NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem, en Omstreken. Arme Dora. 18e Jaargang Zaterdag 13 April 1001. Nb. 3456 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 WffsNfeft jgiïtfL Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat, f Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 jj||v«vs Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke 0.02% Bnreanr: Gebouw Het Spoarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122, de omstreken en franco per post0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiera. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recbt tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. BE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE Co. JOHN F. JONESP Succ., Parijs 31bi* Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 13 April bevat o.a. Plainer kocht een kat in den zak, De sissende vuurpijl der Tou- lonfeesten, Zaak-Schermbeek, De eerste werkstaking, Los van geld, Verkiezingen, De protestmeeting te Amsterdam. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën af te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Van het oorlogsnieuws geen na- 'dere berichten dan die bakerpraat jes, dat er nieuwe onderhandelin gen in zicht zijn. De Wet ontoerekenbaar en Botha ontmoedigd. En heel gewillig leu tert dei Engelsche dagbladpers deze bakerpraatjes na, die natuurlijk nadere.' beschouwing en bespreking niet waard zijn. De ..Central News" heeft trou wens het eansch andere bericht ont vangen dat tussehen De Wet, Steyn èh Botha op een hoeve nabij Heil bron een onderhoud heeft plaats ge had, waarin besloten werd den strijdi tot het einde toe vol te hou den. Om dit bericht te gelooven, hebben we evenmin reden, als om de bakerpraatjes, bovengenoemd, te slikken, maar in elk geval ademt, d'ie een geheel anderen geest, die de stemming, van de ontmoedi- gings-telegrammen geheel neutrali seert. En al moge de ..Daily Tele- graph"dan spreken over 'n nieuw on derhoud tussehen Botha en Kitche ner, we moeten dat nog maar af wachten. Voorts wordt nog bericht d)at De Wet door een schijnbare beweging om de Vaal over te trekken, Botha's tocht naar den Vrijstaat heeft ge dekt. Het is nogal opmerkelijk dat men in Engeland zoo weinig enthousiast is over dei bezetting van Pieters burg door Plumer. Heel veel geredeneer over eni koortsachtige verwachting naar meer nieuws over de vermelde on derhandelingen, maar over de be zetting van Pietersburg wordt niet heel veel gezegd. Men ziet blijk baar in hoe Plumer daar een kat in den zak gekocht heeft. Er moet in de politiek altijd zoo iets van een- sissende vuurpijl ko- men, die met hevig geweld' j,n> de lucht schieb, daar knettert, waarna de kleurige balletjes zacht en. ge luidloos verdwijnen. Zoo op 't oogenblik de festivitei ten in Toulon. Frankrijk fêteert Italië, en vica versa. Er worden toasten bij menigte uitgebracht, vriendelijke dingen, gezegd over en weer, en aandoenlijk over vriend schap gesproken. Dat is de sissende vuurpijl, diie, als de feesten: hun hoogtepunt be reikt hebben, luid-uit knettert aan den politieken hemel. En de mogendheden staan naar boven te kijken en roepen een lang gerekt hèèèè. Terwijl1 ze dat zien, die naijveri ge mogendheden, maken ze zich doodelijk bang over die vriendschap en ze zien niet de kleurige bolletjes van de vuurpijl, maar allemaal snoode samenzweringen. Ze zien er in d'at Italië zich van die triple alliantie zal afscheiden en Frank rijk nu bezig is Italië tot zich te trekken1. De Fransche pers bespreekt de feesten heel Kalm over 't alge meen., zonder nadruk te leggen op een losmaken, van Italië van het Drievoudig Verb and Natuurlijk ontbreken: ook ditmaal de opgewonden praatjes van heet hoofdige nationalisten niet. De be kende oud-afgevaardigde Castellan,e zond aan den „Gaulois" een lang schrijven uit Rome, waarin hij meldt: Frankrijk heeft met Italië, Engeland' en Spanje een verdrag aangegaan, waarbij aan Italië Tri polis, aan Engeland Tanger en aan Frankrijk Marokko met uitzonde ring van Tanger wordt toegewezen. Castellane is met deze verdeeling zeer weinig