,000 K. in Fe bruari. In het Scliotsche kolendistrict Lamark shire heben 30 tot 40.000 mijnwerkers gestaakt om de invoering van den achtuurswerkdag te verkrijgen. En kele staal- en ijzerfabrieken, die nu niet van steenkool worden voorzien, zullen waarschijnlijk dientengevolge sluiten. De trammaatschappij te Bordeaux heeft de eischen van het personeel in gewilligd, zoodat een werkstaking ver meden werd. In het groothertogdom Hessen treedt met 1 April, ingevolge een besluit van den groothertog, den pensioensrege ling voor de staatswerklieden en hun nagelaten betrekkingen in werking. In de verordening wordt onderscheid gemaakt tusschen vaste en tijdelijke werklieden. Vaste werklui, dat zijn zij die ten minste 40 weken in het jaar in dienst van den staat zijn krijgen na een diensttijd van tien opeenvolgen de jaren recht op pensioen voor zich zelf en hun weduwen en weezen. Voor tijdelijke werklui, die elk jaar minder dan 40, maar meer dan 20 weken in staatsdienst zijn, moet de diensttijd 15 jaren zijn. Het begin van den dienst tijd moet vallen tusschen het 25ste en 40ste levensjaar". P" de vaststelling van het pensioen ~aat men van vier loonklassen (1200, 900, 600 en 360 mlc.) uit. Het pensioen wordt verleend bij ongeschiktheid, en bedraagt in den be ginne 30 percent van liet loon, dus on derscheidenlijk voor de vier loonklas sen: 360, 270, 180 en 120 nik. Een pen sioen dat minder dan 120 mark zou be dragen, wordt tot dit bedrag verhooerd. Voor tijdelijke werklieden wordt het pensioen elk jaar met anderhalf perc. voor vaste werklieden met 2 percent verhoogd, tot een maximum van 75 percent van het loon (900, 675, 450 en 270 mk.) De uitkeeringen. van de rijks verzekering komen in aftrek van het pensioen; dit mag echter dientengevol-! ge niet minder worden dan de helft van de minima van 360, 270, 180 en 120 mk. Het weduwgeld wisselt tusschen 240 en 120 mk. Voor eiken wees wordt tot zijn vijf tiende jaar 60 mk. betaald^Het geheele weezengeld mag niet hooger zijn dan het weduwgeld, en weezen- en weduw geld samen mogen niet hooger zijn, dan het pensioen dat de vader bij zijn overlijden had of had kunnen trekken, aan den anderen kant mogen weduw en weezengeld samen niet minder dan 180 mk. bedragen. Leger en Vloot. Atjeh. Blijkens van den gouverneur van Atjeh en ünderhoorigheden ontvangen telographische berichten zijn sedert de jongste mededeeling dienaangaan de in de „St-Ct." van 6 Maart 1901 bij de krijgsverrichtingen aldaar: gesneuveld: de fuseliers L. 11. Jacobs no. 38035, H. J. Iïoósen no-. .33266 en <le geniesoldaat L. van de Pol no. 42392; aan bekomen wonden overleden: de fuseliers N. Cruts no. 48982, F. de Le ger no. 44310 en F. de Volder no. 36386; gewond: de kapitein der infanterie L. F. Schroder, de sergeant G. J. W. Thumn no. 41341, de korporaal G. Smits no. 45544 en de fuseliers G. A. Stëïnmüller no. 36772, A. M. Bokhoven noi. 30346, J. Wapstra no. 50645, J. van Duinen no. 33849 en G. J. Veriée no. 47735, en licht gewond: de fuselier G. F. van Platerink no. 29989. (St.-Ct.) Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. De verordening, die met 1 Januari in Westfalen en Rijnland in werking zou treden en waarbij wielrijders een rijwie-lkaart moeten bij zich dragen en vertoonen, doch wegens het invoeren van een zelfde modelkaart voor alle gemeenten werd uitgesteld, is met 1 1 April van kracht geworden. Neder- landsche wielrijders mogen bij het passeeren der Pruisische grenzen hier op letten. Volgens een mededeeling van den Italiaanschen wieler-kampioen Tom- maselli, dde na een zeer voordeelig tournée in Zuid-Amerika weer in zijn vaderland is teruggekeerd, zijn de Zuid-Amerikanen over 't algemeen goe de sportlui, maar van het organiseeren van wielerwedstrijden hebben zij niet veel idee, vandaar dat zoo dikwijls on regelmatigheden op de baan te Buenos- Ayres voorkwamen. Uit een brief van zijn vriend Henry Meyers deelt Torn- maselli mede dat Meyers hein o. a. schreef: „Als gij weer aan den arbeid gaat, zeg ik niet dat ik het ook niet weer zal doen," waaruit men in sport kringen opmaakt, dat men het onover winnelijke tandempaar MeijersTom- maselli weer eens op de baan zal zien. Tuf! Tuf! Het nut van verbinding van kleine plaatsen door middel van motorrijtui gen springt ten