Tweede Blad, Arme öora. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Zaterdag 6 April 1901. No5451 INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich met aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Aan de „NutsMeden. n. Er is dius depressie". Om daar aan) een einde te maken moet er worden gereorganiseerd'. En wiel buiten de finaneieele regeling die wij voorloopig bespraken, om. Die is wel gemaakt ondier den invloed van gelegde de pressie", doch niet om baar weg te nemen. De kwaal, die men wil gaan. bestrijden, zit niet in de financiën der Departe menten zij zit elders, en düeper. Luistert maar „Indien alle departementen een „groeiend en bloeiend leven lei de ,den, indien hunne ideale verhou- '„dling tot de Maatschappij, d. w. z. ^,die verhouding tot het werk, „dat de Maatschappij als geheel „en dikwijls op initiatief van het „hoofdbestuur verricht, niet te „wenschen liet; indien in de de partementen meer geestdrift voor, „althans meer algemeene instem- „ming eni medewerking met, den „arbeid welke van de Maatschap- „pij als zoodanig uitgaat, ware te „vinden, dan zou d'e finaneieele „Verhouding gemakkelijk te rege len zijn, aangezien de slechte fi naneieele toestand van vele depar tementen in den regel het gevolg „is van te geringe belangstelling „in het werk der Maatschappij. „Die belangstelling op te wek- „ken, schijnt daarom allereerst „noodig." De Commissi etoog met dat doel aan het werk. De vraag, waarop zij. het antwoord) gingen zoeken was in het jaarboekje 1899/1900 reedis aldus door den Algemeenien secre taris geformuleerd' „Welke maatregelen kunnen ge nomen worden, om meer samen werking te verkrijgen tusschen „de departementen onderling, en „tusschen alle departementen te „samen en het hoofdbestuur, in het „gemeenschappelijk bevorderen zoo- „wel van het werk der Maatschap pij in haar geheel, als van de be- langen der departementen." Drie middelen beveelt de Com missie daarvoor aan le het ver- cteelen dier Maatschappij in Distric ten', met daaraan verbonden Dis- trictsvergaderingen 2e het houden van de Algemeene Vergaderingen ook elders dan te Amsterdam 3e. „het door tnsschenkomst van een „algemeen persbureau openbaar „maken van de. door den algemee- ,nen secretaris te reddgeeren be- richten omtrent de besluiten, ver- gade-ringen, plannen en wenschen, „welke door het hoofdbestuur daar- „toe aangewezen worden, alsmede ,,de berichten welke hem tot dat „doel door districten en departe- „menten ter plaatsing aangeboden „worden, voor zoover deze aan het „hoofdbestuur voor publicatie ge schikt en voldoende belangrijk „toeschijnen." Ik schreef dit laatste middel om nieuw leven te wekken met opzet woordelijk over, omdat ik geen kans zag het idee met ééne eükele zinsnede te resumeeren. Dat komt, omdat ik er niet veel van begrijp. Allicht zou men denken dat van deze lange rede de korre zin is •men wil een eigen orgaan stichten, poch de Commissie zegtl dat dit de bedoeling n i et is; dit is te duur. Wat bedoelt men dan met „een al gemeen persbureau", dat hiervoor in de plaats treedt. :t Zal aan mij 'liggen, maai' ik vat het nieL Wat ik wèl begrijp 'is dit en ik had' zoo iets allerminst van1 eene com missie verwacht aan wier hoofd Professor Tr.eub staat in plaats dat dit nieuwerwetsche orgaan met den titel van algemeen1 persbureau iets worden zal, waarin de Dep ar- I^esiilleteïi. Vrij bewerkt naar het dnitsch Hij liet haar niet verder spreken, vatte haar om het slanke middel en kuste haar op den kleinen, on- gchuldigen