ingenomen en schrijft: Hierdoor heeft Delcassé het dood vonnis over Frankrijk onderteek kend. Merkwaardig is ten slotte het volgende bericht door het „Berl. Tagehlatt" uit Rome ontvangen ,,In opdracht der Fransche Regee ring seinde dë Peuselijke nuntius te Parijs aan, het VaticaanDe ont moeting te Toulon heeft geene an dere bedoeling dan het beantwoor den van het bezoek der Fransche vloot aan Cagliari, en ontbeert elke andere beteekenis." Dat is nu wei, als het waar is - dei kortste en meest afdoende tegenspraak van alles wat over het bezoek geschreven en bij het be zoek gezegd geworden is-1 In 1903 moet het Drievoudig Ver bond hernieuwd worden. Zal dan de lucht stil zijn van 't geknetter vani de vuurpijl, die nu zoo'n geluid maakt? Buitenlandsch Nieuws. De feesten te Toulon. President Loubet beeft ben sfcad- huize gisteren' een receptie gehou- den, en daar verklaard, dat de re. geering d'e bi zon de re ligging van Toulon ini het oog houdende er vooral op uit was het arsenaal, de verdedigingsmiddelen en de haven werken- uit tie breiden. Onder het diner op de Lepanto heeft de hertog van Genua een toost gedronken, waarbij hij zijne-' erken telijkheid uitdrukte voor de zeer hartelijke en zeer sympathieke ont vangst, waarvan hij eene onver- welkbare herinnering zal bewaren. Hij dronk op Frankrijk en leger en vloot en gaf uiting aan zijne sym pathie voor den persoon van den president, wiens hand hij lang schudde terwijl hij: met hem klonk. Loubet antwoordde zeer geroerd', en gaf uitdrukking aan de gevoelens van vriendschap van het Fransche volk voor het Italiaansche-, terwijl hij den Koning van Italië bedankte- voor het bewijs van vriendschap door hem gegeven door het zenden van het prachtige eskader. Nadat bij het bezoek aan de- Le pante president Loubet had gezegd dat, gegeven -de ontwikkeling der bewapening te land en ter zee, het een vreesdijke verantwoordelijk heid zou zijn, een oorlog uit te lok ken, antwoordde de hertog van GenuaMet r.ec-ht meen ik, mijn heer de president, dat bezoeken als dit kunnen dienen, om de betrek kingen tussehen de volken harte lijker te doen worden. President Loubet en de hertog namen zeer hartelijk afscheid van elkaar. President Loubet en de ministers zijn anderhalf uur aan boord van onderzeesche schepen geweest. Daarna had het banket van de ge meente plaats. De burgemeester heette den Italianen en den anderen vreemdelingen, welkom, met name de Russen, aan wie hij het bezoek van admiraal Avelane aan Rusland in 1893 in herinnering bracht. Lou bet deed1 in zijn antwoord een be roep op de eensgezindheid van alle burgers, ten einde Frankrijk in de oogen der andere volken te verhef fen. Algemeene berichten. De „Gaulois" maakte Dinsdag van de ziekte van Waldeck-Rou-s- seau gebruik voor .een nieuw sen- satienieuwtje. De minister-presi dent zou om gezondheidsredenen aftreden. De Gaulois" ziet waar schijnlijk in hare verbeelding reeds gebeuren, wat haar geheimste wensch is maar Waldeck-Rousseau maakt het goed en gaat gestadig vooruit. In haar nummer van- gis teren heeft de Gaulois" nu den waren staat van zaken blootgelegd. Er is geen gerucht, zegt het blad, of er is wel een' schijntje van waar heid inde< theorie van- het calom- niez toujours, die het blad zoo gaarne in p-ractijk brengt. Waldeck- Rousseau dan zou, volgens het blad, zelfs niets liever verlangen, dar ontslag: nemen, maar zijne vrian dën vindëni hem op het oogenblik nog onmisbaar voor dë ,,re.publi keiinsche verdediging." Dus word: hij nu minister zonder portefeuille, een praatminister. Waldeck-Rousseau gaat inmid dels van de week voor eenigen tijd naar buiten, en de minister van onderwijs, Leygues, wordt in dien tijd minister van binnenlandSohe zaken ad interim. De Siècle", die in dën Dreyfus tijd zoo veel goeds van zich heeft laten spreken, en in den Zuid-Afri- kaanschen oorlog evenveel kwaad wordt verkocht. Yves Guyot geeft een artikel van vier kolommen waarin hij de redenen opgeeft- waarom het het blad' zoo' slecht is gegaan. Dat komt, meent hij, om dat hij steeds heeft gevochten voor vrijheid tegen tyrannie, en dat hij nooit anders