duidelijkste in het oog, als wij nagaan, dat nabij Spijer een automobielen-dienst 110,000 personen vervoerde in 3 maanden tijd. Men ver wacht daar geen winst te behalen in het eerste jaar, want voortdurend zijn aan de rijtuigen verbeteringen aange bracht, alvorens zij geschikt waren om op dikwijls ruwe wegen dagelijks veel dienst te doen. Na verloop van een jaar echter zal de bedoelde onderne ming zeker belangrijke winsten af werpen. Zijn er in ons land niet vele kleine plaatsen, waar de spoor niet komt, en waar de wegen prachtig zijn? Zou op onze vlakke wegen zulk een automohielendienst niet op nog minder bezwaren stuiten, als in bergachtig terrein? De Fiets. Voetbal. Ter aanvulling en verbetering van het bericht in ons nummer van Woens dag 1.1. over de wedstrijden van de Altonaer Fussballclub hier te lande kan nog medegedeeld worden dat de mat ches tegen Haarlem en Spartaresp. zijn vastgesteld op Zondag en Maandag a.s. Cricket. Een paar maanden geleden meldde het „Vad." in het levensbericht van den heer P. Romijn, dat hij het was, die o. a. 't thans zoo populaire cricket spel in ons land introduceerde. Uit Zuid-Afrika schrijft de heer Louis Bic-1 card thans aan genoemd blad, dat hij in 1875, toen hij op het Instituut Schreuders te Noordwijk-Binnen was en van een vacantie bij zijn ouders, die tijdelijk te Londen waren, terugkwam, een voetbalen een compleet cricketspel meebracht. Beide spel-en waren totaal onbekend, niet alleen te Noordwijk, maar ook aan de 32 leerlingen op het Instituut. Ik bleef op het Instituut tot October 1877 en al dien tijd hebben wij druk voetbal en cricket gespeeld. Ik kan mij niet herinneren, dat er in die dagen eenige voetbal- of cricketclub bestond in Holland; ik heb er van ge hoord ;heel wel kan ik mij herinneren hoe menigmaal studenten uit Leiden, mijn geboortestad, bij hun uitstapjes naar het hotel A. van Konijnenburg te Noordwijk Binnen gespeeld hebben met ons in beide spelen op ons terrein, ge legen aan een gang naast den tuin van het hotel. Honden. Wegens onvoldoende deelneming zul len de Nationale Fieldtrials (veld-wed- loopen) uitgeschreven door de „Neder- landsc.he Setter-club" op 8 April niet doorgaan. Sch lling'g eerste nederlaag in 1901. De Amsterdamsc.be racer Schilling, die in Berlijn in training is, heeft deze week volgens het „Rijw.", een wonder lijk avontuur gehad op een tocht met zijn vriend Mundner samen, van Pots dam naar Berlijn. liet was zoo tegen 't schemeruur, dat Mündner en Guus Schilling Potsdam den rug toekeerden om Berlijn nog voor den avond te bereiken. De weg was zeer slecht en daarom wipten de beide handige rijders hunne machines op het breede trottoir. Toen zetten zij er een flinke vaart ïn, waarbij Münd ner die de leiding had, een mooien voorsprong kreeg. Guus echter wist niet terstond van opgeven en vervolg de zijn weg. toen hij plotseling hoef getrappel achter zich hoorde en omkij kende een prachdlgen volbloed, bere-' den door een sierfHk en smaakvol uit- gedosebten rijder, in vollen ren zag naderen. Men begrijpt, dat de Amster dammer nu het devies „Overwinnen of sterven" koos. De vernedering toch van door een paard te worden voorhijgeloo- pen joeg hem het schaamrood! oo de kaken en de vertwijfeling in het hart. Intusschen stiet do ruiter, die niette genstaande al zijne spoorslagen zag dat zijn paard het zou moeten verlie zen, woeste kreten uit en brulde Schil ling too, 't op te geven. .Danke schijn" schreeuw© Guus terug terwijl hij er nog een extra schopje oplc-i. Edoch... plots... een schok... een krak 'a buiteling en Schilling's karretje i^ een opvouwbaar rijwiel en de moedig^ strijder ploft, eenige meters voorsprong krijgende, in de modder. Guus was iiv een kuil gekomen en z'n ketting was' daardoor afgeloopen.. De ruiter nader- de, steeg van zijn met bloed en schuim' bedekt renpaard en... hielp z'n antag'o-' nist meent ge, lezer? Juist andersom! Hij grijpt onzen maat in de kraag, en dwingt hem, met ijzersterke hand' zijne polsen omdraaiend1, zijne in pastei iig- gende kar op te nemen en hem te vol gen, bespat met modder, beladen met' zijne machine, betrad de eigenlijke overwinnaar Berlijn, waar hij natuur-,! lijk voor een rijwieldief werd aange-) zien. Spoedig kwam Guus tot bezinning, nam zijn begeleider eens goed