mond.. Dat zegt gij mij zeide hij toen, en ging naast haar op een bank zitten. Dat zegt gij mij herhaalde hij. Maar ik moest u juist toeroepen.: dat heb ik aan u te dankenIlc had nooit durven hopen zoo gelukkig te worden En nu kwam het „zoo onverdiend'" en „in zoo ruime matei" Niet onverdiend! dus viel zij hem in de rede. Ik ken uw hart - ik weet hoe daarin de liefde voor het goede woont en dat laat Go-I nooit onbeloond. Zij wisten zeiven niet recht hoe zij het hadden. Vroeger was het beider aard en karakter geweest, hun gevoelens te verbergen maar thans hadden zij behoefte elkander hun gedachten en gewaarword! n- temente.n en de Districten zich' vrijelijk kunnen uitspreken, en al wat er in den boezem dier corpora ties omgaat aldus kan worden ge uit, komt het orgaan onder de stren ge censuur van, het hoofdbestuur d'at ten slotte beoordeel en zal „wat „voor publicatie geschikt en vol- doen de belangrijk" is. Uit de begrooting vermeen ik te mogen opmaken, dat men voor de kosten van dit persbureau maar 200.raamt. Dat is natuurlijk d'e moeite niet waard, om' over te pra teni. Doch daaruit volgt ook, dat de- zaak zelve niet heel veel beteekenen. kan. en moet het een zeer klein balg je zijn. waarmee aan den zie ke nieuw leven zal worden inge- blazen. Wat betreft het tweede middel... niet altijd vergadlenen in Amster dam maar ook elders... de formu leering van het voorstel doet u eerst denken, dat geen enkel Departe ment gedwongen kaai worden de Alg. Vergadering te ontvangen.. De vergadering zal „bij beurten" ge houden, worden ..in d'e verschillen de Districten sub 1 bedoeld, voor zoover deze zulks wen schen", (zoo heet het op pag. 43). Ik heh een stellig vermoeden, dat dan de meeste Distriets-hoofdplaat- sen voor de eer zullen bedanken en liever zullen zien., dat hun beurt voorbijgaat. Immers zij krijgen, van het hoofdbestuur als bijdrage in do kosten slechts f 250, en die rest lean het District zelf betalen. Dat zal den meesten Districten wel niet oomv-enieeren. Doch raadpleegt men. nu de deswege voorgestelde wetswijziging, dan is het ontvan gen der Algemeene Vergadering verplichtend. Aan art. 20 der Wet (nieuw artikel 24) wordt toe gevoegd „de plaats der vergade ring wordt aangewezen „volgens een door de algemeene „vergadering vastgestelden rooster „van plaatsen, opgegeven door de „districten der Maatschappij." Men ziet het, hier zijn de boven gespatieerde woorden voor zoo ver deze zulks wenschen bij1 ongeluk vergeten. De districten sturen u eenvoudig de algemeene vergadering op uw dlak, gelijk te vens blijken, zal, als wij in het vol gend artikel de verplichtingen der districten (nieuw artikel 20e), mee- deelen. Eindelijk het le middel tot reor- ganisafae., de indeeling in distric ten. Op pag. 14 van d'e1 agenda luidt het voorstel.;de departementen, der Maatschappij bijleen te voegen in districten, elk van ongeveer een gelijk aantal Departe menten." Als op pag. 41 de commissie tot reorganisatie aan het woord' is, dan spreekt deze van ..elk van onge veer 25 departementen." En als ik pag. 69 nasla hoe de ge wijzigde wet het denkbeeld om schrijft, dan lees ik: Nieuw artikel 19 „De departementen der Maat schappij worden samengevoegd) in groepen, welke verdeeld worden over even zoovele districten, elk van ongeveer een gelijk aantal de partementen. Deze districtsindee- 1 insr wordt door het hoofdbestuur, de departementen gehoord, vastge steld, en zoo dikwijls het noodig blijkt, herzien." Er is dus op 't oogenblik geen peil op te trekken, waar het Depar