dan de waarheid heeft willen spreken. Eene bewering, waarop met dë geschiedenis van de laatste periode van het bestaan van het blad' heel wat valt af te din gen. Het blad' is op 20.000 fres. in gezet. Stadsnieuws Haarlem, 12 April 1901. Maandelijksch overzicht van de ver- eeniging „Weldadigheid naar Vermo gen". Boekjaar 1 November 190031 October 1901. Voor behoeftigen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen in No vember 1900 f 277.335; in December 1900 f313.285; in Januari 1901 f 546.70; in Fe bruari 1901 f 378.045 in Maart 1901 f 291.905 Aan brandstoffen in November 1900 f 48.76; in December 1900 f 195.50; in Januari 1901 f 130.64; in Februari 1901 f 194.58; in Maart 1901 f 16.10. Aan ligging- en kleedingstukken in November 1900 f 4.70; in December 1900 f 24.90; in Januari 1901 33.25; in Fe bruari 1901 14.15; in Maart 1901 f 5.50. Aan geld in November 1900 f 500.35; in December 1900 f 697.90; in Januari 1901 f 838.40; in Februari 1901 f 802.13; in Maart 1901 f 438.60. Verplegingskosten en diversen in December 1900 f 12.50; in Februari 1901 f 25; Administratiekosten in November 1900 f 83.37s; m December 1900 f 104.45; in Januari 1901 f 111.05; in Februari 1901 f 140.65; in Maart 1901 f 151.87. Totaal van 1 November 1900 tot 31 Maart 1901: f 6381.625. Door den heer L. A. Springer, onzen adviseur inzake den Hout en de plant soenen wordt aan B. en W. voorge steld om in navolging van andere ste den in verschillende boomen in den Hout en de plantsoenen kunstmatige vogelnestjes te hangen, ten gerieve van de lieve zangers. Zandvoort. Door de commissie tot wering van schoolverzuim alhier is tot voorzitter gekozen de heer II. C. Voet, tot secre taris de heer M. Teekman, tot plaats vervangend voorzitter de heer C. H. N. Tates en tot plaatsvervangend secreta ris de heer E. H. Brokmeier. De winterdienstregeling van de Elec- trische tram van Haarlem naar Zand voort zal gedurende deze maand ge heel in werking zijn, zoodat de trams, die volgens de dienstregeling alleen op Woensdagen, Zon- en feestdagen re den, nu eveneens alle dagen zullen rij den. Bij B. en W. is ter goedkeuring in gediend een bouwplan voor een kin derhuis op een perceel grond achten den Hoogeweg. Binnenland. H. M. Koningin-Moeder is heden voormiddag te Arnhem aangekomen om van daar een bezoek te brengen aan de door IJ. M. gestichte gezond- li eid sinr i ch ting O ran j e-Nassau-oo rd te Renkum. Na dit bezoek nam H. M. per rijtuig den weg naar Ede en ging aldaar op den Staatsspoortrein die te ruim 4 uur naar 's Gravenhage ver trok en te 5.55 aldaar aankwam. On 16 dezer vertrekt por extra trein te 1 u. 45 uit Den Haag, de Engelsche missie naar het paleis Het Loo, om aan H. M. de Koningin officieel ken nis te geven van het aanvaarden der regeering door koning Edward. Te dezer gelegenheid zal een gala diner ten paleize worden, gegeven, waaraan ook een 30tal genoodigden uit den Haag zullen deelnemen. De missie en de genoodigden vertrekken te 9 u. 30 weer per extras-trein van de staatsspoorweg naar Den Haag. De luitenanit-generaal graaf Du- monceau is naar Heidelberg ver trokken om ingevolge de opdracht van H. M. dë Koningin-Moeder voor deze Vorstin een verblijf in het buitenland voor te bereiden', waarheen H. M. zich in de tweede helft dezer maand zou begeven. Nationale Vrouwenraad. De vergadering werd Donderdagoch tend voortgezet. Deze dag was bestemd om verder te hooren uitbrengen de ver slagen der verschillende aangesloten vereenigingen. Ingekomen was een schrijven van mevrouw Selenka, die gaarne zou zien dat op 18 Mei in alle landen een groo te vrouwen-demonstratie zal plaats hebben om te prolesteeren tegen den oorlog. Zij zou een dergelijke manifes tatie jaarlijks op dien datum herhaald willen zien, omdat op dien datum des tijds de Haagsche vredesconferentie werd geopend. Aangezien de zekerheid bestond dat eenige der aangesloten vereenigingen niet tot een dergelijke vredesmanifes- tatie zouden willen medewerken, kan- de Nationale Raad niet tot een zooda, nige meeting het initiatief nemen. Van daar dat besloten werd dat de vereeni gingen, die voor