bij 'V gaslicht op en zag dat hij was ingepikt door een hereden politieman die in Bexlijn prachtige uniformen hebben. De overwonnene moest mee naar 't kla- bakkarium alwaar hem kennis gedaan werd dat hij wegens rijden zonder lamp' op de berm van dien weg benevens poging om te ontkomen, een kleine vijftig mark boete had opgeloopen, bij welke aardigheid nog kwam, dat, toen hij het huis der gerechtigheid verliet, zijn vriend Mündner met tranen vap pret in de oogen, schaterlachend heih opwachtte. Dit is het waarachtig verloop van Guus Schilling's eersten wegwedstrijd in 1901. Letteren en Kunst. Weder optreden van Mevr. fioltrop—Van Gelder. In don Stadsschouwburg te Am- sterdam is Woensdagavond aan mevi'. Holt-rop van Gelder een spontane en heerlijke hulde ge bracht. Zei trad op in Mijn Schoon-^ dochter." Toen mevr. Holtrop opkwam, al- duB verhaalt G i o in het „Hbld", stond' een bloemenmand gereed. Onder het hartelijk en langdurig. applaus van het publiek werden nog eenige bloemstukken aangedra gen. regende het bouquetjes boven uit de> loges d'avant-scèn© der ar tiesten, geworpen door meisjes van de Tooneelschool, leerlingen van mevr. Holtrop, die haar onderwijs vier maanden, gemist hebben las de heer Clous van het lint van een bloemenmand driej namen voor,- van die korte, aardige naampjes,) zooals kinderen, ze voor elkaar be-' denken, en dat deed me at. Holtrop een kushand werpen naar de bene- den-Ioge. Een hartelijke handdruk van mevr. Poolman en den heer Clous hielp mevr. Holtrop haar aan doening overmeesteren en toen kon de even afgebroken draad door de, ieder met een bloemetje gesierde artiesten weer worden opgevat. Toen kon het publiek ook zien, dat mevr. Holtrop misschien iets blee- ker zag dan anders, maar dlat dit reconvalescenten-airtje haar niet misstond het kon hooren, dat haar stem niet luid klonk, maar zij door haar duidelijke articulatie toch bij na voortdurend te verstaan was. En het kon zich ook overtuigen, dat mevr. Holtrop haar oude rol nog even gemakkelijk en geestig speelde, met aardige nuancetjes en guitig© accentjes. Aan het slot van het eerste en het tweede bedrijf werd mevr. Holtrop telkens tusschen nieuwe manden en bloemen stuk ken- in de bloemen gezet en toegejuicht. Na het derde kwam d'e commis sie op het toon eel en sprak de heer Wilson mevr. Holtrop toe. Hij her innerd© er aan, dat hare vrienden haar vier maanden niet hebben kun nen bewonderen en zelfs angst en vrees hebben gehad, of zij wel ooit weer het tooneel zou betreden, of zij haar niet verliezen zouden als mensch en als kunstenares hij her innerde haar ei* aan, d'at zij in de eerste dagen van haar beter schap, hoorendie van het voortdu rend informee-ren naar haar gezond heid, had gezegd „ik wist niet, dat ik zooveel vrienden had" en dat de grootendeels gevulde schouw, burg haar nu de overtuiging daar van moest geven, want de aanwe zigen waren vrienden die zij zich had verworven door haar goede hart, haar eenvoud, waarheid en ongekunsteldheid als vrouw en als mensch. Hij verteld© hoe vlug d'e commissie in staat was gesteld een stoffelijk blijk te voegen bij de bloemenhulde die zij haar wilde brengen en hoe zij uitgevorscht had welk geschenk haar aangenaam zou zijn. Toen overhandigde hij haar een horloge met ketting, niet alleen als sieraad, maar om dagelijks te dragen als herinnering aan haar wederoptreden, en een armband als symbool van den band tusschen haar en haar trouwe vrienden. Bij het cadeau was een album met de eigenhandig geschreven namen der deelnemers, die de heer Wilson voorlas. Meer werd er niet gesproken. Wel werden nog meer bloemen aan gebracht, wel werd gejuicht en in de handen geklapt. Heel eenvoudig waren de woor den van dank, die mevr. Holtrop sprak. Zij zeide dat zij niet zou probeeren te zeggen wat zij voelde, na al wat zij gisteravond al gepro beerd had; zij zou de woorden toch wel niet vinden en het zou haar misschien zenuwachtig maken-. Maar zij had met een hart vol dank baarheid gezien dat verwezenlijkt was, wat zij nooit had gedroomd, zooveel bewijzen van vriendschap en hartelijkheid, en daarvoor dank te zij allen uit den grond' van haar hart. Lang, lang werd er nog geapplau- diseerd en gejuicht en telkens zag,

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2