tement Haarlem bij de indleeling in districten belanden zal. Neemt men de lijst der districten ter hand dan' vindt men er 62 in Noord-Hol land. Het wemelt van Departemen ten benoorden Alkmaar, doch in de nabijheid van Haarlem zoo ten noorden als ten zuiden vindt mien er haast geen enkel. Wij zullen dus met de Zaanstreek, Edam en het Gooi wel bij Amsterdam moeten worden ingelijfd. Dit is echter van later zorg. De vraag is echterwat moeten die Districten doen Want 't kost geld. De helft dier kosten van de dis- trictsvergaderingeo wordt door de Departementen, de andere helft door d'e algemeene kas betaald. Beiden tot een maximum van 10 cents per lid en Donateur. Dat maakt voor onze afdeeling weer 25.Ik heb er geen bezwaar te gen, mits... men waar krijgt voor zijn geld. En of nu die clistricts- vergaderingen tweemaal in 't jaar gen bloot te leggen. Intussc-hen begon het te scheme ren. Zij stonden op, deden een poortje open en wandelden den weg langs den tuin een eindje op. Het was hetzelfde voetpad', dat den tuin van dokter Paulsen van de na bijgelegen wellanden scheidde. De ze grensden aan 't meer, welks ge heimzinnig ruischen tot hen door drong. En de frissche avondkoelte die met den geur van het jonge gras hen omringde, verhoogde nog de gelukkige stemming, waarin zij waren. Toen zij, na verscheiden keeren op en neer gewandeld te hebben, weer langs den tuin van Paulsen kwamen, werden zij een vrouwen gestalte gewaar, die onbeweeglijk in de wijde ruimte stond te turen. Zij scheen de nadering van het jeugdige echtpaar niet eens te heb ben opgemerkt. Eerst toen zij haar bijna strijkelings voorbij gingen, herkende Tibertius mevrouw Rein- hard en nam met een eerbiedigen groet den hoed af. U hier zoo alleen, mevrouw? zeide hij en hield Christine staan de. die licht bedeesd was, als zij vreemden ontmoette. Dora reikte beiden de hand en te houden eenig nut zullen afwer pen, meen ik zeer te mogen be twijfelen. Wat zullen die districten doen De eerste formuleering diaarvan vindien wij weer op pag. 14, aldus luidende „bespreking van onderwerpen „door d'e tot elk district behooren- ,,de departementen ten minste één „maand vóór de d'istrietsvergade- „ring bij het districtsbestuur in te „dienen, alsmede tot bespreking „der circulaires, die voorstellen „voor de algemeene vergadering, „en van andere belangen der „Maatschiapoij. welke d'oor het „hoofdbestuur aan de orde worden „gesteld1." Dat alles is vaag en nevelachtig. Daarom vestig ik nu de aandiacht op de nadere explicatie die de- commissie geeft op pag. 42. De commissie onderscheidt dan voor de districten drieërlei werkzaam heid. le. Zij hebben adviseerende stem in de commissie voor de 10- jaarlijksche wetsherziening2e. Zij moeten vertegenwoordigd' wor den in de commissie van art. 41 en 45 der wet3e. Zij moeten s a- menwerken. „a. tot het voor gemeenschappe lijke rekening uitnood!gen van „sprekers over vooraf vastgestelde „onderwerpen „b. het onderling doen wisselen „van boeken uit de respectieve „volksbibliotheken, en het vestigen „van filiaalbibliotheken in d'e ver schillende dorpen van het dis- „trict. waar de-ze nog niet zijn ge vestigd; ,,c. het onderling meedëelen van „ervaringen, verkregen ten aan dien van de vestiging, de exploi tatie en de uitkomsten van de partementale instellingen „d. het gemeenschappelijk aan- „koopen van leermiddelen, sciop- ticons, inventaris voor een volks- „cursus -in koken en huishouden, „enz. „e. het beheer van de departe- „men-tale instellingen, in 't bij- ponder dat der spaar- „b ank en." En dan zijn wij er nog niet. In die districtsvergaderingen kan miem ook voorstellen aan 't hoofd bestuur dioen, betreffende „a. aanvragen om sprekers in ,vooirdrachten welke van wege het „hoofdbestuur worden aangeboden, „welke sprekers dan bijv. achter eenvolgens in drie departementen „van het district zouden kunnen „optreden „b. aanvragen om seriën van tex- „tan en platen voor het houden van „voordrachten met licht';.