de manifestatie zijn, zullen samenwerken aan een zoodani ge meeting op 18 Mei voor te bereiden, zoo mogelijk in de drie groote steden, des lands, en anders in de verschillen de steden, waar vrouwenvereenigiff- gen bestaan. Daarna werden de verslagen uitge bracht, allereerst door mej. II. Dull, over ,,De Vrouwenbond" te Groningen, opgericht in 1894. Vervolgens sprak mej. J. M. Wolfson voor de Vereeniging ter behartiging der belangen der vrouw, in 1895 te Rot terdam opgericht. Voor de Vrije Vrouwenvereeniging sprak mciVr. Th. P. B. Haver. Mevr. B. Waszklewiczvan Schilf- gaarde sprak over den Nederlandschen Vrouwenbond ter Internationale ont wapening. Er werd medegedeeld dat in het be gin van Juli de leden van het algemeen bestuur van den Internationalen Vrou wenraad te 's-Gravenhage zullen ver gaderen. Het Dagelijksch Bestuur stel de nu voor dat de vereenigingen te Amsterdam, Rotterdam en 's-Graven hage alles zullen doen wat mogelijk is omhet den dames uit den vreemde aan genaam te maken en haar in kennis zullen brengen met hetgeen door de vrouwen-vereenigingen in die steden wordt gedaan. Na deze mededeeling gaf mevr. A W. L. VersluysPoelman een over zicht van de geschiedenis der Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht, die in 1893 op initiatief der dames Drucker en Haver werd opgericht. Mevr. M. A. van der Laande Joode gaf nu een overzicht van de wording en de geschiedenis der Vereeniging tot verbetering van den Mantschappely- ken en den Rechtstoestand der vrouw in Nederland, opgericht in 1894. Ver volgens deed mej. M. J. Hollestelle Muysson verslag namens de Dienstbo- den-vakvereeniging Allen voor Elkander (1899), en de laatst© spreekster was mej. H. S. L. Sweers van de Hollandsche Dames-Zwemclub.' Verkiezingen voor de Tweede Kamer. De heer F. T. J. H. Dobbelman, se dert 1889 lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Nijmegen, stelt zich niet meer beschikbaar. Van katholieke zijde wordt nu als candidaat genoemd jhr. mr. O. van Nis. pen tot Sevenaer, te Nijmegen. De besturen van liberale kiesvereeni. gingen in het kiesdistrict Sneek heb< ben, in eene vergadering met eenige be langstellenden uit gemeenten, waag: geen liberale kiesvereeniging bestaat, tot voorloopige candid aten voor de Tweede Kamer gesteld de heereni (alph.) mr. D. Alma, burgemeester van Sneek; mr, P. J. van Diggelen, advo caat te Zwolle, en H. P. N. Halbertsma^ ingenieur te 's Gravenhage. Feuilleton. Vrij bewerkt naar het duitsch. 31) Bij de deur keerde hij zic-h nog om en zei Wat de kosten van de beide specialiteiten betreft, die zullen door mij betaald worden. Èen ander man zou dieze woor den vooral om den minachtenden toon waarop ze werden uitgespro ken, hebben gevoeld' als een zweep slag in. 'i gelaat, maar Reinhar'd'ken de in financieel,en zin geen schaam tegevoel meer. Integendeel verheug de hij zich inwendig erover, dat hij nu van zijn geld' geen afstand behoefde te doen. Er ging nóg een andere gedach te in zijn hoofd' om. Tweemaal opende hij zijn mond als om te spreken en telkens bedacht hij zich weer. Toen de dokter en zijn, echt genoot© op het punt stonden' de fleur uit te gaan, sprak dë apothe ker zijn gedachte: uit. Wanneer gij uw 'dochter lie ver in uw" eigen huis verplegen., wilt, d'an heb ik daar niets tegen, en hij voegde er nog huichelachtig bij' dë gelegenheid' is daar be ter, dan hier._ De dokter kon niet antwoorden, hij liet zich door deze schijnbare goedhartigheid niet om den tuin leiden en begreep zeer wel de ware oorzaak van de aanbieding van zijn schoonzoon hij wenschte niets lie ver, dan de arme blinde kwijt te zijn en aldus kosten' van verzor ging en oppassing te besparen. Maar Dora's moeder, verheugd d'at zij hare dochter weer bij. zich zou kunnen hebben en haar alle' zorgen geven die een moeder aan haar kind geven kan, nep uit: O ja, hoe eerder hoe liever. Met een enkel woord werd nog bepaald, dat dienzelfdën middag reeds Dora naar het ouderlijk huis zou worden, overgebracht. Dat ge schiedde tot groote vreugde van Dora zelve, die veel rustiger werd toen zij weer in het ouderlijke huis was