-, riden, „enz. Dit zijn al zoo de idealen der commissie, die de nieuwe voorstel len heeft voorbereid. Van- dezelfde commissie zijn ook afkomstig de wetswijzigingen, welke voor het scheppen van die districten noodig zijn. Daar luidt' de formuleering weer geheel anders, want hier om schrijft men de werkzaamheden al dus, dat zij moeten le-iden i n 't b ij z on d e r tot de volgende doel einden ,,a. het benoemen van leden in „de- commissie volgens artt. 45, 49, „en 71 der Wet „b. het geven van adviezen aan „de departementen, tot hunne res pectieve districten behoorende, „omtrent de van het hoofdbestuur „aan de departementen gezonden „circulaires, punten ter besc-hrij- „ving van de algemeene vergade- ping, rapporten, kleine geschrif ten enz. en- omtrent de tot hen- ge- „richte schriftelijke aanvragen om „raad! en voorlichting; „c. het bespreken van districts- belangen en van, de belangen der „Maatschappij in 't algemeen ,.d. het ontwerpen en toezenden „aan die respectieve departementen „van voorstellen aan de algemeene „vergadering en het hoofdbestuur „e. het doen van voorstellen aan •„het hoofdbestuur omtrent de plaats „waar en de inric-ht-ing van dè al- „gemeene vergadering wanneer „deze, overeenkomstig den rooster „in het district staat gehouden te „worden ,,f. het gebruik malven van de „rechten- in deze wet aan de dis- tri eten verleend1." Bij nauwkeurige vergelijking van knikte verlegen. Ik had er be hoefte aan eens naar het meer te zien. Mijn man en mijn ouders zit ten onder de warande, ik ben hun ontvlucht. Wat is deze avond schoon Men kon de weidevlakte nog slechts onduidelijk zien. Er steeg langzaam een witte nevel naar om hoog in de verte doemde schijn baar de damp op van een kalmen heidebrand en nog eenmaal werd de doodsche stilte van den avond door hst gefladder van een menigte bijna over den grond vliegende ek sters verbroken. Want het zachte ruischen van het meer werd nau welijks gehoord. Het geleek maar de rustige ademhaling der natuur, die haar schepselen tot kalmte stemmen en hen voor den naderen den slaap doen indommelen wil. Nog even schrikte een meeuw op alsof zij zich verlaat had. Dit op schrikken klonk akelig, en toch was het voor Dora een dagelij ksc-h verschijnsel. Nadat ze, bijna zonder een woord te wisselen, een poosje met hun drieën heen en weer gewandeld' hadden, wenschten Tibertius en Christine der jonge vrouw gceden- nacht en keerden naar huis terug. deze drie verschillende uitingen; over de districten; en wat zij zul len hebben te doen, blijkt d'at de commissie, die deze voorstellingen van do zaak ontwierp, telkens een ander beeld! daarvan, heeft voor oogen gehad. Wordt voorstel XIII (pag. 14) als een goedige poging om wat nieuw leven te wekken gefor muleerd, de toelichting op pag. 42 doet u denken aan het organisee- ren van een paar nieuwe praatge legenheden in „Nu^"districtsverga deringen, het geld' niet waard dat zij kosten, doch welkome gelegen heden voor vergadering-welluste lingen, zooals ons Nederlandisch volk ze bij honderden misschien duizenden kan aanwijzen. Bij der- do lezing, namelijk volgens de wettelijke formuleeringen, worden het colleges onder leiding van le den van het hoofdbestuur of van den algemeenen secretaris, waar de zaken eenvoudig worden geprepa reerd en gaar gebakken, om op de algemeene vergadering te worden gegeten. De c-oinmissie doet het in hare toelichting voorkomen, alsof de autonomie d)er departementen volkomen bewaard blijft, doch dat is onmogelijk. Wat beteekenen dan dlistrictsbeslui ten en clistricts- voorstelleai aan het hoofdbestuur? M'en vergehe het nietieder depar tement groot of klein, zendt één lid naar de districtsvergadering. Dat éénie lid brengt niet uit het aan tal stemmen, d'at aan het departe ment ter algemeene vergadering toekomt... het Am sterdam sche, het Haariemsche. het Zaandiamsche lid en dat uit Krommenie, vertegen woordigt'één stem. Dat kan niets geen kwaad, als er op diie districts vergaderingen wat orageleuterd wordt, en als gevolg daarvan' w e n s c h e 1 i j k h e d e n worden uitgesproken., waarvan de verwe zenlijking ten slotte door de de partementen zeiven kan worden goed- of afgekeurd,. Maar één depu- taat, die als lid' van een dis- tri ctsvergadering een geheel depar tement kan verbinden, d'at is ge heel in strijd' met die geschiedenis van stemrecht in de Maatschappij. Van tweeën een dusöf diie dis- trictsindieeling is geheel zonder be- beekenis, dus het gold niet waard öf zij is de eerste stap op den ge vaarlijken weg van centralisatie, die ik in onze Maatschappij vol strekt niet verlang ingevoerd te zien. De beeldspraak, waarmee de commissie op pag. 42 die toelich ting van hare districtsplannen be sluit. is op dit punt dius ook zeea' welsprekend: „uwe commissie is „van oordeel', dlat langs diezen weg „die autonomie van elk depar tment gehandhaafd blijft, maar „d'oor meerdere samenwerking der „antonome departementen hunne „eigen belangen' en die dJer Maat schappij beter zulten wordien be hartigd, terwijl het hoofdbestuur „door zijn afgevaardigden; in ver schillende districten geregelde „voeling onderhoudt met die depar tementen, zoodat inderdaad, het „bloed der Maatschappij van de „uiteinden telkens vloeit naar het „middelpunt, en omgekeerd van „het middelpunt naar de uitein den." Ik voor mij zou zeggen, laat dat bloed' zich diie dubbele wandeling besparen, want autonoom bloed, dat van d'e uiteinden een reds maakt, naar het middelpunt, om daar voe ling te houden met het hoofdbe stuur, komt in den regel veel min der autonoom in de uiteinden te- rag dan het gegaan is. Nog eens d'an wat zullen wij als Haarlemsch Departement met die voorstellen doen Hierover in een laatste' artikel. (Wordt vervolgd) Rechtszaken Zware mishandeling. Sytse Prosécs een oud-militair, was siuds October jl. werkzaam als knecht bij den schoenmaker Vellinga, Saenre- damstraat 69 te Amsterdam. Hij woon de bij hem in huis. moest betalen een kostgeld van f 2 's weeks en bovendien 20 in de drie maanden. In den beginne ging alles goed, en was er vrede in huis. Soms een klein geschil over het slechte werk dat Sytse afleverde. In den morgen van den 2en Maart Dora bleef staan en oogde hen na. Wat waren deze menschen geluk kig. Zij. zoo goed. van haar schoon heid onbewust; hij, zoo tevreden, zoo dankbaar.En Dora zel ve? zij, die hier in den stillen avond vóór zich heen staarde en daar de zacht ruischende muziek van het meer hoorde, zij was ongeluk kig tot stervens toe treurig. Eindelijk keerde zij langzaam, langs de struiken en paden van den tuin heen, naar het ouderlijke huis terug. August