teruggekeerd' en zich omringd gevoelde door vriendelijke sympa thie en opofferende liefde. Twee dagen later kwamen 'de twee oogartsen uit Berlijn. Meer dan twee uur hielden zij zich mei! Doira bezig en onderzochten hare arme oogen met de meeste nauw gezetheid. Daarop gingen zij met den vader in een andere kamer en gaven hem hun gevoelen onom wonden te kennen. De een zei ronduit dab naar zijn meening herstel niet mocht wor den verwacht en dat men wel zou doen met zich op levenslange blind heid' voor te bereiden. De arme vader hoorde dit von nis, schijnbaar kalm, maar in waar heid in diepen wanhoop aan. Toen wendde hij zich tot den anderen collega. Ik houd', zei deze, den toestand voor hoogst ernstig, maar ik hoop nog, dat er beterschap mo gelijk is. In een zelfde geval heb ik eens bijgewoond, hoe een blinde vrouw plotseling het gezicht terug kreeg tengevolge van een hevigen zenuwschok, een zeer sterke aan doening. Ik zou u evenwel niet durven aanraden, haar als proef een dergelijke sterke emotie te la ten ondergaan, want deze zou haar evengoedl liet verstand1 kunnen, krenken'. Dus er is nog eenige hoop? Zeg mij die waarheidis dit uw ware, óprechte meening, of zegt ge het alleen maar om mij te troos ten De medicus drukte hem de hand en zei op mijn eerewoord', dit is mijn oprechte, onomwonden overtuiging. De beide doctoren waren heenge gaan. Zoo opgewekt als hij kon deelde Dora's vader haar mee, d'at een van de twee uitzicht had ge opend' op genezing meer zei hij haar niet. Immers, het was beter dat wanneer er onverhoopt een hevige emotie komen mocht, zij zelf niet weten zou, welke uitwer king die beweeg brengen kon. Maar de arme Dora schudde nadat haar vader uitgesproken had, droefgees tig het hoofd en zeiOch vader, ik kan mij met geen hoop op be terschap meer troosten. De dokter trachtte haar nog tot, andere gedachten te brengen. Maar waarom dan niet, mijn kind? vroeg hij, zoo opgewekt als hij kon. Als ik uW gezicht kon. zien, dan zou ik 'daarop kunnen lezen, zei Dora langzaam. Dat kan ik nu niet, maar ik kan wel uw stem hooren. En daarin klinkt zoo dui delijk, zoo heel duidelijk, een toon van twijfel. Vader, u gelooft zelf niet aan mijn genezing. U spreekt zoo vroolijk mogelijk, maar ik hoor dat u zich daarvoor geweldi moet aan dóen. De dokter trachtte nog te ant woorden, maar hij kon niet meer, de aandoening overmande hem en om dit niet aan Dora te laten blij ken ging hij haastig met èen half- gesmoord'en groet de kamer uit. Langzaam gingen de dagen voor bij. Alles bleef bij het oude. Dora en hare oudërs sleten: een kalm en onbewogen, zij het dan ook niet een gelukkig leven. Zij zagen den apo theker zelden meer. Een. enkelen keer kwam hij voor een oogenblik naar zijn vrouw informeeren, maar die bezoeken waren zoo gedwon gen en pijnlijk, omdat geen hun ner wist wat hij tot dë anderen zeg gen zou, dat het gesprek zich be paalde tot een vluchtige informatie naar elkanders gezondheid en dat de apotheker na enkele minuten weer heenging. Bij die zeldzame bezoeken trof het zoowel den dokter, als zijn vrouw, dat Reinhard1 er zoo zieke lijk, mager en bleek uitzag. Zijn' oogen stonden dof en waren diep in de kassen verborgen, zijn han den beefden vaak en hij was zoo zenuwachtig, dat hij opschrikte bij: het minste geluid. Men diac-ht, dat' hij lichamelijk ziek was en op ze keren dag kon zijn schoonmoeder in haar aangeboren goedhartigheid niet nalaten, hem den raad te ge ven zich onder behandeling te stel len, omdat hij blijkbaar ziek was. Reinhard had daarop evenwel een zoo kort antwoord gegeven, dat nie mand er verder op teruggekomen was. Maar op zekeren diag kwam eert andere, meer welkome bezoeker. Hot was Dora's neef Bernard. Op een middag toen de ongelukkige blinde alleen zat werd er aan d'è deur geklopt en op haar binnen kwam er iemand in de kamer, die zeide Dora Bernard riep ze verheugd uit en van haar stoel opspringende wildë ze, een oogenblik haré blind heid vergetende, hem tegemoet gaan. Toen bleef ze opeens staan en zei droevigIk kan mijn vrienden niet meer zien, Bernard 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1