en Tibertius werden meer en meer bevriend; en hun toenade ring werd nog grooter, loon de eer ste Christine ook leerde kennen. Haar lief en goedig uiterlijk, de schalkschheid, die zich bij haar openbaarde, vooral echter de be valligheid, die zij ten toon spreid de. deden August aangenaam aan. Daarbij kwam nog, dat beiden Do- ra liefhadden. August mocht Chris tine nog des te beter lijden, naar mate zij meer van Dora hield. Ook Sophie was door het jonge was Vellinga ontevreden over een re paratie en zei tot Prosée, „dat hij wel kon gaan wandelen," en Prosée ging wandelen', kwam tegen vier uur terug, at smakelijk mee, en ging na den eten weer uit, om tegen twaalf uur weer thuis te komen, eenigszins boven zijn bier. Vellinga had bezoek en zat in de ach terkamer. Prosée trad niet binnen, doch ging in de voorkamer, tevens werkkamer. Daar begon hij leven te maken, met deuren te smiiter zoodat de huisheer naar hem toeging, om te zien, wat hij uitvoerde, te meer waar hij bang was dat Prosée zijn machine zou beschadigen. Vellinga gaf hem oen duw om op zij te gaan en na een kleine woordenwisseling ging hii weer naar de achterkamer. Even daarna kwam Prosée toch bin nen in een niet welvoegelijk toilet. Vel linga zei, dat hii zich eerste aan moest kleeden. Prosée werd kwaad, trok een mes, dat hij aan de linkerzijde in zijn broekshand verborgen had en verwond de Vellinga vrij hevic aan den hals en de rechterzijde. De gekwetste is toen gebracht naar het Buiten-Gasthuis. Gevaarlijk waren de wonden niet. en na verbinding kon Vellinga direct weer vertrekken, om na zes dagen zijn dage lij ksch werk weer te verrichten. Toen Prosée 's nachts thuis kwam, werd hij binnengelaten door Veilinga's vrouw, tot wie hij zei: Hier zal van avond moord en doodslag geschieden." Daarna was hij in de werkkamer zijn schoenmakersmes gaan scherpen. Woensdag stond Prosée voor de Am- sterdamsche rechtbank, beklaagd van poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De beklaagde zei niet met opzet ge handeld te hebben. Vellinga had hem een slag in het gezicht gegeven, waar op hij zoo woedend was geworden, dat hij teruggeslagen had, en misschien ook wel gestoken met het mes, dat hij toevallig bij zich droeg. Het O. M., waargenomen door mr. Van Dam, requireerde 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. E. A. Cosman, achtte het primair ten laste gelegde, poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, niet bewezen en vroeg op grond hiervan directe invrij- heidsstelling van den beklaagde. De rechtbank ging op dit verzoek niet in en bepaalde de uitspraak op heden over veertien dagen. Een. dure koe. Drie jaren geleden vernielde een koe een afsluiting van den spoorweg en Parijs naar Brest, kwam zoo op de sporen en werd door sen goederen trein gedood. Manr tevens ontspoorde de trein met het ongelukkig gevolg dat de conducteur omkwam. De eigenaar van de koe werd door de Maatschappij tot vergoeding der schade aangespro ken en veroordeeld. Ook de weduwe van den conducteur eischte vergoeding en de rechtbank van Parijs wees die vordering toe zoo ten laste van de Maatschappij als van den eigenaar der koe. Van beide vonnissen werd hooger beroep aangeteekend waarin dezer dagen het gerechtshof te Parijs arrest heeft gewezen. Dit luidt geheel ten nadeele van den genoemden eige naar, die nu do volle schade zoo aan de spoorweg-maatschappij als aan de weduwe heeft te betalen. De boeren die weiden langs de spoorbaan hebben, zijn over deze uitspraak lang niet ge sticht en hebben zich reeds vereenigd om voor zulke schromelijke gevolgen van stoutigheden van hun koeien door wijziging in de wetgeving gevrijwaard te worden. Dè ijels van Judels. Woensdagmorgen, in alle stilte, voor een zeer klein publiek, trad Judels té Amsterdam op, in eene kleine, maar dankbare rol. Hij trad op niet uit ei gen wil, daarom niet met tegenzin hij moest optreden in een historisch stuk door hem beleefd, een oorspronke lijk drama mijn gestolen jas." Judels was den llen Maart "s mid dags op visite hij een kennis, die'op dc Keizersgracht 264 woonde, liet was koud en hij had zijn zwure pelsjas aan, die hij buiten aan den kapstok hing, voor hij de kamer binnentrad. Toen hij weg wilde gaan, zag hij tot zijn schrik dat zijn jas weg was. Niemand wist tr iets van. Toen Judels gevraagd werd hoeveel waarde de pels had,zei hij datvoor hem de waarde zeer groot was. Hij had hem gekocht voor f 240 a f 250. Maar een pelsjas heeft innerlijke waarde, hehal- i' nl* '-T do ni"l in zil. In elk gevai is echtpaar vriendelijk ontvangen en sprak maar al te gaarne met Chris tine over Dora. Kunt gij dan niet eens met haar ouders er over spreken? vraagde Tibertius aan Sophie, na dat August hem weer van een nieu we beleediging verteld had, die Dora had moeten ondergaan. Mij dunkt, dat het indruk maken zou, als de dokter eens een ernstig woordje met-Reinhard sprak. In het uiterste geval zou men moeten zien tc bewerken, dat deze onna tuurlijke verbintenis verbroken werd. Sophie glimlachte, maar het was een weemoedige trek, die zich om haar mond plooide. Hoe dikwijls had zi.i reeds met Dora's moeder ge sprokén. zonder dat deze een be sluit genomen, of haar man tot een beslissenden stap aangespoord had. Het scheen den schoonouders aan moed te ontbreken, Reinhard diens gedrag onder dc oogen te brengen; ook waren zij niet geheel op de hand hunner dochter. Dora had ook schuld, had mevrouw Paulsen ge zegd. Zij was knorrig, onvriende lijk en liefdeloos. En wat zou er van haar worden, als zij van Rein hard1 scheidde? Wanneer de laat- 2 50 de prijs waarvoor de beklaag de zegt hem gekocht te hebben zeer goedkoop. De ambtenaar van het O. M„ requi- reerde 1 jaar gevangenisstraf voor J. Koosemans, den beklaagde, een oud varensgezel. Broedermoord. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht de 17-jarige G. II. Vranc- ken, opperman te Oud-Vroenhoven, beschuldigd van poging tot doodslag op zijn broeder, althans het opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel aan dezen. Op 17 December had beklaagde uit het venster van een bo venkamer zij ner woning een met kogels geladen revolver op zijn ouderen broe der, die zich dien dag weder woest ge dragen en zijne moeder gedreigd had, gericht en afgeschoten, waardoor deze in het voorhoofd getroffen, doch niet gedood, noch zwaar verwond is ge worden, omdat de kracht van het schot werd gebroken, doordien de kogel eerst door de kiep van een pet is gedrongen en beklaagde ook onbe kwaam in het lianteeren van vuur wapens was. Beklaagde, die een gunstig uiter lijk heeft en gunstig bekend staat, be- 1 ut te hebben geschoten, doch niet het vooremen te hebben gehad zijn broeder te dooden of hem zwaar licha melijk letsel toe te brengen. Het O. M. hield nochthans de laatste qualificatie van het feit staande en re- quireerde eene gevangenisstraf voor den tijd van 18 maanden. Mr. Dumoulin, die de verdediging voordroeg, concludeerde op grond van het 2de lid van art. 41 wetboek van strafrecht tot vrijspraak, subs, eene lichte straf. Uitspraak 16 April a. s. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Major Taylor kan zich niet bekla gen, dat hij niet geplaatst wordt tegen over de beste Europeesche renners. Behalve de reeds genoemde tegenstan ders van den vliegenden neger komt nu de bekende Belg Grogna de lijst nog met een nummertje vergrooten nL de match op Maandag 15 April te Ver- viers te rijden tusschen Major Taylor en Grogna, op 't oogenblik zeker den sterkstenBelg. Tot dc belangrijkste deelnemers aan den Grooten Paaschprijs op de Pare des Princesbaan to Parijs, behooren: de Engelschen Jenkins en Gascovne, de Belgen Grogna en Van den Born, de Italianen Bixio en Ferrari. De Fran- schen komen natuurlijk in grooten getale opzetten. Jacquelin en de ge wone renners op de Pare des Princes baan zullen de gasten ontvangen. Schilling, onze Guus, is in Berlijn druk aan het trainen voor de Paasch- wedstrijden. Ook Piet Dickentmann is ondanks het slechte weer en de kou dagelijks op de Friedenaubaan te vinden, waar hij geregeld achter zijn tandems rijdt. Onlangs maakte hij al een paar baan tjes (500 nieter) van 30 seconden. Een merkwaardige circulaire Een rijwielhersteller te Brooklijn be veelt zich aan per volgende origineele circulaire: „Als uw rijwiel ziek is, laat dan dr. Boettner komen, ervaren cycleologist, die de diagnose zal vaststellen en uw ros genezen. „Hij is een gediplomeerd geneesheer, altijd bereid om zieken en gebrekkiger» te helpen. Dat hij bevoegd is tot hei uitoefenen van practijk, kan hij bewij zen door vertoon van een diploma van de League of American Wheelmen. Hij is ook consul van dezen bond en ge rechtigd u als lid in te schrijven of uw lidmaatschap te vernieuwen. Zijn me disch laboratorium bevat alles wat kan dienen tot onmiddellijke genezing van uw rijwiel. Hij is ruim voorzien van chirurgische instrumenten voor ampu taties enz. Zuivere onderhuidsche in- spuitngen met ozon. Alle huidziekten worden onmiddellijk genezen volgens do wetenschappelijk methode der vac cinatie. Visites worden bij den pa tient aan huis gebracht en op verlan gen wordt de zieke gratis naar ons hos pitaal gebracht. Wij staan in geener lei connectie met andere zoogenaamde allophathische, homeophatische, cyclo- logische doctoren. Onze methode van genezing is electrisch; zij berust op toepassing van het gezonde verstand en uw liet, leven in plaats van ste tegenover haar zat en van zijn standpunt uitging en dit was in den laatsten tijd meermalen ge beurd - - kon zij hem niet geheel en al ongelijk geven. Hij had nu eonmaal een manier van sprekeai, die altijd overtuigde en waar door hij per slot van rekening al tijd gelijk.kreeg. En dan het geld? Hij was de rijke man. Zou het niet gelijk staan met een bekentenis van eigen schuld, wanneer zij zich mengde in een scheiding tusschen Reinhard en Dora? En. aldus ein digde Sophie haar mededeelingen Hierin schijnt de zwarigheid te be staan. dat de ouders van Dora wei geren de betrekking te helpen ver breken. Daarbij komt nog dat Paul sen vóór zijn tijd oud geworden is; zijn laatste ziekte heeft hem sterk aangegrepen hij vreest de tijden, die komen zullen, waarin zijn ver- diensten ophouden. Er is geen for tuin. En daarvoor is de hoop op zijn dochter gevestigd. Het een slaat met het ander in het nauwste ver band. en Dora gewaagt maar al to dikwijls van deze omstandigheden. Eens zelfs zeide zij. hoe zeer haar de onzekerheid verontrustte, wat er van haar ouders worden zou op hun ouden dag.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5